Consument ziet zich gedwongen massaal en goedkoop te winkelen J eugdvakantiedorp maakt er elke een paradijsje dag van H. Verdegaal in halve finale Leidse Hout stad en randgemeenten Wat gaat er in Leiderdorp gebeuren? Maxis-directeur over Winkelhof: Examens „Ziek en Gezond" thema zomerweek op Oud-Poelgeest DONDERDAG 5 JULI 1973 LEIDSE COURANT LEIDERDORP Veel veront rusten weten niet wat een su perstore eigenlijk is, zo reageer de de Leiderdorpse wethouder E. Drenth zaterdag in ons blad. Wij vroegen toen zijn mening over de pessimistische geluiden, die (vooral in Leiden) worden ge hoord uit de mond van midden standers, die zich bedreigd voelen door het plan voor een grootscha lig winkelcentrum De Winkelhof in Leiderdorp. Het hart van de Winkelhof zal volgens het plan wor den gevormd door een superstore van de Bijenkorf. Wij spraken daarom met drs. Isaac, die direc teur is van het zelfbeidiningswa- renhuis Maxis, dat in Muiden wordt neergezet. Maxis" is ver gelijkbaar zelfs iets kleiner als de superstore, die in Leider dorp gepland is. LEIDERDORP Alle kwade opmer kingen van middenstadszijde ten spijt, is de Kon. Bijenkorf Beheer vast van plan op 11 september 1974, 's morgens om tien uur, in Muiden zijn eerste Maxis-vestiging (10.500 m2 verkoopruimte) te openen. Lei derdorp wacht een gigant van nog groter omvang: een Bijenkorf-su perstore, eveneens een Maxis, die rond de 18.000 vierkante meter in beslag gaat nemen. De middenstand van zowat de hele regio (die van het „bedreigde" Leiden niet in de laatste plaats) heeft een protesterende hou ding aangenomen en is vast van plan, het hele idee op z'n minst da nig te vertragen en de realisering ervan op de lange baan te schuiven. Niettemin zal over een goed jaar de eerste superstore als een koopmag neet invloed gaan uitoefenen op hon derdduizenden potentiële klanten in een deel van Amsterdam en van het Gooi. De zojuist benoemde directeur van het zelfbedieningswarenhuis Maxis, drs. A. D. Isaac (41) is te vens belast met de exploitatie van de nog te bouwen superstores in ons land. waarvan die te Leiderdorp er één is. Enkele jaren geleden is aan het hele project van de Bijenkorf een uitvoerig marktonderzoek vooraf gegaan. De slotconclusie van dat onderzoek luidde: in Nederland bestaat een zeer dui delijke behoefte aan een nieuwe distributievorm en aan een nieuw type warenhuis, zoals dit bekend is geworden in Belgfe, Zweden, Duitsland en Frank rijk. De heer Isaac zegt er dit over: „Punt één is uiteraard de toegenomen welvaart en de mo biliteit van de klant. Daar kqmt bij, dat velen, door buiten te gaan wonen, steeds verder van de stadskern verwijderd zijn ge raakt. De consument ziet zich dan ook genoodzaakt om één of meerdere keren per week grote hoeveelheden levensmiddelen en andere goederen in te kopen. Dat kan in een superstore: snel en massaal inkopen en goedko per terecht kunnen dan in welke andere winkel ook". Het assortiment van de Muidense superstore (Leiderdorp zal het niet minder gaan doen) zal uit zo'n 35.000 artikelen bestaan, waarvan ca. 4000 levensmidde len. Overige artikelen vindt men op het gebied van mode, parfumerie, vrijetijdsartikelen, huishoudelijke en doe-het-zelf- artikelen. Zelfbediening dn de Maxis uitgangspunt, maar op enkele plaatsen zal persoonlijke nediening aanwezig zijn. Dit zal het geval zijn bij radio en tv, fot en film en in de drogisterij. Thuisbezorgen van artikelen is mogelijk, maar wordt wel apart in rekening gebracht. Repara ties aan apparaten worden en- der garantie of tegen normale tarieven verricht. De prijzen, aldus Isaac, in Maxis superstore zullen altijd en voor alle artikelen lager zijn, n.I. ca. 5 procent in de voedingssector en 9 procent in de overige groe pen vergeleken met de prijzen in de traditionele detailhandel. Voor 1650 auto's wordt in Mui den een parkeerterrein aange legd. Een restaurant met een zelfbedieningssysteem bij de hoofdingang gaat plaats bieden aan 300 personen. Na het bood schappen doen, komt menvia een van de 33 check-outs in de voorruimte, waar boven de kan toorruimten zijn gelegen. De lengte van de naar het parkeer- steeds kleiner. Men gaat steeds verder van de stadskern afwo nen. Men kan dus minder fre quent naar die binnenstad dan men aanvankelijk van plan was. Het publiek is dan ook steeds meer aangewezen op de super- store, waar het voor een groot aantal artikelen in één en de- D" ,s de maquette t zelfde zaak terecht kan" aldus de nieuwe Maxis-directeur. i de suporstore, die in Muiden zal verrijzen. Komt er in Leiderdorp een nog grotere? terrein gerichte gevel van de Het personeel van Maxis Muiden Muidense superstore bedraagt ca. 230 meter. Men kan de heer Isaac tegenwer pen, dat zich momenteel een sang naar het oude manifes teert: artikelen uit grootmoe ders tijd. behoefte aan gezellig winkelen in de binnenstad. Ook volgens hem is dit onmisken baar, „maar u moet die dingen naast elkaar zien. Natuurlijk bestaat er in de gezinnen een duidelijke behoefte aan gezellig winkelen en etalages kijken in de city, maar de mogelijkheden daartoe worden voor velen zal allereerst worden gerecru- teerd uit Galeries Modemes. Ook het personeel van andere KBB-werkmaatschappijen kan voor plaatsing in deze supersto re in aanmerking komen. Maxis zal in de nabije toekomst 250 personeelsleden aantrekken. Op 8 juni werd de bouwvergunning door de gemeente Muiden ver leend. Met de bouw van de Mui dense superstore is inmiddels begonnen. Bij Maxis komen be halve het zelfbedieningsrestau rant nog tien zelfbedieningsben zinepompen en een slijterij. LEIDEN In het tennistoernooi Harry Verdegaal, die de voor van de Leidse Hout is een onge- gaande dagen reuds bewees de plaatste speler, ja nota bene goede vorm te pakken te heb- een C-speler, doorgedrongen tot ben, had geen enkele considera- de halve finale. De jeugdspeler tie met de als vierde geplaatste LEIDEN „Bart en Boris moe- mee. Zoals dié de kinderen be- Twaalf vrijwilligers, minimaal ten naar huis", zo wordt omge roepen. Twee bussen vol kinde- ren van hel woonwagenkamp Ee" voortreffelijke activiteit ei- Haarlemmertrekvaart staan op punt van vertrek. Er worden kushandjes naar jeugdleiders geworpen. Het is een laatste herrie, zo tegen 4 uur op een warme zomerdag. Iedereen wil eigenlijk het ple zier rekken, een bal nog even gauw weggriSsen, een diploma in ontvangst nemen. De bussen vertrekken. De uitgelaten kinde ren erin worden uitgewuifd. Er is weer een dag vol zorgeloze ontspanning voorbij in het Jeugdvakantiedorp aan de Voor- schoterweg, waar je het rumoer van zwembad De Vliet bijna niet hoort door de dichte bebos sing, die in de afgelopen zes jaar nu z'on beetje volgroeid is. Maandag begon de pret. En dat duurt zo voort totdat de lieve jeugd weer naar school moet. Een volle zes weken. Stelt u zich eens voor: je gaat twee, drie weken samen op vakantie, maar de overige drie weken moet je het grut maar zoet zien te houden. Ze vervelen zich zó. Nou, de 12 jongelui die deskun dig en enthousiast het jeugddorp besturen, hebben er geen moeite genlijk, dat Jeugddorp, gerund door de Leidse Clubhuizen en overkoepeld door de Leidse Jeugd Actie. Gisteren kwam een vader zijn twee kinderen af leveren om 10 uur. Twee uur la ter stond hij nog te genieten, de man kon maar niet wegkomen. Voor éénlentj e uwtorw dudg Voor één guldentje wordt uw kroost beziggehouden. En dan krijgen ze nog limonade ook. „Want snoep verkopen we niet", zegt Myra van Echten, die met Jacques van den Ing de hoofdleiding van het team heeft: „alleen fruit en limona de". Onze zoon en dochter die we vanmorgen hadden afgele verd, kregen we bijna niet meer naar huis. Vandaag zouden ze gaan poffertjes bakken. Van enige in het vooruitzicht gestel de hittegolf hadden ze geen be sef. Trouwens zoiets is best op te vangen met de „Tarzan-din- ges", zoals ze het noemden: een bak met water waar je over heen moet zonder erin te vallen. En als het zó warm is, val je met het grootste plezier in zo'n Tarzan-dinges, ook al gaat dan een prijs je neus voorbij. jaar oud, houden een dagelijkse bezetting van rond de honderd jongens en meisjes (dat ligt aan de weersomstandigheden en de bouwvakvakantie) aan het werk. „We doen allerlei creatie ve dingen", vertelt Jacques van den Ing: „de kleuters laten we gericht werken met verhaaltjes, spelletjes, knippen en plakken. En de rest is bezig met wol, leer, met kleinen, hutten bouwen, stokbroodbakken. Poffertjes, ja, dat gaan we ook doen. Verder is er sport en spel. Elke dag als de zon ons niet in de steek laat s er een waterballet". „Zeg dat Als het even wil, komen Een gekke bek trekken tegen de fotograaf kan er altijd wel af wel",komt Myra van Echten er tussen: „Dinsdag ben ik door de kinderen zo bijna overal in geduveld. We hebben wel veel lol gehad". Dan is er nog sport en spel, een hindernisrace, ringste ken, korfbal. Ga zomaar door Dit jaar voor het eerst Is naast de gewone subsidie weke lijks 200 gulden extra bijgeko men. Dan kun je weer wat méé doen.'Zo komt vrijdag de goo chelaar Geraldini een voorstel ling geven. Overigens maken de kinderen zelf hun poppen van 'n lapje stof, wat verf en een pol lepel en ze maken er hun eigen verhaaltje bij. 's Avonds ai een week of twee een paar spartelbadjes bij. Volgend jaar is de hoop gevestigd op een flin ke keet als hoofdgebouw; moet tenslotte met lelijk weer een paar honderd kinderen kun nen onderbrengen. Die zes huis jes, die over het prachtige ter rein verspreid staan, zijn dan niet voldoende. „Een hittegolf morgen?" zei Myra gisteren, „geen nood, we redden het best hier met ons allen. Het is ge woon zalig om dit allemaal te doen". T. P. oma LHNO-3: S. Albors, F. Bak- t, Y. Beekman, M. Brinks. M. jls, R. Crama, J. Dernee. W. v. ïmond, P. Epskamp, M. Guldc- ond, A. v. d. Heljde, A. v. Hulzen, Jeuster, D. Kurenhot, N. v. d. ■auls, M. Kraaljt.-nbrink, M. Lam. M. de melj. G. v. d. Plas. W. de Ridder. S. de Roo, C. v. Rossen, E. Rozema, J. Schilder, S. SJardljn. E. Slingers, C. Smlttenaar, R. Spies, M. Tolsma, J. v. Tongeren, G. Ver- llnd, C. v. Vliet, T. Voorthuyzen, L. v. d. Vos. C. Wolters, L. d. Zeeuw, allen uit LeldenJ. Broer. W. Brouwer. A. de Haas, R. de Haas, C. Henslng. R. Hogervorst, L. hè, even uitrusten in het gras r t heerlijke maaltijd OEGSTGEEST Het thema „Ziek en Gezond, ons dagelijks leven als oefening" zal centraal staan in een vakantie-zomer week, die het vormingscentrum Oud-Poelgeest gaat houden van 30 juli4 augustus. Er wordt in die week informatie gegeven over wat is ziek en ge zond?; wat kunnen we zelf aan onze gezondheid doen?; er wor den oefeningen gedaan (eenvou dige massage, adem-oefeningen, eenvoudige concentratie/medita tie-oefeningen; er komen vragen aan de orde als: Leven we in een zieke maatschappij?; willen we dat zelf onderzoeken?; speelt de religie in ons leven een rol?; welke acties kunnen we ondernemen? Deze „agen da-punten" zijn echter maar en kele voorstellen van de organi satoren. Het gaat in deze week echter meer om het opstellen van een eigen programma, waarbinnen allen zich thuis kun nen voelen. Iedereen, die zin heeft kan dan ook meedoen. Men kan eventueel kinderen en huisdieren meenemen. Ook mu ziekinstrumenten, boeken, grammofoonplaten, speelgoed kunnen worden gebruikt. De kosten liggen naar eigen verant woordelijkheid van J 149,-, 123,-, 106,- tot 81,-. Nadere informatie kan men vragen op het Vormingscentrum, tel. 01710—52445. De Groot. Met een gevoelige 6 —2, 64 nederlaag kon De Groot, die nu toch echt zijn bos te tijd gehad schijnt te hebben, de terugreis naar Katwijk aan vaarden. Zodra Verdegaal maar even in de aanval ging, raakte de al zo lang in dc B-afdeling meedraaiende Katwijker de con trole over zijn slagen kwijt. Bal na bal belandde bulten de lij nen. In de volgende ronde moet Verdegaal het nu tegen Caste- lein opnemen, mits deze tenmin ste de kwart-finale ongeschon den doorkomt. Lodewijk Kallenberg kroop giste ren door het oog van de naaid. Zijn opponent Hans SchUllcr liet zich totaal niet intimideren door de zonder uitzondering vol top spin geslagen ballen van de Unicum-speler en liep snel uit tot 5—2. Voor Kallenberg is ech ter geen achterstand te groot Juist op deze momenten her vindt hij zijn krachten. Zo ook gisteren. Met 86 won hij alsnog de eerste set. De tweede reeks was het van hetzelfde laken een pak. Agressief maar beheerst spelend liep Schüller naar een 5—3 voorsprong en kreeg zelfs een matchpunt. Enkele onbegrij pelijke missers aan het net wellicht speelde de duisternis Schllller parten deden Kallen berg weer bijkomen tot 5—5. Beide spielers besloten de strijd toen te staken, doch dc wed strijdleiding gaf geen toestem ming. Hierna was het met Schüller snel gebeurd (5—7). De derde B-single ging tussen Meyer en Van de Nat. Om het h^rdt vuurden zij hun forehand op elkaar af, maar Meyer be toonde zich hierbij duidelijk vaster, hetgeen hem een 6—3, 7—5 zege opleverde. Lj de dames kwam mevr. v. Ber gen Henegouwen goed voor de dag. Deze speelster, die In het verleden steevast tot één der laatste ronden wist door te drin gen maakte het Ellen Gerrese moeilijk, maar kon toch niet verhinderen, dat laatstgenoem de met 62, 26, 63 de over winning greep. Liselottc v.d. Bijl stevent wederom recht streeks op de eindzege van het damesenkel C e'. Reeds nu speelde zij zich via 64, 6—1 te gen Maya Mulder in de laatste ronde. Bij de heren in deze sterkteklasse blijft Schoute verrassen. Ook te gen Schol te, iemand, die toch al eens een C-toernooi op zijn naam heeft gebracht, beschikte hij over het meeste doorzet tingsvermogen. Met een 6—8, 6—2, 7—5 zege rangschikte hij zich onder de laatste vier. In het herendubbelspel B, in een duel, dat het aanzien volledig waard was, verslogen Ruijse- naars en Creijghton na zware strijd het jeugdige Roomburg duo Van de Zec/Brooshooft. In het vcteranenenkelspel bleek Ruigrok ten onrechte geplaatst. Slechts één game stond Paridon hem toe. In het dubbelspel be reikten Noordman en Mulder dc halve eindstrijd ten koste van het koppel Van de Berg/Kales (6—3, 4—6, 7—5), Veel zwemmen op jeugdkamp OUDENBOSCH Het DOCOS- jeugdkump lijkt, na twee dagen al volledig geslaagd te zijn. liet mooie weer staat daar uiteraard borg voor, hoewel de kamplei. ding zo zijn bezwaren daartegen heeft. Het sportprogramma dreigt name lijk letterlijk en figuurlijk in het water te vallen want het is vol gens de leiding „onsportief' heet weer. 's Ochtends kan er evenwel nog wel wat urn voet bal, volleybal en slagbal gedaan worden en als tegenstander fun geert dan bijna-naamgenont DCS. Het eerste C-team verloor alles ondanks een fraaie goal van A. van de Bron. Het tweede team was meer succesvol en won bijvoorbeeld de voetbalwed strijd met 4—0. Na de lunch vertrok men weer richting zwembad en daar kregen de lei ders het weer als vanouds „zwaar" te verduren. Ze hiel den echter hun hoofd boven wa ter. Zomer- leeswedstrijd LEIDEN Dc jeugdbibliotheek van Leiden orgnniscert tijdens dc zomermaanden een zomer- lecswedstrijd. Alle Jeugdige deelnemers en deelneemsters aan deze wedstrijd moeten vijl boeken lezen en vervolgens dc vragen, betrekken hebbende op deze vijf boeken, benntwoorden. Als zij die vragen goed beant woord hebben, ontvangen de deelnemers een lecsdlploma. Deze diploma's zullen in de kin derboekenweek (van 27 oktober tot 10 november) op een feeste lijke wijze worden uitgerlekt. Jeugdige lezers en lezeressen, die aan deze wedstrijd willen mee doen, dienen zich te vervoegen bij de volgende adressen: Cen trale Jeugdbibliotheek, Plantage 6; Centrale Jeugdbibliotheek, Steenschuur 17; Filiaal Hout kwartier, Zweiiandlnan 5, Fi liaal Zuid-West, Ed. van Bei- numstroat 2. Toneelgroep Sater die zijn mede werking verleende aan de slot manifestatie van het Holland Festival op het Amsterdamse Museumplein, vertrekt op 10 juli naar Duitsland om daar een aantal voorstellingen te geven. Er staat ook een TV-optreden op het programma. Ere-doctoraat prof. J. Oort LEIDEN Ter gelegenheid van de herdenking van dc 500e ge boortedag van de Poolse geleer de Copernicus, heeft de Coperni cus Universiteit te Torun (Po len) een ere-doctoraat verleend aan prof. dr. J .11.Oort, em. hoogleraar in dc sterrenkund» aan de Leidse universiteit. De Poolse universiteit heeft tot het toekennen van deze onder scheiding besloten uit erkenning van de uitzonderlijke verdien sten van prof. Oort voor de we tenschap en de Copcrnicus-uni- versiteit. De ere-promotie van prof. Oort zal zijn op Coperni cus' geboortedag, 2 oktober, tij dens de feestelijke herdenking die dit najaar aan de Poolse universiteit wordt gehouden. LEIDEN Dc Hllversumsc arts H. Harms is gisteren gepromo veerd p een proefschrift, dat hij schreef na onderzoek bij Leidse en Hilversumse schoolkinderen van 4—17 Jaar. De heer Harms gebruikte In het onderzoek dc in 1959 gecon strueerde "peak flow meter", een apparaat, dat de macimale uitademhalingssnelhcid en de hoeveelheid liters lucht zeer nauwkeurig geregistreert. Door de resultaten per kind te toetsen aan bepaalde waarden (door dr. Harms vastgesteld) ka men ont dekken of er obstakels in de oluchtwegen zijn door atma of bonchitis. Men verwacht, dat het onderzok van dr. Harms er toe bijdraagt dat men sneller bronchitis en astma kan signa leren en controleren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3