Angst bij akademicus voor zijn toekomst J ...en ook op zaterdag Géén geld voor zo'n broek. Pik de pure ZOMER KOOPJES eruit. 15.- 12.- 24.- DONDERDAG 5 JULI 1973 LEIDSE COURANT binnenhof UTRECHT Een goede tweeduizend academici kunnen na hun uni versitaire studie niet aan de slag komen. Voor anderen, die wel hun overigens goed belegd brood verdienen blijft de dreiging in de lucht zitten van een steeds krappere arbeidsmarkt, dus ontslag. Vaste aanstellingen worden steeds schaarser, privileges verdwijnen. De academicus, of, om het begrip maar meteen uit te breiden, het hoger personeel, verliest aan status. De universiteiten leveren een „overproduktie" van academici. Feiten, die de academicus langzaamaan zei! ook begint te begrijpen. Zoe is er aan de Utrechtse universiteit een studium generale gewijd aan de positie van de academicus, waarbij de maatschappelijke po sitie van de academicus werd doorgelicht en de academicus zelf voorgelicht over de mogelijkheid tot organiseren. Naast de organi satievorm, die als voornaamste oogmerk belangenbehartiging heeft zoals de Unie B.L.P.H. en de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel is er nog een andere, die meer de nadruk legt op de vergelijkbare positie van hoofd- en handenarbeiders en die in de or ganisatievorm de solidariteit tussen beide groepen wil concretise ren, zoals de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders. De angst zit er bij de academici Zij zijn echter niet meer dan goed in. Nog nooit zijn er zove- een illustratie van een verande- len gevlucht in de organisatie. ring die veel eerder begonnen is Werkloosheidscijfers en ontslagen en naar alle waarschijnlijkheid van academici zijn vrij recent. nog zal doorzetten. Deze veran- DRS. PETER COHEN hoofd- en handarbeiders samen dering brengt voor de weten schapper een afscheid van het negentiende eeuwse beeld van de academicus. Een image waarmee we allen nog zijn op gevoed en dat op de achter grond van de discussies nog voortdurend een rol speelt. Het brengt ook met zich mee de noodzaak om de eigen positie te inventariseren en om vanuit een nieuw inzicht in de eigen maat schappelijke positie te leren handelen. Er is de tendens, dat de academi cus een rad voor de ogen wordt gedraaid. Door de titulatuur lij ken ze nog te horen bij de bo venste leidinggevende laag, maar in feite horen ze daar al lang niet meer bij. De beslissen de taak is heel klein en velen worden met een functiebetite ling zoetgehouden. Zo is de ont wikkeling in het bedrijfsleven. Aan de universiteiten ligt de zaak iets anders. We zijn bezig ons te ontwikkelen tot massa universiteiten, tot leerfabrieken. Daarin vormen de wetenschap pelijke medewerkers het mid denkader. Het lijkt heel wat, arbeiders." De maatschappelijke positie van de academicus is dus duidelijk aan 't veranderen. Ad Teulings, lector aan de Amsterdamse Universiteit zegt er dit over: ,,de meeste academici lopen rond met een beeld van zichzelf en hun positie dat in feite niet meer bestaat. Als er een groep in de maatschappij is waar het verschil tussen droombeeld en werkelijkheid enorm groot is, dan is het bij de academici. Ga naar een willekeurige arbeider in een fabriek en hij weet beter wat zijn positie is dan een aca demicus. We moeten kijken naar structurele veranderingen. Een voorbeeld. Bij Unilever is enige tijd geleden een enquete gehouden onder het hoger per soneel, academici en niet-acade- mici, die daar allemaal mana gers heten. Het woord manager suggereert „bestuurder-zijn". Maar slechts een kleine groep is inderdaad bestuurder. Bij die enquete bleek dat 68 procent van het ho ger personeel vindt dat zij niet op de hoogte wordt gehouden van de toekomstplannen van het bedrijf: 52 procent vindt dat zij nie voldoende weet wat er steekt achter de reorganisatie plannen. We zien dus dat de we tenschappelijke arbeiders niet meer zijn dan schakeltjes in het industrieproces. Enquetes bij Philips en Akzo wezen hetzelfde uit. Bij Philips werd gevraagd naar de toekomstverwachtingen wat promotie betreft. Iedereen verwacht in de bestuurlijke elite terecht te komen. Er is daar echter geen plaats." Het zit dus allemaal niet zo lek ker aan de top in het bedrijfsle ven. Hetzelfde kan gezegd wor den van het onderwijs. De aca demici die er al zijn en die er nog gaan komen vraag blijft of er wel zo veel moeten komen blijft weinig anders over dan de gelederen te sluiten en zich aan te gorden ten strijde voor status en titel, tweede auto en macht, of en dat klinkt wat humaner zich te realiseren, dat ze toch eigenlijk werkers zijn met de werkers, arbeiders met de arbeiders. Van de eerste categorie is de Ne derlandse Centrale van Hoger Personeel (N.C.H.P.) een expo nent, de vierde vakcentrale," die het ledenbestand in enkele jaren zag vertienvoudigen. De schrik zit er goed in. Die leden- aanwas verdroot de drie grote vakcentrales overigens nogal, hetgeen tot extra spanningen leidde rond een Hoogovencon flict bijvoorbeeld. Is deze orga nisatievorm nu wel de juiste? Drs. G. J. van Leeuwen, vice- voorzitter van de N.C.H.P. zegt er dit over: „De Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) stelt zich ten doel de sociale en economische belan gen van dit personeel te behar tigen. De Centrale richt zich op de 80.000 hoger personeel in het be drijfsleven en is dus geen alge meen toegankelijke werkne mersvereniging. Functietype en hoogte is criterium; salaris, op leiding, c.a.o., niet-c.a.o. zijn dit niet. Bij het afnemen van de betekenis van ideële bindingen, zoals con fessie of 't „socialistisch ideaal" zullen laagstructuren van na tuurlijke belangengemeenschap pen van toenemende betekenis worden. De N.C.H.P. is een na tuurlijke belangengemeenschap. Op den duur bijvoorbeeld waar schijnlijk: een Centrale van Handarbeid, een Centrale van Medialen of Beambten en een Centrale voor Hoger Personeel (die er dus al is!). Een nader verband tussen de laatste twee kan dan mogelijk verwacht wor- Bond van Wetenschappelijke Ar beiders (B.W.A.) voorstaat. Wat wil deze Bond? „Die vraag is op dit moment in hoge mate in discussie. De ideeën, die daarover bestaan zijn in de loop van de laatste jaren veranderd en niet in het minst omdat er een aantal con juncturele veranderingen heb ben plaatsgevonden om ons heen, die het denken wat dat betreft versneld hebben. Vroe ger was de opvatting dat de we tenschappelijke arbeider echt een heel specifiek soort arbei der was erg verbreid en zelfs het woord arbeider voor die man viel nog een beetje uit de toon. De B.W.A. heeft die term „wetenschappelijk arbeider" gepopulariseerd en geprobeerd aan te tonen dat de feitelijke positie van dé wetenschappelijk arbeider ondanks eventuele in houdelijke verschillen in zijn werk ten opzichte van zijn werkgever niet verschillend is. In het oorspronkelijke manifest van de B.W.A. staat dan ook dat als grondstelling wordt ge hanteerd" dat wetenschappelijke en andere arbeiders samen bin nen de gehele klasse van de ar beiders vallen en wat dat be treft ook gezamenlijke belangen hebben." Voor degenen die mochten willen opwerpen dat de N.C.H.P. door die „laag-organisatie" de soli dariteit van de werker onder mijnt, mag dan gezegd worden dat van solidariteit van alle werknemers in Nederland nim mer sprake is geweest; hoog stens 1/3 is in de Vakbeweging georganiseerd en circa 10 pro cent is lid van „categorale" or ganisaties. Trouwens, belangenbehartiging voor alle werknemers binnen de huidige Vakbeweging terwille van een vermeende solidariteit lijkt ook een onmogelijke en on geloofwaardige opgave. Juist heden zijn vrij scherpe tegen stellingen tussen de Beambten- bonden en de Industriebonden binnen de Vakbeweging aan de orde. Het lijkt overigens alsof de Vakbeweging ten aan zien van nieuwe structuren sterk in termen van establish ment denkt. Nederland is geen geïsoleerd, sociaal economisch Er is nu echter langzame groei in fenomeen temidden van de hoog de B.W.A. met name door de geïndustrialiseerde landen." jonge afgestudeerden, die inzien Heel anders over deze zaak denkt dat ze lid moeten zijn van een drs. Peter Cohen van de Am- organisatie. Maar binnen de sterdamse Universiteit, die de B.W.A. zelf is de vraag of de vorm van de B.W.A. nog wel een adequate vorm is, gezien de positie van de wetenschappelijk arbeider, weer volop aan de gang, met name omdat we ge zien hebben dat daar, waar ar beiders in het gedrang komen, dat niet alleen de handarbeiders zijn. De belangenbehartiging komt bij de B.W.A. niet op de eerste plaats? „De vraag in hoeverre de heel specifieke belangenbehartiging onderdeel uitmaakt van de ta ken van de B.W.A. komt langza merhand tot een beantwoording. Er is een fase geweest dat we gezegd hebben: de bond voor wetenschappelijke arbeiders moet eigenlijk een soort N.C.H.P. worden, maar dan met een heel duidelijk andere politieke visie en het zoeken van heel andere coalitiepart ners. Je ziet de N.C.H.P. zoekt als coalitiepartner organisaties van werkgevers, de B.W.A. zou dat onmogelijk hebben kunnen doen. Die zou als coalitiepart ners de bonden hebben gezocht. De centrales. Maar langzamer hand beginnen we in te zien dat dat soort implicatie niet nodig is. Er zijn arbeidszekerheid, in komensproblemen, die bij de vakbeweging in goede handen zouden kunnen zijn. Het is heel duidelijk dat bepaalde verwijten van de kant van de hoger-perso- neel-leden, dat binnen de vakbe weging de mogelijkheden niet bestaan om de speciale kant jes van de arbeidsomgeving van hoger-personeel-leden op dit moment te overzien en daar door de belangen juist te behar tigen. terecht zjn." De B.W.A. raadt zijn leden aan om voor een aantal primaire ar beidsvoorwaarden en belangen behartiging lid te zijn van de overkoepelende bonden in hun bepaalde sector. De chemicus die bij Unilever werkt, zal lid' de chemicus die bij de Universi teit werkt, die zal lid worden van de A.B.V.A. Maar er zijn andere problemen aan het zijn van wetenschappelijk arbeider verbonden. Zoals de relatie tus- sen de wetenschappelijke ont wikkeling en produktie-ontwik- keling. Hoe spelen allerlei as pecten van wetenschapsbeleid dat zijn dus grote politieke vraagstukken in op toekom stige ontwikkelingen van de hele maatschappij? Ingewikkel de vraagstukken, die van be-i lang zijn voor de hele arbei-l dersbeweging, maar met name overzien kunnen worden dooi mensen, die vanuit hun infor^ matie en vanuit hun vak dt betrekkelijk regelmatig mee aanraking komen. Voor die pr< blemen willen wij bij de B.W.aJ een oplossing zoeken." De schrik zit er goed in, dat ii duidelijk Om de academicus t< vrijwaren voor ontslag lijkt or-l ganisatie de oplossing. Voor dt academicus van de toekomst i: nog geen organisatievorm gelijk. Een schoolclubje of eet studentendispuut zijn nog iet! heel anders dan een streng gei reglementeerde vakorganisatie] Zelfs studentenbewegingen, di* zich scherp politiek opstelle: als een Asva in Amsterdam, hoe idealistisch verder ook, zij: nog geen belangenbehartigendé groeperingen. Toch zou een mogelijke oplossing voor het hele probleem mis] schien te vinden zijn in het oni derwijs. Door een strenger gei scheiden vakopleiding zou er meer kans gegeven worden aan de echte wetenschappelijke wer kers van de toekomst, zou ef ook binnen handel en industrie gelegenheid geboden worden de juiste man op de juiste plaats te krijgen. GERARD CRONé „Nou is dat een mooie stelling, die theoretisch, naar mijn me ning, ook heel goed gefundeerd is en kan worden. Het probleem blijft dat er een groot aantal mensen is, met name in de ca tegorie van de wetenschappelij ke arbeiders, die door hun ar beidsomstandigheden en ook door hun afkomst veel minder makkelijk in dat soort termen denkt dan die groep mensen die indertijd met de B.W.A. is be gonnen." drs. g. j. van LEEUWEN van solidariteit van alle werknemers is nooit sprake geweest Badkamerset Badmat. royale WC- mat en dekselhoes. Goed wasbaar en anti-slip. Leuk streep- motief in oranje, groen of goud. Speelboot Flink formaat: 150x80 cm. Heeft roeidollen en rond om grijpkabel. Ge- weldig voor koene watergeuzen in spé. Kan mee in handige draagtas. 17.95 Allround-tas IJzersterke linnen tas. Versterkte bo dem, 3 voorzakjes, leuk afgebiesd. Voor boodschappen, vakantie, weekend. Diverse kleuren Zomershort Lekker luchtige Ter- lenka poplin. 2 Steekzakken, 2 achterzakken. Skai riem. Zeer goede pasvorm. Tal van kleuren. Slechts 12.50 2 tosti's-ijzer Gegoten aluminium met gekleurde hou ten handgrepen. Voor vlug een hartig hapje thuis of op dé camping. In 'n wip 2 tosti's klaar voor slechts 8.95 Dubbelwand- theepot De Duet, die goed is voor 10 koppen. Van zwaar koper, blijvend mooi verchroomd. In uw warenhuis voor Herenondergoed Singlets en slips van 100% katoen. Een prachtige kwaliteit in 3 moderne kleuren, zeer elastisch, dus perfekte pasvorm. Maten 5 t/m 7. Trainingspak Van makkelijk was baar Helanca. Met leuke "race-strepen" en steekzak in panta lon. Voor volwassenen vanaf 42.-; voor kinderen vanaf deze Remington Ten Forty de Luxe portable schrijfmachine Het is.een semi-standaard model, dus geschikt voor privé- of kan- toorgebruik. Geheel metalen bin nenwerk en zakkend segment. De wagen blijft daardoor stabiel en verzekert u prachtig rechtlijnig typewerk. Voorzien van rood/ zwart lint, stencilstand, 5 regelaf standen en incl. luxe draagkoffer. Vol jaarschrift, garantie. Advies verkoopprijs Remington 285.- twee dagen lang VROOM DREESMANN Terlenka pantalon, aktueel model in de modekleuren wit, écru, appelgroen, geel, kobalt, marine en rood. Mt. 38 t/m 46. Randstad zit te springen om goede TYPISTES NEDERLANDS EN MODERNE TALEN Leiden. N. Ri|n 44, «1710-44841 8.30-17.35 Alphen. Liszlhol 18, 01720-9187314.00-17.00 Katwijk Parsstraat 19, 01718-7121514.00-17.00 Nu is er nog volop gelegenheid om heel fijne, erg goede zomermode te kopen voor prijzen nou ja, vergeet hel maar. Behalve om vlug, heel vlug te komen ki|ken. Een koopje, dit jurkje. Polyester katoen Decoraties op wit fond. -m mm Tricel japon. In diverse dessin: en kleurstellingen. --w M.: 44/48 O#" Japonnetje m zware kwaliteit polyester katoen Wit lond met marine of brume bloemen. M 40/50 J[W Japon in polyester katoen. Kleuren rood, rose en bleu. M 38/48 Echt een jurkje om er bij te hebben. Piqué Geheel gevoerd Kleuren: marine/geel. marine/ groen, bruin/beige. mm M 38/46 Een regencoat die er tegen kan. Vlot. stevig, sportief. Topkwali teit Diolen gabardine. Kleuren: o a. beige en rose M 38/50 OO Hobby-broek Dune Buggy Kleuren o a. rood. écru. v. marine en kobalt. M.: 34/46 Haarlemmerstraat 163a Amersfoort, Breda. Dordrecht Eindhoven Den Haag. Haarlem. Hilversum Leiden Rotterdam, Tilburg, Utrecht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10