ftjidae (Sow-ant Duitse verkeersleiders bedreigen vakantievervoer r JUBILARIS (8) NAM DE BENEN ze zeggen. OVERVALLERS Geen herkansing Havo-gezakten 3 gewonden door explosie op woonboot REISBUREAUS EN TOERISTEN ZIJN ERNSTIG GEDITEERD V VESTIGEN NIEUW RECORD Groetplicht vervalt 1 augustus V akantiegangers boffen nog steeds Vermiste hotter terecht 64e JAARGANG No. 119546 WOENSDAG 4 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummer: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 20.45 uur Naughty Mariet ta. speelfilm uit 1935; 22.55 uur Holland Festival, the Magie Show of Dr. Ma-Gico. Ned. II: 18.25 uur Tour de Fran ce. de etappe van Reims naar Nancy; 19.30 uur Eddy Ready Go, herhaling van toppers; 21.05 uur Spel zonder grenzen, vanuit Chatres (Frankrijk). AANHOUDEND WARM Vrij zonnig en tamelijk warm. Met morgenavond kans op on weer. Temperaturen van 21 tot 26 graden. N Donderdag: zon: 04.2721.01, maan 11.07—23.06. Hoogwater Scheveningen 6.1718.43, laagw. 2.1714.35. (ADVERTENTIE) dat Waals eigenlijk een modewereld is waarin je machtige avonturen beleven kan LC-Tour prijsvraag LEIDEN Momenteel zijn er al heel wat reacties binnengekomen op onze LC-tourprijsvraag. Prettig, want de kans datie mand de uitslag(en) goed voor spelt wordt er natuurlijk groter door. In tegenstel ling tot de voorgaande dagen waren er nu wel inzenders die de juiste uitslag goed voorspelden. Drie mensen, te weten de heren Van der Steen uit Leiden en Witteman en Van der Voort uit Voor schoten zetten inderdaad Cyrille Guimard op het ere-schavot van de derde etappe. Na loting bleek de prijs, een portable ra dio van Van Berge Hene gouwen en een pakket si garetten, gevallen te zijn op de kaart wan de heer Van der Voort, Mar- nixstraat 4 Voorschoten. Maar we gaan gewoon verder. U weet toch hoe het werkt? Stuur voor 's nachts 12 uur een kaartje met de dagprijs-winnaar (van de volgende dag ui teraard) naar de redactie van de Leidse Courant. U dingt dan mee maar de etappeprijs die wij elke dag bekend maken. UY dag bekend maken. U mag ook ineens alle dagwin naars opgeven. Een ver geet vooral niet om vóór vrijdag de eindwinnaar, de Groene truiwinaar, de winnaar van het bergklas- sement en de winnaar van het combinatieklasse ment op te geven. Hier aan zitten geweldige prij zen vast! Morgen kunt u langspeel platen van MIC en siga retten verdienen, maar ook weer alles lezen over de Tour de France in de Leidse Courant. (ADVERTENTIE) ciebabJ KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN DIRECTIEKAMERS KANTINE-INRICHTINGEN Gisteren is op de veiling van Sotheby's in Londen een recordprijs geboden voor een schilderij van Picasso. Het beroemde schilderij „De graflegging"die dateert uit 1901, ging van de hand voor ruim 2,3 miljoen gulden. De vorige recordprijs voor een Picasso werd in 1968 betaald. Het bedrag was toen ruim een miljoen gulden. Den Haag Overvallers hebben het afgelopen half jaar een nieuw record gevestigd: er wer den in totaal 159 overvallen ge pleegd, 31 m er dan In dezelfde I periode in 1972. De totale buit 1 bedroeg meer dan 2>/2 miljoen gulden. Dit geld werd bijeen ge grabbeld meestal gewapen derhand door ongeveer 300 rovers. Tot dusverre konden 85 daders worden gegrepen. Het aanta, gewapende ov rvallen op postale inrichtingen dat in het eerste kwartaal van 1973 een re cordhoogte van 3 bereikte, is in het tweede kwartaal afgenomen tot 18. Maar de totale „PTT- buit" kan men nog altijd op een dikke 400.000 gulden begroten. De grootst slag sloegen d over vallers het afgelopen half jaar 1 bij een Amsterdamse juwelier aan het Rokin, waar voor 750.000 werd meegenomen. Andere uitschieters wanen: de overval op de bondsspaarbank in Enschede 120.000,-), de postauto die bij Roelof Arends veen werd overvallen 43.00,), de ve houder die bij Norg 350.000,- lichter werd ge maakt, de Middenstandsbank in Dordrecht 50.000,-) en de overval op een postagentschap in Voorburg (de derde binnen één jaar), waar d lokettiste werd gewond en 26.000,- werd buit gemaakt. Menigmaal wer den de afgelopen zes maanden bejaarde mensen en sigarenwin keliers na schieten of mishande ling b roofd. De Nederlandse Unie van Schade verzekeraars heeft naar aanlei ding van de schrikbarende toe neming van het aantal inbraken een werkgroep inbraakpreventie samengesteld. Het is wel zeker, aldus de Unie, dat zeer strenge eisen aan bepaald risico's ge steld zullen koeten worden, op dat zij ook in de toekomst ver zekerbaar zullen blijven. Salarissen in Uruguay 31,5 omhoog MONTEVIDEO (AFP) - De re gering van Uruguay heeft giste ren een algemene salarisverho ging van 31,5 procent gelast. Deze maatregel is genomen om de arbeiders te bewegen het werk te hervatten dat zij een week geleden neerlegden. De BONN (AP/DPA) langzaam-actie van de Westduitse luchtverkeers leiders die op 29 mei is be gonnen bedreigt het char ter vakantievervoer. De actie van de verkeerslei ders, gericht op hogere sa larissen en betere arbeids voorwaarden hebben de vier grootste Westduitse reisbureaus tot nu toe al 18 miljoen mark gekost. Als er geen verbetering in de toestand komt overwegen de reisbureaus hun vluch ten via het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld af te wikkelen. De reisbureaus vrezen dat het luchtver keer boven West Duitsland spoedig volledig zal wor den stopgezet omdat het vliegend personeel door de stiptheidsactie het aantal maximum-vlieguren zal overschrijden. Dit betekent dat ook de terugreis van 250.000 vakantiegangers in gevaar komt. De Westduitse minister van ver keer, Lauritz Lauritzen, heeft de verkeersleiders opgeroepen hun acties voor 7 juli te beëindi gen. De bewindsman dreigde met gerechtelijke maatregelen tegen de 1200 verkeersleiders. Hij wees er op dat elke staken de verkeersleider persoonlijk aansprakelijk kon worden ge steld voor de schade die uit de stiptheidsacties voortvloeien. Het komende weekeinde begint in de Duitse Bondsrepubliek een nieuwe vakantiegolf want dan gaan scholen en veel bedrijven in Sleeswijk-Holstein. Hamburg en Hessen dicht. Algemeen wordt gevreesd dat dan het luchtverkeer boven West-Duits- land volledig zal vastlopen. In de afgelopen dagen moesten talrijke toeristen al urenlang op Duitse vliegvelden op vertrek van hun toestellen wachten. Kadaverlueht teistert Kotterdam-Nrd ROTTERDAM (ANP) D. bewoners in het noorden van Rotterdam zijn gis- eravond, evenals de avond daarvoor, geteis terd door een afschuwelij ke kadaverlueht. De stank werd verspreid door het destructiebedrijf „Gekro". Volgens een woordvoerd r van Rijnmond kan het be drijf niets tegen de over last doen. Men wijt de stank aan het warme weer. Tegen het midder nachtelijk uur had de Meld- en Regelkamer on geveer honderd klachten gekregen. Vijf lagen bakstenen beswijken onder het geweld van karate-specialist Don Warner uit de Canadese stad On tario. Don Warner mag zich nu kampioen stenen-breken noemen. In vijf uren sloeg hij 3800 stenen door midden. Het vorige record stond op 3500 stenen in dertien uren, aldus het Grote Wereldrecordsboek. Aanklacht tejien Duits concern LLDWIGSHAFEN (DRA) - De rivierpolitie van LudwiRshafen in West-Dultsland overweegt een proces tegen het chemiecon cern BASF dat verantwoordelijk zou zijn voor het veivuilen van het milieu door het doen ont slaan van een grote olievlek op de Rijn. Dc olievlek, waarschijnlijk afkom stig uii een koelwatcrstofavoer. heeft zich in een paar uur ten noorden van Warms over de hele breedte van dc Rijn uitge breid. Goes Het gemeentebestuur van Goes heeft Isteren een koude douche gekregen. Het was officieel uitgerukt om een voor de gemeente heuglijk feit te vieren: de huldiging van de 100.000ste bezoeker van het plaatselijk zwem bad. Maar het feestje liep volkomen uit de hand, omdat de „jubilaris" de benen nam. De gelukkige was de 8-jarige Ronnie Gerritse. die eigenlijk als geen ander in aanmerking kwam voor de huldiging, omdat hij als het ware dag en nacht in het zwembad vertoeft. Toen hij gistermorgen weer aan de ingang verscheen en daar het officiële gezelschap ontwaarde, sloeg hem de schrik om het hart. „Ik dacht dat ik iets stouts had uitgehaald." De glimlachende edclachtbaren slaagden er niet in hem op zijn gemak te stellen. „Ik wil helemaal geen feestje, Ik wil zwemmen", bracht Ronnie er verlegen uit. Met de aangedragen gebakjes en limonudc was het ventje evenmin te strikken. „Ik wil zwemmen". De wethouder voor Sportzaken had ook bloemen bij zich. „Die zijn voor je moe der," Het officiële gezelschap wist zich geen raad toen Ronnie deze aanbieding resoluut vun de hand wees. „Wij hebben thuis een tuin en die staat vol bloemen". Geen behoefte aan meer. De verwarring was compleet toen Ronnie ook een luchtbed afwees. „Ik heb liever zwem vliezen". Het huldigingscomité was sprakeloos. Van die gelegenheid maakte Ronnie gebruik om de benen te nemen. Een windstoot verwelkomde koningin Elizabeth van Engeland toen zij gisteren arriveerde op het vliegveld van de Canadese stad Thunder Bay. De Britse vorstin kon nog net op tijd haar rok neerslaan om de vele autoriteiten die haar stonden op te wachten de hand te drukken. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veerman van Onderwijs is niet bereid gezakte eindexamen-kandidaten Havo 1973 de gelegenheid tot een herkansing te bieden. HIJ heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Wilbers van D'66. Het Kamerlid had op een herkansing aangedrongen voor die gezakte kandidaten die een onvoldoende eindcijfer voor Nederlands hadden als gevolg van een onvoldoende cijfer voor het onderdeel tekstver klaring Nederlands. De invloed van dit examenonderdeel op het eindcijfer is volgens dr. Veerman betrekkelijk. Hij ment ook dat door de herziening van de normen voldoende tegemoet is gekomen aan de moeilijkheidsgraad van de opgave. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Staatssecretaris Mommersteeg (Defensie) wil de groetplicht voor militairen met ingang van 1 augustus volledig afschaffen. Hij voert hierover momenteel overleg met perso neelsorganisaties van militairen. Er zijn organisaties die militai- ren willen oproepen het groeten j te laten voortbestaan op basis j van vrijwilligheid. Europa blijft heet gaan zitten of liggen. De schild wachten voor het kooninklijk paleis in Brussel mochten voor het eerst in hemdsmouwen lo pen. De bewoners van Almelo zijn op geroepen de enkele duizenden jonge en pas geplante bomen dagelijks enkele emmers water Een vrij groot onbekend dier geven, omdat ze dreigen af werd vanmorgen door twee Rolstaartbecr aan regenpijp gevonden DEN HAAG De hitte in Euro pa. die zich uitstrekt van de Golf van Biskaje tot noordwest Rusland, bereikte gisteren re cords in het Spaanse Cordoba (38 graden) en zuidoost Frank rijk (37 graden) In ons land mogen de temperaturen er ook best zijn, zodat de vakantiegan gers, die het eigen land verko zen hebben, tot nu toe het gelijk aan hun zijde hebben. Het toeristenlegV aan de Franse Riviëra klaagt over vervuiling van de kust door teer en olie. In Westduitsland hebben de artsen lijders aan hart- en vaatziekten aangeraden niet in de zon te te sterven van de hitte. De ge meentelijke plantsoenendienst kan dit werk onmogelijk alleen De BB heeft aangeboden op ver zoek land- en tuinbouw hulp te bieden als hun bedrijven van de droogte in moeilijkheden ko men. De BB wil daarom gratis helpen met sproeien. Volgens het landbouwschap zijn er ech ter geen problemen. Alleen in de pluimveehouderij zijn de hoge temperaturen voor bepaal de kuikens levensgevaarlijk. agenten van de Haagse politie aangetroffen in de Camera Obs- cura straat in Den Haagh an- gend aan een regenpijp. Bij de nadering van enkele brandweer lieden uitgerust met handschoe nen liet het dier. dat later een rolstaartbeer bleek te zijn, zich op straat vallen. De beer werd achterin een politieauto gezet en meegenomen naar het bureau. Later op de ochtend heeft de di recteur van het Wassenaars die renpark de heer J. Louwman zich over het dier ontfermd en het onderdak verschaft in zijn park. oordwijk Vermoedelijk als ge- volp van lekkage aan een buia- gasfles, heeft zich gistermorgen omstreeks zes uur In de Kat- wijkse Watering, ter hoogte van de Jan Zwanenburg, een ont ploffing voorgedaan aan boord van een woonboot. Door het ge weld van de explosie sloegen de wanden van Het vaartuig uiteen en vlogen de ruiten uit de spon ningen. Brokstukken van het tchip kwamen op de rijbaan van de nabij gelegen Rijnsbur- gerweg terecht. Een begin van brand kon geblust worden door de oord wijkse brandweer, die bij het binnenko men van het alarmbericht juist terugkeerde van de vuilnisbelt, die gedurende de avond en de nacht in brand had gestaan. Ook een oordwijkse politiepa-1 trcuille verleende assistentie. Op het moment van dee xplosie bevonden zich aan boord het echtpaar Schokkenbroek uit Den Hsap en hun 15-jarige dochter. Zij liepen allen min of meer ernstige brandwonden Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Hei hondje van de familie en een drietal kana ries kwamen oin het leven. De rijkspolitie te Rijnsburg stelde een onderzoek in naar de oor zaak van de ontploffing. NES (ANP) In Nes op Ame land is vanmorgen de haring- kotter Marken 63 aangekomen. Het schip was maandagmorgen uit Den Oever vertrokken met 6 map aan boord. Omdat niemand meer iets van de Marken 63 zag of hoorde en er ten noorden van Terschelling wraks'ukken gesig naleerd werden, was al een zoe-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1