Wethouder Drenth: Veel angst uit onwetendheid Burgemeester niet aanwezig bij de Tour Meeslepend theater in Belgische musical Winkelhof niet vernietigend voor binnenstad MTS van Leiden l huurt vier hallen MARKTEN Blindenhond van Koksschool STAR' OOK Wat u moet weten PAGINA 3 ZATERDAG 30 JUNI 1973 LEIDSE COURANT LEIDERDORP/LEIDEN Wethouder drs. E. Drenth Is het beslist niet eens met de heer A. Koningsveld, voorzit ter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, die zich deze week In felle bewoordingen heeft gekeerd tegen de Leiderdorp- se Winkelhofplannen. Het wijkcentrum Winkelhof (40 kleinere zaken een een zelf bedieningswarenhuis alles ter grootte van 26.800 m2) zal volgens de heer Drenth geen ingrijpende bovenge- meentelijke consequenties hebben, zoals de heer Ko ningsveld beweerde. ,,De heer Koningsveld heeft zich tot spreekbuis gemaakt van de bezorgde middenstan ders, vooral in Leiden, die eigenlijk niet weten waar het hier om gaat. Over het be grip zelfbedieningswarenhuis blijken allerlei misverstan den te bestaan", aldus de heer Drenth, die namens het Leiderdorpse gemeentebe stuur belast is met de onder handelingen en met belang hebbende De heer Drenth dit wij om commentaar vroegen op de uitspraken van de heer Ko ningsveld, gelooft, dat van Winkelhof in het geheel niet die vernietigende concurren tie voor het Leidse winkelap paraat zal uitgaan. „De spe cialisatie in het Leidse bin- nenstadswinkelapparaat is groter dan het hier ooit kan worden. In het begin in de tijd van het nieuwtje zal men wel concurrentie voelen, maar op enige termijn be slist niet meer. Dan is de Winkelhof eerder een van de middelen om de naar Leid- schenhage en Amstelveen weggevloeide koopkracht te rug te halen naar de leidse regio Drs. Drenth zegt, dat zijn ver- wachtinge mede gebaseerd zijn op het marktonderzoek, dat het Amerikaanse bureau Smith in de Leidse regio houdt en dat binnenkort ge reed komt. De Winkelhof zal wel het een en ander veran deren in de Leiderdorpse verhoudingen, zo zegt hij. Leiderdorp is duidelijk on- derbewinkeld. „Er moet 60?ó winkels bijkomen; ook het centrum Santhorst kan in het belang van de consument wel een tegenhanger gebrui ken. Bovendien moeten de mensen van de Engelendaal en de nieuwe wijk Binnenhof hoognodig hun winkelvoorzie ningen dichter bij huis krij gen". Omdat het tot op zijn vroegst 1975 als er geen vertra gende procedures worden in gezet, zoals Leldato-secreta- ris J. van Zijp on'angs aan kondigde zal duren voor er iets staat in Winkelhof overweegt het Leiderdorpse gemeentebestuur om op kor te termijn een hoofdwinkel centrum bij de Engelendaal te stichten. De eigen midden stand zal daar nauw bij wor den betrokken. Het verwijt dat Leiderdorp Matser BV (de ontwikkelaar van Winkelhof) zaken ge daan heeft zonder daarbij andere daarin te kennen, maar op eigen houtje met verwerpt de heer Drenth zonder meer. „Twee jaar ge leden hebben wij iedere ge meente in de regio laten we ten in welke richting wij dachten. Daarin is nagenoeg geen verandering gekomen. Alleen nu men hoort dat erin plaats van twee warenhui zen, één groter zelfbedie ningswarenhuis komt. begint men benauwd te doen". Hoewel de grond al is verko tht aan Matser is het wel zo, dat de „Winkelhof" nog alle de mocratische schrijven moet passeren, zoals openbare commissies waarbij belang hebbenden en opposanten zullen worden ui'genodigd. Ook de gemeenteraad moet nog definitieve uitspraken doen en het bestemmings plan vaststellen. LEIDEN De derde fietsroute van Werkgroep Fiets start op de Rijnhofweg bij de Haagsche Schouwen eindigt op de Katwijkse boulevard. Na de Rijnhofweg komt men op de Oegstgeesterweg in Rijnsburg. Op het kruispunt slaat men linksaf richting Katwijk. Na een paar honderd meter bereikt de fitser het fietspad over de Sandtlaan en steekt .hij de Rijn over. Dan eerste weg rechts; aan het eind van deze Baron van Wijkersloothstraat gaat men links af, de Overrijn op. Vervolgens linksaf de Roskambrug over en rechtsaf de Rijnstraat in. Bij de stoplichten rijdt men 100 m rechtdoor en gaat dan linksaf richting Panbos. Na de Willem de Zwijgerlaan rechts de Nieuwe Duinweg in, die over gaat in de seer. Varkevisser straat. De fietser rijdt deze uit naar het Vuurbaak plein, bij de vuurtoren. ZOETERWOUDE De Christelij- ke Middelbare Technisch School i uit Leiden gaat een viertal hal- len huren in het Industriegebied cr De Grote Polder. Deze zijn ei- 1 gendom van de B.V. Handels- maatschappij „De Vijver" en de v gemeenteraad gaf hier aan zijn r[ fiat.Burgemeester Detmers z'n aansporing; „We dienen in re gionaal verband hiermede een goede zaak,, was nauwelijks no dig. Er zijn geen financiële con sequenties voor de gemeente aan verbonden. -Het Voorbereidingsbesluit voor J het gebied Westeinde 2 en 3 om 0 de bouw van een openbare kleu- terschool mogelijk te maken werd vlot genomen. Wel vroeg 1 de heer V. d.- Post voorzichtig te zijn met de planning van het 4 aantal lokalen omdat nog geen pijfers bekend zijn over het aantal leerlingen. Monumenten- ?o zorg, krijgt subsidie voor het herstel van de hooiberg. ^MDe heer V. d. Post had daar nog al moeite mee omdat hij meen de dat de eigenaar in gebreke was gebleven door geen verze kering tegen stormschade af te sluiten. Burgemeester Detmers vulde aan dat ook het Rijk sub sidieert maar daarbij wel de verplichting tot verzekering dringend heeft opgelegd i n het zuid-oosten van de gemeen- .Veemarkt leiden. c#*lden. 29 juni Aanvoer: stieren 10. melkkoeien 60. vette koelen 17G. vare koeien 30. vette klaveren 13, vette schapen 50. vette lammeren te worden beschermde dode vo gels gevonden. Bij onderzoek van de maag bleek vergiftigde vis de oorzaak te zijn. Dit werd meegedeeld in de Zoeterwoudse raadsvergadering. Burgemees ter Detmers beloofde een diep gaand onderzoek. „De rechter lijke macht neemt dergelijke za ken niet licht op", zo meende hij. Aan de orde kwam ook de situatie op de Schenkelweg—Zuidbuurt- seweg. Een gemeentelijk advies is onderweg naar G.S. De uit voering van de verkeersmaatre gelen aan het Watertje wacht op de aflevering van de ver keersborden. Aan de ingrijpende veranderingen zal goede voor lichting vooraf gaan. De heer Van der Ploeg bepleitte een betere toegang van de druk bezochte speelgelegenheid in de Loethe vanuit het Vreugdedal. Hij was verbaasd dat het Kos terspad na de reconstructie geen doorgang biedt voor fiet sers. Nu kan ook de noodoplos sing via de dr. Kortmannstraat niet opgeheven worden. B. en W. zullen dit nader bezien. Het derde veld voor SJZ is dringend nodig. De onderhandelingen over de grondverwerving zijn gaande Er speelt ook nog een kwestie van grondruil. Kritiek in gemeenteraad VOORSCHOTEN De gemeente raad kwam bijeen onder voor zitterschap van loco-burgemees- ter W. J. Iestra. Drs. Mennema (P.v.d.A.) zei met verbazing kennisgenomen te hebben van de mededeling, dat burgemees ter Van der Haar met hernieuw de vakantie gegaan is en zelfs zondag niet aanwezig is als hoofd van de politie. De heer Mennema kreeg kans de afwe zigheid van de burgemeester aan te roeren tijdens het voor stel van B. en W. tot het aan wijzen van een terrein waarbin nen de jaarlijkse paardenmarkt gehouden moet worden. De heer Mennema vroeg zich af of de politionele maatregelen wel voldoende zijn om de bur ger zijn veiligheid te garande ren. Loco-burgemeester Iestra sprak in antwoord over de zeer zinvolle opmerking gemaakt door de heer Mennema en wel ke doorgegeven zullen worden aan het hoofd van de politie. De heer Marcelis KVP verzocht naar aanleiding van de grens wijziging met de gemeente Lei den spoedig maatregelen te ne men waardoor het wandelpad langs de Korte Vliet verbeterd kan worden. Het voorstel van B. en W. tot het in beroep van bij de Kroon te gen het onthouden van goedkeu ring door Gedeputeerde Staten van de dienweg in het centrum, verkreeg niet de goedkeuring van de PvdA en D'66-fracties. D'66 omdat deze fractie tegen het gehele bestemmingsplan is en de PvdA omdat de realise ring van de dienweg een luxe is, die Voorschoten zich niet kan veroorloven (o.a. afbraak van twee woningen). Mr. Be geer (V.V.D.) meende, dat de gemeenteraad de morele plicht heeft om stappen te onderne men, waardoor de dienweg er wel komt, omdat er afspraken zijn gemaakt met bedrijven. Wethouder Koetser (V.V.D.) •voor het eerst na zijn ziekte weer in de raad kon zich volle dig aansluiten bij de woorden van de heer Begeer. Het voor stel werd met meerderheid aan genomen. De openbare verlichting op de Treubstraat zal met gaslicht ge schieden. Voorzitter Iestra deel de mede, dat eerst met de helft van de lantaarnpalen begonnen wordt en daarna bekeken zal worden of inderdaad 30 palen nodig zijn. Vooral de VVD fractie zal weinig romantiek in gaslantaarn zitten en was be- iuhtstl W0-6.6(. vette koelen pei :lkkoe kg. ges MO—5.90—6. 1400-1960vette kalveren per kg. «sl. gew. 5.1Q—5.50; vette schapen 105—155: vette lammeren 160-210. julglammeren 160—175—190- Texelse lammeren 145—160; Noordhollandse lammeren 140—160; drachtige zen- Ken 550—650—750: schrasmmcn 145:160170; biggen 105—115—125; Kelten 20—100. Handel: slachtstleren nutlg. melkkoeien kalm. vette koeien kalm. schapen koeien redelijk, vette kalven «ug. vette stug. redelijk, schrammen redelijk, biggen redelijk, gelten goed. 1.1 Aasmakrt leiden elden. 29 juni Aanvoer: 3 partijen Goudse en 3 parUJen Leidse kans. Prijzen (In guldens per kg): Goudse lot 6.00: Leidse 4.83. Handel kalm LEIDEN Maandag 2 juli r* wordt het aah de zuidzijde van de Plesmanlaan gelegen 5j benzinestation van B.V. Het n< Motorhuis officieel geopend. N1EUWVEEN Annelies Roberts, onderwijzeres van de Nicolaas- school, trouwde gistermiddag met Peter van der Berg, tegenwoordig student pedagogie, maar daarvoor ook onderwijzer in Nieuwveen en Ter Aar. De klas was er uiteraard bij toen hun onderwijzeres op de laatste schooldag aan haar huwelijk begon. zorgd over de meerkosten van de gasverlichting. Mr. Goosens (D'66) was tegen de voorwaarden voor aansluiting en waterlevering door het wa terbedrijf. „Die regeling lijkt opgesteld door een slecht gehu meurde koloniaal, die de wet oplegt aan de inlanderes en die inlanders zijn wij". De heer Goosens stemde tegen de rege ling en wethouder Pels (PvdA) sprak tot hem: „Je krijgt nog wel water", waarop Mr. Goo sens terugkaatste: „Dat is nu stuk". Grofsmederij vat moed voor de toekomst LEIDEN De jaarvergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Grofsmederij, begon giste ren onder presidium van de pre sident-commissaris, ir. W. E. R. van Hcrwijnen in een mineur stemming. De voorz. deelde in zijn openingswoord mede, dat de gieterij-afdeling dit jaar nog winst had gemaakt, doch dat deze afdeling zal met de ket- tingfabriek moeten verdwijnen. Een belangrijke inkrimping van het bedrijf zal nodig zijn, doch de verwachting bestaat, dat men er ook met het kleine be drijf redelijk uit zal kunnen ko men, want het eerste halfjaar van 1973 ging het goed. Welis waar werden te weir.ig offerten gedaan, zodat men verlangend naar nieuwe opdrachten uitziet. Waar de KNG al haar hoop op ge vestigd heeft is de benoeming van de heer ir. J. M. G. D. Ba ron van Slingelandt als lid van de raad van commissarissen, die ook in de raad van de Ver. Machinefabrieken zitting heeft e-.i als zodanig veel heeft ge daan om ook dit bedrijf, toen het i.n grote moeilijkheden ver keerde. weer op de been te brengen. Deze benoeming deed de hoop in harten der aandeel houders weer opleven, vooral toen de heer van Slingelandt een uiteenzetting had gegeven van de wijze, waarop hij de moeilijkheden hoopte aan te pakken. De voorzitter zei aan het slot van de vergadering, dat commissarissen de hoop koeste ren hel wel te zullen halen. Kraakgevallen in commissie LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden hebben on langs besloten over te gaan tot invoering van een nieuwe proce dure in gevallen van kraken. Aanleiding hiertoe is het hand over hand toenemen van het kraken en de daaruit voort vloeiende onrechtvaardigheid t.a.v. de 1600 ingeschreven wo ningzoekenden in Leiden. De nieuwe procedure, die volgens Amsterdams model is ge maakt, ziet er in hoofdlijnen als volgt uit: Na een eerste mel ding maakt een opsporingsamb tenaar proces-verbaal op en tracht de krakers te overreden het pand te verlaten. Gebeurt dat niet, dan krijgen de krakers een officieel schrijven, waarin hetzelfde gesommeerd wordt. Tegelijkertijd wordt over het geval advies uitgebracht aan de commissie Huisvesting. Deze onderzoekt het en beslist welke maatregelen er genomen moe ten worden. Deze maatregelen kunnen variëren van tijdelijk „gedogen" tot en met ontrui ming zonder aanbieding van an dere woonruimte. Het nieuwe van deze procedure zit voornamelijk in het feit, dat de Huisvestingscommissie voor taan bij de advisering over kraakgevallen wordt betrokken en dat de krakers een mogelijk heid krijgen hun bezwaren te gen ontruiming te motiveren. LEIDEN Gistermiddag om 3.00 uur werd op het exercitieterrein van de Leidse Doelenkazerne door soldaten Halkes en van der Zwan namens alle dienstplichtigen en officieren symbolisch een blinücn-ge leidehond overhandigd aan twee bestuursleden van de Kon. Ned. Geleidehondenfonds, de dames A. A. Groen-Kosthof en Boelders. De symboliek van de overdracht school in het feit dat de hond een geld bedrag van 500 gulden vertegenwoordigde, die de Doelenkazerne ingezameld had d.m.v. statiegeld flesjes. In 1967 heeft de kazerne ook al een honl bij eengebracht: deze had de naam „Beatrix" gekre n. De hond die gisteren geschonken werd moest naar de naam ..Berna" luisteren, i.v.m. de verjaardag van Prins Bernhard. Na afloop van de overdracht gaf Nederlands enige blinde instructeur, de heer J Peeters, en demonstratie. =4» NOORDWIJK Een hele horde kinderen, maar ook ouderen, heeft zich gisteren op het Noordwijhse strand gestort op de telkenjare weer attractieve schatgraverij. Over het weer had men geen klagen; het werd een warme aangelegenheid. Ook de Duit-se badgasten weerden zich, zoals gebruikelijk, weer voortreffelijk. De inschrijving had niet over belangstelling te klagen, zoals men kan zien. LEIDEN Heel even leek het er gisteravond op, alsof het pu bliek in de Stadsgehoorzaal een perfect gebrachte en volledig gestroomlijnde theatershow voorgezet zou krijgen. Alle ele menten ervoor waren in ieder geval aanwezig bij de musical Mistero Buffo: een werkelijk uitgelezen groep toneelspelers, een uitmuntende muzikale bege leiding en een wervelende, bijna tot in de perfectie uitgewerkte enscènering. Dat het toch geen show werd, maar ongelooflijk bezield en meeslepend theater, kwam omdat er nog iets anders aanwezig was: alle uitvoeren den, acteurs, actrices en musi ci, gaven uiting aan een inzet en een enthousiasme, zoals we dat in Nederland maar zelden op de planken zien. Door deze bezieling van de kant van de uitvoerenden kwam er echter nog een ander punt bij zonder sterk naar voren, name lijk de grote culturele afstand die er nog steeds bestaat tussen België en Nederland en die waarschijnlijk in de hand wordt gewerkt door allerlei sociale en politieke factoren. Wat onze zui derburen hier brachten was een vorm van maatschappijkritiek, die totaal niets gemeen had met het would-be absurdistische en intellectualistische toneel, dat in de afgelopen jaren in ons land door o.a. de toneelgroep Studio bedreven werd. Regisseur Artu- ro Corso had voor deze voorstel ling teruggegrepen op enkele van de oudste vormen van het theater: volkstoncel, kerktoneel en primitieve liedkunst. Boven dien was dit alles, dank zij de grandioze teksten van Dario Fo, overgoten met een bijzonder navrant soort humor, die zelfs bij een veel minder doordachte presentatie zijn uitwerking niet had kunnen missen. Kortom, dit was een avond met ruim drie uur lang theater zoals wc dat in Nederland niet meer kennen. Laten we hopen dat we onze zuiderburen regelmatig terug zier: Misschien kunnen we er iels van leren. AI KEMADE De avondvier daagse (onderdeel van de va- Vantiespelen) zal dit jaar in de avonduren worden gehouden. Voorts zal niet meer in klasse- \erband maar individueel wor den gelopen, zodat iedereen nu mee kan doen. De wandelvierdaagse (men kan kiezen uit 5 en 10 km) wordt ge houden op 3 t.e.n. 6 juli. De start vindt plaats in de bloem- veiling aan de Sotaweg vanaf 18.30 en 19 00 uur. De start is zo vroeg, opdat ook kleineren kun- Avondvier daagse voor iedereen nc-r meelopen, wel graag in het gezelschap van oudere familie leden. sigarenmagazijn R. Hartog. Zwarteweg 3, te Rijpwetenng bij mevr. A. M. van Scheppin gen-Hartman, Buitenweg 27. en voor N. Wetering. Roclofarends- veen cn O. Wetering bij mevr B. Stork-tcn Kale. Frresiastr. 37, en mevr. H. M. Krijger-v.d. Meer, Zuideinde 142. Inschrij vingen ook op 3 juli vanaf 18.15 uur aan het startlokaal. Wie de avondvierdaagse unloopt krijgt eer fraaie herinneringsmedaille. Inschrijfkosten boven 16 jaar 2,- cn beneden 16 jaar 1. LEIDEN - In juli rn au gustus is in het Bureau Huls vesting (Hooigracht) een speciaal informatieloket aan wezig wnur men van 9-12 uur inlichtingen over huis- vestingsaangelegenhedcn kun krijgen. Woonvergunningen kunnen voortaan (na ont vangst van bericht) dagelijks tussen 14.00 cn 15.30 uur aan dit loket worden afgehaald. LEIDEN Bejaarden, die voordelig willen reizen daarvoor van plan zijn een NZH-identiteitsbcwijs unn te vragen, moeten zich uitslui tend wenden tot het rayon kantoor van de NZH cn die nen in het bezit te zijn van een paspoort, trouwboekje of een ander officieel stuk waaruit de geboortedatum blijkt. LEIDEN De heer F'. A Wolff is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift ..Drugeffect on intestinal epithelium". Promotor waren prof. dr. E. L. Noach en prof. dr. H. Veldstrn. LEIDEN Wethouder Kret krijgt dinsdag 3 juli om 16.00 uur een petitie uungeboden met 3500 handtekeningen van mensen uit Leiden en omge ving. In de petitie wordt uan- ged rongen op een onderzoek naar knelpunten voor fietsers in het verkeer cn op een fietsrouteplan. OUD ADE De uitslag van de wedvlucht* naar Com- piègne van PDV Het Oosten: 1, 2, 5, I. Moeten, 3, K, C. Vesseur, 6 T. Poot, 9, 10 C. Gijsman; wedvlucht naar Cha leauroux: 1, 2. 9 D. Koet. 3, 4. 8 H. de Haas, 5 C. Vesseur, 6 W. Klink. 7 W. de Wit jr. en 10 W. Gijsman. LISSE Dinsdag 3 juli wordt een hernieuwde poging gedaan om de fusie tussen het Groene Kruis en Wit-Gele Kruis tot stand te brengen. Op verzoek van tiental leden van het Groene Kruis werd door het bestuur een nieuwe vergadering i geschreven in de vergader zaal van de Herv. kerk in dc Poelpolder. RIJNSBURG In het cen trum kwam gisteren de alg. ledenvergadering van Coop. Raiffeisenbank bijeen. Voorzitter H. J. den Haan zag door de ongelimiteerde u tbrciding in de bloementeelt een grotere aanvrage geldleningen. Het financiële overizcht gaf een stijging te zien in de omzet van 223 mil joen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3