Vakantie-uittocht vrij rustig verlopen DUITSLAND WORDT DUUR VAKANTIELAND Noodtoestand in Chili na opstand van militairen COMMISSIE WIL NIXON ZELF HOREN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND AdwrïntiesTIxcl^ïw^S!£lJ?ir0#1f2?,S^ B^nk: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 119543 ZATERDAG 30 JUNI 1973 TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Zatejdag Ned. I: 20.20 uur Rudi Carrell-show. Ned. II: 20.21 uur Expeditie in de bergen, film; 21.25 uur Leve de operette. Zondag Ned I: 16.12 uur NOS- kiosk; 21.15 uur Rai-concert. Ned. II: 19.30 uur Studio Sport; 21.10 uur Zon verduisterd. Voor Tour de France zie pag. 2. Zonnig, droog en vrij warm weer met overwegend mati ge. maar in de kuststreken in de middag nu en dan krachtige wind tussen west en zuid. Maxi mumtemperaturen vlak aan zee 20. elders rond 25 graden. Morgen: Zon 04.24 tot 21.03. Sche- veningen hoogwater 01.34 en 15.48. laagwater 11.22 en 23.48 Zondag: zon 04.25 tot 21.03. Scbeveningen hoogwater 04.04 en 16.37, laagwater 12.15. DEN HAAG De uittocht van vakantiegangers is gisteren erg rustig verlopen. Hoewel bouw vak- en schoolvakanties gister middag officieel begonnen was he top de Nederlandse wegen in vergelijking met andere vrijda gen vrij rustig, ook gisteravond. Volgens de rijkspolitie komt dit omdat velen donderdag al ver trokken zijn. De rijkspolitie hoefde geen extra personeel in te zetten. Er was wel meer va kantieverkeer, maar minder vrachtverkeer. Hier en daar heeft zich filevorming voorge daan, maar volgens de politie kwam dat meer door wegwerk zaamheden dan door de vakan- tiedrukte. In Karinthië, Oostenrijk, is gister middag het echtpaar Van Ras uit Helmond (35 en 33 jaar) bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hun beide zoontjes van 9 en 3 jaar werden zwaar gewond in het ziekenhuis van Villach opgenomen. De auto van de op de thuisreis zijnde familie kwam op de linker weghelft in botsing met een Duitse auto. Het daarin zittende echtpaar Op de autoweg Hamburg-Hanno ver zijn de 41-jarige Nederland se sergeant J. v. d. Reyden en zijn 7-jarige zoon bij een onge luk omgekomen. De 43-jarige mevrouw V.d. Reyden en twee dochtertjes van 6 en 14 jaar werden levensgevaarlijk ge wond. Het gezin woonde in See- dorf bij Bremen. Bij Ftinfbronn in Baden-WUrtten- berg heeft zich gisteren een bot sing voorgedaan tussen een Ne derlandse en twee Duitse auto bussen. Drie Nederlanders zijn daarbij gewond. Vermoedelijk is de Nederlandse bus, uit Epe, op nat wegdek geslipt. In het noorden van Italië heeft gisteren een zwaar noodweer grote schade aangericht en vijf mensenlevens geëist. Meer dan 20 personen werden gewond. Twee mensen verdronken toen zij bij het zwemmen in het Gar- dameer door de storm werden verrast. Hét zwaarst werden ge troffen de dorpen Fossalta di Portogruario en Teglio bij Vene tië. Prijsstijging nog niet ten einde BRUSSEL (ANP) De stijging van de kosten van levensonder houd in de landen van de EEG heeft in de afgelopen weken een duidelijke versnelling onder gaan. Dat staat in het gisteren uitgekomen, laatste maandelijk se conjunctuuroverzicht van de Europese Commissie in Brussel. Ook in de komende weken moe ten nog steeds hogere consu mentenprijzen worden ver wacht, vooral omdat in de afge lopen maanden een duidelijke stijging van de producenten- en groothandelsprijzen is opgetre den, aldus dit overzicht. De voornaamste oorzaak van de gestegen kosten van levenson derhoud is dat in alle negen EEG-lidstaten de levensmidde- lenprijzen in snel tempo zijn blijven stijgen. Ook de prijzen van dienstverrichtingen zijn merkbaar omhooggegaan. Van de industriële producten zijn textiel en kleding veel duurder geworden. Dat laatste ligt voor namelijk aan de stijging van de wereldgrondstoffenprijzèn. Regering wil minimumloon jeugdigen (Van DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten ook .voor jeugdige werknemers van 15 tot 23 een wettelijk minimumloon in te voeren. Het principebesluit moet nog nader worden uitge werkt. Er zal een verantwoorde relatie moeten, worden afgelegd met het al jaren bestaande mi nimumloon dat vanaf 23 jaar geldt. Ook zal worden nagegaan of voor mannelijke en vrouwe lijke jeugdige werknemers dezelf de bedragen moeten worden ge hanteerd. Te verwachten valt dat de minimumjeugdloonrege ling omstreeks de jaarwisseling zal ingaan bij de vernieuwing Modebewuste diefstal APELDOORN (ANP) Zeer modebewuste dieven hebben, naar de politie eeerst gisteravond be kendmaakte. in de nacht van donderdag op vrijdag voor meer dan 00.000 gul den aan herenkleding weggehaald uit een mode magazijn in Apeldoorn. De buit bestond uit ruim 250 exclusieve costuums en 50 lederen jasjes. De dieven moeten wel des kundig zijn geweest want zij hebben alleen datgene meegenomen wat nu in de mode is. Door een ruit Eerste foutje van Dean WASHINGTON (UPI) - De se naatscommissie die het Water- gate-schandaal onderzoekt meent dat zij geen volledig beeld van het gebeurde kan krijgen als president Nixon niet persoonlijk voor de commissie verschijnt. Zowel de democrati sche commissie-voorzitter Sam Ervin als de reoublikeinse on dervoorzitter Howard Baker zei den gisteren dat zij Nixons ver sie van de affaire wil horen, na de ernstige beschuldigingen die de ontslagen juridische adviseur VOO* KllWÜS. tasss®1 bewijs op pagina a Draai mee in de LC-Tour! renner tippen, die morgen de eerste etappe van de Tour de France gaat winnen. Een weekend pak Caballero en een waardebon van 100,- van Lucas van Leyden is er te verdienen. Gewoon: brief of kaartje in de bus van de Leidse Courant, Kort Rapenburg 2 met de naam van de winnaar. Men mag ook tegelijk de winnaars van de volgende dagen aan wijzen. Wij houden het dan wel voor u bij. Tot vrijdag kan men ook de winnaar van gele. groene, witte trui en de bergprijs tippen. Dat is voor de hoofdprijzen die al min stens 150,- waard zijn. De dagprijs van maandag in onze LC-Tour (daarvoor moeten dus zondagavond de laatste opgaven bij ons bin- r nen zijn) is weer een week- endpak sigaretten, een Cara- co-ijstaart en een gewichtige rookworst van Teekens. Rebellerende soldaten in de Chileense hoofdstad Santiago zoeken dekking bij een pilaar, tijdens gevechten met regeringsgetrouwe troepen. Nieuwsgierige burgers bekijken het gebeuren op een afstandje. I SANTIAGO In Chili is in het gehele land voor zes weken de noodtoestand afgekondigd, nadat gistermorgen de ge spannen situatie in het land een hoogtepunt vond in de aanval die door militairen werd uitgevoerd op het presi dentieel paleis. Toen de opstand na enkele uren onder drukt was, bleken er zes doden te zijn gevallen. Een twin tigtal personen werd gewond. In een toespraak heeft pre sident Salvador Allende (65) gisteravond verklaard, dat de toestand weer normaal is en dat het leger de zaak weer vast in handen heeft. eieren en burgers. Allende zei niet van plan te zijn het natio nale congres naar huis te stu ren, hoewel het een groot deel van zijn socialistische program ma in de grond heeft geboord. DEN HAAG Vakantiega gers die naar West-Duitsland gaan zullen zeker de gevolgen bemerken van de revalua tie van de Duitse Mark, die gisteren plaatsvond. Duits land is door deze revaluatie als vakantieland weer een stuk duurder geworden, omdat de vakantieganger voor zijn guldens minder Marken krijgt. Daar komt bij, dat de laatste weken in de EEG-landen dus ook in Duitsland, de prijzen van vooral de levensmiddelen sterk gestegen zijn. Ook in de komende weken wordt een sterke stijging verwacht. Voor de Westduitsers heeft de revaluatie ondermeer tot go- volg dat Nederland voor hen als vakantieland financieel wat aantrekkelijker wordt. Zij krijgen nu meer guldens voor hun duurdere marken. Een andere consequentie van de revaluatie zal zijn, dat het koop-verkeer in de grensstreek, dat de laatste tijd weer aanzien lijk aanhet toenemen was. nog groter zal worden; het wordt voor de Westduitse vrouwen nog voordeliger om met een tas Ne derlandse boodschappen thuis te komen. Wat de handel betreft zal de reva luatie in de eerste plaats gun stig zijn voor de Nederlandse uitvoer naar Duitsland, aldus de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. Omgekeerd ver wacht men w/1 moeilijkheden: goederen uit de bondsrepubliek worden immers duurder. Overi gens is de Nederlandse uitvoer naar Duitsland ook zonder reva luatie in het eerste kwartaal van 1973 al met 25 procent ge stegen. Er zijn nu echter nog betere mogelijkheden voor Ne» derlandse exporteurs. De Amsterdamse wisselmarkt was gisteren wat in verwarring over de maatregelen van de Duitse regering. De mark sloot uiteindelijk op 108,25 - 108,50 gulden. De officiële toeristen- koers werd 1,10 gulden bij aan koop en 1,06 bij verkoop. De dollar bereikte gisteren ook weer een laagterecord. 2,62 gul den. Volgenshet ministerie van financiën zal geen wijziging ge bracht worden i de koers va de Nederlandse gulden. In Brus sel heeft men besloten dat er geen spoedvergadering zal ko men van de Europese ministers van Financiën. De landbouwprijzen zullen on- daks deze revaluatie ongewij zigd blijven, omdat deze in re- keneenheden worden uitdrukt. Westduitse boeren zullen van de EEG een geldelijke tegemoetko ming en hogere exportsubsidies krijgen om de nadelige gevol gen van de revaluatie voor hen ongedaan te maken. Arts doodt zoontje (6) TILBURG— Een 39-Jarige Til- burgse arts, die in een echt scheidingsprocedure is gewik keld, heelt donderdag zijn zesja rig zoontje met een nies in de hals gestoken en gedood. Hij is daarna, met het stoffelijk over schot van het kind In de koffer ruimte van zijn auto, naar Bel gië gereden, waar hij het lijkje in de buurt van Postel heelt be graven met een speciaal meege nomen schop. Later op de dag is hij terugge gaan naar huis en heeft zijn vrouw het gebeurde verteld, die de politie waarschuwde. Op aanwijzing van de dader zijn het lijkje, de schop en het mes teruggevonden in de bossen bij Postel. Het motief voor de daad moet vooral worden gezocht in de echtscheidingsprocedure; de man moest het huis verlaten en de twee kinderen van het echt paar waren aan moeder toege wezen. John Dean tegen de president heeft ingebracht. Een woordvoerder van het Witte Huis liet weten dat een dag vaarding door de commissio ..grondwettelijk n-et passend" is. Commissievoorzitter Ervin zei daarentegen: „Ik zie in de grondwet niets wat een dag vaarding van de president in de weg staat". De commissie zou Nixon echter liever vrijwillig zien verschijnen, aldus Ervin Washington (AP) John Dean heeft vrijdag toegegeven, toen hem een hoteiregister werd getoond, dat hij vermoedelijk het ver keerde hotel heeft genoemd toen hij de plaats aanduidde waar hij met de persoonlijke advo caat van president Nixon. Her- bert Kalmbach, over zwijggel den voor de Watergute-beklaag- den sprak. Het was de eerste keer dat men een feitelijke onjuistheid heeft weten op te merken in dc getui genverklaring van Dean. Hij Is nu reeds vijf dagen aun het woord geweest. Straf voor F.C. Twente DEN HAAG De disciplinaire commissie van de Europese voeibalassociutie UEFA. heeft vrijdag de volgend estraffen be kend gemaakt tegen FC Twente als geheel en doelman Piet Schrijvers afzonderlijk: Twente kreeg een boete van 3000 Zwitserse francs wegens onspor tief gedrag in de op II april ge speelde wedstrijd legen Borussia Mönchengiadbnch. Keeper Schrij vers werd voor drie wedstrijden geschorst wegens het gebruiken van geweld. Regering wil snel wettiging fluoridering DEN HAAG De regering wil op zeer korte termijn wettelijke voorzieningen treffen die een einde maken aan de leemte in de wetgeving, waardoor de Hoge Raad tot de uitspraak kon komen dat fluoridering van drinkwater onrechtmatig is. De ministerraad heeft zich beraden over de situatie die is ontstaan na het arrest van de Hoge Raad inzake fluoridering. Dat arrest kan voor wat betreft de daarin aangegeven leemte in de wetge ving als een eindbeslissing wor den aangemerkt. Rond negen uur gistermorgen werd het presidentieel paleis plotseling omsingeld door een aantal tanks. President Allende was niet aanwezig. Er ontstond een vuurgevecht met de paleis bewaking. Kort daarna werden andere legereenheden naar de omgeving van het paleis gediri geerd. Tijdens de gevechten die daarna uitbraken riep Allende in een radiotoespraak op kalm te blijven en vertrouwen te heb ben in de loyale troepen. Nadat enkele uren veel geschoten was konden de opstandige militairen ingerekend worden. Drie tanks wisten te ontkomen. Leider van de opstand was kolonel Roberto Souper. Ook hij is gearresteerd. Later op de dag stroomde een menigte van 200.000 personen voor het paleis samen. Allende zei dat de opstand het werk was van een groep opstandige offi- Nederlands goud-, zilver en klokken- Telefonistes leverden goedkope telefoontjes vandaag de tentoonstelling koninklijke kronen", die duurt tot 12 augustus. Op de foto een kroon die Napoleon I voor zijn kroning in 1804 liet maken naar voorbeeld van de kroon van Karei de Grote. LONDEN (AP) Drieëntwintig telefonisten en telefonistes op het internationale telefoonkan toor in de Britse hoofdstad zijn geschorst na een politieonder zoek in zake frauduleuze tele foongesprekken die de Britse te lefoondienst meer dan 800.000 gulden zouden hebben gekost. Scotland Yard verklaarde dat de betrokkenen allen het vorige weekend werden geschorst. Een politiewoordvoerder verklaar de dat een aantal employees te gen „gereduceerd tarief" inter nationale gesprekken verzorgen waarvoor zij steekpenningen ac cepteerden van enkele bedrijven en kantoren. Sommige abonnees zouden voor minder dan de helft van de vastgestelde kosten zijn door verbonden. De internationale telefoondienst, die meer dan 11.000 buitenland se gesprekken per dag verzorgt, zal alle rekeningen sinds vorig jaar kerstmis opnieuw controle-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1