OOST EN WEST MENGT ZICH TOT BÜLGMRSE „MIESJ-MASJ" AAN DE ZWARTE ZEEKUST HEEFT U WEL OREN NAAR DE AZOREN? Groen godeneiland in Oceaan is een toeristische schatkamer TOUWTREKKEN CM EEN PORTUGESE STIER Signalement van de Azoren Bij wie moet ik zijn? Eten tussen de Bulgaren in gewone huis-, tuin- en 'keukenrestaurantje: leukere bezigheid dan het luxe tafelen in de grote hotels. Aan het Gouden Strand bij Varna staan speciaal voor de aardige toeristenkiek enkele kame len (met ladder te beklimmen) tussennep-palmen die wekelijks bijgeschilderd worden. alle toeristen aan de Bul- aarse Zwarte Zeekust het ;elijkertijd in hun hoofd Ijgen om het strand via iddoeken en zonnestoelen bezetten, kunnen ze nog verltijd rekenen op een eigen -Q^rritorium van acht vierkan- dmeter. „Schrijft u maar p, de nieuwste informatie onze stranden", roept lagoj Wassilev „protocol- van Slunchev Briag. (d.i. het Zonnestrand Nessebar boven Burgas) lebben we vanaf 1 juli 115 een capaciteit van J'ani.000 bedden, 44 restaurants gt 'iet totaal 28.000 plaatsen, 7 an lars met attracties en 6 ïn fempings. In 1959 zijn we ge- vn tart met 18.500 toeristen, dit >ar verwachten we er DO.OQO. Binnenkort zal de ""yee miljoenste toerist sinds "™^9 hier arriveren. Heeft u at?" Wassilev is een van de onderden Bulgaren die voor et alomvattende Balkantoe- ist de Bulgarije-ganger en iens informanten van de ers van gegevens mag voor- ien. Dat Balkantoerist is een pzichzelf unieke WV-orga- en lisatie, een van de grootste er wereld in z'n soort, met estaurants, auto's met hauffeur, hotels, reisleiders m winkels. De reisleiders rorden opgeleid in vier mo- lerne talen (waaronder dit aar ook het Nederlands) en wij vie maar even interesse oont voor het Balkanland 3n nag zich onmiddellijk wape- 'ïen met pen en papier om ien mitrailleurvuur van in- ormatie op te vangen. Vliesj-Masj be Bulgaren nemen hun, toe risten uiterst serieus. AI komt de Sowjet-Unie op de perste plaats van de toeris- [ealeveranciers, gevolgd door respectievelijk West-Duits- !and, Tsjecho-SIowakije, Dost-Duitsland, Polen, Enge land en komt Nederland met de Skandinavische landen on der één noemer pas op de ze vende plaats, het bezoek uit de Lage Landen is stijgende. Oost en West mengen zich er tot een voortreffelijke „miesj-masj", het Bulgaarse equivalent voor ratjetoe. Wie z'n vakantie nog steeds niet bepaald heeft kan via VER- NU en FIT voor de late zo mermaanden de sprong naar Bulgarije wagen. Met de zon is het er in elk geval in orde. De hotels die de Nederlandse reisorganisaties op hun pro gramma hebben zijn goed. Men kan kiezen uit twee strandgebieden. Boven de stad Varna, ligt het Gouden Strand (Zlatny Piassatsi) fraai gebouwd, met de vele hotels tegen de heuvels op, verscholen tussen het groen. Zelfs het verste hotel is niet meer dan ruim tien minuten van het brede zandstrand. Het Gouden Strand geldt als het meest luxe van de twee Bulgaarse stranden met klas se-hotels als International en Ambassador. Nederlanders die op hun rust gesteld zijn komen er veel, vertelt het Bulgaars Verkeersbureau. Het Zonnestrand bij Burgas is wat minder van klasse, dat wil zeggen de hotels lig gen niet zo fraai aan de voet van heuvels, maar er is meer amusement voor jonge mensen. „Bar Variété" is een op zichzelf uniek koepel vormig amusementspalelsje met kleine roulettetafels en een groots opgezette show, het beste wat Bulgarije op dat gebied te bieden heeft. Overigens moet men zich van de diverse „attracties" niet al te veel voorstellen. In de aanwezige „nachtclubs" worden de nummers er door gedraaid als een overproduk- tio tomaten, de juffrouwen die de benen heffen zijn we liswaar zeer beschaafd maar zouden - misschien daardoor I Een van de vele restaurantjes direct gelegen aan het strand van de Zwarte Zee. - zelfs het Amsterdamse Thorbeckeplein niet halen. Doordat de kust niet alleen voorbehouden is aan buiten landse toeristen, maar de Bulgaren er ook (weliswaar tegen gereduceerde prijzen) vertoeven, krijg je niet het idee in een Duitse Necker- mann-kolonie te zitten. Wat de restaurants betreft is het zelfs leuker (en goedkoper) een heel gewoon restaurant te nemen en niet de luxe-res taurants in de hotels, omdat het eten er op die Bulgaar is afgestemd. Voedsel dat over het algemeen erg goed van kwaliteit is, een beetje Turks aandoet (de Turken overheer sten niet voor niets vijf eeu wen lang tot in 1888 Bulga Hotel Cuban, een van de grote, architectonisch fraaie hotels aan de Bulgaarse kust (Slunchev Briag), aan de voet gelar deerd met souvenirstalletjes. rije), en niet te duur Is. Veel schapen, lams- en varkens vlees, van de simpele kioefte- ta (Turks: ktlftet) met ge kruid gehakt, tot de kebabt- cheta van de grill, en natuur lijk de Bulgaars yoghurt (Kieselo mljako). Obers spre ken meestal wel minstens een paar woorden Duits, de menukaarten zijn tegenwoor dig in diverse talen gesteld. Aan beide stranden zijn folk loristische restaurants te vinden, waar het bedienend personeel in klederdracht Is gestoken en waar je de typi sche Bulgaarse gerechten en dranken kan proeven vnak vergezeld van Balkanmuziek op specifieke Instrumenten als gaida en gadulka (soort doedelzak en viool). Verre weg het leukste restaurant aan het Gouden strand Is De Schaapskooi (Koscharata) met voortreffelijke lamssoep en lamsbout, gebouwd als een werkelijke schaapskooi. Maar buiten eten naast de blatende beesten kan ook. Reserveren vla het hotel ver dient aanbeveling. De moeite van een bezoek meer dan waard Is een kilo meter of zes van het Zonne strand het visrestaurant „Taljana". Overdag valt het te combineren met een zon nebad (het ligt direct aan het strand), 's avonds kan je er ook in de openlucht eten. Vis soep is de specialiteit, een van de obers heeft een voor treffelijke basstem en is met enkele vriendelijke woorden misschien tot een Bulgaars lied te verleiden, een andere ober hoort aan Je Duits met een dat je Nederlander bent. Positief Als skileraar in de winter in Borovets heeft hl) z'n Pap penheimers leren kennen. Taljana Is te bereiken met een taxi, met de chauffeur kan meteen een ophaaltijd worden afgesproken (kosten rond de tien, twaalf gulden). Belde Bulgaarse stranden tel len rond de zes kilometer be- wankt zongebicd. Bij het Zon nestrand zijn dan nog eens drie kilometer extra die niet onder het oog van de red dingsdienst komen. „Schrijft u maar op" roept Blagoj Wassilev nog eens en begint op dlcteersnelheid. „In au gustus Is hier het Internatio naal folklorefostlval. We hou den het feest van de zeegod Neptunus die per schip uit de Zwarte Zee komt opdagen. We kiezen een Miss en een Mister Zonnestrand". Even stilte en hij ratelt verder „Het water van de Zwarte Zee bevat 18 kilogram zout per 1000 liter water. Dat is minder, dus beter dan de Middellandse Zee. Specialis ten hebben ontdekt dat er veel voedingsstoffen in ons water zitten die een bescher mende laag om de huid leg gen en minder snel doen ver branden". We geloven hem op zijn woord. Balkantoerist zorgt voor alles. De reacties van de terugreizigers In het vliegtuig zijn over het alge meen dan ook positief. Twee jonge mensen uit Twente met negatieve Roemenlë-ervarlng gaan beslist terug naar Bul garije volgend jaar. Een dame met het hoogste woord roept „Ze moeten wel wat sneller voor me lopen". Ze doelt op de obers die het woord „efficiency" nog lang niet allemaal in hun blazoen hebben staan. Maar alles op de Balkan la een kwestie van geduld. Waarom zou je haast hebben als je vakantie houdt, denken de bedienende heren. Misschien hebben ze wel gelijk. In elk geval doen een paar woorden Bul gaars (voor onder een tientje heeft u een keurig taalgidsje van Van Goor dat nu eens niet de postkoets op bepaalde tijden laat vertrekken maar bruikbare Informatie geeft) een hele hoop wonderen. Dezelfde vrouw die de Bul gaarse obers harder wilde la ten hollen loopt weg met de portier van het hooggelegen, als een moderne Middeleeuw se burcht gebouwde restau rant Hansku Chatra, die plantsen voor haar regelde toen er geen plaatsen meer waren. Want ook In Bulgarije kan dat. „Hij heeft gehuild toen we weggingen", vertelt ze. Misschien heeft ze wel ja geknikt toen hij vroeg of ze nog eens terugkwam. En In Bulgarije betekent dnt nu eenmaal onverbiddelijk BERT JANSMA Op de Azoren lijkt de wereld soms verdacht veel op een permanent dansfeest. Overal wordt door de bewoners gedanst, onder meer de Sapateia de Caldeia. Stier aan het touw is ee in de Oceaan. Het dier Ja, zo zijn de Portugezen i geliefkoosd volksvermaak op Tercheira, het derde Azoren-eiland wordt hierbij wel uitgedaagd, maar brengt het er altijd levend af. nou ook wel weer. 'ao Miguel, in 1472 ontdekt loor de Portugese zeevaar iers, is nu het voornaamste Oeristenoord van de negen Handen, die samen de archi- *1 van de Azoren vormen, lp Sao Miguel werkt inder daad alles samen om een va- iantie tot een opwindend £est te maken. Daar is aller- «rst de weelderige, sub-tro- Rsche plantengroei, daar- iaast treft men op het eiland Wloze natuurverschijnselen 'jan vulkanische oorsprong pn, zoals kokende bronnen n bizarre meren op de bodem jan gigantische kraters. Tel Barbij nog op de nooit afla- tnde steun, die de Atlanti- ^he Oceaan de vakantiegan ger biedt: prachtige zand stranden, zeesport, vissen en onderwateravonturen en het sprookje is compleet: de Azo ren zijn Inderdaad een bezoek dubbel en dwars waard. Bruisend hart Ponte Delgada, de grootste stad van de Azoren-archlpel, ligt op Sao Miguel en vormt een belangrijk Industrie- en handelscentrum. Ook het ha- venverkeer en de nabij gele gen luchthaven verhogen de bedrijvigheid van deze onoffi ciële hoofdstad. Toch heeft de drukte de charmes van Ponte Delgada nauwelijks geschaad. Talloze kunstwerken getuigen nog al tijd van een belangrijk en in drukwekkend verleden. Kerken en kloosters, kastelen en statige hotels vormen het beproefde decor voor de ver kenningen op het eiland. Het donkerkleurige basalt en de witte kalk op de gevels van de meeste bouwwerken leiden tot prachtige contrasten en geven de hele stad het voor komen van een gigantisch damspel. Platteland De 748 vierkante kilometers van het eiland vertonen een opeenvolging van hoogvlaktes en weelderig begroeide val leien. Overal trekt men door een natuur, die voor zichzelf reeds een tapijt van miljoenen bloemen in allerlei kleuren heeft uitgelegd. De trip naar de Sete Cidades eindigt bij voorbeeld in een wide- screen-panorama, waar geen Hollywood-filmer tegenop kan. In een dromerige, doodstille vallei op 850 meter hoogte ligt de Sete Cidodes, als groene spiegels op de bodem liggen te flonkeren. In een dromerige, doodstille vallei op 830 meter hoogte, doemt plotseling een beto verd landschap op, dat bol staat van de legendes. En te midden van die natuurlijke overdaad liggen op de bodem van een reuzen-krater twee "siamese" meren als groene spiegels te flonkeren. Een andere wandeling leidt naar de Vale das Furnas, waar in een onaardse omge ving warme bronnen onver moeibaar uit de rotsachtige bodem opwellen. Dat is Sao Miguel: een poctische parel, die zijn bijnamen "groen go deneiland" en "prinses van de Azoren" met ere draagt. reuzenkrater met twee "Siamese" meren, die Op het Azoren-eiland Teroei- ra d-en* elk feest- godsdien stig of burgerlijk onvermijde lijk ai- voorwendsel om een stierenspel te houden. Gevoe lige dierenvrienden behoeven rvi ci gelijk een ingezonden sfuk te schrijven want zolang de negen Azoren-eilanden tot het inkrimpende Portugese r jk behoren wordt er geen stier gedood. De Portugese wet is in vele gevallen nu eenmoal milder voor dieren arm voor tweevoeters met een onsterfelijke ziel. Op Terceira gaat het dan ook cm een vreedzaam spel. dat niet wordt opgevoerd in een arena, maar geu-oon langs een weg cj straat. Op de vastge stelde dag houdt vanaf het middaguur alle bedrijvigheid op. De rolluiken gaan voor de winkels, vensters zijn met vlaggen en bloemslingers ver sierd. ledereen heeft vrij af en aoet zich op de terrassen te goed aan het traditionele sherer.maal: bonen, lupinen cn varkensvlees. Om vier uur 'j middags worden de stieren losgelaten. Herders hebben inmiddels proppen of hulzen over de horens van de dieren gesto ken en om hun nekken een lang, dik touw bevestigd. Op cei signaal, dat door een vuurpijl wordt aangegeven, wordt de kooi geopend en dendert de eerste gigant zo n 40C kib zwaar llnea rectc op de samengestrocm- de menigte af. Voordat de klap valL, hebben de herders echten het touw al te pakken en remmen ze de run van de Negen vulkanische eilanden, tarnen 2.305 vierkante kilo meters groot, vormen samen de archipel van de Azoren. 'ce zijn verdeeld in drie groe pen: 1. de oostelijke: Sao Miguel, het rijkste en grootste eiland, er, Santa Maria. 2. de centrale: Terceiro, Sao Jorge, Graciosa. de westelijke: Faial, Pico, l'bres en Corvo. Bevolking: ongeveer 400.000 inwoners. Ligging: in de Atlantische Oceaan, op 1420 kilometer ten westen van Portugal, waartoe de Azoren nog steeds behoren. stier af. De rol van het pu bliek bestaat ondertussen uit het uitdagen van de stier. Men wacht zijn aanval af en springt op het laatste mo ment over muurtjes, op kar- -en ot klimt schaterend in een lichtmast. co gaat het uren door: de ene stier is nog niet verlost uit zijn kooi of de tweede volgt al. Dit opwindende spel tussen mens en dier, waarbij nog nooit een dode is geval len, behoort tot de ijzersterke tradities van Terceira. Klimaat; zeeklimaat met trmperatuurgcmiddelden van 11.5 tr>24 graden celcius. Hoogste bergtop: de Pico, 2310 meter. Hulpbronnen: landbouw, vee teelt, toerisme en visserij. In ternatte nale luchthavens: Santa Maria Sao Miguel en Terceira, dadelijks voorden er aoor de T.A.P. vluchten ge maakt. Ook deze zomer li er nog vo lop plaats, zowel op de Azo- rcncilandcn als in Bulgarije. Voor de Azoren: Portugees Verkeersbureau, Amstel 24 in Amsterdam, telefoon 020 83170. Voor Bulgarije: Bulgaars Verkeersbureau. Reguliers- dwarsstraat 545 in Amster dam, telefoon 020 - 218431. Kcizen naar Bulgarije op korte termijn kunnen nog ge boekt worden bij de meeste reisbureaus, bijvoorbeeld: FIT, telefoon 040 O'.O - 180183. 89211 VERNL', Ulreehtsestraat 48, /mstcidam, telefoon 020 - 220073. Neropii, Theresiastraat 82, Den Haag, telefoon 070 83990«t of Stcvlnstraat 150, Den Haag, telefoon 070 - 540165.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19