SONGFESTIVAL IN BULGARIJE EEN GROOT VOLKSFEEST (urnfr Jvan Publiek" grote ster bij „Gouden Orfeus' {tnqfe Een songfestival in West-Europa is zo langza merhand veranderd in een waterdichte af spraak tussen sterren die steeds weer schitte ren en stemmige dames en heren met een mat doch uiterst beschaafd aspplaus in de bagage jaarlijks op herhaling in de zaal. Een routi neus gebeuren met een reeks verplichte figu ren die ook nog prijzen opleveren. Wie met die wetenschap terecht kwam op het vrijdag vóór Pinksteren afgesloten „Gouden Orfeus"- festival aan de Bulgaarse Zonnekust nabij Nessebar, kon z'n ogen niet geloven. Een songfestival blijkt daar gelijk te staan met een eerste klas volksfeest, waarbij de Grote Ster nu eens niet tussen de ruim dertig tot zin gen genoopte artiesten school. Want laat nie mand beweren dat publiek publiek blijft, wèèr ook ter wereld. In Bulgarije steelt het publiek zélf de show. Ivan Publiek bleek er de Grote Ster. Een week lang, elke avond zat een steeds zo goed als uitverkocht „Zomertheater'' te pope len om de handen op elkaar te brengen. De Joegoslavische zangeres Tereza wordt tot tal rijke toegiften gedwongen, een Turkse zange res met een pathethisch oorlogslied krijgt als zij bijna extatisch door de knieën zakt midden in haar lied een ovationeel applaus en verlaat even later bijna huilend van ontroering het en thousiaste stadion. Een stadion, jawel, de gol ven van applaus' doen eerder denken aan een thuiswedstrijd van CSKA, Sofia, het Bulgaarse Ajax. Een verbaasde Hollander kan van 's avonds 8 tot 's nachts half twee zelfs tiental len kleine kinderen tussen het publiek ontdek ken. In slaap vallen is er niet voor ze bij. Als de muziek even stil is hoor je zc tegendraads meeneuriën of ze zijn druk bezig de gebaren van de dirigent te imiteren. Bovendien hebben ze nog een taak ook. Ze zijn veelal door de ou ders meegenomen om de favoriete sterren een of twee Bulgaarse rozen aan te bieden. En on danks vier camera's van de Bulgaarse televi sie die het gebeuren elke avond „live" ver slaan, gaat zo'n offerande uiterst ongecompli ceerd. Pa of Ma tilt het kind op het podium, als het er uit zichzelf al niet is opgeklommen, het kind spoedt meestal op een minder goed getimed ogenblik naar de artiest, biedt de bloemen aan en gaat met een zoen op de wan gen ouderwaarts. En bij elke zoen laait het applaus nog eens harder op. Toegiften Bulgaren houden van zingen. Als je toevallig achter in een Bulgaarse taxi radiomuziek mee-neuriet draait de chauffeur zich verheugd en bemoedigend knikkend achterom. In een visrestaurant aan de Zonnekust voegen op een avond enkele Bulgaarse" basstemmen zich voorzichtig samen <?m de wijn en de gedroog de visjes (zafritki) toe te zingen. De Oost- Duitse popzanger Frank Schöbel die met een sympathiek aandoende, maar volgens onze maatstaven nogal erg zachtaardige show te gast is, krijgt zoveel Bulgaars enthousiasme mee dat z'n toegiften op een zeker ogenblik uitgeput zijn. Hij verontschuldigt zich tegen het publiek, Iaat dat door een Duits sprekende cameraman vertalen, en gaat onverdroten ver der met een paar kersverse, nauwelijks gere peteerde songs. Als het aan het publiek ligt zingt hij door tot hij er bij neervalt. Als Schö bel dan tóch eens ophoudt staan de fans hem zonder pardon op te wachten. Schöbel geeft speciale attentie aan een zeer oud vrouwtje dat met haar dochter van rond de vijftig op wachting maakt. Ze spreekt geen woord Duits, maar lacht des te meer, aait Schöoel over z'n hoofd en omarmt hem diverse malen. t Eregast Euson Het negende „Gouden Orfeus-festival" is een volksfeest bij uitstek. Onze eigen Julio B. Eu son kan er over mee praten. Euson die vorig jaar een tweede prijs op het festival won, is nu eregast, zingt één Bulgaars liedje buiten mededinging en krijgt daar wel meteen de prijs voor het beste arrangement voor. 'n Prijs die hij overigens af mag staan aan de Belgische arrangeur Jack See. Twee dagen na afloop van het festival begint Euson aan een tweeweekse toernee door Bulgarije. Hij is er onmiskenbaar populair en geeft in het festival gebouw meer handtekeningen weg dan Willem Duys voor mogelijk zou hebben gehouden. Eu son: „Dit publiek is geweldig. Bij ons is ieder een een beetje blasé. Er wordt lauwtjes afge wacht wat je brengt en dan wil men nog wel een keertje klappen. Hier worden de mensen nog enthousiast. En het maakt niet uit of het nu ia voor een balladezanger als ik, of voor een zingende voetballer als Julio Iglesias. Wanneer je bij ons een popzangeres naast een rhytm-and-blues groep in het programma zet, gaat één van de twee af. Het publiek komt voor één bepaalde soort muziek. Op dit festi val zingt Salena Jones vlak vóór de popgroep Ricchi e Poveri. Dat kan. Alles wordt gewaar deerd als het maar goed is". Euson kan er over meepraten, want in Nederland heeft hij nog steeds een veel te klein publiek. Surinaams succes Nederlanders lijken trouwens nooit met lege handen uit Bulgarije weg te gaan. Ben Cra mer won twee jaar geleden de eerste prijs en dit jaar gaat Oscar Harris met een plak naar [huis. Weliswaar niet zo'n belangrijke, want [Oscar zonder z'n vaste begeleiders „The Twinkle Stars" haalt de tweede plaats in de categorie „beste vertolking van een origineel Bulgaars lied" met zijn Engelse versie van j..ln Varna you never get old". Eigenlijk is het ten Surinaams succes, want Harris heeft inge- "threven voor zijn geboorteland. De meeste ost-Europese collega's journalisten hebben ïauwelijks notie wat Suriname is en wanneer e uitlegt dat dat in Zuid-Amerika tussen beide Guyana's ligt en enigszins moeilijk verklaart het óók Nederlands is, blijkt men lichtelijk iamuseerd door het niet verwachte „kolonia lisme" van zo'n piepklein landje. tVreugdegehuil 'uigaren reageren overigens bijzonder spon- aan op de optredende gekleurde zangers. In Het unieke Zomertheater" vijf minuten van het water van de Zwarte Zee, via een inschuifbare kap de basis voor een half opentucht-festival. Frarvkie Stevens, eerste prijswinnaar, een Nieuw Zeelander van Maori-afkomst: Kapitalistische ster in Julia B. Euson, eregast op het Gouden Orfeus-festival: "Dit publiek is geweldig". Bulgarije zelf ziet men bij hoge uitzondering negers en zodra een negerzanger op het toneel verschijnt bruist er opeens een roezemoezig mengsel van ver- en bewondering door de zaal. Oscar Harris begint zijn eerste optreden in een opvallend wit pak met op Bulgaarse fol klore geïnspireerde bloemetjesrandjes en het levert hem applaus op. Victor Scott, lid van de Les Humphrey-singers maar bouwend aan een solo-carrière, weet de Bulgaren tot nog meer enthousiasme te brengen al verlaat hij het festival zonder prijs maar de kleine Marboo uit de Afrikaanse republiek Liberia, in 1822 door bevrijde Amerikaanse negerslaven gesticht, steekt allen de loef af. Gehuil van vreugde gaat door de zaal wanneer hij getooid met hoofdband en in felle kleding gestoken met enkele danspassen een showtje in soul- stijl afdraait. Vogels Al is het de vierde avond in successie en heb ben er nu al vijftig songs geklonken die nau welijks enig opmerkelijk onderscheid verto nen. de Bulgaren blijven spontaan reageren. Zodra sprake is van enig vocaal trapezewerk (de Bulgaar Bisser Kirov met Johnny Mathis- achtige hoge tonen) gaat er gejuich op 't Past helemaal in de stijl van het „Zomertheater". Een uniek bouwwerk, vijf minuten van het Zwarte Zeestrand en twee jaar geleden vlak vóór het festival uit de grond gestampt vla een heerschare van arbeiders en geleende mi litairen. De bovenste rangen zijn bereikbaar via losstaande trappen buiten het gebouw die aan het Feyenoordstadion doen denken; het gebouw zelf is overkoepeld door een verschuif baar dak. Een constructie die ideaal is voor het warme Bulgaarse zomerweer, want de kap staat half open, roken is toegestaan en boven dien smaken de omliggende hotels het (twijfel achtige) genoegen van een gratis geluidsorgie op de late avond. Maar klachten worden niet gehoord, evenmin over de vogels die onver stoorbaar over de hoge tonen heen door de ruimte boven het orkest vliegen. Het hoort al lemaal bij het feest, dat weliswaar op papier met een ..gala-avond" wordt besloten, maar waarbij alleen het orkest voor het zwart in de kleding zorgt. Geen cent meer Een orkest dat avond aan avond officieel In touw is, 's morgens vroeg al weer begint met de repetities die vaak tot laat in de middng duren en waarvan een deel na afloop van het festival o.a. Euson op zijn toernee gaat bege leiden. Euson: „Het is ongelooflijk wat die mensen presteren. Dit is m'n tweede repetitie en ik zal nog maar niet al te veeleisend zijn, maar ze pikken ontzettend gauw iets op. Het zijn alle maal perfect klassiek opgeléide musici, ze le zen heel goed en snel muziek. Je laat ze een bandje horen en ze spelen het. Al zien ze de arrangementen voor het eerst". Orkestleider- arrangeur-componlst-nccordeonist Harry de Groot, jurylid bij het festival vult aan: „De ritmegroep is een beetje zwaar, maar als je bedenkt hoe hard deze mensen werken en daar krijgen ze geen cent meer voor be taald Dat hoef ik in Nederland niet te probe ren". Hijzelf won al eerder prijzen voor zijn arrangementen op het festival en hij geniet zichtbaar van de wijze waarop hij in Bulgarije gewaardeerd wordt. „Ik heb Balkanmuziek ge studeerd en er een paar platen van gemaakt. Ik hoef het alleen maar te horen zingen om het na te spelen. Ze stonden er hier versteld Folklore De Bulgaarse popmuziek zelf heeft sterke Ita liaanse invloeden, is vaak nogal gedragen en weet dikwijls op alle mogelijke manieren de componistische muziek erin te verwerken. Standaardvragen van de Bulgaarse journalis ten tijdens persconferenties zijn dan ook „Vindt u die folkloristische elementen sto- rend?" en steeds weer met grote nieuwsgierig heid „Heeft u wel eens van Bulgaarse zangers gehoord?" en „Houdt u het Bulgaarse lied dut u gezongen heeft op het repertoire?" Oscar Harris wil het in elk geval proberen. Zodra er een langspeelplaat in zit, komt zijn Bulgaarse prljslied in de groeven. Half-Maori Een meisje is het podium opgeklommen bij de repetities von Euson voor zijn 14- daagse toernee door Burgarije. Al is de Zweedse zangeres Lelna Erickson win nares van de „Gouden Orfeus", de meeste aandacht gaat uit naar popzanger I rankic Ste vens die Engeland vertegenwoordigt. Hij wint dc eerste prijs, komt uit Nieuw Zeeland, is half-Maori en zingt in de stijl Tom Jones/En- gelbert Humperdinck. De popkenners voorspel len hem een grote toekomst. Jurylid Les Reed van het befaamde Les Reedorchcstra en com ponist van talloze topsongs voor sterren als Tom Jones en Sammy Davis („Ik heb Jullie Ben Cramer net nog een stel nieuwe songs van mij gezonden") zal Frankie's eerste prijs zeker gesteund hebben. „Z'n stem lijkt op die van Jones en Humperdinck, maar hij kan veel meer Hij wordt een hele grote". Frankie's manager Charles Seymour was daar allang van overtuigd, heeft zijn kantoor in Las Vegas verlaten om hen persoonlijk te begeleiden. „Ik heb een huis voor hem gekocht in Londen, hij krijgt een vast salaris en hij hoeft niet elke dag te werken. Af en toe doet ie televisie in Engeland, af en toe een show of een festival. We willen hem heel voorzichtig opbouwen. Maar geld gaat ie maken, dat is zeker". Het is een openhartig stukje kapitalisme tus sen het stnatsamateurisme van dc volijverige Bulgaren. Maar wie maalt daar om. Het pu- bl ek zeker niet. Dat heeft een Italiaanse groep net tot zoveel toegiften gedwongen, dat deze het begeleidende Bulgaarse combo uitge put wegzendt om zelf maar met een enkel gi taartje verder te gaan. En ook dat vindt het publiek prachtig. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17