Zendschepen ten dode opgeschreven Eerbaarheid moet beschermd worden Vrij rustig verloop van verkiezingen in Noord-Ierland Vrouw stak tong tegen opperbevelhebber uit Machinistje pesten NS geplaagd door baldadigheid Minister redt Dura voorlopig van fz.- r:- pivriï:! Randkranl Noodtoestand Santiago (Chili) VRIJDAG 29 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 IN WONING AANGEREDEN MAN OVERLEDEN AMSTERDAM (ANP) De 56-ja- rige S. Rozenberg uit Amster dam is in het Wilhelminagast- huis overleden aan de ernstige verwondingen die hij opliep toen maandagavond een met melk bussen geladen vrachtwagen zijn woonkamer in de eerste Jan Steenstraat binnenreed. Achter het stuur zat een jonge man. vermoedelijk een Duitser, die de wagen had gestolen bij de melkfabriek tegenover de woning van het slachtoffer. De dader nam na het ongeluk de vlucht en wist via de achtertui nen te ontkomen. UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen worden de laatste jaren geplaagd door een toenemende jeugdbaldadigheid. Dit jaar vreest de spoorwegre cherche, dat de jeugd in totaal circa 400 vernielingen zal aan richten op stations, baanvakken cn ln treinen. In 1971 toen men bij de NS het aantal geval- len van agressie voor het eerst ging turven werden er nog ..slechts" circa 200 gevallen van vernieling geregistreerd. De jeugdbaldadigh"-''' uit zich. be halve in vernielzucnt, bij voor beeld ook in het zogeheten „ma- chinistje-pesten", waarbij de jeugd de NS-machinisten de stuipen op het lijf jagen door zo lang mogelijk op de spoorbaan te blijven staan of liggen en pas op het laatste moment voor de aanstormende trein weg te springen. Het gooien van stenen naar dc treinen is volgens de spoorwegen een soort sport ge worden: gemiddeid tien keer per week gooit de jeugd stenen naar passerende treinen. Men (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veronica en de andere varende zenders, Noordzee en Caroline, zijn ten dode opgeschreven. Met grote meerderheid (95 stemmen voor en 37 tegen) heefi de Tweede Kamer gistermiddag het verdrag van Straats burg tot uitbanning van de piratenzenders (zenders die buiten het nationale gebied vanaf zee of uit de lucht zen den) aanvaard. Eveneens met grote meerderheid van stemmen (94 voor en 39 te gen) werd de aanpassing van de nationale wetgeving aan dit verdrag via wijziging van de te lefoon- en telegraafwet aan vaard. Tegen het verdrag van Straatsburg stemden V.V.D., D.S. '70. C.P.N., Boerenpartij en R.K.P.N. alsmede de D'66'ers mevrouw Goudsmit en de heer Beekmans .De C.P.N. stemde tegen omdat ze het ver drag niet sluitend vindt. Als ook de Eerste Kamer (na het reces van de Tweede Kamer) met de wetsvoorstellen akkoord gaat. is het met de zeezenders afgelopen. Alle medewerking van Nederlanders aan de ver zorging van uitzendingen vanaf zee of uit de lucht, alsmede het opdracht geven voor reclame boodschappen, die door de pira tenzenders uitgesproken zouden moeten worden, zal dan straf baar zijn. De Kamer nam giste ren nog drie moties aan: name lijk een motie van de heer Voogd (PvdA) om de invoering van de aangekondigde nachtuit zendingen op Hilversum 3 niet gepaard te laten gaan aan een schroomt zelfs niet dc NS met luchtbuksen te bestoken. Een andere baldadige bezigheid van de jeugd is het deponeren van voorwerpen op de baan om te kijken of en zo ja hoe de trein er overheen rijdt. Men probeert het uit met simpele centen of kleine steentjes, maar ook met flinke betonblokken. Machinist Smith, lid van de ondernemings raad van de NS, die laatst in l.et Limburgse Horst een beton nen dwarsligger kraakte: „Het schijnt een soort volksvermaak te zijn". verhoging van de luister- en kijkgelden; een motie van de heer Van der Sanden (KVP) be treffende onderhandelingen tot verkrijging van een vierde golf lengte voor Veronica-achtige programma's en een motie van mevrouw Van Veenendaal-van Meggelen (DS '70) om te komen tot toepassing van de Veronica- formule in het bestaande om roepbestel. Radio Noordzee heeft gisteren na afloop van de stemming over de anti-piratenwetjes in de Tweede Kamer bij minister Van Doorn van CRM zendtijd aangevraagd als adspirantomroep. Volgens directeur John de Mol van radio Noordzee was gisteren het aan tal van 15.000 leden, nodig om zendtijd te kunnen aanvragen, ruimschoots overschreden. De Veronica-omroep-stichting (VOS) die sinds vorige week ge gadigde is voor een Veronica- achtig programma op een vier de radio-golflengte in ons land, heeft gisteren de oprichting be kendgemaakt van een „vereni ging tot steun aan de VOS". De vereniging start met een leden werfactie. Israël Galerie, Prinsengracht 690 Amsterdam, exposeert van 4 juli tot 5 augustus schilderijen en gouaches van Zigmunt Lan dau (1898—1962). Galerie Mokum. O.Z. Voorburg wal 334 Amsterdam, exposeert van 29 juni tot 18 juli werk van Nol Manten en Jan de Haas. UTRECHT (ANP) Minister Gruyters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening heeft ervoor gezorgd dat de Dura woningfabriek bv in Rotterdam voorlopig niet hoeft te sluiten. Door bemid deling van de bewindsman is Dura de bouw van 260 wo ningen in Nijmegen gegund. Ook in Vlissingen kan Dura aan de slag: daar kunnen honderd premie-woningen in de steigers worden gezet. De districtsbestuurders van de drie bouwbonden van NVV, NKV en CNV die met duide lijk succes de bemiddeling van de minister hadden inge roepen, zijn onmiddellijk na aankondiging van het bericht door het ministerie het nieuws donderdag in de fa- briek aan de Bunschoterweg in Rotterdam gaan vertellen. De dagploeg die gedeeltelijk vanavond met vakantie gaat, reageerde uitbundig op het bericht, zo deelde een woord voerder van de bouwbond NKV mede. De drie bouwbonden hadden minister Gruyters Ingescha keld, toen de direktie van de Het Dura woningfabriek zonder enig overleg had besloten de fabricage van bouwelemen ten stop te zetten. volgens de bouwbond NKV de eerste keer dat door bemiddeling van plaatselijke vakbondsbestuurders de slui ting van een fabriek door in grijpen van een minister is voorkomen. Boer Koekoek temidden van betogers DEN HAAG Toen de ongeregeldheden, ontstaan na het bekend worden van het aannemen van het wetsvoorstel tot onderte kening van het verdrag van Straatsburg, als ge volg waarvan de piraten zenders voor onze kust genoodzaakt zijn te ver dwijnen, voortduurden, verliet boerenleider Koe koek het gebouw van de Tweede Kamer. Aange zien het Binnenhof vanwe ge de onrust was afgezet, was het hem niet moge lijk zijn auto, die op het Plein stond geparkeerd, te bereiken enzodoende kon de heer Koekoek ge tuige zijn van de pogin gen van Radio Veronica's programmaleider Rob Out de demonstranten te bewegen naar huis te ke ren. De heer Koekoek bleek graag bereid zijn mening over de kwestie Veronica weer te geven: „Het is allemaal de schuld van de Partij van de Arbeid". Omstanders reageerden onmiddellijk met de op merking, dat het de VVD was, die indertijd het wetsvoorstel had inge diend. „Ja, daar heeft u gelijk in", luidde het ant woord van Koekoek. De Boerenpartij behoorde tot de weinige tegenstem mers van het wetsvoor stel: ..Wij leven in een vrij land. Als u, meneer, morgen wil gaan zenden, dan mag u dat van mij. Ik zal u niet tegenhou den". Ondertussen wees Rob Out de demonstran ten op de laatste moge lijkheid. die thans voor Radio Veronica nog be staat. Koekoek schudde hierbij echter het hoofd: „De PvdA en de KVP zullen er wel voor zorgen, dat de piratenzenders verdwijnen". Maar even later: „Het is nog hele maal niet zeker, dat de il legale zenders moeten verdwijnen. De Eerste Kamer moet er nog over beslissen". Verwacht de heer Koekoek dan niet, dat de Eerste Kamer met het besluit van de volks vertegenwoordiging zal instemmen? ,,Je kan nooit weten". De 19-jarige Marianne Bonten uit Rotterdam zocht het hoog, toen zij de schoonmaker van het Haarlemse stadhuis kwam vragen om steun voor radio Noordzee. (Van onze correspondent R. Si mons) LONDEN De verkiezingen voor dc nieuwe Noordierse assemblee kennen vandaag een vrij rustig verloop. Waarnemers zijn van oordeel dat ongeveer 70 pro cent van de bevolking gebruik gemaakt heeft van zijn stem recht. Er deden zich twee aan- de nieuwe assemblee, die 78 le den zal tellen. Heel de dag wun-n in Ulster strenge veiligheidsmaatregelen van kracht. Dc stembussen en -kantoren werden bewaakt door ongeveer 30.000 militairen en politiemannen, die zich echter zoveel mogelijk op de achter grond hielden. De stemkantoren sloten vanavond om half acht. Een Nederlands team heeft zijn tenten opgeslagen in Atar, Mauretanië om daar de zonsverduistering van zaterdag te kunnen waarnemen. De zonsverduistering die in een van Brazilië tot Kenia lopende gordel als totaal waargenomen kan worden zal zeven minuten duren. Dat is langer dan normaal. Waarnemers aan boord van het Frans-Britse vliegtuig, de Concorde, zullen de verduistering niet minder dan 85 minuten kunnen waarnemen, omdat de Concorde met de snelheid van tweemaal het geluid als h et ware met de zon mee. vliegt. Op de foto van links naar rechts.de heren Van Drie, expeditieleider dr. J. Houtgast, dr. O. Namoa en de heer v. d. Broek. Het vijfde expeditielid, de heer Van Amerongen, st aat niet op de foto. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „Het begrip aan stotelijk voor de eerbaarheid moet blijven". Dat staat in het tweede interimraooort van de commissie zedelijkheidswetge ving dat onlangs is uitgebracht aan minister Van Agt (justitie) en is toegezonden aan het parle ment. Volgens de commissie zal de rechter ook in de toekomst moe ten uitmaken wat aanstotelijk voor de eerbaarheid in strafbe palingen nu precies betekent. Het voordeel hiervan is dat de rech ter de inhoud van het begrip „aanstotelijk voor de eerbaar heid" kan afstemmen op de maatschappelijke ontwikkeling en rekening kan houden met culturele en opvoedkundige doeleinden. De commissie stelt voor de wetge ving op de pornografie niet af te schaffen, maar er wel twee hoofddoeleinden aan te koppe len; namelijk het tegengaan van onverhoedse confrontatie met pornografie en bescherming van jeugdige personen. Volgens de commissie moet de bescherming van jeugdige per sonen tegen de pornografie be perkter worden. De leeftijds grens dient van 18 jaar te wor den verlaagd tot 16 jaar. Voor taan dient onder pornografie al leen afbeeldingen en voorwer pen begrepen te worden, dus niet meer geschriften. Het in voorraad hebben van pornogra fie dient niet meer strafbaar ge steld te worden; alleen het op dringerig etaleren. Openbare vertoningen van porno grafische films binnenshuis moet volgens de commissie vrij zijn, als de toegang maar ont zegd is aan personen beneden stembussen vanmorgen ter plaatse gebracht per pantserau to. Overdag heerst over het al gemeen geen grote drukte in de stemlokalen. De meeste kiezers daagden pas 's avonds op. Kcrt voor de stemlokalen sloten, werden twee aanslagen gemeld. In een protestantse wijk in het wt8ter. van Belfast werd een in een school gevestigd stembu reau met een mortier bescho ten. Van de ongeveer dertig aanwezige kiezers werd echter In een katho- Londonderr/ werd een stembureau door een scherpschutter onder vuur geno men. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. de 16 jaar. De commissie is ten slotte van mening dat er naast de bepalingen in het wetboek van strafrecht geen plaats meer dient te zijn voor gemeentelijke of provinciale verordeningen op het stuk van de pornografie of de schennis van de openbare eerbaarheid. De adviescommissie zedelijkheids- wetgeving heeft tenslotte voor gesteld om het toezicht van de minister van CRM op de inhoud van tv-programma's te laten vervallen. Televisie-uitzendingen vallen dan nog uitsluitend onder de bepalingen van het wetboek van strafrecht. Strafbaarheid moet echter volgens een voor stel van de commissie uitgeslo ten zijn voor uitzendingen die na negen uur 's avonds begin nen en in de programmabladen zijn aangekondigd als onge schikt voor personen onder de zestien jaar. Rij kalm 's Mensen hart Is als de veer van een wekker. Wie zich opwindt in een file kan zeer licht zichzelf vernie len. Later leest men op het graf: „Ik won mij' op. toen liep het af". Zegswijze Door een zuur Appel heenbib gen (zegswijze in christen' democratische kringen). Berend Waarom Berend Boudewijn uitgerekend aan zijn trouw ste aanhangers het kijkgeld over een heel Jaar heeft te ruggegeven is ons een raad sel. Logischer zou het ge weest zijn, het kijkgeld terug ts geven aan die Nederlan ders die zaterdagavond hun toestel niet ingeschakeld hadden omdat er niets an ders te zien was dan zo'n rot quiz. Het zou bovendien een stuk goedkoper zijn geweest. Vakantie (1) Wees behalve In de felle zon ook voorzichtig in de scha duw: immers ook daar kan men blaren oplopen waar men later op moet zitten. Vakantie (2) Kinderroof in Mexico MEXICO (DPA) De Mexicaan se politie Is een grootscheepse klrpjacht begonnen op benden kir.dcrontvoerdcrs, die in de af gelopen Hen dagen tenminste dertien kinderen hebben ont voerd. De autoriteiten vermoeden, dat de ontvoerders hun slachtoffers hetzij aan kinderloze echtparen verkopen hetzij tct bedelen dwingen, In de Mexicaanse pers ls meermalen erop gewezen, dat kinderloze echtparen in de Ver enigde Staten veel geld betalen voor kinderen, die vaak in Mexico „geroofd" zijn. West-Duitse service aan Neder landers DEN HAAG Vakantie gangers, die richting West-Duitsland rijden, kunnen aan de grens gra tis een Duitse reisgids krijgen. Verkeersminister Reimer van Nordrijn- Westfalen heeft deze reis gids, speciaal voor de Ne derlandse automobilisten in een opgave van 150.000 exemplaren laten ver vaardigen. In de gids zijn o.m. opgeno men de Duitse verkeers regelingen, diverse ver keersknooppunten, omwe gen en zogenaamde sluip wegen. Nederlanders, die naar Ly- bië reizen kunnen op het ministerie van Buiten landse Zaken een in het V Arabisch gesteld inlegvel iSkrijgen. Lybië maakt na- melijk moeilijkheden met paspoorten, die niet in het Arabisch gesteld zijn. Ne- derland heeft de oplossing v van een inlegvel gekozen. SANTIAGO (AP) In de provin cie Santiago is de noodtoestand algtkondigd en de grote vraag is wat hiertoe de aanleiding was: een poging im de opperbe velhebber van het leger te ont voeren of het feit, dat een vrouw van middelbare leeftijd haar tong tegen hem heeft uit gestoken. Ooggetuigen gaven het volgende verslag: De 58-jarige generaal Carlos Prats, de opperbevelheb ber van het leger, keerde in zijn Amerikaanse Sedan met chauf feur terug naar het gebouw van de nationale defensie, nadat hij elders in de stad de lunch had gebruikt. Mevrouw Alejandrina Cox de Valdivieso, die de auto j van de generaal in haar kleine 10de eutootje passeerde, herken de de militaire hoogwaardig heidsbekleder, en slak haar tong tegen hem uit. De hierover hevig vertoornde generaal gaf zijn chauffeur bevel haar te achtervolgen. Hij loste enkele schoten met zijn dienstpistool en trof de zijkant van het rode wagentje. De vrouw werd niet getroffen. Honderden kwade i daarop kwamen rechercheurs opdager en een kraanwagen van het leger, met vier jonge en met geweren bewapende infan teristen aan boord. Mevrouw Cox en een mannelijke inzitten de van haar autootje werden gearresteerd en zullen voor een krjjgsraad moeten verschenen. tomobilisten en voorbijgangers Prats diende bij president Salva- hadden zich al spoedig rond Prats er. zijn auto verzameld en keten drie banden van de Sedan leeglopen. De generaal vertrok ijlings in een taxi en begaf zich naar het hoofdbureau van poli tie vanwaar hij naar het presi dentieel palcis ging. dor Allende zijn ontslag maar de president wilde dat niet aanvaarden. Hij riep een kabinetsvergadering bijeen en kondigde in de provincie Santia go de noodtoestand af. Op grond ven dii besluit werden de poli- tieiroepen onder militair bevel Mevrouw Alefandrina Cox de Valdivieao, die haar tong uitstak tegen dc opperbevelhebber van het Chi- gesteld en werden enkele indivi- leense leger en zo de directe aanleiding werd tot het uitroepen van de noodtoestand in de provincie duele rechten opgeschort. Santiago. Bloemlezing uit de natuur: Verboden toegang, Verboden zich buiten dc paden te bege ven. Vcrboder. viswater. Ver boden zwemwater, Verboden zich op het gazon te bevin den. Verboden te hamperen Verboden voor rijverkeer. Derhalve: een plezierige bui- tenvakantie gewenst aan al len, voor wie morgen het uur U is aangebroken. Voorstel Een werkgroep van de Britse landelijke boerenbond heeft voorgesteld, dat geleerden een methode gaan ontwerpen voor gebruik van stro in plaats van tabak in sigaret ten, „Op die manier komen we door onze stroberg heen'', zei een woordvoerder. Naam Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken wordt door zijn vrienden Gaius genoemd en door an dere politici wel „De oude De Gaay", dit ter onder scheiding van zijn zoon, de p.p.r.-fracbieleidvr. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de „oude" De Gaay al dc bijnaam gekre gen van „Papa-gaay". Eis De gepensioneerde Engelse on derwijzer Ernest She ad eist van dc regering ruim 486 miljoen gulden. De 63-/aNge oud-onderwijzer zegt dat zijn bet-overgrootvader destijds verzuimd heejt een premie van de staat te incasseren, waarop hij recht had omdat hij had meegestreden in de slag bij Waterloo waarin kei zer Napoleon in 18J5 werd verslagen. Dc premie be droeg 141 gulden. Als het geld tegen een rente van 10 procent was belegd, zou het nu zijn aangegroeid tot ruim 486 mil/oen. Shead zei. dat hij aanvankelijk uit nieuwsgierigheid de zaak was gaan uitzoeken, maar dot hij nu vastbesloten is. te proberen hot geld uitbetaald te krijgen. Alternatieve tuinbouw Paniek zaaien, loj oogsten, haat kweken, wind zaaien en storm oogsion, bijval oog sten, tweedracht zaaien. Toerisme Stamleder In de westelijke hooglanden van Nieuw Gui nea hebben aangeboden weer mensenvlees te gaan eten om het toerisme te bevorde ren. Zij willen dat doen in augustus, wanneer in hun ge bied een groot feest wordt gehouden. Dc mannen zeiden echter, dat zil er TÜtnUBtA van hun vijenden voor willen doden zij willen er een Ujk uit liet lijkenhuis van het plaatselijk ziekenhuis voor nemen. Een regeringsambte naar heeft deze suggestie op de voorbereidende vergade ring van het feest belecjd maar beslist afgewezen. Troost Fout Een leger boekhouders en an dere ambtenaren is sinds be gin april bezig de fouten te herstellen van een voor veel geld aangeschafte computer. Aan die jouten ls het te wlf- ten dat dc regering nog steeds niet de omvang kent van de staatsuitgaven 1972 en de begrotingsoverschotten niet kent. Eind april hadden die cijfers al binnen moeten zijn. Het apparaat heejt de sociale dienst ook te hoge uitkeringen laten doen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7