Woonwagenkampbewoners zullen „meester" Van Eisen erg missen Van Aken: B. en W. komt niet op voor belangen consument De Tour ontregelt zondaggebeuren in Leidse binnenstad Deze week in de Verholen charmes der burgerlijkheid Halleluja voor 'n paar vuisten Ryans dochter Olympiade erotica Bullitt PAGINA 3 VRIJDAG 29 JUNI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „Het enige houvast, dat mid denstandsorganisaties en dus middenstan ders in hun aversie tegen een ontwikke ling als die in Leiderdorp met de Bijen korf-vestiging in de Winkelhof plaats gaat hebben is het protest. Ik heb oog voor de middenstandsproblemen in Leiden en naaste omgeving, maar dit protest bete kent afhouden van vernieuwing, afhouden van nieuwe ontwikkelingen. Daaronder lijden vele duizenden consumenten. Tot op heden heeft het college van b. en w- niet willen opkomen voor de belangen van de consument", zo verweet PvdA-fractie- voorzitter Van Aken gisteravond, tijdens het houden van zijn interpellatie inzake de toekomstige winkelvestiging in de Lei- derdorpse Winkelhof, de houding van b. en w. van Leiden. Het college had in een brief op 18 juni bij Leiderdorp geprotes teerd tegen de dreigende winkelvestiging. „U deed dit als enig gemeentebestuur", aldus Van Aken, die overigens vond, dat het college wel erg laat was met het uiten van zijn teleurstelling, immers sinds 1969 bestaan in Leiderdorp al plannen voor een dergelijke grote vestiging. Wethouder Ham. die bij afwezig heid van zijn collega Kret ant woordde, zei dat Leiden voors hands niet wenst er.ig aandeel te hebben aan een protestbewe ging. „De gemeente was wel te leurgesteld over het gebrek aan overleg. Wij hebben nooit infor- L maties ontvangen over een zo grote zaak als Leiderdorp thans Problemen om verlichting van Katwijkseweg WASSENAAR Een door de ge meente opgesteld verlichtings plan voor de Katwijkseweg zal 225.000.- kosten. Het provin ciaal bestuur heeft zich bereid verklaard een bijdragen van 75 procent te verlenen, maar heeft nog geen standpunt bepaald over een provinciaal aandeel -in de exploitatiekosten van de openbare verlichting. De commissie Financiën die zich met deze kwestie heeft bezigge houden toonde zich onvoldaan over de onzekerheid over de provinciale bijdrage in de ex ploitatiekosten en besloot, dat over het verlichtingsplan eerst het oordeel dient gevraagd te worden van de commissie Open bare Werken. In de augustus- vergadering van de gemeente raad kon dan het definitieve voorstel aan de orde komen. LEIDEN De héér F.A. Wolff is gisteren om 16.15 uur gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Drugeffects on intestinal epithelium". Pro motors waren Prof. dr. E.L. Noach en prof. dr. H. Veld- slra. heeft voorgesteld." Volgens de heer Ham was het consumen tenbelang niet het enige dat in het geding was, „bij overbewin- keling is tevens de werkgelegen heid in het geding". De heer Van Aken, die de belan gen van de consument verdedig de, meende, dat er in Leiden nogal wat ontbreekt op het ge- met asfaltering van een aantal wegen nabij het Schuttersveld. Het perceel Nieuwstraat 43 zal bied van het assortiment: „voor tal van zaken kan men in Lei den al niet meer terecht". Hier is een lot niet alleen Leiderdorp beschoren, maar ook Leiden. Uw eventuele plannen voor gro tere winkeleenheden in Leiden gaat niet door, net zomin als die in Leiderdorp. Uw brief ge tuigt van een strikt eenzijdige benadering". Mevrouw Den Haag, loco-burgemeester, zag geving van de Hooglandse kerk passend te houden werd door het college overgenomen. De ze ven Leidse koren krijgen elk 1000 gulden subsidie en de Stichting Jazz Zolder Hot House 2325 gulden. Op dit laatste was KVP'er Driessen tegen: „laat ze maar een hoger entree hef fen". Hij had zeven medestan ders, maar de subsidie zal niet temin worden verleend. Een voorstel inzake beschikbaar stelling van 120.000 gulden voor de ombouw van de c.v.-installa tie in De Laker.haj werd tot 13 augustus teruggenomen, in af wachting van betere cijfers, waarom het PAK bij monde van Van Dam vroeg. Leidse horen krijgen elk 1000 gulden dat het elf uur was en sloot con form de wens van de raad de vergadering. Het college zal na de vakantie op 13 augustus op deze interpellatie en Van Akens bedenkingen terugkomer. Eerder op de avond stemde de raad, met uitzondering van Oos terman, Kuyper en Waal, in in erfpacht worden uitgegeven. Een motie van Oosterman ten einde dit pand na de verbou- wing architectonisch in de om- De bouwvakkers zijn met vakantie gegaan. Wie zal het hen misgun nen? Niemand toch zeker? Wie peilt evenwel de diepere gedach ten van deze trouwogige langoor, wiens baas een beter lot is be schoren. Enfin, je feunt nog altijd beter de hond in de pot vinden dan zo'n mensenvriend onver zorgd aan zijn lot over te laten, ook al is het een vuilnisbakken- exemplaar. LEIDEN „De Tour de France zaagt Leiden zondagmorgen in twee stukken", schreven we dinsdagavond. Op de hierbij afgedrukte teke ning kunt U zien hoe dat gaat gebeuren. Wij publiceren deze teke ning opdat men zondagmorgen niet voor onprettige verrassingen komt te staan als men ergens naar de Tour wil gaan kijken. Tussen 8 en 12 uur stoot men namelijk op een onverbiddelijk kordon van I agenten en baancommissarissen, die waken tegen oversteken van het parcours en zeker geen auto zullen doorlaten. Men' kan ook voor onprettige ver rassingen komen te staan als mer» naar de kerk wil. De Pe trusparochie wordt bijvoorbeeld doorgesneden en heeft om die reden ook al de hoogmis van zondagmorgen verschoven naar zaterdagavond 19.00 uur. Het is mogelijk, dat de resterende diensten van zondagmorgen (9.00 en 12.00 uur) ook moeilijk te bereiken of te verlaten zijn door mensen, die naar west-Lei den moeten, het gedeelte, dat westelijk van het Tourparkoers j ligt. Op de tekening, te begin- nen midden links, ziet men de dikke streep, de Tourroute. Bij I het Haagsche Schouw komt de karavaan Leiden binnen. De re- j clamekaravaan omstreeks half j tien en de renners om ongeveer j kwart over elf. Volgt men even de dikke streep dan komt men j langs Holiday Inn, Plesman- laan, Morssingel. Steenstraat, Princessekade, Breestraat, Ko- revaerstraat. Lammenschans- weg, Voorschoterweg. De pijltjes in Leiden West en Lei den Oost geven aan welke route men moet volgen als men de stad uit wil. Men kan de stad uit bij Haagsche Schouw of via de enige doorlaatpost in het parkours op de kruising Chur- j chilllaan-Voorschoterweg (als er toevallig niets in aantocht is); verder kan men ontsnappen via de Hoge Rijndijk en in noorde lijke richting via de Cityring, die helemaal vrij wordt gehou den. Onderwijzer kon jachten niet laten LEIDEN Een 55-jarige hoofd onderwijzer uit Leiden kreeg '50 gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van de ïijbevcegdheid voor 4 maanden. Daarbij waarschuwde de kan tonrechter: „Een volgende maal raakt L' absoluut Uw rijbewijs een tijdje kwijt". Hot was al de zevende maal dat de onderwijzer beboet werd voor een verkeersdelict. Telkens drukte hij de gaspedaal te ver in op wegen waar dat beslist gevaarlijk is. Nu stond hij te recht omdat hij op Rijksweg 4 op een afstand van slechts ze ven meter met een snelheid van ca. 120 km/uur achter een voor ligger had gereden. LEIDEN/OEGSTGEEST Leerlingen en leerkrachten van de Leidse Woonwagenkampschool hebben gistermiddag in het Willibrorduszaaltje in Oegstgeest officeel afscheid ge nomen van hun meester en collega de heer L. J. van Él- j sen. Tijdens de feestmiddag werden enkele toneelstukjes opgevoerd waarvan er één het leven van de heer van Ei sen uitbeeldde. De wieg met 16 kinderen ontbrak hieraan uiteraard niet De enkele traantjes en het grote aantal moeders bewezen deze mid dag de populariteit van de pensioengerechtigde onderwijzer. In een van de liedjes kwam dit sterk tot uiting: „Meneer Van Eisen, wat gaat u nu doen? We kunnen u niet missen, zelfs niet voor uw pen sioen!" Vol overgave werd dit gezongen want de heer Van Eisen zal zeker gemist worden. Niet alleen door zijn pupillen en zijn collega's maar ook door vele ouders die in de persoon van de hoofdonderwij zer altijd een eerlijke en rustige man gevonden hebben. Moeder Brandt, die 3 kinderen bij Van Eisen in de klas gehad heeft, vertelde over hem enkele dagen tevoren: „Ik vind het echt jammer dat hij 65 is. Hij heeft heel wat te stellen gehad met onze kinderen want ze zijn vaak ondeugend. Maar hij werd nooit kwaad; als er iets aan de hand was, kwam hij altijd naar ons toe en vertelde dan de waarheid. Hij draaide er nooit omheen. Voor mij had hij nog wel een tijdje mogen blijven". Moeder Schmidt en moeder Van Helden beaamden dit en voegden er het nodige aan toe. Patrick Perquin, de enige mannelijke leerkracht j nog aan de Woonwagenkampschool, deelde mee: „Van Eisen laat j een zekere sfeer te scheppen. Hij bekeek alles erg berustend en moeilijke taak zijn deze iets op te vullen. De mensen hier zijn erg i sympathiek en verlenen me alle medewerking maar Van Eisen wist een zekere sfeer te scheppen. Hij bekeek alles erg berustnd n paste zich gelijk aan de omstandigheden aan". De naam Van Eisen is vanaf de oprichting. 17 jaar geleden tussen de I tap n de pilsjes van café Piet de Kwaak, aan de school verbonden geweest. Van Elsen's grootste wens is altijd een heel nieuw school gebouw geweest op enige afstand van het kamp. Het bestuur van Oegstgeest heeft daar echter nooit aan willen of kunnen beginnen. De woonwagenbewoners deert dat echter niet voor hen :.;jn alleen de lessen van de jubilaris belangrijk geweest, niet ae, vaak moeilij ke, omstandigheden waarin ze gegeven werden. Griezel- dromen met een glimlach STUDIO „De verholen char mes van de burgerlijkheid" is een aaneenschakeling van gedroomde werkelijkheden dié je moet zien en ervaren en waar nauwelijks over te vertellen valt. Hoewel som mige passages wat korter hadden gekund, boeit de film van het begin tot hét einde. Een verhaal is er als een roze draad ln te herkennen, onderbroken door flash backs en een eindeloze wan deling door een winderige platte vlakte. Voorzover duidelijk speelt het zich af in en rond Parijs en draait het om een smokkelaffaire, waar de ambassadeur van de veelbesproken republiek „Miranda" en twee vage muar ongetwijfeld hooggeplaatste bourgois bij betrokken rijn. Om geven door hun societydames en een dwaze zuster, eten zij gedurende de hele film binnen- of buitenshuis. Wat werkelijk heid is en wat droom is wordt steeds moeilijker uit te pluizen, maar dat is niet storend, integendeel. De spanning wordt er door verhoogd. Tussen alles door spelen ook een gefrustreer de bisschop en een Mash-achtig hasj-rokend cavallerie-garni- zoen een rol. Kortom een verwarringscheppende Bunuel die vaak een glimlach, nog meer een beklemmende griezeling te weeg brengt, en beslist de moeite waard is. TRIANON Succes is ver leidelijk. Toen het Trinityduo met „Trinity Is my name" en „Trinity is still my name" de lachers op zijn hand kreeg, is men ter stond begonnen enkele oude werk jes van de beide heren (Bud Spencer en Terence HUI) op te duiken. Dit is niet zo'n succes geworden. Colizzi is de regisseur van deze oude „Trinity", waarin de heren niet eens familie van elkaar zijn. Slechts één „origineel" vechtpartijtje is er te zien. Voor het overige is de film nogal slaapverwekkend. Éénmaal kan men nog uit zijn stoel overeind veren: dun is er een optreden van een circus, dat via een pantomime de misdaden van de schurk van het verhaal bewijzen. Duo kan «een behoorlijke vuist maken CAMERA De Engelsman David Lean en zijn vaste medewerker, de toneelschrij ver Robert Bolt hebben het dit keer dicht bij huis ge zocht met een oorspronkelijk scenario. Dat wil zeggen dat zij een Ierse achtergrond ge kozen hebben voor hun „Ryan's dochter". Lean zoekt het dicht hij hui In het dorpje Kirrary is Rosy de oogappel van haar vader, de plaatselijke kroegbaas. Rosy mist tussen de jongens van het dorp haar toekomstige echtgenoot. Zij raakt echter in vuur en vlam voor een wat oudere weduwnaar (Robert Mitchum). Charles kan haar echter niet alles geven van wat zij van een huwelijk verwacht en het lot neemt een fatale draui wanneer major Randolp (Christopher Jones) in het plaatsje gedeta cheerd wordt. Zij raken verliefd op elkaar. Wanneer de En gelse troepen dan een wapentransport tegen houden is de con clusie snel getrokken: Rosy is de verraadster. De bevolking- vervuld van afgunst neemt wraak op haar. „Ryan's dochter" neemt in de middenfase iets te ruim de tijd, maar dat ge drukte tempo rechtvaardigt zich in de aanloop nuar de dra matische climax. Kinder achtige REX Regisseur Rolf 'Thie- le laat het in zijn „Olympia de Erotica" behoorlijk afwe ten. Hij verhuisd zijn came ra naar de Griekse oudheid waar hij de rivaliteit tussen Sparta en Athene onderwerp i van cm komi.ch werkjf O'CCSt 1 "llC( |CII maakt. O Het luie Athene weet iemand te charteren, die de strijdlustige Spartanen in de Olympische spelen wil verslaan. Deze vindt men in een jonge visser, die de strijd aanbindt tegen een Spartaan, die net na de finish haar kunstmatige -mannelijk heid verliest. Van zulke kinderachtige geestigheden moet Thiele het ditmaal hebben. Verreweg het aardigste van dc film zijn dan ook dc begintitels waar naast Thlele's nnum die van Lcnie Riefenstahl prijkt, de vrouw die de nazi-Olympiade van 1936 verfilmde. LUXOR De jeugdige Brit Peter Yates is de regisseur van de inmiddels al beroem de film „Bullitt", waarin Steve Mc Queen zijn stunt- specialiteiten overvloedig in tentoonspreidt. Kende men Steve al als de man die per bromfiets over hek ken sprong om aan zijn achtervolgers te ontkomen (The great escape), nu achtervolgt hij zelf per auto. Het is een van de meest besproken achtervolgingen in de filmgeschiede nis geworden. En inderdaad leent het prachtig heuvelachtig San Fransisco zich uitstekend voor het meest gewaagde stunt werk. Steve Mc Queen is in Bullitt" een politie-inspecteur die belast wordt met het bewaken van een misdadiger in een hotelka mer. Deze wordt door een politicus gebruikt om te getuigen tegen een misdaadsyndicaat. De conclusie van het een en an der laat Yates over aan de kijker, die hoe dan ook een realis tisch beeld krijgt van de misdaad in een grote Amerikaanse stad. Me Queen in zijn element

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3