Play Boy enige „uitspatting in Spaanse Tourploeg KAS Maatregelen om chaos te voorkomen Openbaar vervoer in het weekeinde sterk gewijzigd VEEL WEGEN ZONDAG AFGESLOTEN DISCIPLINE HEERST IN HOTEL WIELERKARAVAAN VRIJDAG 29 JUNI 1973 LEIDSE COURANT Geen pro deo auto voor Tourkaravaan De dealer van Peugeot in Den Haag „Hava N.V." is niet ingegaan op het verzoek van het Algemeen Haags Comité om zaterdag en zondag de garage aan de Verseveldtweg speciaal voor de Tourkaravaan open te houden. Met het oog op pech of uitvallen van auto's wilde het Comité, dat monteurs en zes nieuwe Peugeots 504 stand by zouden staan. „Dat moest wel pro deo gaan", zegt Hava-direoteur P. W. F. van der Meer. „Zo'n staitlion open houden en wagens beschikbaar stellen kan wat ons betreft, maar dat kost duizenden guldens. Toen wij om een tegenprestatie dn de vorm van reclame vroegen, kon dat ineens niet gratis. We moes ten daarvoor 10.000 gulden be talen. Toen is voor ons de lol er af gegaan en hebben we gezegd geen enkele faciliteit te geven". Inmiddels heeft deze dealer wel vijf wagens uit de Tourkaravaan voor reparatie binnen gekregen. „Daar willen we dan in het kader van ons servicepakket wel voorrang aan verlenen. Ondanks de piek die we nu hebben, wor den de Tourwagens tot en met vanavond eerst gerepareerd", aldus directeur Van der Meer. kat de „serviceverlening" van de politie betreft, burgemeester en wethouders hebben besloten dat vanavond en morgenavond alle horecabedrijven in Den Haag i open mogen zijn tot 3 uyr. DEN HAAG De „leden" van de Tourkaravaan, die vandaag en gisteren neerstreken in het Bel Airhotel verschillen uiterlijk (nog) merkwaardig weinig. Overal heerst de ijzeren hand van de verschillende ploeglei ders, die discipline eisen. De enige uitspatting waaraan voor al de wielrenners uit de Spaan se ploeg Kas zich vergrepen was het kopen van een Play Boy. Het blad, dat in hun va derland niet gelezen mag wor den, ging van hand tot hand. De omzet in dat artikel steeg, tot groot genoegen van de verkoop sters in het souvenirwinkeltje van Bel Air, zeer snel. Het was de enige buitensporigheid in de zenuwachtige gespannen sfeer waarin de betrokkenen zich voorbereidden op de start van de Ronde van Frankrijk. Allen gestoken in een smetteloos shirt, alleen de kleuren verra den de afkomst: BIC in het rood, Kas in het geel en Baha- montes in het wit. Het is een kleurrijk gezelschap, dat aan de lange tafels op de eerste etage de maaltijd gebruikt. .,Het loopt erg gemakkelijk. Het is voor ons een voordeel, dat ze tussen de gangen door veel rust nemen om te praten", zegt bedrijfsdi recteur Bas Guys. Voor hem is het niets bijzonders, dat zich wel degelijk verschillen voor doen. Zoals bij de maaltijden, waarvoor de Tourorganisatie al een jaar tevoren een eenheid menu had vastgesteld. Drie ploegen hadden er aanmerkin gen op en lieten hun eisen we ten. „Het vaste menu bestond uit soep, salade, gegrilde vis, veel groenten, gegrild vlees en fruit. Voor de keuken is het na tuurlijk wel lastig, maar proble men zullen er voor ons niet ont staan". Guys heeft zijn woorden nog niet gezegd, of bedrijfslei der Strookman die hem wat in het oor fluistert en vervolgt hardop: „Ik hoop, dat de chef kok een sterk hart heeft". Die uitspraak slaat dan op de nonchalance van sommige klan ten. „Ze bestellen voor negen personen en blijken dan opeens met z'n negentienen te zijn. En zeker niet door een drukfout". In de keuken, het bolwerk van chefkok Spiering, is zulk een" mededeling alleen maar reden voor nog meer bedrijvigheid. Dirk Jan Spiering, die geen tijd heeft om te lopen en sommige stukken glijdend aflegt, wil geen klachten. Boterham „AI eten ze met handen en voe ten, van mij zullen ze genoeg krijgen. Die jongens fietsen toch ook voor hun boterham". Het mag dan wel drie dagen van hoogspanning betekenen, maar: „Ik zal me schamen, als er hier in Holland niet goed voor ze ge zorgd zal worden". En met een knipoog naar de Fransen, die veruit de grootste groep vertegenwoordigen in de Tourkaravaan: .Ik heb in Frankrijk gewerkt. Het élan van die mensen spreekt mij aan. Wielrenners mogen dan in vergelijking met andere sport mensen veel eten, je moet het voor ze over hebben". Zoals ook alle personeel deze da gen wat extra geduld zal moe ten opbrengen. De eisen zijn van zeer uiteenlopende aard. Zo heeft De Muer, de ploegleider van BIC, gisteravond opgedra gen dat hij na tienen niet meer gestoord wenste te worden. Zelf zit hij die avond diep weggedo ken in een van de luxe fau teuils, bezig aan zijn zoveelste interview. Afspraken BIC, de ploeg van Maurice de Muer was een van de eersten die intrek nam in het Bel Airhotel. De fietsen, zouden worden vervoerd naar de nabij gelegen garages van het Congresgebouw. Aan afspraken hebben sommige ploegleiders, maling. „Zo waren er ploegen", vertelt directrice Lips, „waarvan we niet beter wisten, dat ze morgen (vrijdag) zouden korr~n. Die stonden nu al voor de deur". De ploeg van Bahamontes had zelfs het plan gehad om al woensdag naar Den Haag af te reizen. Daar moest de bedrijfsleiding „nee" tegen zeggen, omdat er geen plaats was. De Spaanse équipe was overigens toch de eerste, die arriveerde, gister morgen werd in de nabije om geving van het hotel reeds ge traind. Nog twee ploegen volg den en ook kwartiermakers van andere teams meldden zich op de late avond bij de receptie. Voor het personeel van Bel Air geen bezwaar. Directrice Lips: „Dat weet je van sportmensen. Ze leven veel gemakkelijker. Wat dat betreft zijn we door de ervaring die we hebben opge daan met voetballers, ijshoc keyers en ruiters al wat ge wend". De glimlach verdween niet van het gezicht. Ook niet bij Bas Guys, als hij aan de dag van morgen denkt. „Dan komt de grote klap, maar we zijn erop berekend". Hij doelt op de drukte, die de zeven andere ploegen (de twee overige équi pes zijn onder gebracht in het Promenadehotel) met hun komst in de loop van de dag zullen meebrengen. Vanavond behoren van de 550 gasten er 450 tot de wielrenners, ploeglei ders, chauffeurs, soigneurs, me caniciens, journalisten en recla memensen die het bonte gezel schap van de Tourkaravaan uit maken. Ondanks het feit, dat de tijd van aankomst Van bijvoorbeeld de Canada Dry-ploeg nog een groot vraagteken is, zullen allen even gastvrij worden ontvangen. Be drijfsdirecteur kan dat met ze kerheid stellen mede dankzij de zeer lange periode van voorbe reiding. „We wisten, toen eenmaal beslo ten was het overgrote deel bij ons onder te brengen omdat wij de meesten kunnen herbergen, ruim van tevoren wat er zou ge beuren. De Tourorganisatie is dan ook perfect. Reeds vorig jaar kregen we de prijs en de samenstelling van het menu op. We hebben overal op kunnen re kenen". Zoals bijvoorbeeld op de speciale drinkgewoonten van de wielrenners. Wagens vol mi neraalwater en melk werden be zorgd, want iedere renner moest een liter melk en een fles mine raal op zijn kamer hebben. Iedere ploegleider wenst op een ander tijdstip te eten. Alle eisen worden glimlachend ingewilligd. Zondagmorgen zullen de schat kistbewaarders, zoals Guys de genen met de geldbuidel noemt, moeten afrekenen. Tot die tijd is Bel Air de omgeving voor de grote wielrenfamilie. Een groep, vlak na aankomst nog niet te onderwerpen an de discipline, die ploeg- i tijd, dat zij in „vrijetijdskleding" mochten rondlopen, was echter kort. die geduldig, maar ook veelei send kan zijn. Bedrijfsleider Strookman: „Het zijn bijzonder prettige mensen, die wielren ners. Echt sportief". Een zweet druppel glijdt intussen van zijn voorhoofd. Wie zich zaterdag naar het Sche veningse havengebied wil begeven teneinde daar te 'kijken naar de tijdrit, het eerste gedeelte van de Tour, krijgt te maken met een groot aantal verkeersmaatregelen, die er voor zorg moeten dragen dat het gebied niet overspoeld wordt door een complete chaos. De proloog van de Tour begint om vier uur. De Haagse politie heeft de route Gevaarlijke stoffen uitgekozen als- aam-ij-route voor de kijkers. Deze weg vorrt vanuit Hoek van Hol land langs de camping Ooken- burgh over de Sportlaan en Hout- rustweg naar het parkeerterrein op het drooggelegde verversingska naal Vanuit de richting Utrecht ikomt de route die stad binnen via de Laan van Nieuw Oost-Indië waar op de Benoordenhoutseweg de richting Amsterdam zich erbij voegt, die dan samen via Alkema- delaan en Waalsdorperweg, Tel- dersweg, De Wittlaan en Kenne- dylaan naar het parkeerterrein gaan, waar 1500 auto's een plaats kunnen vinden. Voor de tijdrit worden de wegen binnen de kring vanaf twaalf uur, als de avondzesdaagse start, Kra- nenburgweg, Westduinweg, Duin straat, Jacob Pronkstraat, Wasse- naarsestraat, Gevers Deijnootweg, en Scheveniingsc slag voor alle verkeer afgesloten. Eenrichting- 30JUNI:PROLOOG 'TOUR verkeer krijgt de Kranenburgweg naar de parkeerplaats van de Norfolkline toe, de Houtrustweg richting Nieboerweg en Pronk straat richting Keizerstraat. Op het parcours zelf. Zeekant, Schuit- weg, Vuurbaakstraat, Vissers- havenstraat, Vissershavenweg, Dwarsweg, Dr. Lelykade en weer Vissershavenweg, geldt van 's och tends acht uur tot circa half acht 's avonds een stopverbod. Op zon dag wordt 't terrein binnen de kring Vis s e r shavenwegVisserh aven- sbraat, Jacob Pronkstraat, Wasse naarstraat, Gevers Deijnootweg en Scheveningse slag voor door gaand verkeer afgesloten. De Deijnootweg, het Deijnoot- plein, de Zwölsesbraat, van Alike- made'laan. Oude Waalsdorperweg en Landscheidingsweg worden zon. dagmorgen tussen negen en half tien en tussen half elf en elf uur afgesloten- als de stoet zich rich ting Frankrijk -gaat begeven. ROOSENDAAL NIKLAAS De openbaar vervoermaatschappijen H.T.M. en N.Z.H. hebben hun weekendse diensten schema's door het Tourgebied omgezet. Zo zal buslijn 28 van de H.T.M. zaterdag in ver band met de tijdrit, die over de Boulevard wordt verreden, worden verlegd van de Strandweg naar de Gevers Deynootweg. De route loopt dan achtereenvolgens via de Ge vers Deynootweg Jurriaan Kokstraat Prins Willemstraat Scheveningseweg etc. De halte op de Strandweg zelf die ligt na bij Seinpost wordt verplaatst naar de hal te van bus 23 op de Gevers. Deynootweg (halte Seinpostduin). Zondag zullen de lijndiensten van de trams en bussen van de H.T.M. behalve in Scheve- ningen en een deel van Den Haag ook in een gedeelte van Voorburg veranderingen onder gaan. De omzettingen in de schema's van de H.T.M. hebben voor de Haagse en Scheve ningse lijnen betrekking op de tijden tussen negen en kwart voor tien 's morgens en half elf en elf uur 's morgens. Lijn 5 van de H.T.M. rijdt in de veranderde route vanaf de Ruygroklaan door naar de Cees Laseurlaan en hervat dan de oude rou te. Lijn 14 loopt gedurende deze uren op zon dag over de Nieuwe Duinweg en de Badhuis weg. Deze lijn heeft het begin- en eindpunt aan de Badhuisstraat nabij de Stevinstraat. Lijn 22 zal in Scheveningen via de Stevin straat, de Gentsestraat en het Harstenhoek- plein worden omgeleid. Het begin- en eind punt van deze dienst komt eveneens aan dit plein te liggen. Lijn 23 zal een route gaan volgen via de Badhuiskade, Neptunusstraat, Gentsestraat, Doorniksestraat, Pompstationsweg, Plesman- weg, Waalsdorpseweg en de Ruygroklaan en neemt na deze weg naar normale route weer op. Lijn 28 vervolgt haar weg tijdens het passe ren van de reclamekaravaan en wielrenners over de Nieuwe Parklaan, de Stevinstraat, de Neptun/usstraat en de Badhuiskade. De eindpunten van de lijnen 8 en 9 worden res pectievelijk verlegd naar de Scheveningse weg nabij de Kanaalweg en de Nieuwe Parklaan nabij de Ijlieuwe Duinweg. Lijn 14 stopt en start dan aan de Badhuisweg, ter wijl de lijnen 22 en 32 hun begin- en eindpunt hebben aan de Harstenhoekweg. Tussen tien uur en half elf en half twaalf en kwart voor twaalf zondag zal ook het open baar vervoer van de H.T.M. in Voorburg wijzigingen ondergaan. Lijn 10 zal het tra ject tussen de Haagweg en het station Voor burg dan niet aandoen, maar rijdt via de Hoornbrug naar de voormalige tramremise aan de Delftweg. Lijn 23 rijdt in die tijd via de Binckhorstlaan, de Schenkkade, de Konin gin Wilhelminalaan en de Potgieterlaan. Lijn 26 tenslotte komt dan niet bij het eindpunt aan het Oosteinde. Deze dienst rijdt vanaf de Van Arenbergelaan via de Potgieterlaan en de Koningin Julianalaan naar de Prins Bernhardlaan om bij de Rembrandtlaan een keerpunt te vinden. De vervoermaatschappij N.Z.H., die voor haar verbindingen tussen Den Haag en Lei den een intensief gebruik maakt van de Scheveningse straten, zal haar diensten hier zondag tussen negen uur 's morgen en twaalf h een uur 's middags in verband met de Tourgebeurtenissen zelfs geheel staken. Met de Nederlandse Spoorwegen is een rege ling getroffen waardoor de NZH-reizigers tussen Leiden, Voorschoten en Den Haag met hun geldige buskaartjes van de treinver- jindingen gebruik kunnen maken. Vertrek Karavaan j Renners 09.00 10.45 SCHEVENINGEN Strandweg r.aanh. Scheveningseslag l.a. Gevers j Deynootweg r.d. Gevers Deynootplein Gevers j Deynootweg r.a. Zwolsestraat (geneutraliseerd) 09.07 10.51 DEN HAAG START bij ESSO-benzinestation Zwolsestraat r.d. Van Alkemadelaan l.a. Oude Waalsdorperweg P. 6617 r.a. Landscheidingsweg bij 2e kruising 1. rystr. vlg. l.a. Wittenburgerweg naar 09.15 10.57 WASSENAAR Wittenburgerweg l.a. Stoeplaan (binnendoor) r. aanh. Groot Haesebroekseweg wegas vlg. kruising r.d. Papegaaienlaan P. 8890 l.a. Backershagen- laan r.d. Prinsenweg r.d. Van Oldenbarne- veldtweg vóóór P. 1957/9 r.a. Van Zuylen van Nije- veltstraat l.a. Deijlerweg bij B. Leiden/Den Haag r.a. Rozenweg N.B. l.a. Parallelweg op vóór Rw. 44 P. 8954/5 r.d. onder viaduct R.w. 44 door naar 09.33 11.12 LEIDEN P. 749/2 l.a. Haagse Schouwweg brug over wegas vlg. tot aan voorrangskruising r.a. Plesmanlaan bij verk.lichten r.d. onder viaduct door bij rotonde r.d. Morssingel r.a. Steenstraat brug over r.d. l.a. Blauwpoortsbrug direkt daarna r.a. Prinsesse- kade brug over Kort Rapenburg P. 1788 l.a. Breestraat N.B. bij Stadhuis PREMIESPRINT Brees-traat wegas vlg. Korevaarstraat r.d. Lammenschansweg onder viaduct door Lammen- schansweg r. aanh. Voorschoterweg P. 8795 r.d. brug over naar 09.51 11.26 VOORSCHOTEN Voorschoterweg r.d. Leidseweg bij verk.lichten r. aanh. Kon. Julianalaan wegas vlg. bij verk. lichten r.d. Schoolstraat Veurseweg Veurse straatweg naar 10.06 11.34 LEIDSCHENDAM Veursestraatweg wegas vlg. bij splitsing r. aanh. Veursestraatweg P. 55/1 r.d. Voorburgseweg Oost einde naar 10.11 11.38 VOORBURG O'osteinde Parkweg r.d. tot K.W.-plein N.B. vóór plein l.a. Zwartelaan r. aanh. onder viaduct door SPOORWEGOVERGANG Westeinde einde weg l.a. brug over (Leidschendam) direkt over brug r.a. Westvlietweg r.d. langs water onder viaduct door r.d. Westvlietweg Delftweg naar 10.19 11.43 RIJSWIJK Delftweg weg langs water vlg. bij splitsing r. aanh. 10.27 11.49 DELFT Haagweg onder viaduct door (N.B. reclamekaravaan MAX. HOOGTF. 3.70 m.) Oostsingel weg langs water vlg. brug over einde weg r.a. brug over Nieuwe Langendijk r.d. Oude Langendijk Markt r.a. Camaretten Nieuwstraat brug over l.a. Oude Delft r.a. Kethelstraat r.d. brag over Irenetunnel door Westlandseweg bij le vefk.liehten l.a. Papsouwselaan bij verk.lichten r,a. Martin Nij- hoflaan over viaduct bij voorrangskruising r.a. Buiten- hofdreef pijlen r.d. verkeer volgen Westlandseweg einde weg l.a. Buitenwatersloot naar 10.40 12.00 DEN HOORN (gem. Schipluiden) Hoornseweg brug over en direkt daarna l.a. Rijks- j straatweg (klinkerweg) naar 10.45 12.04 SCHIPLUIDEN Rijksstraatweg Dorpsstraat brag over Gaagweg Oostgaag P. 2819 splitsing l.a. B.ri. Maasland vlg. Molenweg wegas vlg. naar 10.56—12.13 MAASLAND Molenweg r.a. Pr. Beatrixlaan r.d. Kon. Juliana laan wegas vlg. P. 10057 l.a. en direkt daarna r.a. brug over Maassluisseweg bij 11.00 12.16 verk.lichten r.d. B.ri. Vlaardingen/Rotterdam (d.i. de zld. rijbaan van Rw. 20 op) naar VLAARDINGEN. j

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14