Eddy Merckx: „Zoetemelk is de compleetste en regelmatigste renner van het Tourlegioen" Voorhout uniek en mooi parkoers Ton Vissers vergiste zich in mentaliteit van renners Advocaat had geen tijd nodig om te beslissen René Pijnen nog geen kampioen VRIJDAG 29 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Antwerpen Eddy Merckx zal niet meer dan enige criteria rijden tijdens de Tour de France. Hij is zelfs van plan twee weken vakantie te nemen met zijn gezin om zich daarna des te beter te kunnen voorbereiden op zijn laat ste grote toernooi van dit seizoen: het wereldkampioen schap in Barcelona. Niettemin blijft Eddy Merckx nauw betrokken bij het Tourgebeuren, waarop hij sinds 1969 zijn stempel drukte. De viervoudige winnaar geeft de vol gende prognose: „Zonder mij maken de Belgen geen kans om een rijder in het geel aan de finish te brengen; de verschuivingen aan de top zullen groter en veelvuldi- ger zijn dan in de vier jaar dat ik de Tour won; er zijn zes favorieten voor de eindzege van wie ik Joop Zoete melk als de voornaamste tip." 't Tbevenet, Zoetemelk, Poulidor, Ovion, Ocana en Fuente zijn vol gens Merckx de coureurs die de meeste kans maken zijn opvol ger als Tourwinnaar te worden. Fuente en Zoetemelk hebben zijn voorkeur en hij zegt ook waarom: „De overtuigende manier waarop Zoetemelk op de Cauberg de Nederlandse titel veroverde, wijst erop dat hij in grote vorm is. Aan de conditie van Zoete melk behoeft niet te worden ge twijfeld. Als onaanvechtbaar kopman van een Franse ploeg heeft hij uitstekende helpers. Ik bouw mijn theorie niet op het feit dat Zoetemelk, een van de weinigen is die mij uit de trui hebben gereden. Dat was in Grenoble 1971. Zoetemelk is de compleetste en regelmatigste renner van de gehele karavaan. Het is wel juist dat Zoetemelk een nogal defensieve manier van rijden heeft maar daar stel ik tegenover dat Jan Janssen in 1968 de Tour won zonder aan vallend te zijn opgetreden. De laatste tijdrit naar Vincennes was voor Janssen voldoende om Van Springel van de zege af te houden." Slag missen Merckx voorziet eenzelfde Tour als in 1988, eenzelfde patroon. Indien een renner kans ziet er bij te zijn als de verschuivingen zich voordoen, kan hij tenslotte plotseling als nummer een naar voren treden. Als het zo ge beurt, is Joop Zoetemelk er de aangewezen coureur voor." Over Thevenet ontwikkelde Eddy Merckx deze theorie: „Bernard Thevenet is een uitstekend ren ner maar ik geloof dat hij niet regelmatig genoeg is om de Tour te winnen. Thevenet laat het soms plotseling faweten, hoewel dat niet wil zeggen dat dit ook in deze Tour zal gebeu ren. Daarom blijf ik hem tot de favorieten rekenen. Maar nog maals, Zoetemelk moet eerder Waar gefietst wordt is Bertus Ouwehand aanwezig. Zo ook gisteren op het statige Voorhout waar Paul van Vliet de renners voor de derde etappe van de IWAZ wegschoot. Tweede van rechts Bertus Ouwe hand. in staat worden geacht als win naar te eindigen dan Thevenet, die er veel bij zal zijn als er iets voorvalt, maar de slag toch ook een keer zal missen. Daar- maar dat is voor de Tour be- enboven zit in Thevenets ploeg gint. Hij zou tijdens de Tour ook Regis Ovion, die wel zegt wel eens van gedachten kunnen dat Thevenet „de baas" is veranderen SCHEVENINGEN Het rijn er slechts twaalf dit jaar. In ScJieveningen begint morgen een dozijn Nederlandse ren ners aan de zestigste Ronde van Frankrijk. Joop Zoete melk en een elftal van wie misschien maar de helft goed drie weken later de eindstreep in Parijs zal halen en bij wie er zijn, die er liever niet aan hadden begonnen. Dat is geen toeval, maar een logisch uitvloeisel van de situa tie in het land waar het leven -(te) goed is, voor de ama teurs. De doorstroming stokt, al jaren eigenlijk. De enkeling die de stap naar de professionals doet uit het overal in Europa ge vreesde korps van Nederlandse amateurs ontdekt dat het ge makkelijke prijsrijden voorbij is en legt zich vervolgens vrij snel neer bij de bestaande situatie. Hij heeft niet geleerd dat er werkelijk gewerkt moet worden voor de centen. Er is een tekort aan discipline een gebrek aan inzet, aan de bereidheid om eerst de prestatie te leveren en dan de hand op te houden voor de beloning. Vijf jaren wielersport sinds de Olympische Spelen van Mexico hebben slechts drie uitzonderin gen opgeleverd. Joop Zoete melk, die dan ook het werk leerde in een buitenlandse ploeg, drie „touren" met goede klasseringen achter de rug heeft en voor zijn vierde Ronde van Frankrijk als mogelijke gele rij der wordt gezien. Rini Wagt- mans, die uit noodzaak over stapte naar de professionals, zijn belofte redelijk waarmaak te, een jaar geschoold werd on der regie van Eddy Merckx en verslagen werd door de tegen slag die hij niet aankon, de on wil van zijn lichaam. Hennie Kuiper, Olympisch kampioen, een doort>ijter van huis uit, die zich in zijn eerste leerjaar na een goede Ronde van Italië niet over de kop wil rijden in de Franse ronde. Ton Vissers meende, nadat hij eindelijk een sponsor had ge vonden, een aantal beloftevolle professionals te hebben aange trokken. Tot nu toe heeft de glimlachende ploegleider uit Oisterwijk ongelijk gehad. De ziekte van Wagtmans beroofde hem van zijn kopman, die enige lijn en orde in de ploeg had kunnen aanbrengen, want dat toevallig is Vissers' sterkste kant niet. Andere tegenslagen, heette het, hielden de resultaten in het voorseizoen beneden peil. Ton Vissers de altijd glimlachende ploegleider, moest bekennen i Pas bij de voorstelling van zijn ook hij zich kon vergissen. ploeg, in haast aangevuld met «en jonge Belg en twee Portuge zen, gaf Vissers toe: „Ik heb mij vergist in de kwaliteit van de renners". Het leek op die warme dinsdag in Leende een bekentenis. Het was niet zo. Vissers heeft zich ver gist dn de mentaliteit van zijn renners en in hun opleiding. Aan de verbetering van de men taliteit is hij niet toegekomen, aan de scholing heeft hij weinig kunnen doen. Het is niet zijn schuld dat de Nederlandse ama teurs niet opgeleid worden voor het beroep dat vrijwel ieder met uitzondering van de Fedors den Hertog en de Driessen van Wijhc (maar zo zijn er niet veel) eens denken te gaan uitoe fenen. Zij hebben niet geleerd af te zien in lange zware klas siekers. Want Nederland be perkt de afstand voor zijn kroon wedstrijden. Er te weinig rekening meehoudend dat slechts de kilometers slopend kunnen zijn en niet het parkoers in dit vlakke land. Het meest markante voorbeeld van de man, die alles had maar er niet kwam, is Jan Spetgens. Een andere Limburger, Mathieu Pustjens. had ook model kunnen staan. „Pust" is een talent dat in 1971 in de Ronde van de Toe komst de bergen over vloog en een indrukwekkend winnaar van het bergklassement werd. Vorig jaar, in Franse dienst, bewees hij in de tour zijn mogelijkhe den, maar werd in zijn sprong naar de groep van de beteren geremd door maagstoornissen en zijn verplichtingen als ploegge-, noot van de gereputeerde klim mer Lucien van Impe. Mathieu Pustjens legde zich neer bij de situatie, zoals een goede knecht betaamt, zoals Gerard Vianen ook altijd heeft gedaan. Vianen echter deed het omdat hij zijn beperkingen kent, Pust- jeni omdat hij genoeg verdiende om van te leven. DEN HAAG Op het moment dat Constantijn Huygens in lyri sche proza een lofzang op zijn „Voorhout" bezong als zijnde een van de mooiste plekken ter aarde, zal hij niet hebben kun nen vermoeden dat eens eeu wen later de traditionele sta tigheid van dat Voorhout door een honderdtal wielrenners zou worden aangetast. Gisteravond werd geschiedenis gemaakt op het Lange en Korte Voorhout waar wielrenners zich van de patriciërs huizen geen biet aantrokken, maar alleen geinteresseerd waren In de „premies bij de bel". Nog nim mer tevoren had een organisa tiecomité gedacht aan het Voor hout als een wielerparcours en dat is na de ervaring van gis teravond jammer. Het parcours namelijk is snel, bijzonder ge schikt voor een wielerwedstrijd en zeer sfeervol. Weliswaar ont brak dan op vele plaatsen een verlichting, het maakte geen in breuk op de stemming. Omdat bovendien het veld was gesplitst in even en oneven nummers en er dus twee wed strijden waren bood het voor de bezoekers aan de Franse week een zeer sportieve afleiding. De wisselwerking (publiek, ren ners) was optimaal zodat er snel en goed werd gekoerst. Opgepept In de eerste rit (over vIJftlR kilo meter) wilde de Schevenlnger Bert je Pronk zich wel laten zien Hij was extra opgepept omdat de avond tevoren de jury hem in de eindsprint over het hoofd had gezien (een omissie die later werd hersteld) en wil de daarom wel op een plek rij den waar men niet omheen kan: de eerste. Veertien ronden kwam hij als eer ste door maar het zou hem wei nig baten omdat de rappe Am sterdammer Gerrie Fens met de eer van de eerste plaats ging strijken en ook de snelle Dutt- ser Thaler hem nog voorging. Hij trooste zich in elk geval met de leidersprljs. „Fens dema- reerde op het goede moment" zei Pronk die er niet zo erg om maalde dat hij de slag net mis te „Want" zo vervolgde hij „Ik heb zeven premies gewonnen, en bovendien, Schevcningen komt nog. Zaterdag en zondag en dan zal Ik me van voren la ten zien. Ik hoop op de eerste plaats, maar ik zal me zeker bij de eerste twee klasseren. Reken maar". startschot loste, die aan zijn schlager „Den Haag met je mooie paleizen" een enkele strofe kan toevoegen: Den Haag met Je mooi wlelerparkours. In de smaak Want dat het In de smaak Is ge vallen om op het Voorhout een wedstrijd te organiseren staat wel vast. Oud wielrenner Gerrit Bontekoe hierover: „Geweldig fijn hier. Voor een stadspar- cours Is het enorm geslaagd. Nu misschien voor 85% maar als het helemaal verlclht zou zijn is het helemaal okldokl. En ge vaarlijk Is het ook niet, zeker niet voor wegrenners die zijn nu eenmaal gewend overal te ko- De geschiedenis pleegt zich te 'herhalen. Voor de Internationale Wieleravondzesdaagse te hopen dat de wielergeschie^enls die gisteravond op het statige Voor hout is geschreven zich ook in de toekomst zal herhalen. BART HOOGDUIN De uIMnjten rijn- 1 Fem de 80 km In 1.08,29, 2 Thnler op 23 «cc.. 3. Pronk 7.1 4. Hofitcdc z.t., 6. Van den Enden op 83 «cc. Tweede «erle: 1 Menne tWdld). de 80 km In 1.06.57. 2 Kroon St.. 3. Spronk r t 4 Van Ro«««m *.t.< 8. Twijfelachtig Weer subsidie voor Heracles (Van onze sportredactie) ALMELO De eerste divisieclub Heracles kan weer op subsidie rekenen. De meerderheid van het Almelose college van burge meester en wethouders had de raad voor de tweede maal voor gesteld Heracles in de toekomst niet meer te steunen. De struc turele tekorten en de investerin gen voor de accommodatie zou den te hoog worden. De raad ging echter in meerder heid mee met het voorstel van de minderheid van B. en W. Daardoor kan Heracles voor het seizoen 1973/1974 rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 60.000 gulden. In de tweede rit won de Duitser Menne die Edward Kroon op de streep klopte. In het televizler- klassement veroverde de Hage naar voldoende punten om de eerste plaats (125 gulden waard) in te nemen. Maar het is twijfelachtig of hij deze posi tie nog zal kunnen verdedigen. „Ik moet zaterdag in Zllrich ach ter de motor rijden en weet niet of ik dan in Leiden kar rijden. Ik voel me In goede conditie en hoop dat ik op 13 juli goed zal rijden, dan zijn de nationale baankampioen schappen." Pechvogel van het Zuiderpark Ton van der Spiegel probeerde het gisteravond in de eerste rit, maar hij stapte voortijdig af omdat zijn een dag eerder opge lopen blessure hem nog hinder de. Het had evenwel geen in vloed op het persoonlijk alge meen klassement omdat er In de gisteren gehouden geschei den ritten geen individuele pun ten werden gegeven. Maar ondanks dat werd er hard gefietst op het gezellige par cours waar Paul van Vliet het Algemeen Kln««emenl 1/2 M Rshorst en 'l' von der Spiegel 15 punten. 3 G. Thomn* 14 pt 4 J Breur 10 pt .i Brinkman an T v -i Van pt 7/8 G. Schumacher en B Hor dijk R pt.. 9/10 j ||.,rdljk en W. Sportwereld HELSINKI De 20-jarlge Filbert Bayi uit Tanzania heelt gister avond tijdens de zogenoemde wereldspelen in Helsinki de 1500 meter gewonnen in 3 minuten en 34,6 seconden. Slechts twee atleten zijn in de his torie ooit sneller geweest dan Bayi. Het wereldrecord staat op naam van de Amerikaan Jlm Ryun met 3.33.1 en het Euro pees record is met 3.34.0 In han den van de Fransman Jean Wa- doux. De prestatie van Bayi be tekent een nieuw Afrikaans re cord. Het oude record was 3.34.9 van Kipchoge Kelno (Kenya), AMSTERDAM René Pijnen is gistermiddag nog geen Neder lands kampioen achtervolging bij de professionals geworden. Zijn finale teger Cees Priem werd uitgesteld tot volgende Den Hertog in 's-Gravenzande 's GRAVENZANDE In de derde etappe van het Westland- klassement -de ronde van 's- Gravenzande- die op dinsdag 3 juli zal worden verreden zal ook Fedor den Hertog aan de start verschijnen. Organisator van de ronde van 's- Gravenzande, Leo van der Wal: „Buiten de Ronde van Zuid Hol land, is 's-Gravenzande tot dus ver de c-nige plek waar Den Hertog zal starten. En daar zijn we hier erg trotr over. Het was wel erg moeilijk hem te krijgen, maar het is tenslottewel ge lukt". Oe week donderdag omdat regen de afwerking van het prgram- ma onmogelijk had gemaakt. Tussen de buien door werden wel de halve finales en de rit om de derde plaats, door Janbroers van Benjamins gewonnen, gere den. Pijnen had in zijn halve fi nale geen moeite met Jan broers. die zich na 3250 meter liet inlopen, Priem versloeg Ben jamins en gebruikte over de 3250 meter, die Pijnen ook reed. ruim twaalf seconden meer dan de niet voluit rijdende braban- der. In de rit om de derde plaats, vol tooid in de stortregen, zorgde Janbroers ervoor dat hij zijn snel verworven voorsprong on der deze zeer ongunstige om standigheden vasthield. De uitslagen zijn: le halve firfale: René Pijnen (Woensdrecht) loopt na 3250 meter Ben Jan broers (Zaandam) in na 4 min. 17,5 sec., 2e halve finale: 1: Cees Priem (Goes: 6.49., 3. Henk Benjamins (Hollandsche- veld) 7.00.4., om de derde plaats: 1. Janbroers 0.42.3, 3. Benjamins 6.44.6.2. Den Haag „Ik had er geen tijd voor nodig om te beslissen. Zo eenvou dig lag de zaak. Door een gebrek aan waarde ring van FC Den Haag was het beter om te ver trekken." Dè trap na van Dick Advo caat, niet direct zo bedoeld als het zwart op wit staat, wél gezegd. Daarna reali seert de naar Roda JC ver trekkende Haagse midden velder zich pas goed de bete kenis van zijn beschuldiging zijdelings in het gesprek geuit en neemt hij gas te rug. Bang om wonden achter te laten, om tegen zere tenen te trappen. Zo is Dick Advo caat. meer impulsief dan doordacht, altijd geweest trouwens. Zijn goedmaker voor die zogenaamde ver spreking: „Na het eerste con tact met Roda JC, wat ik overigens zelf legde, bleek het aanbod zeer attractief en FC Den Haag wilde nog meewerken ook. Toen was het niet moeilijk meer." Het typeert Dick Advocaat deze Beschuldiging en deze goedmaker. Ook nu is hij onevenwichtig, niet konse- kwent. Een bezwaar van FC Den Haag, dat vooral in het transterseizoen oplaaide. Dan bleek Advocaat een kribbige vechter, die tegen over anderen nooit tevreden was welk aanbod hij ook kreeg. Maar op het veld maakte zijn mentaliteit veel goed. De terrier, de breker stond bijna altijd in de voor ste lijn als er om inzet ge smeekt werd. Dat was het sterke punt in zijn spel, dat bij het publiek wel gehoor kreeg. Achterom kijkend stelt de Haagse verkoop van ongeveer twee ton nu: „He lemaal begrijpen doe ik het niet. Voor het salaris, dat ik verdien, had men me te meer omdat ik nog een con tract van een jaar heb nooit moeten laten gaan. Maar die beoordeling is aan FC Den Haag." Commer cieel directeur Gerard Slager daarover: „Over de beschik bare alternatieven is natuur lijk nagedacht. We hebben Kila, Van Vliet en wat er uit de jeugd komt." Daar bekommert Dick Advo caat zich thans al niet meer over. Zijn gedachten zijn bij Roda JC, zijn nieuwe werk gever. „Ik heb de ploeg nog nooit zien spelen. Maar het aankoopbeleid (Dijkstra, Bish, ik dan en misschien nog een speler) heeft mijn vertrouwen gewekt Daar naast was de benadering van manager Coerver erg posi tief. Hij deed geen beloftes, was mijn indruk, die hij niet zou kunnen nakomen." Dat bevorderde de transactie aanmerkelijk. Want toen het eerste contact gelegd was leek de zaak niet rond te ko men. Te duur vond Roda JC aanvankelijk. Bij nader in zien kwam de club van trai ner Hollink op zijn besluit te rug. Problemen waren er toen niet meer, want in het persoonlijke vlak was het aanbod voortreffelijk. Advo caat wordt in Kerkrade geen fullprof, bij FC Den Haag al tijd een ideaal van hem. Hij tilt er niet zwaar meer aan. „Als vertegenwoordiger van de firma Krupe systeempla fonds ga ik in Limburg en Brabant een eigen rayon op bouwen, waar ik erg veel in zie. Van Roda krijg ik alle medewerking. Een bestuurs lid zal me bij alle architec ten en aannemers introduce ren." Vraag is of deze uitdaging speltechnisch ook ten volle bevredigend zal zijn. Hij ge looft van wel. „Bij FC Den Haag moest ik altijd overne men als er iemand naar vo ren ging. Dat zal nu anders zijn. Met Van Leeuwen zal ik in Kerkrade aanvallend kunnen voetballen. In de uit wedstrijden zal ik echter wel weer in hoofdzaak moeten verdedigen." Tot slot zegt Dick Advocaat: „Zij noemden me wel eens i FC Den Haag .job een kankeraar. Maar als ik niets zei, deed haast nie mand het. Te weinig spelers doen bij FC Den Haag hun mond open." HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13