Kamer aanvaardt colportagewet Accij ns ver hogingen ontmoet weerstand Breznjev voor twee dagen in Frankrijk Anders dan andere Sombere toekomst woningfabrieken Jongen 05) Qomfwt dood- bestoken ONRUST IN N.K.V. Bom doodt 3 mensen in Ulster WERKLOOSHEID Uitspraak hoge raad betreurd Minister bekijkt situatie LEIDSE COURANT DEN HAAG (ANP) De fracties Naar huil oordeel van KVP, ARP en CHU in de Tweede Kamer vinden het on juist, dat de regering het voor stel tot accijnsverhoging heeft ingediend, nog voordat bekend was waarvoor de opbrengst van die verhoging bestemd was. Daarmee zet de regering de za ken op hun kop, aldus de leden van de commissie voor financiën uit de drie christendemocrati sche fracties. scher zijn geweest als de Kamer eerst was ingelicht over de meer-uitgaven. die de regering nodig acht en zich daarna pas buigt over de vraag, welke dek king daarvoor gevonden moet worden. De vraag van de rege ring om dit voorstel tot accijns verhoging met voorrang te be handelen noemen zij „onge rijmd" het logi- De drie christen-democratische fracties vinden een tussentijdse verhoging van het begrotingsni veau in het algemeen „zeer be zwaarlijk". Zij hebben de rege ring gevraagd naar de harde argumenten voor de voorgestel de verhoging. Ook informeren zij, of deze verhoging niet kan worden uitgesteld tot 1 januari 1974 of dat daaraan een tijdelijk karakter kan worden gegeven. Italiaan in Argentinië ontvoerd Bv ENOS AIRES (AP) Mario Baratella, de vice-president van dc Bank van Italië en de Rio Plato, is nabij zijn woning in de voorstad Olivos van Buenos Ai res (Argentinië) ontvoerd door een groep gewapende mannen. Baratella is Italiaans staatsbur ger. aratella is de vierde buitenlan der die op het ogenblik door kidnappers gevangen wordt ge houden. De anderen zijn: de Britse financier Charles Lock- wood, de Amerikaan John R. Thompson, directeur van een plaatselijke fabriek van de Amerikaanse Fireston Tire and Rubber Company, en John ,-s'urdt Gebhard een duitse inge nieur die voor een Argentijnse firma werkt. Pensioen regeling in discussie DEN H\AG - ANP Bij een on derzoek door Centraal Beheer bij middelgrote eti grote bedrij ven in Nederland over de pen sioenleeftijd, blijkt 38% niet te vreden met de bestaande rege lingen. Niet meer dan 38% acht de toegepaste pensioenleeftijd juist. Aan deze enquête hebben circa 150 bedrijven met in totaal meer dan 200.000 medewerkers hun medewerking verleend. De enquête is gedaan in het kader tan een symposium over de nsioenleeftijd, dat in septem- •r 1973 zal worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de pensioenstichting transport. Cholera op Java: 50 doden (JAKARTA (AP) - Een chole- ra-epidemie in de streek van Tangerang op West-Java heeft in vier dagen al 50 slachtoffers geëist De epidemie is inmiddels al over haar hoogtepunt heen. (Van onze correspondent) PARIJS De Russische partijlei der Leonid Breznjev is van nacht uit Washington in Parijs aangekomen voor een twee daags bezoek, tijdens welk hij president Pompidou uitleg zal geven over zijn besprekingen met Nixon. Hij zal met name proberen uit te leggen, dat Eu ropa door de met die VS geslo ten overeenkomsten, geenszins buitenspel is komen te staan. Breznjev logeert in het kasteel Rambouillet. Breznjev bezoek betekent een overwinning voor de Franse di plomatie, want 't aanvankelijke reisdoel van Breznjev was Cuba. Hij is evenwel ingegaan op het Franse verzoek tot be sprekingen. Verwacht wordt, dat de Russische partijleider zal proberen Pompidou over te ha len mee te doen aan een Oost- West-topconferentie, die in het kader van de Europese veilig heidsconferentie, in december gehouden zou moeten worden en om de kans op een Franse in stemming te verhogen zal Breznjev mogelijk voorstellen deze top in Parijs te houden. Breznjev en Nixon hebben hun be sprekingen van een week in de VS afgerond met een gemeen schappelijke belofte opnieuw te zullen trachten de bewapening af te remmen, de vrede in Cam bodja te bevorderen, de onder linge handel uit te breiden en spoedig te komen tot een rege ling van de problemen tussen Oost- en West-Duitsland. Be j aarden- tarief in bussen NZH HAARLEM De Noord-Zuid-Hol landse Busmaatschappij (NZH) gaat per 1 juli een proef nemen met een bejaardentarief. Een jaar lang zullen bejaarden nvt een speciaal identiteitsbewijs en een vastrechtkaart de hele dag (ook de spitsuren) voor half geld kunnen reizen. Het tarief geldt op de interlokale lijnen (lijnen in meer dan een gemeente) en ook op de lokale lijnen in Haarlem, Leiden en Alkmaar. Het geldt niet voor lo kale reizigers in het gebied van de Haagse Tramwegmaatschap pij, omdat de HTM zelf al een bejaardentarief heeft. Op de Af- sluitdijklijnen naar Leeuwarden geldt het tarief tot aan het mo- nement halverwege de dijk, om dat daar het vervoersgebied van de NZH ophoudt. Tot daar accepteren ook de chauffeurs van de Friese tram-bussen de kaarten. AMSTERDAM In de tuinstad ZAKEN-WAARNEMEND N.K.V.-VOORZITTER Spit is niet helemaal Osdorp van Amsterdam is gis teravond tegen half tien de 15- jarige Rudy Diets doodgestoken. Voor zover de politie bekend is. had hij met twee vriendjes wat rondgereden met een hun niet toebehorende fiets, die daarbij tegen een auto terecht kwam. Dit zinde twee jongens op brom fietsen niet, die ra een woorde wisseling in gevecht raakten met Rudy. Deze liep daarbij een messteek op en overleed meteen. Er werden wel enige getuigen gevonden, doch de twee hromfietsers wisten te ont komen. 3ewoners van Genzano, een Italiaans stadje op 50 kilometer ten zuiden van Rome. geven de bloemartiesten in de hoofdstraat van het stadje alle aandacht. Midden op straat toveren de artiesten met behulp van duizenden bloemen fraaie voorstel lingen tevoorschijn, waaronder op de voorgrond een por tret van paus Joannes. BELFAST (Reuter) Drie jonge mannen, die naar de mening van het Britse leger kennelijk een bomaanslag aan het voorbe reiden waren, zijn door hun eigen bom vernietigd in de uuurt van een Britse kazerne in Noord-Ierland. De bom ontplofte in de auto van de jongelui op een weg aan de rand van Gmagh, in bet midden van Ul ster. gerust over de spanningen die in zijn vakcentrale merkbaar zijn. Ook bij de N.V.V. en C.N.V. zijn niet alle leden gelukkig met de poli tieke opstelling van sommige vakbondsleiders noch met bepaalde aspecten van de wijziging welke op het gebied van de inkomenspoli tiek wordt nagestreefd. Maar in het N.K.V. maken de groepen werknemers die „de witte boord" representeren opvallend bezwaar tegen de strategie waartoe naar hun mening „metaal" en „bouw" de vakcentrales drijven. DE HEER SPIT pleit voor een vakcentrale waar de solidariteit het hoogste en laatste woord heeft; waar niet elk stukje eigenbelang met hand-en-tand verdedigd wordt. Een algemene stelling welke we onderschrijven; maar dan tevens een algemene stelling welke de vakbonden in de economisch sterke be drijfssectoren moreel ook dwingt niet ten eigen bate het onderste uit de kan te vragen en zich bereid te tonen hunnerzijds een offer te brengen in het belang van de economisch-zwakkeren. Het verzet van de beter-betaalden komt bij een deel neer op een .houden wat we hebben"-mentaliteit; voor een ander deel evenwel óp de niet onverklaarbare vrees, dat de last op bredere schouders zo verzwaard zal worden, dat die schouders het gaan begeven. Wat onder het motto „solidariteit" wordt opgediend, moet dan naar hun gevoel als een stuk polarisatie gegeten worden, binnenhof DEN HAAG (ANP) De Tweede werking zullen treden. Kamer heeft gisteren haar De wet verbiedt het colporteren goedkeuring gegeven aan de colportagewet. Als deze wet ook door de Eerste Kamer wordt goedgekeurd, worden regels tot het tegengaan van isbruiken bij colprtage van kracht. Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken zei vorige week, bij zijn verdediging van het desbetreffende regerings voorstel, te verwachten dat die regels medio volgend jaar in zonder... Premier Heath van Groot- Brittannië, zelf verwoed zeiler, praat hier met Vicky Provis (18), lid van de bemanning van het vredesschi p \a Star voor het vertrek uit Londen. Heath zelf gooide de trossen los van het schip dat door 200 studenten uit in to taal 43 landen, die el kaar in groepen aflos sen, rond de wereld wordt gezeild. De tocht gaat tweeënhalf jaar duren en is bedoeld als propaganda voor de vrede en een beter be grip tussen de volken. met geldkredieten, legt de co-1 portage van goederen en dien sten op afbetaling aan banden en maakt het mogelijk de con- tantcolportage te regelen, een commentaar heeft de Con sumentenbond gezegd, dat voor zichtigheid geboeden blijft. De waarschuwingen tegen het ko pen aan de deur blijven nog on verminderd van kracht. Welis waar is de wet aangenomen, maar de wettelijke bescher ming, die deze wet de consu ment zal geven, geldt vooriopig nog niet. Dit betekent onder mer dat colportage aankopen Supermarkt- directeur speelde voor eigen rechter POITIERS (AFP) - De directeur van een supermarkt in de Fran se stad Poitiers had het recht maar in eigen hand genomen. Als een klant zijn aankopen ver gat te betalen zorgde hij voor een minnelijke schikking, waar bij hij een boete vaststelde zon der de politie te waarschuwen. De directeur en zijn personeels chef stonden terecht op be schuldiging van chantage cn af persing. Hoewel de rechtbank de willekeurige schikkingen van deze eigen rechtspleging betreur de, Is het tweetal toch ontslagen van rechtsvervolging. it de nauwkeurige boekhouding van de transacties bleek dat in totaal 153 klanten, die op heter daad werden betrapt op diefstal, boetes betaalden variërend van twee tot zes maal het bedrag van hun inkopen. De directie re gistreerde nauwgzet alle trans acties en gaf het geld van de boetes aan liefdadige acties. nog niet ongedaan gemaakt kunnen worden met een beroep op de afkoelingsperiode. De fei telijke inwerkingtreding is waarschijnlijk pas over een jaar, aldus de consumemten- bond. De regering heeft maatregelen afgekondigd ter bestrijding van de toe nemende werkloosheid. Voorlopig is 200 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor verruiming van de werkgelegenheid en 50 miljoen voor bij- en herscholingscursusscn. Is men met deze aanpak op de juiste weg? In dit verband willen we even herinneren aan een onderzoek dat onlangs is gehouden door werkgevers en werknemers in de bcuw in Noord-Brabant, in samenwerking met de hoofdinspecteur- directeur van de arbeidsvoorziening. Een van de conclusies van dat onderzoek was. dat veel bouwvakkers, waaraan juist zo n grote be hoefte bestaat, langer werkloos blijven dan noodzakelijk is door een tratiemethode zou niet juist zijn; er zouden te weinig gegevens falend beleid bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus. De gebruikte regis- worden verwerkt. Behalve aan een tekort aan mankracht bij de G.A.B.'s zou dit onder meer te wijten zijn aan een laag niveau bij de bemiddelaars en aan een daarmee samenhangende te lage belo ning. Volgens een der onderzoekers zou dit euvel zich niet alleen in de bouw voordoen, maar ook in andere bedrijfstakken. Het betrof hier een onderzoek in NoordBrabant, maar zou het een specifiek Bra bants verschijnsel zijn? Het zou zinvol kunnen zijn als dc regering in het kader van de werkloosheidsbestrijding ook eens aandacht be steedt aan deze „Brabantse" mistoestand. Een hoofdstuk apart is de toenemende werkloosheid onder schoolver laters en academici. Nu steeds bredere lagen van de bevolking in staat worden gesteld te studeren, verdient het aanbeveling in een vroeg stadium meer dan tot nu toe aandacht te gaan schenken aan onderwijsvoorlichting, opdat de arbeidsplaatsen aan bod komen waaraan werkelijk behoefte bestaat. Als faculteitsbesturen hun ver ontrusting uitspreken over de overtrokken toeloop van studenten, heeft het in een kritiek stadium aan goede voorlichting ontbroken. Men sluit de ogen voor een groot probleem indien men alleen maar de verwachting uitspreekt, dat het aantal werkloze academici in de toekomst sterk zal toenemen. Het betekent geen aantasting van de studievrijheid indien een kandidaat-student zich bij de keuze vun zijn studie wat meer zou laten leiden door de reeds vastgestelde factor „behoefte". Hijzelf én de samenleving zullen er wel bij va ren. Fluoridering UTRECHT (ANP) De voorzit ter van de maatschappij tot be vordering der tandheelkunde heeft verklaard zeer ongelukkig te zijn met de uitspraak vun de Hoge raad over dc onwettigheid vun de drinkwoterfluoridering in Amsterdam. „Het Is gewoon rampznllg dat die wetsonvolkomenheid er is", al dus de heer Castelein. De maat schappij tandheelkunde gaat zich, zo zei hij, nu bereden of men zich niet tot de volksverte genwoordiging moet wenden om de wet zodanig gewijzigd te krijgen dat fluoridering wel wet telijk mogelijk wordt. De Britse premier Heath leidt zijn Indiase ambtgenoot, mevrouw Indira Gandhi, zijn ambtswoning in Downing Street binnen. Mevrouw Gandhi, die Londen aandeed na een officieel bezoek aan Canada, gebruikte met Heath de lunch. Protest tegen werkloosheid dr. v. d. Schaar UTRECHT (ANP) In een brief aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid stelt de Nederlandse hartpatiëntenver eniging dat inmiddels al een jaar in Zuid Nederland geen open hartoperaties meer worden uitgevoerd. Dit, omdat na een onaangenaam conflict tussen hartchirurg dr. J. P. J. van der Schaar en be stuur, directie en staf van het Eindhovense binnenziekenhuis dr. Van der "chaar eerst zijn werkzaamheden in dat zieken huis moest beëindigen en ver volgens het ziekenhuis moest vérlaten. De hartpatiënten ver eniging wijst erop dat dr. Van der Schaar in dat jaar 150 hart patiënten had kunnen helpen als het conflict er niet was geweest en in ieder geval een aantal pa tiënten als hij na dat conflict el ders had kunnen werken. Protestschip terug naar Nieuw Zeeland AUCKLAND (AP) Het Nieuw- jeclandse „Protest jacht" de „Spirit of Peace" zal het gebied van moeroeoa in de grote oceaan, waar de Fransen kern proeven willen guun houden, verlaten. Het 12,5 meter lange schip dat éen gewapend betonnen romp heeft cn een bemunning van vier personen, heeft een maand in het proefgebied rondgevaren. Vandaag vaart het naur de Cook-eilanden, blijft daar enige tijd en zet dun koer» nuar Nieuw-Zeelnnd. In het proefgebied ligt dan nog al leen maar het Amerikaanse zeilschip, de Fri. een schip vun 32 meter lang dat dertien man aan boord heeft. De bemanning wordt gevormd door personen uil vijf landen, onder wie vijf Fransen. DEN HAAG De Nederlandse procent. Hiermee kan de werk- sluiting van het bedrijf onver industriële woningbouw verkeert gelegenheid van 5000 tot 6000 mijdelijk is of dat er nog le- in een moeilijke situatie door mensen in gevaar komen. venskansen zijn voor Dura, een gebrek aan opdrachten. Een Minister Gruyters van Volkshuis- Met de bouwbonden NVV, NKV onderzoek onder negen bedrij- vesting zal bekijken welke mo- en CNV heeft de minister giste- gelijkheden er zijn om de met sluiting bedreigde Dura-woning- bouwfabriek in Rotterdam over eind te houden. Geprobeerd zal worden om Dura een aantal projecten toe te spelen (enkele honderden woningen in Vlissin- gen en Nijmegen) zodat er wat adempauze komt. Donderdag zal de minister meedelen of industriële woning bouw (woningbouw met geprefa briceerde elementen) die ruim tachtig procent van de Neder landse markt bestrijken met een gezamenlijke capaciteit van 16.000 eengezinswoningen per jaar, wees uit, dat acht daarvan een onderbezetting in de orders hadden, variërend van 25 tot 100 Lokomotief op schoolbus: zeven doden WANGEN (AP) Een schoolbus, die werd bestuurd door een 66- jarige chauffeur, is gisteren bij een onbewaakte overweg door een dieseliokomotief gegrepen. Zeven personen waaronder vijf kinderen en de chauffeur kwa- rlegd. Dc bonden hadden mm hierbi' hM l,VMt de afvloeiingsregeling die de veertien schoolkinderen werden Dura-directie had voorgesteld afgewezen. De bondsafgevaar- digden hebben de minister ge vraagd hoe hij tegenover d'-ze sluitingen staat, gezien de ver klaring van de regering dat in dustriële woningbouw een hoge re prioriteit moet hebben. gewond, onder wie enkele ern stig. De bus die was volgeladen met kinderen, variërend in leef tijd van negen tot zestien jaar, bracht hen voor hun middag maal naar huis. De chauffeur, die tevens eigenaar van de buwas, heeft blijkbaar het rode licht niet gezien. Het weer was mistig

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9