Zeezenders in discussie in Tweede Kamer MENS IN CARIBISCH GEBIED KOMT IN DE KNEL #»4 -11 Nieuw computersysteem voor belastingdienst NS-HULP VOOR METRO AMSTERDAM DINSDAG 26 JUNI 1973 LEIDSE COURANT TTT TVT Onderscheiden Antilliaanse literator Cola Debrot: De culturele samenwerking van de Nederlandse Antillen met de ove rige eilanden in het Caribisch gebied staat bij mr. Nicolaas Debrot (71 jaar) hoog aangeschreven. Alle Antilliaanse eilanden, zowel de Nederlandse als de Franse, Engelse en Spaanse, vinden in deze ju rist-arts-literator een groot ijveraar voor de Caribische cultuur. In zijn talrijke ambtelijke functies, o.m. gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen en gouverneur van dit eilandengebied, streefde mr. Debrot naar versterking van de culturele banden tussen de zelf standige en niet zelfstandige staten in de noordoosthoek van Zuid-A- merika. Als de literator Cola Debrot („Mijn zuster de negerin", „Bid voor Willocq", „Bewolkt bestaan", verschillende essays over Antil liaanse letterkunde) legde hij voortdurend getuigenis af van de nood zakelijke bewustwording van de bewoners van de Caribische eilan den, die als een vergeten brok liggen in de omhelsing van de Caribi sche zee met Midden-Am'erika. Een vergeten brok. In een warm isole- Mr. Cola Debrot in de riante tuin van het Rosa Spierhuis in Laren In het in bakstenen en glas opge trokken bastion voor kunste- naars-in-ruste, het Rosa Spierhuis in Laren, werkt Cola Debrot met onvermoeide kracht aan het door breken van dit isolement. Een van de middelen die hij hierbij wil betrekken is de publikatie van een studie over de geschiedenis van de Antillen als een proces van het verleden dat zich laat gel den als een perspectief voor de toekomst. „Ik zal voor mijzelf primair de vraag beantwoorden: Wat zal er in de toekomst met de Nederland se Antillen gebeuren. Vooral in cultureel opzicht. Men spreekt thans over het zoeken naar een eigen identiteit. Als je je ervan bewust bent dat het zoeken naar een eigen identiteit een culturel- sociale aangelegenheid is, dan kun je gemakkelijker komen tot economische en staatkundige ont wikkeling. Ik geloof dat ondanks de heterogene samenstelling van de bevolking, de groei tot een cul turele eenheid wel mogelijk is. Het gaat er niet om of de eigen schappen die je op de Nederland se Antillen aantreft alleen gelden voor de Nederlandse Antillen, maar of deze eigenschappen ook ranwezig zijn op Trinjdad, Barba- d(S, Jamaica, Martinique, Santo Domingo, Guadeloupe, Puerto Rico. Kortom, in hst hel Cari- bischgebied. Op deze eilanden merk je dezelfde ontwikkeling, een ontwikkeling van de negen tiende eeuw, een soort romantiek die nog samenvalt met het moe derland en meer imitatie is dan eigen activiteit en creativiteit. Een begin van deze gerichtheid tref je nu ook aan op de Neder landse Antillen. De belangstelling voor het Papiamento als taal groeit sterk. Het Papiamento staat voorop om de literatuur, in de expressie. Papiamento is de taal van alle mensen op Aruba, Bonaire en Curasao. Het is hun creatie, hun eigen expressie. Zoals je op de Franse en Britse eilanden een „eigen Frans" en een „eigen Engels" aantreft, zo zal je op de Antillen een eigen taal krijgen: het Papiamento. Je hebt schrijvers die zich in het Papiamento uitdrukken, zoals Elis Juliana, Pierre Lauffer, Luis Daal en Guillermo Rosario. Velen gooien er met de pet naar, maar deze schrijvers behoren tot de kenners van het echte Papiamen to". Relatief optimisme Volgens Cola Debrot wordt de Ne derlandse invloed op de Antillen overschat. „De Spaanse en Afri kaanse invloeden zijn groter. De gschiedenis van de Antillen werd hoofdzakelijk geschreven door de Nederlanders, die de Nederlandse eigenschappen onderstreepten. De Nederlanders die in de 19e eeuw werkten aan de emancipatie van de Antilliaanse bevolking wilden de Antillianen hun eigen manier van denken, praten en dansen ontnemen omdat dit aanstootge vend zou zijn. In plaats daarvan probeerden zij Nederlandse ge woonten ingang te doen vinden. In de 20e eeuw tonen de Nederlan ders meer begrip voor typische Antilliaanse eigenschappen. Ik denk bijvoorbeeld aan figuren als dr. Engels, pater Brenneker en prof. dr. W. F. de Gaay Fort man, thans minister van binnen landse zaken tevens belast met zaken van Suriname en Antillen. Op de Antillen tref je specifieke Nederlandse kenmerken, maar daarnaast ook typische Antilliaan se eigenschappen. De Antillen be zitten ook eigenschappen die je in het hele Carabischcebied terug vindt, zoals creativiteit en een gro te mate van optimisme. Het lijkt wel of de mensen verwachten per spectieven die anderen niet zien. Misschien zijn het fata morga- na's. Ik weet het niet. Hun opti misme is relatief. Wij leven allen in een bepaalde crisis. De bewo ners van het Caribischgebied zijn ervan overtuigd dat ze uit deze crisis zullen komen. In hun literatuur merk je ondanks alle tragedie hun optimisme heel sterk. Ik geloof echter dat er vol doende omstandigheden zijn die dit optimisme bedreigen. Kijk naar de economische ontwikke ling. Ze gooien het allen op indu strie en toerisme. Ze gaan allen hetzelfde op dezelfde manier doen. Je wordt eikaars rivalen. Je Zilveren Anjers voor cultuur- verspreiders Prins Bernhard heeft van daag (26 juni) in Amster dam aan drie Nederlanders de Zilveren Anjer van het Prins Bernhirdfonds uitge reikt. Mevrouw Talboom- Smits uit Voorburg, kreeg de onderscheiding voor haar baanbrekend werk op het gebied van de actieve muziekbeoefening door de jeugd. Reeds vijftig Jaar geleden begon zij ermee. Mevrouw Talboom-Smits is directrice van het Hofstad Jeugdorkest in Den Haag. Vorige maand werd zij om dezelfde reden benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook ontving zij de erepenning van de ge meente Den Haag. Pater dr. Remigius Diete ren O. F. M. uit Maastricht ontving de Zilveren Anjer voor zijn publikaties over de geschiedenis van de Limburgse mijnstreek. De Antilliaanse arts-jurist-H- terator Cola Debrot, ex-gou verneur van de Nederland se Antillen, werd de Zilve ren Anjer toegekend voor zijn bijdragen aan de Cari bische cultuur en de Antil liaanse literatuur. Een van onze redacteuren had in het Rosa Spierhuis In Laren, een gesprek met mr. Debrot over de toe komst van het Caribische gebied, in het bijzonder de toekomst van de Nederland se Antillen. verdringt elkaar. De belangstel ling voor elkaar en eigen volk komt in de knel. Cola Debrot ziet de economische- en staatkundige eenheid van het Caribischgebied op korte termijn niet zitten. „De Caribische eilanden ziin in beweging. De onafhankelijkheid brengt grote moeilijkheden met der het optimisme van het Cari- zich mee. De Caribische eilanden bisch gebied. Een man als presi- moeten eerst door deze onafhan- den Caldera is zeer koel, zoals bij- kelijkhoid heen. Daarna kunnen voorbeeld Castilianen kunnen zijn. ze tot elkaar groeien. Deze groei dc Venezolanen zelf willen graag tot harmonie kan alleen via een banden met de Nederlandse Antil- cultureel samengaan. Men moet len. Je zou je eens kunnen afvra_ elkaar eerst leren begrijpen, el- gen> wje za] wje veroveren: Vene- kaar Ieren vertrouwen. Helaas is !UeIa verovcrt de AntiMcn is dit nog niet voldoende doorge- he, miMchfen omgekerd. Vene- drongen tot de nieuwe generatie zuela is gec„ ,and mel een com_ intellectuelen in het Caribisch ge- mercieei verleden, maar met een '3ie('- militaire historie. De Antillianen zijn uitermate commercieel van Oriëntatie instelling. Venezolanen verwach- ten veel van de Antillianen na de Co a Debrot ,s ervan overtuigd onathankelijkheld zoals het in dt dat de Nferlandse Antillen na handc| b va„ hu„ duk_ hun onafhankelijkheid ecojo- transitohandel, de hele com- misch vooral gericht rullen zijn merci(,le aanpak van de VenK0. op de gro e overbuur Venezuela. laanse e „Wat wil je indien je fruit, groen ten en olie, al honderd jaar daar Momenteel is de situatie zo dat je vandaan komen". in het hele Venezolaanse zakenle- Cultureel zijn, volgens de Antil- Ver. Antillianen vindt op belangrij- liaanse literator, de Antillen al ke posities. Venezuela is zonder verbonden met het Caribisch ge- twijfel belangrijk voor de Antil- bicd. „Ik ken Venezuela heel goed. .ien. maar de Antillen kunnen ook Als ik het zo bekijk dan denk ik: belangrijk zijn voor Venezuela, er is toch een enorm verschil met vooral als ze op enige manier hun het Caribisch gebied. Venezuela binding met Nederland en Europa heeft een sterke Spaanse binding, kunnen behouden. De Venezolanen bezitten veel min- SIG. W. Wolf n tweeën geknakt ligt hier de Liberiaanse tanker Philippine Leader ter hoogte van East London (Zuid Afrika) in de Indische Oceaan. Het schip brak na een reeks ontploffingen en een daarop volgende brand. Drie bemanningsleden, onoer wie de kapitein, kwamen om het leven. Drie man worden nog vermist. Er zijn 27 overlevenden. Van een onzer verslaggevers de zee uit ooit zou kunnen krij- ten-Generaal beschikt. En daar om gaat het in de purlemcntai- re democratie van Nederland. DEN HAAG De kans is groot, dat een meerderheid in de Maar dc regering wikt, de Stu- Tweede Kamer vandaag of morgen zal voorstellen voor Radio Veronica een legale zendmogelijkheid te zoe- ken.Veronica zelf heeft namelijk meegedeeld, dat zij als Veronica Omroep Stichting de commerciële binding opzij wil zetten en daarna volgens de bepalingen van de Om roepwet wil werken. Een aantal Kamerfracties is daar eveneens voorstander van. Wel zal de Tweede Kamer in grote meerderheid de anti-piratenwetjes aanvaarden, waarover vandaag en morgen gedebatteerd wordt. Neder land is nu eenmaal gebonden aan de internationale af spraken. De VVD-fraotie zal zich tegen het deze partij desnoods met een ei- verwijderen van Radio Veronica gen initiatiefvoorstel zal komen, ten sterkste verzetten en tegen Oei «uo KVH ia er tcgei.stader van dat Veronica geheel uit de lucht verdwijnt. Maar alleen le gale aktiviteiten volgens de Om roepwet zal de KVP echter steu- De PPR echter stemt wei voor de anti-piratenwetjes. maar zal haar partijgenoot mi nister H. van Doorn van CRM dringend vragen voor deze zen der legale mogelijkheden te zoe ken. Van het antwoord van deze minister zal het afhangen of de PPR ermee akkoord gaat of dat DEN HAAG (ANP) Het minis terie van financiën heeft met Honeywell-Bull een contract ge sloten, waarbij een zeer groot computersysteem voor de belas- tingdient wordt gehuurd. Dit nieuwe systeem zal. aldus het ministerie, dienen voor het op vangen van de toeneming van de reeds geautomatiseerde werkzaamheden en het zal voorts gebruikt .worden ten be hoeve van de uitvoering van nieuwe projecten, zoals de hef fing en de inning van de onroe rend goedbelasting. Tenslotte zal het nieuwe systeem worden gebruikt voor de administratie van informatie, die verband houdt met de loon- en omzetbe lasting. De verkoopwaarde van het nieuwe systeem, dat in huur wordt betrokken, bedraagt 30 miljoen'gulden. Midden 1974 zal de basisconfiguratie van het nieuwe systeem in gebruik wor den genomen: de uitbouw ge schiedt verder in fasen. De belastingdienst heeft op het ogenblik zes computersystemen in gebruik, te weten vier van Bull-General Electric en twee van IBM. De belangrijkste in uitvoering zijnde automatise ringsprojecten zijn het bereke nen van aanslagen en het ver vaardigen van aanslagbiljetten voor de inkomens- en de vermo gensbelasting, en voor de premie heffing van de algemene sociale verzekeringen en voor de schoolgeldheffing. Voorts het bijhouden van een centrale be talingsadministratie voor de aanslagen van de inkomsten- en de vermogensbelasting en voor de premieheffing van de sociale verzekeringen, verder het bij houden van het bestand der be lastingplichtigen en tenslotte de heffing en inning van de motor rijtuigenbelasting. Nudisten op Texel geverbaliseerd TEXEL (ANP) De rijkspolitie op Texel heeft enkele badgasten uit Amsterdam en Rotterdam geverbaliseerd, omdat zij naakt aan het recreëren waren op het strand. De Texelse politieverordening ver biedt dit. De politie verwijderde onlangs van het strand enkele borden, die de indruk wekten alsof nudisme er officieel toege staan was. Dit bleek een stunt van een Texelse aanhanger van het nudisme. Honderden zwaar bewapende politiemannen zijn op zoek naar dc 23-jarige voortvluchtige moordenaar Ernst Dostal, in de bossen Oostenrijkse hoofdstad, schoot vier politiemannen nc^r en rond Wenen. Hij notsnapte vrijdag uit een politiebureau in dc vermoordde een echtpaar dat wilde verhinderen, dat hij er met hun auto vandoor ping. Dostal is in het bezit van vier vuur wapens en een Groot aantal patronen. Op de foto: een van stalen vizier voorziene, gewapende politieman op wacht. Tsjoe En Lai naar Amerika TOKIO (AP) Het Japanse pers bureau Kiodo meldde gisteren dat de Chinese premier Tsjoe En-Lai van plan is in oktober van dit jaar Amerika te gaan bezoeken en dat president Nixon de lente van het volgende jaar naar China zal gaan. Kiodo vernam dit nieuws in Mos kou en zegt dat de reizen gere geld zijn door Henry Kissinger, adviseur van Nixon en de Chi nese minister van buitenlandse zaken Tsji Peng-Fei, toen deze kortgeleden beiden in Europa waren. De nieuwe Ierse president, Erskine Childers en zijn vrouw Rita tijdens een dienst in de St.-Pa- trickkathedraal in Dublin ter gelegenheid van zijn installatie. Childers, opvolger van de be jaarde Eamon de Valera, is protestant. Zijn vader sneuvelde een halve eeuw geleden in de Ierse iirijheidsstrijd. In Ierland hoopt men dat de keuze van een protestantse president een voorbeeld zal zijn voor Noord-Ierland, waq,r de religieuze tegenstellingen aanmerkelijk scherper zijn. Uiterst links op de foto de Ierse kardinaal Conway; tweede van links, de aartsbisschop van Dublin mgr. Dermot Ryan. Vanmorgen was in de Tweede Ka mer binnen de fracties nog •teeds volop overleg gaande over het in te nemen standpunt. Intussen was een groot aantal adhesiebetuigingen voor het voortbestaan van Veronica bij de Kamervoorzitter binnengeko men. ook van Jongeren-aktie- grocpen. In te trai* van: „Ve ronica moet blijven". De grote vraag is echter op welke golflengte de eventueel legale Veronica Omroep Stichting kan uitzenden. Volgens programma leider Rob Out is de 538 meter- buna daarvoor uitstekend go- schikt. Deze frequentie ia door geen enkel land geclaimd, zendt bovendien storingvrij voor ande re nations, schepen e.d. uit. Blijft echter de grote vraag over, of de reclamewereld deze zen der even sterk zal blijven steu nen als nu het geval is. In de reclamewereld twijfelt men daaraan sterk. Het zal in de Tweede Kamer al met al vermoedelijk gaan om Hilversum UI of Hilversum IV. Volgens de regering zou Hilver sum 111 voor een groot deel het progrumma-ldee van Veronica en Radio Noordzee moeten overnemen en ook 24 uur in de ludlt moeten blijven. De voor- ftanders vun Hilversum IV wil len deze zender geheel als pop zender, of als zender voor de huidige reeds 3 miljoen Veroni ca-aanhungers bestemmen en voor do duizenden Noordzee- luisteraars. Het zal, meent Rob Out van Ver onica, dan de meestbeluisterde zender worden, omdat Hilver sum IV een veel groter luister- bereik krijgt, dan Veronica van AMSTERDAM Het is zeer waarschijnlijk, dat de Nederlandse Spoorwegen de ge meente Amsterdam gaan ontlasten van het dramatische metro-project door de eerste, een miljard gulden kostende, oostlijn, in te passen in een eigen ambitieus, regionaal vervoersstelsel. Sedert het kabinet—Den Uyl kortelings het lipht voor de Schiphollijn „op groen" heeft gezet, hebben vertegenwoordigers van de gemeente en deskundigen van de spoorwe gen zeer snel besprekingen geopend over de mogelijkheid de oostlijn in dit nieuwe plan te passen. Het plan bevat, wat Amsterdam betref:, d; aanleg van een lijn die van Sch'phol komt te lopen naar het nieuwe RAI-gebouw, Mu seumplein, de Munt, het Damrak en ver der naar het Centraal Station. Op deze plaatsen komen stations, waardoor een vitaal aantal belangrijke punten zeer gemakkelijk bereikbaar worden. Het plan omvat verder een ringspoor rond de stad met stations in west. zuid en oost; doortrekking van de noord-zuidlijn naar het noordelijk stadsgedeelte en Purmerend. met aan de andere kant een lijn naar Weesp. het Gooi en Amstelveen. De Oost lijn, die van de Bijlmermeer naar het cen traal Station komt te lopen, zou in het stel sel gepast kunnen worden bij het Amstel- station mits aan de door de spoorwegen gestelde materieelvereisten wordt voldaan. Daarin schuilt een grote moeilijkheid. De in middels in West-Duitsland bestelde, deels gearriveerde metrotreinen krijgen een stroomtoevoer via rails en lopen op elektri citeit met een stroomvoltage van 750. Het N.S -materieel krijgt echter voeding van bovenleidingen van 1500 volt. Dat zou betekenen dat de voor miljoenen aangeschafte metrotreinen op slag waarde loos worden. De N.S. stellen zich echter op het standpunt, dat de oostlijn geen „ei gen leven" moet gaan leiden, maar geïnte greerd dient te worden in het randstedelij ke spoorwegstelsel. Amsterdam lijkt bereid die gedachtengang over te nemen. Het overleg tussen de gemeente Amsterdam en de spoorwegen bevindt zich momenteel weliswaar in een verkennend stadium, maar na het zomerreces zullen de bespre kingen worden hervat. De Enschedese politie bracht bij poelier Henk Mattemaker een ree van circa zen muan den oud die bij een aanrijding zwaar gewond wat. De poe lier kon het niet over zijn hart verkrijgen het diertje af te maken en ging er mee naar een dierenarts. Die kwam tot de slotsom dat de ree fe red den was als een onderuit geamputeerd zou morden. l)e operatie werd onder narcose verricht. Het heest; dat af weer eet en drinkt, zal ver zorgd worden bij een grond bezitter. Staphorster echtpaar per fiets wereld rond PORT ELIZABETH (AP) Twee onalleduagse toeristen hebben kortgeleden Port Eliza beth (Zuid-AfrUta) aangedaan. Het waren Hcnrv cn Ncllv Bu- relds, man en vrouw, belden 29. die bezig zijn aan een fietstocht rond de wereld. Ze zijn Iets meer dan een Jaar ge- leden uit hun woonplaats Stap horst vertrokken en reisden door een deel van Europa en Azië alvorens dwars dooc Afrika naar het zuiden te fietsen. Ze zijn van plan om vóór hun te rugkeer nog door Zuid- en Noord-Amerika te peddelen. Tot dusver hebben ze een afstand van 20.000 kilometer afgelegd cn 20 maal van banden verwisseld. Het echtpaar Barelds is rotsvast overtuigd van dc fiets als het ideale vervoermiddel om werke lijk wat van d« wereld te zien. „Je kunt beter wonen in de we reld die Je z.ct <ln hem ulleen maar passie.' ie bckij/.en", zo ia hun zienswijze.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7