Verhoogde belastingen moeten f 1.200.000,- voor sportpark Alkemade- West opbrengen VAN DUIVELSEILAND TOT RECREATIEOORD EERSTE PRIJS JEUGDORKEST JULIANAKORPS Ruijsenaars verrast in Munniktoernooi De Kaag: streeknieuws PAGINA 6 DINSDAG 26 JUNI 1973 LEIDSE COURANT ALKEMADE Unaniem heeft d raad van Alkemade gisteren be sloten om tot een garantie-le ning voor het sportpark Alke made-West over te gaan. Iedere fractie-woordvoerder was vol lof over de totstandkoming van dit plan, waar bijna drie jaar aan gewerkt is. Toch zag men de consequentie wel degelijk onder ogen. De KVP-er Verhaar vroeg zich af of het wel bij de geraamde 1.200.000 zou blijven. „We moeten or.s realiseren, dat we «iet dit plan tot op het randje van onze mogelijkheden zijn ge komen Het treffen van nog eens zo'n voorziening kan alleen maar een verzwaring varj de lasten voor de gemeenschap be tekenen." Ook zijn collega's Uit den Bogaard en Van Duykeren hadden' moeite met de voor 1974 aangekondigde belasting verho gingen. Maar zij waren tevens doordrongen van het feit dat de aanleg van sportvelden voor ..R'ijpwe tering" een noodzaak De heer Uit den Bogaard wilde weten wat er met het door de gemeente aangekochte stuk grond aan de Ripse laan zou ge beuren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling daar de sportvel den te maken. „Het is de zoi veelste strop voor de gemeente. De volgende kan ons de nek kosten". Burgemeester Smol ders kon hem mededelen dat er door een Rijpweterings tuin- dersbedrijf belangstelling voor de grond was getoond. „Het blijft echter de vraag of het plaatsen van kassen op deze plaats esthetisch verantwoord is," aldus de voorzitter. De Stichting Ontwikkeling West Alkemade (Sowa) zou eerst zelf voor de financieringsmiddelen zorgen. Dit is echter niet gelukt. Bij raadslid Van der Poel ont lokte deze gang van zaken de vraag of het niet voordeliger zou zijn geweest wanneer de ge meente vanaf het begin de za ken in eigen hand had gehou den. Wethouder Wagenaar ant woordde hierop dat de lden zo min mogelijk in de bouw be trokken zouden worden, zodat er in ieder geval op een tijd winst van vier jaar kan worden gerekend. De aangekondigde belastingverho gingen zullen inhouden: het op trekken van de tarieven van de straatbelastingen van 25 tot 27% er voor de ongebouwde eigen dommen van 10 tot 13,5%. 2. Het aanpassen van de tarieven van de woonforensenbelasting, 3. verhoging van de opcenten van personele belasting, 4. het aanpassen van de tarieven van het pontveer Kaag. Tezamen zullen deze verhogingen per Kaagse vissers in actie met het zegen-vissen omstreeks 1920 v.l.n.r, de a Hen reeds overleden Dirk van Nieuwkoop, Jacob van Nieuw koop en Jan van Nieuwkoop vader van Dirk en Ome Jan). STREEK „De Kaag en Ka- gerplassen door de eeuwen heen" heet een onlangs ver schenen boekje van Elsa Ja german. Aangezien volgens de schrijfster geen enkele uitge ver brood zag in dit historisch werkje, heeft zij het zelf uitge geven. Hetgeen de uitvoering misschien niei ten goede is ge komen de inhoud had beter verdiend. De schrijfster begint met de vele legenden die in het dorp de ronde deden in de jaren dertig. Als belangrijkste lei draad heeft zij de verhalen ge nomen zoals die verteld wer den door Jan Vooys, Pieter Vlugt en Bart Loog man. Zo zou het dorp en de eilanden er om heen dn vroegere dagen beheerst worden door de dui vel. Vandaar de naam het Hellegat. Volgens Jan Vooys zou hier de bokspoot in eigen persoon hebben gehuisd. Ook „Faljeril" was een berucht ei land. De oude bewoners van de Kaag kunnen nog vertellen dat er 's nachts door paters en zusters orgieën werden aangericht. Dc Kagers hadden tevens to maken met een heus monster dat achter Vogels- camp zijn schuilplaats hield. Bart Loogman wist te vertel len dat als het monster op reis ging, zijn schuilplaats zich vulde met water, wat een draaikolk in het water gaf. Vervolgens gaat Elsa Jagerman langdurig in op het ontstaan en het zich verleggen van de plassen en op de invloed die de omringende gemeenten Warmond en Alkemade op De Kaag hebben gehad. Van een Kaagso bevolking is pas spra ke rond 1300. Merkwaardig is echter dat uit geen enkel ge schrift blijkt dat er van ouds her schippers op de eilanden woonden, wel wordt er vanaf die tijd herhaaldelijk gespro ken over boeren. Met enige weemoed beschrijft mevrouw Jagerman de tijd „Toen er nog echte Kagers waren". Eén van hen was Jannetje. Zij verdiende met haar winkeltje waarin van al les te koop was wel meer dan een ton. Iedereen verwachtte dat zij dit zou nalaten aan haar huisgenote Marietje. Het nert is een gevelsteen, die door een van de eerste re- pakte echter anders uit. Vlak voor haar dood kreeg zij be zoek van meneer Pastoor, die haar bekeerde en als beloning het grootste deel van het geld kreeg. Het winkeltje van Jan netje Zwetsloot staat er niet meer. Vele jaren na haar dood, ging he*, over in handen van een ie-neverstoker, die er van alles liet uitslopen. Het enige dat nog aan haar herin- creanten op Kaageiland werd onthuld. Een andere markante figuur was Kool. 's Morgens om vier uur kon men hem tegenkomen met een kruiwagen vol mest. Om negen uur was hij dood bidder. 's Middags sjouwde hij met een karretje vol hout en 's avonds was hij tuinman van de dominee. Toen rond 1910 de eerste watersporters naar De Kaag toe kwamen, hadden de bewoners er nog geen erg in wat e»- boven hun hoofd hing. Op 24 juni 1950 onderneemt de Kaagse gemeenschap stappen tegen de recreanten. Tijdens een raadsvergadering maken enkele raadsleden bezwaar te gen het zonnebaden in het bij zijn van kinderen. Maar aan de andere kant is de ontwikke ling niet meer te stuiten. In september 1950 besluit diezelf de raad over te gaan tot hst bouwen van 72 zomerhuisjes in De Kaag. Hoewel er nog steeds een waarschuwende vinger omhoog werd gestoken tegen de „ontklede" toeristen. De oorspronkelijke bevolking, opgevoed met een sterk norm besef, ging stevig in het ge weer, tegen deze onzedelijke toestanden. Sinds die tijd is er veel veranderd in „Die Kaa- ghe". Zelfs de meest orthodoxe Kager zal nu kunnen lachen om waar men zich toen druk over maakte. In haar epiloog zegt de schrijf ster dat er met de komst van de toeristen eer stukje historie is afgesloten Namelijk dat van de knusse, eeuwenoude en mooie boerenbuurt. Hier houdt de geschiedenis op en begint die van een bijna geheel nieuw twintigste eeuws recrea tieoord.'' jaar een bedrag van 56.000 op brengen. Alvorens de raad op het punt van het sportpaleis kwam, maakte de heer Van Duykeren (VGA) ernstig bezwaar tegen het afwij zend besluit van B en W om ka vels grond aan de heren Dege- kamp en Botha te verkopen. Ruim anderhalf uur duurde de discussie over dit punt, waarbij de heer Van Duykeren allerlei letterlijke uitspraken kori aan halen. De verkoop van de grond aan de heren Degekamp en Botha werd hen geweigerd op grond van een beleidsombuiging. Vroeger was het gebruikelijk in Alkema de dat een dergelijke vergun ning werd verleend wanneer de koper óf economisch gebonden was aan Alkemade óf reeds en kele jaren een ingezetene was van de gemeente. Bij nauwkeu rig onderzoek bleken de geinte- resseerdn voor kavels aan de Sotaweg en de Spirastraat al eerder grond van de gemeente te hebben gekocht, die zij dan weer duur van de hand dden aan mensen 'buiten de gemeen te. „We willen er zo veel moge lijk op letten dat onze grond gaat naar inwoners van Alke made", aldus voorzitter Smol ders. Dit was dan ook de reden dat er deze voorwaarde aan de verkoop werd toegevoegd. De heer Van Duykeren wees er op dat de aanvragen van de heren Degemarj en Botha eerder bin nen waren dandat deze voor waarde gesteld werd. Hij stelde dan ook voor beide adspirant kopers nog een uitzondering te maken. Alleen zijn eigen frac tiegenoten (de heren Van Hees, Van Ruiten en Patist) waren dit met hem eens. De overige agendapunten werden snel afgewerkt. De heer Van Hees protesteerd nog tegen de benoeming van een hoofdlid ster voor de nieuwe kleuter school door B en W. Hij stelde voor een afvaardiging van voor de benoeming. Hetgeen door de meerderheid van de raad werd afgewezen. Tenslott besloot men de heer Smolders voor te dragen als lid van het dagelijks bestuur van het stree- kenergiebedrijf. Aanleg tennisbanen Kerkweg Woubrugge in principe rond WOUBRUGGE De afdeling ten- nir van sportvereniging S*70 krijgt twee banen en een club- huis aan de Kerkweg. Hoewel dit niet in de bedoeling lag, zal de gemeente nu het complexje aan gaan leggen. Aanvankelijk kon men een strooi grond van de gemeente krijgen langs de Kerkweg bij de be graafplaats. De tekeningen wa ren al gereed en de totale kos ten werden op een ton geraamd. De provincie gaf echter geen toestemming in verband mei verkeersplanningen op strook grond. Thans zijn meente en bestuiir bezig om perceel grond aan de andere kant van de Kerkweg te krij gen. Deze plannen zijn op de gemeentelijke garantie en de exploitatie na echter nog niet rond. In het bestuur van de onderafde ling van de sportvereniging zijn de dames Witteman en Van dei Horost en de heren Vialle, Veld* huys en Gerdessen gekozen. Vanmorgen werd de vlag gehesen op het terrein, waar straks het sportpark West-Alkemade moet komen. Op de foto een blije voor zitter van de Rijpweteringse voetbalvereniging, de heer A. van der Geest. Renovatie van Rehoboth- school in Boskoop BOSKOOP Binnenkort zal m tot renovatie van de Rehoboth school moeten overgaan. Op en kele punten voldoet de school niet aan de huidige eisen van he bouwbesluit. B. en w. stellen de raad voor hier voor hun medewerking te verle nen. Het gebouw verkeert con structief gezien nog in goedi staat. Bij de renovatie zullen di eisen die gesteld worden aan he geven van basisonderwijs worden overschreden. STOMPWIJK Het eerste op treden van het jeugdorkest van fanfarekorps Juliana is een groot succes geworden. Op een con cours in Leidschendam behaal den de 28 jongens en meisjes, dit jaar nog aangevuld met en kele ouderen, de eerste prijs met „around the world" en „Klokkenspel". Het orkest ver gaarde 291 punten en verkreeg hiermee ook het recht op pro motie. Een groot succes voor dirigent Alb. Hilkhuyzen, die een jaar geleden veel werk ver zette om te komen tot de op richting van de jeugdafdeling. de hoogste treden van het erepodium door in totaal 291 punt te vergaren. Dit was o.a. te danken aan een zeer goe de uitvoering van het overigens weinig muzikale werk „Parti ta", dat 148% punt opleverde. De Bondswisselbeker voor het orkest, dat de meeste punten behaalde op het concours, ging naar DSS uit Aarlanderveen met 301% punt. De Vlinderbeker voor het op één na hoogste aan tal punten was eyenals in 1971 voor het organiserende Juliana uit Stompwijk. Evenals vorige week bij het drumbandconcours zijn ook nu weer ruim 1000 be talende bezoekers ten volle aan hun trekken gekomen. BOSKOOP De raad komt a.s. donderdag bijeen. Zij zal zich in hoofdzaak gaan beraden over het verlenen van kredieten. Zo vraagt B. en W. de raad een krediet te verstrekken voor de bouw van 20 woningwetwonin gen in Snijdelwijk-west. Het eer der toegezegde krediet voor het gasbedrijf kan met 20.000 wor den verlaagd aangezien bij de aanleg van een gasleiding naar dc halve Raak en de Insteek de weg niet ooen hoefde te worden gebreken. Voor het doen verrichten van een efficiency-onderzoek bij de „Overslag plaats" wordt spoedig bouwrijp gemaakt dienst yan gemeentewerken stellen B. en W. de raad voor een krediet van 21.000 te ver lenen. De kosten van dit onder zoek zijn geraamd op 15.000 exclusief BTW. Op advies van de commissie voor openbare werken, nutsbedrijven -en volks huisvesting, zal de raad een krediet van 50.000 in overwe ging nemen. Dit krediet zal die nen voor het bouwrijp maken van grond in het bestemmings plan „Overslagplaats". Tevens zal men kredieten verlenen voor de inrichting van een lokaal in de kleuterschool, een recon structie van de Zijde, het rooien van bomen langs de Goudse Rijweg. Leiderdorp. In 't herenenkelspel B van het Munnik toernooi in Leiderdorp viel gisteren één verras sing te noteren. De nog pas voor het tweede sei zoen in de B-categorie uitkomende Onno Ruijse naars was hiervoor de verantwoordelijke man. Monod de Froideville, zijn opponent, die normaal toch meestal wel goed is voor de derde ronde, kon dit keer zelfs met zijn altijd harde topspinfo- rehand geen vuist maken. Na twee niet eens lan ge sets (6-4; 6-2) moest hij in Ruijsenaars zijn meedere erkennen. Misschien kan Ruijsenaars, als hij zo goed op dreef blijft, het ook Theunis- sen in de toekomst nog lastig maken.. Koggink moest tegen J. Kooreman alleen in de tweede set even poot aan spelen, doch had over het geheel genomen weinig moeite met het zel den aggressieve spel van deze Munnikspeler. Blommendaal, derde geplaatst, behoefde nog niet echt in aktie te komen. Bijna spelenderwijs kon hij v/d Capellen via 6-1, 6-2 uit dit onderdeel ran geren. Ook De Vries moest reeds in de tenniskle- dij, maar met een regelmatige 6-3, 6-3 zege op Kengen was de eerste buit al weer binnen. Voor de Voorschotenaar Huizebosch, die wegens plaatsgebrek niet aan het C-toernooi kon mee doen, bleek de B-afdeling te zwaar. De Bueger, die vorig jaar nog bij de C-heren speelde, had geen kind aan hem, waarvan de 6-2, 6-0 overwin ning getuigt. Ted v/d Bruggen heeft zich door toedoen van een plotselinge ziekte terug moeten trekken, zodat Koemans zonder te spelen een ron de verder kwam. De B-afdeling van de dames on derging gisteren een gevoelige devaluatie. Milou Penseel gaf namelijk te kennen niet verder te spelers tot de derde ronde door. Kooreman zette lijkt, dat de eindzege, evenals vorige week, be twist zal worden door A. v.d. Mey en E. Gerrese. In het herenenkelspel C drongen tot nu toe drie spelers tot dederde ronde door. Kooreman zette Haase met 7-5, 6-2 aan de kant en de drie ge plaatste Schuller schakelde De Raadt via 6-3, 6-3 uit. Roosenboom uit Utrecht gaf zijn visitekaartje af. Nadat hij 's morgens al gemakkelijk had ge wonnen, sloeg hij daarna Nijhoff met maar liefst 6-0 en 6-1 van de baan. In de volgende ronde zal Roosenboom nu tegen Schuller aan moeten tre den, hetgeen wellicht een uiterst interessant tref fen op kan leveren Bij de C-dames zorgde I. v. Vaerenbergh voor een zeer goede prestatie. In een aantrekkelijk duel met redelijk snel tennis bracht zij haar vroegere teamgenoot N. Zwikker verrassend op de knieën (4-6, 6-2, 6-2). In de laagste damescategorie ver schenen drie van de vier geplaatste spelers in het strijdperk. Geen van drieën toonden zij macht, maar wisten wel zegevierend uit de strijd te voor schijn te komen. Albers won van Jespers (6-4, 6-3), v. Driest van Bax (6-3, 9-7) en v. Oostrom versloeg Passchier (7-5, 7-5). Bij de heren marcheert Metz op. Door middel van een 6-0, 6-0 zege bereikte els eerste de derde ren de. F. v.d. Loo, eerste geplaatst, manoeuvreerde zich ten koste van Zwanenburg naar de tweede ronde. Geelkerken kreeg een walk-over en Ton Giberius behaalde een moeizame, doch verdien stelijke 6-3, 5-7, 6-3 overwinning op P. Griffioen. Inzameling buurtcentrum ALPHEN Buurtcentrum Rid derveld gaat de komende weel een inzameling houden voor dj eigen kas. Daartoe zijn er i; Ridderveld enveloppen vei spreid, waarin iedere bewone zijn bijdrage kan doen. In februari heeft het bestuur vi het centrum een verzoek subsidiërinng gericht aan de i nister van cultuur, recreatie maatschappelijk werk. De nister wilde wel een subsidi verlenen voor het aanstelk van een full-time functionaris maar niet voor de overige ko ten. Het centrum wil echter doorgaa met het zoeken naar mogelijk heden om meer activiteiten organiseren. Vandaar het roep van het centrum op d Riddervelders. Onderwijzer J. Lourens jubileert BODEGRAVEN De heer Lourens heeft onlangs zijn zilvs ren jubileum als onderwijzer gf vierd. Het een en ander gii gepaard inet toespraken voordrachten. Leerlingen van de vijfde en ze: klas voerden een sprookje op verzorgden een modeshoi Twee leerlingen lieten de aat wezigen genieten van blokfluii muziek. Een grappig songfesl val sloot het morgenprogram m al. 's Middags vierde elke kla afzonderlijk feest. Voor de jub laris waren er een gazonmaa machine, een automaat, tuinstoel en een envelop met ii Alternatief volleybal in Hazerswoude succes HAZERSWOUDE Het dame volleybaltoernooi, dat de volle} balvereniging Haduard gisten avond organiseerde, stond gi heel in het teken van snelheil en slagvaardigheid. Zo werd er niet op punten, doe uitsluitend op tijd gespeeld i zorgde de aanwezigheid van ibeide Hazerswoudse gymnas tiekverenigingen Aspasia Hou Vast voor een „all-nound tintje. De opzet tot dit alterni tieve toernooi was niet maar" Tijdens het All-roun sporttoernooi van Hazerswoud zouden de dames door hun mal nelijke Volleybal-collega's nas hot tweede plan geslagen zijr Welnu, het smash-spel resulted de in een overwinning voor i Haduard-juhioren, die in de fin! ie de HTC-tennissers de baa bleven. De derde prijs gin naar de KPJ, terwijl De Haze: laars met een teleurstellend vierde klassering genoegd moesten nemen. Overigens. tijdmaatregel werkte wel doe treffend: de volleybalsters slof gen zich naar enorme (baske bhll)uitslagec

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6