Tour de France zaagt Leiden zondagmorgen in twee stukken Wmm*. m 19 19 Gerecht geen autobewaarplaats Leidse raad heeft j ubileumprobleem Tour de France Leiden'73 ie Eerste sprint op Breestraat voor betalend publiek stad en randgemeenten Vrijdagavond vierde etappe Avondzesdaagse in Leiden Karstens niet in de Tour Parkeerplaats in de Camp niet meer uitbreiden College van Oegstgeest staat geheel achter de wereldmarkt Woensdag: wordt vervolgd Feestelijke opening Kenipenaer- promenade PAGINA 3 DINSDAG 26 JUNI 1973 LEIDSE COURANT 1JULI SPRINT LEIDEN Een enkele etalage in de Leidse binnenstad ge tuigt al van het grote gebeuren, dat Leiden zondagmorgen te wachten staat, maar van echte Tourkoorts is nog geen sprake in de Sleutelstad- Toch zal Leiden tussen 8 en 12 uur resoluut ontwricht worden door 's werelds grootste wielerspectakel, de kleurige meute dwangarbeiders van de weg voorafgegaan door een kilometers lange reklame- karavaan. In Leiden blijkt toch veel mogelijk te zijn als men de in grijpende maatregelen ziet die op papier getroffen zijn, nadat de machtige Felix Levitan op verzoek van sponso rend Organisatie Comité Leiden (Leidato) en het legertje Leidse ondersponsors zijn fiat gaf aan een ommetje van zijn karavaan De Tourkoorts begint om zich heen te grijpen in Leiden. Peek en Cloppenburg heeft de primeur van een wiel er etalage. De at tributen, zoals bekers, linten, truien en de fiets zijn van Joop Zoetemlk. Vele andere zaken hebben nog wielerplannen. Tachtig politiemannen een aan tal komt er voor van vakantie terug of heeft een vrije dag op geofferd geassisteerd door 89 baan commissarissen van Swift zullen er voor zorgen dat de ka ravaan veilig door Leiden zal kunnen koersen. De veiligheid worde gewaarborgd door de stad onverbiddelijk in twee helf ten op te delen. De Tour gaat als een cirkelzaag door de stad aldus comitélid Jan Wolfslag. De snede van de cirkelzaag is de route die de stad in twee de len scheidt. Zelfs voor politiewa gens en brandweerwagens zal de scheiding gelden. Het rijdend materieel van de politie, de brandweer en de EHD zal gelij kelijk verdeeld worden over de twee stadsdelen. Behoudens ui teraard grote calamiteiten zal er geen wagen van de vitale hulpdiensten naar „de over kant" mogen. De Tour de France komt na de start van de eerste etappe op de Scheveningse boulevard Leiden Tour de France binnen bij de Haagsche Schouw. Van Haagsche Schouw koerst men naar de nieuwe invalsweg de Plesmanlaan. Over de Ples- manlaan (angs de Muider- kring naar de Morssingel, Van de Morssingel de Steen straat op, de Princessekade, de Breestraat, de Korevaerstraat, Lammenschansweg naar de Voorschoterweg en vervolgens naar Voorschoten. De reclamekaravaan een optocht met veel show, vrolijke meisjes en muziek, vertrek om 9 uur de bouwlvard en us met een goed half uurtje voor het Stad huis in de Breestraat. De ver schillende onderdelen van de karavaan houden daar halt voe ren hun stukje op en gaan weer verder, richting Voorschoten, Leidschendam, Rotterdam enz. De renners vertrekken om 10.45 van de boulevard en is met een een half uur worden zij ook in hartje stad verwacht en zal er voor het bordes van het Stad huis gesprint worden om de eer- stepremie. Dat is dan het spor tieve hoogtepunt van het traject Leiden. Het traject in de Breestraat zal over een afstand van enkele honderden meters met hekken worden afgezet. Er wordt ook een tribune gebouwd voor geno digden, die voor zover er ruimte is ook voor anderen tegen beta ling toegankelijk is. Op het af gezette stuk Breestraat. waar men van negen uur wordt bezig gehouden door de reclamekara vaan en demonstraties (o.a. van de jeugdige balkunstenaar Johnny Jansen) kan men uit- sluitend komen tegen betaling van 1. De baten gaan naar het Comité Swift en burgemeester Vis, die het bedrag op aanwij zing van de Sportstichting wel moet doorschuiven naar een Leidse Sportvereniging. Een stuk Breestraat zal ook voor in validen en bejaarden worden vrijgemaakt. Onnodig te zeggen dat er op de route geen auto's geparkeerd mogen worden. Be woners krijgen nog een verzoek in de bus, maar auto's, die zon dagmorgen worden aangetroffen zullen door de brandweer wor den weggesleept. LEIDEN Op het parcours Schubertlaan-Kennedylaan- Brahmslaan zal vrijdagavond de vierde etappe van de Avond- zesdaagse voor amateurs wor den gereden. Niet minder dan 104 renners, verdeeld over 18 ploegen, doen mee aan het eve nement, dat eindigt in Scheve- ningen, direct na de start van de Tour de France. In Leiden rijdt men 70 ronden, 80 km. De Zesdaagse begint heden avond op Rozenburg, morgen- Tour de France avond wordt in het Zuiderpark gereden, donderdagavond in Voorburg. In Scheveningen wor den tenslotte zaterdag en zon dag de laatste twee etappes ge reden. Ook een ploeg van Swift rijdt mee. Die bestaat uit Cock van der Hulst, Piet van Leeuwen, Ton van der Valk en Kees Va- lentijn. Voorts schreven enkele buitenlandse ploegen in. De Leidse avond hegint vrijdag om vijf uur en eindigt ongeveer om 7 uur. LEIDEN Gerben Karstens heeft definitief afgezegd voor de Tour de France. De ex-Leide- naar was wel door zijn sponsor aangewezen, maar Karstens voelt zich niet voldoende sterk om veel verder in de tour te ko men dan de eerste vlakke etap pes, waarin hij overigens wel favoriet voor sprintzeges was. Vluchtwegen uit belegerd Leiden .EIDEN Het Tour de Fran- te-gebcuren heeft tot gevolg, dat de bussen zondagmorgen hun dienstregeling in het ge heel niet kunnen uitvoeren op de lijnen in de nabijheid van het parcours of op de lij nen, die het parcours krui sen. Openbaar interlokaal vervoer in zuidelijke richting is slechts mogelijk met de trein, indien dit geval ook met buskaartjes (bijvoor beeld van Leiden naar Voor schoten). Rijden met de par ticuliere auto is natuurlijk ook onmogelijk. De „beleger de" stad kan men in de Tour-uren slechts verlaten via de Haagweg of via Ka- naalweg of Europaweg. In het parcours komt slechts één docrlnatpost en dat is op de kruising Churchilluan- Voorschoterweg. Met dien verstande, dat men niet mag afslaan in dc richting Voor schoten Leiden De hitte van de dag (en de ganse avond) goeddeels in hemdsmouwen trotserend heeft de Leidse raad een imponeren de agenda het hoofd «eboden. Niettemin kunnen de stadsbe stuurders nog niet onbekommerd aan hun welverdiend zomer reces beginnen, want er dienen nog een pa ar noten gekraakt te worden. Dit zal dan gebeuren morgenavon.i, woensdag 27 juni, tijdens een apart te creëren raadsvergadering. Wat er dan ook nog moet gebeuren is het stemmen over een paar PAK-wijzigin- gen bij het voorstel van B. en W. over het treffen van (flexibe le) maatregelen ter wering van het dobr&.aand verkeer in de Pieterskerkwijk. „Niet te veel ineens", drukte wethouder Kret de verkeerswegdrukkers op het hart. Een enkel PAK-idee sneu velde bij de stemmingen: zo werd verworj.en de suggestie, de beperkende bepalingen in de wijk voor (bi om)fietsers te laten vervallen; het afsluiten van de Kloksteeg tussen Rapenburg en Pieterskerkhof voor auto's gaat ook niet doexr. Hetzelfde lot trof het PAK-voorstel, de in de wijk aanwezige par keerruimte als regel primair te bestemmen voor de bewoners van de wijk die ouder zijn dan 30 -jaar (nismede voor het be dienend verkeer). KVP-er Driessen noemde de meeste PAK-wijzigingen getuigen van „een zekere bedilzucht"; met het herstel van het Gerecht ging hij wel mee en aanvankelijk wilde hij ook voor de Pieters kerkgracht eenrichtingsverkeer in de richting Langebrug. Later kwqm hij van deze mening terug. Drie PAK-amendementen ko men woensdagavond opnieuw ter sprake, omdat gisteravond de stemmen hierover staakten. De heer Kret had de PAK-voor- stellen „aansprekelijk en niet onredelijk" genoemd; „maar la ten we niet te zeer de boog spannen. In een latere fase komen verbetering van de verlichting en herbestrating aan de orde". Mevrouw Kcrling (PvdA) wilde met een interpellatie iets tegen het parkeren in de Camp ondernemen Ze wilde o.a. de winke liers van de Haarlemmerstraat „niet te veel verwennen" met parkeergelegenheid; „zo'n parkeerterrein krijg je later moei lijk weer weg". Ze doelde daarmee op de parkeerautomaat die op een terrein bij de Ceciliastraat geplaatst wordt. „Dat zal tij delijk zijn", aldus wethouder Kret. Het voorstel van mevrouw Kerling, de parkeergelegenheid in de Camp niet verder uit te breiden werd met 29 tegen 4 stemmen aangenomen; haar voor stel, maximaal tien auto's te laten parkeren bij het Elisabeth Gasthuishof werd verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Gistermiddag deelde voorzitter Vis mee, dat op 5 juli B. en W. een gesprek zullen hebben met ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken aangaande de 250 miljoen gulden die de werkloosheid in het westen des lands moeten terugdringen. LEIDEN De brug over de Oranjegracht in de Groene Sleep vormt één van de verkeersproblemen, die zich voordoen in de wijk HavenOude HerengrachtZijlsingel. De brug t* vee» te smal voor het verkeer, dat voor het overgrote deel via deze Groene Steeg de wijk binnenkomt en verlaat. Oegstgeest Bij de verloting van de standplaatsen onder de reflectanten voor de Oegstgees- ter proefmarkt is van de proce dure afgeweken waartoe tevo ren tijdens een bespreking van b. en w. en vertegenwoordigers van de Centrale Vereniging voor de ambulante handel beslo ten was. Volgens de raadsleden mevrouw A. van Belle-van der Ster en mevrouw C. e. van Lookeren Campagne-van Ren- terghem zou hierdoor de indruk kunnen ontstaan, dat het ge meentebestuur zich niet geheel voor het slagen van de week markt inzet. Via een door hen opgesteld aantal vragen hebben bovengenoemde raadsleden het college om op heldering gevraagd omtrent de lotingsprocedure. In het ant woord van burgemeester en wethouders kwam inderdaad tot uiting dat van enkele van te vo ren gemaakte afspraken afge- weken was. Deze veranderingen waren echter, volgens b. en w., uit praktisch oogpunt noodzake lijk. Bovendien werden de wijzi gingen aangebracht in aanwe zigheid en op aandringen van de heren Zonderop en Van Dam van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Tij- dens een gesprek met deze he ren op 29 mei 1973 werd een be - Wat betreft de verlotingsprocedu re van de standplaatsen werd tijdens dit gesprek afgesproken daJ: de aanvragers voor een sta ndplaats die werden ingeloot en tijdens de verloting niet aan wezig waren, zouden worden ge schrapt. Later werd deze af spraak door de heer Zonderop ontkend en door de heer Van E»am werd een zeer ontwijkend antwoord gegeven. Bovendien Hadden beide heren bezwaar te- |jen een vijfde stand voor de groenten- en fruithandel, hoewel tijdens het gesprek van 29 mei wel degelijk besloten was tot 5 stands. Beide heren zetten hun bezwaar kracht bij door te drei gen dat van de kant van de Ambulante Handel alle mede werking ontzegd zou worden, hetgeen zou betekenen dat de markt geen doorgang zou kun nen vinden: marktkraamexploi tanten plaatsen slechts via de Centrale Vereniging hun kra men. Wethouder Thorn besloot om de markt te redden, toen tot 4 groente- en fruitstands. In het antwoord dat b. en w. aan de raadsleden gaf, komt dus tot uiting, dat bepaalde afwijkingen door de Centrale Vereniging ge maakt zijn en dat b. en w. ge heel achter de weekmarkt staat. OEGSTGEEST Woensdagavond zal de nieuwe „De Kampenaer- straat-promenade" feestelijk door de wethouders van finan ciën/onderwijs en CRM, resp. de heren Temminck en J. J. Thorn worden geopend. Voordat de schaar in het lint gezet wordt zullen de beide wethou ders en enkele anderen zich per koets en voorafgegaan door mu- ziekorps „Werkmans Wils kracht" naar de plaats begeven waar de opening zal worden verricht. Dit gebeuren valt rond 20.00 uur te verwachten en het Daarna wordt rond 21.00 uur van af het balkon van het pand van de heer Kraay de uitslag be kend gemaakt van een grote Oegstgeest-aktief bliksem-zegel- actie. De zegels worden verzil verd voor een goed doel. Op zaterdag 30 juni wordt de jeugd in de De Kempenaer- straat getracteerd op ijs. Er wordt een bijdrage gevraagd van 5 cent. De opbrengst is be stemd voor de Jeugdnatuur- wacht. Muzikale medewerking aan dit ijsjesfeest verlenen de „Wilbert Drummers". LEIDEN De socialisten en hun PAK-mcellggers in de Leidse raad vinden het best, dat van gemeen tewege aandacht wordt geschonken aan het zilve ren regeringsjubileum van de koningin op 5 sep tember. Een en ander gaat 11.630 gulden kosten. De kleuters krijgen voor dat geld een aardigheidje (van 50 cent) en het gewoon en buitengewoon lager onderwijs wordt bedacht met een boekje 1,50 en gedrukt bij Samsom). PAK-woordvoerder Van Dam zag liever een bestemming van het geld op een ander gebied: de eerste aanschaf van mate riaal voor een ruilbibllotheek ten dienste van ullc scholen (als onderdeel van een toekomstige centra le schoolbibliotheek). Het eerste Ex Llbris o( stem pel In de boeken zou een herinnering kunnen zijn aan het regeringsjubileum. Ook andere raadsleden vonden de gedachte niet eens zo erg gek Toen gis teravond bleek, dat het boekje duurder zou gaan worden, besloot burgemeester Vis verdere behan deling tot woensdagavond aan te houden. ■ëdk- _r Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer A. M. v.d. Poel gepromoveerd tot doctor in de Wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „Effects on some cholinblytic drugs on choice and conflict behaviour in rats" Promotors waren prof, dr. E. M. Cohen en prof. dr. J. J. A. van Iersel. Op dezelfde dag is tevens gepromoveerd de heer G. L. A. Reynierse tot doctor In de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „Heterogeneity of mitochondria in developing brain". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. Voor de „groten" werd ruim 32.000 gulden ter feestviering op 5 september uitgetrokken. Een bloemententoonstelling in de Burgerzaal zou tien m:lle gaan kosten. De heer Van Aker. zag niet veel in een dergelijke, be perkte manifestatie. H j had de voorzitters van de Leidse mu ziekgezelschappen gepolst. Deze zouden erg graag op 5 sept. een grote uitvoering op een terrein in de binnenstad geven. De voorzitter gaf te kenr.en, dat er „toch wel muziek" op de dag komt (De Burcht en K G). Het was wellicht ook wel te laat nom nog iets groots op touw te zetten, maar hij zou niettemin de suggestie van Van Aken doorgeven aan het organiserend comité. Een „blijvend aanden ken" gaat 6100 gulden koster.. „Dut moet dan hooguit een pie tepeuterig fonteintje worden", verzuchtte de heer Leeuwen- burgh (P.C.); „geef dan het geld maar aan het uitgedroogde Opper Volta". Volgens de voor zitter zou het „aandenken" elke toets der kritiek kunnen door staan. Ook zal woensdagavond nog een woordje worden gesproken over veiiiuur van grond in de Meren- wijk voor een tijdelijke winkel vestiging ln 't Veld (PvdA) wenste meer informatie daar over. Het gaat hier om een noodwinkelvestiging voor de eerste levensbehoeften, aldus wethouder Kret, ir de voedings- en genot middelensector. Van Aken, die wees op het beperkte assortiment dat hier op een op pervlakte van 400 m2 door Végé aan de man gebracht gaat wor den, maakte bezwaar tegen ver dere ciooduithreiding. Hij wenste duidelijkheid in het assortiment van het definitieve winkelcen trum in de Merenwijk; „men moet rekening houden met de draagkracht van de bewoners". Wethouder Kret deelde nog mede, dat alleen hij die zich gaat vestigen ;n het definitieve centrum van de wijk. een voor lopige winkelvoorziering kan krijgen. Een voorstel tot voortzetten van de bebouwing in de Merenwijk en het nemen van een voorbr- reidingsbesluit daarvoor vond niet veel waardering bij het PAK. Vooral Waal toonde be zwaren teger de nieuwe opzet, met name tegen de .extreme eisen op parkeergebied". Na veel wikken en wegen (de zaak komt vanavond nog in een com missie) besloot wethouder Kret namens het college een PAK- amendement („zich in principe te verenigen met de plannen voor nieuwbouw voor zover het de verhouding tussen hoog- en laagbouw betreft") over te ne men.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3