Gezellig Midzomerfeest in „De Oude Morsch" j$ -a-'M Zuiver aardewerk wordt steeds meer gevraagd Hoempa en veel attracties WERKGROEP FIETS WIJST DE WEG DOOR DE VLIETLANDEN Kat-Expo voor ras- en huiskat stad en randgemeenten Uitbreiding van ECABO-opleiding Examens „GEZICHT OP LEYDEN" PAGINA 3 VRIJDAG 22 JUNI 1973 LEIDSE COURANT Feestgewoel op het kruispunt Leiden Tot na middernacht duurde gisteravond het Midzomerfeest op het kruispunt Normstraat—Kruisstraat. Rond die tiid trokken het licht en de muziek nog vele nieuwsgierigen en steeg de stemming aanzienlijk. Het initiatief van het wijkkomité „De Oude Morsch" was dan ook geslaagd te noemen. Van de attracties waren het vooral de „waarzegster" en de ballen- gooitent, die naast natuurlijk de twee bands, de Hoempaband van studentenvereniging Augustinus (voor die avond „Morskwartier- band") en het Djazz-Rock-Combo, de meeste aandacht trokken. Tussen dat alles door gaf de Koetsotheek een stukje van haar in tern geluid weg. De Miss en Mister Mors verkiezingen werden ge wonnen door Jose Stibbe en Stef Scheumer Voest. „Mors-kind" werd Koentje Kerkhof. De winnaars hadden daarvoor hun kwalitei ten in het hardlopen en zaklopen (over 15 meter) en het touwtje springen moeten tonen. De prijzen waren resp. een fles sherry, een blik sperziebonen en een blik appelmoes. Deze en de andere prijzen werden door de winkeliers van de Morsstraat beschikbaar gesteld. De Hoempa-band zwengelt de boel goed Politie: We werden niet gealarmeerd bij actie knokploeg LEIDEN Uit angst voor wraak acties hebben bewoners van de Janvossensteeg nagelaten direct de politie te waarschuwen. De politie was te laat op de hoog te van de moeilijkheden en kon daardoor onvoldoende bescher ming bieden aan de gastarbei ders. In de besloten vergadering van de commissie voor politiële aange legenheden is dit van deze zijde van de politie aangevoerd. Bij de rel in de Janvossensteeg waarbij onlangs een Marokka- nenpension door een knokploeg volledig werd verwoest is er nogal wat kritiek geweest op het optreden van de politie. Op giro 2961421 van de penning meester van het Leids Huurders Comité is nu een bedrag binnen van 615 voor de getroffen Ma rokkanen. Er is 6500 nodig. LEIDEN - Het basketbalteam heeft als tweede fietsroute de „Vlietlandroute" ontworpen. Deze route voert de fietser vanuit Leiden, langs de Vliet, over Stompwijk en Zoeterwoude en weer terug naar Leiden. De tocht start op het Lammenschansplein. Y/e rijden richting Zoeter woude en gaan daarom over de Lammebrug. Dit is de brug over het Rijn- en Schie- kanaal, beter bekend als de Vliet. Met de weg mee ko men we aan de voet van de brug, aan de andere kant van het water; we slaan nu linksaf de Vlietweg in, rich ting Leidschendam. De route biedt steeds de moge lijkheid om in het gras te gaan zonnen of om een hen geltje uit te gooien. LEIDEN De Stichting Lande lijk Orgaan ter bevordering van opleidingen voor de Economi sche en Administratieve Beroe pen-categorie gaat met ingang van het nieuwe schooljaar de mogelijkheden om een ECABO- opleiding te volgen sterk uit breiden. Na een bescheiden start in 1972 aan de Christelijke School voor LEAO te Den Haag SASSENHEI M Aan de Don Bosco mavo slaagden voor het diploma: H. Allard, P. Ammerlaan, D. Baas. L. Bakker, M. Beljor., J. Bemelman, P. Bemelman, C. Berkhout. H. Boot. R. Brouwer. Th. Brouwer. P. van Duin, SJ. van Dulvenbode. I. van Gerven, G, van Gisteren. M. Hart man. J. Holland; M. Hoogervorst, T. Hoogervorst, C. Immerzeel. B. Jan sen. J. Kerkvliet, II. Kicbert, E. Koe- lewijn. P. Koomcn, P. Llnders. Y. vd Luyt, L. van Loon, K. Méns. L vd Mey. 'R. vd Mey, E. van Moorsel, F. van Nlekerk. M. Nleuwenhuysen, K. Noordermeer. J. van Noort. I. Opdam. M. Pont. L. Postir\a, L. van der Salm, A. Schols. R. Schoen- brood. R. Schrama. M. Slingerland. M. Stultlens. P. Suykerland. M. L. ter Meer, M. Tonlno. G. Turk. J. de Vlieger. F. van der Vlugt. H. van der Vlugt. L. van Wlnsen. Jan vd Zwet, P. Zwetsloot. P. van der ZiJ- Blj het Rijnlands Ly- den. W. van Riemsdijk. H. Bodt. S. Boon, C. Dijkstra. F. Foppema. W. Groeneboer, T. Mackenzie, V. Rog gen J. Splerlngs (Oestgeest. B. Gou- looze (Voorscholen), H. J. Keizer, J. van Sollngen. T. van Veen (Sassen- lielm). R. Mclssner, M. Schorder (Warmond). D. Mulder (NoordwIJk), H. de Roo (Rijnsburg) B. van dei- Spek. L. Crama (Katwijk). A. de Vries, R. Weeda. Ch. Backer Dlrks. R. de Groot. E. Plomp. E. Renaud. R Starre. A. M. Stoop (Lelden) A. Roos (Abbenes). Sym-a B. Duvfjes. J. Polak. M. Stulj- venberg (Oestgeest). G.vm-b: A. de Graaf. F. Holleman. M. Huizing. L. Kraneburg. L. Stoffel. R. van Straten, D. Verdonk, L. Vos. E. van Vreeswijk (Oestgeest). E. de Korte (Voorhout) C. Schreudcr (Lel- drdorp) R. Zwart (Lelden). en de LEAO-school aan het Noordeinde in Leiden zullen iln het komende schooljaar ook de Streekschool voor Werkende Jeugd in Den Haag en de Vliet- school voor part-time onderwijs in Voorburg de genoemde op leidingen gaan verzorgen. ECABO is een stichting die oplei dingen in leerlingwezenverband voor jonge kantoorkrachten ver zorgt. De opleidingen bestaan uit één schooldag per week met daaraan gekopppeld een oplei ding in het bedrijf waar de leer- ling(e) werkzaam is. Het „prak tijd-gedeelte wordt voor elke leerling afzonderlijk met de werkgever vastgesteld. De ver schillende ECABO-opIeidingen kunnen worden gevolgd na LHNO LTS, LEAO en MAVO. De in houd van het theoretische ge deelte van de opleiding, die in het algemeen 2 jaar en soms 4 jaar duurt, is afhankeljk van de genoten vooropleiding. De leer ling^) wordt gedurende de ge hele opleiding begeleid door con sulenten. Bij de werkgever is dat de consulent van ECABO. Voor het contact met leer- ling(e), school en ouders is er de consulent van het regionaal orgaan voor het leerlingwezen. Interpolatie over Winkelhof LEIDEN Welke consument is gediend met stappen van het Leidse gemeentebestuur bij het gemeentebestuur van Leider dorp ir. het kader van de pro testbeweging tegen het plan Winkelhof? Deze vraag zal centraal staan in de interpellatie, die het raadslid Van Aken gevraagd heeft. De heer Van Aken wil ook weten of het Leidse college tot actie is uilgenodigd door de Leidse mid denstand. 1 Het stedelijk museum „DE LAKENHAL" heeft wegens haar I a.s. verbouwing aan de eigenaar teruggegeven het aldaar permanent geëxposeerde schilderij van J. DE VOS (gesign.) afm. 170 x 120. Dit meesterwerk, waarop alle destijds bekende kerken, torens etc. staan, is nu UIT DE HAND TE KOOP. Bestuur van bibliotheek dreigt te gaan OEGSTGEEST Het bestuur van de Openbare Bibliotheek verzoekt B en W in een brief aar het gemeentebestuur de eerder gedane eis tot contribu tieverhoging in te trekken en te rug te komen op de afwijzing van het verzoek om financiële steun voor de uitbreiding van de bibliotheek. Het bestuur meent, dat de bibliotheek door deze opstelling van B en W in een onhoudbare situatie is geko- Tndien het gemeentebestuur niet bereid is om in gezamenlijk overleg een oplossing te zoeken voor een oplossing te zoeken voor de impasse, zal het be stuur ernstig in overweging ne men om per 1 januari 1974 af te treden. De bibliotheek, die al geruime tijd worstelt met ruimteproblemen, had de mogelijkheid om een vleugel in de nieuwbouw van het Rijnlands Lyceum te krij gen met beide handen aange' grepen, maar het bestuur werd getroffen door een financieel veto van de gemeente. De optrekking van de contributie zou voor sommige bevolkings groepen, zoals bejaarden, stude renden en werkende jongeren een verhoging betekenen van 300 tot 900%. LEIDEN De Nederlandse Kat- tenfokers Vereniging organi seert op zaterdag 29 en zondag 30 september haar 7/ Internatio nale Kattenexpositie „Kat-Expo Leiden". Deze expositie wordt gehouden in alle vijf zalen van de Stadsgehoorzaal van Leiden, j Riim zeshonderd raskatten, af komstig uit heel Europa, zullen worden geëxposeerd. Naast dit deftige gezelschap is ooi de ge wone huiskat van harte welkom. Deze katten zullen worden ge keurd door een dierenarts. Het mooie uiterlijk speelt geen rol. Bij de keuring zal slechts gelet worden op de konditie en de goede verzxorging van de huis kat. Iedere kat ontvangt een oorkonde terwijl de best verz- rogden aanspraak kunnen ma ken op een mooie beker. Zij die hun kat(ten) hiervoor wensen in te schrijven kunnen dit doen door een briefkaart te schrijven aan: Inschrijfbureau Kat-Expo, Citerstraat 14. Rijswijk (Z.H.). Hierop dient het aantal gewen ste inschrijfformulieren te wor den vermeld met de toevoeging „huiskat". Er wordt voor de deelname slechts één voorwaar de gesteld. Katten jonger dan twee jaar dienen minimaal 14 dagen voor de Kat Expo te zijn ingeënt tegen kattenziekte. Dat alleen gezonde katten worden toegelaten spreekt voor zichzelf. HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Etema. Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre. Voor 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN LKV Spartaan heft van de Bonaventura Scholen- gemeenschap, dat 3 maan den geleden in Almelo onge slagen kampioen van Neder land is geworden, zal zon dagavond op de televisie te zien zijn in het programma „lijf in beweging". Het be treft de eerste wedstrijd in de finalepoule tegen de Scho lengemeenschap Zuid uit En schede, en bovendien een in terview van Henk Terlingen met Bona's pivot Hans van Rooden. Hofjes- concerten door Sociaal Muizek Ensemble LEIDEN - Het Sociaal Muziek Ensemble geeft zaterdag 23 juni enkele concerten In Leidse Hof jes. Er wordt gespeeld om 12.00 uur in het Eva van Hoogeveen- hof, Doelensteeg 7 (alleen bij droog weer), om 15.00 uur in de kapel van het St. Eliznbeths- gasthuishof, om 17.00 uur in het St. Annahof, Middelstegracht (alleen bij droog weer), en om 20.00 uur in het Meermansburg- hof, Oude Vest 159 (bij regen in het poortgebouw). Belargstellenden zijn op deze con certen welkom (gratis), behalve in het St. Elizabethsgasthuishof, waar gespeeld zal worden voor de pati6nten hun bezoek en het personeel. Op het programma, dit ongeveer een uur duurt, staan werken van Vivaldi, Hün- del, Phulèse en Bodin de Bois. mirtier. De leden van het SME zijn: Christien Lobeek-ten Dam- rne, Saskia de Loos-Wijker fluit en klavecimbel, Laura Hak kaart viool. Martien Cohen Stuart, fagot, Thijs de Graaff en Wolter de Loos cello. LEIDEN - LKV Spartaan heeft zondag in Nijmegen de hal ters tegen Helios uit Simpel- veld. Inzet is het Nederlands kampioenschap voor teams waarvoor een beslissingswed strijd nodig is. LEIDEN/OEGSTGEEST „De mensen krijgen hun buik vol van het abstracte, het koude rechtlijnige. Ze worden er mee doodgegooid. Het is een duidelijk wel vaartsverschijnsel dat men naar romantiek gaat zoeken. Zuiver aardewerk schept een zekere sfeer; fabrieksproduc- ten doen dat niet. De mensen gaan er extra geld voor over hebben want handwerk is duurder. Maar het zijn echt niet de rijkere groepen die hier bij mij om handge- draaid aardewerk komen, oh nee. Het is namelijk geen kwestie van portemonneedik te. Het is de persoonlijke smaak die de mensen be weegt hier handwerk te ko pen". Voor wie het nog niet duidelijk is: dit rijn de, ove rigens niet geheel objectieve, woorden van een pottenbak ker. Tegen de veertig is de in zijn vak „vergrijsde" draaier Soesbergen. Zijn atelier is een oude plantenkas die voor het overgrote deel gevuld is met aardewerk in allerlei soorten en maten. „Ik heb niet zoveel ruimte, maar ik red me nog wel enkele ja ren", kondigt hij een even tuele verhuizing aan. „Ik geef toe, een plantenkas is een ongewone plaats voor een pottenbakker maar ik kan hier ver van het verkeer in alle rust werken. In een stad als Leiden zou dat niet kunnen". Pottenbakker Soes bergen werkt samen met zijn vrouw. Deze komt alleen 's ochtends en houdt zich voornamelijk bezig met de twee ovens. De heer Soesber gen, die pas sinds augustus 1971 zelfstandig is, zou wei iemand kunnen gebruiken voor hele dagen maar dat brengt weer de nodige ver plichtingen met zich mee. Hij redt zich aardig met zijn vrouw dus waarom zou je het jezelf moeilijker maken. Het heeft 17 jaar geduurd dat hij de wereld van de loonzakjes vaarwel zei. Het bekende zetje in de rug kwam tenslotte van een vriend die pas voor zichzelf begonnen was en het aardig rooide. Mobach-aardewerk in Utrecht is Soesbergens werk gever geweest al die jaren. De handel vormt zijn voor naamste bron van inkom sten. Het aantal particulieren dat de werkplaats bezoekt is niet zo groot. Toch meent de draaier gemerkt te hebben dat de mensen de weg naar zijn „kas" aan het vinden zijn. „Je moet eerst een ze kere naam hebben", beweert hij. De pottenbakkerswereld In een broeikas, maar ver van het verkeer Het zijn niet alleen de rijkeren is voor te veel mensen nog een groot vraagteken. Als ze het woord „pottenbakken"' horen denken ze meestal aan een draaischijf met een bonk klei erop. Ze weten dan dat het heel moeilijk is om die bonk in het centrum te hou den zodat er iets zinnigs uit komt en daar blijft het dan bij. De heer Soesbergen ver kondigt: „Pottenbakken houdt meer in dan alleen maar draaien en in de oven zetten. Je moet ook kunnen boetseren, modelleren, glazu ren en tekenen. En dan zijn er nog wel een paar dingen op te noemen". Op dit moment komt er een dame binnen met een plas ticzakje vol zelfgemaakte en gedroogde kralen. Of de heer Soesbergen deze wilde glazu ren. Hij moest echter weige ren: „Priegel werk, me vrouw. Er gaat veel te veel tijd in zitten; het wordt voor u dan niet meer te betalen". Toen de teleurgestelde dame vertrokken was, verduidelijk te hij: „Het glazuren is het meeste werk, hè. Vooral die kleine dingetjes zoals die kralen, die door de mensen uit liefhebberij gemaakt wor- den. Alle kralen tegelijk in een bak glazuur gooien gaat niet. Ze zouden aan elkaar gaan koken en de contact- pekken blijf je altijd zien. Eén voor één met een tange tje beetpakken en in glazuur onderdompelen duurt veel te lang. Ik zou dan andere, be langrijke, opdrachten moeten laten staan en dat ga ik merken in de portemonnee". Als je „broodbakker" bent moet je een zakelijke instel ling hebben. Een curiositeit van de heer Soesbergen is dat hij in zijn vrije tijd ook klei bewerkt, maar dan met zijn voeten. Als hobby heeft hij namelijk het trainen van voetbalelftal len, in dit geval de hoogste elftallen van voetbalvereni ging „UDO". In zijn jeugd heeft hij zich ook al met voetballen bezig gehouden: als semi-prof heeft hij voor Velox uit Utrecht en „Zeist" uit Zeist gespeeld. In zijn tijd bestond er nog geen profvoetbal. „Indien de full- prof instelling wel had be staan. zou ik waarschijnlijk toch ook wel voor mijn hui dige beroep gekozen heb ben". meent hij te weten. Draaier Soesbergen ziet zijn vak zowel een beroep als een artistieke bezigheid. „Als ar tisticiteit betaald wordt, ver liest het het grootste deel van zijn waarde. Als je er van wilt leven moet je je wel gaan aanpassen, of Je wilt of niet. Bepaalde opdrachten kan Je eenvoudig niet weige ren". Pottenbakken is een heel oud beroep, misschien wel een van de oudste sinds mensen heugenis. Het is daarom een verheugend feit dat er han denarbeiders zijn die de me chanisatie durven te tarten en die voorwerpen aan de man durven te brengen die door hun eenvoud een schril le tegeutelling vormen met de gecompliceerdheid van de mens zelf. Pottenbakker Soesbergen is een van die mensen. ARNOLD HENDRIKSEN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3