Strondsfénk Steriele Harold Pinter van Royal Shakespeare Comp. Handleiding voor bisschoppen bij pastorale werk Paus bereid Vaticaan te verlaten Balance Korte metten OM WILLE VAN DE EENHEID KERK EN WERELD Kerken in Rhodesië bereid regering te weerstaan John Williams met gitaarrecital VRIJDAG 22 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA U Paus Paulus heeft aan alle bis schoppen ter wereld een hand leiding voor hun pastorale werk toegezonden, zoals die is voorbereid en samengesteld door de congregatie voor de bisschoppen, als vervolg op discussies voer dit onderwerp op het tweede Vaticaans conci lie en daarna. Het document van 160 pagina's is tot stand gekomen na uit voering en herhaald overleg met de bisschoppen, en de di verse ministeries van het Vati- caan. De handleiding werd gis teren tijdens een persconferen tie openbaar gemaakt en toe gelicht, en bij die gelegenheid omschreven als een „door de bisschoppen zelf geschreven stuk". Het document is bedoeld om de bisschoppen te helpen bij hun veelomvattend werk. Het is - en dat werd nadrukkelijk gesteld- geen dwingend regle ment, maar een leidraad waar mee elke bisschop kan werken, uitgaande van en rekening houdend met de specifieke om standigheden waarmee hij in zijn diocees te maken heeft. Om ook de schijn van een echt voorschrift te vermijden is ook het taalgebruik aangepast: niet de gebiedende, maar de aantonende wijs is gebruikt. Het document is een combina tie van hetgeen in het verleden aan pastoraal werk door bis schoppen is verricht, en het geen momentcel pok in de vory van experimenten door hen wordt gedaan. Het document omvat vier de len. In het eerste doel wordt eens te meer uiteengezet op welke theologische gronden het bisschopsambt gevestigd is, in deel twee wordt gesproken over de verhoudingen van de bisschoppen met betrekking tot de universele kerk, de paus en hun verhoudingen onderling. In het derde en tevens langste deel wordt uitvoerig ingegaan op de taak en plaats van de bisschop in zijn eigen diocees, Er wordt gesproken over zijn opdracht om te onderrichten, te heiligen en te besturen, maar voor alles krijgt de bisschop de titel van herder. De bis schoppen in deze tijd moeten door alle uiterlijke franje heen de eigen identiteit proberen te vinden. Uit die persoonlijke verdieping kan een nog grotere dienst baarheid aan de kerk groeien. Het apostolische werk is de laatste tijd zeer veelomvattend geworden, de bisschoppen in deze tijd moeten zich bezighou den met tal van maatschappe lijke problemen die hun voor gangers niet of nog nauwelijks tot hun apostolische werkter rein behoefden te rekenen. In het kader van de wereldkerk heeft de bisschop van tegen woordig een grotere verant woordelijkheid en hij kan niet meer het risico lopen een ge- isoleerde figuur te zijn. In het vierde en laatste gedeel te wordt de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van elke bisschop ten aanzien van het gezamenlijk overleg, met name binnen de bisschoppen conferenties. •De Nederlander dr. A. Roest Crollius s.j., missiesecretaris van het algemeen bestuur der jezuieten te Rome is benoemd tot consultor voor het secreta riaat voor de niet-christelijke godsdiensten. De missioloog prof. dr. A. Camps o.f.m. van de Nijmeegse universteit werd herbenoemd. •Volgens kardinaal J. Krol van Philadelphia, voorzitter van de Amerikaanse bisschop penconferentie moet bij 't top- overleg Bresjnjew-Nixon ook worden gewezen op de nood zaak om „onderdrukking en discriminerende maatregelen uit te bannen" tegen godsdien stige of ethnische groeperingen in de Sowjet Unie. Hij noemde het bezoek overigens in over eenstemming met paus Joan nes' oproep tot erkenning van pluriformiteit en het openstaan voor gesprek, zelfs met ie mand die een zeer verschillend standpunt inneemt. •Het pauselijk comité voor het gezin is tot en met van daag in Rome bijeengeweest onder leiding van kardinaal M. Roy, voorzitter van de leken- raad. Het comité dat bestaat uit tachttien leden en negen raadgevers werd in januari door de paus opgericht. Het is bedoeld om de alrijke inspan ningen binnen de kerk en de Romeinse congregaties, die zich inlaten met gezinsproble men, te bundelen en te bestu deren, alsook om pastorale ini tiatieven inzake het gezin aan te moedigen. iwmmbi Het paleis van Lateranen waarheen paus Paulus, volgens „Salesiaans Nieuws" zijn zetel wel wil verplaatsen als dit de eenheid der christenen ten goe ie zou komen. Als het de eenheid van de christenen zou bevorderen, zou paus Paulus bereid zijn zijn ze tel te verplaatsen van het Vati caan naar het paleis van Late ranen, de eigenlijke zetel van de bisschoppen van Rome en tot het jaar 1309 de residentie van de pausen. Dit staat te lezen in de Ita liaanse editie van Salesiaans Nieuws, waarin een intervieuw voorkomt met de Spaanse pa ter Antonio Maria Javierre, rector van het Salesiaans Kerkelijke leiders in Rho desië lijken zich voor te bereiden op een recht streekse confrontatie met de regering. Zij richten zich tegen de in december ingevoerde wettelijke regeling die bepaalt dat blanken, aziaten en kleurlingen een vergunning moeten hebben om de Afrikaan se stamgebieden te be zoeken. Dezelfde ver plichting geldt voor Afri kanen die naar een streek willen gaan die aan een andere bevol kingsgroep is toegewe zen. Katholieken, anglicanen en methodisten hebben tot dus ver geweigerd de vergunnin gen aan te vragen, die op grond van deze wetten zijn vereist. Bi] de behandeling ervan in het parlement zei de minis ter van binnenlandse zaken Lance Smith dat dit soort wetgeving nodig was om controle te kunnen uitoefenen op kerkelijke activiteit in de Afrikaanse stamgebieden, „waar onder het mom van missie- en zendingswerk on dermijnende activiteiten gaande zijn". Kerkelijke lei ders betitelen dit soort ver klaringen als het bezoedelen van hen en hun werk. De preses van de methodisti sche kerk, Andrew Ndhlela, heeft laten weten dat zijn kerk geen beperkingen op het werk in de Afrikaanse gebieden zal accepteren. „We zijn bereid tot een con frontatie met de regering door gewoon door te gaan met ons werk". Soortgelijke uitspraken zijn ook gedaan door katholieke en anglicaan se leidende kerkelijke figu- atheneum, die op vertrouwelij ke voet staat met de paus. Hij citeert in dit interview paus Paulus in een toespraak tot c cumenici: „Voor u, oecumei ci, beteken ik de grootste moeilijkheid, het voornaamste struikelblok. Niet als persoon maar als pontifex, ik weet het. Het zou mij verheugen als ik alle obstakels uit de weg zou kunnen ruimen. „Niet weinigen onder u beho ren tot degenen die mij hebben aangeraden om af te treden. Maar denkt u werkelijk dat dit een juiste oplossing zou zijn? Kan men wel worden be schouwd als een theoloog in de ware zin des woords wanneer men een oplossing voorstelt die indruist tegen de uitdruk kelijke wil van Christus? „Ik zou niet aarzelen dit paleis op te geven als dit paleis het werkelijk obstakel vormt, niet aarzelen deze tempel op te ge ven als deze de rpijs is die voor de eenwording der chris tenheid moet worden betaald. Waar het op aankomt is het vervullen van de wil Christus tot elke prijs, zelfs als de prijs een persoonlijke zelfs als de prijs ongekend hoog is". Tot die prijs rekent paus Pau lus echter niet het afstand doen van het opperste leerge zag, volgens pater Javierre die de paus nog als volgt citeert: ,Ik ben zeker niet ontstemd als men mij vertelt, dat ik de ver vulling van mijn ambt moet verbeteren. Mijn diensten zijn onvolmaakt en ontoereikend. Ik zou het op bijzonder hoge prijs stellen wanneer men mij op specifieke punten zou ver tellen hoe ik mijn tekortkomin gen kan compenseren". iravan-centrum rotterdam ^caravan-centrum leidschendam Ylaardings Jeugdkoor naar Amerika en Canada Dc Haagse toonkunstenares Jj hanna H. G. Mulder, ileidstl van de kinder-operettegroi ,,De Sprookjeskinderen", va trekt maandag a.s. met e| groep van 36 meisjes in de /e| tijd van 10 tot 20 jaar en 6 jo| tgens van het vocaai-ensemtj „Marcato" met de KLM naè Amerika waar zij zullen optij den als „Vlaardings Youth Clr rus".f. Cp het programma dat dit ko in Midlandpar (New Jersej Pittsburg (Pennsylvania) il uitvoeren is opgenomen „Tj Magie Wand", een Engelse tj werking van „De Wonderstaf een van de meest bekende opj rettes van mevrouw Mulder. N een reeks voorstellingen in 1 Ver. Staten vertrekt het 'koi naar Canada waar men in Chl tham in Sarnia optreedt. Naaji een 'klein programma ml volksliederen en dansen zal W koor ook zijn medewerking enkele kerkdiensten verlenen. I De tournee is mogelijk door j medewerking van het iministel van CRM. Frank Martin I als Orgelcomponist Verrassing in Kapel West Een van 1938 daterende Sonate Cliiesa voor dwarsfluit en or| van Frank Martin'; dat was h verrassende slot van een co eert, gisteren in Kapel Wi door Jolle de Wit en Johan Vetter gepresenteerd. Martin als orgelcomponist kend we slechts uit een door hem 1944 geschreven en acht ja later georkestreerde Passac glia. Deze uitstekend gerea seerde Sonate is ons door i aristocratische eenvoud bijz< der goed bevallen: Frans pressionistisch getint biedt allergelukkigst klank- en klei combinaties. Jolie de Wit en Johan M. Vetl hadden de avond geopend ffl een verrukkelijk klinkende 5 nate in F van Telemann: eerste deed zich nog bovendi horen in Bachs Sonate in a vo fluit-solo, waarvan speciaal Sarabande in haar statige vofl naamheid het bijzonder g« deed. De „hulporganist" speelde Bad de Toccate en fuga in F en I1 Preludium en fuga in g; de perkte mogelijkheden van b instrument in aanmerking gen men, alleszins bevredigend. v hadden we zijn voordracht sou iewat rustiger gewenst. Dankwoord aan festval van Dame Peggy Ashcroft A slight ache/ Landscape, door Harold Pinter. Regie: Peter James/Peter Hall. Koninklijke Schouwburg, Den Haag 21/22 juni. "Landscape" (nog niet hier ge speeld) versimpelt Pinter de si tuatie nog meer. In het stuk van 30 minuten krijgen we ln feite twee monologen te horen in de vorm van een dialoog. Man en vrouw zitten beiden op het to neel en praten. De man over zeer reële zaken, z'n ommetje met de hpnd door 't park, z'n onenig heid in de kroeg, de vrouw diept een poëtiserend relaas van een al dan niet bestaande liefde op. Maar beide praten volkomen langs elkaar heen, er is geen contact. En als het er ls wordt het niet uitgesproken, maar merk je het via het gedachten- j rijm dat hun losse zinnen soms 1 verbindt. Beide voorstellingen waren zonder meer knap, feilloos neergezet maar in feite te glad, te efficiënt en soms zelfs te steriel, dat laatste kenmerkte het spel van "Dame" Peggy Ashcroft vooral in "Landscape", dat een herin studering was van Peter Hall's regie uit 1969. Haar tegenspeler - David Waller begon erg goed, met de perfecte Engelse intel lectuele toon in "A slight ache". Zijn afbrokkeling als mens later zie je dan wel gebeuren, maar heeft niet de verschrikkelijke tra giek die het zou moeten hebben. Allés bijelkaar typisch Engels vakwerk, waavan je blij mag zijn het gezien te hebben, maar dat je evengauw weer vergeet. Ondanks de beroemde Peggy Ash croft en haar sympathieke dank woord na afloop tot publiek en Holland Festival. BERT JANSMA John Williams, zaterdag nog in Den Haag optredend met clave- cimbel en gamba, heeft gisteren een stampvol Diligentla in een solo-optreden laten genieten van zijn wondermooi gitaarspel. Technisch perfect, maar vooral boeiend door de inhoud welke Williams de noten die hij produ ceert meegeeft. Zoals bij concerten van Bream viel ook donderdag in Diligentia op het grote aantal jonge men sen dat belangstelling voor dit soort concerten heeft. Concerten waarop toch vrijwel permanent in intieme sfeer ge musiceerd wordt; des te storen- der werkte gisteravond dan ook weer het gerammel en gekletter van kopjes en schotels zonder hetwelk men in de foyer van Diligentia kennelijk niet kan werken. Williams speelde Villa-Lobos, een suite van Robert de Visée, sona tes van Scarlatti, een paar stuk ken van Albeniz een Bach-be- werking en wederom een stuk van Stephen Dodgson; dit maal „Fantasy Divisions", een werk dat een sterker indruk maakte dan de compositie voor gitaar en clavecimbel welke Williams samen met Puyana za terdag in de Lutherse kerk speelde. Enige nadeel van het programma dat het nogal veel bewerkingen bevatte; wat ons betreft blijven echte gitaarpreludes van Villa- Lobos altijd te prefereren boven bewerkte stukken van Albeniz en Scarlatti. Williams was ook groots in 2 spontaan gegeven toegiften: een Venezolaanse wals en een Japanse impressie. Een avond van de ho»?schocl op het gebied van de gitaarkunst. David Waller en Peggy Ashcroft als de langs elkaar heen pratende man scape". Gustaf Mol an der overleden STOCKHOLM De Zweedse filmregisseur Gusta Molander ls in de ouderdom van 84 jaar te Stockholm overleden. De in Hel sinki geboren kunstenaar begon in 1907 zijn loopbaan bij de to neelschool in Stockholm. Sinds 1916 maakte hij films. Hij schreef het draaiboek voor Mauritz Stiller 's „Heer arne's schat". In totaal regisseerde hij 63 films, de laatste vervaardig de hij in 1957 met Ingrid Berg man en Gunnar Bjoernstrand. Trompetterkorps Het trompet terkorps Prins Bernhard heeft van het Prins Bernhard Fonds (Anjerfonds) een gift ontvangen van 2500 gulden. Drie ton voor Paul Klee 330.000 Zwitserse Franken (bij na 300.000 gulden) opgebracht. Het werk - voorstellend een Exotische rivier - was geschat op 100.000 Frank. De koper w; een particuliere verzamelaar. Slank op vakantie gaan en slank op vakantie blijven met De maaltijd die op uw gewkht let. In 6 verschillende smaken - zoet en hartig. Wafels in chocolade-, yoghurt- en kaassmaak;cacaofantasie in melk en puur en Balance muesli-bar.Verkrijgbaar bij uw drogist/speciaalzaak. Gisteravond bracht het Holland Festival in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag The Royal Shakespeare Company, Engelands meest vooraanstaan de toneelgezelschap dat hier va ker. op bezoek was. Meestal ging het dan om een van de Engelse klassieken. Nu ging het om twee opvoeringen van werk van Harold Pinter. De belangrijkste Britse toneelschrijver van de laatste tijd, maar eigenlijk ook al bijna klassiek vooral in de manier waarop bet gezelschap hem speelde. Het programma opende met "A slight ache" (Een beetje pijn), een werk uit 1959 oorspronkelijk voor radio geschreven, over een man en een vrouw van goeden huize die geconfronteerd worden met een alsmaar aanwezige lu ciferverkoper op hun stoep. Bij Pinter is die figuur hét klas sieke type van de "indringer". Hij zwijgt de hele tijd, maar werkt als een katalysator op bei de personages. De vrouw gaat in hem al haar begeerte, haar zucht naar tederheid interprete ren, de man die wil beginnen hem de les te lezen, brokkelt langzaam uit zijn keurig Engel se huid vandaan tot een hoopje ellende. In het volgende Mannen op teenspits Igor Moisejew, de grote arran geur van de Russische volks dans, leverde ln 1948 al ruim 60 leerlingen af, die bij hem een vijfjarige cursus dansfolklore hadden voltooid. Deze vormden de kem van de thans wijd en zijd bekende Moisejew Balletten, naar het voorbeeld waarvan Hongarije, Roemenië en Bulga rije nu al tientallen jaren hun volksdansgroepen hebben. In eigen land heeft Moisejew na tuurlijk ook vele folklore-choreo- grafen gevormd en Tango Iz- mailow uit Dagestan in de Kau- kasus is een van hen. Het Kaukasisqhe Staatsenemble "Lezginka" legde gisteren in het Congresgebouw verbluffend getuigenis af van wat dit oer- kiachtige bergvolk aan bezeten heid in combinatie met vakken nis en ongelooflijk uithoudings vermogen presteert. Net als bij de Georgiërs dansen de mannen met als een klauwtje gekromde voeten in soepele laarzen. Met ongestrekte knieën draaien zij foutté's, terwijl zij met uitge strekte armen attitudes sprin gen, daarbij net zo fel op ap plaus azend als ballerina's van de Parjse Opera. Flitsend snel, primitief van passen, maar in de sabeldonsen bijv. even ge durfd als spectaculair. De vrou wen zijn in hun pastelkleurige gewaden heel wat tammer, de coratief glijdend op basis van Perzische coquetterie. In dit to meloze schouwspel nog wel ech te volkskunst? Natuurlijk niet, maar deze Russen hadden toch veel beter in het Holland Festi val gepast dan die kitscherige Mexicanen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14