Gods woord is evenzeer business als paardenfokken en de verkoop van popcorn mmmnmmm LANG ZAL DRIENTJE LEVEN IN DE GRIJZE HOND IT IS HET LAND VAN „ALLES KAN EN NIKS IS TE DOL" QBI ffMWI Iéé£ NASHVILLE BOUWDE HET PARTHENON NOG EENS NA IN GEWAPEND BETON PAGINA wmammmmaa urn i tikiiti ir. ÜJ,A HAüt ill USA KADE IN USA 5 BOOH L- JRING 5 KADE IN USA S DOOR L;,0 THUEIKO 3 MADE IK ESA 3 t 3A IS C3A 5 MADE IN USA MAD" I" "JSA 1 3 KADI IN DE 'IADE I JRING IN USA 3HING 3 MADE IN USA 3 ,10 "HI JS DCCE MADE IK liADE IN I DOOS Ci.R IÏO TïïüRIKG 3 KADE IN USA MADS IN USA DOOH LHO THURING s iets in de States tn gimmick wordt, ju dan je hart aar vast. iniaKentucky Dit land van alles kan fes is te dol. AMERI- Dit is het beloofde waar wildvreemde ien je dreunend op de Uder slaan en je na Ie minuten al bij de iaam noemen. Waar 'Teemde vrouwen on- ellijk „darling" tegen »gen en zelf tott aan dood toe geannon- worden als „the Wanneer Larry op een broeierige avond een tuinfeestje >n na twee bourbons hoge plank van zijn nbad met een ver- lekkerbekje ont- dat straks de girls ook nog komen, hoef ïcht niet onmiddellijk het toilet te snellen een nieuwe e haar te leggen randen uit duim- en linger te borstelen. tien tegen één, dat later Larry's krasse tmoeder met enkele idinnen van de plaat- fee fancy-fair binnen komt en spontaan haar arm aanbiedt, waardoor je je voor de rest van de avond voelt als een sup poost, die moet waken over een kostbaar perka ment. „Het land der onbegrens de mogelijkheden" hebben landverhuizers op verlof eeuwen terug al enthou siast aan het thuisfront gerapporteerd. Hun profe- tiën van toen zijn inmid dels in vervulling gegaan, want de Amerikaan maakt inderdaad bij voor keur het onmogelijke waar. Sinds zijn voorou ders te vuur en te zwaard van 52 staten één natie hebben 'gesmeed, verzuipt iedereen in de ongehoorde dimensies, zodat je wel gedwongen wordt om alles bigger te doen. Want an ders val je niet op en vind je geen sponsor. Dat geldt zelfs voor de do minee, die na lange bij belstudie heeft geconsta teerd, dat God het beste met ons voor heeft. Met zo'n boodschap hoeft hij echter bij geen enkel lo kaal televisiestation aan te kloppen, want men zal hem daar toch vertellen, dat hij niet commercieel genoeg is en niet voldoen de overkomt bij de fabri kant, die het uurtje zend tijd betaalt. Wil dominee derhalve geen roepende in de elec- tronische woestijn blijven, dan zal hij Gods woord in aantrekkelijke geschenk verpakking moeten pre senteren. Strik van de erf zonde er omheen, een koortje van kuise huisvrou wen achter zijn preekstoel en zelf na het korte op wekkende woord van troost en opbeuring de gi taar gepakt en losgebars ten in een bijbelse topper, die dan later bij de uit gang der kerk door kinde ren van ouderlingen als premieplaatje ter verkoop wordt aangeboden. Verkoopmethode Zo en niet anders dien je in Amerika het volk te verlossen en het komende heil te prediken. Ook de kerk moet verkocht wor den, hebben de computers uitgewezen. En daarom hebben alleen zij succes, die handelen volgens de harde verkoopmethode, dat de ene godsdienst de ander waard is. Wie zondags om zeven uur zijikleurentelevisie aanzet, krijgt de blijde boodschappen thuisbe zorgd dooi wilskrachtige dienaren in maatpakken en met de confectiesmile voortdurend op de kaken. In dit hutje in Knob Creek heeft Lincoln van 1811 tot 1 81 geleefd. Voldoende aanleiding om er een negerwacht bij te zetten, die 10 dollarcent entree heft. Voor dat luttele bedrag mag men een blik werpen in een totaal lege ruimte. Een machtige ervaring in een machtig land. En op het hoogtepunt van de dienst is er altijd wel een overjarige Holly- wood-ster in de buurt, die tegen vergoeding bereid is om bij de kansel te getui gen, dat hij eens een zon daar is geweest, maar dat hij nu door heeft, waar het om draait in dit le ven. „Ik ben een gelukkig mens", slist hij door zijn jacketkronen, „allelujah. Amen. Amen". IASHVILLE Ook dat is Amerika: de swinging city Nashville in Ten- essee wordt de bezoeker in het ladspark geconfronteerd met het be roemde Parthenon uit Athene. Alles lopt: de maten, de zuilen, het dak. akwerk. De gerechtvaardigde dat men dan wel een ellendig ind uit de koers moet zijn geraakt, echter ongegrond. De tempel is lechts een cadeautje geweest van de urgerij ter gelegenheid van het 100- arig bestaan van de stad. >e herdenking van dit feit vond laats in 1896, maar op dat moment j i men het er nog steeds niet over j s, met welke verrassing men uit bus moest komen. Aanvankelijk men gedacht aan een natuurge- ouwe nabootsing van de beroemde ag bij de Alamo, maar bij navraag leek, dat er nog te weinig Indianen leven waren om deze knokpartij t maar enige historische glans te erlenen .In 1896 had het Amerikaan- Indianenbestand daarvoor al een grote veer moeten laten en bereisde inwoner kwam toen op et idee om het Parthenon te copië- dat hij tijdens zijn vakantie op Acropolis in Athene had gezien, at sloeg wel nergens op, maar als ebaar was het geweldig. Men infor- leerde onmiddellijk bij de Griekse utoriteitcn of die bereid waren hun arthenon voor een schappelijke ijs van de hand te doen. Dat vond icn de eenvoudigste oplossing. Maar en de Hellenen bleven weigeren be- j°", oot het gemeentebestuur de jubi- ipot met 225 miljoen dollar te be- Als je de bewoners van Nashvil diep in de ogen kijkt, krijg je ten slotte de bekentenis los. Ze vinden eigenlijk, dat de Grieken van hun eigen parfhenon maar een potje hebben gemaakt. Slordig afgewerkt. Dat is het. steden aan de wederopbouw van het Griekse Parthenon uit eigen midde len. „We hebben in Nashville alleen wat betere materialen gebruikt", legt de gids uit, „als het kan willen we namelijk langer plezier van ons Par thenon hebben dan de Grieken van hun tempel". Het bedoelde plezier, dat Nashville's inwoners van hun Parthenon sma ken, bestaat uit een jaarlijkse pel grimstocht naar het gebouw, dat te midden van kortgeknipte gazons een verrukkelijke nutteloosheid staat uit te zweten. Wie ook nog naar binnen gaat (gratis, dat ook nog) vindt een handvol gipsen replica's van beroem de beeldhouwwerken en de onvermij delijke souvenirwinkel met mee- neem-godjes, ansichtkaarten, vlagge tjes met beide Parthenons erop en als ondergeschoven koekoekseieren I drie beeldjes van de Heilige Theresia van Avila. „Het had nog echter geweest", oppert een bezoeker, „als men dit Parthe non van tijd tot tijd ook in puin zou laten vallen. Dat moet met de mo derne techniek toch mogelijk zijn". De gids kijkt verrast. Knikt ernstig en zegt dan: „Een aardige suggestie, maar ik ben toch bang, dat het in de praktijk moeilijk uitvoerbaar zal blij- staat het parthenon van kcn te z-jn wij hebben namelijk ge- 'Qshville in duurzaam beton zijn wapend beton gebruikt". Strekte nutteloosheid uit te zweten. Toch zie je aan z|jn gezicht, dat hij liet van echt te onderscheiden. het de overweging waard vindt. En zoals de Amerikaan zonder enige gêne de godsdienst slijt, zo ver koopt hij alles. Desnoods ook zijn schoonmoeder met pruik en al. Hij heeft net zolang gezocht, totdat hij wist, waar zijn presi denten geboren zijn en vervolgens heeft hij al die huizen verheven tot mu seum, waar nu een tande loze neger of een gerim pelde grootmoeder de en treekaartjes verkoopt. Even buiter. Charlottesvil le in Virginia komen de Amerikanen in drommen naar de heuvel van Mon- tecelli, waar Thomas Jef ferson tot zijn dood ge leefd heeft. Een dame gaat je vóór door de ka mers en zalen, waar hij geslapen heeft .geschreven heeft, van de wijn heeft genipt en van de eend heeft geproefd. In het voorbijgaan wijst ze ook op één van zijn vele uit vindingen: een apparaat, waarmee je tegelijkertijd twee brieven kunt schrij ven. „Eens", denk je op dat moment, „zal zo'n zelfde soort dame mensen rond leiden door het huis van the late president Nixon en wijzen op het appa raat, waarmee hij kans zag met twee tongen te spreken." Verrot klokhuis Verderop in Kentucky staat het geboortehuis van Abraham Lincoln, dat jaarijks enige miljoenen bezoekers trekt. Ze klim men 64 treden en komen in een verblindend wit mausoleum, waar het to taal vermolmde huisje als een verrot klokhuis in ver borgen ligt. „No mister", zegt de bewaker Lincoln is niet in dit huisje gebo ren. Dat huisje hebben ze nooit meer teruggevonden. Maar dit huisje lijkt erop. Het is een natuurgetrouwe copie." Hij glimlacht te vreden na die uitleg. Al jaren is hij er achter, dat eerlijkheid het langst duurt. Greyhound, de grijze ha zewindhond, loopt ondanks de moordende concurren tie van tientallen lucht vaartondernemingen nog steeds op wieltjes In 48 staten van Amerika. Deze onderneming, die in 1914 van start ging met een pendeldienst per wrakke vrachtwagen rond de mijnstad Hibbing in Min nesota, is anno 1973 uitge groeid tot een typische U- S.A.-gigant met 68.000 man personeel en 118 ne- venbedrijven, variërend van levensmiddelenzaken, restaurants, verzekerings ondernemingen, motels, hotels, financieringsinsli- tuten, vleesverwerkende in dustrieën tot een trans portbedrijf van postpak ketten, die de officiële P.T.T. van Amerika danig in de wielen rijdt. Met een jaaromzet van drie miljard dollar neemt Greyhound op de erelijst van grootste amerikaanse ondernemingen de 29e plaats in. Greyhound kun je dan ook met permissie rustig een unieke ver. voersmaatschappij noe men, die elk jaar honderd miljoenen passagiers in 50.000 bussen over een 160.000 kilometer lang tra ject tussen Vancouver en Key West en tussen San Diego en Halifax trans porteert. De Grijze Hond brengt de Amerikanen tot vlak voor de deur van hun huizen. Het land heeft 1000 vliegvelden en 40.000 Greyhourid^busstations. „De concurrentie van het vliegtuig heeft me tot nog toe geen uur uit mijn slaap gehouden", seint Greyhound- president Troutman dan ook door. Geen concurrentie „De concurrentie van het vliegtuig", zegt Grey hound-president Gerald Troutman, „heeft me tot nog toe geen uur uit mijn slaap gehouden. In Ameri ka zijn momenteel 1000 vliegvelden. Dat lijkt een hoop, maar Greyhound stelt daar 40.000 bussta tions tegenover. Wij halen York en San Francisco vier dagen. Met een vlieg tuig ben je er in vier uur, onze gasten in de centra van de steden en dorpen op en brengen ze naar elk gewenst punt. Dat is ons sterke wapen. Op de grote afstand is het vliegtuig in derdaad een angel )n ons vlees. Wij doen over dc 5000 kilometer tussen New ik niet eens. Daar biedt het vliegtuig geen enkele reële tijdwiwnst. Dat Troutman geen pro fessionele business-bluffer is, merk je zelf tijdens een Grcyhound-rlt van Chattanooga in het hart van Tennessee naar Nash ville. Het vertrekpunt is inderdaad midden in dc stad, vlakbij je hotel. De bus is comfortabel: vlieg- tuigstoclen en een redelij ke air-conditioning, die het na tien minuten rijden wel aflegt tegen mijn pijp met walmende blanke baai. Drientie: „Dit il de Drjen,je mooiste verjaardag van mijn leven". j Op dat moment heeft de maar dan heb Je ook niets chauffeur er reeds danig van Amerika gezien. Over de dampen in on verzoekt de korte afstanden praat hij mij omwille van het amerikaanse volk om mij heen het vuren te staken. Desgewenst is hij bereid om uit zijn eigen pakje een sigaret met filter bij te dragen. De zilvergrijze bus stopt onderweg drie keer in smakeloze dorpen vol hamburgertenten en su permarkten. Bij de laatste halte voor Nashville stapt alsnog de 23-jarlge Drien- tje Anna Rode-Lippens in, die zeventien jaar geleden met haar ouders uit het Limburgse Kerkrade is geëmigreerd en daar en kele maanden geleden met I.arry Kennedy uit Nashville Is getrouwd. Als Drlentje na het Instappen bemerkt, dat ze omringd onthult ze gretig, dat ze wordt door Nederlanders, net die dag jarig is. Voor het eerst in de 59-Jarige geschiedenis van Grey hound verzorgt een inder haast gevormd mannen koor daarop een twee stemmig „lang zal ze le ven" in de buik voor de voortijlende grijze wind hond. Als tegenprestutie wil Drientje in korrelig Nederlands dan ook wel kwijt, dat ze twee keer op vakantie in Limburg Is geweest om een pronte Nederlander voor het hu- I welijksbcd te vinden. Bei de hruiloftsmarsen lever den haar echter niet meer op dan wat stevig hand drukken van reeds ge trouwde vaderlanders. „Ik had thuis nooit anders ge hoord dan: „de nodcrland- se mannen zijn de beste van de wereld", zegt ze aarzelend, „maar ik ge loof, dat ik met Larry toch ook wel gelukkig kan I worden. Wat vinden jullie ervan"? Ze kijkt wantrou wig om zich heen en lijkt opeens niet geheel over tuigd meer van de supe rioriteit van alle man vun neerlands stam. Toch houdt ze bij het eindpunt in Nashville met tranen in haar ogen vol, dat we ge zorgd hebben voor de mooiste verjaardag van haar leven. Graag gedaan Drientje. En de hestc wensen voor Larry. Ook al zal hij noo«t een Neder lander worden. Het enige sfalagpipe-orgel ter wereld staat in de druipsteengrot van Luray in de Amerikaanse staat Virginia. In deze ruimte, die de bijnaam kathedraal met trots draagt, geven steeds meer Amerikaanse paren elkaar het eeuwige ja-woord. Enkele honderden kilome ters oostwaarts leidt goed lachse Henray Northott Graver je door de Luray- druipsteengrotten die jaar lijks bezocht worden door vijfhonderdduizend men sen Aan 't eind der slalom door zijn feestelijk geïllu mineerde krochten, wacht de bezoeker een klinkende verrassing: in het laatste onderaardse gewelf sta je oog in oog met het enige stalacpipe-orgel ter we reld, dat mechanisch hon derden rubberen hamer tjes tegen de rotspegels slaat. Het resultaat is een door merg en been gaan de versie van „land of hope and glory", die als de stemmen van een ro- botkoor langs de rotswan den echoodt. Desgewenst daalt een or ganist uit het naburige New Market in de grot af om de bruidsmars uit Lo hengrin te spelen voor Amerikaren, die in de Lu- ray-got de ja-woorden willen uitwisselen. „Ik vind het persoonlijk wat overdreven om in een grot te trouwen", verontschul digd Henray zich, „maar het is langzamerhand gro te mode geworden om el kaar onderaards voor eeu wig trouw te zweren. Ik heb nu al zo'n zestig paar tjes gehad en elk jaar ko men er meer. Ik begrijp de lol er niet van. Ik heb express de prijs al ver dubbeld. Van vijftig tot honderd dollar voor een trouwpartij, maar ze blij ven ijskoud komen. Als iets in Amerika eenmaal een gimmick is, houd dan je hart maar vast." Goeie Henray. Hij staat wat verloren in zijn eigen onderwereld. Rondom hem heen snerpen de to nen van Land of hope and glory. „Lang leve het vol gende bruidspaar. Luray, luray, luray." Tandeloze Joe Eén staat verder, op de blauwe grazige weiden van Kentucky is men bo vengronds gebleven om het fenomeen te ccreèren Op 350 boerderijen koeste ren negers daar de heng sten, d'c ooit op de be roemde renbanen van Louisville er. Lexington de miljoenen dollars voor hun bazer. bijeengedraafd hebben. Op Spendthrift leidt tandeloze Joe nieuws gierigen langs de stallen van de nerveuze parade paarden, die legendari sche derbys op Churchill Downs hebben gewonnen. Ze hebben nu wel het genadebrood dubbel en dwars verdiend, maar de rust van de oude dag wordt hun niet gegund. Om de haverklap worden ze door Joe naar een stal gebracht, waar merries uit alle windstreken klaar staan voor een bruids nacht van enkele minuten. „Nashua" en Man O- Waah" verheffen daar toe hun stramme leden en doen onder dokterstoe- zicht, wat van hen ver wacht wordt. Blijft de lo ve-story zonder gevolgen, dan betaalt de eigenaar van de merrie slechts 12.000 dollar. Komt er ge- zinsuitbreiding, dan Is hij 35.000 dollar kwijt. Stal knecht Joe geeft die bedra gen met grimmige voldoe ning door Het zal je hengst maar wezen. „Do you like my coun try", vraagt de Ameri kaan m»t zichtbare ach terdocht. ..Of course man, of cour- - se", zeg je en je geeft i - r- hem r en knipoog en je t - -t - i herhaalt, wat je In alle staten hebt geroepen: „lis great nan lts realy Het01 verlangen naar de ,n een verb'indend wit mausoleum ligt als een verrot oude Wester en de klokhuis het geboortehuisje van Abraham Lincoln. „Een schaapjeswolken k®^en copie", onthult de bewaker, „het echte huisje hebben ze teruggevonden".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11