Plattelandspraktijk steeds duurder Duitse Mark luidde Wir t schaf tswunder in Zwaardere; straffen helpt niet de bergen bos kabouter PE WAN b.v. Ouders kinderen met leer- en opvoedingsproblemen richten vereniging op Prof. mr. Van Hattum in afscheidsrede: Y' NS v V v Leen een extra portemonnee. 25 JAAR GELEDEN DONDERDAG 21 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ARTSEN VLUCHTEN DE STAD UIT (Van één onzer verslaggevers) WEHL Voor een plattelandsartsenpraktijk moeten kapi talen vaak tweemaal de waarde neergeteld worden, een stadspraktijk is in vele gevallen letterlijk bijna voor niets te krijgen. De arts ontvlucht de stad om op het heil zame platteland zijn eigen heil te zoeken. De medische bladen staan vol advertenties die deze praktijkenhandel voldoende illustreren. Over deze gang van zaken, die, als niet een oplossing gevonden wordt, zou kunnen leiden tot een onvoldoende medische verzorging van de stadsbewo ner, zegt de voorzitter van de Landelijke Huisartsen Ver eniging, dokter F. N. M. Bierens u'it Weh'l. ,Het is inderdaad een belangrijk probleem, met de bestu dering waarvan wij intensief bezig zijn, vooral met het ook op het voorontwerp-wet op de de gezondheidsvoorzie-, ningen. Daar wordt in gesproken over een vergunnings stelsel. De vraag is hoe verbetering in de situatie te bren gen, hoe de voorwaarde te scheppen om de stadsbevol king die evenveel recht heeft op een goede huisarts als de plattelander, een adequate medische verzorging te geven. En daar ligt het probleem. Het hele marktmechanisme beiweegt zich naar de plattelandspraktijk. Stadspraktij- ken zijn voor een zeer groot deel onverkoopbaar". tra creëren en daar mensen voor zoeken, die daarvoor ge schikt zijn. Dat zijn niet de oude huisartsen die gewend zijn om zelfstandig te opereren, so listisch te acteren. Nee, dat zijn de mensen die nu opgeleid wor den en veel meer gewend zijn om in teamverband te werken, die een dagtaak ergens beëin digd willen zien, die gezamen lijk wel verantwoordelijk zijn voor een grote groep van pa tiënten, maar het wel zo willen verdelen dat ze een stuk leef baarheid terugkrijgen, een stuk je wat ze door de hele stadssi- tuatie missen". Misschien klinkt dat allemaal wat ambtenaarlijk, helerriaal in strijd met het beeld van de oude huisarts, de vertrouwens man, die Vierentwintig uur van de vierentwintig uur te bereiken was. Er is nu een generatie art sen aan het ontstaan die wel wil werken, maar anders, met ook vrije tijd, zodat er aandacht be steed kan worden aan het eigen gezin. Maar dat mag niet leiden tot de situatie van 't ogenblik, met stadspraktijken, die je ge woon aan de straatstenen niet kwijt kunt. Er zijn al huisartsen die het vak verlaten en een briefje op de deur prikken: ,,Per 1 juli oefen ik geen prak tijk meer u»t. Ik heb geen op volger kunnen vinden". (ADVERTENTIE) Houtweg 7-8 Tel. 18.21.43 KUNST EN KUNSTENAARS In het Sterckshof. Provinciaal Museum voor Kunstambachten te Deurne-Antwerpen, wordt tot 16 september een tentoonstelling ..Antwerpse Wandtapijten" ge houden. Er zijn bruiklenen ver kregen uif de koninklijke collec ties van Stockholm en Kopenha gen en uit musea in Duitsland, Oostenrijk. Frankrijk en Enge land. Galerie Nova Spectra, Laan van Meerdervoort 27 Den Haag, ex poseert tot 15 juli werk van Ale- chinsky, Appel, Bitran, Corneil- le, Gillet, Join, Maryan, Rein- houd, Pouget, Westeri, Beek man, Mondriaan, Nijland, Ou- borg en Sluijters. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden hebben een lande lijke vereniging opgericht die de belangen zal behartigen van bovengenoemde kinderen. Naar ruwe schatting zijn in ons land 30.000 kinderen die een partieel defect hebben of ge dragsgestoord zijn. Slechts 20.000 zijn inge schreven op een LOM-school, de overigen staan op een wachtlijst. De kinderen bezitten een normale intelligentie. Ze hebben echter een gedeeltelijk effect, bijvoorbeeld leesblind, concentratiestoornissen of een gestoord getal begrip. Volgens de voorzitter van de vereniging, me vrouw M. A. van P. Eck-Kooreman uit Waal- re staat de gemeeschap, waarschijnlijk uit ontwetendheid en uit onbegrip, veelal onver draagzaam tegenover kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en hun ouders. De voornaamste problemen die zich voordoen zijn gebrek aan basisscholen voor deze kinderen (Nederland telt 180 LOM-scholen) en Voortge zet Buitengewoon Onderwijs (22 VBO scho len). De scholen zijn vaak gehuisvest in krot panden en noodgebouwen. Sommige kinderen moeten dagelijks honderd kilometer reizen om de school te kunnen bezoeken. Ongeveer 25 procent van de kinderen die de LOM-scholen verlaten rijn nog niet in staat het gewoon voortgezet onderwijs te volgen. Zij hebben een opvang nodig op een school waar ze aangepast onderwijs kunnen volgen. Waar andere kinderen kunnen doorstromen naar een vorm van onderwijs die in overeenstem ming is met hun aanleg en mogelijkheden is voor de kinderen met leer- en opvoedingsscho len de keuze zeer gering. Voor hen is de kans op ontsporing in het voortgezet onderwijs zeer groot, aldus mevrouw Eek. Dc Landelijke vereniging streeft o.m. naar het geven van informatie over de mogelijkheden voor de kinderen en het scheppen van de mo gelijkheid voor contact tussen ouders onder ling. Primair is het verstrekken van hulp en steun vanaf het moment dat de problemen aan het daglicht treden tot het tijdstip dat het kind zich een plaats in de maatschappij heeft veroverd. Het secretariaat van de Landelijke Vereniging voor ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden is bereik baar via Postbus 55 in Waalre. ,Een praktijk brengt bij verkoop een jaarinkomen uit die prak tijk op. Dat is honderd procent. Plattelandspraktijken worden op het ogenblik verkocht voor 150 k 200 procent. Stadspraktijken brengen tussen de nul en vijftig procent op. Dat schept proble men voor de stedeling, want wat gebeurt er met de stads praktijken die niet verkocht worden? Die worden verdeeld onder de overblijvende artsen. Die patiënten hebben tenslotte een dokter nodig. Maar inmid dels is het al zo dat iedere huis arts in Nederland gemiddeld 3000 patiënten heeft. Het taken pakket van de huisarts is echter de laatste tijd enorm verbreed. We gaan naar een verbreding en verdieping van het vak toe. Gelukkig leeft onder de huisart sen ook steeds meer de kwali teitsgarantiegedachte. Bij een fatsoenlijke honorering hoort stukje kwaliteitsgarantie. Maar dat leidt juist tot vorming kleinere praktijken. Uit on derzoekingen is gebleken dat ongeveer twintig procent van de beschikbare tfd voor de patiën ten besteed juoet worden aan communicatie Als je niet alleen maar wat pilJetjes geeft, maar echt een persoonlijk contact et de patiënten wilt, gezamen lijk een oplossing wilt vinden r hun klachten dan komen tot 2200 patiënten per prak tijk als maximum". )at kan je niet alsoluut stellen omdat het consumptiecijfer in Nederland enorm verschillend Dat is in een stad veel hoger dan op het platteland. Dat bete kent dat je daar voor een zelfde aantal patiënten voor een zelfde honorering veel meer imoet doen, althans veel meer contact moet hebben. Er komen veel meer mensen naar je toe die jq niet adequaat kunt behandelen, omdat je al overspoeld wordt. Je hebt gewoon geen t'ijd om dan het vak gewoon plezierig, eigenlijk een beetje wetenschap pelijk, uit te oefenen. Daar ligt al een aantal oorzaken voor de trek naar het platteland. Maar hieruit volgt meteen dat we ze ker nog elfhonderd huisartsen nodig hebben voor we deze moeilijkheid opgelost hebben. Daarnaast zijn de leefbaarheid van de stad en de verkeerssi tuatie grote problemen. Daaren boven is er bij de vrouwen van de huisartsen de tendens om niet meer bij de praktijk te wil len wonen. Niet meer het wo- nen-boven-de-winkelbel. Dan is er ook drang naar de groeps- praktijken om niet alleen de kwaliteit van het vak te verbe teren invaar ook de leefomstan digheden. Het ontvolken van de binnenstad speelt eveneens een grote rol. Dat is niet attractief omdat de doorstroming van de patiënten zo geweldig is. Ga in een nieuwe wijk zitten en na v.ijf jaar heb je weer een heel andere praktijk. Er komt dus niets terecht van die continue integrale zorg. Je hebt nauwe lijks de tijd om een relatie op te bouwen omdat een jong gezin zich in een nieuwe wijk vestigt, één of twee kinderen krijgt en dan weer doorstroomt naar een andere woning. Frustrerend voor een goede vakuitoefening". ,,Ik geloof dat dit alles een beetje andere houding gaat vragen van de huisartsen. In nieuwe wijken zie ik 'bijvoorbeeld als één van de belangrijkste ontwikkelingen de gezondheidscentra. Dan komt niet de druk van de praktijk meer op het huis, op de dokters- vrouw, die geen hulp meer heeft en er bijzonder moeilijk aan kan komen. De telefoontjes kun je allemaal institutionaliseren met behulp van paramedische krachten, wat natuurlijk een ge weldige kostenverhoging zal ge ven. Nu doet die vrouw dat alle maal gratis. Dat 'is, geloof ik, de oplossing. In nieuwbouwwij ken meteen al gezondheids een- DEN HAAG —„In de strijd tegen de criminaliteit speelt opsluiting in gevangenissen een bijzonder geringe rol. Het is gebleken, dat de meeste misdrijven worden gepleegd door maatschappelijk onvolwaardigen, die niet gecor rigeerd kunnen worden door het opleggen van zwaardere straf fen. Op deze wijze heeft men nog nooit een vermindering van criminaliteit teweeg kunnen brengen. Door telkens op laaiende emotionele reacties en oude volksgedachten wordt dit echter steeds ontkend. Zoals on langs door twee Amsterdamse magistraten, hetgeen ik als een kwade zaak beschouw". De minister van CRM heeft voor 1973 een reistoelage verleend aan een aantal beeldende kun stenaars. o.w. Peter Blokhuis en Henri v.d. Putten te Den Haag. Een stipendium werd o.m. toe gekend aan de Hagenaars Pat Andrea, Adriaan Boon, Oskar Lens, Lon Pennock, Paul Steen- hauer en aan Voorburger Aat Verhoog. Ook aan de Werkgroep Speelbouw te Den Haag werd een stipendium toegekend. Li kj* N. Ph».*'*, "'«kTia X- ♦VS* v A. O MiooetG1 I Vvf. \K Pb NsSS&sFS; XSt 1 1 V regelingen InhrMmgen U»| d HOUlMWQ 43 lol l Op deze scherpe wijze verzette prof. imr. W. F. G. van Hattum zich gisteren in zijn afscheidsre de als vice-president van de Haagse rechtbank tegen de zijns insziens boze tongen, die beweren dat de rechtbanken te genwoordig te lichte straffen op leggen. Prof. van Hattum hoopte van har te dat geen enkele Nederlandse rechter zich zal laten gebruiken als instrument voor vergelding. Hij wijdde een groot gedeelte van zijn afscheidsrede aan het re- classeringswerk, waarbij hij en kele zeer kritische kanttekenin gen plaatste. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de re classering niet bereid is haar voorlichtingstaak ten opzichte i van de rechter objectief te ver vullen. „Zij gaan hun eigen weg. in strijd met de wet", al dus prof. Van Hattum. ..Dat de maatschappelijk werker uitsluitend steun en hulp wil verlenen aan een delinquent is Z'in goed recht. Maar wanneer 1 hij zich tot reclasseringsambte- naar laat benoemen heeft hij bovend en gekozen voor de taak van voorlichter. Deze beide ta ken zijn tegenwoordig misschien niet te Verenigen, maar een feit is dat bij de voorlichting, die de reclassering nu geeft, dingen verzwegen worden, die de rech ter wel degelijk moet weten. De reclassering verstaat kennelijk het woord objectief niet meer. e reclasseerder probeert de rechter momenteel te dwingen zijn visie op de verdachte te aanvaarden. Die dwang, waar bij verzwijging, verdoezeling en onwaarheid als hulpmiddel wor- I den gebru kt, past de reclas- seerder niet. De overheid zal er goed aan doen de reclassering van haar voorlichtingstaak te ontheffen. Hiervoor zullen andere functionarissen benoemd moeten worden. Wat mij betreft mag de reclasse ring wel verdedig.ngsrapporten met een sociale grondslag schrijven, maar de rechter zal egn dergelijk rapport kritisch moeten bekijken". Tevoren had de hoofdofficier van justitie te 's-Gravenhage gesteld dat de strafmaat naar beneden in het algemeen het dieptepunt wel heeft bereikt er. da', eer wijziging nodig is ter bestrijd-ing j van de harde criminaliteit. Paulus de boskabouter, Oehoeboeroe, Eucalypta de heks: ..wie zich deze unieke figuren waarmee Jean Dulieu jarenlang jon ge en oudere luisteraars wekelijks aan het toestel gekluisterd wist te houden, herinnert, zal het niet moeilijk vallem met of zonder kinderen deze zomer een dagje te spenderen aan het natuurpark Berg en Bos in Apeldoorn. Binnenkort komt Paulus ook in een strip voor onze lezers. Daar wordt vanaf 23 juni tot en met 19 augustus onmiddellijk na zonsondergang namelijk een licht- en klankspel opgevoerd dat alle vriendelijke en boze geesten die zich rond Paulus in de loop der tijden hebben verzameld, opnieuw tot leven wekt. Het idee. om juist Paulus op deze manier te laten herleven is afkomstig van Leen Timp de echtgenoot van Mies Bouman die. onder de indruk van de water, en bospartij in het Apeldoornse park, Jean Dulieu voreg om er „iets mee te doen". Deze schreef toen, speciaal voor Berg en Bos, een se rie nieuwe avonturen, waarna de vriendelijke, maar soms ook bepaald onvriendelijke dwerg tot „berg- en boskabouter" werd omgedoopt. Ten behoeve van het spel is het park vanaf zaterdag 23 juni a.s. ook na 19.00 uur voor het publiek geopend. Voor die tijd kan men op de vijver een gondelvaart maken, een zeer inge nieus in elkaar gezet spoorweg bewonderen of zo maar kijken naar de apen die vrij tussen de bomen rondlopen. Jean Du lieu krijgt zaterdag uitgebreid aandacht in Finale. ADVERTENTIE) Gebruikt u 'm niet, dan kost hij u niets. In de portemonnee zit I een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en i waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo'n financiële reserve. Op elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over. Algemene Bank Nederland BONN (Rtr.) De Duitse Mark, het symbool van de ge weldige vlucht die de Westduit- se economie heeft genomen, is vandaag 25 jaar oud. Op 20 juni 1948 gaven de wes terse overwinnaars de Ver enigde Staten, Groot-Brittannlë en Frankrijk aan alle Inwo ners van hun naoorlogse bezet tingszones 40 eenheden van de nieuwe valuta. Voor de West duitsers was dit het begin van het zogenaamde „economische wonder". Het verwoeste land werd in een minimum van tijd weer opgebouwd. Maar voor de geallieerden droeg de nieuwe munt bij tot de ontketening van de koude oorlog. Slechts vier dagen na dat het geld was uitgedeeld, begonnen de Russen met de blokkade, van Berlijn, gevolgd door de geallieerde luchtbrug naar het geïsoleerde westelijke deel van de stad. Daarmee was de verdeling van het vroe gere Duitse rijk zo goed als bezegeld. Op die zondag in 1948 hielden de Westduitsers zich ver van zulke politieke overwegingen. De winkels in de westerse zo nes werden plotseling gevuld met goederen die men zo lang had moeten ontberen. Wijn, si garetten en koffie waren op nieuw te krijgen en de tijd van de ruilhandel liep ten einde. Aan de bedrijven en maat schappijen in de westerse zo nes werd 60 nieuwe DM. per werknemer gegeven als aan- vangkapitaal. De bankreke ningen en spaarpenningen in de sedert 1924 bestaande oude Reichsmarken werden, ofschoon tegen een ongunstige koers, omgewisseld in de nieu we munt. De burgers mochten slechts 20 Reichsmarken om wisselen in D-marken in een verhouding van een tegen een. De geallieerden hadden twee jaar lang met het denkbeeld gespeeld vooraleer de definitie ve beslissing werd genomen. De nieuwe bankbiljetten zonder handtekening of water merk werden in New-York gedrukt en naar Bremen ver scheept. Een Westduitse hulsvrouw her innert zich de „munthervor ming" als volgt: „Na de oor log was er niets te eten, geen kleding. Alles was gerantsoe neerd en de gezinnen lieten hun kinderen elkaar aflossen in de lange rijen voor de voed selverdelingscentra. De enige ..harde munt" waren sigaretten of tapijten en de kens, in ruil waarvoor op de zwarte markt voedsel was te krijgen. Maar na 20 Juni kre gen we met onze rantsoenkuar- tcn ook het nieuwe geld. Plot seling waren de winkels vol glazen, kleren, voedingswa ren. .alles". Hamsteraars die de legendari sche inflatie van de Reichs- mark hadden meegemaakt en die gezien hadden hoe de prijs van een pond koffie het bedrug bereikte van een. twee maand lonen van een fabrieksarbei der. hadden uiteindelijk hun goederen op de markt ge bracht voor verkoop tegen een harde munt. Waarnemers zien de munther vorming als de eerste positieve stap naar de vorming van het na-oorlogse Duitsland. Met het verwerpen van de Russische eis om de biljetten in Leipzig te laten drukken en de belofte om het geld in om loop te brengen In dc toenmali ge bezette westerse sectoren van Berlijn, deden de verbon denen de Kremlin-dictator een excuus aan de hand voor zijn poging om Berlijn economisch van het westen af te snijden. De daaropvolgende geallieerde voedsel- en goederenluchtbrug luidde de reeks stappen in die aan belde kanten van de ,,zo- negrenzen" werden gedaan en Duitsland definitief verdeelden in oost en west. In mei I95U was de rantsoene* ring ten einde terwijl zi) in Groot-Brittannië nog verschei dene Jaren zou duren cn kondigde de Westduitse auto industrie plannen aan voor dc bouw van haar eerste luxe sportwagen, de ..Porsche 356". In 1955 verliet de miljoenste „kever" de Volkswagen-fabrie ken. In 1948 was er In West-Duits- lund 6.400 miljoen DM in om loop. vergeleken met 45.000 miljoen DM nu. Anderzijds ste gen de prijzen tussen 1948 en 1973 gemiddeld met 1,8 per Jaar. Voor 1973 wordt een stij gingspercentage vnn rond 8 procent verwacht. Na do financiële beroering van de Jongste Jaren met inbe grip van de twee dollar-deva luaties, dc opwaardering van de mark en de recente beslis sing om de Europese munten gezamenlijk te laten zweven tegenover de dollar Is een dollar In West-Duitsland mo menteel 2,70 mark waard. d.i. een feitelijke opwaardering van de mark met 62 procent in vergelijking met de koers van 1949 De koopkracht Is de laat ste vijf Jaar evenwel met een vierde gedaald.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9