fcm&m Sou/wMit „Nordsee" wil legaal worden JEUGDBENDEN VERDIENEN AAN MISDRIJF 1,5 MILJOEN Welkom Peron liep uit op een bloedbad BENZINE ACHT CENT DUURDER? Luizen Franse contra A-bom Student-piloot neergestort Telefoon- misere in Alphen ^ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244» (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 119535 DONDERDAG 21 JUNI 197S DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. II: 19.05 uur Kinderkrant: gol; 20.21 uur Berichten uit de samenleving: 21.00 uur VD- Blues, show over ziekte: 22.00 uur Burgemeester van Wezel, quiz. Ned. II: 19.05 uur Kinder krant; 20.21 uur De beproeving, film 22.15 uur Doc. over Ierland. ZONNIG Overwegend zonnig en droog, met weinig bewolking. Matige noord oostelijke wind. Temperaturen overdag rond 20 graden, van nacht omstreeks 12 graden. Morgen zon 04.19 tot 21.04, maan 23.50 tot 11.23, Seheveningen 'hoogwater 06.43 en 19.09, laag- water 02.38 en 14.52. Het Amsterdamse gemeenteraadslid, de lieer Martini van D'66 presenteert zijn fractiegenoten, de heren Wessels en Van Antwerpen een frisdrankje. Bij de metrodebatten destijds had hij kritiek op het feit dat er niet voor verversin gen was gezorgd en dat hij bij een vol gende gelegenheid zelf wel een en ander Dit is de gelukkige winnares van een Britse voetbalpool: Camille Doyle. Ze won ongeveer een miljoen gulden. Ca mille was vroeger showmeisje, later barmeisje. Zij is gehuwd met een drummer en heeft een zoontje van ze ven. Camille met haar kostbare che- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Te land.ter zee en in de lucht begint Radio- Nordsee morgen een groot scheepse ledenwerfcampagne om van radiopiraat een legale zender te kunnen worden, com pleet met programmablad. Di recteur John de Mol wil daar bij profiteren van de grote be langstelling, die de behande ling van de piratenwetjes vol gende week in de Tweede Ka mer nu al heeft veroorzaakt. Om aan de eerste 15.000 leden te komen, die nodig zijn om een zendmachtiging voor radio en televisie te verkrijgen, wil Radio-Nordsee haar veelal jon ge luisteraars er toe brengen hun ouders die de kijk-en luis- tergeldbijdrage betalen, lid te laten worden. Wie geen bijdra ge betaalt kan geen (voor de omroepwet) geldig lid worden, maar wie de bijdrage wèl be taald kan van meerdere om roepen lid zijn. „Onze jonge luisteraars moeten pa dus maar overhalen tot een tweede •lidmaatschap", aldus John de Mol. De campagne wordt vrij dag gevoerd via dagbladadver tenties, speciale uitzendingen vanaf het piratenschip, een stickeractie die door luchtre- clame wordt ondersteund en door de organisatie van evene menten, dit alles onder de strijdkreet Radio-Nordsee hou hem in de lucht. Radio Veronica heeft naast de exploitatiekosten die minister Van Doom heeft berekend voor Hilversum III nu eenzelf de lijstje gelegd van de kosten van het popstation. Daaruit blijkt, dat Hilversum III der tien maal zo duur is als Radio Veronica. Volgens de minister kost Hilversum III 4188 gulden per uur terwijl Radio Veronica het voor 292 gulden per uur kan doen. Het WD-Kamerlid Geurtsen wil Veronica uitsluiten van het verdrag van Straatsburg. Vol gens hem moet en kan een in grijpen tegen Veronica achter wege blijven, omdat het zend- schip er als was toen het ver drag in 1965 tot stand kwam. Juan Peron, de 77-jarige oud-president van Ar gentinië bij zijn aankomst op de militaire vlieg basis in Moron. Na de schietpartij bij het vlieg veld te Buenos Aires oordeelde Peron het ver standiger elders voet aan de grond te zetten. BUENOS AIRES (AP) Oud-president Juan Peron heeft gisteravond zijn leedwezen uitgesproken over de gevechten die zijn terugkeer naar Argentinië, na 18 jaar ballingschap, hebben ontsierd. Door rivaliteit tus sen verschillende Peronistische fracties en acties van Linkse guerillagroepen, die zich in de menigte van twee miljoen mensen schuil hielden, werd de thuis komst van Peron een bloedig gevecht. Tenminste twin tig doden vielen, meer dan 250 mensen raakten ge wond. In een radio en t.v.-rede die werd uitgezonden vanuit de presi dentiële ambtswoning in Olivos zei de 77-jarige oude Peron dat het besluit om cp het militair vliegveld Moron te landen in plaats van op de internationale luchthaven Ezeira, waar ruim 2 miljoen mensen op hem wachtten, was genomen om verder bloedvergieten te voorkomen. Veel Argentijnen brachten de nacht door in tenten die zij nabij het vliegveld Ezeiza hadden opgezet. Talloze kampvuurtjes ga ven de weide bij zonsopgang het aanzien van een Indiaans kamp. De Argentijnse regering had op het terrein eerste hulp posten, draagbare toiletten, watertanks en eettentjes geïnstal leerd. Treinen vervoerden mensen uit de provincie gratis naar Buenos Aires. Op een podium waren portretten aangebracht van Peron, zijn derde vrouw Isabel en zijn tweede vrouw Eva. De feeststemming onder de immense menigte werd nu en daar gedrukt door de vele verschijnselen van massa-hysterie. Op het enorme podium stond een orkest van 400 man plus een aantal Peronistische hoogwaardigheidsbekleders toen vanuit een bos guerrillastrijders het vuur openden. Jonge Peronisten beant woordden van het podium af het vuur, anderen trokken schie tend op naar het bos. Morgen terugkeer Astronauten in beste welstand HOUSTON (AFP) De drie astronauten van Skylab-1 verke- in uitstekende gezondheid eh laten aan de volgende „lich ting" astronauten een ruimtela- boratorium achter dat voor ne gentig procent functioneert. Dit zijn de meest opvallende ge gevens die naar voren kwamen een persconferentie die de drie astronauten gisteren vanuit Skylab-1 gaven voor journalis ten in Houston. Zij treffen voorbereidingen voor hun terugkeer naar de aarde. Ztfj worden morgenmiddag elf voor drie in de Stille Oceaan verwacht, 80 mijl van San Die- in Californië. Zij moeten Skylab opruimen en desinfecteren voor de volgende j bezetting, die 27 juli wordt ge lanceerd en 56 dagen zal blij ven. Tennisbond Joego-Slavië overweegt opheffing straf Pilic LONDEN Eldon Griffith, de Britse minister voor sportzaken heeft gisteravond pogingen on dernomen om het geschil rond Wimbledon uit de wereld te hel pen. De minister voerde gesprekken met Cliff Drysdale, de voorzit ter van de spelersorganisatie en met Allan Hayman, de voorzit ter van de internationale tennis- federatie. Over de gesprekken, de minister ontving de twee voorzitters niet tegelijkertijd, werden geen me dedelingen verstrekt. In Belgrado heeft de voorzitter van de Joegoslavische tennis bond, generaal Dusan Korac be kend gemaakt, dat zijn organi satie eventueel bereid is terug te komen op de aan Pilic opge legde schorsing. „Ten minste", voegde Korac er aan toe, „wan neer Pilic zijn gedrag ten op zichte van de bond verandert." Liza Minelli, wier kortstondige romance met de Britse acteur Peter Sellers opzien heeft verwekt, op de New Yorkse luchthaven Kennedy. Zij heeft de Britse pers de schuld gegeven dat het tussen haar en Peter stuk ging. „Ze lieten ons niet met rust", zei ze. STADSKANAAL A.N.P. - Vanmorgen om half zes is in Stadska, naai een sproeivliegtuig van de firma Mastboom B.V. uit Gro ningen op de landerijen van een landbouwer verongelukt. De piloot, de 26-jarige student G. M. T. Gilisscn uit Den Haag liep daarbij onder meer hoofdletsel op en werd naar het Refaja-zie- kenhuis in Stadskanaal vervoerd. Het toestel was bijna klaar met het besproeien van een perceel wintertarwe van de landbouwer. Bij het optrekken kreeg de vlieger met zijn machine niet voldoendq hoogte en botste tegen de toppen van enkele hoge bomen. Daarbij brak een vleugel van het toestel af. Het stortte neer en verdween voor een groot deel onder water. Toen de landbouwer, die de zware klap had gehoord, ging kij ken op de plaats waar de machine in het water lag kwam pi loot Gilissen hem al nat en bebloed tegemoet. DEN HAAG/LEIDEN. A.N.P. Jeugdbenden hebben dit jaar tot 1 juni zeker 1,5 miljoen buitgemaakt bij inbraak, diefstallen en dergelijke. De schade, die zij bij hun optre den veroorzaakt hebben deels ook uit baldadigheid wordt geschat op minstens 800.000 gulden. ,,De politie kan het nauwelijks meer aan", aldus woordvoerders uit deze kringen. De politie heeft sinds januari al meer dan 400 jongens en meis jes aangehouden, die zich meestal in wat kleinere jeugd benden hadden georganiseerd en die bij hun inbraken of dief stallen soms ook geweld ge bruikten. Hun leeftijd varieert van 14 tot 21 Jaar. De jeugdbenden, die aangehouden werden, kwamen voor in alle delen van het land. De vier gro te steden hebben er het meest Het van te lijden, maar ook kleinere gemeenten en het platteland krijgen er steeds meer mee te maken. Sommige benden traden maar enkele keren op; anderen moeten zich verantwoorden voor 60 tot 100 inbraken al of niet met geweldpleging. de politie bij dit alles opge- allen, dat sommige jeugdben den goed georganiseerd zijn en bovendien werkten met uitste kende krijgsplannen. Winkeldief stallen vormen een belangrijk facet van de jeugdcriminaliteit. Deze diefstallen komen voor 60 procent voor rekening van jon geren. Maar", aldus een Amsterdamse officier van Justitie, „het zijn vaak werkende jongeren, die door de maatschappij soms ver waarloosd worden." Zwijgende en nietzeggende vrouw in raad Noordwijk NOORDWIJK Mejuffrouw Koopman (KVP) sneed in de raadsvergadering een deli caat onderwerp aan. In een Leidse krant had zij een In terview met moeder Koomen gelezen, waarin deze een ge sprek met burgemeester Bonnike had aangehaald. De burgemeester zou volgens mevrouw Koomen hebben gezegd dat hij haar graag a!s raadslid zou zien, wart hij had twee vrouwen in de raad van wie de een altijd zweeg en de ander wel aan het woord kwam maar niets zei. De burgemeester ver klaarde dat hij nooit een der gelijke uitlating had gedaan. Hij kwalificeerde de uitlating als onzin. „Het valt mij te gen «lat u zoiets serieus neemt", merkte hij op. Berovers gepakt NOORDWIJK De recherche heeft twee In Noordwijkerhout wonende jongens gearresteerd. Zij worden ervan verdacht op Tweede Pinksterdag een 17-Jarl- ge Duitser te hebben beroofd. De Noordwijkerhouters, een 20-Ja- rige inpakker en een twee jaar jongere electricien, ontmoetten de Duitse Jongen in een bar- dancing. Met een smoesje lok ten zij hem mee naar het strand. Dnar greep een van de twee de Jongen bij de keel, waarna zij een pjortemonnee met 175 uit de zak van het slachtoffer namen. De Duitser, die met zijn familie in Noordwijk vakantie hield, deed aangifte en verstrekte een signalement van zijn belagers. Hetgeen voldoende was voor de recherche. Een ontvreemd bankbiljet werd bij een van de daders thuis aangetroffen. In paniek zocht Iedereen dekking toen in Buenos Aires de schoten knalden. De menigte ting van de komst van Juan Peron. ALPHEN Alphense telefoon abonnees worden reeds enkele dagen geplaagd door een ernsti ge storing in het telefonisch ver keer. De oorzaak van de sto ring, die twee dagen geleden ge meld werd is nog steeds niet ge vonden. Er is vermoedelijk sprake van een kabelbreuk, die men niet een twee drie kan opzoeken. Er moet vak voor vak worden ge test om de eventuele breuk te lokaliseren. De storing doel zich vooral voor bij binnenkomende gesprekken. Het gebeurt namelijk telkens dat de bel bij verschillende abon nees tegelijk overgaat. Wanneer zij de telefoon aannemen kun nen zij elkaar beluisteren. De storingsdienst van de PTT deelt mee dat de storing nog wel even kan duren. SYDNEY, (Rtr) Wrede, klei ne Australische luizen zullen worden losgelaten op Frankrijks gevoeligste plek: de wijngaar den van Champagne, als de Fransen doorgaan met hun atoomproeven in de Stille Oceaan, zo meldt een groot dag blad in Sydney. De diertjes verspreiden zich zeer snel en vernietigen de vruchten. Ze zijn immuum voor alle insecticiden, behalve een dat door Australische weten schapsmensen is ontwikkeld. De luizen zijn achtergelaten in Reims, in het hart van Cham pagne, om vandaaruit te worden losgelaten. De Nieuwzeelandse marine heeft een fregat klaar liggen voor een protesttocht naar het Franse kernproefgebied. Morgen zal het Internationaal Gerechtshof ove rigens zijn beslissing bekend maken over de kernproeven. Mexicaanse DC-9 ontploft: 27 vermist MEXICO (AFP) - Een DC-9 van de luchtvaartmaatschappij „Ae- romexico", die vannacht met 27 personen aan boord werd ver- j mist, blijkt kort voor de landing te Puerto Vallarta, een haven i aan de kust van de Stille Oceaan, ontplofi te zijn. Het toestel was uit Houston "er- j trokken en had een tussenlan- dirig gemaakt in Monterrey. Kikvorsmannen zoeken naar I overlevenden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans is groot, dat de benzineprijs nog dit jaar met vier tot acht cent per liter omhoog gaat. Men rekent hierbij al op I oktober. Het kabinet-Den Uyl wil hiertoe via de accijns verhoging besluiten om de rijks begroting tegemoet te komen. Deze begroting schijnt vele moeilijkheden te veroorzaken, zodat enerzijds bezuinigingen, anderzijds verhogingen van ver schillende lasten noodzakelijk geacht worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1