POLITIE MOET OP ZWIJGRECHT WIJZEN CcidócSoivtant Brezjnjev: geen met joden in probleem Rusland In 1975 eerste Noordzeegas Rijkspostspaarbank Op zoek naar hPoe rente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar zijn? /IsiiSssr En dat alles bij een uniek-korte opzegtermijn? Aanklager laat dossier-Dean verzegelen Per week 14 miljoen reeepten Nieuw deel gereed Randiveg-R otterdam altijd safe 20 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 rASHINGTON (Rtr) De spe ciale openbare aanklager in de Watergate-zaak, Archibald Cox, heeft een succesje geboekt in zijn poging John Dean voor de rechter te krijgen, en rechter willigde zijn verzoek in om belastende documenten te doen verzegelen en te dateren. Daardoor wordt Cox in staat ge steld aan te tonen dat de zaak van de regering tegen Dean niet afhankelijk is van de verhoren voor de senaat, die door de tele visie worden uitgezonden, ean, die in april door president Nixon was ontslagen, kan niet worden vervolgd voor de ver klaringen die hij volgende week voor de senaatscommissie van onderzoek gaat afleggen. io\ en andere aanklagers waren tegen verlening van deze on schendbaarheid van Dean, om dat het moeilijk zou zijn met nog meer bewijzen te komen waardoor Dean in staat van be schuldiging zou kunnen wordeD gesteld. oor verzegeling' en datering van reeds in hun bezit zijnde bewij zen hopen de openbare aankla gers te kunnen bewijzen dat zij geen gebruik gemaakt hebben van Deans verklaringen voor da senaat. rwacht wordt dat Dean voor de senaat zal verklaren dat Nixon van tevoren van het in de doof pot stoppen van de Watergate- nbraak op de hoogte was. tussen is de penningmeester van de verkiezingscampagne van Nixon, Blagden Wahrten, ormeel in staat van beschuldi ging gesteld wegens vervalsing Van rekeningen. Professor Greinacher lit Westduitse lynode wegens abortus lunchen (KNA) Kardinaal Doepfner van München heeft als voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie ontslag aangezegd als adviseur aan de Westduitse synode aan prof. dr. Norbert Greinacher, hoogleraar in de pastoraaltheologie aan de universiteit van Tdbingen. Het ontslag is onmiddellijk ingegaan. s reden voor deze maatregel geeft kardinaal Doepfner aan het standpunt, dat prof. Greina cher heeft ingenomen ten aan zien van de abortus. Prof.Grei- nacher heeft zich namelijk tij dens de partijdag van de SPD in Hannover uitgesproken voor de z.g. „Fristenloesung", dat wil zeggen voor vrijgave abortus gedurende de eerste drie maanden van de zwanger schap. Bouwvakker vaak langer werkloos dan nodig DEN HAAG Onvoldoende registratie van werklozen bij de Gewestelijke Ar beidsbureaus brengt met zich mee, dat bouwvak kers, waarnaar juist een grote vraag bestaat, niet worden bemiddeld en lan ger werkloos blijven dan nodig is. Dit is een van de conclusies van een onderzoek in Noord-Brabant, ingesteld door werkgevers en werk nemers in de bouw en de hoofdinspecteur-direc teur van de arbeidsvoor ziening. Men is het er al over eens dat meer duidelijkheid over vraag en aanbod het bemiddelingsproces ten goede zal komen. Momenteel zou de registra tie bij de G.A.B.'s tekort schieten door de gebruik te methode en door het verwerken van te weinig gegevens. De G.A.B.'s zouden te gauw, zonder verificatie, afgaan op het beroep dat de werkloze bij zijn inschrijving op geeft. Dat leidt er in veel gevallen toe, dat het G.A.B. een werkloze niet bemiddelt of kan bemid delen naar dringende va catures, omdat de betrok kene door zijn opgave en registratie in de verkeer de bak terecht is geko men. Men is van mening, dat deze gang van zaken ook in andere bedrijfstakken voorkomt. Behalve aan een tekort aan mankracht bij de G.A.B.'s zou dit ook te wijten zijn aan het lage niveau van de be middelaars, zo heeft een van de onderzoekers me degedeeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De politie krijgt de verplichting iedere ar restant te wijzen op diens recht om bij verhoren te zwij gen. Hiertoe heeft de meerderheid van de Tweede Kamer (58 tegen 53 stemmen) gistermiddag besloten tegen de op vattingen van minister Van Agt van Justitie in. Deze had vorige week een dergelijke wetswijziging sterk afgera den, omdat de recherche, aldus de minister, al genoeg moeilijkheden heeft. De Tweede Kamer nam eveneens een motie aan van de KVP-er Van Schaik, waarin deze pleitte voor een onderzoek naar een nog verdere beperking van de voorlopige hechtenis. De heer Van Schaik stelde voor om on der meer te bekijken of huisar rest en meldingsplicht haalbare zaken zijn. Als ook de Eerste Kamer het wetsontwerp aanneemt zal voor lopige hechtenis in het vervolg alleen nog maar kunnen worden opgelegd: als er ernstig gevaar voor vlucht, of een gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid bestaat; als er sprake is van een mis drijf waarop een maximum straf staat van meer dan elf jaar; als er vrees voor herhaling be staat; als het onderzoek van de poli tie door een verdachte ernstig kan worden tegengewerkt. De voorlopige hechtenis mag 102 UTRECHT (ANP) - Wekelijks komen een miljoen Nederlan ders met één van de 4500 huis artsen in aanraking en gaan 450.000 landgenoten naar een specialist. Er worden wekelijks anderhalf miljoen recepten voor medicijnen afgegeven en enkele tienduizenden patiënten worden in ziekenhuizen opgenomen. J Elke week roepen voorts enkele tienduizenden mensen de hulp in van een van de vele andere vormen van gezondheidszorg. Voor het herstel of instandhou den van hun gezondheid hebben de Nederlanders wel een paar centen over, want ze zijn er per jaar 750 per persoon aan kwijt. Met z'n allen betalen we bijna tien miljard gulden, zo blijkt uit gegevens van de Unie van Ziekenfondsen. dagen duren. Als de verdachte na 102 dagen nog niet op een openbare rechtzitting is voorge leid moet hij op vrije voeten worden gesteld. Quick: Steiner sprak ook met Brandt BONN (DPA) Volgens het Westduitse weekblad „Quick" heeft het voormalige CDU- bondsdaglid Julius Steiner het afgelopen Jaar, tussen de stem ming over de motie van wan trouwen tegen de regering en de stemming over de verdragen met Oost-Europa, een ontmoe ting gehad met bondskanselier Wllly Brandt. Over Steiner is eerder bericht dat hij zich voor een bedrag van 50.000 mark van stemming zou hebben onthouden over de motie van wantrouwen, en zo de val van de regering-Brandt had voorkomen. Volgens Quick had de minister voor betrekkingen tussen de twee Duitslanden, Egon Franke, de ontmoeting tussen Steeiner en Brandt zou toen tegen Steiner Bondsdag tot stand gebracht. Brand zou toen tegen Steiner hebben gezegd: „Ik hoor dat u het meer met ons eens bent dan met uw eigen fractie". Steiner had daarop instemmend geant woord. Voor die dag zou Steiner het be drag van 50.000 mark voor zijn stern-onthouding al hebben geïnd van de SPD-fractiesecre- taris Karl Wienand. Inmiddels is het parlementaire onderzoek naar de zaak Steiner geopend. Na de wittebroodsweken onmiddellijk kibbelen AANTJES' PRIKKELENDE VRAGEN ann premier Den Uyl onder strepen nog eens dat. als het kabinet-Den Uyl ooit politiek in de stemming van wittebroodsweken geleefd heeft, de periode van het kibbelen daarna al begonnen is. De vragen van A.R.-fractieleider Aantjes hadden een concrete aanlei ding; enkele linkse bewindslieden van het nieuwe kabinet hebben in het openbaar verklaringen afgelegd welke op zijn zachtst gezegd on heus zijn voor de confessionele regeringspartners of hinderlijk voor een confessioneel minister. Dat linkse bewindslieden met name de minister Pronk en Vorrink zich daartoe lieten verleiden, is psychologisch ook niet onver klaarbaar. De linkse groep in het kabinet-Den Uyl heeft zich al en kele malen geconfronteerd gezien met een „Waar blijf je nu met je beloften" -stemming. Zulke acties lokken reacties uit en dan is de goedkoopste reactie inderdaad een beetje schoppen tegen de sche nen van partijen die de tot standkoming van een puur-links kabi net naar de mening van P.v.d.A., D-'66 en P.P.R. in de weg hebben gestaan. BOVENDIEN IS AFGELOPEN WEKEN in de Kamer al een paar maal gebleken, dat A.R. en K.V.P. inderdaad onder ..gedogen'' iets anders verstaan, dan „ja" zeggen op alles wat van de linkerzijde in de Kamer wordt voorgesteld. De morele gebondenheid van de chris ten-democratische „rand" gaat inderdaad niet verder dan wat bij het tot stand komen van het kabinet-Den Uyl overeengekomen werd. Op die manier gaat Nederland de vakantiemaanden waarin ook de politiek pleegt weg te ebben als niet-zoais vorig jaar een kabinets crisis geëntameerd wordt in een wat geprikkelde stemming tege- IC politie overmeestert hier een man. die ervan wordt verdacht voorposlgevechlen voor een iware slag die na Prinsjesdag plotseling schoten te hebben gelost, toen zich in het centrum van gaat uitbreken? Is het een demonstratie van de christen-democratie Atalanta (VS) tijdens de lunchpauze een grote menigte op straat dat ze met haar gewicht in de schaal de gang van zaken mee wil ftÈÉÊm I blijven bepalen? PIKANTE VRAGEN! Vragen die men in het achterhoofd kan meene men op weg naar vakantie-oorden waar het meestal niet veel moei te kost om de vaderlandse politiek en de zorgen van een kabinet voor een paar maanden te vergeten. WASHINGTON (AP) —De Russi sche leider Leonid Breznjev heeft gisteren tijdens een lunch met een aantal senatoren er bij zijn gehoor op aangedrongen, de Verenigde Staten te hel- ,In een lange redevoering ontken de Breznjev dat er een „joods probleem" bestaat in de Sovjet- ven." Unie en hij verklaarde verder Na de drie en een half uur duren- ,,de koude oorlog is wat ons be- de bijeenkomst met de senatoren treft, voorbij". keerde Breznjev terug naar het pen zich samen met zijn land te Breznjev zei dat slechts een zeer Witte Huis voor een tweede ron- begeven op de weg naar vreed- klein percentage van de joden de van besprekingen met presi- zame coëxistentie. Tevoren had die de Sovjet-Unie willen veria- dent Nixon. hij met Nixon de ondertekening ten. geen uitreisvergunning heeft Nixon en Breznjev spraken gedu- bijgewoond van vier verdragen gekregen. „In feit", zo zei rende bijna twee uur met el- van onderlinge samenwerking. hij, .werden zelfs tijdens zijn kaar in het Witte Huis. Daarna nam de president Breznjev mee op een zeiltocht op zijn jacht de Sequoia. Zij brachten de nacht door in Camp David, het buitenverblijf van de president in Mary land. O (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM Morgen wordt van de noordelijke Randweg Rotterdam (rijksweg 20) tussen de Rotte en Capelle aan de IJs- sel de zuidelijke rijbaan in ge bruik genomen. Dan krijgt het verkeer rechtstreekse routes vanaf het Kleinpolderplein naar de rijkswegen Rotterdam-Gouda en Rotterdam-Dcrdrecht (via de Brienenoordbrug). De ver rijksweg Rotterdam-Gouda. Op dit punt treft men verkeerslich ten aan. Deze aansluiting komt te vervallen wanneer tussen Ca pelle en Nieuwerkerk het nieu we tracé van rijkweg 20 gereed komt. Dit nieuwe wegvak komt de komende jaren in uitvoering, sluit bij Capelle rechtstreeks aan op de randweg en bij Nieuwerkerk op het huidige tra cé van rijksweg 20. bindingen in tegenovergestelde Even ten Westen i de aanslui- richting komen in november van dit jaar gereed. Zie voor deze verbindingen het kaartje van Rijkswaterstaat. Bij Capelle a/d IJssel sluit de zui delijke rijbaan van de noordelij ke randweg Rotterdam gelijk vloers aan op de bestaande anslui- W '-rijks- ting noordelijke Randweg-rijks- weg 20 kruist de randweg de Capelse weg gelijkvloers. Ook hier komen verkeerslichten. Deze situatie is van tijdelijke aard en wordt opgeheven zodra het viadukt in de randweg ge reedkomt. OPENSTELLING NOORDELIJKE RANDWEG 21 Juni ROTTERDi november 1973 LONDEN (AP) - De Britse minis ter voor de volksgezondheid, Sir Keith Joseph, heeft In het La gerhuis meegedeeld dat de uit gebreide campagne de mensen te trachten van het roken af te brengen, geheel heeft gefaald. Aan die campagne is in 1972 meer dan twee miljoen gulden be steed. In dat jaar was het aantal men sen dat sigaretten was gaun ro ken sterk gestegen. De overheid wil de rokers thans over gaan halen sigaretten te gaan roken met lager teer- «a nicotinegehalte. Den Haag ANP Het eerste Noordzeegas zal in geringe hoe veelheid in 1975 geproduceerd worden door de Amerikaanse oliemaatschappij Placid Inter national. Pas tegen 1980 kan een redelijke produktie uit de Noord zee verwacht worden omdat dan intussen andere velden in ont ginning gebracht zijn. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden de Ruiter en Epema-Brugman (Beiden PvdA). De beide kamerleden wilden opheldering nadat de En gelse prof. dr. P. R. Odell ln een artikel in „Economisch-Sta- tistische berichten" had ge schreven dat Nederland een kunstmatig gastekort aange praat wordt door de oliemaat schappijen om de olieprijzen hoog te houden of hoger op te schroeven. „Noch mijn ambtsvoorganger noch de directeur van de gasu nie hebben ooit gesteld of zelfs de indruk gewekt dat een uit putting van de Nederlandse aardgasreserve voor de deur zou staan. Ook naar de huidige inzichten kun de openbare gas- voorziening op basis van de re serves tot het jaar 2000 intuct gehouden worden, aldus minis ter Lubbers. Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Déar vindt hij de aantrekkelijke i beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente Die hoge rente Is ~?°/Q J I kan maken tegen gunstige voorwaarden. inlichtingen? Bel de RPS (020) 7312 71, toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor Informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook, meteen even deze bon Invullen. Dat is zo'n aantrekkelijke voorwaarde van Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar Bovendien kunt u moeiteloos via post- en deze RPS beleggingsrekening: u kunt dan moeten we wel enige korting toepassen. bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. gemakkelijk tussentijds opnemen. Dat is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, en u weet welke uw spaarbank is. Dat is de RPS)

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9