Gijzelaar politieman had nooit zo n „poets" gebakken nog Colportagewet kan volgend jaar werken Nu elf loterijen in Staatsloterij Frankrijk denkt niet aan staken kernproeven Tegen Van Odrie jaar en vier maanden geëist Drie jaar eel voor overvallers Albert Mol Redding te laat voor twee van de vier opvarenden WOENSDAG 20 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA ROTTERDAM De dodelijke angst voor tbr was het motief van de 24-jarige Ernst van O. voor de gijzeling van een Rotterdamse politie-agent, die het land op 24 november 1971 bijna vijf uur lang in spanning heeft gehouden. Voor de rechtbank in Rotterdam, waar de lange blonde, fors besnorde man gisteren terechtstond, vertelde hij dat hij zo'n waanzinnige toer nooit had gedraaid als het alleen maar om de inbraak was geweest. "Maar ik heb sinds 1964 vastgezeten en ik had er schoon genoeg van." Deze gedachte spookte hem ook Tijdens een zitting, die ongeveer - -• net zo lang duurde als de gijze ling, hoorde Van O. een gevan genisstraf tegen zich eisen van drie jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest. De offi cier van justitie, mr. L. Jans sen. zei bij zijn eis rekening te hebben gehouden met de drie maanden 'zware tucht' in de cel in West-Duitsland en het geïso leerde voorarrest van Van O. in het huis van bewaring in Rot terdam. door het hoofd, toen hij op de bewuste dag in de vroege mor genuren op heterdaad werd be trapt bij de inbraak in een ben zinestation in Rotterdam-Zuid. Weggedoken achter en stookke- tel zag Ernst van O. een politie man, de 29-jarige J. van Hat- tem, met getrokken pistool na derbij komen. De inbreker was bang, maar de agent maakte een misrekening. Hij staic -het pistool in zijn holster en nam zijn gummiknuppel in de veron derstelling dat de man ongewa- De opmerkelijkste mededeling veringsverdrag tussen de Bondsrepubliek en ons land. West-Duitsland dus Van O. ling van Jan van Hattem. Na- Veel ernstiger voor h< dat hij de politieman in het tankstation had overmeesterd, was hij met hem naar buiten gegaan. "Ik dacht dat hij alleen was, maar toen we buiten kwa men, zag ik een heel leger poli tiemensen. Toen was er geen weg terug meer." Na een paar schoten in de lucht dwong hij de agent in de auto van een journalist te stappen. Er volgde een wilde rit: Van Rotterdam naar Gouda, weer terug naar de Maasstad en ver volgens richting Breda, waar Jan van Hattem zich uiteinde lijk van Van O. wist te ontdoen. In de omgeving van Breda deed zich nog een humoristisch inci dent voor. Het tweetal was met "Pas toen Van Hattem hem dui- werd hij in een hotel in Neuren- delijk maakte dat het ernst berg aangehouden. stapte hij uit de auto"', al- In mei vorig jaar werd Van O. aan ons land uitgeleverd waren de pistoolschoten die hij loste op een achtervolgende politiewagen. Deze wagen, bestuurd door een wachtmeester van de rijkspoli tie. stond bij Gouda langs de rijksweg toen de melding van het gebeuren in Rotterdam kwam. Even later kreeg de wachtmeester de auto van het tweetal in het vizier en ging hij er achter aan. Volgens Van O. dergebracht in het huis van be waring in Rotterdam. Nog geen twee weken later ontsnapte hij op spectaculaire wijze, zoals hij ook enkele maanden voor het gijzelingsavontuur uit de Van Mesdagkliniek in Groningen was gevlucht. In het opsporingsbe richt van de Rotterdamse politie werd Van O. omschreven als een 'levensgevaarlijke psycho paat', loste hij twee pistoolschoten in Van O. bleek hier woedend over de lucht om de achtervolger te intimideren. De wachtmeester hield echter vol dat Van O. het pistool op de wagen had gericht, hoewel deze niet was geraakt. Mr. Janssen hield het op „drei ging" en liet de ten laste geleg de poging tot doodslag vallen. de vluchtauto in een file te- Nadat Jan van Hattem door bij pend was. Van O. profiteerde ogenblikkelijk van de fout. Hij haalde zijn pi stool, geladen met zeven scher pe patronen, uit zijn zak en kwam vanachter zijn dekking tevoorschijn om de politieman te ontwapenen. van mr. Janssen was echter, dat hij de verdachte niet kon vervolgen voor de gijzeling van de politie-agent. De reden hier voor is, dat de Westduitse justi tie Van O. niiet heeft uitgeleveerd voor dit feit, omdat gijzeling niet wordt vermeld in het uitle- rechtgekomen en om de politie op een dwaalspoor te brengen, besloot Van O. in een andere auto over te stappen. De eerste de beste automobilist die hij aanklampte en dwong zijn wa gen te verlaten, dacht dat hij te .maken had met medewerkers van het tv-programma Poets. te zijn. In zijn laatste woord ging hij heftig tegen de officier van justitie die volgens hem hiervoor verantwoordelijk was.Met een schokkende stem smeekte hij de rechtbank een j einde te maken aan de tbr die nog tegen hem loopt en waar voor hij in de Van Mesdagkli niek zat. schotwond te simuleren, uit De president maakte hem echter de wagen was ontsnapt, ver- duidelijk, dat de tbr een zaak is volgde Van O. zijn weg naar van de rechtbank in Arnhem, Roosendaal. Vandaar begaf hij die hem hiertoe veroordeelde zich naar Arnhem, waar hij een wegens een bankoverval - die nacht bij een vriendin logeerde, Van O. overigens steeds heeft en vervolgens over de grens ontkend, verdween. Drie maanden later Uitspraak 29 juni. Breda tijdens een worsteling AMSTERDAM (ANP) Vier van - de vijf overvallers, die op 21 de cember van het vorig jaar de woning van Albert Mol in Am sterdam binnendrongen, zijn door de rechtbank in Amster dam veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Er was 5 j: >r geëist. jüe vijfde en laatste, die tevens de enige buitenlander en de enige met een blanco strafblad was, kreeg een half jaar minder. De hele overval berustte op een afschuwelijk misverstand. Een tipgever had verteld, dat Albert Mol in een kluis over vele tien-1 duizenden beschikte. Hij doelde daarbij echter op grammofoon- j platen en niet op guldens. Er i was trouwens helemaal niets i van waar: Er was geen kluis, geen geld en ook geen tiendui-1 zenden platen. Met welk een enorm duivenprobleem men in Venetië kampt, illustreert deze foto. die pas zo kon worden gemaakt nadat de fotograaf zich tot het niveau van de duiven had verlaagd. Nu lopen de duiven er nog ,,bij bosjes" rond, maar straks zal dat anders zijn. Het stadsbestuur heeft namelijk besloten driekwart van de Venetiaanse duiven te laten doden of ver wijderen, omdat ze de-gebouwen en standbeelden al te zeer bevuilen. NIEUWE REGELING HUURKOOP UITGEBREID DEN HAAG (ANP) - Minister van Agt (justitie) heeft in de Eerste Kamer meegedeeld dat hij de tijdelijke regeling voor huurkoop van onroerend goed wil uitbreiden. Het is de bedoe ling ook ander onroerend goed dan woningen onder deze huur koopregeling te brengen. De aanvulling zal nog dit kalen derjaar tot stand komen. De tijdelijke regeling beoogt de huurkoop van onroerend goed te omringen met waarborgen in het belang van de huurkoper. De Eerste Kamer nam het wets ontwerp aan zonder hoofdelijke stemming. Zén van de twee overlevenden van de kleine duikboot wordt boord geholpen van een hulpvaartuig, nadat het duikboot je van 110 meter diepte naar de oppervlakte was gebracht. Duikbootje geborgen KEY WEST, FLORIDA (AP) Functionarissen van de Ameri kaanse marine hebben gisteren bekend gemaakt dat twee be manningsleden van de kleine duikboot, die 31 uur lang op een diepte van 110 meter in de At lantische Oceaan bij Key West heeft vast gezeten, om het leven gekomen zijn. De twee mannen, de 31-jarige Clayton Link en de 51-jarige Al- bert Stover, zijn sinds maan dagmorgen buiten kennis ge weest en sinds maandagmiddag werd in het achtercompartiment het geluid van de ademhaling van beide mannen niet meer ge hoord. Clayton Link is de zoon van Ed win Link, de ontwerper van het duikbootje. Het duikbootje raakte zondag in het tuig van een wrak verward, toen de opvarenden de nieuwe plantengroei rond het wrak aan het bestuderen waren en bleef •18 uur onder water gevangen. De twee inzittenden van het voor ste compartiment hebben het er levend afgebracht, zoals wij gis teren hebben gemeld. Het Holland Festival-concert dat het Residentie-Orkest op 29 juni zou geven in de Kurzaal te Scheveningen gaat niet door. De muziek van „Pole" van David Porcelijn was te Iaat gereed ge komen om nog tot een verant woorde uitvoering te worden ge bracht. „Pole" zal nu waar schijnlijk in het programma van het volgende Holland Festi val worden opgenomen. Meer bescherming bij huis-aan-huis verkoop (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG Staatssecretaris Hazekamp (Econo mische Zaken) heeft gisteren in de Tweede Ka mer verklaard dat de colportagewet mogelijk medio 1974 in werking zal kunnen treden. Omdat diverse uitvoeringsmaatregelen nodig zijn, heeft de voorbereiding van de wet enige tijd nodig. Met de colportage-wet worden misbruiken bij de huis-aan-huis verkoop bestreden. let geldcredieten mag niet meer worden gecolpor teerd. Wie met goederen of diensten wil colporte ren, moet zich bij een kamer van koophandel la ten inschrijven. Bij onbehoorlijk gedrag kan de vergunning worden ingetrokken. Om kopers te gen agressieve verkoopmethoden te beschermen geldt voor de deurverkoop op afbetaling een af koelingsperiode van acht dagen; kopers kunnen een aan de deur getekende afbetalingsovereen komst binnen acht dagen ongedaan maken. Staatssecretaris Hazekmap toonde begrip voor en kele wensen van kamerleden de consumenten nog meer bescherming te bieden. De samenstel lers van het wetsontwerp hadden gedacht aan een bedrag van honderd gulden dat als minimum voor de werking van de wet was bedoeld. De staatssecretaris had er geen bezwaar tegen dat bedrag tot vijftig gulden te verlagen. Het is de bedoeling dat twee jaar ervaring met de wet wordt opgedaan. Dan kan bekeken worden of door strengere voorschriften een nog betere con sumentenbescherming moet worden gegeven. Weggelopen jongen terug ARNHEM (ANP) De tienjarige Tony Corbeau uit Tiel, die vori ge week dinsdag van huis weg liep, omdat h(j niet met zfjn ouders wil emigreren naar Bra zilië Is gistermiddag in Arn hem teruggevonden. Hij was van huis weggelopen, om dat zijn vader hem had gezegd dat hij in Brazilië op school veel strenger zou worden aange- I pakt. Kinderen die ondeugend 1 zijn, worden op Braziliaanse scholen geslagen, zo had zijn vader hem als waarschuwing voorgehouden. De jongen heeft een reeks nach ten In de bossen doorgebracht, slapend onder een oud tafel kleed. Hij maakte kennis met een Arnhems jongetje van wie hij dagelijks geld kreeg voor patat en limonade cm in leven te blijven. De eerste dagen leed hij honger. 's Avonds keek hij televisie bij de portier van een parkeergarage in Arnhem, tegen wie hij zei dat hij bij zijn tante logeerde. Toen via krantenberichten bekend werd dat hij van huis was weg gelopen. kreeg de portier arg waan. Toen Tony gisteren bij de garage terugkwam om zijn fietsje op te halen, werd hij on middellijk door de politie ge pakt. (OEN HAAG De Eerste Kamer i is gisteren akkoord gegaan met een uitbreiding van het aantal loterijen in de Staatsloterij. Dit aantal loterijen wordt gebracht van zes op elf per jaar. De uit- breiding werd mogelijk door wijziging van de wet op de kansspelen, welke wijziging i door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming werd aan- 1 genomen. t>e S.G.P.-fractie verkreeg aante kening zich tegen deze wijziging te hebben uitgesproken. Staatssecretaris De Goede (Finan ciën) ging bij de behandeling van het wetsontwerp nader in op de positie van collecteurs, collectrices en debitanten van de Staatsloterij. Hij deed de Ka mer de toezegging deze positie nader te zullen bezien, nadat met de nieuwe regeling een er varing van drie loterijen zal zijn opgedaan. Mocht daartoe aanleiding bestaan dan zal een correctie worden toegepast op de honorering van collec teurs en debitanten. In deze vergadering werd prof. dr. J.H. Christiaanse (AR) uit Rotterdam tot nieuw lid van de Eerste Kamer beëdigd; hij neemt de plaats in van mr. W.F. de Gaay Fortman, die be noemd is tot minister van Bin nenlandse Zaken. Het AR-ka- merlid P.C.Elfferich (Delft) werd benoemd tot tweede on dervoorzitter van de senaat. Dikste vrouw overleden RIO DE JANEIRO De dikste vrouw ter wereld, Inocencia Colatino de Lira. 220 kilo zwaar, is maandag bij Maceio, een kustplaatsje in Brazilië aan een .nierziekte overle den. Inocencia was in heel Bra zilië bekend om haar ge wicht en eetlust (zij at elke dag drie kilo vlees en dronk acht liter melk). Zij begon pas dik te worden nadat twee jaar geleden haar jongste kind geboren was. Een half jaar geleden kreeg zij echter een nierziekte en viel 81 kilo af. Toen zij stierf woog zij nog slechts 141 kilo. Stuntteam luchtmacht opdoeken bEN HAAG (ANP) - Het Ka- merlid Wieldraaijer (PvdA) beeft minister Vredeling (Defen sie) gevraagd maatregelen te nemen tot ontbinding van het nieuwe stuntteam van de Ko ninklijke Luchtmacht. Hij wijst op de ervaringen met dergelijke teams in het verleden. Alsof ze het zelf heeft gepresteerd, zo trots kijkt mevrouw Joaquina Suarez uit Bayamo (Cuba) naar de kip in haar zorgzame handen. Maar het was toch echt deze kip. die een gigantisch ei van twee ons en dertig gram wist te leggen. Ter illustratie is naast het nogal fors uitgevallen ei, een ei van meer normale afmetingen op de schaal gelegd. PARIJS (AP) De Franse In zijn eerste belangrijke toe minister van Buitenlandse Zaken, Michel Jobert heelt gisteren gezegd dat Frank rijk zich niets zal aantrek ken van de campagnes die j momenteel worden ge voerd tegen de Franse kernproeven, die binnen kort in de Stille Oceaan zullen plaatsvinden. Hij zinspeelde hierbij op de Ame rikaanse en Russische steun aan de campagnes, die geleid worden door Australië en Nieuw-Zeeland, tegen de kern proeven in de atmosfeer die op het Mururoa Atol, naar men verwacht binnen twee weken, zullen beginnen. spraak over de buitenlandse po litiek in het Franse parlement sinds zijn aanstelling afgelopen april wees Jobert „de wens van de supermachten om door mid del van hun onderlinge dialoog de verantwoordelijkheden in de wereld te verdelen" van de hand. Deze reden en de nog steeds zwakke samenhang tussen de negen leden van de EEG waren voldoende voor Frankrijk de kernproeven door te zetten om „zijn eigen defensie zeker te stellen om daarmee te voorko men dat de toekomst van dc na tie in de handen van buitenland se scheidsrechters geplaatst zal worden". Teckel is Ammerlaan alf52.000 waa rd Den Haag Het boek van Rijksvoorlichter R. Ammer laan „Het verschijnsel Schmelzer, uit het dagboek van een politieke teckel", mag dan door een bekend commentator tot „vergif" bestempeld zijn, het is wel vergif dat aftrek geniet. De eerste oplage van 30.000 van deze politieke bestseller, dat zich laat lezen als een span nende detective, is al ver kocht! Er wordt aan een tweede druk gewerkt, het boek kost f 17,50. Rijksambte naar Ammerlaan kasseert er 10 procent van. Hij Is nu dus al zo'n slordige 52.000 rijker. Er is geschreven dat het gaat om een triomfantelijk boek, „terwijl er politiek gezien niets is waarover Schmelzer kan juichen: van 50 naar 27 zetels, een recht se afbraak en een linkse af braak, met al zijn slimmig heid heeft hij niets be reikt". Tegen deze voorstelling van zaken als zou aan Schmel zer het genoemde zetelver lies worden toegeschreven, is een weerwoord op zijn plaats. Dit verlies had plaats in drie fasen: de ver kiezingen van 1967 (8 zetels verlies), van 1971 (7 zetels verlies) en van 1972 (8 ze tels verlies). Welnu: alleen bij de verkiezingen van 1967 was Schmelzer lijsttrekker en dan nog alleen in Lim burg (in drie andere lands delen waren mej. Klompé en de heren Van der Ploeg en Lardinois de lijsttrek kers). Bij de verkiezingen van '71 was de huidige fractieleider Andriessen de enige lijsttrekker. Schmel zer was nota bene bij deze laatste verkiezingen al bij na anderhalf jaar minister van Buitenlandse zaken. Neen, de teruggang van de KVP heeft complexe andere oorzaken. Schmelzer zelf geeft daarvan een heel waf realistischer opsomming: De slijtage van het auto matisme dat een katholiek ook op de KVP moet stem men. De opvang van deze „af valligen", die had kunnen geschieden door een chris ten-democratische volkspar tij, is achterwege gebleven. - De KVP heeft enkele ma len bij verkiezing» rüet nv drukkelijk het gevoe-dc bw- leid verdedigd. - De KVP heeft met lijst trekkers geopereerd, die bij het grote publiek noR onvol doende bekend wuren (o.a. Veringa). En dan nog de opmerking dat alles ondergeschikt was aan Schmelzers grote pas sie: de KVP heel laten, de schapen bij elkaar houden. Schmelzer zelf levert het bewijs van het tegendeel waar hij opmerkt (blz. 298) dat hij van zijn beslissingen in het radikalenconflict nooit spijt heeft gehad, ook niet na de verkiezingswinst vun de PPR. „Het zijn uit stekende beslissingen ge weest. De manier waarop de PPR is gaan opereren heeft mij alleen maar ge sterkt in de mening, dat het juist was geen prijs voor hun blijven te betalen". En elders op dezelfde pagina zegt Schmelzer ronduit dat hij het uittreden van de ra- dikalen heeft geforceerd. Het wachten is nu op het boek dat (in dezelfde perio de Schmelzer) ontstaan en opmars van Nieuw Links in de PvdA uit de doeken doet. Compleet met alle In triges. kongsies, spelletjes, praatjes en koehandeltjes die daarbij te zien waren. Wi« durft dat aan? Rumor mogelijk formateur in Italië (Van onze correspondent) ROME De redelijke kansen van slagen voor een centrum linkse regering In Italië zijn ter loops bevestigd door de tussen tijdse districtsverkiezingen In de noordelijke provincies Friuli-Ve- nezia-Gluli. Grote verschuivin gen hebben zich daarbij niet voorgedaan. Het minimale verlies van de christen-democraten wordt in het raam van een nieuw te vor men centrum-linkse regering gecompenseerd door de Reringe winst van de socialisten. Ook de communisten wonnen iets. Ten opzichte van dc verkiezingen van 1972 moesten de neo-fascls- ten terrein prijsgeven, niettemin veroveren ze een zetel meer in vergelijking met dc provinciale verkiezingen in 1968. President Leone heeft ook giste ren weer een aantal leiders van politieke partijen ontvangen om hen te raadplegen In verband met de ontstane regeringscrisis. Men verwacht dut hij een for mateur zal aanwijzen; vermoe delijk de christen-democraat Rumor.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7