telefoontjes Kerk van de toekomst zal een open kerk zijn I Informatie tussen raad en B. en W. is nog onvoldoende maken gaat ernst met begrip pastoraal in naam streeknieuws KARDINAAL ALFRINK: Korte metten KERK EN WERELD D.P.R. KVP-er Van Duyn: D'66 WIL DIEREN- ASYL IN BOERDERIJ Heemskerk kandidaat SLF-bestiiur Toch vergunning voor bouwen aan de openbare weg 1 01710-222443 PAGINA 6 WOENSDAG 20 JUNI 1973 LEIDSE COURANT „Het is een opvallend feit dat in tal van toekomststudies in vele landen de godsdienstige dimensie en zeker de bezin ning op het instituut kerk ont- hreekt". Aldus kardinaal AI- ïrink op het symposion „de kerk en de menselijke samen leving op de drempel van het derde millenium" van de uni versiteit van Villanova in de Verenigde Staten. De kardinaal vroeg zich af of- wij nog de moed hebben om ever de toekomst van de kerk te denken. In ieder geval ge beurt het weinig, zo voegde hij er aan toe. Tien jaar geleden, betoogd* de kardinaal, stond de kerk hoger aangeschreven dan ooit de- laatste eeuwen. Nu heerst overal apathie. De voornaam ste oorzaak daarvan is naar zijn mening de wijze van ge zagsuitoefening in de kerk. Hij stelde dat de bisschoppensyno de regelmatig moet worden bijeengeroepen door de H. Va der en dat dit orgaan samen met hem en onder hem en in gemeenschap met hem het col legiaal bestuur van de kerk tot verwerkelijking moet brengen. De nationale bisschoppenconfe renties zouden dan een zekere „decentralisatie" moeten be werkstelligen. In deze concep tie, aldus kardinaal Alfrink, is het bisschoppencollege de wet gevende macht en de Romein se curie het uitvoerende or gaan. Dit zou volgens de kar dinaal aan de kerken in veel landen nieuwe moed geven en een gerechtvaardigd eigen ver antwoordelijkheidsbesef. Onderzoekingen in Duitsland en de V.S, hebben, aldus de kardinaal, uitgewezen dat de invloed van de kerken op de samenleving, aanzienlijk is ge daald. Er is dan ook kritiek op de kerk, veel kritiek. „Wij zui len deze kritiek grondig bezien en gaan werken aan een nieu we kerk voor de toekomst van de samenleving". Ideaal zal de kerk in deze we reld nooit worden, meent kar dinaal Alfrink, maar er zijn wel enige richtlijnen te geven om dit ideaal in tal van om standigheden *o goed mogelijk tot stand te brengen. De kerk van de toekomst zal naar de opvatting van kardi naal Alfrink een open kerk zijn. Een kerk die uitnodigt en een beroep doet op de medever antwoordelijkheid van allen om het welzijn var. allen en daardoor ook de wil van God te dienen. Geen grote sekte dus die zich afsluit, omdat zij alles beter weet. De kerk van de toekomst zal volgens kardinaal Alfrink ook een oecumenische kerk zijn. „Zeker weet ik dat paus Joan nes juist de vernieuwing van de r.k. kerk heeft ingezet om de oecumenische mogelijkhe den groter te maken. Geen te rugkeer naar een oude verstar de kerk, maar hereniging met een vernieuwde kerk van de toekomst". Kardinaal Alfrink besloot zijn betoog in Villanova met een ci taat van Teilhard de Chardin: „Naar zijn mening zal de we reld van morgen geboren wor den uit een groep, gekomen uit hen (gekomen uit alle richtin gen, uit alle klassen en alle be lijdenissen' over de hele we reld) die zullen besluiten, dat er iets groots op ons wacht en die hun leven ervoor geven om dat te bereiken. De mensen moeten thans kiezen vóór of tegen de vooruitgang. En dege nen die nee zeggen, rest niets anders dan achtergelaten te worden, en degenen die ja zeg gen zullen spoedig ontdekken, dat zij dezelfde taal spreken en dat zij zelfs dezelfde God aanbidden". i Met ingang van 1 juli begin nen de niet-blanke katholieken in de Verenigde Staten, een actie voor meer roepingen on der deze bevolkingsgroep. In het gehele land zijn er maar 171 gekleurde geestelijken. In slechts dertig van de achthon derd parochies met een afro- amerikaanse meerderheid heb ben pastores met donkere huidskleur de leiding. Deels ligt de reden van deze wanhou- ding bij een ook bij katholie ken slechts langzaam verdwij nend racisme, deels is het een gebrek aan inspanning van de kerk als geheel om deze roe pingen te bevorderen. De abt van de abdij Tholay in het Saarland, dr. Petrus Borne o.s.b. is door de Franse regering onderscheiden met het Legioen van Eer, wegens zijn jarenlange verdiensten voor het bevorderen van de Duits-Franse verstandhouding. Het Vaticaan en de repu bliek Opper Volta hebben be sloten diplomatieke betrekkin gen aan te knopen. De Westa- frikaanse staat zal nu een ge zantschap bij het Vaticaan in stellen. Als opvolger van aartsbis schop Filaret die Russisch- orthodox exarch voor Berlijn en Midden Europa is geworden is tot vicaris van Moskou benoemd bisschop Wladimir Sabadan; die tevens bisschop van Dmitrov werd, dat zestig kilometer ten noorden van Moskou ligt. Hij werd ook be noemd tot rector van het semi narie van de Russisch ortho doxe kerk. Het al meer keren in be slaggenomen Joegoslavische blad Glas Concila" is opnieuw verboden. Het blad zou met twee artikelen over de met Rome geünieerde kerk in Roe menië zich provocerend en ten dentieus hebben gemengd in zaken van een bevriende socia listische staat. De Italiaanse bisschoppen conferentie heeft zich bezigge houden met pastorale proble men in Italië. Zij heeft daar voor een driejarenplan opge steld, dat volgende maand zal worden gepubliceerd. Volgens de bisschoppen kennen veel Italianen niet meer de beteke nis der sacramenten. Om deze reden was het afgelopen jaar aan tienduizend bruidsparen de huwelijksinzegening geweigerd. Honderdduizend kinderen wer den niet tot de eerste commu nie toegelaten, omdat hun ou ders godsdienstig volledig on voorbereid waren. Niet alleen met het kiezen van een nieuw bestuur heeft de Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam maan dagavond voorbereidingen ge troffen voor een nieuwe perio de, maar ook met het vastleg gen van een algemeen thema ter bespreking. De keuze viel daarbij op de katechese. Overigens zal dit thema nog een nadere precisering behoe ven. Die wordt overgelaten aan het nieuwe dagelijks be stuur, dat het thema concreet zal moeten maken voor de tweede maandag i,n september, wanneer de D.P.R. na de va kantie opnieuw bijeenkomt. De raad zal dan ook en dat was wel het sterke verlangen van alle leden ernst maken met het bijvoeglijk naam woord „pastoraal" in zijn naam en trachten de gelovigen zoveel mogelijk bij het thema te betrekken, zodanig, dat de echte vragen en de echte ge loofservaringen, positief en ne gatief, naar boven komen. De gedachten gaan daarbij uit naar een methode van samen spel, waarbij gelovigen en pas torale raad elkaar „bevrij ding" kunnen geven. In de praktijk zal dit neerkomen op het formuleren van korte vra gen, die in raden en gespreks groepen in het bisdom vanuit de reële geloofsbeleving kun nen worden doorgepraat. De reacties en geloofservaringen zouden in de DPR kunnen wor den besproken en verwerkt. Het tweede belangrijke punt Torgau, de Duitse stad waar in 1945 Amerikaanse en Russische troepen elkaar ontmoetten, bestaat duizend jaar. Een historisch feit in een historische stad, waaraan het slot Hartenfels een extra historisch accent verlent. Het slot is mede bekend, omdat Maarten luther er enige tijd heeft gewerkt. van de agenda was de verkie zing van een nieuwe voorzitter en twee nieuwe bestuursleden, waarvan wij gisteren de feite lijke uitkomst hebben gegeven. Bij de inleidende besprekingen ontstond enige discussie naar aanleiding van een punt, dat mgr. Simonis te berde bracht: volgens een schrijven van de congregatie voor de clerus aan alle bisschoppenconferenties is de bisschop rechtens voorzitter van de raad. In bijzondere gevallen is dat z'jn gedelegeerde, zoals in het bisdom Rotterdam. Dat betekent evenwel, dat de voorzitter van de D.P.R. het vertrouwen moet genieten van de lokale, zowel als van de universele kerk en de raad diende daarmee bij zijn keuze wel rekening te houdén. Aanvankelijk werd dit ervaren als een moeilijk punt, omdat dan èerst de visie van de nieu we voorzitter bekend zou moe ien zijn. Mgr. Simonis preci seerde, dat de basis van sa menwerking ligt in de eenheid van geloof. Voorzitter kan niet iemand zijn, die wezenlijke za ken van het katholiek geloof uitsluit. Zaken waar men vra gen over heeft zijn hierbij niet in het geding. De heer Veel vond de sleutel tot oplossing van de moeilijk heid door te stellen, dat nie mand in de raad zitting zou hebben genomen als hij funda mentele zaken in het geloof zou afwijzen. Bijgevolg kan men rekenen op het vertrou wen van de bisschop. Later, toen hij zelf tot voorzitter bleek gekozen, zei hij, dat er wat hem aanging geen proble men te wachten waren. Wel herinnerde hij aan de op merking van de scheidende voorzitter, dat deze en het Dio cesaan Bestuurscollege het niet altijd eens waren. „Ik vind dat een ruimte, die ook wij samen nodig zullen heb ben. NOORDWIJKERHOUT De heer van Duyn (KVP) vindt over het algemeen de informatie die B en W aa\n haar verstrekken onvoldoende. Dit kwam naar voren tijdens de bespreking van de onlangs door D'66 uitgegeven nota over de com- mumicatie in de gemeente. Begin mei gaven B en W een schriftelijke bijdrage in de behandeling hiervan. Mevrouw Desain en mr. Van der Bosch vonden dat B en W nogal ne gatief op de nota reageerden. Het college had te veel aandacht gehad voor de financiële kanten en te weinig voor de principiële oogmerken. De heer Maaraeveen wees op enkele verkeerde uit gangspunten van het rapport maar had bewonde ring voor de aanpak van D'66. Hij is huiverig voor de inspraak die uit het rapport spreekt. De heer Van Duin stelde voor een onderzoek in te stellen naar de zin van een commissie contact overheid-burgerij. Met de informatie in „De Noordwijkerhouter" zijn we al een flink eind op weg in deze richting Hij werd bijgevallen door mevrouw van der Geest, die meende dat de burger de overheid nog teveel ziet als een veelkoppig beangstigend monster. De nota zal op de vergadering van eind augustus verder behandeld worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense D '66-raadsIid F. R. Hardijzer—Neef heeft 't college van burgemeester en wethou- de suggestie gedaan de boerderij in Ridderbuurt te bestemmen als dierenpension of -asiel en als plaats voor sociaal-cultureel werk. Deze boerderij is in de vorige raadsvergadering onderwerp van veel gesprek geweest. B. en W. steiden de raad toen voor de boerderij te verpachten voor de vestiging van een varkensmesterlj. Met een zeer kleine meerderheid stemde de raad dit voorstel echter af. Mevrouw Hardijzer heeft nu in een brief aan B. en W. gepleit voor het behoud van de boerderij en tevens gevraagd er zorg voor te dragen dat deze boerderij benut zal worden voor de burgerij van Alphen en omstreken. Uit gesprekken met de plaatselijke afdeling van de Dierenbescher ming is haar gebleken, dat er duidelijk behoefte bestaat aan een dierenasiel. „Met de uitbreiding van onze gemeente zou hieraan ge koppeld een dierenpension zeker geen overbodige luxe zijn", aldus het raadslid, die afschriften van haar brief zond aan de fractievoor zitters van de gemeenteraad de Dierenbescherming Alphen aan den Rijn en de Stichting Sociaal-Cultureel Werk Ridderveld. Voor het sociaal en cultureel werk in Ridderveld is uitbreiding van werkruimten volgens mevrouw Hardijzer zo niet nu, dan toch zeker in de zeer nabije toekomst noodzakelijk. Na bezichtiging van het in terieur van de boerderij lijkt het haar mogelijk tegemoet te kunnen komen aan al deze wensen. Zowel de Dierenbescherming als het so ciaal-cultureel werk in Ridderveld zijn bereid hierover van gedach ten te wisselen. Het D'66-raadslid vroeg dan ook aan b. en w. een tijdstip vast te stellen waarop een gesprek kan plaatsvinden tussen de twee instanties en b. en w. dan wel gemeentewerken. „Misschien is het zelfs mogelijk na overleg te komen tot oprichting van een stichting tot behoud van dit bolwerk in Ridderveld II", aldus me vrouw Hardijzer in haar brief. ZOETERWOUDE De on derwijscommissie zal een op lossing moeten vinden in het niet-parallel lopen van de va kanties met plaatsen in de direkte omgeving. NOORDWIJKERHOUT Nu de structuur van de S.L.F. te Lel den vanaf 1 januari 1973 een in grijpende wijziging heeft onder gaan het bedrijf is onderge bracht In een gemeenschappelij ke regeling van ruim twintig ge meenten dient onder meer in de dagelijkse leiding te worden voorzien. Al eerder had Noord- wijkerhout zijn wethouder P. C. Heemskerk kandidaat gesteld voor een zetel in het dagelijks bestuur van het Energiebedrijf Rijnland. In de groep gemeenten, waarin Noordiwijkerhout naar rato van het aantal aansluitingen op gas en electriciteit is opgenomen, steunt Rijnsburg de candidatuur van de heer Heemskerk. De ge meente Alkemade draagt zijn burgemeester voor en Hazers- woude handelt idem. Vanavond wondt de gemeenteraad van Noordwljkerhout gevraagd eenzelfde keuze te doen als reeds de raad van Benthuizen deed. De drie zetels van de 17 conces- siegem eenten dienen te worden bezet door de heer C. Meerburg van Leiderdorp, burgemèester I. P. J. Keijzer van Benthuizen en Moerkapelle en ,de heer P. C. Heemskerk uit Noordwljkerhout. NOORDWIJKERHOUT De raad heeft opnieuw toegestaan dat cr gebouwd gaat worden langs de grote weg. Dit in tegenstelling tot een eerder genomen besluit waarin voor de bouw van woningen op een afstand van minder dan 100 meter van de openbare weg geen vergunning wordt verleend. De heren Knoppert en Van Grieken zijn de djjpe geworden van deze beslissing. Zij hadden hun aanvragen al ingediend en voldeden aan de voorwaarden te bouwen langs een behoorlijk verharde, drie me ter brede en links en rechts een meter berm hebbende weg. Burge meester Bosma wees erop dat er nog wel vergunningen werden ver leend. Maar er kwam een lawine van aanvragen los, zodat er een nieuwe beleidslijn als hierboven genoemd moest gevolgd worden. Alom bijval kreeg het voorstel van de heer Maarseveen. Hij meende dat de heren Knoppert en Van Grieken in staat moesten worden ge steld hun aanvraag alsnog te doen. Deze aanvraag zal dan op de oude maatstaven worden bezien. Markten Veemarkt Rotterdam (19 Juni) Aanvoer: totaal 3503. weekaanvoer 4624, slachtrunderen 90, gebrulksvee 2S7, vette kalveren 7, graskalvi kvval.) 5,60-0.25 (2e kwal.): slieren per kg. 6.50-6,80 (le kwal.) 6,15.6.40 (2e kwal.): w week levendig - 2283, schapen T 30-1.70: kalf- g. 5,95-6.45 (le kwal.) kwal.) 5,10-5.20 (3e en per kg. 6.65-7,20 (le :ren per kg. ikoclen 1650- koelen 14O0-1S00: vaarzen 1190-1400: pinken 1175-1350: grasknl- veren 500-900: mestkalveren 3-15-510: schapen 110-175; lammeren 165-215: weidelammeren 150-170. Overzicht staand, vaarzen en pinken kor lui. duur ongewijzigd, gras ren ruimer stroef ruim houdend, nuchtere kolveren als i- levendig hoog. per kg,le kwaliteit 2e kwaliteit -1.37-4.54, zware kwalltel 4.69-5.10. Handel redelijk. "jSh ƒ2,60 per plaatsing (voor de eerste-30 woorden- Ag?) niet groter dan 12 letters) all ieder woord méér 15 ct exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST <J§>! op 3 achtereenvolgende dagen: slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen ^regel-telefoontjes ,1 "^■opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. Automarkt degelijke garantie. Inruil- i mog. Autobedrijf v.d. \i 01713-2959—2989. Roe gens v.a. 375. Te I 02522—12099. 'Bruin, Zuidsingel 28. Tel. 42471 b bj. '70 km. stand 58.00( J A. Uljcc. Renet, 189. de. Tel. 01714-2414. Ti Tel. 02522-12921. Bromfietsen, rijw. idijk 184, tel. 24963. Doe het zelf Houten tafels, kaslen, boekenkasten, vensterbankkasten. trappen, ramen, deüren kunnen wij in iedere afmeting voor u maken. Doe Hel Zelt Shop Hel 21367. hee en u slankt at, 100 gr., 100 gr. 2,95. Drogisterij Boerhave. Haar- emmerstr. 68, Leiden. Shop Het Houtcentrum. Levendaal, 139, tel. 21367. ,De Zon" lakenpa^etsendce.Ja.^H. Tel. 21839.' Nu ook Cobelslr. 81. Bezoek Wasautomatiek „De Een dracht", Zoeterwoudsesingel 14B (in gang de poort). Uw was schoon en droog gewassen in 35 minuten. Droogkast en stoommangel aanwe zig. Geopend van v.m. 7.30 tot 6.00 a.m. Zaterdag ^tot 12.00^v.m. Che- Vakantieverblijven binnenland Paraplu rep. (ook voor opvouwbare o.a. knirps) invalidenstokken. wandel- slokken van Oerle. Haarlemmerstraat 95 bij de Vrouwensteeg. Reparaties worden alleen aan de zaak aangeno men. Tel. 23458. zwembad. Verhuufperiode van 14 da gen. Prijs 250,- per week, alles inbegrepen. Inl. heden van 19 tot 20. uur. P. Ta*, tel. 02150-14271. Kunstgebitten-reparatie, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zal. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. inbegrepen. Inl. heden van 19 tot 20 uur. P. Ta*, tel. 02150-14271. He».gou»,n Sch.lp.nK.d. 47. L.I- óns9overnemen 2 particulier gehuur de kamers op Texel van 21 tot 28 juli. Tel. 01712-8250. SERVICOMB. 60-delig tafel en thee en ontbijtservies voor 12 pers. Div. Oudshoorn! Haarlemmerstr. 160. Watersport Komt u eens genieten van ons zonnig terras. Cate-Restaurant „De Grole Burcht". Burgsteeg 14, Leiden. Tel. 43185. Leuk ka|uitboot)e met mahoniehout algelimmerd. 4 m. lang, vasle prijs 500,—. 's avonds na 6 uur, Splin- lerlaan 39. Leiderdorp. Groen'wil lampenkapjes lopenkap- jes uil Oma's tijd koste 12,95 bij Tel. 020-233541. Te koop polyester zeilboot 6.40x2.05x0.80 zeilopp. 19 m2. Tel. 01713-3169. Te koop aangeboden Zeilboot „Twln Pory" Mahonlehecht- baaf' inPIwee'"heh'lo'nrooi'boten "kan dern tuig Vet'^mZ zeil (Dacron), Kalalogusprijs 2900,- Direkl uil Te koop. Complete Kuhlmann teken mei allegtafol 70 x 120 cm en teken- bladmnal 70 x 150 cm. Tel. 01710^- 34209. T.k.a. Alpenkreuzer |unior bj. 1967. I.z.g.st. Vraagprijs 700.- Tel. 01710- i.z.g.st. To bevr. H. v. Klink. Wilgonslr. 6 R'a.veen. Tel. 01713-3013. Tomos buitenboordmotoren nu in 3 en 4 pk leverbaar. Je ziel ze veel. je hoort ze niol. Vraagt loldcrs en len'ZJan v.dU'nMeer. Noordeinde 45. Roololarendsvcen. Tel. 01713-2564. Heugafelttegels. Alle kleuren direct l^fTte"leggen.lijdelijk Slanley mes gels. Smils Woninginrichting, Mare 98, Vrouwonsleeg 9. Tel. 23913. Te koop bakdek kruiser staal, 10 60 slaapplaatsen. 60 pk Cns-Cralt mari- winterdekklcden. Prijs 19.000. Tel. 01710-54721. ÏIJmM'lïïïS'.'nïïriSiSK: Hang-, legkasten - linnenkasten. monS sortermg. Uil ra ^modern' Niel 01710-33078. Oegstgeest. Haarlemmertrekvaart 16a lel. 01710-54054 (ingang bij Kwaak- brug), ook zalordags open. De heer G. van B te V. (Comestibles) (40) 'Ik heb het geleerd van een kollega ook met een comestibleszaak. Zorg dat je een goede aanbieding hebt en adverteer ermee in de krant. Die kleine rubriekadvertenties worden gespeld, geloof me, Ik heb er heel wat klanten aan te danken.' He» dagblad is een bindend kontaktadres. Diversen WIJ VERZORGEN AL UW DRUKWERK Drukwerk-service Halpa, Haarlemmo?- H. J. Dieben. Tel. 21839. Nu ook Cobelslr. 81. leiwifudsesingef 23H Te|D 21839. Nu ook Cobelslr. 81. rood- en gewassen grlnttegcls. Uil ElmaUrTheiA Hgdr'a, Langeraar. Tel 01722-2134. mooiste omgeving Merenburgèr ont huurman roei'- en^fsboloVzonneter ras. Meeslouwerweg 7. Slompwijk Tel. 01761-3848.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6