„GEEF ONS RESERVE TUINBOUW- GRONDEN" Zwaar vrachtverkeer dreigt de Gnephoek te verstikken Hartekreet Meima Maartens stichting heeft Veurs College niet laten exploderen vlietstreek rijn- en veenstreek Moeilijkheden om schoolnaam AGIN A 5 WOENSDAG 20 JUNI 1973 ALKEMADE „Dit moet blijven voortbestaan. In het ontwerp-streekplan Plassengebied komt dat niet goed tot zijn recht. De tuinbouw in Alkemade mag niet opgeofferd worden aan de recreatie". Deze hartekreten ontvielen de Roelofarendsveense Veiüngdirecteur, de heer A. R. Meima, tijdens een causerie ten over staan van een uit circa tachtig personen be staand gezelschap van Provinciale Staten, dat tijdens zijn jaarlijkse excursie een kijkje kwam nemen in de veiling E.M.M. aan de So- taweg. Concreet vroeg de heer Meima mede het aanwezige Dagelijkse Bestuur van de Vei ling te weten: de heren A. H. Verdel (Voorz), L. Castelein (secretaris), A. L. Ver del en Th. Akerboom (tevens lid van de Raad van Alkemade) de Statenleden om een re serve-tuinbouwgebied in de gemeente onder meer als vervangend» grond voor woningbouw en recreatie. De heer Meima gaf een overzicht over het hui dige areaal van de bloementeelt, dat in de plaats gekomen is van eens een groente-cul tuur. De veiling bestaat nu zo ongeveer 55 jaar en heeft vele jaren van armoede onder de tuinders meegemaakt. Thans gaat alles in opwaartse richting en kan een jaarlijkse om zet tegemoet gezien worden van circa 22 mil joen gulden. Hij benadrukte, dat de veiling- kosten (vijf procent maar zonder een hoog le denbedrag) zeer aanvaardhaar zijn in verge lijking met andere veilingen. Daarbij komt, dat de veiling Roelofarendsveen nimmer door de E.E.G. gesubsidieerd is, dit ln tegenstel ling tot bijvoorbeeld Aalsmeer (een derde van de bouwkosten). Mr. M. Vrolijk, de huidge commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, vond het allemaal zeer duidelijk, wat de beer Meima verteld had. Van grote betekenis vond hij het omdat het streekplan Plassengebied op 25 oktober in de Staten van Zuid-Holland in discussie komt. „Daarop kunnen we on* nu voorbereiden", al dus mr. Volijk. De Statenleden mochten ook nog tien minuten lang „Koopman spelen" door het afdrukken voor de mijnklok. Ze moesten op veert cent afdrukken maar er kwamen doorgaans veel hogere prijzen uit de bus. Afscheid werd genomen door ieder lid van het gezelschap een fleurige bos anjers aan te bieden. De Statenleden gingen vervolgens naar de jachthaven aan de Noorderhem voor de kof fie. Overgestapt werd toen in een rondvaart- De Statenleden deden bij hun tocht over de plassen ook het Sweilandtmeer aan, waarvan hier een archieftoto boot voor een tocht over de Braassemer- en Kagerplassen. In het „Kompas" werd een koffietafel geserveerd. Per bus werd daarna een tocht gemaakt naar Leimuiden, Ter Aar, Woubrugge en Hoogma- de. Vanwege enige vertraging met het „ne men" van de brug in Bilderdam moest afge zien worden van een bezichtiging van het nieuwe raadhuis te Ter Aar. Rustiek stukje Alphen wordt onleefbaar' ALPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners van het stukje oud-Al- phen rond 's-Molenaarsbrug zijn „hevig verontrust" over het in september te verwachten dende rende vrachtverkeer van en ■naar het in aanbouw verkerende complex van de Beton Centrale Koudekerk. Dit bedrijf bouwt op Ihet ogenblik aan een nieuwe centrale op het industrieterrein aan de Gnephoek, vlakbij 's-Mo- lenaarsbrug over de Heymans- wetering. Op het ogenblik hebben de onge- veer 100 bewoners van dit aan et' de Rijn gelegen wijkje al bui- n1 tengewoon veel last van het zware vrachtverkeer, dat zich dagelijks in grote frequentie uöt door de nauwe straatjes perst, leef Nu de BCK zich gaat vestigen vrezen de bewoners nog veel meer overlast van lawaai, tril- s lingen en stank. Men heeft nu de handen ineen geslagen en co een brief aan b. en w. van Al- >k(i phen gestuurd met het verzoek iets aan de zaak te gaan doen. I In die brief zeggen de bewoners onder meer geen direct protest te -willen uiten tegen de vesti- 'ging van de centrale, maar wel tegen de bereikbaarheid van het industrieterrein. Volgens de be woners zijn geen gesohikte aan- en afvoerwegen aanwezig. Men ziet de volgende narigheden op doemen als er niets aan die we gen gedaan wordt: op het ogen blik is de 's-Molenaarsweg voor de kinderen (ruim 20 kinderen beneden de twaalf jaar wonen in het betrokken gebied) een le vensgevaarlijke straat door het ontbreken van trottoirs aan deze smalle weg met zijn haak se bocht en brugondendoorgang. De briefschrijvers vrezen in de f toekomst hier zelf niet meer als voetganger te kunnen verblij- j ven, „laat staan onze kinde- ren". ^Voorts meent men dat door het zeer intensieve zware verkeer ernstige schade zal ontstaan aan de huizen en de onder grondse leidingen. De verzor gende bedrijven in het gebied hebben n ual te kampen met verkeersprobleempjes bij het la- Denderend vrachtwagenverkeer dreigt deze huizen van hun grondvesten te doen trillen den, lossen en parkeren. Als daar nu ook nog frequent indu- strieverkeer langs moet. zal dat zeer storend werken. De toe- wachten de bewoners voor de hekken langs de weg en de be schoeiing van de Heymanswete- ring, stand van het wegdek van de De bewoners doen tenslotte een 's-Molenaarsweg is op verschei- beroep op het gemeentebestuur dene plaatsen niet zo best. Het een „industrieweg" aan de zware wegverkeer zal de schade rechterzijde van de 's-Mole- zeker vergroten. Hetzelfde ver- naarsbrug aan te leggen, waar- dbor aan de linkerzijde de „leef baarheid" behouden kan blij ven. In een toelichting op de brief zegt bewoner F. van Dillen: „de ge meente zal wel gedacht hebben dat het oude wijkje op den duur wel opgeruimd kan worden, om dat er alleen maar oudere men sen wonen". Dat is volgens hem nu juist niet het geval. Een groot aantal jonge mensen met kleine kinderen heeft een huisje kunnen kopen en woont er zeer gelukkig. Met al het toekomsti ge vrachtverkeer zal het vol gens hem afgelopen zijnmetde gens hem afgelopen zijn met de „vrijheid en veiligheid". Bovendien heerst er nog steeds een gevoel van ontstemming bij de buurtbewoners over het huns inziens onaangekondigde bou wen van een betoncentrale. ,,'Op een goeie dag zagen wij bouw- kranen verschijnen en toen bleek dat de BCK een betonfa- briek ging bouwen", zo zegt de heer Van Dillen. En van de ge volgen van deze „verrassing" is dat de autobezitters van de woonschepen achter het indu strieterrein hun auto niet voor of achteruit meer kunnen rij den. „We moeten er niet aan denken als daar iets ergs ge beurt, brand of een plotselinge zieke". Op de vraag wat men nu van plan is te gaan ondernemen na het versturen van de brief zegt de heer Van Dillen: „we wach ten natuurlijk eerst antwoord af en als dat onbevredigend blijkt ■te zijn, richten we ons tot de gemeenteraad. Mocht dan nog geen oplossing gevonden zijn, dan blijft ons niets anders over dan zelf de zaak in hartien te nemen"'. Over het succes daarvan is hij niet pessimistisch: „ach me neer, we hoeven maar één auto langs de weg te zetten en de hele zaak is geblokkeerd". TER AAR Gistermorgen werd door burgemeester H. J. van de Poel in aanwezigheid van genodigden in de Prinses Marijke- straat de eerste van de 312 palen geslagen vón de 12 koopwo ningen, die een ontwerp zijn van de Ter Aarse architect K. J. van der Veek. Door een goed samenspel van de plaatselijke overheid en een particulier initiatief is er met dit bouwplan voor 12 woningzoekenden een betaalbare" woongelegenheid ge creëerd. Het vele werk, dat hieraan vooraf heeft moeten gaan was voor burgemeester Van de Poel aanleiding zijn adequate ambtenaar hiervoor te complementeren. Architect Van der Veek zag met de realisatie van zijn plan de vicieuse cirkel t.o.v. de prijzen in de „bouw" doorbroken, zonder evenwel concessies te doen aan de kwaliteit. Burgemeester Van de Poel vulde dit aan met de opmerking, dat er wel concessies waren gedaan m.b.t. de grondprijs. Woningen voor Alkeraadese bejaarden in „De Gogh" ALKEMADE Door de „Stich ting Bejaardenhuisvesting Alke made" zijn plannen ontwikkeld om ln het bestemmingsplan „De Gogh" te komen tot de bouw van een complex bcjaardenwo- ningen, omvattende 60 etage- en 18 laagbouwwonlngen alsmede een daarbij behorende beheer derswoning en een recreatie ruimte. Voor dit complex is inmiddels door de minister van volkhuis vesting en ruimtelijke ordening een jaartijkse bijdrage toege kend. Het bestuur verzoekt thnns aan de gemeente om de benodigde bouwgrond voor dit complex gelegen nabij de Baan te Oude Wetering te mogen aan kopen. De verkoopprijs voor deze grond- is door de gemeente vastgesteld op 470.000,—, ex clusief omzetbelasting. De raad wordt voorgesteld tot verkoop te besluiten, alsmede het garande ren van de betaling van rente en aflossing van een door voor noemde stichting te sluiten geld lening tot 100% van de door het rijk aanvaarde stichtmgskosteo. Kritiek op Voorschotens gemeenteblad Voorschoten De laatste Jaren neemt de animo van het ge meentesecretarie om van het voorlichtingsblad „Raadhuis klanken" Iets goed te maken, aanzienlijk af. De vorige week uitgekomen editie echter kan volgens raadslid J. H. Goosens (D '66) niet meer door de beugel. Get blad is vijf jaar gelerten opgericht en rolt een paar maal per jaar in iede re Voorschotense brievenbus. In een niet ondertekend stuk „Openheid cn Openbanibeld in het gemeentelijk bestel", ge schreven In de voltooid-deel woordstijl en door het raadslid „krakkemlkkerig Nederlands" genoemd, komt men tot de slot som dat openbare commissie vergaderingen niet juist zijn, omdat het raa'dslid niet vrij meer Is in zijn stemming tij dens de raadsvergadering. Mr. Goosens meent dat in dit artikel politiek bedreven wordt, die de gemeente maar over moet laten aan de politieke partijen en aan de persorganen. Naast een ver haal over oud-Voorschoten en de samenstelling van het ge meentebestuur mist de heer Goosens alles wat nu Juist wel nan de burgerij medegedeeld had moeten worden zoals het in stellen van een schooladvies dienst. Corbuloschool groeit snel ^ZOETERWOUDE Het aantal leerlingen van de openbare Cor- buloschocl aan de Westeindse- weg loopt zeer sterk op. De vierde leerkracht is benoemd en de vijfde aangevraagd. De heer Kulik van het oudercomité ziet deze, overigens gezonde, groei, niet zonder zorg aan. i In het fraaie schoolgebouw zijn ook twee klassen van de open bare kleuterschool onderge bracht en het laat zich aanzien dat de twee lokalen binnen af zienbare tijd voor het basis-on derwijs nodig zullen zijn. Wet houder Duindam (con hem me- dedelen dat om advies is ge vraagd om ten spoedigste te ko men tot de bouw van een drie- klassige kleuterschool nabij de Corbuloschool op het terrein dat reeds eigendom van de gemeen te is. ZOETERWOUDE Begin mei werd aan de Oranjelaan. een nieuw semipermanent schoolgebouw in gebruik genomen waarin de r.k. kleuterschool en de prot. christ. kleuterschool werden gehuisvest. Bij de voorbereiding en de bouw was de samenwerking tussen de beide schoolbesturen en het gemeentebestuur voorbeeldig. Er ontstonden moeilijkheden toen de nieuwe school oen naam moest krijgen. Het gemeentebestuur was verre van gelukkig met de sug gestie van de scholen „Onder één hoedje". Tijdens het overleg be sloot men de naam in de historie te zoeken en er kwam contact met „Oud-Zoeterwoude". Rijnegom- of Zwietenschooi werd echter ook niet juist geacht en de schoolbesturen beloofden met nieuwe sugges ties te komen. Van de zijde van het gemeentebestuur bleek men sterk geporteert voor de naam „Julianaschool", omdat deze gelegen in de Oranje- wijk, het zilveren ambtsjubileum van de Koningin dit jaar wordt gevierd en in de nabije toekomst op hetzelfde terrein een nieuwe Bernardschool wordt gebouwd. De datum van de opening naderde en b. en w. wilde daarbij toch wel de naamgeving geregeld hebben en deed de raad het voorstel om te kiezen voor „Julianaschool". wat dan ook gebeurde. De hele zaak werd gisteravond uitvoerig uit de doeken gedaan tijdens de openbare vergadering van de onder wijscommissie. Daarbii vielen harde woorden. De heer De Kam noemde het ,,ae grootste vergissing" die de gemeente maar maken kon want bij een b .•onder' school heeft het schoolbestuur de bevoegdheid tot naam geving. Hij betreurde het dat de zaak in deze prestigekwestie zo op uc sp.i.3 ÜL.> gedreven. Ondanks contact op de vooravond opening waarbij dringend was gevraagd het naambord niet te plaat- 5 0. gesc' edde dit toch. Wethouder Duindam verdcdr:dc het stand punt van het college en zei dat een jurist om advies was gevraagd. De he:r De Kam kon hem mededeien dat de juridisch adviseur van het schoolbestuur al heeft verklaard; „Hoe kan een gemeente zo dom doen". Mede omdat de aanwezige raadsleden meenden dat er j fouten zijn gemaakt werd besloten de raad te vragen het betreffen de raadsbesluit te vernietigen. LEIDSCHENDAM „Baarlijke nonsens" en „persé laster" noemen bestuursleden van de Sint Maartensstichting de ge ruchten in Voorburg en Leid- schendam als zou het bestuur het Veurs College met opzet hebben willen laten exploderen omdat het beslaan van het Sint Maartenscollege in ge vaar zou komen. Er zou ln Voorburg een scholen gemeenschap voor voortgezet onderwijs moeten verdwijnen en als de leerlingen van het Veurs College naar de Voor- burgse school zouden kunnen worden overgeheveld, zou het Maartenscollege als grootste school dan zeker niet behoe ven te verdwijnen. Volgens het bestuurslid H. C. Lambregts kunnen de geruch ten zijn ontstaan naar aanlei ding van de drie maanden ge leden ln de openbaarheid ge komen prognose over de ont wikkeling van scholen in Den Haag en omgeving, het zg. rapport-Tetterode, waarin ge zegd werd dat een aantal scholen overbodig zou worden. Het rapport is voortijdig in de publiciteit gekomen, het was eigenlijk een studie van het dcoartement. omdat voor In- scholen c willig.ng van ver/ ken voor no is. Dat het Maartenscollege de leer lingen van het Veurs College wil hebben is ook om prakti sche redenen „onzin", omdat bij een eventuele sluiting van het Veurs College toch altijd maar moet worden afgewacht of die leerlingen werkelijk naar Voorburg zullen komen. Bovendien heeft het bestuur van de stichting nog slechts kort geloden bewust een de pendance in Leidschcndam ge sticht en die daarna zelfstan digheid verleend. De heer Lambregts wees er ook op dat het Veurs College ei genlijk een unicum Is in de agglomeratie omdat het de cmgo school voor voortgezet onderwijs is ln de dertigdui zend Inwoners tellende ge meente Leidschcndam en er praktisch geen concurrentie bestaat. ■Het Vnorburp.se bestuurslid van de Sint Maartensticht ng. dó heer Van der Hoeven, paf toe dat enipe jam geleden het Mnnrtcns Cillepo in het ver band n~t het Tu twerken" s genoemd maar dat r re o- - J. Lotirens 25 jaar onderwijzer Bodegraven Aanstaande vrij dag te het voor de Willlbrord- school te Bodegraven een bij zondere dag. De heer J. Lou- rens, onderwijzer in de vljldo klas, viert zijn 25-jarlg jubileum In 194S behaalde hij zijn onderwij zersakte, nadat hij eerst ais mi litair in Indonesië was geweest. In 1959 werd hij verbonden aan de Willibrordschool, nadat hij enkele jaren gewerkt had als onderwijzer ln Rhoon. Naast zijn schoolwerk, mankt de heer I.ourens zich verdienstelijk in de gymnastiekvereniging Esto en voor de vakantiespeien voor de jeugd. Vrijdagmorgen wordt om 9 uur een echaristicviering gehouden waarbij de vijfde en zesde klas aanwezig zullen zijn. Na een feestontbijt in huiselijke kring, bezoeken de jubilaris cn zijn echtgenote en kinderen zijn klaslokaal, waar de feestelijkhe den en hulde zullen plaats heb ben. Aanwezig zijn daar ook het schoolbestuur, het oudercomité en leerkrachten. 32S2 Ter Aarse loterij bracht f8.000,- op TF.R AAR De bazar, die de or gelcommissie van de gerefor meerde kerk 'n de pemeente Ter Aar heeft georganiseerd is een prnnt succes geworden. Met de loterij was het resultaat op zaterdag 8.000.—. D* trekking van de g'ote loterij, d door los Va entijn zou ge- •fh'rclcn w rd door burgemees- te- H. J. van der Poe verricht, t' - d" h': r Valentijn verhin- D js viel cp 1 19 en de heer W. 'I' An- was de ge- -r.u:;r van de brom- l.e.i. De over ge prijzen vielen op de nr. 1783, 2582, 977. 3483. 1544, 3252, 3131, 1789, 1359, 2948, 2873, 2870& 640, 1999, 979, 1547, en 247.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5