7 verschillende reacties op een verzoekplaat Hoogeveen aan de beurt in Spel zonder Grenzen Impressario op Freddy Breek Met vriendelijke groeten TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JUNI 1973 Met de komst van radio Veronica in 1960 deed een geheel nieuw fenomeen zijn in trede in de huiskamer: het aanvragen en draaien van verzoekplaatjes voor jarige ouders, verse bruiden, geslaagde studen ten en bedlegerige oma's. Via de officiële Hilversumse kanalen was dit daarvoor ook mogelijk, in Moeders Wil is Wet on der andere, maar de aanvraag werd zo versluierd gebracht dat niemand buiten de aanvrager om wist wie de gefêeerde was. Veronica maakte daar een abrupt einde aan door in de vele verzoekplaten- programma's, die deze piratenzender kent, naam, leeftijd, woonplaats en aller hande feestelijke bijzonderheden in kleur te vermelden. „Schoorvoetend zijn de Hilversumte omroepen dit initiatief gevolgd, ón 1965, bij de start van Hil- VERSUM 3, waar de toon wat losser werd, be gon hoorspelacteur Jan Borkus, een van de man nen die nog de fameuse sprong in het Heelal maakte, met een verzoekplatenprogramma op de zondagmiddag, direct na de klok van twaalf. Het VARA-programma „Met vriendelijke groeten" of „Radio met een plaatje" veroverde in korte tijd een vaste plaats onder het luisterpubliek. Een van de trouwe luisteraars naar Jan Borkus is de Amsterdamse filmer René Scholten (29), vo rig jaar geslaagd voor de filmacademie, die met zijn getrainde oog verder keek. Hij verplaatste zich in gedachten naar de tientallen huiskamers in Nederland, waar elke zondag gewacht werd op het gevraagde plaatje. Zo nieuwsgierig was hij naar de diverse reacties, dat hij naar Joop Koop man, hoofd van de afdeling amusement van de VARA stapte met het plan om deze reacties fil misch vast te leggen. Joop Koopman, direct enthousiast, bracht René in contact met Jan Borkus, die alle medewerking verleende. Omdat het idee zo oorspronkelijk was niemand heeft eerder een dergelijk program ma gemaakt werd er afgesproken dat eerst een proefopname gemaakt zou worden om te kij ken of een dergelijk onderwerp wel interessant genoeg was voor een tv-film. René Scholten; „Het was een test, een gok. We konden van te voren ook niet bekijken of de reacties in de nabijheid van cameraman, een ge luidsman en een regisseur authentiek zouden blij ven. De mensen, die we uitkozen, moesten name lijk twee dingen tegelijk verwerken. Het plaatje ën de aanwezigheid van drie tv-mensen in huis Maar de eerste resultaten waren zeer bemoedi gend. Joop Koopman zette tenminste het sein op groen. We konden doorgaan". René Scholten koos zeven luisteraars uit, die om diverse redenen een plaatje kregen aangeboden. Een verjaardag, 'n huwelijksfeest, opname in een verzorgingstehuis, de punten in het leven van een mens, die het draaien van een verzoekplaat verantwoord maken. Om de reacties zo verschil lend mogelijk te krijgen selecteerde hij op leef tijd, de oudste is 81 en de jongste 21 jaar, en op muzikale smaak. Alle gangbare genres zijn ver tegenwoordigd. De mars, het levenslied, een pot pourri van Peter Alexander, Sterren stralen over- NEDERLAND I al, de Maastrichter Staar, een lied uit een die- renmusical en een bekend socialistisch strijdlied. Vanavond is zijn film op Ned. II te zien. ,,De reacties van de zeven zijn zeer verschillend. Sommigen zijn er stil van, bij anderen is er sprake van een enorme ontroering. Bij de laat ste mevrouw waar we filmden, een weduwe in Breda, kwamen bij het luisteren naar het socia listische strijdlied zoveel herinneringen boven aan haar overleden man, dat ze woorden tekort kwam en mee ging zingen. Het betekent erg veel voor mensen, om een verzoekplaat aangeboden te krijgen. Niet zo zeer het feit dat heel Neder land nu hun naam kent. Eerder het unieke, dat een plaat speciaal voor hen gedraaid wordt". De film is het eerste officiële werkstuk van René Scholten. Voor zijn eindexamen werkte hij mee aan de produktie van collega-filmers. Stage liep hij in zijn opleidingstijd bij Bert Haanstra, die toen met „Bij de besten af" bezig was. Plannen voor nieuwe produkties heeft hij nog niet. Voorlopig werkt hij nog als freelancer in een stu dio in Naarden, waar ook tv-produkties gemon teerd worden. Is hij tevreden met zijn eerste werkstuk? René Scholten: „Ja, al had ik gehoopt op andersoorti ge reacties. Bijvoorbeeld van iemand, die niet de erzoekplaat aan. Jan Borkus draaide plaat krijgt, die aangevraagd is. Of een reactie van iemand, die helemaal overgeslagen wordt. Maar met de perfecte service van de VARA, die iedereen schrijft, voor wie een plaatje wordt ge draaid, was dit niet mogelijk. Ook heb ik in stilte gehoopt op een aanvraag voor de Zuiderzeeballa de, liefst van iemand uit Emmeloord. Dan had ik de camera tijdens het draaien van de plaat op het land buiten gericht. De Zuiderzeeballade, een prachtlied, is er nu niet bij. We zijn te kritisch geweest. In het begin werd er wel om gevraagd, maar nooit uit Emmeloord. We hebben misge gokt." Juist op het moment, dat René Scholten nostal gisch over de Zuiderzeeballade praat en de mis gelopen mogelij klieden, speelt op het terras, waar hij over zijn film vertelt, een rondtrekken de muzikant de bekende ballade op de accor deon. Verbijsterd vraagt hij: „Zou fyij het ge hoord hebben?" Dan uit hij zijn dankbaarheid voor zoveel toeval In een extra dikke beloning voor de accordeonspeler, die met de pet de bijval ophaalt. „Zou je een dergelijk toeval in een film opnemen, dan gelooft niemand je. Hier ligt het geluk op straat". Hanneke Wijgh. FreddyBreck kreeg as op zijn hoofd. HOU HET SCHERM IN HET OOG Vanavond opnieuw een Spel zon der Grenzen, dat ditmaal wordt gehouden in Bellinzona, in het zuiden van Zwitserland. Voor ons land komt Hoogeveen uit te gen ploegen van zes gemeenten uit de landen België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en Zwitserland. De vorige keer deed Raalte het uitstekend in ïtalië door de eerste prijs weg te slepen. Eens zien of Hooge veen ook zo bij de pinken en gelukkig is, dat zij ons land op het hoogste schavot kunnen brengen. Ned. I 20.55 uur. Weerkunde Het programma Var, Gewest tot Gewest van de NOS-televisie be vat een gesprek met de ama- teurweerkundige Folkert IJnsen in Wognum, die werd onder scheiden met de Dr. Van der. Bilt-prijs van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Ster- rekunde. Het programma bevat verder een reportage naar aan leiding van de -opening van het natuur-studiecentrum Jan Vriends in Asten in de Peel, dat speciaal is ingericht voor scholieren en toeristen. Voorts wordt aandacht besteed aan de laatste varende boeren in Giet hoorn en aan een net van rij wielpaden, dat in aanbouw is rond het Brabantse Eersel. Ned. I 19.05 uur. Een cameraman van de NOS ziet voor zijn lens zoveel lijken in span nende tv-spelen, dat hij er ook wel eens een achter zijn camera wilde hebben. In het decorcentrum van de NOS was die snel gevonden. Vos in de stad Van V/alt Disney is het getekende uitzonderlijke gebeurtenissen, en ook het verhaal op hun poot- verhaal over de vos, die ver- die de spanning er wel inhou- jes terecht, dwaalt in de stad. Dit leidt tot den. Uiteindelijk komen de vos Ned. II 19.05 uur. Voorkeur NCRV-leden voor eigen omroep (Van t radio- en tv-redactle) HILVERSUM - Leder, van de NCRV luisteren en kijken min der naar de radio- en televisie programma's van de andere zendgemachtigden dan de leden van de andere omroeporganisa ties. Er bestaat een sterke voor keur voor de eigen program ma's. NCRV-leden luisteren en kijken in het bijzonder weinig naar sport programma's. Ook de belang- stellingvaji de NCRV-aanhang voor het programma van Hil versum 3 is aanmerkelijk gerin- ge: dan van de leden van ande re omroepen. D;t blijkt uit het omroepverslag van de NCRV over 1972. Over dag luistert 20 procent van de NCRV-leden naar de radio en 27 procent van de leden van ande re omroeporganisaties. Het zijn vooral de VARA-leden, die voor keur hebben voor Hilversum 3 en het belangrijkste deel uitma ken van het totale aantal luiste raars. De TROS-leden zijn over vertegenwoordigd in het luister publiek van radio Veronica. vCRV-leden maken niet alleen minder gebruik van de radio dan anderen, maar kijken ook minder naar de televisie, lij godsdienstige programma's wordt de kijkdichtheid echter viijwel geheel bepaald door le den van de NCRV. (Van onze correspondent) ASSEN Ben Lukken uit Assen, die de boekingen voor diverse oostelijke groepen verzorgt, is erg boos op de Duitse zanger Freddy Breek. Hij dreigt de Schlagerzanger met een proces, waarbij hij bijna 20.000 gulden eist wegens contractbreuk tij dens een tournee. Na het eerste optreden in Meppel vond Freddy Breek het welle tjes. Volgens kranteberichten was Freddy toen in over spannen toestand naar huis ge gaan. Toch heeft hij nadien nog wel een play back-optreden in Vlagtwedde verzorgd, geheel buiten medeweten van Lukken Ben Lukken Is over dit laatste voorval erg boos: „Freddy Breek is naar huis gegaan om dat hij overspannen was. Dat begrip is zo rekbaar als elas tiek", zegt hij. „Buiten het con tract om trad hij wel op". Ben Lukken wil Freddy Breek contractbreuk ten laste leggen. Zijn advocaat is bezig de stuk ken te bestuderen. Popmanager Ben Lukken zegt, dat hij aan de zaalhouders ver plicht is deze zaak uit te zoe ken. Dezen hebben namelijk di verse kosten gemaakt o.m. voor advertenites. Toen bekend werd, dat Freddy Breek zijn tournee plotseling had afgebro- zken, belden zaaleigenaars uit di verse plaatsen op met de vraag wie de schade zou vergoeden. I Freddy Breek schijnt niet tevre den te zijn geweest over de dan cings, waarin hij moest optre den. Het conflict bereikte een hoogtepunt, toen een van de be zoekers in Meppal op het hoofd van de artiest as schijnt te heb ben gegooid. Breek weigerde nadien op te treden. Behalve zingen speelt Charles Aznavour ook in films. In Parijs werden onlangs de opnamen ge maakt voor de film Cole Porter in Paris, waarin Charles de hoofdrol speelt samen met de Amerikaanse Diahan Carroll. Op het Place du Tertre vond Charles even tijd om Diahans trekken op doek vast te leggen. In de regie van Willie van Hemert, die ook het draaiboek schreef, worden door de NCRV momen teel opnamen gemaakt van de bewerking van het boek van Siegfried van Praag, getiteld Jeru zalem van het Westen. In de loop van oktober komt dit spel op het scherm. Op de foto John Sirag als Joels met zijn dochter Sarah, een rol gespeeld door Clari Baruch. In deze scène staan beiden op het punt hun woning te verlaten op weg naar Westerbork, waar hen een onbekend lot wacht. Indiase zanger in ons land SCHIPHOL Mohammed Rafi, de zanger die in India al jaren aan de top staat, is uit Parijs op Schiphol aangekomen. Hij wrrdt op zijn toernee vergezeld door de Indiase schoonheidsko ningin en filmste Pramodini Na- rale, een zangeres, genaamd Pramila en een uk vijf Indiase musici bestaand ensemble. Samen met hen zal Rafi deze week twee voorstellingen in ons land geven, op vrijdagavond 2 juni in het Ned. Congresgebouw te Den Haag. Holland Festival op de radio In liet kader van het Hollands Festival vanavond van 20.05 tot 22.30 uur via Hilversum 2 recht streeks uit de Kurzaal te Sche- veningen het Residentie-Orkest o.'.v. Ernest Bour. Uitgevoerd worden: Scenario X van Simeon ten Holt; Free or not van Mar ten Bon; Ittrospezione II van Louis Andriessen; 6 Epigram- men van Willem Pijper en Sym fonie nr. 4 van Matthijs Ver meulen. Het Nederlands Blazersensemble o.l.v. Otto Ketting geeft op za terdag 23 juni een nachtconcert in het HOT in het kader van het Holland Festival. Solisten zijn Marjan Kweksilber, sopraan en Vera Beths, viool. Op het pro gramma staan wei-ken van Kurt Weill en Hans Eisler. De Tsjech Jirl Travnicek, eerste violist van het Janacek Kwartet is na een langdurige ziekte te Brno overleden. Hij was 47 iaar. Travnicek was al 25 iaar lid van het ber:emde kwartet. Voorts was hij docent aan het conservatorium te Brno en ar- tistiek leider van het naar Bo- huslav Martinu genoemde ka merorkest. Max en Mopsy op reis i Kiri de clown Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Stichting Socutera I Journaal 1 Politieke uitzending PPR l Lijf in beweging, documen taire Spel zonder grenzen i Den Haag vandaag Journaal 20.55 Ironside IKOR 21.45 Kenmerk 22.30 Journaal 16.20 Einmal show und retour, amusement 21.05 Spel zonder grenzen 22.50 Voetbalreportages 19.10 Hef spoor van Jim Sonnett, tv-spel 21.00 Die Nacht von Lissabon, tv-film NEDERLAND II NOS 18.45 Klrl de clown 18.55 Journaal VARA 19.05 Vos in de stad 20.00 Journaal e 20.21 Met vriendelijke groeten, verzoekplaten Duitsland III 20.10 Dubbeldekkers, tv-serie 20.35 De grote natuurreservaten; 21.05 Spel zonder grenzen NEDERLAND I NOS 18.45 18.55 VPRO 19.05 19.20 20.35 21.00 22.00 22.45 23.15 Beertje Colargol Zwijgen is goud, oude films Popeye Journaal Berichten uit de samen leving AH in the Family VD Blues, show Hoe heet de burgemeester van Wezel? quiz De zenuwen gieren weer door m'n keel, griezelfilms Journaal 22.15 Voor God en Ulster - Hoop of puinhoop, documentaire 23.15 Den Haag vandaag 23.25 Journaal 17.05 De domme Iwanko, Rus sisch sprookje 18.35 Nur ein Komödiant, Duitse speelfilm 21.15 Goodbye to yesterday, speelfilm mef Ironside 16.40 Schone Stimmen, opera 17.45 Die beiden Schwestem, film met O.W. Fischer 2.45 Nachten in de Spaanse tui nen, muziekimpressies Duitsland III NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal :o 19.05 EO-kinderkrant 19.30 The Buffalo's, dierenfilm 20.00 Journaal 20.21 De beproeving, film 21.50 Nader bekeken 20.15 De dominees van St. Pauli, reportage 21.00 Muziek uit de Méditerranee België Nederlands Wachtwoord, quiz 1 20.40 Geef mij de schuld maar weer, eenakter 21.25 Begijnhoven in de Neder landen, documentaire HILVERSUM 1 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. Politieke Partijen: 18.20 Uitzen ding van de Rooms Katholieke Par tij Nederland. VARA: 18.30 (S) Dans- orkest en solisten. E.O.: 19.00 uur Klankbord: actualiteiten. Informatie en commentaar. 19.15 (S) Licht en semble. 19.35 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: geestelijke liederen. 20.00 Bijbelstudie. 20.15 <S) Grammofoonmuzlek. 20.20 De bijbei en homosexualltelt. lezing. 20.35 Is raels verleden en heden, klankbeeld. 21.00 EO-Metterdaad - een program ma over Chr. Hulpverlening. 21.10 (S) Grammofoonmuzlek. 21.20 Avondsluitlng. TROS: 21.30 (S) Spe cialiteiten k la Carte; verzoekplaten- programma. 22.20 Aktua. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Stikkers: moppen en liedjes. 23.15 CS) Licht platenpro- gramma. 23.55-24.00 Nieuws. publiek. 18.30 Nieuws. 18.41 Voor blinden en slechtzienden. 18.50 CS) Lichte grammofoonmuzlek. 19.10 R.V.U.: Wat doet het Frins-Bern- hard-Fondsgesprekker kost: moderne muziek. 22.30 Zln-I tuig: impressies van het Internatio-' nal Poetry Festival. NOS: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost mag niet eten. 19.00 Nieuws. 19.02 Lichte muziek, afgewisseld door sport, met 0.55-1.00 Nieuw: 12.35 (S) Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) De Utrechtse Kring Cantorij: klassieke liederen. 13.45 (S) Het Engels Ka merorkest en solist: klassieke mu ziek. 14,19 (S) Internationaal Beiaardconcours 1973 te Hilversum. 14,30 (S) Oorlog en Vrede: hoorspel- 16.03 Radiojoi 17.00 (S) Mobiel HILVERSUM 2 NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klassie ke muziek (gr.) 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: programma-overzicht. 8.00 (S) Te Deum laudamus: gewijde muziek, (gr.). 8.24 Op de man af: een evan- orkest: klassieke Schoolradio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Podium voor de vrouw: maatschap pij-Informaties. 11.05 (S) Onder de hoogtezon: voor de zieken. 11.40) Hier en nu-extra. 11.55 Mededelin gen. 12.00 Zingen met Cecilia: volks muziek. 12.15 (S) Meisjeskoor: lich te muziek. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws, f 12.41 (S) Hier en nu. 12.50 Protes tantse middagpauzedlenst. 13.10 (S) Licht koor. (gr 13.20 (S) Licht en semble. 13.45 Bulten de taalgrens: vertaalde gedichten. 11.05 Schoolra dio. 14.25 (S> In kleine bezetting: klassieke kamermuziek. 15.15 Gelo ven is geen eenvoudige zaak. ge sprek. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Studio 6: middagmagazine, met om 16.30 (S) Hier en nu. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM 3 TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Gelderen Show. (8.00 Nieuws). KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 KRO-op- Drle: disejockeyshow. (10.00 en 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf tot twee: KRO's pauzepro grammamet om 13.00 Nieuws en om 13.02 Raden maar14.00 uur Nieuws. 14.03 Disjoekeyshow. (15.00 Nieuws). NOS: 16.00 Nieuws. 1G.03 De daverende dertig. (17.00 Nieuws). Koos Postema's programma „Een groot uur: U" komt deze zomer elke week op het scherm. Het programma behelst in feite een confrontatie van een kleine minderheid met een meerder heid die daar onwennig tegen over staat. De minderheid van gisteren: de stotteraars, Er werd over geïn formeerd door charmante ex- stotteraarster Willy Schouwen- berg, benevens door 'n medisch deskundige en een psychologe. Echt geïnformeerd? Eigenlijk niet. We wérden nauwelijks wij zer over oorzaak van het stotte ren, hoorden dat er uiteenlopen de therapieën zijn en kregen de indruk dat deskundigen nog tas ten naar de juiste benadering. Wat van zo'n uitzending beklijft is eigenlijk heel weinig. Dat je ook deze gehandicapte mede mens met begrip tegemoet moet treden. Dat sommige methodes in sommige gevallen succes heb ben. Het een en het ander was vooraf voorspelbaar. Postema's aanpak was inne mend genoeg om zo'n program ma desondanks geslaagd te kun nen noemen, Maar eigenlijk is dat een negatief punt. Een groot uur U werd in feite een amuse mentsprogramma met een ex- stotteraarster als welsprekend hoogstands-werkster, bijgestaan door onbegrijpelijke meningen van deskundigen. Het amusements-karakter werd verstevigd door Polis en Helléni- ques en de volmaakt herstelde neus van Lenny Kuhr, de zange- geres die bovendien nog zong. Mislukte amusemenlsbijdrage werd het spelletje „Op verhaal komen", onderdeel dat Postema bij volgende uitzendingen als „absoluut misluk"' behoort te weigeren. De VARA had nog een spelletje: Wie, wat, waar? Een panel-ge- 1 val zoals ze voorkomen sinds de oer-t.v.-tjjd. Dit soort spelletjes zijn tot mislukken gedoemd om dat deelnemers de knikkers be langrijker plegen te vinden dan het spel. Wie, wat, waar? buigt voor die nat'.cnale ondeugd en wordt daa-.nee gegarandeerd iets ver- nrud'Jt dc zege perse gp.at naar de zuinige speler die zijn risico tot een minimum be perken wil. Vg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2