A TUSSENDOORTJES" [12 Weg met het zout...! Natuurprodukten tegen sinaasappelhuid VOOR DE VROUW J Je wordt zo moe van alle vernieuwingen. tztzEEEQIOQEzEEZ -^■^VÏnkeg?""=^- pagina LEIDSE COURANT JUNI 1973 'r is een nieuw soort mode ontstaan voor kou de zomers en milde win ters. Dan vragen we „in-betweens". Vroeger had je zomer- en winter- kleding. Tegen de lente igingen de wollen jurken en mantels met de mot- tenballen in een kist: begin september kwa men ze eruit. Dan werd het herfst. Die tijd is voorbij. Nu lopen we te rillen in juli en te stik ken van de hitte in okto ber. Vandaar de „tus sendoor", als bijvoor beeld de „fakefur" of jas van namaakbont (po lyamide), die in alle sei zoenen dienst doet. Voorname plaats neemt dn de „regentailleur" va nlak of ander water afstotend materiaal. Het jasje kan inplaats van op de rok even goed op een lange broek van andere stof worden ge dragen. We beleven de tijd van de bouwpakket ten (onderbloes, -over- bloes, jumper, debar- deur, vest, salopette). Ander kledingstuk, (in feite een regenjas) voor alle weertypen is de im permeable van pak weg gebloemde geïm pregneerde zijde. Is hij van mooi materiaal ge maakt, dan leent hij zich behalve voor een regenbuitje ook nog es 'n keer voor avond- of cocktailjas. De perio de dat regenmantels al leen gekocht werden door mensen met een heilige vrees voor „re gen" is voorbij. Het uit de vergetelheid gerukte garderobe-onderdeel komt nu boven water in allerlei vormen en stof fen. Het is geschikt voor alle seizoenen en gele genheden doordat de funotie is veranderd. Er zijn katoenen gabar- dientjes, „gecoate" en gelakte jasjes, nylon tentmanteltjes, nylon de plume kleertjes, voor de vakantie in de koffer te frommelen en zo weer uit te hangen. Omdat er Hij en zij in verrukkelijke Finse wikkeljas met bindceintuur, gemaakt van olijfkleurige lamssuède. Lange broek van hetzelfde materiaal. Bij grote wa renhuizen (Friitzli Finland over deze „geen-vlees- en-geen-vis" spulletjes wel wat te vertellen valt hebben we een beetje in de stad voor u rondge neusd. Sportzaken stel len dat de tiener het liefst de hele dag (en elk seizoen) meest het spijkerpak een „regen jack" draagt van ver schillend materiaal in blousonstijl. Scholieren zien ook wel wat in knielange jasjes van polyester op katoen (ca. 25,-). Voor ieder een de kleine regenjas jes, opvouwbaar in een pakje voor in de achter zak. Ze zijn van gewe ven dunne nylon, aan de achterkand „gecoat" en kosten nog geen twee tientjes. De trenchcoat wil er bij alle leeftijds groepen wel in. Deze stoeren jassen in de mi litary-look verkoopt bij na elke modezaak en grootwarenhuis. Hij en zij kunnen ze dragen. De uitvoering is vaak in poplin, af en toe in cor duroy, dat waterafsto tend is gemaakt. De prijs? Van 75,- tot 125,-. De nieuwe col lecties voor de herfst concentreren zich op het sportieve genre. Loden blijft „in" voor meer conservatieven. Men blijft de uitwaaie rende rugplooi waarde ren. Modezaken met een cliëntèle, die voor niet te veel geld chic wil zijn, verkopen veel Vi- stram jassen (zwart, bruin, beige), die voor 79.- tot 150,- te krij gen zijn. Gevoerde jacks van imitatie leer (ca. 80,-) en imitatie suède jacks met nylon voering (ook van 80.—) gaan vlot van de hand. Echt leren blazers hebben een vlakke borst en bre de puntige revers. Maar liggen veel hoger in prijs. Trekt u er rustig een paar lapjes van honderd voor uit. Heel plezierig is de „regen jas" met borgvoering, die er bij zonnig weer kan worden uitgerukt. Want hij zit met druk knopen van binnen vast. Eleganter natuurlijk zijn de 3/4 katoenen jas jes, die je bij elk weer type en in alle kleuren getailleerd en hooggeslo ten in het straatbeeld niet. Ze staan uitstekend op een zwart e lange broek. Soms zijn ze zo ruig als een tent. Tot slot bij de „dure" he renmodezaak de „Bu- berfy" katoenen jas uit TrevVra en Polyester 268^-. 358,-) met rond gesneden kraag. Het rliodel is lang en wijd. Maar het fluister- spook vertelt toch dat komend seizoen de mode weer langer wordt... Hoe dan ook: zo'n jas fis geknipt voor de leeftfjdsgroep 25-40. Zijn eigenaar hoeft 'm ook niet \met fluwelen handschoertt-n aan te pakken. Hij kan rustig achter in dte auto wor den gekwakt, zondat dat het hem deeQt. Komt er dan tijdens ó'e wande ling een plotselinge stortbui of windhoos op zetten. geeft hij volledig bescherming. Tiny Francis. •- Met de scholen schijnt allerlei fout te zijn. De huwelijken moeten opeens openwat dat ook betekenen mag. En de kinderen mogen geen snoep, maar wèl voorlichting, (terivijl ze alleen het eerste ivillen). En als je keuken niet bij de kamer getrokken wordt, loop je achter. Alles moet ineens andersJ Breng die moeheid eens naar Vinke, het modehuis dat ontspannend werkt, omdat je er niet verdwaalt in een massa. En omdat je er de badmode in de nieuwste lijnen en kleuren tegenkomt, die niet vernieuwd hoeven omdat ze al helemaal in zijn. Vinke mode voor langer dan vandaag. MEDISCHE RUBRIEK De trenchcoat doet het weer. Het linker model is van Pierre d^Alby en heeft elastieke banden in de rug. Rechts een fijne .gecoate" ka toen voor de trenchcoat van Jean Claude. Schouderstukken en éptfu- kaletten mankeren niet. Voor haar: stevige waterafstotend katoenen blouson met dubbel elas tiekebanden in taille en manchet. Het vriendje draagt een „Base- ball-jack" van geruwde katoen met contrast (gebreide) boorden. Deskundigen zien steeds meer het verband tussen hoge bloeddruk en het zoutverbruik. De bloeddruk schijnt te stijgen evenredig met de verbruikte hoeveelheid zout. Bevolkingen die geen zout toevoegen aan hun voeding, zoals de Carajos in Brazilië, de Masai in Tanzanië en de Puka-Puka op de Polynesische eilanden, kennen de kwaal van de hoge bloeddruk niet, ook niet op gevorderde leeftijd. In onze westerse wereld daarentegen, waar er vrolijk met het zoutvat gezwaaid wordt, is de hoge bloeddruk flink ingeburgerd. Men kan in dit verband zelfs spreken van een chronische epidemie met een ern stige weerslag op de volksgezondheid. Inderdaad, hoge bloeddruk bevordert de aderverkalking en kan an derzijds tot ernstige verwikkelingen leiden zoals een beroerte. De aderverkalking of arteriosclerose neemt 80 tot 90 pet van de totale sterfte door hart- en vaataandoeningen voor haar rekening. Niet te verwonderen dat het zout de laatste jaren slecht aangeschreven staat bij de hartspecialisten. Onze dagelijkse behoefte aan zout wordt gedekt door het zoutgehalte van de natuurlijke voedingsprodukten. Deze behoefte Is 3.75 tot 3 gram per dag. Voedingsenqufites hebben echter uitgewezen dat we gemiddeld 15 gram zout per dag en per persoon toevoegen bij de bereiding van de voedingsmiddelen of bij het eten. Wanneer we daar de hoeveelheid zout bij doen die de industriële ver werking van de voedingsmiddelen bijbrengt, dan komen we tot een totaal van 22,5 gram keukenzout per dag. Dit Is 4,5 maal meer dan we eigenlijk nodig hebben om fit te blijven. De schuld treft dus niet alleen onze huismoeders. Ook de industrie dient op het bankje van beschuldiging te zitten. In de eerste plaats is ons brood veel te zout. Onze bakkers zouden een aktie moeten v oeren om het zoutgehalte in het brood geleidelijk te verminderen. Te drastische maatregelen zijn ons inziens niet aan te raden omdat een te vlugge daling van het zout in het brood de bevolking afkerig zou kunnen maken van het brood. Dit zou jammer zijn omdat het brooil een buitengewoon goede bron van koolhydraten is, die we reeds geruime tijd aan het verwaarlozen zijn. Maar ook andere.voe- dingsv uiddelen worden ons te zout voorgeschoteld. Denken we in dit verband aan droge soepen, gerookt vlees en gerookte vis. vele ge giste of' gesmolten kaassoorten. Conserven, evenals de meeste ge- bruikskiivre voedingsmiddelen voor baby's. Ingevolge deze voedings middelen (baby foods) krijgen onze baby's van 1 tot 15 maanden tienmaal t* veel zout. Kortom, reed's voor elke behandeling of bereiding bevatten de voe- 1 dingsprodukten in hun natuurlijke staat voldoende zout om onze ge hele behoefte' te dekken. Men kan zout verminderen en toch smakelijk eten. Groenten In blik bevatten meer zout dan natuurlijke verse groenten of diepvries- i groenten. Diepfries klaargemaakte gerechten zijn evenwel ook bij gezouten. Speks.togerijprodukten zijn zouter dan vers vlees. Hetzelf- i de geldt voor vis". Daarom kan men beter verse of diepvriesvis ne- men. Soep gemaa.kt van verse groenten bevat minder zout dan soep in pakjes of in bllkj'es. Men neme bij voorkour ongezouten boter of margarine. Boter ver dient extra aandach t omdat die van zichzelf al aderverkalking be vordert. Bijna alle kaassoorten zijn gezouten. Mineraalwater kan sterk in keukenzout-gëhalte verschillen. Zo bevat Spa Reine 2.99 milligram natrium per liter en Vlchy „Grande Grille" 1980 milli gram per liter. Ter verduidelijking dit: keukenzout bestaat uit na trium en chloor; de nadelige invloed wordt echter volledig toege schreven aan het natrium In de tweede plaats is de kooktechniek belangrijk. De snelkoker verdient de hoogste lof. Hij Is snel en de smaak van de voedingsmiddelen wordt er niaximaal in bewaard. Vlees en vis kun nen het best geroosterd of gebakken worden. Ook het koken in warmwaterbad geeft een go«d behoud van de aroma's. Tenslotte staat er een heel assortiment' kruiden te onzer beschikking om de afwezigheid van zout te compenseren. Het geraffineerd goochelen met al deze zoete, vette, zure, scherpe, aromatische en peperspece- rijen is een hele kunst. Niettemin', kan men met deze specerijen een veel grotere verfijning verkrijgen dan met de uniforme en afstom pende smaak van het zout. Er be.Vtaan goede handboeken over spe cerijen. Alleszins een nuttig gescheixk. DR. ICKX Het badseizoen stelt speciale ei sen aan de vrouw. Als ze met een gelukkig gevoel in het wa ter wil spartelen moét haar fi guur, zo niet „ideaal" maar dan toch redelijk zijn. On danks dit z.g. „axioma" zijn er toch tal van baadsters die zich uitstekend amuseren ter wijl de weegschaal 's morgens lelijk blijft doorslaan. Ze leg gen zich erbij neer dat hun fi guur geen gelijkenis vertoont met dat van de spreekwoorde lijke „den", maar hebben het verstandige besluit genomen zich er geen bal van aan te trekken en toch fijn te gaan zwemmen. Velen echter doen er wat aan. Ze hebben uitgekiende diëëten of kuren, die een goede in vloed hebben op de lijn! Met al deze zaken is het oppassen geboden. Zelf niet modderen, maar de arts om raad vragen. Hierover wilde ik het eigenlijk niet met U hebben, maar we! over een euvel dat vaak bij corpulentie voorkomt en de zaak voor de vrouw met oo-> voor-het-uiterlijk niet plezieri ger maakt. Meer dan 80% van de vrouwen ouder dan 18 jaar staan oog in oog met het ver schijnsel cellulitis, ofwel in de volksmond geheten, de „si naasappelhuid". Op strategi sche plaatsen, zoals buik, heu pen. dijen, hals, enkels, bin nenkant van de knieën en ach terkant van de armen ontstaat een opeenhoping van kleine vetbolletjes, die ook weieens Wreedaardig „vetkussentjes" Worden genoemd. Nu zijn er een aantal preparaten in de pelhui'd". De plaatsen die niet slanker moeten, vermageren het eei'st. Dr. Ducray zal dit ook wel weten en gooide zich daarom itnergick op het uitvin den van »ïen methode om bin nen drie of vier weken plaat selijk 2 tot 5 centimeter „dun ner" te worden. Dit zou bete kenen: u hobt het maar voor het kiezen. Verstaat u mij niet mis, we geven alleen het nieuws door en laten de beoor deling aan ortze lezeressen over. De Efancylmethode maakt gebruik van twee na tuurproducten die de Romei nen al kenden. Er rijn drie op elkaar aansluitende spullen: zeep met massagehartd, crème en gelei. OndersleumMide wer king wordt verkrcfaen door badschulm. Hoe doen we nu? Gedurende twee of drie minu ten 's morgens moet het schuim In de huid worden gewreven middels de massixge- hand. Na de massage de huid insmeren met crème, 's AvontAs wordt de huid met gelei gemas seerd zonder massagehand. De vetbolletjes die onder de huid zitten zouden worden afgebro ken en liefderijk in de bloed baan opgenomen. Wel wijst de Franse arts op regelmaat in de behandeling, dus dagelijks op de massagetoer gaan. De kosten van de complete set zijn betaalbaar: voor de hele hehnndel'ng (3 tot 4 weken) bent u 50.- kwijt. De Elan- c"I-m»*thode is alleen verkrijg baar bij apotheker of drogist. T.F. BINDWEEFSEL handel, die deze cellulitis wil len bestrijden. Ik zeg met op zet „willen", want de .goede wil is er, maar de dure prepa raten geven niet altijd het ge wenste resultaat. Vanzelfspre kend: ook hier „ieder pondje gaat door het mondje". Dus verstandig eten. weinig of niet snoepen bindt de strijd aan met cellulitis. Aangezien het echter een zo groot percentage van de vrouwen betreft die zich in meerdere of mindere mate dagelijks ergeren aan hun „sinaasappelhuidje" op welke plek dan ook wil ik een nieuwe vinding niet onver meld laten. Het betreft een product dat het onderhuids bindweefsel zou kunnen doen verminderen, temeer waar het er op een speciale men er moet worden ingemnsscerd i massage de bloedsomloop sti muleert. Het gaat over de Elancyl-methode. die gebruik maakt van Hedera Helix - (klimop) en „Ruscus" (een hulstacchi -e) extracten. Sa men met het Franse dames blad Elle werd een onderzoek ingesteld naar de resultaten van deze door Dr. Ducray uit Castres in zijn laboratorium ontwikkelde methode: 85%, van dc gebruiksters had er baat bij. Uit oen onderzoek van de Franse dokter H. eclerc is gebleken dat een algemene vermageringskuur niet veel in vloed heeft op de „sinaasap- Bindweefsel Dagelijks masseren met speciale zeep. De bolletjes en gaatjes hebben een zuigende en drukkende werking op de huid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11