TOERISTENMARKT KATWIJK Van Berckelweg in Noordwijk geopend VOLGEND JAAR IN DE PRINCESTRAAT Meerderheid in college niet voor erfpacht Middenstand protesteert tegen dreigende superstore stad en streeknieuws Leidse agenda Hoornse zusters gaven pensions schoonmaakbeurt PAGINA 3 ZATERDAG 16 JUNI 1973 LEIDSE COURANT KATWIJK De volgende zomer krijgt de Princestraat een toeristische markt. Het zal een markt worden zoals die bij voorbeeld wordt gehouden in Hoorn, Schagen en nog zoveel andere plaatsen. Dit vertelde gistermiddag burge meester A. G. Vermeulen aan de heer H. H. Zonderop, voorzitter van de vereniging voor ambulante handel. Zoals bekend bestaat de Katwijkse weekmarkt vijftien jaar, Ter gelegenheid daarvan opende gistermiddag burge meester Vermeulen de speciale makrt manifestatie. De heer Zonderop prees zich in met wethouder Van Dijk, die zijn toespraak gelukkig dat hij zelf ambulant handelaar is ge in Katwijk kon onderhandelen weest. LEIDERDORP Een aantal belangrijke besluiten zal de gemeente raad van Leiderdorp maandagavond moeten nemen. Principe-uit spraken wil het college hebben over de wijze waarop bouwgrond moet worden uitgegeven in Leiderdorp, in het bijzonder in het plan Voorhof. ■De meerderheid van het college opteert niet voor het uitgaven van grond erfpacht, een sy- i steem waarvan wel wethouder Drenth (soc.) voorstander is. Hij verwacht er op langere ter mijn meer voordeel van'voor de gemeente. Het college vraagt de raad voorts een krediet van 1.075.784 voor de bouw van een dubbel gym nastieklokaal annex sportzaal in Binnenhof. De raad wordt ook gevraagd in principe te beslui ten over de aanstelling van een pedagogisch-didactisch mede werker voor de scholen en tot het instellen van een werkcom- missie, die voorstellen moet doen over de organisatiestruc- tuur van het schooladvies en be- geleidingswerk. De kabeltelevisie, die al eerder in de Leiderdorpse raad aan de orde is geweest, komt maandag avond wederom ter sprake. B. en W. stellen de raad voor 5500 beschikbaar te stellen om De burgemeester en een groot aantal genodigden kregen van de gezamenlijke marktkooplie den bloemen aangeboden. Daar na maakte het gezelschap een rondwandeling over het markt terrein. Tijdens deze wandeling ontspon zicheen informeel ge sprek tussen burgemeester Ver meulen en de heer Zonderop over de vraag of de markt niet naar de Princestraat en in de toekomst naar het nieuwe bad- centrum kan verhuizen. Zoals bekend probeert de gemeen te al een tijdlang en andere plaats voor de markt te vinden om het zwembad te kunnen uit breiden met de zo noodzakelijk gebleken ligweiden. Voor ver plaatsing van de markt bleek de heer Zonderop echter niets te voelen. De Katwijkse weekmarkt is ideaal gelegen. Uit de verre om trek komt men naar Katwijk om hier te markten. Er is vol doende parkeerruimte. Ver plaatsing naar de Princestraat zou een achteruitgang beteke nen volgens de heer Zonderop. „Daar is veel meer plaats voor een toeristische markt." Na de rondwandeling wa ser een informeel samenzijn in het res taurant van sporthal Cleyn Duin. Daar zei de burgemeester tot vreugde van de marktkoop lieden: ,,De toeristische markt is al half gerealiseerd. De com missie voor middenstands- en marktzaken zal het college bin nenkort om advies vragen." De eerste, nog wat premature ge dachten werden verder aan de restauranttafel geformuleerd: het zou een markt moeten wor den voor de morgenuren. Dat voorkomt een al te grote toeloop van dagjesmensen. Namens de marktkooplieden kre gen diverse aanwezigen een an tieke kaasstolp aangeboden. Tien fruitmanden kreeg burge meester Vermeulen om te schenken aan Katwijkse instel lingen. Die zullen gaan naar het gasthuis aan de Voorstraat en naar het Rotterdamse Zeehospi tium. LEIDEN Gistermiddag zijn de noodlokaliteiten voor het vormingscentrum voor werkende jonge ren hoofdgebouw Hogewoerd 57) min of meer officieel geopend. Al in de week van 12 maart waren de lokalen aan de Apollolaan betrokken door de lesgroepen van het centrum, De lokalen zijn ge groepeerd rondom een open recreatieruimte (zie foto). Stafleden en cursisten voelen er zich al aardig thuis. Toch moest adjunct-directeur Gijs Geerts gisteren in een toespraakje even zijn ei kwijt. Hij vond het bedroevend, dat er steeds lapmiddelen gezocht worden voor de huisvesting van de cursisten, alles in afwachting op de nieuwbouw in de Cronesteinpolder, die pas volgend jaar betrokken kan worden (als het opschiet). Siemens Nederland NV een ad vies te laten uitbrengen voor een centrale antenne-inrichting voor heel Leiderdorp. Siemens heeft op dit gebied veel erva ring, aldus het college. Bij de ontwikkeling van een en ander zal de bevolking nauw worden betrokken. Men denkt aan een enquête en een informatiecen trum, te organiseren in septem ber. De gedachten van B. en W. over de exploitatie van de ka beltelevisie. Men denkt aan een stichting waarin gemeente, de Algemene Woningbouwvereni gingen en andere belangengroe pen blokken van eigen wonin gen, die al een gemeenschappe lijke antenne-inrichting hebben deel kunnen nemen. Ook het nemen van enkele voor- bereidingsbesluiten staat op de agenda. Daarbij is een voorbe- reidingsbesluit t.a.v. de Winkel hof, waarvan al eerder deze week de nodige details werden gepubliceerd. - v NOORDWIJK Gistermiddag heeft de wethouder van openba re werken, de heer C. van Duijn, de nieuwe Van Berckel weg officieel geopend. Dit ge beurde met de inwerkingstelling van de kersverse verkeersinstal- latie op de kruising van de zo juist gereedgekomen verkecrs- De Lageweg geeft geen aanslui- baan met de Gooweg. „Ik hoop ting op de Van Berceklweg. Om ting Voorhout—Leiden en de rijksweg. Van nog meer beteke nis wordt deze verbinding in de toekomst als de provinciale weg nr. 1 gereed komt, tussen Kat wijk en de grens met Noord- Holland. de verkeers lichteninstallatiede Van Berckelweg is open. dat het een veilig kruispunt zal zijn", zei de wethouder bij het indrukken van de knop. uwe weg geeft vanaf de Van de Mortelstraat een recht streekse aansluiting in de rich- de bronsgeesterweg te bereiken moet men de nieuwe weg dwars oversteken. Rechts- of linksaf- slaan is verboden. Dit znl de bol- lenkwekers aan de Bronsgeester weg wel voor problemen stellen. De verkeerslicht-installatie, die op het drukke kruispunt stellig in een behoefte voorziet, hectt enkele onvolkomenheden, met name wat het linksafsluande verkeer betreft. Verkeersgelei ding door middel van afgeteken de banen zal op z'n minst nodig zijn. Voetgangers dienen gelijk tijdig met de wielrijders over te steken, doch voor hen ontbreekt elke aanwijzing. De praktijk zal aantonen in hoeverre ten aan zien van één en ander nadere voorzieningen moeten worden getroffen. WARMOND Ter gele genheid van het 55-ja- rig jubileum van St. Matthias Warmond werd gisteravond een grandioze muziekshow gehouden op De Baan. De belangstelling was bijzonder groot en het publiek kwam alom aan zijn trekken. Aardig was het eerste optreden van het jeugdmajoretten- korps. Nog wat onwen nig, maar toch dapper stalen de meisjes de show (zie foto). Ook was er een optreden van vier jeugdleden van de drumband, die onder leiding van hun instrukteur Van Eg- De afdeling muziek ver zorgde een populair concert, dat zeer in de smaak viel. Vooral de rythm group viel op. Na het concert volgde een fijne show door de drumband en het grote majorettenkorps. De afdeling toneel bracht een wagenspel, waarna de grote finale volgde door orkest, drumband en de beide majorettenkorpsen. Een show die in de na bije toekomst onge twijfeld voor herhaling in aanmerking zal ko men. Kaasmarkt Alkmaar (15 Juni) Aan voer: 32.000 kg. Commisslenotorln- gen (ln guldens per kg.); tabrlekse- dammer 3.87. middelbare 3.92; Goudse volvette 4.04. Handel: goed. Kaasmarkt Lelden (15 Juni) Aan voer: 2 partijen Goudse en 3 partij en Leldse kaas. Prijzen (ln guldens per kg.): Goudse tot 4,83: Leldse tot 6,00. Handel: Leldse goed, Goudse Groenteveiling Lelden (15 Juni) Aardbeien 93; Champignons 200— 290: Aardappelen 87—118; Andijvie 28—42. Peulen 280—270; Snijbonen 300440; Stambonen 460; Spitskool 19—42; Postelein 22—61; Rabarber 25—39: Spinazie 56—74; Prei 63; Pe pers 415—475; Paprika's 35—66; To maten A 1130—1270; Tomaten B 1180—1190; Tomaten C 1160—1210; Tomaten CC 920-960; Waspeen 92— 95 per 100 kg.Bloemkool A 95— 140: Bloemk. B 70-115 Blocmk. C 50-80 Komk. AAA 61-58, AA 5354. A 48 —50. B 44—17. C 34—39. D 27—28. E 19; Sla A 6—13 per 100 stuks; Bos- peen 83—116; Kroten 25-42: Peter selie 8—17; Radijs 20—29: Selderij elkkoeeln te koelen 197. vare koelen 40 vette kalveren 15. nuchtere kalveren 1, vette schapen 50, vette lammeren 132, Texelse lammeren 800, Noord- hollanse 671, varkens (zeugen) 31. biggen 130, geilen 14, ponnles 1. veulens 8. totaal 2160. Prijzen (ln guldens per stuk)slachtslleren per kg. gesl. gew. 6,40—6.90; melkkoeien 1625—2325; vette koeien per kg. gesl. gew. 5.90—7,15: vare koelen 1000—2175; vette kalveren per kg. lev. gew. 4.80—5,20; vette schapen 125—175; vette lammeren 175—210; lammeren 150—172.50; [oordhollandse 160—175; drachtige zeugen 550—750; schrammen 145 170: biggen 105—125; veulens 70O- 1000; geiten 20—90. Handel: slacht- gen matig, paarden en veulens gelten vlug. Velling Katwijk/Rijn 15 Juni Was- peen p. kist Al 8.20—12.10. All 3.60—9.40. BI 14.00—16.70. Bil 2,20. Cl 6.70-8.70. CII 6,50. Bospeen 81— 1.28. uien 29—86. sla 7—23, spinazie 60. spitskool 20-27, rabarber 35-36, selderie 640. andijvie 16—21. peter selie 33. krulpetersclle 18—34, prei 1 1,10-1,38 prei II 63. radijs 18-30, prlncessebonen 4,20, snijbonen 3,80. bloemkolen 61 1,25, en 72—1,10, 8 1 1,10—1,29, 811 52-1.01, 10 II 23-67. 12 II 78. Aanvoer waspeen 50.000 kg. WOENSDAG 20 JUNI Hazerswoudse basisscholen bieden burgemeester Ten Heuvelhof hun HAZERSWOUDE Een „schoon" en een „vuil" leefklimaat stonden over het alge meen model voor de twee tentoonstellingen, die in Ilazcrswoude worden gehouden ter afsluiting van het mi lieuproject op basis- en mavoscholen. Maandag 18 juni en dinsdag 19 juni, tussen 18.00 en 20.00 uur, kan men in de O.L.V. van Banneuxschool consta teren, hoe de jeugd van Hazerswoude denkt over het leefkli maat in eigen en wijde omgeving. In de Jo hannes Postschool is de expositie tussen 18.30 en 20.30 uur te bezichtigen. Met plak- en knipwerk, met het kweken van plantjes, met wateron- derzoek, via foto's enz. heeft de schooljeugd getracht on van deze tentoonstellingen een opzienbarend project te maken. Leuzen als ..Vies milieu zijn wc beu" en „Heb hart voor het groene hart" hebben de kinderen metterdaad bezigge houden. De Pius X- scholieren zetten ook een toneelstukje over het milieu op de plan ken. KOUDEKERK Naast tal van bekende vermakelijkheden zijn er op de Oud Hollandsche Marckt te Koudekerk ook een aantal oude ambachten te zien. Een leerbewerker doet ondermeer zijn best fraaie figuren in tassen en riemen te stansen, de pottenbakster draait haar potten en dat alles onder grote aandacht van het publiek. •EIDEN De georganiseerde middenstand van Leiden, Leiderdorp, Alphen a.d. Rijn, Voorschoten, Zoeterwoude, Koudekerk en Oegst- geest meent, dat het geplande en deze week op een persconferentie aangekondigde grote winkelcentrum „Winkelhof" in de Leiderdorp- se woonwijk Binnenhof desastreus zal werken op de middenstand van Leiden en omgeving. De grootste bezwaren gelden daarbij de superstore, die de Bijenkorf er wil vestigen. Ofschoon men meent, dat van de uitvoering voorlopig nog geen sprake kan zijn, omdat op de grond terplaatse nog geen goedgekeurd bestemmingsplan rust, wil de middenstand in elk geval trachten door protesten bij Ged. Staten en de Kroon het project op de langere baan te schuiven. Een en ander is van de zijde van de Leidse en Leiderdorpse miden- standsverenigingen meegedeeld. Volgens de middenstand heeft het scheppen va n22.000 m2 verkoop ruimte (3 Groenoordhallen) een bijna onvoorstelbare invloed op de structuur van de handel. ,,De omzet, die de geplande superstore al leen moet halen, is met 50 miljoen gulden niet aan de hoge kant. Hierbij gevoegd de verkoop in andere ruimten dan deze superstore betekent, dat er een gesteunde aanval begint op de bestaande klei nere koopcentra, de Leiderdorpse middenstand en de handel in de omliggende gemeenten. Want voor een dergelijke omzet wordt het koopgehied van zeker 200.000 inwoners van het gewest aangevre ten." De 17.000 zielen van Leiderdorp", aldus de middenstand, vor men daar een fractie van". Verder meent men in middenstandskringen, dat de plannen voor ves tiging van koopcentra in de Leidse Merenwijk (7500 m2 is gepland) thans wel op zeer losse gronden zijn komen te staan. Tenslotte vraagt men zich af, of in het gewest en met Leiden en omliggende gemeenten door gemeentebestuur, grondsollicitant en plannen-bou wer overleg is gepleegd. Leiderdorpse raadsleden bleken van deze vergevorderde plannen niet op de hoogte te zijn. »EN HAAG/LEIDERDORd „Zou zo'n bankoverval niks voor ons zijn", opper den twee kelners en een ser veerster enkele maanden geleden, toen de dagbladen bijna iedere dag melding maakten van een overval. Het drietal besloot daarop RABO-bank in Leider. Bankoverval te Leiderdorp in cel geëindigd dorp te overvallen. Voor de Haagse rechtbank ston den zij deze week terecht, om dat de politie hen snel wist te pakken nadat men de identiteit van de „overvalwagen" had vastgesteld. De serveerster, een 40-jarige vrouw uit Alkemade, liep prompt in de armen van de politie toen zij daags na de overval in Leiden haar auto kwam ophalen om er mee naar een zomerhuis in Noordwijk te gaan waar zij met een mededa- Tegen R. L. alsmede tegen de 24- jarige. Katwijker J. v. T. eiste de officier een jaar en drie maanden; tegen de vrouw die de auto draaiend had gehouden en uitkijkdiensten had verricht terwijl de maimen 19.000 bij elkaar graaiden, werd een jaar waarvan drie maanden voor waardelijk geëist. LEIDEN De veertien zusters, die in Hoorn een cursus volgen in het vormingscentrum Dijk en Duin en die gisteren in dc Groenen- stceg gastarbeiderspensions aan het schoonmaken aren, wisten van aanpakken. Zodra men in de buurt van hel werkterrein kwam, werd men begroet door een enorme stofwolk die als een mistbank tussen de dicht open staande huizen hing. Dc dekens werden uitge klopt. De steeg was één grote bedrijvigheid. Behalve door de grote stofontwikkeling werd de neus ook aangetast door een penetrante schuurmiddelenlucht. Al spoedig bleek dat de zusters Feenstra door de Stichting Mi- I niets van publiciteit wilden heb- grantencentra is een hele voor- ben. Teleurstellende ervaringen uitgang geweest. met krantenartikelen hadden Nico, van de werkgroep Buiten hen in sterke mate een gereser- londse Arbeiders: ,,We hebben veerde houding doen aannemen nu drie werksters in vaste loon- tegenover ..persjongens". Ze dienst maar er moeten er nog hadden min of meer wel ver- een paar b.jkonen anders hou- wacht dat het in de Groenen- den we het niet schoon. De hui steeg zo smerig zou zijn: „An- zen zijn vreselijk oud", ders hadden we niet zo nodig Marieke, één van dc stafleden uit hoeven te komen, hè?" Hoorn: „Eigenlijk moeten we De Turkse arbeider R. Ozdemir: met z'n allen hier een week „We wonen in een koeienstal, in gaan wonen en deze werkne- Turkije zijn er niet zulke smeri- mers naar Dijk en Duin sturen, ge huizen". Zijn vrienden moes- Dan pas zou het hict opgeknapt j ten dit beamen. Het overnemen kunnen worden. Een dag is veel van de woningen van exploitant te weinig".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3