Marianne TIP VOOR TOURISTISCHE LAATBLOEIERS: IN SEPTEMBER OP HAAR BEST IN ZUID-WEST- FRANKRIJK r, ZATERDAG 16 JUNI 1973 Hoewel Zuid-West-Frankrijk een gebied is, dat zich uit strekt van de weelderig groe ne eetoase üordogne tot aan de majestueuze oergketens van de Pyreneeën en het weerbarstige, Baskische land, zullen de liefhebbers van zon en zee toch vooral hun begerig oog laten vallen op de Oceaankust. Van de mon ding van de Geronde Spaanse grens ligt een betoverende stroom van eindeloze zand stranden, duinen, denne- bossen en diep in het land stekende baaien. Hier vindt de toerist gedurende het zo merseizoen dat duurt vari mei tot diep in september niet allen de oergezonde oceaanlucht, maar ook nog de rust, een schaars artikel in onze welvaartswereld. Diep in de bossen van de Gironde en de Landes, aan de stille se* oevers van Frankrijks mooi- ste rivieren en in de dalen van het Baskenland en de uei- Périgord, zijn drukte en la- i waal totaal onbekende be grippen. Matige prijzen —f- Zelfs in de onmiddellijke om- k geving van de drukke toeris- nd> tencentra aan de Baskische kust zijn er altijd voldoende kleine, gezellige familieher- s 4 bergen, waar de eigenaar >40, nog steeds vooroorlogse prij zen berekent voor zijn dien- sten. De Mapotel-groep (Ma- potel staat voor Middellandse Zee, Atlantische Kust en Py reneèëh) ïs hier vertegen woordigd met 93 voortreffelij ke hotels, die grotendeels tot J de drie sterren-klasse beho- ...ren. In deze hotels geldt de hartelijkheid, com- ?26,fort en goede maaltijden voor ''eerlijke prijzen. Dan zijn er ook nog de "Relais de Ca- pagne", tot hotels verbouwde ms* oude buitenhuizen, die veel- al rustig zijn gelegen buiten de grote verkeersaders. Ook de bescheiden maar betrouw bare hotels van de Logis de Francegroep zijn in dit ge bied goed vertegenwoordigd. Mocht u toevallig toch een liefhebber zijn van een na-zo- 'mer-vakantie: Zuid-west- I w Frankrijk is geknipt voor een smakelijke uitvlucht in sep tember. Het aantal zonne- uren is in deze maand nog steeds om over naar huis te schrijven en en passant kan men in hotels, appartemen ten, zwembaden, golfclubs, maneges en watersportcentra profiteren van reducties tot 30 procent. Met name de toe ristten, die een all-in-arrange- ment in deze maand boeken, zitten dan op fluweel. In vele plaatsen kan men in deze pe riode buiten het hoogseizoen ook nog kosteloos excursies maken, musea boeken en wijn proeven. Dit is het lend Zuid-west-Frankrijk omvat de volgende belangrijke toeris ten-oases: De Landes een 90 kilome ter lange kustlijn met een bijna onafgebroken opeenvol ging van stranden, dennebos- sen en duinen. Ver uit elkaar liggen de doorgaans kleine en gemoedelijke badplaatsen. Landinwaarts vindt men tal loze meren, waar met name de watersporter volledig aan zijn trek kan komen. PYRENEES ATLANTIQUES de fotogenieke Baskische kust wordt gekenmerkt door zandstranden. afgewisseld door diep in zee stekende rotspartijen. Van de monding van de Adour tot aan de Spaanse kust ligt hier een elegante, charmante en zeer gevarieerde kuststrook met daarachter een stil en lieflijk binnenland. De bijzondere keuken van het Baskenland is voor de grage eter een re den te meer om snel naar dit stuk Frankrijk af te reizen. Wat het klimaat betreft: sep tember is verreweg de beste maand. Ook dat zit voor de toeristische laatbloeier dus weer gebeiteld. DE GIRONDE dit gebied is bekend om zijn wijngaar den en prachtige, doodstille stranden. Als u toch in de buurt bent, vergeet dan zeker niet om een bezoek te bren gen aan Bordeaux, met o.a. het Maison du vin" en aan Jean Pied de Port dan kunt u bijvoorbeeld bij de stadspoort bovenstaand tafereel vastleggen op netvlies en gevoelige plaat. Zufd-west-frankrijk is een paradijs voor golf spelers. Op de meest fotogenieke plaatsen treft imen uitstekende 184ro'les banen aan met riante accommodatie zoals deze in Hossegor. Het is zinvol om tegen de Pyreneeën als tegen een berg aan te kijken, want als u dat niet lukt, zult u toch zo gauw mogelijk naar de oogarts moeten. Bent u overigens geen liefhebber van klimmen: een paarderug is gauw gevonden. De elegante drukte van Biarritz of de vriendelijkheid van St. Jean de luz. paprika's en pepers, is zeer pikant. Dit geldt met name voor de "poulet Ia basquai- se" en de "piperade", een regionale specialiteit, be staande uit roereieren met pa prika's, tomaten -en kleine uien. Het hele Baskenland is trouwens spek voor de bek van de gastronomische fijn proever: hij kan hier zijn hart ophalen aan talloze be kende en onbekende inheem se gerechten. De ham van Bayonne wordt terecht gere kend tot de beste van Europa en de "morue a la basquai- se", een schotel van kabel jauw, aardappelschijven, kruiden en knoflook, is een ware streling voor de tong. In de Dordogne eet men nog steeds goed er. vrij goedkoop. Specialiteiten: allerlei vruch ten, truffels en champignons. Het vlees van schapen, run deren, gans, haas en kip zorgt voor een rijk geva rieerd en van dag tot dag verschillend menu. VISSEN: in de Pyreneeën gelden de Adour en haar wildst romende zijarmen, met name de Gave d'Oloron, als de beste zalmrivieren van Europa. Ook de forel is hier rijk vertegenwoordigd. NATIONAAL PARK: Het Pare National des Pyrenees een 50.000 hectaren groot na tuurreservaat strekt zich uit iangs de Spaanse grens over een lengte van 100 kilometer en een breedte van 3 tot 15 kilometer. Met zijn bergtop pen, soms hoger dan 3000 meter, zijn watervallen, bos sen, meren en unieke flora en fauna is dit park een be zoek dubbel en dwars waard. GOLF: de Pyrenees Atlanti- ques worden het paradijs van de golfspeler genoemd. Er zijn in dit gebied vijf 18-ho- Iesbanen, gelegen in een schitterende omgeving. Tot oktober worden overal wed strijden voor professionals en amateurs georganiseerd. Be zoekers kunnen tijdelijk lid worden en dan een dag. een week, een maand of een heel seizoen (wat men verkiest) gebruik maken vande banen. Materiaal kan ter plaatse ge huurd worden. REIS-WIJZER: De auto is en blijft het ideale vervoermid del om Zuid-West-Frankrijk te verkennen. Tot in septem ber lopen er autoslaaptreinen tussen Boulogne en Biarritz, Dieppe/Rouen en Biarritz en Parijs en Biarritz. Op Bor deaux en Biarritz worden te vens regelmatige vliegdien- sten onderhouden. INLICHTINGEN: Wie alles van dit verrukkelijke gebied weet is het Nationaal Frans Bureau voor toerisme, Prin segracht 670 in Amsterdam, telefoon 020-247534. Daar kunt u ook een beknopte versie krijgen van de "Guide de Lo gis de France et Auberges de vacances". De oorspronkelij ke uitgave (voor 12.50 te koop bij Allert de Lange, Damra 62 in Amsterdam) telt 3.360 hotels in geheel Frankrijk. Daarvan zijn er 2.700 aangemerkt als "logis" en 670 als "auberge". De eerste groep bestaat uit één en twéé-sterren hotels, de tweede uit eenvoudige pleis terplaatsen. Het kenmerken de van de Logis de France hotels is wel, dat zij zonder uitzondering in oen rustige omgeving buiten de grote stadskernen liggen. Men kan rekenen op gastvrijheid, uit stekende maaltijdenen com fortabele kamers. Er gelden vaste prijzen, zodat men op dit punt ook niet voor afschu welijke verrassingen komt te staan. In de gids worden ook bijzonderheden vermeld zoals het al dan niet welkom zijn van honden, de beschikbaar heid van een oppas voor uw kinderen, eventuele arrange menten en bezienswaardighe den. De gids wordt gecomple teerd door een aantal over zichtelijke wegenkaarten, De gecomprimeerde gids wordt u gratis toegezonden door het Frans verkeersbureau in Am sterdam. Zojuist 'is verschenen de her ziene en aangevulde editie van het beroemde Beste boek van de weg" (voor ANWB-leden 49,50, voor dissi denten een tientje duurder). De kaartensecties van Bene lux en Europa zijn in deze 5e druk niet alleen verrijkt met de laatste gegevens, maar zijn daarnaast belangrijk verbeterd. Met name de Be- nelux-kaarten bevatten be langrijk meer informatie. Ge heel nieuw is het hoofdstuk Informatie Buitenland. Op ruim 60 pagina's worden in koit bestek toeristische tips verkeersgegevens, geld- en douanezakin en adressen voor hulpverlening gegeven. Een verrukkelijk boek om te hebben. Fotoroute in West-Zeeuws- Vlcanderen „Zwerven met de camera" is de kop boven de zojuisf ver scheen gratis foldei „fotorou TOURage-enTOURage-enTOURage-enTOURage-enTOERage Saint-Emilion, één van de mooiste wijnstadjes van Frankrijk, dat zijn naam heeft gegeven aan een al even mooie druivendrank. DE PERIGORD het is niet overdreven om te bewe ren, dat met name de Neder lander zich in dit gebied he lemaal thuis voelt. Vele jon gens van Jan de W'tt hebben zich zelf permanent in dit ge bied gevestigd vanwege de lieflijkheid van het land schap, het milde klimaat, de middeleeuwse charme van dorpen en steden, de prehis torische grotten, het goede leven in een rijk land, dat zijn overvloed voor schappe lijke prijzen van de hand doet. DORDOGNE: In de bij Nederlanders geliefde Dor dogne kunt u nog steeds naar hartelust kiezen uit kleine, eenvoudige boerderijen, heu se landhuizen over een snel stromende vliet. Voor een be drag tussen de 8 en 16 mille kunt u ook in 1973 nog de ge lukkige eigenaar worden van een stenen boerderij met zo'n zes kamers en enkele hecta ren grond. Onder de titel "Inventaire des maisons abandonnées" wordt door Gintes de France, 34 Rue Go- dor-me-Mauroy in Parijs een folder uitgegeven, waarin tientallen van deze verlaten, dolromantische Franse op trekjes te koop worden aan geboden. Eten en drinken Reken er maar vast op, dat men in Zuid-westFrankrijk heel goed weet, wat lekker eten is. De bosrijke Landes zijn vooral bekend' om hun wild en gevogelte. Ook de oes ters van Arcachon hebben terecht een wereldnaam ver worven. Het Baskische eten, rijk aan Beste bijbel van de weg nu weer geheel bij de tijd typische Engelse kasteel op 24 kilometer van het Londen- se centrum, westelijk bij de oever von de Theems. Onder de grote hal van dit gebouw staan ze nu te pronken In de voormalige koninklijke bier kelder: de jurken van Anna Boleyn, de stijve rokken van Lady Rochford en de kro ningski edij van Hendrik zelf. Hampton Court is trouwens zelf ook de moeite van een bezoek waard. U kunt er tot 29 oktober terecht. In voetspoor van Sinte Birgitta De zusters Birgittinfssen, die in het Brabantse Oden hun hoofdklooster hebben, onder houden nauwe banden met de Zweedse stad Vadstena aan het VJttcrmeer. Zweden is sinds 1900 otfictaai missie gebied en Vadstena en om- gevng wordt sindsiden ge noemd „stad en land van Sinte Birgitta". Hier hebben de zusters Birgittinessen na melijk hun arbeidsterrein. Van de acht, die er momen teel werkzaam zijn, hebben zes de Nederlandse nationali teit. Wie belangstelling heeft voor het werk van deze zus ters en prachtige land, waar zij werken, krijgen de gele genheid om de daad bij het woord te voegen. Op 25 au gustus en 1 september ver trekt cr-n Torline-schip uit Amsterdam voor een reis van één week naar het land van Sinte Birgitta. Kosten 450 gulden Aanmeldingen bij de zusters Birgittinessen, Ma ria Réfugié, Uden, Noord- Brabant. te West Zeeuws Vlaanderen" en het is inderdaad een ont wikkelde vlag, de de lading dekt. De Stichting Amateur fotografie, die de laatste ja ren met stijgend succes meer van dergelijke uitgaven heeft verzorgd, brengt in deze pak-mee-brochure de beproef de formule: routekaart, ach tergrond-informatie van het gebied, handige fototips, fo to's en routebeschrijvingen. De folder brengt u vast in de vereiste stemming voor een zwerftocht langs schorren, slikken, niemandsland, gras groene dijken en vrachtbaar kleiland, die samen de verge ten achtertuin van Zeeland vormen. De route is 70 kilo meter lang. Als u de bijbeho rende folder wilt hebben, schrijf dan even een kaartje naar Streekmuseum „West- Zeeuws Vlaanderen presen teert", Markt 28 in IJzendij- ke, Zeeuws-Vlaanderen. Costume hulde aan televisieserie Als u op uw dooie gemak nog eens na wilt genieten van het kleurrijk spektakel, dat de succesvolle Engelse televi sie-serie „De zes vrouwen van Hendrik de Achtste" op onze vaderlandse beeldbuizen heeft gebracht, dan is een bezoek aan Hampton Court Palace voldoende. U vindt dit Als u in de komende maanden naar het zonni ge, warme zuiden van Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Joegoslavië en Griekenland afzakt, zal hei in vrijwel alle gevallen een kwestie van pas ser. en rnc'en worden. Tussen uw eigen bed en uw -akantie-oord liggen nu eenmaal bergen vol- bezwaren en die zult u toch echt eerst moeten overwinnen, voordat u op de luie rug kunt gaan liggen. Op deze kaart vindt u de bekende pas sen op uw weg naar gebenedijde streken. U kunt er naar hartelust mee spelen en de keus maken, waar u zult zeggen: „ik pas".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15