Veel comfort in DAF 66 SL PPIMpï* fmm Geheugen in flesje Auto van Britse uitvinder loopt op mest LOUWMAN PARQUI 50 JAAR Tuinvijvers nieuwe hobby WEGWIJS ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN ZELF DOEN Zon kan geen kwaad VRIJDAG 15 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 [„Onze auto's worden niet zo zeer gekocht om de prijs als wel om de automatische transmissie en de Iverdere eigenschappen. We hebben een speciale auto, waarmee we niet rechtstreeks concurreren legen de andere merken. Een opvallende zaak is dat onze klanten overwegend de duurste uitvoering van onze modellen kopen. We verkopen de 66 het op duurdere auto's meest. Ik geloof niet dat als onze auto's iets goed- de eigenschappen koper zouden zijn, dat we er daardoor aanzienlijk zich; meer zouden verkopen", aldus Martien P. J. H. van Doorne, president-directeur van DAF onlangs in een vraaggesprek. Deze woorden illustreren de plaats die DAF op de personenmarkt inneemt. pacte variomatic, met één centrale reductiekast met differentieel. DAF is met de 66 voor goed afgestapt van de pen delassen, die op de voorgaande modellen de weg- ligging in nogal ongunstige zin beïnvloedden. Sen De Dion-as treft men in het algemeen slechts aan instructie verenigt de goe- alle ophangsystemen in [|iefde op het eerste gezicht zal in slechts weinig [gevallen leiden tot de aankoop van een DAF, een voudig omdat een DAF bepaald geen fraai gesty- jjeerde wagen is. De carrosserie, zowel van de 66 als de voorgaande modellen, is alle moeite die de Italiaanse ontwerper Michelotti er aan besteedde [ten spijt er een waarvan er 12 in een dozijn gaan. [Ï)AF heeft echter als enige wagen in de populaire Laag onafgeveerd gewicht. Het aandrijfkoppel verstoort de belastingverde ling over de achterwielen niet. De DAF 66 ligt daardoor aanzienlijk steviger op de weg dan zijn voorganger. Slechts onder extreme omstandigheden is de 66, de aandrijving geschiedt via de achterwielen, nog gevoelig voor zijwind. Van fabriekswege kreeg de 66 radiaalbanden mee. Ook deze voorziening beïnvloedt de wegligging prijsklasse een volautomatische transmissie. En gunstige zin. Er aan toegevoegd kan worden dat de .dat trekt veel mensen aan. Met name Engeland daarvan een sprekend voorbeeld. Na de Nederland- de Britse markt voor DAF het belangrijkst. De onderlinge afstand tussen de verkoopcijfers wordt steeds kleiner. Misschien worden er over twee. drie jaar in Engeland meer DAF's verkocht eigen land. Velen bevreemdde het dat de enige Nederlandse putomobielfabriek na de introduktie van de inmid dels uit produktie genomen 55 zo lang wachtte met iet lanceren van een nieuw model. Dat werd dan (vorig najaar de 66, zo op het oog niet anders dan een verbeterde versie van de 55. Schijn bedriegt ichter. 5 heeft aanzienlijk meer kwaliteiten, is trou- ook fors duurder dan'de 55 ooit was. Uiterlijk inderscheidt de 66 zich van de 55 door een nieuw ;estyleerde neus en voorspatborden, de aanduiding variomatic voluit op de achtersteven vlak onder de erplaat, rubberen eindstukken aan voor- en ichterbumper, grotere achterlichten, en een mo- Jern zij het nog steeds vrij sober, interieur. Veruit de belangrijkste voorziening die de vering van de roept. DAF gebruikt ook voor de 66 de 1100 cc 4-cilinder Renault motor, die bij 5000 omw./minuut een maxi maal vermogen levert van 47 DIN pk, twee pk's meer dan de krachtbron van de 55. Voldoende krachtig om in het huidige verkeer goed mee uit de „voeten" te kunnen. Zoals wij indertijd bij de subare stoelen,"achter geen enkele reden tot kritiek op- rujmschoots voldoende. Op alle 66-modellen is een bergrem gemonteerd. De rem bestaat uit een drukknop die langs elektrisch-pneumatische weg de variomatic doet terugschakelen zodat voor het af dalen en beklimmen van lange hellingen een lage overbrenging wordt vastgehouden. Het interieur is aan de sobere kant. Voor twee 1 Ondanks het feit dat de 66 slechts twee deuren heeft kan men gemakkelijk de achterbank bereiken of verlaten. De spreekwoordelijke kofferruimte van DAF is ook in de 66 aanwezig. Het reservewiel kreeg een plaatsje onder de motorkap. Nog een en kel woord over het verbruik. De DAF 66 is bepaald geen slokop. Onze testweek gaf een gemiddeld ver- bank. Het dash- bruik te zien van 1 op 10,9. 100 op zijn top van 130 km/u langrijkste metertjes zijn opgenomen. De ruiten- bele wagen, die opvalt door zijn goede rij-eigen- voordat de i komt. Die tegenvaller is daarom zo groot omdat de 66 in 13 seconden van 0 naar 80 km snelt. Het wegcontact bij hoge snelheden laat nog iets te wensen over. Mogelijk dat de smalle velgen daarop van negatieve invloed zijn. Daar staat weer tegen over dat de 66 in het stadsverkeer zich moeiteloos laat manoeuvreren. Gas geven, terug nemen en Op het SL-model ontbreekt ook sturen meer behoeft men in de 66 niet te doen. CONCLUSIE: De DAF 66 is een alleszins accepta- (2 snelheden- moeten via een knopje den bediend, en niet via een handel aan de stuur- kolom. Dat laatste zou de enige juiste plaats zijn. De ruitesproeier kan bediend worden met een rub beren bal, erg onhandig. schappen en eenvoudige bediening. Vooral in het stadsverkeer een bijzonder plezierige auto. Als minpunten kunnen genoemd worden de lichte be sturing bij hoge snelheid, langzaam optrekken bij snelheden boven de 100 km/u en te eenvoudig inte- Moet r een verkeerslicht stoppen dan dren- verstopt. DAF zou verder i telt de 66 niet door. Ook dat is een winstpunt ten opzichte van zijn voorgangers. Het door ons geteste SL-model had schijfremmen kreeg is de De Dion achteras-constructie. Deze as op de voorwielen en trommels achter, plus rembe- ivc.dt gecombineerd met een sterk gewijzigd com- krachtiging. De vertraging van de remmen is naar een andere slotenfabrikant. De nu gemonteer de sloten zijn van een inferieure kwaliteit, zeker op een auto die voor het overige zoveel kwaliteit heeft. Ventilatie en verwarming zijn ruim voldoen de. Het zicht rondom eveneens. De DAF 66 SL is met 9210 gulden vrij fors afge- uit moeten kijken prijsd. Voor dit bedrag krijgt men echter een wa gen die zich van de concurrentie onderscheidt door a. de De Dion-as en b. volautomatische transmis sie. Deze voorzieningen zijn niet aanwezig bij ge- lijkgeprijsde wagens. Tegen deze achtergrond is 9210 gulden toch weer niet aan de hoge kant. De Britse uitvinder Harold Bate is erin geslaagd zijn auto te laten lo- j^en op gas „ontwikkeld" uit alle mogelijke overblijfselen van een j^arkensfokkerij vlak bij hem in de buurt, ouderwetse mest zoge zegd. Zijn „mestmobiel", een Hillman uit 1955, rijdt er best op. „Mijn jnotor geeft geen gevaarlijke gassen af en er is geen klopje te horen" aldus de 65-jarige uitvinder die uit zijn karretje een snelheid haalt Van een kleine 125 kilometer per uur. Ij,Uit menselijke afval zou ik ook gas kunnen halen voor de motor, jriaar mijn varkensgas heeft meer „power". Je bent er sneller mee toeg. Het lijkt wel zo: hoe meer het spul van huis-uit stinkt, hoe ho- *er je octaangetal en hoe groter de hitte die jé opwekt" Bate maakt zijn gas uit uitwerpselen van varkens, stro en water en jjit gebeurt in zijn eigen garage. Na twee weken levert het afval gas waarop de motor kan draaien. Om een tank van een auto te kunnen [Vullen is ongeveer 45 a 50 kilo afval nodig. Bate is van oordeel dat zijn methaangas krachtiger is dan benzine. Hij vervoert zijn eigen gasvoorraad achter in de auto in een fles die de afmeting heeft van een biervaatje. 0,85 kubieke meter kan even veel kracht opwekken als 4,5 liter benzine, aldus Bate die heeft nage rekend dat een mens per dag 0.03 kubieke meter gas produceert en dat kwam qua kracht uit op het vermogen van 4,5 liter benzine per 'rtiaand. De uitvinding van Harold Bate begint al aardig bekend te worden en hij levert zijn „gasinstallatie" al aan mensen in tal van delen van de Wereld. Die gasinstallatie welke in de auto moet worden gemonteerd kost inclusief de vracht ongeveer 100 gulden Het apparaat weegt nog jgeen halve kilo. riet is natuurlijk leuk bedoeld van jeze automobilist, maar niettemin folkomen overbodig. De bescher ming van de autoband tegen de zon door een parasol, hoeft niet. De automobilist was er kennelijk riet van op de hoogte, dat de te- 'penwoordige autobanden van zo veel beschermingsmiddelen tegen Wicht zijn voorzien, dat ook een langere bestraling door het zon- licht geen kwaad kan. Wel echte vijanden van de autoband zijn j benzine, olie en vet. Let er daar om op, dat de auto niet op een bodem staat, die met zulke stof fen verontreinigd is. Louwman cn Parqui In Leidschcn- machines en dochtermaatschappij dam, onder meer Importeur van Nimag importeert Suzuki motor- Toyota, bestond op 1 juni vi|lttg rijwielen De belangstelling voor de motorfiets is weer aan het toe- jaar. Dit aouden Jubileum Is niet nemtn Eetuifc stijgende ver- uitbundig gevierd, hoewel daartoe koopcijfers: in 1971 werden er 600 wel aanleiding zou bestaan. Toyo- Suzuki's verkocht in 1972 drie- ta doet het immers erg goed op maa' zoveel. de Nederlandse markt. Werden Schokdemper houdt auto „op hoogte" geconstrueerd die niet alleen „dempt", maar tevens optreedt als niveauregelaar. Een met deze schokdempers uitgeruste wagen zakt volgens de fabriek niet meer door als de kofferbak zwaar wordt beladen of als er een cara van achter de wagen wordt ge koppeld. De naam van de nieuwe schok demper is Monroe Ride Leveler TM. Ze komen in de plaats van in 1969 nog 2996 Toyota's ver kocht, vorig jaar waren dat er al 19.675, waarmee een negende plaats op de merkenlijst werd be haald. Gedurende de eerste 25 jaar was de naam Louwman Parqui bij na synoniem aan „Dódge", want met dat merk werden voor die tijd fraaie resultaten geboekt. De grootste bloei werd echter door het Japanse merk Toyota bevor derd. De sterk stijgende verkoop- ppn nndPP cijfers maakten bedrijfsuitbrei- g ding noodzakelijk. Jarenlang was het bedrijf geves tigd aan de Haagse Lekstraat te genover het station Staatsspoor (tot 1969). Het moederbedrijf ver huisde echter in 1948 naar Leid- schendam, waar In 1956 een nieuwbouw tot stand kwam. In Den Haag heeft Louwman Par qui op het ogenblik alleen nog showrooms: in Den Hout aan de Bezuidenhoutseweg en in de To renstraat. Kortgeleden is er een nieuw di stributiecentrum in Spijkenisse bijgekomen, dat legen hel eind van dit jaar op volle capaciteit kan gaan draaien. Het bedrijf heeft ook nog aktivi- teiten op het gebied van tuinbouw- wisselende belading? Monroe, één zjj verbonden met van de grootste fabrikanten op het gebied van schokdempers, meent daarop het antwoord te hebben gevonden, de koffier of onder de bumper wordt gemonteerd. Zodra de auto is beladen moet er zoveel lucht in de luchtkamers auto weer op het horizontale vlak de dempers ligt, of met andere woorden dat Hel concern WOrden gepompt, dat de afstand deze afstand gelijk is aan die bij heeft namelijk een schokdemper tussen grond en onderkant van de een ongeladen wagen. y&f tfjtW [ponder de nieuwe door Monroe ontwikkelde schokdempers is het door knikken duidelijk zichtbaar. Met de schokdempers kan de penhoogte van de i i precies worden bepaald. De waterkant die zoveel mensen blijft trekken naar sloot en plas, moet wel tot een nieuwe hobby aanleiding ge ven: een slootje of vijver in eigen tuin. Allerlei moderne materialen, als plastic folie en kant-en-klare polyester- bakken, maken het bovendien mogelijk het lastige met selwerk dat zoveel lefhebbers afscchrikt achterwege te la ten. De polyestervijvertjes zijn het eenvoudigst aan te bren gen: er is niet veel meer voor nodig dan een passend gat te graven en vervolgens de vijverbak te installeren, al dan niet compleet met een electromotor die de energie levert voor een watervalletje of een fonteintje. Kostbare aanleg van leidingen en afvoer is daarbij overbodig: de vijver voedt zelf fontien of waterval. Voor degenen die de kosten toch wel beperkt willen hou den een kleine polyesterbak komt toch gauw op hon derd gulden, een pompje op een zelfde bedrag is er de mogelijkheid een gegraven kuil te bekleden met plastic folie. Dit materiaal heeft het voordeel dat elke willekeu rige vorm bereikt kan worden, terwijl ook de diepte kan worden aangepast aan de eisen die men stelt. Hebbe nwe met stokjes bijvoorbeeld de vorm van de vij ver aangegeven, dan kan het gat worden uitgegraven tot een diepte van 6070 centimeter; dieper is niet raad zaam. De grond die vrijkomt kan worden gebruikt om de rand op te hogen en zelfs een extra trede te maken, waarop het na gedaan werk heerlijk toeven is. De samenstelling van de grond is een belangrijk punt om rekening mee te houden. De kleigrond in het westen is redelijk goed verwerkbaar, maar veengrond heeft de neiging weg te zakken. Komt daar nog bij dat het grond water hoog staat, dan is het zaak snel te werken. Om lek ken te voorkomen is het ook nodig scherpe brokken als cement en puin grondig te verwijderen, want een volko men vlakke ondergrond is nodig. Een extra laag zand ter versteviging en egalisering is geen overbodige luxe. Als bekledingsmateriaal moet vocht- en vorstbestendig materiaal gekozen worden, bijvoorbeeld een stevige PVC-folie, die gemakkelijk in de gewenste vorm geplooid kan worden. Voorkom bij het aanbrengen ook beschadi gingen door gereedschap of schoeisel: een gesp van een schoen of een spijkertje waardoor alle werk voor niets wordt. Om alle risico's te vermijden kan het verdere werk hot beste gebeuren van bovenaf, bijvoorbeeld met gebruikmaking van een plank over het gegraven gat- De kanten van de vijver mogen niet te sterk hellen, maar een hoek van 45 graden is het minimum, anders is bij een kleine vijver te weinig diepte beschikbaar. De bekledingslap wordt aan de zijkanten over een rij klin kers gelegd, waarop straks tegelmateriaal komt, en ver volgens in de grond aohter de klinkers weggewerkt. Het is aan te bevelen de tegelrand even over de bekleding te laten uitsteken, zodat de bekleding niet zichtbaar is. Dat brengt de moeilijkheid mee dat de tegelranden wat lasti ger zijn vast te zetten, maar het resultaat is het probe ren waard. Een andere fraaie oplossing is in plaats van klinkers en tegels met turven te werken, die met gras of planten be kleed kunnen worden. Daarmee sluit de vijver heel na tuurlijk aan op de rest van de tuin. Met kruipende plan ten als campanula of penningkruid is al snel een aardig resultaat bereikt. En natuurlijk zijn een tegelrand en een plantenrand rond de vijver heel goed te combineren. De bodem wordt verder voorzien van een laagje veen of turfmolm (voor de goede zuurgraaf(, waarop dan een laagje klei wordt aangebracht. En vervolgens kan de vijver gevuld worden, met liefst regenwater. Over de beplanting van de vijver een volgende keer. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Deskundigen van de medisch ho geschool van Baylor (VS) zijn er in geslaagd het geheugen van dieren in een reageerbuisje te vangen. Bij experimenten met rattenherscnen stelden zij vast dat de herinnering aan het ge luid van een elektrische bel een chemische substuntie is, name lijk een acht segmenten lellende keten, opgebouwd uit zes speci fieke aminozuren, die, zoals men weet de bouwstenen zijn van het leven. Al eerder had men een substan tie opgespoord in de hersenen van ratten die men had geoe fend in het vermijden van duis ternis. Deze chemische substan ties kunnen uit de hersenen wor den vrijgemaakt. Ongetrainde proefdieren die deze substanties ingespoten krijgen, vertonen het zelfde gedragspatroon als de ge trainde. Op de medische hogeschool van Baylor heeft men de hersenen verzameld van ongeveer 6000 ge conditioneerde ratten. Na zuive ring van het materiaal bleek de geheugenfunctie te berusten bij een stof die men aanduidt als een peptide. Er bestaan twintig verschillende aminozuren waar uit een peptide kan zijn opge bouwd. Men kan peptiden verge lijken met woorden, waarvan dc betekenis wordt bepaald door de volgorde Vil, de letter,. Zoal, Mel duldell/k richttore .uper.onl.che «cltoJigol/ boort tlch t -»jg. - o kogel door een zeepbel. Het merkwaardige is dat de zeepbel intact blijft tot de kogel vlak bij het uittredingspunt is. De opname werd gemaakt in het instituut voor technicologie in de Amerikaanse staat Massachusetts. „Belichtingstijd" de helft van een miljoenste seconde. normale bladeren. Bollmann men dat lsd verantwoordelijk met de 28 letters van het alfabet praktisch een oneindig aantal woorden gevormd kan worden, zo kunnen de combinaties van de twintig aminozuren gemak kelijk alle peptiden opleveren die- nodig zijn voor het vastleggen van alle herinneringen i sterke invloed snoeit en kortwiekt de groeiende uitoefenen op de groei van bo- knoppen van de bomen als de gen ailing de gewenste grootte ook die manie slecht en- men en planten. Al 700 jaar ge leden slaagde een Chinees er in heeft bereikt dwergplanten te kweken. Hij kreeg hij bomen bepaalde beschadigin- de chromosomen en dus het erfelijksmechanisme dat zich in de chromosomen be vindt. Dit blijkt niet juist te deed dit volgens de bonsaimc- kele centimeters. De methode t|jn. Onderzochte lid-gebruikers thode. volgens welke het wortel- liet er zeer geschikt uit om Mr stelsel drastisch beperkt wordt durodam een natuurlijke minibe- In Zuid-Afrika experimenteert groeiing te geven. bleken ook marihuanarokers te zijn en bij nader onderzoek bleek dat de marihuana de boos- De "zachte" drug marihuana doener was. Marihuanarokers thode. waarmee hij een minipa- blijkt in sommige opzichten ge- hebben bijna driemaal zo veel lissander kweekte met bladeren vaarlijker te zijn dan de harde defecten aan chromosomen dan die 45 keer kleiner zijn dan de drug lsd. Tot voor kort dacht mei-gebruikers. met een nieuwe me-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9