IN DORPSKERNEN VAN ZUID-HOLLAND MEER WONINGBOUW Deurverkoop wordt krachtig aangepakt Vergaande bespreking groetplicht op komst ONDERZOEK NAAR KUSTRECRATIE VVV-DIENSTENPAKKET WORDT UITGEBREID GS kondigt niemve nota aan Watersport geeft redders meer werk Randkrant \u (I) VRIJDAG 15 JUNI 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid Holland zijn bereid de plattelands gemeenten te hel pen bij het opvangen van de groei van hun eigen bevolking. Gedeputeerde ir. N. Buijsert liet dit gistermiddag weten in ant woord op vragen van Statenle den bij de behandeling van de door GS uitgebrachte nota over Het streven om de verstedelijking van het platteland tegen te gaan levert problemen op voor de plattelandsgemeenten, die daar door het risico lopen hun eigen bevolkingsgroei niet te kunnen opvangen. Volledige afremming van de woningbouw achten zij daarom ongewenst. Uit de op merkingen van gedeputeerde Buijsert blijkt, dat GS daar oog voor heeft. De verouderde dorpennota uit de jaren 1965—66 zal vervangen worden door een nieuwe. Ook is van GS een nota te verwachten over de problematiek van de stadsvernieuwing. Daarbij zal ook aandacht besteed worden aan de zogenaamde „tweede woningen". Het statenlid Van As had er al op gewezen, dat het onthouden aan de kleine kernen in Zuid-Hol land van goedkeuringen voor uitbreiding van woningbouw de leefbaarheid van die kernen in gevaar brengt. Vooral omdat dan jonge gezinnen zullen weg trekken. Kerken, scholen en verenigingen betalen op die ma nier het gelag. De dorpen moe ten in de gelegenheid zijn zich normaal te ontwikkelen. Papadopoulos mag nieuwe ambtstermijn ATHENE (AP) Het Griekse parlement heeft het voorstel ge daan dat president George Pa padopoulos zal worden toege staan een tweede zevenjarige ambtsperiode te aanvaarden. Papadopoulos is de enige kandi daat in de komende presidents verkiezingen op 29 juli. Regerings program voor velen niet zo duidelijk (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een groot aantal mensen vindt het regeringspro gram van het kabinet Den Uyl niet zo duidelijk. Dat blijkt uit drie enquêtes die het NIPO heeft gehouden. Ruim duizend mensen hebben steekproefsgewijs in de tweede helft van mei drie keer geant woord op de vraag of het rege ringsprogram al of niet duide lijk is. Half mei zei 67 percent: niet zo duidelijk. Later vermin derde dat percentage eerst tot 65 en later tot 58 percent. Eerst vond 23 percent het program duidelijk. Dit percentage groei de tot 24 en later 30 percent. Uiteindelijk had 12 percent geen mening. Van de PvdA-stemmers vond 50 procent het program duidelijk, van de PPR-stemmers 59 pro cent en van de D'66-stemmers 45 procent. Bij KVP en ARP lag dat percentage lager dan bij VVD en CHU. Gistermiddag is de blokkade opgeheven, die bij de Franse grensplaats Mortange ontstond door een staking van Belgische en Franse binnenschippers. Alleen al in de rivier l'Escaut ligt een rij wachtende schepen van ongeveer 15 kilometer, waaronder 128 Nederlanders. De toestand lijkt voorlopig nog uitzichtloos. Een nieuwe staking van sluiswachters dreigt. DEN HAAG Binnenkort is het gedaan met de brutale huis-aan-huis-verkoop. Dan zullen argeloze huisvrouwen niet meer overrompeld kunnen worden door mooi praten de verkopers. De colportage wordt dan stevig aan banden gelegd. Dank zij de colportagewet kan dan tegen agres sieve verkoopmethoden worden opgetreden. De Tweede Kamer toonde zich gisteren tevreden dat er nu gauw een wet tegen de misbrui ken bij colportage komt. maar de tevredenheid bij de Kamerle- Het wetsontwerp, dat in januari J971 werd ingediend, verbiedt hel colporteren met geldlcredie- l«n. Wie met goederen of dien sten colporteert, moet zich laten inschrijven bij eun Kamer van Koophandel. den was maar matig. Staatsse- De colportage, waarbij contant creiaró Harekimp (Economi- betaald. lal apart worden scha Zaken) kreek te koren dat «eregeld, wat beawaren ra de de conaumenten eigenlijk nog .wrede Kamer ontmoette, heter beschermd moeten wor- Voor do huis-aan-huis-verkoop op den. Van diverse kanten kwam afbetaling geldt eon afkoelings periode. Wie aan zijn deur een koopcontract tekent, kan daar binnen acht dagen van of. De koper moet dan per aangeteken de brief de koopovereenkomst ontbinden. Men kan dus niet meer het slachtoffer van handi ge deurverkopers worden, om dat men te allen tijde binnen acht dagen van de koop af de vraag ter tafel, geen algeheel verbod voor col portage wordt afgekondigd. Voor bepaalde gevallen zou dan nniheffing kunnen worden ver leend. Unaritm was het oordeel van de Kamerleden dat de nieuwe wet >n ieder geval een goede stap op de weg naar een betere be scherming van de consument is. Van parlementaire redactie In het cultuurpark van Treptow in Berlijn worden dezer dagen de 10e Wereldfeestspelen gehouden. De toeschouwers kregen een voor proef je van het optreden van het folklore-ensemble Brasil-Tropical. DEN HAAG De regering wil op korte termijn de militaire groet plicht vergaand beperken. Zeer binnenkort krijgen de betrokken commissies voor georganiseerd Regering Libanon afgetreden BEIROET (AFP) Minister-pre sident Amin Hafez van Libanon is gisteren met zijn ministers ploeg afgetreden. Als reden voor zijn heengaan heeft hij president Soeleiman Franjieh de moeilijkheden van de laatste da gen in het parlement opgege- Hafez stootte er op krachtige te genstand van de Soenni-Moham- medanen, wier twee ministers in zijn kabinet al afgetreden waren. De Soenni-Mohammedanen koeste ren veel sympathie voor de Pa lestijnse verzetsstrijders. Op 7 en 8 mei kwam het in Beiroet en elders in Libanon tot hevige ge vechten tussen het Libanese le ger en de Palestijnen. Hafez bood naar aanleiding hiervan zijn ontslag aan. maar presi dent Franjieh accepteerde het niet en de premier trok het Pv.d.A~ TEGEN TWEEDAAGSE LEERPLICHT Den HAAG (ANP) De PvdA- fractie in de Tweede Kamer staat afwijzend tegenover het voorstel tot regionale invoering van een tweede dag zal, naar voor vijftienjarigen. Invoering van een tweed dag zal, naar de mening van deze fractie, de opbouw van goede scholings- en vormingsmogelijkheden voor de werkende jongeren eerder scha den dan bevoordelen. De fractie meent dat het verre de voor keur verdient een regionale in voering achterwege te laten. )e fracties van KVP, ARP en CHU zeggen in het vootIod:" verslag van de vaste comm'ss'e voor onderwijs in beginsel geen bezwaar te hebben tegen de voorgestelde regeling. De vraag wordt opgeworpen of onder de gegeven omstandigheden verde re behandeling van het wetsont werp nog wel mogelijk is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Provinciale planologische dienst gaat een onder zoek instellen naar de recreatie langs de Noordzeekust, van Hoek van Holland tot Texel, teneinde een inzicht te krijgen in de toekom stige behoefte aan kustrecreatie. Het onderzoek strekt zich ook uit tot de achter de stranden gelegen duinen en bossen. De resultaten van het onderzoek kunnen o.a. leiden tot het toe gankelijk maken van strand-, duin- en bosgebieden door de aanleg van wegen en rijwielpa- In 1962 is ook een dergelijk onder zoek gehouden. Nagegaan zal worden welke veranderingen sindsdien in het kustbezoek zijn opgetreden, wat betreft omvang en herkomst van het bezoek. Het onderzoek wordt gehouden op twee zondagen in het voor- en in het hoogseizoen. Voor het voor-seizoen is a.s. zondag ge pland. Als de weersomstandighe den niet geschikt zijn wordt uit geweken naar 24 juni. Voor het hoogseizoen is 8 juli gepland, met als uitwijkmogelijkheden 15 en 22 juli. Op de onderzoekdagen zullen on geveer 750 enquêteurs op pad zijn. Strandbezoekers zullen bij de strandafgangen worden on dervraagd. Op het strand zelf wordt niet geenquöteerd. Ook kunnen strandbezoekers hun klachten of suggesties kwijt, bij voorbeeld over strandaccommo- datie, het verkeer en 't openbaar vervoer. Verder zullen verkeers- metingen worden verricht over het gemotoriseerde aan- en af- voerverkeer. het Marnixcollege in Ede hebben hun ongenoe- gemaakt door een grote pop voor de hoofd- hun school te hangen als protest tegen de keus van studievakken. Deze keus blokkeert de m gewenste studierichting. overleg hier voorstelen over. Zodra die door de commissies zijn behandeld, zullen de nieuwe regelingen zo an el mogelijk hun beslag krijgen. Dit zei staatssecretaris Mommer- steeg gistermiddag in de Twee de Kamer in antwoord op mon delinge vragen van de commu nist Bakker. Mommersteeg wil de niet ingaan op de inhoud van de nieuwe regelingen vanwege het nog te voeren overleg. Met het oog daarop wilde hij ook geen „fatale termijnen" noe men, waarbinnen de zaak rond moet zijn. Mommersteeg zei voorts in dit ge val liever niet eerst nog proef nemingen te plegen. De KVP-er Van Eisen pleitte er- vocr te bepalen dat het elkaar vrijwillig groeten via de militai re groet moet gebeuren. De Bijna 600 Friendships verkocht SCHIPHOL, (ANP) Met twee nieuwe bestellingen voor een F 27 Friendship komt bij de Fok kerfabrieken het magische getal van 600 verkochte Friendships in zicht. De orderlljst is thans namelijk gestegen tot 598 toe stellen. De nieuwe opdrachten zijn afkom stig van de Arabisch-Ameri- kaanse oliemaatschappij Aram- co in Dahran (Saoedi-Arabie), die een gecombineerde vracht passagiers-versie heeft besteld, en van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie. De 598 opdrachten van dit succes volle parade paardje van Fok ker zijn afkomstig van 134 ge bruikers in 51 landen. VVD-er Ploeg wilde weten hoe het straks met het groeten gaat in NAVO-eenheden, waarin Ne derlanders zitten. Alle andere NAVO-landen behouden immers de groetplicht. Staatssecretaris Mommersteeg antwoordde dat hij ook dit soort zaken in het georganiseerd overleg bespre ken wil. DEN HAAG (ANP) Sinds 1963 is het aantal keren, dat boten van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaat schappij moesten uitvrren ter assistentie van schepen in nood, verdriedubbeld. Dit heeft recht streeks te maken met de onstui mige groei van de watersport in die periode. Het aantal boten in die categorie blijkt sindsdien ook ongeveer te zijn verdrievou digd. De hulpverlening aan pleziervaar tuigen maakt nu de helft uit van de hulpdiensten van de maatschappij. De KNZHRM, die in 1974 haar 150-jarig bestaan viert, voer vorig jaar 238 keer uit, een jaarrecord. Het aantal geredden vas vorig jaar 385 Het totale aantal sinds de op richting van de maatschappij in 1824 steeg daarmee tot 10.962. Geeft de watersport de redding maatschappij steeds meer werk, de beroepsvaar*, (koopvaardij, marine, visserij en binnenvaart) bezorgt de KNZHRM naar ver houding minder last. Dit alles vermeldt de maatschappij in hanr jaarverslag over 1972. Robert Bitts uit de Amerikaanse stad Littleton in Colorado gooit zijn blindenstok weg. Na zeventien jaar kan hij weer hijken dank zij het aanbrengen van een plastic ooglensfe in zijn linkeroog. Het was de eerste keer dat oogchirurgenerin slaagden een dergelijke Ingreep met succes uit te voeren. De operatie werd verricht in het Zion- i ziekenhuis in San Francisco. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De sinds 1969 drastisch ver anderde Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANVV) zal in de nabije 'oe- komst haar dienstenpakket sterk gaan uit breiden. Daarbij zal vooral het accent ko men te liggen op de voorlichting van de in woners van de eigen woonplaats. De heer J. Vet van dl ANVV wees erop, dat door de toenemende vrije tijd de mensen steeds meer behoefte krijgen aan begeleiding bij hun recreatie buitenshuis. Van het aantal vrije dagen per jaar brengt een gewone werknemer er doorgaans ongeveer 120 door In of rond het eigen huis. Steeds meer van deze mensen komen bij de plaatselijke VVV's informeren hoe ze deze tijd het best kunnen besteden. Plaatselijke VW-diensten waar al veel ge bruik van wordt gemaakt zijn do theater bespreek-bureaus. Omdat de diensten te genwoordig dus niet uitsluitend voor vreemdelingen zijn, hebben een anntal WV's zich omgedoopt in Bur"au voor Toe risme en recreatie van het VW. Rond 1969, toen het ANVV besloten had nvnr te gaan tot een scheiding van werkzaamhe den en de oprichting van het Nationaal Bu reau voor Toerisme, bleven de 450 autono me plaatseüike VVV's cn yszins verweesd achter. Het gevaar bestond, dat de samen werking tussen de verschillende kantoren, die door de jaren heen was opgebouwd van goedwillend amateurisme tot een uitste kend informatiewezen, verloren zou gaan. Van een dergelijke dreiging is nu geen spra ke meer. Het is zelfs zo dat de Nederland se WV zich erop kan beroepen een uniek systeem te hebben, vooral waar het hotel- reserveringsdienst betreft. Iedere bulten-1 lander die de Nederlandse grens overkomt, hoeft de mopelükheld om ter plaatse con hotelboeking in welk deel van het land dan ook te maken. De ANW wil in de toekomst ook komen tot een centraal punt van waaruit alle infor matie en gegevens over recreatieve gebie den en manifestaties rond" -stuurd worden. Deze centrale documentntie zal er voor zorgen dat d<- informatie zo uitgebreid en efficient mogelijk is. De ANW overlegt momenteel met de ANWB om te komen tot een zo groot mogelijke samenwerking, die nog efficiëntere voor lichting tot doel moet hebben. Vliegfeest (1) Minister Vredeling van Defen sie heeft geen toestemming gegeven de Concorde te laten voorvliegen op het komende vliegfeest in Deelen. Hij vindt dat men geen reclame moet maken voor superso nisch vliegen zolang men de daaraai. verbonden gevaren nog onvoldoende kent. Ge weldig. zo'n milieubewust* minister. Vliegfeest (2), Minister Vredeling van Defen sie heeft hel verzoek van verontruste Nederlanders om de niei van gevaar ontblote vliegfeesten op Deelen te verbieden, afgewezen. Zijn motivering: in de gehele sa menleving worden vaak risi co's gelopen. Conclusie Minister Vredeling van Defen sie is helemaal niet milieube wust. Zodra hij de gevaren van supersonisch vliegen kent, mogen ze komen, de Concoiaes, de Tupolevs. Vraag Is het u wel eens opgevallen,, dat mensen die waarschuwen voor gevaarlijke ontwikkelin gen altijd monddood worden gemaakt met de opmerking dat de gevaarlijke auto alge meen is geaccepteerd?. Mening Minister Vredeling van Dc- lensie is van mening, dat de mensen die naar de komende luchtvaartshow in Deelen ko men kijken meer gevaar lo pen op de heen- en terugweg dan als toeschouwer tijdens net vliegfeest. Zekerheid Minister Vredeling van Defen sie gaat er dus met statisti sche zekerheid vanuit, dat er tijdens de vliegshow ver keersslachtoffers zullen val len. Tegenstanders De tegenstanders v an het vliegfeest sluiten ee n lucht- ramp niet uit. Oplossing De oplossing zou zijngeen vliegieest. Dan geen ver keersdoden op de wegen naar Deelen en geen slacht offers bij een mogelijke lucht- ramp. Roulili-it De realiteit is, dat al die dui zenden automobilisten zich op de bewuste dag dan in hel gevarlijk verkeer zouden storten op weg naar andere doelen. Met 'n statistisch ze ker aantal doden. Als alle bezoekers van Deelen zich nu eens optimaal netjes In het verkeer zouden gedra gen, zonder brokken te ma ken, mag er tijdens de lucht- show rustig een vliegtuig naar heneden kenven. Ieder een gaat er immers hij voor- haat vanuit, dat er hoe dan ook slachtoffers zullen val len. Al. (2) Als .er tijdens de vliegshow een vliegtuig naar beneden komt en er vallen óók ver keersslachtoffers, dan spreken we In Nederland pas van oen ramp. Dan zijn er im mers meer slachtoffers dan we statistisch gewend zijn. Vraag Wat beweegt mensen eigenlijk om naar vliegfeesten te gaan kijken? Chaos Het bezoek van mevrouw Ire land uil Londen aan vrien den in het 20 k m. verder ge legen Winchester is in 'n bij na totale verkeerschaos geëindigd. De 78 /arige we duwe begon de rit mét het kiezen van de verkeerde kant van de autoweg, waar door de eerste opstoppingen ontstonden. Toen zij dat merkte, beging zij twee over tredingen, die het verkeer nog verder ontregelden: zij ka rde en parkeorde op dc autosnelweg. Nadat een toe geschoten agent dc auto op de vluchtstrook had gezet en mevrouw de reis wilde voort zetten, raakte zij op een haar na een vrachtauto. En kele minuten later veroor zaakte cij een botsing tussen twee auto's, omdat een van dc bestuurders moest uitwij ken om een frontale botsing met mevrouw te vermijden. Toen mevrouw Ireland eindellfk in Winchester aankwam, ble ken haar vrienden niet thuis te :ijn. Voorlopig zal zij haar vrienden en kennisten niet meor op eigen gelegenheid kunnen gaan bezoeken. Dc rechter heeft haar voor drie Jaar het rijbewijs ontnomen. Omschrijving

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7