Benauwde ogenblikken op Langegracht door explosie bij LILO B. en W. Leiden doen minister suggesties voor lagere huren ,Come back' van nog sterke Keizer in districtstoer nooi Welvaartsstaat oorzaak van grote serie dief stallen jeugdbende Rayon-indeling reg. brandweer stad en randgemeenten Examens Vanavond en morgen de hele dag Na afloop groot vuurwerk Goud voor B. de Kier Gamelan muziek en Wajangspel in Volkenkunde PAGINA 3 VRIJDAG 15 JUNI 1973 LEIDSE COURANT zicht krijgen op hun bluswerkzaamheden. Ondanks dit probleem, LEIDEN Een explosie in een mengvat van de chemische fabrieken LILO NV heeft de omwonenden aan de Lange gracht en de erachter gelegen Baatstraat gisteravond be nauwde ogenblikken bezorgd. Doordat de explosie, die ge paard ging met een steekvlam, zich voordeed vlak achter producten, die LILO vervaar digt, zoals antivries, boenwas en reinigingsmiddelen. Com mandant A. Broeshart van de brandweer: ,,Je mag van geluk spreken. Als in dit soort bedrij ven brand uitbreekt moet je er altijd weer op bedacht zijn, dat er een brand h la Sikkens van komt.' de deur aan de achterzijde van de fabriek en de brand weer er dus snel bij kon zijn om de hogedruk mistspuiter. te zetten op het fikse binnenbrandje was het acute gevaar binnen een kwartier bedwongen. De klap waarmee de mengappa- ratuur werd vernield was nau welijks uitgeëchood of de alarmschei ging al bij de brand weer. Alarm werd geslagen door buurtbewoners, die zeer nauwlettend het bedrijf volgen en bekend zijn met het feit, dat er vrij grote hoeveelheden brandbare en explosieve vloei- sttoffen worden verwerkt in de Het korte hevige brandje in de Binnenbrand snel geblust productieafdeling, die onderge bracht Is in een zeer oud ge bouw achter de Langegracht, ging gepaard met een sterke rookontwikkeling, die de brand weer noodzaakte met perslucht maskers te werken. Dat was overigens ook al noodzakelijk, omdat niet bekend was welke schadelijke dampen uit de fa briek kwamen. De oorzaak van de explosie heeft men nog niet kunnen vaststellen. Op het mo ment van het gebeurde was er niemand in het fabriekscom plex. LEIDEN In een onlangs aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening ge zonden brief doen Burge meester en Wethouders van Leiden een aantal suggesties aan de hand om te komen tot een huurveriaging van de 1349 woningen in de Meren- wijk en 521 in het Mors- kwartier (Muiderkring), die reeds gedeeltelijk ge reed zijn gekomen. B en W achten het namelijk niet juist, dat de fictieve grondkostenaftrek (d.i. een jaarlijkse bijdrage per woning van da kant van het ministerie) ver laagd wordt ten gevolge van de gestegen stich- tingskosten. B en W me nen dat deze externe fac toren niet te voorzien wa ren bij de voorlopige kos tenberekening. Deze stichtingskosten grondkosten bouwkos ten) zijn hoger uitgeval len als gevolg van de ge stegen bouwkosten door meerwerk en risicoverre- I kening lonen en materia len. Ook het renteverlies tijdens de bouw bedraagt aanzienlijk meer dan aan vankelijk werd aangeno men. Bij deze faktoren komt nog het hoge BTW- percentage van 16%. Aan gezien deze stichtingskos ten hoger liggen, vallen de woningen nu ook in een lager tarief wat be treft de fictieve grondkos tenaftrek. Zo snijdt het mes aan twee kanten in ongunstige zin: een aan zienlijke bijdrageverla- ging met daaraan gekop peld eenzelfde huurverho ging. i en W hebben hun sugge sties verpakt in de vorn van een viertal proritei ten. Op de eerste plaat ziet het gemeentebestuu; als mogelijke oplossing een verlaging van de ren tevoet voor de z.g. wo- ningwetbouw tot een zo danig niveau, dat met recht van z.g. sociale wo ningbouw kan worden ge sproken (huren van maxi maal 250.- per maand), annex verlaging van het BTW tarief, annex ophef fing van het voorschrift van de eigen gemeentelij ke financiering. Dit voor schrift gaat in bij over schrijding van de gestelde .ostengrenzen van de 'ouw. Bij een tweetal omplexer» in de Meren- /ijk zal deze overschrij- Jing resp. Ij4 en 2 mil joen gaan bedragen. Het bestuur acht het voor haar gemeente, alsook voor een woningbouwver eniging, ondoenlijk, bij een in dit geval 7a%- geldlening met een loep- tijd van 50 jaar, dit zelf te financieren. Als tweede prioriteit noe men B en W een verho ging van de fictieve af trek per woning (tot 4000,-) wegens hoge grondkosten. De derde suggestie is de bijdrage te handhaven, d.w.z. dat de kostenstijging door ex terne factoren geen da ling in de aanvankelijk toegezegde subsidiebijdra- ge tot gevolg zal hebben. Als alternatief voor dit derde voorstel noemen B i W de vierde prioriteit, nl. dat de bijdragerege ling zoals die geldt op het tijdstip van de gemiddel de bewoningsdag, toege past wordt, bij de defini tieve eindafrekening. 3 en W van Leiden hopen met deze brief, waarvan ook een afschrift is ver zonden aaan alle Tweede Kamerfracties, de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten, de minister van financien en aan Cobouw, een discussie op gang te brengen over bovenstaan de problemen, die ook an dere gemeenten kunnen raken. ZOETERWOUDE Gisteravond hebben leerlingen van de basisscholen voor de tweede dar, cc vande ling gemaakt. Deelnemers voor de 10 fem gingen naar Stompwijk en de Veorpolder. De 5 km werd in het dorp zelf afgelegd. Slechts één wandelaar moest halverwege de tocht in de bezemwagen stappen Vanavond wordt de slotavond gehouden. Drumband Vios zal van de Shaloomschool een rondgang door het dorp maken. Op „Haasbroek" zullen daarna de medailles worden uitgereikt LEIDEN „We leven toch in een welvaartsstaat?" Deze „motivatie" gaf een 16-jarige Leidse jongen voor zo'n vijfen vijftig inbraken en vijfentwintig bromfietsdiefstallen, die hij in samenwerking met twee andere jongens in het afgelopen half jaar heeft gepleegd. De twee kameraden zijn een 15-jarige Leidenaar en een 14-jarige ex- stadgenoot, die onlangs naar Rotterdam verhuisd is. Het trio trad voornamelijk in Leiden op, maar ook in Rotterdam werden enkele doelen uitgezocht. De jongens, die naar de politie meedeelde „zeer geraffineèrd" te werk gingen, verzamelden een buit, die in zijn totaliteit meer dan 1 55.000,- waard was. Daarnaast is er voor een groot bedrag schade aan gebouwen aangericht door hun activitei- Dc- jongens, die voornamelijk in de avonduren op pad gingen, hadden het meestal op scholen, kantines en bouwwerken ge munt. Alles wat van waarde was werd meegenomen: radio's bandrecorders, cassetterecor ders, electrische boren, buiten boordmotoren en allerlei ge- een ander voorbeeld. Op een ge geven moment miste een sport vereniging in Zoeterwoude de schijnwerpers, die op het oefen terrein stonden. Nutteloos was ook de behandeling die de ..bende" gestolen bromfietsen liet ondergaan. Van vaak splin ternieuwe exemplaren werden slechts enkele onderdelen gede monteerd en werd het restant afgevoerd. Zo haalde de politie eens een elftal bromfietswrak- se politie aan de tand werd ge- ook genoemd. De drie jongens vocld, kwam er al snel een se- zijn nog scholier en komen uit rie bekentenissen uit zijn mond „een behoorlijk milieu", aldus rollen en werden zijn vriendjes de politie. ken i t het reedschap. Bij een inbraak in een filiaal van de Gruyter wer den bijvoorbeeld 80 lp's en een aantal wekkerradio's meegeno men. Moeilijker verklaarbaar is De zaak is aan het rollen geko men, toen de Rijnsburgse politie de 16-jarige jongen donderdag middag (7 juni) aanhield. Hij reed op een gestolen bromfiets. Hij wist te ontglippen, maar la ter op de middag heeft de poli tie hem weer aangehouden, toen hii in zijn krantenwijk kranten bezorgde. Toen hij door de Leid- ley (Leiderdorp). K (Noordwljkerlioul). M. VVIJs- dc Wal (Waddln) Slngellng (Voors veer, J. Strnatmi Boogaards (Snss J. Ooitcr- isenaur). E. L. Nlco- Ing), P Hemerlk. M. Strunlhof, W, an Dam, S van der Holst. F. looganrd. G. Koevoet», H. Koppen, do Wekker (Lelden) GSTGBEST Vuor liet examen IBS-b rijn aan liet Itljnl andldateii gealnagd: Bink, H. Klsmnn. H. vnn Rijswijk, Lelden), A. Finse*, L. 1 ngsveld (Katwijk), D. Gi lend). J. Leewl* (ADVERTENTIE) 1 I M l_l 11 va KANTOORINRICHTING BRANOKASTfN KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS i MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN LEIDEN In de strijd om de districtstitels op het tennispark Unicum heeft Hans Keizer getoond nog altijd bij do sterksten in B te behoren. De vierde geplaatste, de Groot die woensdag tegen Ruyssenaars net iets meer routine toonde, bleek gisteren op het oer-vaste spel van Keizer geen antwoord meer te hebben 61 6—4. Of deze zege van Keizer, die steeds beter in zijn ritme komt, een periode inluidt van de „come-back Hans Keizer" valt nog te bezien. In ieder geval zal Madera, favoriet in B, het uiterst moeilijk krij gen tegen de man uit Voorschoten die er op be lust lijkt het dit jaar weer eens helemaal te gaan maken. Ook bij de dames in B verloor de vierde geplaatste: Mevrouw N. Schouten uit Zoeterwoude, die nu in .de B afdeling lijkt door te breken, won van S. v. Weezei 8—6 6—1. Twijfels over de win nares in het duel tussen de tweede geplaatste E. Gerrese en E. Huurman werden door E. Gerrese, die in de derde klas voor de Munnik heeft gespeeld, snel weggenomen. In een rap tempo bouwde zij een voor sprong op en gaf die niet meer kunt u nog een bezoek brengen aan de OUD-HOLLANDSE MARCKT en KERMIS in Koudekerk a.d. Rijn Op de marekt treft u kooplieden en huisjes in oud-hollandsche stijl verschillende oude ambachten ZATERDAGAVOND BOERENKAPEL (georganiseerd door de Oranjevereniging) uit handen 61 61. In het herendubbel-B schoven Koggink en Blommendaal, die de hoogste notering hebben, het sterke duo v.d. Capellen/v. Overbeeke aan de kant terwijl het koppel Monod/Meyer min der fouten bleek te maken dan v.d. Zee en v.d. Bruggen. In het herenenkel C stonden, evenals de vorige week in Voor schoten. Verdegaal en Schüller tegenover elkaar. 'Ook dit keer bleek Schüller niet bestand te ziijn tegen de technisch goed serverende Verdegaal 6—3 6—2. Bosse. zevende op de ranglijst, gaf Jespers geen enkele kans 6—1 6—1 terwijl Stam tegen v.d. Kleij tenslotte toch nog alle zei len bij moest zetten om de vol gende ronde te bereiken 6—2 9-7. In het damesenkel C bleven de geplaatsten in het zadel: M. Mulder, die de grootste kans heeft op de titel, wist M. Scheuer te kloppen 64 64 en nummer drie, H. Langeveld, bleef met aantrekkelijk spel Y. Wassink de baas 64 60. LEIDEN De Regionale Brand weer Leiden heeft gisteren dc commandant van de Leidse Brandweer, de heer A. C. Broeshart, benoemd tot voorzit ter van de adviescommissie (art. 17 gemeenschappelijke re geling). De heer Broeshart was al voorzitter van de commissie van commandanten. Door zijn benoeming Is thans een persone le unie tussen beide commissies tot stand gekomen. Voorts werd besloten tot een rayonindeling met de vorming van een kern gemeente Leiden. Omvattend de gemeenten Alkema de, Katwijk, Leiden Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsburg. Sassenheim, Valkenburg, Voor- terwoude. Ter Aar, Woubrugge hcut, Voorschoten. Wassenaar, en Zevenhuizen. Warmond en Zoeterwoude. De De begrotingen '73 en '74 werden sub-kern Alphen aan den Rijn omvat de gemeenten Alphen a.d. Rijn, Hazerswoude, Koude kerk a.d. Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop. Nieuwveen, Rijnsa- vastgesteld, alsmede de voorlo pige bedragen per inwoner voor die jaren. Als reglement van orde zal voorlopig worden ge hanteerd het Leidse reglement. LEIDEN Gistermorgen ontving de heer B. de Kier, oud raadslid, een gouden eremedaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, uit handen van burgemeester Vis. De heer De Kier kreeg de onder scheiding vanwege zijn 65ste verjaardag en als dank voor zijn ver diensten die hij in talrijke functies heeft pegeven.Na als kleine zelf standige begonnen te zijn, is de heer De Kier tot op heden concier ge geweest eerst bij Chr. Sociale Belangen, nu bij de Ped. Acade mie te Oegstgeest. Naast zijn 22-jarig raadslidmaatschap heeft hij in verschillende commissies en verenigingen gezeten, die alle werk ten op sociaal terrein. LEIDEN Zondag 17 juni zal in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden gamelan worden gespeeld en een wajangop voering worden gegeven. Dit er afsluiting van een gamelan-cursus die door de Leidse Muziekschool werd georganiseerd In samenwer king met het Museum. De cursus die onder leiding stond van Rei- noud Maartense duurde een half jaar en was bedoeld voor jongelui van 10-17 jaar. De jeugdige gamelan-spelers zul- en aan ouders en verdere be langstellenden laten horen wat zij gedurende hun wekelijkse les in een half jaar tijd geleerd hebben. Ter opluistering van hun demon stratie zal de bekende Haarlem se poppenspeler Rien Baart- mans de geestelijke vader van de t.v.-figuren Rikkie en Slingertje een vertoning ge ven van een Javaans kantjil (is dwerghert)-verhaal. De begelei ding van dit verhaal geschiedt door een uit Haarlem afkomsti ge gamelan-groep, waarvan de eden hun opleid ng kregen van de Javaanse wajang-vertoner en gamelan-speler R. M. Ronosoe- ripto. De opvoering, waarbij ook de zon dagse museumbezoekers van maak meer gebruik van onze uitgebreide service harte welkom zijn, wordt 2x ge-' geven. Eerst van 2.30-3.30 uur. daarna van 3.45—4.45. Vcor de bezoekers van het mu seum zijn er zolang de voor? raad stret zonder extra beta ling kaartjes verkrijgbaar bij de portier vanaf 1 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3