Holland vijf uur 36 uur Festival op tv, radio TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Zondige geld komedie Personeel Veronica mogelijk in dienst van de NOS RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1973 (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zal vijf uitzendingen van elk on geveer een uur besteden aan het Holland Festival, dat plaats vindt van vandaag tot en met 7 juli. Vanavond en op de vrijdag avonden 22 en 29 juni en 6 juli wordt aan het einde van het avondprogramma steeds een programma van een uur uitge zonden, dat als titel draagt Uit de Kunst - Festival en waarin in magazine-vorm aandacht wordt besteed aan een reeks evenementen uit het Festival. In elk programma is tevens een complete uitvoering geprogram meerd. Verder wordt op woensdagavond 4 I juli van 22.55 tot 23.55 uur via Ned. I een produktie van The Play-House of the Ridiculous/La Mamma New York uitgezonden. De voorstelling die wordt gere- gisseerd door John Vaccaro, heet The Magic Show of Dr. Ma-Gico. - In het magazine van vrijdag 15 juni (22.50-23.50 uur via Ned. II) - zal o.m. rechtstreeks een optre den te zien zijn van de Engelse i. straattheaters Welfare State en Natural Theatre, dat ideel uit maakt van de opening van het j Holland Festival op het Schouw burgplein in Rotterdam. Welfa re State brengt een ironische i happening over de welvaarts- I staat. Het is een surrealistisch aandoend stuk waarin 25 jonge spelers optreden onder leiding van John Fox Welfare State De °PerazanSeres Joan Sutherland zingt de titelrol Rodelinda i noemt zich Engeland» eerste l'UitWmlf opera van Handel en is op de tv te zien. Circus der Schone Kunsten. Er zijn twee tradities waarop de groep, die afkomstig is uit Leeds, zich baseert: die van het volkstheater zoals vaudeville, man. variété en kermistheater ener zijds en Ide theatrale verworven- deze afdeling van Uit de Kunst heden van de beeldende kunst Festival zal tevens aandacht berust bij Leo Meilink en Jan Boogaarts. De regie heeft Eddy Habbema. De spelen van Sint Ndcolaas zijn voorbeelden van de zgn. mira- cula, mirakel- of legende spe- len, wonderen van heiligen in toneelvorm, met als onderwerp het martelaarschap, wonderen l of de levers van heiligen. Er zijn vele legenden en vele heili- gen, maar de enige heilige wiens legenden worden uitgebeeld in spelen in ide kerft, en die compleet zijn bewaard, is Sint Nicolaas. Bevrijd Het spel gaat over de heidense koning Marmorius, die zijn sol- daten de stad Excoranda laat veroveren, daarbij wordt een jongen uit een familie die in hoog aanzien staat krijgsgevan gene gemaakt. Na een verblijf van een jaar aan het vijandelij ke hof en na veel weeklagen van de ouders die in de ver- |55 overde stad verslagen zijn ach- tergeblven, wordt de jongen door de macht van Sint Nico- laas bevrijd en kan hij naar zijn vaderland terugkeren. De voorstellingen vinden plaats temidden van de toeschouwers op twee podia die schuin tegen- m over elkaar worden Opgesteld i en die door middel van twee verbindingsstukken aan elkaar lts gekoppeld zijn. Twee reusachti- ge, speciaal voor deze serie fffv voorstellingen vervaardigde NEDERLAND I NOS 18.15 Watergate 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal KRO 19.05 MIK 20.00 Journaal 20.21 Zondige komedies, korl verhalen 21.10 Brandpunt 22.00 Mary's music, show 22.45 Journaal 22.50 Recht op de burger af (Teleac) NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 19.10 Flipper 19.30 Zorro 20.00 Journaal 20.21 Op losse groeven 21.20 „Broken Arrow", speel film met James Stewart NOS 22.50 Uit de kunst-festival 23.50 Journaal Belgie/Nederlands 18.55 De Fabeltjeskrant 19.00 Luceat 19.30 Ziet U er wat in? 19.35 Zoeklicht 19.45 Journaal 20.10 De merkwaardige geschie. denis van baron Friedrich von der Trenck, tv-serie 21.15 Panorama 22.00 Journaal 22.05 Le train en marche, Russische speelfilm NEDERLAND I 9K. %$8k WxÊÊÊÊÊÊÊ SÜPi ^°1Jnej n6t ^ecor' Dit wandtapijt brengt een scène in beeld van het middeleeuwse vi. ip-reoiA ra ncman kelspel ,,De wonderen van de H. Nicolaas", dat ook op de tv wordt gebracht. Televisie-regie: Fred Bosman. Op vrijdag 6 juli kan men tussen 22.40 en 23.40 uur via Ned. II rechtstreeks de wereldpremière volgen van het 3e hoboconcert van Bruno Maderna, geschreven voor en te spelen door Han de Vries. Dit hoboconcert vormt een onderdeel van een concert door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bruno Maderna in het Concertgebouw in Amster dam. Televisie-regie: Wilhelmd- na Hoedeman. Op woensidag 4 juli wordt van Zo zal bij de openingsmanifestatie 22.55 tot 23.55 uur via Ned. I vanavond in Rotterdam aan- The Magic Show of Dr. Ma-Gico dacht worden besteed aan de Ook dit jaar omlijst de NOS-ra- dio de Holland Festival-concer ten weer met speciale magazi nes, al zullen de onderwerpen die daarin voorkomen wat alge mener van aard zijn dan vorige jaren en ook wat diepgaander worden behandeld dan voor heen. danst op muziek van Purcell en en dorpen van Noord-Holland, pop. Televisieregie: Fred Bos- Het mirakelspel Filius Getronis, dat dateert uit de 12de tgezonden, een voorstelling van het Play-House of the Ridi culous uit New York, dat in sa menwerking met het Holland Festival naar Nederland is ge haald door Miokery. Het uit gangspunt van het stuk is ont leend aan een goochel- en illu sionistenshow. Onder een schril le, veelkleurige belichting ziet de- toeschouwer 'n aantal angst aanjagende taferelen in dit spel van Kenneth Bernard. De •met de happenings anderzijds. Televisie-regie: Paul Boots. Op 22 juni (22.40-23.40 uur) vormt een nieuw ballet van Toer van Schayk de hoofdmoot van het magazine. Het heet The Art of Saying Bye Bye en het wordt gedanst door het National Bal let. Het werk zal op 27 juni in première gaan. Het wordt ge worden besteed aan de opera Rodelinda van Handel met in de titelrol Joan Sutherland; de ope ra Aida van Verdi; de Nieuwe Scène uit Antwerpen met Miste- ro Buffo, een middeleeuws le kenspel: de Stichting Eigentijd se Dans met Seesaw; de Hol land Festival Filmweek en de Tour-in-Noorld-Holland, een tocht langs tentoonstellingen in steden staat centraal in het magazine van vrijdag 29 juni (22.40-23.30 uur via Ned. II). Het is één van de twee liturgische drama's die onder de naam De wonderen van de Heilige Nicolaas worden uitgevoerd idoor de solisten Max Radio Egmond, Marius van Alte- Van het Holland Festival zal de kunst- en cultuurpolitiek van deze stad. Tevens zal een por tret worden gegeven van Jean Foumet, die afscheid neemt als Iddrigent van het Rotterdams Filharmonisch Orkest. Het ma gazine op woensdag 20 juni, als het Residentie Orkest in de Kurzaal in Scheveningen op treedt, zal o.m. zijn gewijd aan de problemen rond het Kurhaus en de kiinst en cultuur in 's-Gravenhag< regie heeft John Vaccaro. De De kunst- en cultuurpolitiek van première vond in maart van dit jaar plaats in het La Mamma theater in New York. Evenals vorig jaar stelt de NOS- radio de luisteraars ook nu weer in gelegenheid, kenbaar te maken welke werken uit het Holland Festival 1973 zij graag herhaald willen hebben, waarbij de meeste stemmen gelden. De herhalingen vinden plaats in het woensdagavond-muziekmaga- zine van de NOS-radio op 11,18 en 25 juli via Hilversum 2, steeds om 20.05 uur. Luisteraars kunnen door middel van een briefkaart kenbaar maken wel ke uitvoeringen zij graag her haald zouden willen hebben. Deze briefkaart dient te worden gestuurd aan de N'OS-radio, Mu ziekafdeling, Postbus 10 in Hil versum. Vrijdag 15 Juni: 20.05-22.30 uur. Hilv. 2: rechtstreekse uitzending van de Opendngsmanifestatie in de Doelen in Rotterdam met het Rotterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Jean Fournet en de mezzo-sopraan Josephine Vea- sey. Uitgevoerd worden van Hector Berlioz: Ouverture Ben- venuto Cellini, La mort de Cleo patra en de Symfonie Fantasti- na, René Jacobs en Harry Ge- raerts, het Utrechts Studenten Gregoriaans Koor, het Jongens koor van de St. Gregoriusschool en Syntagma Musicum o.l.v. Kees Ötten. De muzikale leiding NOS-radio in totaal 13 concerten rechtstreeks in stereo uitzenden. Twee concerten worden in opna me gebracht. Aan het Holland Festival besteedt de NOS-radio dit jaar ruim 36 uur zendtijd. de hoofdstad komt aan de orde in de magazines, die worden uitgezonden op de slotmanifesta tie op zaterdag 7 juli in het Concertgebouw, het Stedelijk Museum en het Museumplein. 4UC- De Holland Festival Magzines Zaterdag 16 juni: 16.03-17.15 uur, van de NOS-radio worden ge- Hil. 1: rechtstreekse reportage produceerd en geregisseerd door Robert fan de Neève. Sa menstelling en eindredactie: Edu Verhulst. het programma Inzet Dag voor de amateurs, die plaatsvindt in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. HOU HET SCHERM IN HET OOG Anna Maria heeft bij haar neef Whelan het kapitaal van 350 pond ondergebracht. Whelan be legt het geld bij de effectenma kelaar Mei Meidrun. Als Anna Maria een mooie stoel wil ko- Ned. I, 22.00 uur. pen, eist ze haar geld terug. De oude dame, die geen flauw be- Op losse groeven nul heeft van kapitaal en rente, Van de Nederlandse hitlijst wor- den de vijf beste nummers voor bekend van het Knokke songfes tival, ontvangt vanavond in haar show als gasten Rita Reys, Rex Gildo, George Baker Selection en The Family Tree. komt na terugbetaling van haar geld nog maandelijks om de rente bij het makelaarskantoor aankloppen. Als zij haar eisen in het openbaar stelt, kan Mel- drun er niet onder uit. de camera gebracht. Gasten in „Op losse groeven" zijn Frank en M'irella, Dimitri van Toren en Ria Valk. Ned. II, 20.21 uur. Broken Arrow baseerd is op Ierse verhalen. De tweede film uit de serie met De rol van Anna Maria wordt gespeeld door Nora Nichelson. Ned. I, 20.21 uur. James Stewart in de hoofdrol, die de TROS deze zomermaan den uitzendt, is Broken Arrow. Een film uit 1950, waarin voor het eerst een lans werd gebro ken voor de Indianen. Mik Vanuit de Doelen In Rotterdam gaat Mik de lucht in. Met mede- Ned. II, 21.20 uur. werking van Les Mariachis, de Pico's, het Cocktail Trio, Gait Uit de Kunst-Festival Jan Kruutmoes, Drlka, Boer Ter gelegenheid van de opening Voorthuizen en de Boertjes van van het Holland Festival zendt Buuten. Uit de Kunst een directe repor- Een gekke bek Ned. I, 19.05 uur. tage uit van de feestelijkheden op het Stadhuisplein te Rotter- Maryts music dam De Duitse zangeres Mary Roos, Ned. II, 22.50 uur. Ria Valk in „Op losse groeven" (van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gisteren heeft een gesprek plaatsgehad tussen minister H. van Doorn van CRM en een delegatie van Mer- curlus, de vakbond van het om- roeppersoneel, waarbij ook het merendeel van het Veronlca- personeel is aangesloten. Het gesprek gaat over de positie van de mensen van de piraten zenders, nadat de kamer de an- ti-plratenwet zal hebben- aange nomen. De vakbond Mercurius spant zich al maanden tot 't uiterste in_om te voorkomen, dat deze mensen op straat zullen komen te staan. Zoals de kaarten thans liggen zullen de Hilversumse omroepen het Veronica-personeel overne men. Niet alleen de minister staat hiervoor open, maar ook de NOS-personeelscommissaris K. de Wilde en de NOS-radio- commissaris W. Wagenaar. Met deze beide laatsten hebben vol gende week gesprekken plaats. Als stok achter de deur van Veronica en Mercurius geldt dat bij afwijzing door Hilversum van het Veronica-personeel de Veronica-directie zelf een zend machtiging zal aanvragen. Vol gens de huidige wet zal zij die zeker krijgen, alsmede gelden uit de omroeppot. Dit zou het aantal mini-omroepen in Hilver sum echter vergroten. Daaraan heeft momenteel niemand be hoefte. Bij Veronica en Mercurius, die overigens niet verlangen dat Hilversum 3 een Veronica-ka- rakter krijgt, leeft de gedachte aan een nachtpopzender, die met Veronica-personeel kan worden bemand. De kosten hier voor bedragen 2 tot 3 miljoen, dje uit de algemene middelen van CRM zullen moeten komen. Fractieleider André van der Louw,, van de Tweede Kamer (PvdA), is bereid de kamer te polsen of hiervoor een meerder heid te vinden is die achter een dergelijke motie wil gaan staan. Mercurius maakt zich geen illu sies dat de 9 Veronica-d.j.'s en de 2 nieuwslezers geen plaatsje zullen kunnen vinden in de Hil versumse omroepwereld. Het gaat vooral om de naamlozen, waaronder 20 programmatechni ci, enige radio-technische mede- werkers en verder kantoor- en I boordpersoneel, van welke laat- j sten een deel ook bij Mercurius is aangesloten. NCRV 16.00 Journaal 16.02 Kijkkast NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 Kinderen op zoek naar een schat 20.00 Journaal 20.21 Het leven van een spion 21.50 Ander nieuws 22.30 IJE Rotterdam zingt 22.40 Journaal NEDERLAND II 15.55 Voetbal: W.-Duitsland— Brazilië 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street 20.00 Journaal 20.21 Twee malle meiden i Liverpool 20.50 Achter het nieuws 21.40 Dennis Weaver, alias McCloud 21.50 McCloud 23.00 Journaal Belgie/Nederlands 18.30 De Fabeltjeskrant 18.35 Follyfoot 19.00 Tienerklanken 19.35 Zoeklicht 19.45 Journaal 20.10 Mijn vrouw van hiernaast tv-serie 20.40 Echo 21.40 The NSVIP's, amusements programma 21.45 Portret van Herman Mig- HILVERSUM I 1 Aktualiteiten. Ultz. vrui DS'70. Springplank - jonge kerk - muziek in turgle. 20.00 (S) In antwoord o; schrijvenverzoekplatenprograr n berichten, waarin verder om 19.00 Aktualitei- tenrubrlek Vanda; NOS: 19.50 Den H Nieuws. 20.05 (S) Holland Festival 1973: Rotterdams Filharmoniscl' JKKi. een sportprogramma met ziek. 23.55-24.Ó0 Nieuws. (OS: 18.00 Nie niet eten. 19.C machtlgd: iws. 18.02 Joost I Nieuws. 19.02 i verzoekplaten. 8.00 (S) Licht orkest met solisten 18.30 Nieuws. 1S.41 Echo. 18.50 Ver kenning: nieuws, feltene gronden op soclaal-n Marktberichter iekprogramm en 24.00 Nieuws en 22.55 Mededelingen; (22.00. tualltel- 3.55-1.00 HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Z.O.gevarieerd programma, met om 7.25 Van de voorpagina. 7.54 VPRO: DeZe dag: 8.00 Nieuws: 8.11 Dingen van de dag; 9.35 Waterstanden en 10.05 Voor nu en later, gesprek. 10.30 (S) Zaterdag informatie: muziek en in formatieshow. <11.00-11.02 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Dit is het begin...: J14.43 VARA- het Skylab project. 15.30. Ir nationaal Spectrum: moderne ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Hollar Tien om: een minlmagazlne voor en met jonge luisteraars. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Plaatvarla. 11.30 (S) Weg wezen tips voor vakantiegangers. I. 11.55 Mededelingen. 12.00 Aklua. 12.16 Overheidsvoorlichting: Exporli- vltelten: nieuws, wenken en advie zen op exportgebled. 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 1 Nieuws. 12.41 (S) Tross-Counlr.v. 1 13.30 (S) V.V.V. (Vice Versa Velu- we): amusementsshow. 15.00 (S) Luister uit... én thuis...: verzoekpla. tenprogramm: 15.30 NU nel der dulstei (V). 17.30 Nii militairen 17.00 De tun hoorspelserie 17.32 Aktua. (S) Café-chantant: liedjes en n de goede oude tijd. HILVERSUM 3 Mededelingen. HILVERSUM 7.02 (S) Popsta- s.). 9.00 Nieuws. 9.03 (S) Pers Vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffl TROS: 7.00 NIei 7.41—8.00 Aktua, 3.36—8.45 Gymnas- isvrouw. 10.00 (S) Bij alle optimisme ondanks de al langer geldende personeelsstop bij de NOS over de overname van het Veronica-personeel door Hilversum, ziet men toch grote problemen in de programmati sche sfeer. De inspraak hierin van de NOS en de omroepver enigingen, alsmede de perso- nelsraden van al deze omroepin stellingen, maken de nieuwe programmering tot een gecom pliceerd geheel. Mercurius richt zich vooral op het behoud van de werkgelegenheid en laat de programmatische oplossing, die daarmee samenhangt, liever over aan de daarvoor bestaande commissie Hilversum 3. Deson- danks wil Mercurius van NOS- radiocommissaris Wagenaar we- ten of deze voor horizontale pro- i grammering van Hilversum 3 j is, dat wil zeggCTi vaste presen- AMSTERDAM (ANp, tatoren op vaste tijdstippen vol-1 gens de Veronica-formule en hoe hij denkt over nachtuitzen dingen. Chef drama-tv van de NCRV, Wim Hazeu, heeft het idee op gevat om een reeks dichters nader bij de kijker te brengen. Een lofwaardig streven. Gis teravond bracht hij als inter viewer Maurits Mok in beeld, een onzer betere eigentijdse dichters, een man die een rijke levenservaring en indringend levensgevoel metrisch in woor den weet uit te drukken. Wim Hazeu hield zich niet bezig met oppervlakkige vleierijen, zoals een presentator-op-zon- dag dat zo gladjes weet te doen, maar ging diep in op Mok's persoonlijke leven en diens verdriet ook, een jood die zijn hater ontkwam, maar er zijn familie aan verloor. De gesprekken, die dit opleverde, werden doorschoten met het zeggen van teksten, zeer aard se beelden waarin de zin voor het vergankelijke gevat ligt- Maar het bleven twee dingen naast elkaar: hier de dichter, de mens, de man; daar zijn poëzie. Mok hecht aan de zee. maar het laten zien van de zee op het scherm is nog heel iets anders dan de persoonlijke in terpretatie van Mok van de zee. Hoezeer concreet Mok ook vertelde over de betrekkingen met de dingen om zich heen, toch houden deze slechts zijde lings verband met de literaire abstractie daarvan, die in dichtvorm concreet wordt. Achter de werkelijkheid van het dichterschap komt men niet, zal men ook nooit komen. We ervoeren hetzelfde eergis teravond ook met de uitzen ding gewijd aan Piet Paalt- jens. Poëzie is en blijft een zelfstandige grootheid, voortko mend uit de persoonlijkheid van de maker en daardoor ook geschraagd, maar het heeft al les in zichzelf. Dit neemt niet weg, dat we Wim Hazeu graag aansporen deze vorm van tv- poëzie te blijven beoefenen en verder uit te bouwen. Als er niet meer dan 700 dichtbundels worden verkocht van een be paalde auteur, dan doet de tv er goed aan de poëzie door middel van beelden onder het volk te brengen. Het eerste deel van de driede lige aflevering over het leven van een spion ging te zeer in op de details van saai spion nenwerk dan dat we ons er di rect aan gewonnen gaven. Maar de Duitsers, die deze productie hebben gemaakt, we ten er over het algemeen wei weg mee. Daarom verwachten we meer van de volgende afle veringen. Aan het slot van de eerste gin gen we al aardig op weg met het afluisteren van geheime NATO-besprekingen en de zeer menselijke taferelen rond een afgedwongen spionnenhuwelijk. O. Minister dirigeert A dams Philli. Orkest De mi nister van cultuur van de Kau- kasische Sowjet Republiek Geor- De gië, de heer Otar Taktakisjwili. zal op 2 'uli in het Concertge bouw in Amsterdam de Westeu- ropose premiere van zijn "Me- greelse liederen" dirigeren. deren die sterk geïnspireerd' zi'n door de volksmuziek en pot'T.'e van Georgie, zullen wor- d""zongen door een uit deze' rc;v!>''ek afkomstig kamerkoor met de tenor Zorab Sotkilawa als solist. De begeleiding wordt verzorgd door het Amsterdams Philharmonisch Orkest.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2