Vakanties spreiden over langere periode £eick>cSomatit Vlaardingen wapent zich met rampenplan tegen milieugevaar Diepzwakzinnigheid te laat onderkend VERKEER NORDHORN DEELS WEER NORMAAL Rome beperkt gebruik van eucharistische gebeden ANWB en Stichting van de Arbeid: bij „Nieuw- Amsterdam" uit de vaart Canada legt olieexport aan banden 20 procent vaatwerk is giftig VRIJDAG 15 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Oproerpolitie zonder eten Van onze correspondent NORDHORN/KLAUSHEIDE De noodbrug bij een van de be langrijkste toegangspoorten tot het NAVO-vliegveld in Klaus- heide is gisteravond om half acht het toneel geweest van ge vechten tussen de oproerpolitie en enkele honderden demon stranten. Evenals bij de ontruimingsactie gebruikte de politie traangasbommen en het waterkanon. De gevechten ontstonden toen jongeren stenen en eieren gooi den naar de politie. Tegen half twaalf gisteravond is de ver sperring van de rijksweg 213 bij Klausheide opgeheven. De ruim vijftig vrachtwagens, die sedert gistermorgen in alle vroegte de straat blokkeerden, mochten doorrijden. De dui zend manschappen van de oproerpolitie die rechtstreeks on der de bondsregering staan, zijn verstoken van levensmidde len, omdat winkeliers hen weigeren goederen te leveren. Vanmorgen om acht uur was de rijksweg 213 weer vrij voor het verkeer, alleen de weg bij Lohnen was nog geblok keerd. De grensposten bij Gl'anerbrug en Denekamp werden gisteravond om half zeven weer vrijgegeven voor het ver keer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in zijn jaarlijkse advies over een rouleringsschema van spreiding van collectieve bedrijfsvakanties een uit breiding van het tijdvak voor vakantiespreiding bepleit van de huidige zes tot acht weken. Dit advies stemt over een met een van de conclusies in het gisteren verschenen jaarverslag van de ANWB: spreiding van de vakanties in ruimte en tijd zal het parool moeten blijven, omdat het aantal vakantiegangers toeneemt en het aantal plaatsen waar men naartoe kan gaan beperkt is. ANWB was het toeristisch jaar 1972 anders-dan-anders. De Ne derlandse vakantieganger bleef dichter bij huis en gebruikte meer dan ooit de auto voor het vakantievervoer. De afgelopen jaren is het aantal Nederlan ders dat met vakantie gaat aan zienlijk gestegen: gingen in 1966 nog maar 4.9 miljoen Nederlan ders (41 pet) met vakantie, in 1971 waren het er al 6,4 miljoen (50 pet). Van hen genoot driekwart de va kantie in het hoogseizoen, dat in 1966 nog maar drie weken telde en inmiddels is uitgebreid tot zes weken. Dat zou enige ver lichting gegeven zkunnen heb ben, ware het niet, dat het aan tal vakantiegangers zo sterk stijgt en in de toekomst zeker verder zal stijgen. De Stichting van de Arbeid herin nert eraan dat de voor vakan tiespreiding vastgestelde perio de van zes weken samenhing met de in ons land gebruikelijke duur van de schoolvakantie. Aanvankelijk kon tot een rede lijke spreiding gekomen worden. Maar de toegenomen en nog steeds toenemende duur van de vakanties heeft ertoe bijgedra gen dat er nu geen sprake meer is van een verminderde druk op het hoogseizoen. Uitbreiding van het vakantiesprel- dingstijdvak is daarom nodig. Daarbij is dan wel de medewer king gewenst van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen, want zonder uitbreiding van de Schoolvakanties kan van een behoorlijke vakantiesprei ding geen sprake zijn. Volgens de stichting zal aan de De ANWB heeft een toenemende vorig jaar reeds aanbevolen stu die over dit onderwerp snel be gonnen moeten worden: zó snel zelfs dat bij het opzetten van het schema voor de vakantie spreiding in 1975 met de resulta ten van de studie rekening ge houden kan worden. Blijkens het jaarverslag van de bereidheid tot met vakantie gaan buiten het hoogseizoen waargenomen, maar veel va kantiegangers zijn gebonden aan de periode van schoolva kantie of vakantieregelingen van het bedrijf, waardoor van een behoorlijke spreiding geen sprake is. NOOIT TE VROEG PROFESSOR MUNTENDAM heeft gelijk, wanneer hij bepleit dat bij opvoeding en onderwijs meer aandacht besteed gaat worden aan de bevolkingsgroei. Hij heeft nog meer gelijk, wanneer hij tevens stelt dat de overheid bij haar beleidsbepaling veel meer aandacht moet gaan besteden aan prognoses over en consequenties voor de bevolkingssamenstelling. Als voormalig staatssecretaris weet de heer Muntendam dat de ovrrheid bij dit soort zaken meestal een eind achter de muziek aan loopt. Veel minder dan men een tiental jaren geleden dacht, gaat het nu om bevolkingsbeperkende maatregelen. De bevolkingsgroei is in Neder land al flink afgeremd en het probleem waartegen de overheid nu met betrekking tot de periode tussen 1980 en 2000 aankijkt is veel minder: hoe beperken we de bevolkingsgroei verder dan wel: wat zijn de sociale en economische gevolgen van de nu snel afnemende bevolkingsgroei. Een paar maanden geleden hebben we terzake de vraag als volgt ge formuleerd: hoe kan een relatief steeds afnemende jongere genera tie blijven zorgen voor een absoluut en relatief steeds groter wor dende groep ouderen? EEN SECTOR WAAR DAN DIRECT de problemen rijzen Is de van de sociale verzekeringen, zeker inzoverre daar met een omslagstel sel gewerkt gaat worden. Een tweede probleem zal worden hoe in diverse bedrijfssectoren de groei erin gehouden kan worden, wanneer de automatisering haar maximale punt bereikt heeft en de groei vast dreigt te lopen op gebrek aan mankracht. In het verlengde van dit vraagstuk ligt tevens de problematiek rond de beroepskeuze en het onderwijs. Tussen de nog studerende of in opleiding zijnde generaties en de gepensioneerden staat straks een, in vergelijking met vroeger, zo verkleinde bevolkingsgroep, dat de beroepskeuze meer en meer op de maatschappelijke behoeften afge steld zal moeten worden. MOGELIJK KOMT ER DAN ook weer wat meer perspectief voor een aspect van onderwijs en opleiding, dat de laatste jaren behoorlijk in de knel is geraakt; de vorming. Want het ziet er naar uit, dat eerlang de samenleving minder behoef te zal hebben aan grote groepen zeer specialistisch opgeleide men sen en meer aan krachten in de sector van dienstverlening die van uit een grondslag van algemene vorming de samenleving op een dan gewenste manier kunnen dienen. Met het denken aan dit soort problemen zijn overheid en burgers maar zelden te vroeg en vaak te laat. Professor Muntendam her halen we heeft gelijk. Meyer Lansky, beschouwd als het financiële genie van de Amerikaanse onderwereld, is gisteren in Miami veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf om dat hij eerder geweigerd had in Amenrka voor de rechtbank te verschijnen. Hij werd op borgtocht vrijgelaten in afwach ting van zijn hoger beroep. Het Nederlands amateur voetbal elftal heeft gisteravond in Oberthal de tweede wedstrijd tegen Saarland imet 2—1 verlo ren. De eerste ontmoeting, die dinsdag werd gespeeld in Saarbrilcken werd met 3—2 door Nederland gewonnen. VATIKAANSTAD (ANP) - De congregatie voor de eredienst heeft bepaald, dat voorlopig al leen de vier eucharistische ge beden (canones of tafelgebe den), zoals die in het Romeins missal staan, gebruikt mogen worden. Zonder toestemming van de Heilige Stoel mogen geen andere canontekstcn In ge bruik worden genomen. De congregatie bepaalt dit in een schrijven, dat op 24 APRIL AAN Vlaardingen De stad Vlaardingen wordt herhaaldelijk geconfron teerd met haar gevaarlijke ligging. Voor de deur ligt de Nieuwe Waterweg met een druk scheepvaartverkeer, onder meer gevaarlij ke stoffen vervoerend, en aan de overkant van het water liggen vele chemische industrieën. Een ramp is «niet denkbeeldig en daar om krijgt Iedere Vlaardlnger volgende week een gemeentelijke bro chure in de bus met praktische richtlijnen hoe te handelen bij ge vaar. „We willen geen paniek zaaien met dit rampenplan, maar we mogen de ogen nu eenmaal niet sluiten voor de realiteit", aldus burgemeester mr. J. Heusdens. u een chemische fabriek in Dongen heeft een uit slaande brand gisteren grote schade aangericht. Een bijgebouw, waarin ondermeer cellulose was opgeslagen, ging verloren. Vijftig brandweerlieden bestreden het vuur. Verf van naburige huizen, bo men en een stuk weiland raakten verschroeid. De oor zaak van de brand is niet bekend. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. III. VAN DE STOEL: Democratie NAVO-leden noodzaak IPENHAGEN (ANP) Zonder Griekenland of Portugal met name te noemen heeft de minis ter van buitenlandse zaken mr. Van der Stoel gisteren in de vol tallige vergadering der NAVO- ministers leden staten gevraagd de beginselen van democratie, individuele vrijheid en de rechtsstaat, na te leven". •De NAVO heeft meer nodig dan vliegtuigen, tanks en kanonnen, rij moet ook de brede steun van het publiek hebben. Om de ge loofwaardigheid en de vitaliteit van het bondgenootschap te handhaven is het noodzakelijk dat de elementaire eisen van in dividuele vrijheid en politieke democratie overal worden nage leefd", aldus minister Van der Deze beslissing hangt samen met het feit dat de aangekochte schepen ..Volendam" (ex-Bra- sil) en „Veendam" (ex-Argenti- na) na een ingrijpende verbou wing in de vaart zijn gekomen. In de komende maanden zal worden beslist of de „Nieuw Amsterdam" wordt verkocht of een andere bestemming zal krij gen. De werkgelegenheid voor het varend personeel zal door het uit de vaart nemen van de „Nieuw Amsterdam" niet in ge vaar worden gebracht. De brochure, een geplastificeerde kaart, rloht zich in hoofdzaak op de zuidelijke helft van de stad, die het dichtst bij .de wa terweg en de industrieën ligt. Men heeft zuid Vlaardingen in vier wijken verdeeld, met voor iedere wijk een vluchtweg naar noordelijk Vlaardingen, waar opvangcentra kunnen worden in gericht. De hulpactie wordt van uit een commandopost geleid. Als er gevaar dreigt voor enkele straten of buurten wordt met geluidwagens alarm gemaakt. Als bet een groter gebied be treft worden de B.B.-sirenes in geschakeld. Tevens zullen waar schuwingen via de radio worden uitgezonden. Ga bij alarm niet naar buiten, zo zegt de folder, en sluit de ramen, deuren en andere openingen af. Kachels en' kooktoestellen dienen uitgezet de straatzijde een wit laken ulf het raam hangen en als het donker is het licht aandoen. Zij. die geen vervoer hebben die nen zich naar een centrale stop plaats voor autobussen te bege ven, vanwaar ze worden ver voerd naar opvangcentra in de wijk Holy. Die opvangcentra zijn scholen, kerken en tehui zen. Vluchtwegen en bushaltes zijn op een kaartje aangegeven. Schoolkinderen zullen tijdens de schooluren via de bushaltes naar opvangcentra worden ge bracht 'Ouders moeten hen niet gaan ophalen om het verkeer zo weinig mogelijk te hinderen. Voor het inschakelen van bus sen zijn afspraken gemaakt met een aantal busmaatschappijen. De toegangswegen tot Vlaardin gen zullen bij een ramp worden afgezet. DE BISSCHOPPENCONFE I de bisschoppenconferenties is gestuurd en dat gisteren In Va ticaanstad openbaar is ge maakt. Tevens wordt daarin ge zegd, dat de Heilige Stoel in bij zondere gevallen en steeds met respect voor de eenheid van de Romeinse ritus, verzoeken van de kant van de bisschoppencon ferenties om nieuwe eucharisti sche gebeden te gebruiken in overweging zal nomen en wel willend onderzoeken. De congregatie dringt er bij de bisschoppen op aan, dut zij op verstandige wijze en met geëi gende middelen erop zullen toe zien, dat de priesters zich aan de voorschriften zullen houden. Uitdrukkelijk wordt erop gewe zen, dat de celebrant w?l in ei gen bewoordingen de verschil lende delen van de mis en met name ook het eucharistisch ge bed kan inleiden. Voor Nederland betekent een en ander, dnt het officieel niet meer is toegestaan de elf Ne derlandse eucharistische gebe den te gebruiken, zolang deze niet door de Heilige Stoel zijn goedgekeurd. Binnenkort zal na dat overleg worden gevoerd tus sen de nationale raad vior de liturgie en de bisschoppenconfe rentie. De raad zal onderzoeken welke voorstellen zij aun dt Ne derlandse bisschoppen zal doen vanuit de behoefte en de erva ringen die in Nederland zijn ge groeid. te worden om onnodig zuurstof- Burgemeester Heusdens: „Iedere gebruik te voorkomen. Ga een plaats waar de wind niet op staat, zo mogelijk op een hoger gelegen verdieping. Slechts bij hoge uitzondering zal evacuatie nodig zijn. En dan al leen als de tijd het toelaat. Als er te weinig tijd is om nog ta evacueren is het beter om geen mensen op straat te brengen. Wie een eigen vervoermiddel heeft verlaat de wijk op eigen gelegenheid via de aangegeven vluchtwegen. „Laat geen plaat sen onbezet, neemt buurtbewo ners mee". Alleen zieken en in validen, die niet kunnen lopen of liggend vervoerd moeten worden, zullen worden afge haald. Ze moeten daartoe aan plaats zou eigenlijk zo'n ram- penplan moeten hebben. Overal kan een tankauto met chemi sche stoffen omslaan, overal kan een vliegtuig neerstorten en dan moet je weten wat je moet doen". OTTAWA (ANP) De Canadese uitvoer van benzine en huis brandolie wordt ingaande 15 juli aan bnden gelegd, zo heeft de Canadese minister van energie. Donald McDonald, bekendge maakt. Tevens zal de invoerbe perking voor benzine worden af geschaft. I Dp exportbeperking heeft tot doel te voorkomen dat ongewoon grote exportvraag de toeleve ring van benzine en huisbrando lie aan verbruikers in Canada schaadt, aldus McDonald. President Nixon zal waarschijn lijk morgen maatregelen bekend maken die verband houden met dp energiecrisis in de Verenigde Staten, zo is in kringen van het Witte Huis Slagers met rug tegen de muur DEN HAAG (ANP) - De slagers staan momenteel met de rug te gen de muur door de steeds stij gende vleesprijzen en de daar mee samenhangende kleiner wordende vraag. Het vleesge bruik nam het afgelopen jaar al met 1,5 kg per hoofd van de be volking af. Dit bleek gisteren op de openbare bestuursvergade ring van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf in Den Haag. Voorzitter D. Groeneweg van het bedrijfschap vond dat de vlees- prijzen in Nederland de laatste tijd op een catestrofaol hoog peil zijn gekomen. Toch blijkt de vraag naar de duurdere vleessoorten opmerkelijk hoog, zodat de afzet van de goedkope re soorten maar niet op gang komt. De slagers moeten zich ondanks dat toch blijven inspan nen om de huisvrouw zoveel mogelijk keus te bieden in geva rieerde prijzen. (Van onze correspondent) UTRECHT Per jaar worden er in ons land ongeveer 1400 dicp- zwakzinniRc kinderen geboren, kinderen, wie nagenoeg niets te le ren valt, die vaak het leven van een plant leiden. Ze vormen meer een probleem voor de ouders en voor het gezin dan voor zichzelf, want zc zijn zich hun eigen handicap niet bewust. Veel van deze kinderen sterven al in het eerste levensjaar. Maar als ze dat over- terecht komen, veel te laat bij bij terecht komen. Zo is bijvoor beeld de gemiddelde leeftijd van kinderen die voor kortere of langere tijd in een observatie kliniek zijn geweest bijna vijf jaar. leven is, gezien de ontwikkeling van de wetenschap, de kans een Uit ons onderzoek is naar forse leeftijd te bereiken z Naar de grootte van de proble men die diepzwakzinnige kinde ren met zich brengen voor hun ouders en hun gezinnen hebben dr. H. A. A. Gresnigt en zijn vrouw dr. A. M. C. Gresnigt- Strengers een onderzoek inge steld. Vandaag promoveerden zij beiden aan de Utrechtse rijks universiteit tot doctor in de so ciale wetenschappen op het proefschrift „Ouders en gezin nen met een diepzwakzinnig kind", waarin zij de bevindin gen van hun onderzoek weerge- Het totaal geestelijk achterblijven van deze kinderen wordt in bij na 95 procent van de gevallen door de ouders zelf ontdekt op grond van uiterlijke kenmerken, lichamelijke stoornissen of af wijkingen, of een vertraagd ont wikkelingsverloop van de senso- motorische functies. De ouders zijn hiervoor op zichzelf aange wezen. Gaan zij op grond van hun waarnemingen deskundigen raadplegen, dan wordt in bijna de helft van het aantal gevallen hetzij niet ingegaan op wat zij zeggen, hetzij ontkend of gemi nimaliseerd dat er iets met het kind aan de hand is. Opvallend is dat het in deze geen verschil uitmaakt of de huisarts dan wel de meer specifiek deskundige kinderarts geraadpleegd wordt. De arts is bang om de ouders de waarheid te zeggen of hij weet er te weinig van. In meer dan tweederde van de gevallen zegt de arts: Het komt nog wel goed. Het kind groeit overheen. ,.Het behoeft geen betoog, dat dit het verloop van het onderken- ningsproces in ernstige mate vertraagt. Dit wordt nog verer gerd door het feit dat ongeveer veertig procent van de ouders veel moeilijkheden blijkt onder vonden te hebben met de weg naar meer specifiek deskundige personen of instanties te vinden, waardoor zij er, als zij er al bij gekomen dat ruim 75 procent van de ouders achteraf zeggen: voor het einde van het eerste le vensjaar van het kind ontdekt te hebben-dat het anders dan andere is, ruim 50 procent dat het ook zwakzinnig is. Dit laat ste echter wordt door 25 procent pas ontdekt als het kind ouder is dan twee jaar. Door ongeveer de helft hiervan als het kind reeds ouder is dan drie jaar. Ruim 30 procent van de ouders verkeert langer dan een jaar in onzekerheid. ruim eendorde daarvan zelfs langer dan twee nog wel Dr. Gresnigt laakt de lakse hou ding van de artsen, ,,'k geloof dat als ouders denk n dat er iets met hun kind aan de hand Is, dit ook zo is. Het is een er varingsfeit en daarom moet d" arts er ook op ingaan. Vroegtij dige onderkenning is van groot belang. Daarom is de houding van: mensen maak je nou niet zo druk, zwakzinnigheid duurt een leven lang, ook zo verwer pelijk". Belgisch ondersoek BRUSSEL (ANP) De „VIVEC", een Belgische consumentenorganisatie, heeft dc resultaten be kend gemaakt van een onderzoek naar het voor komen van lood en cad mium in vaatwerk. Het onderzoek heeft een Jaar geduurd. De uitslag ervan is dat ongeveer 20 pro cent van het vaatwerk ge vaarlijk Is voor de ge zondheid. Uit het onderzoek is. aldus de „VIVEC" gebleken dat in veel vaatwerk (aarde werk, geëmailleerde giet ijzeren of van staalplaat vervaardigde ponnen, ge kleurd, kleurloos of ver sierd ghs enz lood en of cadmium voorkomt, dat h ••eelvuld g gebruik een lan"7ane en sluipende vergiftiging van het men- selijk 1 chaam tot gevolg kan hebben. De schadelijke bestanddelen In het vaatwerk komen vooral vrij als het langdu rig in aanraking komt met zure spijzen, zoals to matensoep, vruchtensap, spinazie, zuurkool, sla

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13