Moet Antillen voor defensie naar Venezuela? Abt Franzoni wil abdij ruilen voor barakkenwijk hristen-democraten in Italië kiezen voor weg van de vooruitgang ANVR VERANDERT INVALIDEN ARTIKEL Veelzijdige Cleo Laine maakt debuut in het Holland Festival KERK EN WERELD PAUS: MODERNE MENS VRIJ ALS EEN BLINDE DUIDELIJKER VOORLICHTING VAN VATICAAN GEVRAAGD jezuïet deed monnikenwerk: tien miljoen woorden geanalyseerd Korte metten 0NDERDAG 14 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 De abt van de Benedictijner ab dij van St-Paulus buiten de Muren in Rome, Don Giovan ni Franzoni, die wegens zijn progressiviteit dikwijls het middelpunt van heftige discus sies is geweest, zal waarschijn lijk als abt aftreden om als ge woon priester zijn werk voort te zetten in de barakkenwijken rondom Rome. Franzoni wil met deze stap zoals hij verklaarde „een bijdrage leveren aan het begin van het heilig ajar, die meer is dan alleen maar een preek daarover". Tegelijkertijd kon digde hij een herderlijke brief aan onder de titel „Het land hoort alleen God toe." De brief richt hij niet alleen aan de monniken van zijn abdij, maar ook tot de kritische gemeente rond de abdij. In deze brief houdt hij zich bezig met het vraagstuk van het privé-bezit en de grondspeculatie. In een predikatie wees de abt op de oorspronkelijke bijbelse betekenis van het heilig jaar onder de joden. Bij hen werd het in bezit genomen land na een aantal jaren opnieuw ver deeld en werden de schulden vereffend. In die tijd was het niet mogelijk aldus abt Franzoni om het bezit van huizen en grond op te hopen in handen van weinigen en van generatie op generatie door te geven. De abt voegde eraan toe: „Wij Er bestaat een dringende be hoefte aan een globale voor lichtingsstrategie vanuit het Vaticaan. Dat concludeert een aantal voorlichters van bis schoppenconferenties in de we reld, in hun eindverslag van een vierdaagse werkvergade ring vorige week in het Vati caan gehouden. Van Vaticaanse zijde is duide lijk gemaakt dat men het met die wens eens is, met name mgr. Benelli, onderstaatssecre taris gaf de vergadering toe, dat een duidelijker voorlich tingsbeleid noodzakelijk is in deze huidige tijd. Zowel de kardinaal-staatssecretaris kar dinaal Villot als mgr. Benelli hebben gedurende geruime tijd de beraadslagingen van de voorlichters bijgewoond, en op vallende belangstelling die vol gens ingewijden als aanwijzing gezien mag worden, dat men in het Vaticaan ernst wil ma- hebben niet begrepen dat wij afstand moeten doen van de goederen van deze aarde, om dat wij dachten, dat zij ten goede konden komen aan de roepingen, het missiewerk en de kerkelijke organisaties. Wij hebben niet gemerkt, dat het evangelie ons vrij wil zien van deze banden met de kapitalisti sche macht." Het evangelie eist juist dat wij ons aan de kant der armen plaatsen. Als consequentie van deze overwegingen verklaarde abt Franzoni. dat hij zijn positie als abt en zijn plaats in de hiërarchische structuren der kerk zou overwegen en aan een kritisch onderzoek onder werpen. Franzoni (45) is sedert tien jaar abt van de abdij van St Paulus buiten de Muren. Vorig jaar kreeg zijn parochie een apostolisch visitator op bezoek, terwijl de abt zelf uitgenodigd werd voor een onderhoud door de congregatie voor de reli gieuzen. Zijn normale ambts tijd als abt zou in 1974 aflopen. ken met een gerichtere voor lichting. Ook de voorlichter van de Ne derlandse bisschoppenconferen tie, de heer H. Kouwenhoven heeft aan de vergadering deel genomen en uiteengezet wat er in Nederland op dit gebied ge daan wordt. De voorlichters hebben er op aangedrongen dat de stijl en het taalgebruik van de officiële Vaticaanse en kerkelijke stukken wat eenvou diger en directer moet zijn, en dat niet steeds getracht moet worden om in elk officieel stuk alle facetten van alle wereld problemen tegelijk te behande len. Tenslotte is verzocht om nog nauwkeuriger vertalingen van veel stukken en toespraken van de paus, omdat het nogal eens voorkomt dat bepaalde begrippen en uitdrukkingen te onnauwkeurig worden ver taald. De jezuiet Roberto Busa, die zie ook bijgaand bericht vijfentwintig jaar van zijn le ven heeft besteed aan de ana lyse van 10,6 miljoen woorden uit werken in het klassieke la- tij n van de negende tot de ne gentiende eeuw. Hij staat nog fris bij de twintigste eeuwse computer, die was ingescha keld bij het werk. Meer dan zeshonderd van de 744 projecten van Kom over de Brug", een actie voor het werk van de kerken over zee, zijn al geheel of gedeelte lijk uitbetaald. Onder meer werd een cheque van 174.000 gulden overhandigd aan Dom Helder Camara toen hij kort geleden in Nederland was, be stemd voor zijn „Actie Hoop" voor de allerarmsten van Noord Brazilië. In totaal Is nu 51,5 miljoen gulden binnenge komen. Vorig jaar hebben 824 men sen in West Berlijn zelfmoord gepleegd, dat is het hoogste aantal in de westerse wereld. De dienst voor zielzorg per tele foon. die deze cijfers publi ceert zegt. dat het aantal dit jaar tot nu toe met zesendertig is gedaald, maar men betwij felt of in de noodsituaties ach ter de cijfers verbetering is ge komen. De kerken der reformatie in Italië hebben in een gezamen lijke verklaring elke staatsbe- scherming afgewezen. Zij stel len geen prijs op het besluit van de Italiaanse regering, dat de wettelijke bescherming te gen bespotting van de gods dienst ook heeft uitgestrekt tot de niet-katholieke christelijke kerken. Zij menen, dat ook de katholieke kerk ervan zou moet afzien haar leer en ver kondiging door strafrechtelijke bepalingen te laten beschcr- Het eerste oecumenische liedboek voor de gezamenlijke Duitse kerken is deze weck verschenen. Het boek, dat be stemd is voor de „Duitsspre kende christenheid", bevat on- gever honderd liederen. Aan de voorbereiding is vier jaar lang gewerkt. Om de katholie ken niet in het harnas te jagen zijn er geen reformatorische strijdliederen opgenomen, ter wijl de katholieken Marialiede- ren achterwege hebben elaten. De Italiaanse radio zal za terdag 23 juni een concert uit zenden ter ere van paus Pau lus. Het wordt onder leiding van Leonard Bernstein gege ven in de nieuwe audiëntiezaal van het Vaticaan. Uitgevoerd worden onder meer het magni ficat van Bach en de „Chi chester Psalms" van Bern stein. Uitvoerenden zijn het symfonieorkest en gemengd koor van de RAF, het mannen koor Harvard Glee Club uit Boston en het jongenskoor Ne wark Boys Chorus uit New York. Het concert begint om zes uur. „Voor een bisschop die echt zijn kudde leidt en voorgaat niet voor de bisschop die zijn plicht beperkt tot waar de wind hem waait is het heden ten dage niet gemakkelijk", zo heeft paus Paulus gezegd bij de jaarlijkse vergadering van de Italiaanse bisschoppenconferentie deze week. Hij zei, dat een ,,agress:ef verwereldlijkingsproces" de mens niet alleen beroofd van de laatste overblijfselen van christelijke ge bruiken. „maar ook van de resterende zedelijke en godsdienstige zekerheden, waardoor hij naar een modieuze en aanvechtbare terminologie „vrij" wordt om te gaan en te staan waar hij wil. Maar wel als een blinde." De paus signaleerde de „verbittering en steriliteit" waarin veel pastorale arbeid uitmondt. „De wind van de maatschappijveran dering schijnt niet in onze richting te waaien. Hoeveel statistie ken en culturele en maatschappelijke verschijnselen zouden ons de bittere ervaring van de uitzichtloze ontmoediging verschaffen als ons vertrouwen op de mens gevestigd zou zijn," aldus de paus, die voorts zei, dat het Heilig Jaar 1975, waarvoor de voorberei dingen zondag begonnen, de katholieken hoop in goddelijke bij stand en mensvernieuwing zou geven. i De Index Thomistlcus het tot dusver omvangrijkste werk op het gebied der automatische lingulstlek-annlyse is In Rome officieel gepresenteerd. Het totale werk omval veertig delen en is een computer-samenvatting van Fn totaal 179 werken: honderd werken zijn van Thomas van Aquino, achttien van onbekende middeleeuwse auteurs, alsmede eenenzestig werken van andere auteurs, zoals Albertus Magnus, Richard von Wedinghausen en William Wheatly. Auteur van deze reusachtige arbeid is de 60-jarige Italiaanse je zuiet Robert Busa, hoogleraar voor de scholastieke filosofie van Gallarata die er vijfentwintig jaar aan heeft gewerkt en daarbij de steun heeft gehad van wetenscchappers uit de gehele wereld. In totaal is aan het werk een miljoen werkuren besteed. Tot 1967 vonden de voorbereidende werkzaamheden in Gallarata plaats. De eigenlijke technische verwerking gebeurde in het lBM-researchla- boratorium in Boulder in de Ver. Staten en daarna in de weten schappelijke IBM-centra in Pisa en Venetië. De prijs voor het werk van veertig delen bedraagt ongeveer twaalfduizend gulden. De eerste banden zullen nog dit jaar ver schijnen bij een gespecialiseerd uitgevershuis in Frankfort aan de Oder. De index is op de eerste plaats gedacht als naslagwerk voor de onderzoekers der scholastieke filosofie en theologie- Zij bevat de analyse van ruim tien miljoen woorden. De „Index Thomasticus" wordt in de wetenschappelijke wereld beschouwd als een baanbrekend werk op het Rebied der automa tisering van de linguistieke analyse en geldt als voorbeeld voor de toepassing van electronische gegevensverwerking op het ge bied van de geesteswetenschappen en het humanisme. rr n onze correspondent, Frans Wijnand) ME De Italiaanse christen- emocraten hebben links uit de lank gemaakt. Het nationale :ongres van de Democrazia ristiana heeft massaal besloten meer linkse lijn te gaan olgen en de socialisten uit të odigen deel te nemen aan de egerlng. Dat laatste zal dan n koste moeten gaan van de leralen. Zij werden het ilachtoffer" van de roep om jressiviteit binnen de DC, it hoewel er nogal wat be ren waren en voorwaarden erden gesiield ten aanzien van samenwerking met de socia- iten, koos het congres zonder lorren voor wat bijna juichend erd genoemd „de weg van de ooruitgang". mier Andreotti zal niet langer lis minister-president aan hope- vooruitgang meewerken, inds mei van het vorig jaar left hij zijn kabinet geleid; een opvallend sterk team, dat >vendien moest werken in een «lijke tijd waarin zich het nationale probleem na het idere aandiende. Samen met sociaal-democraten, de repu- ikeinen. de liberalen en een indvol zuid-Tirolers hebben de christen-democraten de cen trumregering van Andreotti overeind kunnen houden, maar aanvallen van de oppositie, kri tiek uit eigen gelederen en on derlinge verdeeldheid binnen de partij maakten het nauwelijks langer verantwoord om met deze centrumregering door te werken. De chirsten-democraten die de grootste partij vormen in Italië wilden bovendien de zaken in eigen hand houden. Men wilde zelf kiezen en koersbepalen, men wilde vooral een dramati sche en fatale interne scheuring voorkomen; dat laatste is onge twijfeld prima gelukt. Al maanden voerden de 6 stro mingen die binnen de christen democratische partij bestaan, heftige debatten over de toe komstvisie van de partij. Het met Pinksteren gehouden, vijf daagse congres zou de oplossing moeten brengen, maar iedereen was er van overtuigd dat het een uiterst moeilijke bijeen komst zou worden. De droom tijd van De Gasperi, die vl.ak na de oorlog met zijn DC een hecht en sterk politiek front vormde, is al lang voorbij. Hoe wel naar buiten door dik en dun verdedigd wordt dat „we alle- FILM V AN SLUIZER IN POLEN BEKROOND N HAAG De documentaire Iet slot" van de Nederlandse neast George Sluizer is op het Imfestival in het Poolse Kra- »u bekroond met de prijs van i voedsel en landbouworgani- 'lie van de Verenigde Naties rAO). her won met zijn film de pers- rijs en de derde prijs. Aange- ®n een film volgens de regie enten maar één prijs kan krij- moest Sluizer kiezen. Hij oos voor de FAO-prijs. documentaire van een half uur aat over een Braziliaans gezin at met z'n schamele bezittingen 00 km een rivier afzakt naar 8 grote stad. Sluizer maakte aast zijn hoofdfilm „Joao en mes" meerdere korte films Brazilië. De KRO-televisie *ndt de film maandag 30 juli van Berthold Dietrich zien in Bouwcentrum Rot- van 10 juli t.m. 11 au- De bekende detectiveschrijver John Creasey ls op 64-jarige leeftijd te Salisbury In Engeland overleden. Er zijn 560 boeken van hem verschenen". „West of the Yard" behoorde tot zijn meest bekende series. Francesco Chiesa, de deken van De Zwitserse schrijvers is op 102-jarige leeftijd te Lugano overleden. Schilderijen van Gedaljah Ben Zvl uit Ein Hod in Israël worden tentoongesteld In een zaal van j Madurodam vanaf 15 juni. Er j zullen ook gobelins van me vrouw Rachel Gedaljah te zien zijn. In Kapel West, Laan van Meer- dervoort 955 Den Haag, wordt donderdagavond 21 juni gecon certeerd door Jolle de Wit fluit en Johan M. Vetter orgel. Op het programma staan werken van Telemann, Bach en Martin. 100 tekeningen en aquarellen uit het Museum of Modern Art te New York de tentoonstelling die tot 17 juni gehouden zou worden in het Museum Kröller Müller i te Otterlo, is verlengd tot en j met 1 juli. maal christen-democraten zijn", was niet langer te verdoezelen dat er dermate grote menings verschillen waren dat een ver splintering van de grote partij niet eens ondenkbaar was. Dat heeft alle DC-!eiders bezig ge houden. Men maakte zich er te recht zorgen over, met name ook Fanfani, de man die een rijk politiek verleden heeft en die in feite het jongste congres en daarmee het gezicht van de DC gered heeft. Fanfani kwam aan de vooravond van het congres met een dave rende verrassing. Op grond van een onverwacht door alle lei ders ondertekend document zal het congres unaniem op de nieu we koers kunnen stemmen. Het zal een links verlegde koers zijn, waarbij de communisten niet omarmd zouden behoeven te worden en waarbij toch alle vrijheid werd gelaten om op di verse posten de leiders van ver schillende DC-stromingen te be noemen. Een keuze voor zelfbehoud. In de batten leefde, later tijdens het congres, de passie van elke Ita liaanse politicus voor de politiek als zodanig nog wel op: maar men is elkaar niet in de haren gevlogen; het is geen broeder moord geworden ondanks alle bestaande en gebleven menings verschillen. Natuurlijk is het voor de DC een gedwongen keu ze. De linkvervleugel van de partij heeft dik gewonnen; de meer rechts ingestelde chris ten-democraten hebben een flin ke scheut water bij de wijn moeten doen. De keuze van het congres om met de socialisten in zee te gaan lijkt een wat stabielere politieke periode in te luiden. Vanzelf sprekend zal ook Italië nu een langdurige „crisis" gaan door maken. De debatten met op de eerste plaats de socialisten zul len niet in een achternamiddag afgesloten kunnen worden. De huidige sociaal-economische en financiële problemen in Italië zijn zo complex en veelvuldig dat elke nieuwe regering eigen lijk al in de krater van een rommelende vulkaan kruipt. Maar een centrumlinkse rege ring heeft aanmerkelijk betere kaarten in handen dan de cen- trumploeg van Andreotti. Het congres, van de christen-de mocraten heeft partij gekozen: de liberalen zijn bedankt, de so cialisten zijn welkom. Fanfani. Rumor en Moro zijn de nieuwe vaandeldragers. Vertrouwde en bekende gezichten op nieuwe sleutelposities. DEN HAAG (ANP) De leden van de algemene vereniging van reisbureau's zullen met in gang van het komende winter seizoen het omstreden invali den-artikel (artikel 12) van de reisvoorwaarden veranderen. Het konsumentenkontaktorgaan had de vereniging dringend ge vraagd een einde te maken aan de discriminatie van lichamelijk en geestelijk gehandicapten, die een vakantiereis willen boeken. De konsumentenorganisatie vroeg de ANVR dan ook artikel 12, een uitslultingsclausule ge richt op mensen die fysieke of psychische afwijkingen verto nen, In te trekken. De spoorwe gen trokken een dergelijke rege ling begin mei al in. Het bestuur van de ANVR besloot gisteren op een vergadering in Den Haag de bepaling niet te schrappen, maar te vervangen door een andere. De nieuwe tekst luidt: Wanneer blijkt dat een deelnemer hinder of over last oplevert of kan opleveren, zodanig dat een goede uitvoe ring van de reis naar ons oor dcel in sterke mate wordt be moeilijkt of zou kunnen worden bemoeilijkt, kan deze deelnemer van verdere deelneming worden uitgesloten. Directeur C. van Zwijndrecht van de ANVR zei na afloop van de vergadering dat deze voorwaar de voor iedereen geldt, maar met grote souplesse zal worden gehanteerd. De voorwaarde zal slechts in uiterste nood worden gehanteerd en kan bij voorbeeld ook van toepassing zijn op ie mand die teveel gedronken heeft, aldus de heer van Zwijn drecht die opmerkte dat het oude artikel 12 maar zeer zel den werd gebruikt. DEN HAAG/WILLEMSTAD - De Nederlandse re gering ontkent nadrukkelijk berichten uit Willem stad. als zou Nederland de Antillen geadviseerd hebben na de onafhankelijkheid de defensie van deze eilandengroep aan Venezuela toe te vertrou wen. Hierover is nooit gesproken aldus commen taar in Den Haag. Volgens het Venezolaanse blad „El Nacional" zou de Antilliaanse premier Isa in een vraaggesprek gezegd hebben dat Nederland hierover een voorstel gedaan hebben. Hierover is op de Antillen veel ongerustheid ontstaan. Bij besprekingen met Nederland zou de Antiliaanse regering met nadruk dc wens ge-uit hebben, dat na de onafhankelijkheid van de Antillen de defen sie door Nederland verzorgd zou blijven. „Neder land stelde zich echter op het standpunt, dat wij onze defensie in onze eigen regio moeten zoeken", aldus zou premier Isa thans gezegd hebben. De verdediging van de Antillen is thans toever trouwd aan de Nederlandse Marine, die daar voortdurend een of meer oorlogseenheden gesta tioneerd heeft, alsmede aan het korps mariniers Hiervan is steeds een behoorlijk contingent op Curasao en Aruba aanwezig. Nederland heeft tijdens overleg over tal van kwes ties voorgesteld, aldus tenminste volgens uitlatin gen van dc Antilliaanse premier, banden voor de defensie aan te knopen „met het grootste en rijk ste buurland. Dat is Venezuela", aldus premier Isa. Dc Antillen zijn voor een zeer groot deel af hankelijk van de olie-invoer uit Venezuela. Deze olie wordt op de Antillen geraffineerd. Premier Isa ontkende overigens dat dc Antillen ooit ccn politieke Unie mot Venezuela overwogen hebben. Wel houden de Antilliaanse politieke par tijen zich voortdurend bezig met mogelijke „eco nomische integratie". Deze integratie zou min of meer een nabootsing kunnen zijn van dc Europe se Economische Unie van de negen. De economische toekomst van zowel Curacao als Aruba is nauw verbonden met die van Venezue la. Valt de olie van dit Zuidameriknanse land voor een groot deel weg, dan vervalt dc Antillen zeker in een economische crisis met alle gevol gen vandien. Het toerisme alleen kan onmogelijk ccn behoorlijke economische basis zijn of wor den. Hoe groot dit toerisme naar onder meer Cu- ra$ou, Aruba en Bonaire ook is. i Den Haag Cleo Laine komt in het Holland Festival voor de eerstemaal haar opwach ting maken in Nederlandse concertzalen. Samen met het kwartet van haar echtge noot John Dankworth treedt zij op resp. 18, 19 en 20 juni op In Rotterdam, Den Haag (Dillgcntia) en Amsterdam. Cleo Laine is een enorm veelzijdige artieste. Zij zingt zowel Auden, Eliot. Duke Elling ton. als Kurt Weill en Tin Pan Alley. Zij speelde de titelrol in Ibsens Hedda Gabler en veroorzaakte nogal wat tumult met haar rol van Julie in de nieuwe „Show Boat"-enscenering in Londen. Zij werd geboren uit West-Indisch/Britse ou ders. was leerling-kapster, modiste, bank- assistente, bibliothecaresse en leidde een schoenreparatiewinkel. In 1952 sloot zij zich aan bij de Johnny Dankworth Seven. Gedurende 6 jaar reisde zij rond de wereld met de kleine Rroep van Dankworth's Big Band. In 1958 trouwde zij met John Dank- worth. Haar eerste theateroptreden was in „Flesh to a tiger". Daarna volgde de musical ..Valmouth", de revue ..Here is the news" en „A time to laugh" met Robert Moriey en Ruth Gordon. In het Festival van Edin burgh vertolkte zij de hoofdrol In de Brecht/Weill-opera „The seven deadly sins". In die periode stond haar naam hoog op de Hit Parade met „You'll answer to me". Succes dus op twee volledig ver schillende gebieden, hetgeen menig kunst kenner intrigeerde. Cleo Laine werd uitge nodigd voor alle grote festivals in Enge land, Australië en Azië. Haar liederen-reci tals werden ook zeer populair in Europa. Op het toneel vertolkte Cleo Laine nog Tita- nia in Frank Dunlop's produktie „A mid- summernight dream". Ellen Terry (en Mrs. Patrick Campbell in de musical over het leven van Bernard Shaw) die mede door John Dankworth geschreven werd. Zij gaf concerten met het London Philharmo nic Orchestra, Royal Philharmonic, Hallé cn de Schotse orkesten. In twee seizoenen van de beroemde Henry Wood Promenade Concerten zong Cleo Weill. Zij trad op in talrijke t.v.-shows waaronder die van Sam my Davis en Noel Coward's ..Marvellouw Party" met Laurence Harvey. Ook in films als „The Servant". „The criminal", „Scruggs" en „I love you. i hate you" kon men haar stem horen. Wanneer Cleo Laine terugblikt vindt zij, dat er tot op heden twee essentiële punten wa ren voor haar carrière: Haar auditie bij de Johnny Dankworth Seven en de kans die zij kreeg om te acteren. Cleo Laine en John Dankworth hebben twee kinderen; uit een vorig huwelijk heeft Cleo Laine nog een zoon. In 1967 trokken zij in een omgebouwde pastorie in Wavendon Buckinghamshire. De pastorie is 115 jaar oud en staat op een groot stuk grond. De belangrijkste gedeelten, voor de Dank- worths althans, zijn de stellen. Daarin bouwden zij een theater met 200 plaatsen voor het Wavendon Allmusic Plan; een charitatieve, non-profitmaklng organisatie, die alle muziekbarrières ver overschrijdt en het gehele jaar door con certen biedt voor zowel kinderen als vol wassenen. Operasterren, jazz-fenomenen en onbekende Jonge talenten wisselen elkaar af om in the „Stables" hun bijdrage te le veren in de realisatie van het ideaal van de Dankworths: muziek te brengen in de meest brede zin van het woord voor be langstellenden van allerlei aard. John Dankworth is een „man-about-music". Hij leidde kleine jazz-combinaties, schreef filmmuziek, muziek voor theater en t.v., dirigeerde of speelde met grote symfonie orkesten van Engeland. Hij schreef t.v.- commercials, componeerde een strijkkwar tet en een pianoconcert. Dankworth trad op als musical-director van onder meer Ella Fitzgerald en Nat King Cole en na tuurlijk zijn echtgenote. Cleo Laine. Franse nier voor patient in Leiden SCHIPHOL (ANP) In dc kleine Piper Navajo van Trunsavia is op de tweede pinksterdag ccn nier van een Fransman overge vlogen naar Schiphol en vervol gens in ijltempo overgebracht naar het academisch ziekenhuis In Lelden, waar chirurgen ge reed stonden voor transplantatie op een Nederlandse patiënt. Voor dit soort hulp zorgt de orga nisatie Eurotransplant, waarin vijf landen samenwerken bij het uitvoeren van niertransplanta ties. Deze organisatie ontving tegen acht uur 's avonds uit Pa rijs het bericht, dal een nier voor transplantalie beschikbaar was gekomen. Vla een compu ter in het Lcldse centrum werd 20 minuten later een nierpatiënt gevonden, dia voor bedoelde transplantatie in aanmerking kwam. Het probleem op dat mo ment was alleen nog het ver voer. dat zeer snel dient te ge schieden. omdat dc nier anders zijn werking verliest. De operatie werd ir. de vroege ochtend van dinsdag in Leiden uitgevoerd en slaagde volledig, zo delen de artsen mede. De naam van de gelukkige patiënt wordt echter geheim gehouden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9