S RECHERCHEKORPSEN HEBBEN HET MOEILIJK HP Kans op sluiting 3 mijlszone Nederland si Publiek is te nonchalant de^lENE MINISTER VAN AGT: HOGE RUS GAF OPDRACHT STUNTWERK TUPOLEV Lord Lambton kreeg boete voor bezit drugs Q) Q) Nederland zal Navo informeren over Griekenland en Portugal GEEN OPTREDEN TEGEN UNIFIED FAMILY STAARTJE BRITS SEXSCHANDAAL DONDERDAG 14 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Den Haag (ANP) Als overleg in EEG-verband over de vrije bevis sing van de visgronden der zes oorspronkelijke EEG-landen niet tot enig resultaat leid zal Nederland overwegen de driemijlszone voor andere dan eigen en Belgische vissers te sluiten. Dit schrijft de minister van landbouw en visserij, Brouwer, mede na mens de minister van buitenlandse zaken, aan de Tweede Kamer in een nota naar aanleiding van het eindverslag over het wetsontwerp ter goedkeuring van het zgn. Politieverdrag Noordzee 1967. De regering zou het betreuren als aan de sedert 1 februari 1971 mogelijk gemaakte vrije bevis sing van de visgronden van de zes een einde wordt gemaakt. Het is de minister bekend dat Engeland, Ierland en de Bonds republiek gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid die de verordening van de raad van de EEG biedt om onder bepaal de voorwaarden onder hun sou- vereiniteit of jurisdictie vallende gedeelten der zee binnen een grens van zes zeemijlen en in met name genoemde gebieden binnen 'n grens van twaalf zee mijlen te reserveren voor eigen vissers. Nederland heeft zogenaamde histo rische rechten in bepaalde ge deelten van de Ierse, Engelse en Deense zone, d.w.z. dat Ne derland in die gedeelten tussen de 6 en 12 mijl op met name ge noemde vissoorten mag vissen. Overwogen wordt nog of ook Ne derland, in navolging van alle huidige EEG-partners met uit zondering van de Beneluxlanden en West-Duitsland tot het instel len van een twaalfmijlszone dient over te gaan. De onderhavige kwestie is van Nederlandse zijde bij de com missie der Europese gemeen schappen aan de orde gesteld. Bij het te voeren overleg zal Nederland de wens naar voren brengen de bestaande liberalisa tie tussen de zes lidstaten zo veel als enigszins mogelijk is te handhaven. Elsevier opent met het nieuws dat verzekeringsmaatschappijen vei ligheidsmaatregelen gaan eisen voordat ze particulieren met ri sico-objecten tegen inbraken verzekeren dit vanwege de mis- daadgo!f. ,,Het publiek is te nonchalant". In een exclusief interview zegt de afgezette koning Konstantijn: ,.Als het Griekse volk vrijwillig zal besluiten dat het onder een republikeins systeem geregeerd zal willen worden....dan zal ik mij zelf niet langer als staats hoofd beschouwen, en verklaren dat mijn zoon geen rechten meer heeft op de troon. Ik zal mijzelf wel nog a!s koning be schouwen omdat ik dat feit niet kan veranderen, ik ben in die positie geboren. Dat Is niet mijn schuld." Het omslagartikel gaat over de Nederlandse kapitaalvlucht naar Zwitserland. Het blad stuurde een redacteur met 200.000 gul den naar Genève om te kijken hoe dat gaat. De Haagse Post heeft een inter view met de Nixon-bestrijdende senator MccCloskey, die zegt: „Ik geloof dat we altijd corrup tie hebben gehad, ik geloof dat corruptie bijna inherent is aan No onze staatsvorm, of het nu op regionaal of op nationaal niveau gebeurt. Ook een gesprek met D'66 leider Hans van Mierlo. Citaat: „Nee, echt, ik vind dat er voor D'66 geen donder veranderd is. Ik zie D'66 beslist niet als een vas te vertegenwoordiger in het par lement volgens 6 tot 10 procent van het electoraat. Het blijft een gidionsbende." Pikant is een lang, kritisch ge sprek met de hoogste baas van de Haagse Post, drs. R. van den Brink, voorzitter van de raad van bestuur van het Else vier concern. Over de economi sche situatie in de krantenwe reld: ,,Als het publiek de scha keringen wenst te handhaven, dan zal men er niet aan ontko men dat er grote prijsverschil len gaan ontstaan. We weten al lemaal dat de democratie duur Is." Vrij Nederland analyseert het me- trobesluit van de Amsterdamse gemeenteraad en concludeert: „Lammers en de zijnen hebben met name in deze metro-affaire de PvdA dermate in dlscrediet gebracht dat men zich af kan vragen of de partij na de ver kiezingen van 1974 nog genoeg zetels zal overhouden om aan spraak te kunnen blijven maken op de drie wethouderszetels van thans." Over de aanschaf van atoomra ketten dit commentaar: ..Minis ter Vredeling moet voor 13 juni beslissen. Daarna loopt de offer te van de Amerikaanse leveran cier af en zal het bedrag van 82 miljoen dat Nederland nu voor de lances moet uittrekken wor den verhoogd. Een gebruikélijke vorm van chantage in het mili tair-industriële-complex. Dat Vredeling daaraan heeft toege geven. stempelt hem tot een waardig opvolger van de Jong. Den Toom en De Koster." Over de toestanden bij Feyenoord een beschouwing waarin deze anecdote opvalt: ..Zo gaf Hap- pel eens een boete van 200 gul den aan Van Hanegem. Toen spelers en trainer weer in de kleedkamer waren, pakte Van Hanegem 300 gulden en zei: hier houd de rest maar." DENIEUWE UNIE In de Nieuwe Linie begeeft Roel van Duyn, het Amsterdamse ka bouterraadslid, zich op glad ijs. door een verslag te doen over een geheime vergadering van een commissie waarin hij zit ting heeft. Uit Zijn verhaal blijkt dat de tariefsverhoging van 3 procent voor electriciteit die 1 juli ingaat bedoeld is om een bijdrage te leveren aan de bouw van de snelle kwcekreac- 'tor te jkalkar, en dat het ge meentebestuur de burgerij hier van onkundig wil houden omdat het acties vreest. De Groene Amsterdammer publi ceert een onderzoek van de ac tiegroep man-vrouw-maatschap pij naar de manier waurop meisjes worden uitgebeeld in leesboekjes die In de vierde klassen van de basisschool ge bruikt worden, slotsom: ,,De verschikkelijke eenzijdigheid die wij in deze boekjes tegenkwa men. daar zou toch een tegen wicht tegen gegeven moeten worden, als je kinderen b«é#t opvoeden met verwachtingspa tronen voor jongetjes waarbij georganiseerd, gevochten en ge red wordt en voor meisjes waarbij gekookt, gehuild en ge snikt wordt, dan blijf je ook zit ten met die walgelijke onderwijs achterstand van meisjes die in feite steeds groter wordt."... Accent begint met een serie van vier artikelen over de mens op zoek naar zichzelf. Het eerste gaat over de herontdekking van de menselijke natuur, de vol gende zullen gewijd zijn aan het religieuze denken, onderwijs en mens en wetenschap. Daarnaast veel aandacht voor ,,de wonder lijke hergeboorte" van Karl Marx. Het blad vindt het anti kraakwets- voorstel wel erg soepel voor krakers en vraagt zich af: ..Wat doet de kraker als zijn brom fiets of autootje door een wild vreemde wordt gepikt onder het motto: die staat op het ogenblik toch ongebruikt voor de deur, en Ik sta in de plensregen al een half uur op openbuar ver voer te wachten? Is dan de kra ker dan ook zo sociaal voelend om het vanouds strafbare joyri ding met zijn eigendom volledig te vergoelijken?" Vragen over Soeharto DEN HAAG (ANP) Het PSP-Kamerlid Van der Spek heeft minister-presi dent Den Uyl schriftelijk gevraagd of hij dezer da gen een geheime bood schap aan de president van de republiek Indone sië heeft gezonden. Is de minister bereid de tekst van deze boodschap bekend te maken, althans onderwerp en strekking van zijn schrijven te pu bliceren, aldus dit Ka merlid. DEN HAAG (ANP) De recherchekorpsen in ons land hebbeen het moeilijk met de stijgende criminaliteit. Dit heeft minister Van Agt van justitie gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens de voortgezette behande ling van het regeringsvoorstel over de toepassing van voorlopige hechtenis en het toevoegen van een raadsman aan verdachten. De prijs van de Stichting dr. Flaumenhaftfonds tot bevordering der mondhygiëne is gisteren uit gereikt aan de makers van de televisiefilm „met je eigen tanden het graf in", vorig jaar door de VPRO uitgezonden. Rob Klaasman en Ad 's-Gravensande (midden) ontvingen in Den Haag de prijs uit handen van prof. J. Th. M. Vreeze, voorzitter van het Preventiefonds. Van 1970 op 1971 steeg het aantal misdrijven, dat ter kennis van de politie kwam, met 16 pro cent, en wel van 262.000 tot 303.000. Als rekening gehouden wordt met de groei van de be volking, dan kan de stijging op 14 procent gesteld worden. Het aantal vermogensmisdrljven steeg met 20 procent, en het aantal misdrijven tegen het le ven met 15 procent. De minister maakte zijn opmer kingen bij het bestrijden van een amendement van D'66, PvdA en PPR, dat beoogt de politie de verplichting op te leg gen om tegen een verdachte te zeggen, dat hij niet verplicht is tijdens het verhoor te antwoor den. In de wet staat al, dat een verdachte niet behoeft te ant woorden. En dan is er toch niets op tegen om ook vast te leggen, dat dit meegedeeld moet worden, zo verdedigde mevrouw Goudsmit (D'66) het amende ment. Vorige week reeds had minister Van Agt bezwaar gemaakt te gen het wijzigingsvoorstel van d« progressieven. Nu, in tweede termijn, spitste hij zijn beden kingen toe. „In het verleden ia niet gebleken, dat er fouten ge maakt zijn, omdat er geen ver plichting voor de politie was een verdachte te wijzen op de moge lijkheid van zwijgen. Bovendien, aldus minister Van Agt, zou het in de wet vastleggen van de verplichting een psychologlache opdoffer betekenen voor de poli tieman. De recherche heeft het al moeilijk genoeg. PARIJS Volgens betrouwbare Franse inlichtingen uit Moskou is een hoge functionaris van het Russische luchtvaart-ministerie mo reel verantwoordelijk voor de ramp met de TupoIev-144 die op 3 juni tijdens een demonstratievlucht nabij Parijs op een forensen plaatsje neerstortte. De betrokken ambtenaar was op de Parijse in ternationale luchtvaart tentoonstelling op Le Bourget aanwezig en had de piloot van de Tupolev-144, Mikhail Koslov opgedragen een opzienbarender demonstratievlucht uit te voeren dan die van de westerse rivaal van het toestel, de Brits-Franse Concorde. Deze onthullingen bevestigen de these dat de ramp met de Tupo lev-144 rechtstreeks in verband stond met de ongebruikelijke vlucht-configuratie. De piloot van de Tupolev moest om de prestaties van de Concorde te overtreffen zijn machine nog meer als een jachtvliegtuig vlie gen dan de piloot van de Con corde met de zijne gedaan had. Men is van oordeel dat de Tupo lev daarbij in overtrek raakte, een ogenblik buiten de zwaarte kracht raakte, zoals dat heet (een verschijnsel dat gemakke lijk in een luchtvaartuig na te bootsen valt). De turbines zou den daardoor even gestikt zijn en dit leidde er toe dat Koslov na het door de neus gaan van zijn machine, gezien de geringe hoogte alles moest doen om een „ressource" uit te voeren, aëro dynamisch en kinetisch. Bij het toevoeren van gas moet een of twee van de bakboord-turbines daarbij verdronken zijn, wat de explosie veroorzaakt kan heb ben. De these dat een structure le breuk aan de explosie vooraf is gegaan wordt echter niet ge heel uitgesloten. Deze zou dan het gevolg gijn geweest van een te hoge zwaartekracht-belasting in een poging om het toestel op te trekken. Gen. majoor F. Holtz overleden DEV HAAG (ANP) Maandag is op 64-jarige leeftijd overleden generaal-majoor-vlieger buiten dienst H. F. C. Holtz, oud-chef staf van het hoofdkwartier van de inspecteur-generaal van de strijdkrachten prins Bernhard. De heer Holtz was als adjunct directeur van het agentschap voor de wapencontrole van de Westeuropese unie werkzaam in Parijs. Zijn stoffelijk overschot zal zaterdag 16 juni a.s. om elf uur in het crematorium Ocken- burg in Den Haag worden ver ast. ll augustus 1954 werd hij be noemd tot chefstaf van het hoofdkwartier van de inspec teur-generaal. Deze functie heeft hij vervuld tot hij op 1 no vember 1964 met eervol ontslag I de dienst verliet. Daarna werd 1 hij benoemd in Parijs bij de WEU in welke functie hij tot z'jn overlijden werkzaam was. De hittegolf die New York teistert doet vele jonge NewYorkers afkoeling zoeken bij brandkranen in de stad. Burgemeester Lindsay probeert een fonge New Yorker van een brandkraan af te houden, daar de waterstraal die onder hoge druk staat, gevaar kan opleveren. KOPENHAGEN (ANP) Minis ter Van der Stoel zal de mlnla- ters van buitenlandse zaken der NAVO-Ianden, die In Kopenha gen bijeenkomen, niet In het on gewisse laten ovei de opvattin gen van de Nederlandse rege ring over Portugal en Grieken land. Op welke wijze hl] dit wil doen, wilde hij voor de vergade ring, die tot belangrijkste taak heeft een beslissing te nemen over de aanvangsdatum van een conferentie over Europese veilig heid en samenwerking, niet zeg gen. Maar hij sloot de mogelijk- held niet uit, dat hij in de ple naire vergadering van de vijf tien ministers de schending van de rechten van de mens en de democratische vrijheden in Griekenland en Portugal aan de kaak zal stellen. Minister Van der Stoel, die her^ haaldelijk heeft verklaard de voorkeur te geven aan zo nodg discrete, maar doeltreffende ac ties boven spectaculair optreden om de democratie in de twee zuidelijke NAVO-landen te her stellen. voert kennelijk een be leid van voorzichtige, telkens iets verdergaande stappen, dat ten doel heeft de druk op Lissa bon en Athene geleidelijk te vergroten. Maar het op grond van deze terughoudendheid ge maakte verwijt dat hij geheime diplomatie bedrijft, wijst hij met kracht van de hand. Uit gaande van een zo groot moge lijke openheid, moet men in de eerste plaats het belang van de zaak in het oog houden. Boven dien heb ik, wanneer ik met col lega's spreek, niet de vrijheid mee te delen wat zij zeggen. De westelijke landen zijn in be ginsel bereid in te stemmen met de datum van 3 juli als be gin van de eerste fase van een conferentie over Europese veilig heid en samenwerking. Maar deze bereidheid wordt over schaduwd door de onzekerheid over het tijdstip waa-op bespre kingen over wederzijdse De politie in Rome heeft dank zij speciale agenten deze antieke Etruskische vazen, die dateren uit 400 jaar voor Christus, in beslag genomen. De vazen waren door onderwereldfiguren ver kocht aan een buitenlander. Reorganisatie marechaussee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Vredeling (defensie) heeft in antwoord op vragen van kamerlid W. Scholten (CHU) meegedeeld dat de marechaussee-brigades van onder meer Alkmaar, Lei den, Kampen, Steenwijk, 's Heercnberg en Zutphen rullen worden opgeheven. Deze reorganisatie zal niet leiden tot een vermindering van het totale personeelsbe stand bij de marechaussee, aldus Vredeling. Ook aan het takenpakket van de ma rechaussee zal geen af breuk gedaan worden. ALKMAAR (ANP) De hoofdof ficier van justitie in Alkmaar, mr. J. L. Andreae, heeft mede gedeeld dat er bepaald geen re den voor de justitie ls om in te grijpen in de gang van zaken rond de godsdienstige sekte Uni fied Family, die haar Europese hoofdkwartier heeft in het voor malige Blo-vakantieoord ln Ber gen aan Zee. De burgemeester van Bergen (Nh) had naar aanleiding van berichten in kranten en In AVRO's actualiteitenrubriek Te- levlzier Magazine over deze Ko reaanse religieuze sekte contact opgenomen met de officier. Er Is daarna met name een onder zoek Ingesteld naar het al of niet vrijwillig verblijf houden van minderjarige kinderen in het hoofdkwartier van de sekte. Er Is contact tussen de politio en de leiding van de Unified Fa mily. en als er minderjarigen verblijven is dat aan de politie bekend, zo deelde de officier mede. We blijven de zaak wel met aandacht volgen, so voegde mr Andreae er nog aan toe. De voormalige Britse minister van luchtmacht, Lord Lambton, verlaat de rechtbank in Londen na te zijn veroordeeld wegens het clandestien in bezit hebben van verdovende middelen. (Van onze correspondent) Londen Lord Lambton (50), de Britse ex-onder- mlnlster van defensie, die afgelopen maand het eerste lid van de regcring-Heath was om ontslag te nemen naar aanleiding van het geruchtmaken de sexschandaal Is door een Londcnse politie rechtbank beboet mol ongeveer 2400 gulden wegens ongeoorloofd bezit van drugs Lambton, die zeer welgesteld Is, gaf al de feiten toe, die hem ten laste gelegd werden. De verdediger van Lambton verklaarde, dat de ex-minister de drugs in beslag genomen had bij een andere persoon, waarvan hij de identiteit achter niet wilde onthullen, ofschoon zij niet be stemd waren voor eigen gebruik, nam Lambton de verantwoordelijkheid voor hun aanwezigheid in z'n huis volledig op zich. De officier van justitie kon niet aanvaarden, dat Lord Lambton slechts een technische overtreding begaan had. De drugs waren in z'n hul* in Londen ontdekt op drie verschillende plaatsen. Ik hield ze goed verborgen opdat de kinderen ze niet zou den vinden, beweerde de edelman. De politie had echter navraag gedaan en vernomen dat Lambton soms marihuana rookte. In China had hij opium gebruikt. Op 21 mei werd de beklaagde ondervraagd door Scotland Yard. Detectives toonden hem toen een van de beruchtste foto's, gemaakt ln de luxe flat van de Londense prostituee Norma Levy. Op het bewuste plaatje lag de man, die toen nog onder minister van luchtmacht was, op Norma's bed. Rookte u toen een stickie?, vroeg de politie. Dat wet Ik heus niet meer, antwoordde Lord Lambton. De beklaagde was tijdens het proces volkomen op z'n gemak. Hij wuifde minzaam naar de journa listen en scheen zich nergens zorgen over te ma ken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7