Hoornse schoonmaakploeg klaar voor Actie Leiden Plan voor een overdekt koopcentrum „Winkelhof" Afbraakvilla is gevaarlijk voor de jeugd LEIDEN-NOORD: REPUTATIE OF VERBETERING? Sloop werd halverwege gestaakt Belcampo: Lekker leven en lekker laten leven... Groenoord- hal eindstreep van AVRO 50 rally Volle zakken in prikaktie Zuid-West WARENHUIS VAN BIJENKORF EN 40 KLEINERE ZAKEN PAGINA 3 DONDERDAG 14 JUNI 1973 LEIDSE COURANT stad en randgemeenten VOORSCHOTEN In de School- pen sloopvergunning te ver straat te Voorschoten gaat de strekken waarin bepaald wordt bouwmaatschappij N.V. Rijn. dat slopen binnen een redelijke vreugd uit Wassenaar een win- termijn moet gebeuren, kelpand bouwen op grond die Loco-burgemeester W. J. Iestra vrijkomt na afbraak van de vil- betreurt de gang van zaken bij la Gastelaars. Enige weken te rug is een sloopbedrijf begonnen met de afbraak. Alles van waarde Is uit het pand gehaald, waarna de sloper is verdwenen, rodat slechts een bouwval is blijven staan. Het raadslid mr. Begeer (VVD) heeft hierover vragen gesteld. Hij stelt voor in de toekomst de sloop van de genoemde villa. Al enige tijd geleden had de ge meente de eigenaar opdracht gegeven snel maatregelen te treffen, waardoor de villa kon worden afgebroken. Er was geen enkele ruit meer in en brokstukken vormden een ge vaar voor de omgeving, terwijl de Jeugd het pand als een (ge vaarlijk) speelobject zag. Op het gemeentelijk verzoek heeft de eigenaar onmiddellijk een sloper gestuurd. Deze heeft zijn werk echter niet afgemaakt. Nieuw overleg met de eigenaar leidde ertoe, dat direct na de pinksterdagen de bouwval ge heel opgeruimd zou worden. In middels is Pinksteren voorbij maar de afbraak nog niet op gang gebracht. Wel is thans het toegangshek met een hangslot dichtgemaakt. LEIDEN „Wij zweven als mie ren boven een tovertapijt. We kennen het patroon niet, maar wel het heerlijke gevoel te zwe ven". Zo ziet de Groningse schrijver Belcampo het leven in de huidige maatschappij. Het „hoe" van het leven stond gister avond centraal in een avond over en met Belcampo, georga niseerd door Doctrina, de vor mingswerkcommissie van de Leidse Studentenvereniging Mi nerva. BEZOEKT de OUD-HOLLANDSCHE MARCKT en GROTE KERMIS te KOUDEKERK aan den Rijn Geopend donderdagavond vrijdagmiddag avond en ZATERDAG de gehele dag (van 11-11) de stands zijn huisjes in oud-hollandsè stijl alle kooplieden in oud-hollandse kledij vele OUDE AMBACHTEN herleven zaterdagavond BOERENKAPEL en VUURWERK (georganiseerd in samenwerking met de Oranjever.) HOORN/LEIDEN Morgen komt een groep van veertien nonnen uit Hoorn naar Leiden de pensions van buitenland- De werkgroep buitenlandse ar beiders, die de slecht gehuisves te Marokkanen en Turken steeds heeft geholpen, keek se gastarbeiders op te knappen. vankelijk wat onthutst aan te- gc-n het spontane aanbod van de zusters. Later meldde de werk groep bij monde van Fokko Dijkstra, dat ze toch welkom varen in de Groensteeg: „Als jullie kunnen verven en behan gen zijn jullie welkom." Op de feto toen de nonr.en, dat het hen aan werklust niet ontbreekt. Belcampo besprak zijn laatste boek. ..de filosofie van het Bel- campisme", waarin hij zijn ideeën over de ethiek en het le ven samenvat: „Als Je terugziet op je leven, maak je een neer slag van alles wat je zo in de loop van Je leven gedacht hebt. Dit boek is het witboek van mijn geest. Het eerste deel is een samenvatting van alles wat ik gedacht heb. Dat kun Je zien als een ei dat ik gelegd heb. Verder in mijn boek laat ik het botsen met andere eieren en dan zien we wel welke schaal het uithoudt". De inhoud van Belcampo's ei lijkt echter niet op een gewoon ei: de conventio nele ordening, zo als van eiwit dooier, is losgelaten, „alles is op losse schroeven gezet, abso- luta zijn ondermijnd", zoals hij het zelf zegt. Enkele van die fundamenten van de huidige maatschappij zet Belcampo als niet-relevant aan de kant, zoals christendom en huwelijk. ..Het positieve van mijn filosofie is het onderkennen van het oer gevoel. dat iedereen heeft, na melijk de verbondenheid met de wereld". In de verhouding mens-medemens vindt Belcam po dat er een wereldethiek moet omen. waarin alle dwang, oor log etc verdwenen is: „We moeten de tijd dat we hier op deze aarde zijn proberen zo aangenaam mogelijk te beste den, „lekker leven en lekker la ten leven", Als men Belcampo vraagt of het dan geen janboel wordt, dan antwoordt hij: „Als ik nu om me heen kijk dan is het al een knotserige janboel". LEIDEN Zaterdag zullen zo'n 85.000 Nederlanders hun eigen land aan een toeristische ver kenning onderwerpen. Zij ne men deel aan de AVRO 50 ral ly, die deze omroep ter gelegen heid van haar gouden jubileum organiseert. De rallyrijders heb ben de keuze uit 22 routes, ver spreid over heel Nederland. 13 plaatsen fungeren als finish, waaronder Leiden. De Groen- oordhal dient als eindstreep tus sen drie en vijf uur Nieuw in de rally is de moge lijkheid om 's avonds een diner te reserveren, waarbij men ge zellig kan nakaarten over de rit. Er is een speciaal vroeg etensuur voor kinderen, die ook een eigen menu voorgeschoteld kunnen krijgen. LEIDEN De Hengelsport- vereniging Forel hield on langs haar eerste viswed strijd van het seizoen in het Oegstgeesterkanaal. Er werd 2x2 uur gevist. Uitslag: A. Ooijen dijk 2680 gram, H. Ooijendijk 2490 gr.'L. Vlas veld 1740 gr., G. Logeman 1090 gr, L. v. Bohemen 990 gr., J. Ooijendijk 860 gr., J. Beekman 630 gr, P. de Goe deren 570 gr, en I. Pardn 570 gr- WOUBRUGGE - De collec te voor het Rode Kruis heeft 569 opgebracht. V. f 'f. j- LEIDEN Enkele tientallen jongens en meisjes, geassisteerd door enkele moeders hebben gistermiddag de Fortuinwijk en de Gasthuiswijk onder handen genomen. Gewapend met prik stokken en vuilniszakken werkte de jeugd de plantsoenen af waarin het zo langzamerhand een aardige troep aan het wor den was. Na de schoonmaakactie kreeg men bij de inlevering van de gevulde vuilniszakken in het clubhuis „De Klinker" een consumptie aangeboden op kósten van de wijkvereniging Aktief, de speeltuinvereniging Zuid-West en de Stichting For tuinwijk. Nieuws van de Leidse universiteit DELFT Dr ing F. Haferland is ben. tot gew. hoogl. in de afd. der weg- en waterb. aan de TH te Delft. Drs J H van den Hende is ben. tot gew. hoogl. in de afd. der scheik. techn. aan de TH te Delft. Ir C. W. J. Koppen is voor het tijdvak van 1 september 1973 tot en met 31 augustus 1976 ben. tot buiteng. hoogl. in de afd. der werktuigbouwk. aan de TH te Delft. Per 1 september 1973 is aan ir. J. A. Lucas op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gew. hoogl. aan de TH te Delft. Ir. T. Poorter is ben. tot gew. hoogl. in de afd. der elektro- techn. aan de TH te Delft. GRONINGEN Aan de rijksu- niv. te Groningen slaagden vooi het tandartsex. J. G. Brinkman. Delft; R.M. Mulie, Schevenin- gen; R. Wijnants, Voorburg. Voor het kandidaatsexamen na tuurkunde J. P. van Hasselt. Voorburg. Voor het doctoraal pedagogiek mevr. I.N. de Win- ter-Hornstra, Den Haag. ROTTERDAM Aan de Eras- mus-univ. te Rotterdam slaag den voor doet. rechtsgel. B.J. Koelman, Kwintsheul; A. J. Roggeveen. Den Haag; E.B. Nieuwenhuijsen, Den Haag; J. M. J. F. Keijser, Den Haag. PKliSPKKTIKF STUUK ONTWKKl' De heer J. van Egmond pro moveerde onlangs tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „The triplet state of benzene". Promotor was prof. dr. J. H. van der Waals. Promoties Gistermiddag is de heer B. Moaz, die als psy chiater verbonden Is aan het Geha Hospital In Israël, gepro moveerd tot doctor in de ge neeskunde op het proefschrift „The perception of Menopause in five ethnoc groups in Israel". Zijn promotor was prof. dr. N. Speijer. LEIDERDORP Het College van b. en w. van Leiderdorp heeft overeenstemming be reikt met de Projectontwikkelingsmij. John Matser B.V. te Hilversum over de stede- bouwkundige opzet van het plan „Winkel hof". Het principiële akkoord is gebaseerd op reaiisering van een plan dat omvat een. „gesloten" winkelcentrum, waarin opgeno men een zeifbedieningswarenhuis, ter grootte van 14.000 m2 bedrijfsvloeropper vlak. alsmede ongeveer 40 winkels, waar onder horecavestigingen, met een totale oppervlakte van 8.000 m2 bedrijfsvloerop pervlak. Deze elementen zullen met een PTT-kantoor één complex vormen. Het plan omvat bo ven het winkelcentrum kantoorverdiepin gen met een totaal oppervlak van 3.000 m2. Bij het winkelcentrum behoort een parkeergelegenheid met een capaciteit van 1.500 auto's. In het plan zijn tevens 200 eta ge-woningen opgenomen, deels in de ver- huur-, deels in de verkoopsector. Het totale plan zal ineens gerealiseerd worden en kan volgens de verwachtingen voorjaar 1975 ge reed ziin. De kosten worden geraamd op 40 miljoen. Door het zeifbedieningswarenhuis te combi neren met een groot aantal winkels in een overdekt complex is in redelijke mate con currentie aanwezig en ontstaat een dusda nig aantrekkelijk gehee! dat alle dagelijkse boodschappen in een „stop" afgehandeld kunnen worden. Het complex moet gezien worden als een stadsdeel-centrum dat geen concurrentie betekent voor het centrum van Leiden. Betreffende de huur van het zelfbedienings warenhuis heeft de Projectontwikkelinps- mij. Joh. Matser overeenstemming bereikt met MAVO B.V., werkmaatschappij van de Koninklijke Bijenkorf Beheer. Deze maat schappij zal naast het zeifbedieningswaren huis een groot zelfbedieningsrestaurant gaan exploiteren. Het zeifbedieningswaren huis onderscheidt zich van de thans beken de Bijenkorfvestigingen door een grotere mate van zelfbediening. Het winkelcentrum „Winkelhof" is geprojecteerd aan de Enge- lendaal en ligt in de toekomstige uitbrei dingswijken „Voorhof" en „Buitenhof". In grootte zal .Winkelhof" 50% zijn van liet overdekte winkelcentrum Rottcrdam-Zuid- plein en ongeveer 40% van het huidige open winkelcentrum „Leidsenhage". De si tuering van het warenhuis en de kleinere winkels is zodanig dat iedere bezoeker via de kleinere winkels het warenhuis kan be reiken. Naast de instemmende geluiden van do Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Konsumenten Kontaktorgaan en de Consumentenbond zijn er bezwaren van o a. de Leidse middenstand en de Leider- dorpse middenstandsvereniging. Volgende maandag wordt het plan in de gemeente raad behandeld. Naar aanleiding van het artikel in de Leidse Courant van zaterdag 9 juni, omtrent de bewering dat in de Sophiastraat (gelegen in Leiden Noord) 38 prostituées woonachtig zouden zijn, daag ik de heer Post, die dit onderzoek heeft geleid en die achter het daaruit voortvloeiende rapport staat, uit dit te bewijzen. Onder getekende woont al 34 jaar in deze straat en kent er vele be woners, waarvan er veel al eni ge tijd in deze straat wonen. Ik wil niet beweren dat er niet en kele prostituées wonen en heb ben gewoond maar in welke buurt wonen die niet. Het komt tegenwoordig in de beste fami lies voor. De enkele prostituée die ik ken in onze buurt (van horen zeggen) is nu verhuisd naar een (nettere) wijk. Als bewoonster van de Sophiastraat voel ik mij in mij eer gekwetst en ik eis van de heer Post, zo hij niet met bewijzen komt, eer herstel in de krant voor onze straat. Dat de heer Post bereid 's zijn eindrapport te verande ren, daar kan geen genoegen mee worden genomeen, wij wil len openlijk in de krant in onze eer worden hersteld, want deze aantijging werd ook openlijk pu bliek gemaakt. Ook 't feit .dat er alleen in Leiden-Noord a-so cialen en imbecielen schijnen voor te komen moet nu maar eens uit de wereld geholpen UW MENING worden. Het wordt tijd dat de bewoners daar eens tegenin gaan om hun goede naam en die van de buurt niet te laten bekladden door enquêteurs die naar het schijnt niet voor hun taak geschikt zijn. - A. Wallaart-Bekker Op 25 mei '73 werd aan de Gemeen telijke Woningstiohting het rap port „Renovatie-onderzoek t. b. v het Haagwegkwartier en het Noorderkwartier te Leiden" aangeboden, opgesteld door de Nationale Woningraad en het De Sophiastraat, gezien vanaf de Maresingel. Een straat met verontwaardigde bewoners. Research-Instituut voor de Wo ningbouw. Uit een artikel in de Leidse Cou rant van 7 juni 1973 blijkt, dat een aantal bewoners grote be zwaren heeft tegen een passage op pag. 125 van het - nog niet definitieve - rapport, waarin de onderzoekers inhaken op mede delingen van bewoners, die zich kritisch uitlaten over het „so ciaal niveau" van de buurt. De onderzoekers hebben niemand willen kwetsen - en als dat toch is gebeurd, is een woord van excuus op zijn plaats. Toch voe len de onderzoekers zich ver plicht uitkomsten van enquêtes te rapporteren, ook als daarin minder gewaardeerde dingen naar voren komen. De kritiek op het „sociale niveau" van de buurt was nl. allerminst inci denteel en vormt een symptoom van de sociale problematiek, die men bij de renovatie van de buurt ervaart. De protesten, die zien. Het feit dat in het rapport de ne gatieve impressies van een aan tal bewoners zijn opgenomen, betekent niet, dat de onderzoe kers het eens zouden zijn met die kritiek. De onderzoekers hebben geen poging gedaan om na te gaan, wat er in dit ver band „waar" of ,niet waar" is. Het ging hun erom een beeld te schetsen van de wijze waarop een deel van de bewoners hun burrt ervaart. De protesten, die erop volgden, illustreren dat er ook zeker andere meningen voorkomen. Uit de huidige tekst blijkt mis schien onvoldoende, dat de uit spraken over het „sociale ni veau" van het Noorderkwartier, dat de afkomstig zijn van een vrij groot aantal bewoners en dat deze uitspraken zeker niet door de onderzoekers worden bekrachtigd". In de definitieve I editie zal dit duidelijker worden j gemaakt. Voor de onderzoekers gaat het in de allereerste plaats om de opgave: hoe kunnen de woningen en de buurt zo snel mogelijk, in overeenstemming met de behoeften van de bewo ners. worden verbeterd, zodat afkomstig zijn van een vrij groot aantal bewoners en te dragen. Om dit te bereiken zullen grote subsidiebedragen van het Rijk nodig zijn. Een slagvaardige aktie van bewo ners, Gemeentelijke Woning stichting en gemeente Is nodig om. In overleg, te komen tot konkrete plannen om konkrete toezeggingen van het Ministerie van Gruyters. Van Dam en Schaefer uit te lokken. Als deze toezeggingen er zijn, kunnen er spijkers met koppen geslagen worden. Er moet nog veel ge beuren. Ik hoop, dut de diskus- sie zo snel mogelijk op deze op gave wordt gericht. dir. ir. H. Pricmus. dlrcktcur Research-Instituut voor de Woningbouw. LEIDEN Op zondag 17 Juni organiseert de Leidse Rij- en Jachtclub haar Jaarlijkse wed strijden om de Kok-wlsselbeker cn de Jkvr. Stoopwisselkrans. De heer H. Treffers, kolonel der Generale Staf b.f„ zal als jury fungeren. Plaats van handeling is de manege Rider's Paradise te Wassenaar (vlak achter de dierentuin) en gezien het grote aantal deelnemers zal om 11.00 uur worden gestart. Iedereen is van harte welkom.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3