Rijkspostspaarbank Op zoek naar h°ge rente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar zOn?/è- ,,i=r.„ ,;-. En dat alles bü een unlek-korte opzegtermijn? Vakbeweging wil dat SER-rapport vordt afgezwakt Stans: geen bemoeienis met geld voor Watergate Verdachten van schietpartij melden zich CeidaeSoura/nt EINDE VAN ACTIE BINNENSCHIPPERS ïeuw [koord er etnani Parijs tekend altijd saft' j «ft»®-». I NDERDAG 14 JUNI 1973 LEIDSE COURANT li HAAG De vakbeweging In het voorlopige rapport wordt r irsrapport van de Sociaal-E- nomische Raad over de eco- miische toestand van het land tds heel duidelijke aanbeve- doen voor het te voe- regeringsbeleid. De inlei- t besprekingen over de in- i het rapport zijn reeds (gelopen op letterlijke voor- 'lengevechten, omdat er ook (R-leden zijn - met name aleden onder leiding mede in dit verband aanbevolen de kosten van de sociale voor zieningen niet te sterk op te voeren en tevens wordt gesteld, dat de gemeenschapsvoorzienin gen niet te sterk mogen stijgen omdat men de lonen dan op nieuw onder spanning zet (via de belastingen). Ook wordt aan getipt, dat de nivelleringsten dens bij de loonvorming tot la gere belastingopbrengsten zal leiden. Schouten - dïe wel al ver- Uit de hele voorlopige tekst proeft tnde adviezen willen geven. ten zal worden getracht tot voorlopige overeenstem- tig te komen. Als dat lukt zal toch al sterk vertraagde (irjaarsrapport begin augustus de SER behandeld worden, kras voor het rapport al een brlopige werktekst opgesteld behoeve van de com mis men de hand van prof. Schou ten, een van de economisch des kundigen uit de SER, die ook in het verleden reeds adviseerde de voet op de rem te houden. De vakbeweging heeft men voorgehouden, dat het voorjaars advies zich zal moeten beper ken tot een analyse van de toe stand en niet zoveel aanbevelin gen moet bevatten. het voorjaarsrapport moet Prof. Schouten heeft zich hier- jereiden. Daarin wordt bevolen de lonen de eerstko- inde jaren slechts heel weinig verhogen om te voorkomen over, naar verluidt, erg opge wonden en gedreigd al zijn functies neer te leggen in SER- verband. De bezetters op het vliegveld van Nordhorn. In tenten POLITIE ONTRUIMT BASIS BIJ NORDHORN onder de open lucht werd de nacht doorgebracht. de loonprijsspiraal blijft De vakbeweging wil een wat te- rdraaien. bflatie, die daardoor ontstaat, ij leiden tot werkloosheid, die reeds - in een gunstige perio- i de werkgelegenheid - te is. Voor werkloosheid tdt temeer gevreesd, omdat t-elatief weinig wordt geinves- door het bedrijfsleven, (lerzijds wordt in de werk- erkend, dat het ondenk- 1 aantal jaren achter- reële loonstijgingen geheel terwege te laten. rughoudend rapport omdat zij nog met de achterban in over leg is over het te voeren ar beidsvoorwaardenbeleid en het regeringsbeleid, dat daarmee gepaard muet gaan. De vakbe weging meent voorts dat er ten aanzien van de loonontwikkeling niet te sterke aanduidingen moeten worden gegeven omdat deze de loononderhandelingen en de besprekingen over een centraal akkoord te sterk zou den beïnvloeden. Van onze correspondent NORDHORN-KLAUSHEIDE Een duizend man sterke politie macht heeft vannacht het NA- VO-oefenterrein Nordhorn-Ran- ge ontruimd. Daarbij werd ge bruik gemaakt van traangas. Dit gebeurde op bevel van de minister van binnenlandse zaken Lehners. Een aantal jeugdigen, dat van nacht op het terrein bivakkeer de, werd gearresteerd. Het ten tenkamp werd door de politie afgebroken. WASHINTON (Rtr/AP) Mauri ce Stans, voormalige minister van handel en financieel leider van de campagne tot herverkie zing van president Nixon, heeft op de tweede dag van zijn ver hoor door de senaatscommissie verklaard dat hij zich niet be kommerd heeft om de honderd duizenden dollars die o.m. voor de inbraak in het Watergate-ge- stickers. Hij noemde het onbe grijpelijk dat Stans nooit ge vraagd had naar de besteding van de reusachtige bedragen die voor Watergate en andere sabotagedaden werden gebruikt. bouw besteed werden. Hij zou Stans werd hard aangevallen door Mobil Oil na brand enkele dagen stil de plannen geweten Stans zou ook maar eenmaal met I Nixon over de inbraak gespro- ken hebben, n.l. in augustus toen Stans aangevallen werd in de pers. Nixon zou hem hebben I opgebeld en hebben verzekerd I dat hij zich over de zaak geen zorgen zou moeten maken. Amsterdam - Als gevolg van de Senator ïalmad^legd, ^eenmeo- brand, die gistermorgen in de ,,nn" w«nn a olieraffinaderij Mobil Oil te Am sterdam heeft gewoed, zal het bedrijf enkele dagen stil liggen. Woensdagmiddag liet de directie weten goede hoop te hebben, dat een deel van de fabriek over enkele dagen weer in be drijf zal kunnen worden gesteld. I Door de brand is in feite alleen de apparatuur verwoest voor de produktie van benzine. Deze zal geheel moeten worden ver nieuwd. randum voor waaruit bleek dat Stans zich bezig had gehouden met uitgaven voor balpennen en Ambassadeur DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. J. A. Meurs tot ambas sadeur van Nederland in Birma. Drs. Meurs Is al ambassadeur in India en zal zijn zetel in de Indiase* hoofdstad New Delhi houden. Een handdruk tussen de lachende onderhandelaars Kissinger en Le Doek Tho bezegelt het tot stand gekomen akkoord over de toepas sing van de wapenstilstandsovereenkomst in Vietnam. voorzitter van de senaats commissie Sam Ervin over de vernietiging van de enige lijst van mensen die bijdragen aan de campagne hadden geleverd en waarvan gelden waren ge bruikt voor de sabotagedaden. Stans noemde de co-ncidentie „puur toeval". De vernietiging op driedisch advies van Gordon Liddy, een van de veroordeel den in de Watergate-affaire, had alleen de bedoeling gehad om de personen die bijdragen had den gestort te beschermen, al dus Stans. Ervin noemde de vernietiging „een beetje ver dacht". Vragen rond gratie-verzoek Minister van Agt heeft destijds ais minister van Justitie in het kabi net-Biesheuvel een gratieverzoek van een aantal veroordeelde leden van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen afgewezen. Na tuurlijk op respectabele Juridische en politieke gronden. Minister van Agt heeft thans als minister van Justitie in het kabinet-Den Uyl een nieuw gratieverzoek van dezelfde veroordeelde V.V.D.M.-ers ,,in welwillende overweging" genomen. Natuurlijk ook op respectabele juridische en politieke gronden. Maar nu rijzen de vragen. Bijvoorbeeld: zijn deze juridische en poli tieke gronden zo snel in Nederland gewijzigd? Heeft minister van Agt destijds bij premier Biesheuvel tegen zijn juridische en politie ke geweten in de beslissing genomen? Of neemt hij nu tegen zijn jtiridische en politieke geweten in deze kwestie ..in welwillende overweging" Vragen, die op een snel antwoord wachten. Voorheen sprak men maar al te graag over klassejustitie. Nu gaat men den ken aan partij-justitie. Of heeft ministr Vredeling van Defensie de macht in het kabinet zo danig overgenomen, dat hij het bij dit alles voor het zeggen krijgt? Ir. Vredeling heeft als Tweede Kamerlid al voortdurend op een woelige politieke manier van zich laten spreken. Hij houdt kennelijk ook als minister van het zaaien van politieke onrust, die in dit ge val politieke vooruitgang genoemd wordt. Wetenschappelijk miskleunen TE ZWARE DUS ONGESCHIKTE examenopgaven hebben enke le examencommissies bij het voortgezet onderwijs in diskredit ge bracht. Bij het HAVO werd de Nederlandse tekstverklaring een revolutie en voorkwam scheikunde een rel door zelf de norm te ver lagen. Minder openbaar alarm klonk er in andere sectoren, hoewel bij voorbeeld in de hoek der exacte vakken Atheneum ook over zwaarte van opgaven en strengheid der normen geklaagd is: daar werkte evenwel voor de deskundigen de leuze ..bewaak het niveau van het wetenschappelijk onderwijs" als pijnstillend middel. WAT MINDER SPECTACULAIR is dit jaar een andere klacht weer naar voren gekomen: de onbetrouwbaarheid of zinloosheid van meer-keuzetoetsen in de talensector als plaatsvervangers voor ver talingen en steloefeningen in de moderne vreemde talen. Omdat de feilbaarheid van dit middel de examenkandidaten wellicht meer baat dan schaadt is er minder deining. Niettemin blijven de stemmen klinken zoals onlangs een ervaren leraar in NRC/Handelsblad die beweren dat wat het CITO (cen traal instituut voor de toetsontwikkeling) presteert, niet veel anders dan een geprolongeerde wetenschappelijke miskleun is. Opvallend, hoewel verklaarbaar, blijft dat de meer-keuzetoets bij exacte- en leervakken heel wat minder kritiek ontmoet dan in de talensector. Ondanks ervaringen in het buitenland hebben de toets deskundigen nog steeds niet kunnen voorzien in de typische proble men bij een toets voor talen: zodanige keuzemogelijkheden en zulke teksten dat in redelijkheid het betrouwbaar-juiste antwoord te vin den is. Bij schriftelijke examens komen er zowel onverwacht-hoge als teleur stellend lage cijfers uit de bus. Meer dan vroeger bij vertalingen het geval was? Men zou dit eens moeten onderzoeken, cijfers statis tisch analyseren en er lering uit moeten trekken. INTUSSEN BLIJFT bij vrijwel elke toets het grote bezwaar, dut er tussen goed en helemaal fout geen enkele nuance bestaat. Een leer ling die goed gokt. wint het altijd van een lereling die goed nu- denkt, maar bij de op één na beste oplossing blijft steken. Enige verweer van de CITO-deskundigen terzake is, dat volgens kans berekeningen de kennis globaal toch wel tot haar recht komt. Col lectief zal dit misschien het geval zijn, maar individueel? Ook in de periode van „gelijke kansen voor iedereen" zal men van het indivi du moeten blijven uitgaan om recht te doen aan talent. In dit opzicht biedt de meer-keuzetoets evenwel weinig of geen garan tie. IS (DPA-Reuter) Na langdurige Ameri. •Noordvietnamcse onderhandelingen is gis- Jdag in het internationale congrescentrum 'arijs het akkoord ondertekend ter toepassing het veelvuldig geschonden wapenstilstands- g van 27 januari. De bedoeling van het ak- is dat deze schendingen ophouden en de wordt nageleefd, lérikaanse presidentsadviseur dr. Henry Kis- r en het Noordvietnamese politburolid Le Tho tekenden voor Washington en Hanoi, de Vietcong tekende Nguyen Van Hieu en Zuid-Vietnam waarnemend premier Nguyen Vien. irémonie duurde maar tien minuten en had U in dezelfde zaal waar het oorspronkelijke vredesverdrag van 27 januari was ondertekend. Het akkoord voor de toepassing van het vredesver drag omvat veertien punten. De vier betrokken partijen moeten er met ingang van 15 juni vier minuten na middernacht strikt naar handelen. De Amerikanen verplichten zich hun verkennings vluchten boven Noord-Vietnam geheel en ai stop j "te zetten. Ook moeten ze de mijnopruiming voor j de Noord-Vietnamese havens vijf dagen na de on- I dertekening van het akkoord hervatten en in een maand voltooien. HOORN (ANP) Bij de politie in Hoorn hebben zich gistermid dag drie verdachten gemeld, die betrokken waren bij de schiet partij vorige week woensdag avond in Hoorn, waarbij één man levensgevaarlijk gewond werd. Marjanne D (31), die de voor het station vrijwillig of on der dwang uit Hoorn is vertrok ken. Het drietal heeft zich op verschillende adressen in de omgeving van Utrecht verbor gen gehouden. De vluchtauto werd in het Pinksterweekeinde i Haarzuilen teruggevonden. PARIS Op de binnenwateren ringsmaat regel van de algeme- in het noorden van Frankrijk ne bijstandswet), aldus heeft kan morgenochtend weer nor- het ministerie van verkeer en maal worden gevaren. De Fran- Waterstaat meegedeeld, se binnenschippers, die de wa- Voorts zal de schippers voorlich- terwegen hadden versperd om ting worden gegeven oev rver kracht bi) te zetten aan hun «1- dere mogelijkheden bij torus sen, zijn van plan hun actie, die keer in Nederland over de ga- vier weken heeft geduurd, te rantiekredietverlening voor ht beeinidgen nu hun vertegen- niidden en k.einbedrijf. woordigers de onderhandelingen Uen met de overheid op bevredigen de wijze hebben afgesloten, Vandaag is een groep ambtenaren naar het Noordfranse Montage vertrok ken voor het treffen van enkele noodmaatregelen ten behoeve van de 126 Nederlandse schip pers die door een staking van Franse collega's hun weg niet kunnen vervolgen. onder is het resultaat van het bezoek van de s taatssecreta rissen Van Huiten en Meijer aan de Nederlandse binnen schippers in Noord Frankrijk. aanleiding zou zijn geweest tot Vrijdag zullen de drie voor de of- Ue mogelijkheid is miljaenk ge- Het akkoord is nogal vaag ten aanzien Zuid-Vietnams politieke toekomst. Het bepaalt geen datum voor de algemene verkiezingen waartoe in het verdrag van 27 januari opgeroe pen wordt. de ruzie en de twee handelaren ficier van justitie in Alkmaar Albert G. (36) en Hans B. (29) worden geleid, zijn in verzekerde bewaring ge- In de toestand van het siachtof- steld. Allen zijn uit Utrecht af- fer, Ton T., is weinig verande- komstig. ring gekomen. Hij bevindt zich Het was de politie woensdagavond nog steeds in levensgevaar. Bij nog niet duidelijk of de prosti- de schietpartij werd hij door tuee Marjanne na de schietpartij tachbkogels getroffen opend schippers een kreet di verstrekker, van ten hoogste 5.00U gulden rentevrij tot 1 ja nuari 1974. Ook zal voor de meest schrijnende gevallen on schippers in Frankrijk een be gin worden gemaakt met toe- ling zelfstandigen (de uitvoe- Dr. v. d. Brink DEN HAAO (ANP) De presi dent-directeur van de AMRO- bank dr. J. R. M. van den Bink houdt er rekening mee dat de rente in ons land de ko mende maanden zal stijgen: „ik verwacht eerder een opwaartse ontwikkeling dan een neer waartse", zo verklaarde dr. Van den Brink op de aandeel houdersvergadering van het verzekeringsconcern Ennia. Korporaal mocht niet naar Ajax- Juventns DEN HAAG (ANP) Het socla- listiscnc Kamerlid Dankert heeft do minister van Defensie gevraagd of liet waar Is dat aan do LUVA-korporaa! Thoos Vugts verboden Is de wedstrijd Ajux Juventus In Belgrado bij te Om welke reden en behoort Joe goslavië tot de landen waaraan bepaalde categorieën Neder landse militairen geen prlvébc- zoek kunnen brengen, zo wil Dankc-t weten. Hij verzoekt de minister Joegoslavië van het lijstje verboden landen te schrappen of het aantal militai ren dat een privébezoek aan be paalde landen niet wordt toege staan binnen redelijke perken te houden Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Daér vindt hij de aantrekkelijke i beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente i kan maken tegen gunstige voorwaarden. Die hoge rente is Y°/o Inlichtingen? Bel de RPS (020) 73 12 71, toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor Informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draalen. Maar natuurlijk kunt u ook.meteen even deze bon invullen. "rposfc, Dat jszo'n aantrekkelijke voorwaarde van Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar Bovendien kunt u moeiteloos via post- en a6"es'raa,!r.Amligrrjerin9. P°S' deze RPS beleggingsrekening: u kunt dan moeten we wel enige korting toepassen. bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken, gemakkelijk tussentijds opnemen. Dat is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, en u weet welke uw spaarbank is. Dat Is de RPS! I Naam. j Adres:. I I s- t-ec

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13