Negen actieve maanden BOTERHAM BUITEN Waarheen? Waarheen? Waarheen? Bacteriën gaan nooit met vakantie de lekkerste maakt DINSDAG 12 JUNI 1973 LEIDSE COURANT VOOR DE VROUW Nu het grote punt: waar gaan we heen? Daarom hieronder een greep uit picltnickplaatsen, ver strekt door de A.N.W.B. Zeeland Hoek. Jachthaven (tel. 01152-265) zeil-, roei- en motorboten te huur. Recreatieoord Braakman, openluchtbad (tel. 01152-470) met zonne- en speelweide en speeltuin. Kruiningen. Klein natuurreservaat Den Inkel ach ter de Westerscheldedijk, Blauwhoefseweg. Kre- kengebied met beplanting, ten dele vrij toegan kelijk met speelweiden, tafelbanken en vijvers. Ritthem. Natuurreservaat Rammekenshoek met jong bos en kreken. Veel vogelleven. Rondlei dingen van midden juni tot september. Voor picknickplaatsen etc. Inlichtingen V.V.V. Mid delburg en Vlissingen. Noord-Holland. Noordhollands Duinreservaat van Wijk aan zee tot Egmond aan zee en rondom Bergen aan Zee. Open duinlandschappen en binnenduinbe- groeiing met veel bossen, natuurpad, speelter reinen. Toegankelijk op kaarten. Wandelkaart van het gebied beschikbaar. Schoor). Boswachterij Schoor), gelegen tussen Bergen en Camper duin, Naaldbos en woest duinterrein. Picknickplaatsen, dag camping, en kele speelduinen. Inlichtingen V.V.V. Schoorl en Groet. Den Oever. Boswachterij Wieringermeer. Loof- en Naaldhoutbossen, speelweiden, tafelbanken en viswater. Utrecht. Boswachterij De Vuursche met o.a. complex Groeneveld. Loof- en naaldhoutbos met water partijen, picknickterrein, tafelbanken. (Van sta tion Baarn gemarkeerde streekwandeling door Kroondomein natuurreservaat de Stulp, bos wachterij De Vuursche, Maartendijkse bossen en Hengstenberg naar Station Hollandse Rading. Bunnlk. Rhynauwen aan de Kromme Rijn. Loof hout en cultuurland, speelweiden, theehuis en jeugdherberg. Uitgezette wandelingen. Het land goed vormt een geheel met Oud- en nieuw Amelisweerd, die op kaarten toegankelijk zijn. Leersum. Boswachterij met de reservaten „De Hoogstraat" en Leersumseveld. Gemengd na tuurgebied (In), tel. 03430-2341) Leusden. Landgoed Den Treek-Henschoten, loof- en naaldhoutbos, heideveldjes, stuifzandterrel- nen. Vrij toegankelijk. Verder: Treekerpunt aan de weg Leusden-Maarn. Picknickplaatsen. Utrechtse heuvelrug. Bosrijk gebied tussen Baarn en Amerongen. Er is een 100 km lange door borden aangegeven toeristische route uitgezet, waaraan talrijke rustpunten om te picknicken. Er zijn ook speelweiden en landgoederen aan gelegen. Gelderland. Hoge Veluwe, groot landgoed met Kröller Muller museum. Gemarkeerde wandelingen. Putten met boswachterij Speulder en Schrielder- bos. Picknickbanken. Boswachterij Gardcren Boswachterij Nunspeet met de Zandplas, speelvijver (water tot de knieën, met dagcamping). Boswachterij Kootwijk met speelvijver Loofles (ondiep). Overijssel (voor wie er een lange autorit voor over heeft). Natuurreservaat ,,De Weerribbcn" in Oldemarkt (Hoogweg 6), Exposities, toelich ting biologisch station. Diepenveen. Landgoed De Haare, Eikenhakhout en loofhoutbos. Gemarkeerde wandelingen. Hellondoom. De Hellendoornse berg. Vanaf het uitgestrekte wandelgebied met wandelroutes prachtig uitzicht op het Reggedal. Aan de noordzijde wordt het gebied afgesloten door de Eelerberg en aan de zuidzijde door het land goed Klinkenbelt. Vrij toegankelijk. Holten. Boswachterij Haarle, bestaande o.a. uit de Holter- Haarlerberg en het Noetselerveld. (In V.V.V.kantoor) Voetspoorkaart 11. Zuid-Holland Boswachterij Noordwijk, duingrond en duinbebos sing van naaldhout; schuilhut, parkeer- en pick nickplaatsen. Voetspoorkaart no. 14. Noord-Brabent. St. Anthonls. Boswachterij met Peelven en Ul- lingse bergen. Naaldhout, open heidevelden, groepen, vl iegdennen Breda, boswachterij Mastbos. Voornamelijk grove dennebossen met ondergroei van loofhout en di verse naaldhoutsoorten, vooral langs de Bouvig- nedreef (t.o. kasteel Bouvigne). Staatsbosbeheer afd. in- en externe betrekkingen tekent aan dat veel picknickplaatsen met tafels en zwemgelegenheden te gebruiken zijn voor gehandicapten. (Bij de tafels aan één kant ban ken). Folders bij de betreffende beheerders. Al gemene inlichtingen over picknickplaatsen voor rijders in rolstoelen etd. bij bovengenoemde afd. Tel.: 03439-441. Ook voetspoorkanrten van Staatsbosbeheer zijn momenteel op verschillen de plaatsen in Nederland uit automaten to trekken, waarop uitgezette wandelroutes. In lichtingen: Staatsbosbeheer, Museumlaan 2, Utrecht, tel. 030-511891. Hetzelfde Staatsbosbe heer vraagt om de landschappelijke schoonheid, zoals men het noemt niet te bederven door weggool-spullen. .En de bloemetjes bij het „buiten zetten" niet af te plukken. TINY FRANCIS Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen alle binnen-en buitenlandse bacteriën. Unicura B.V.-Amsterdam Even een situatieschetsje: het is mooi weer, u heeft toevallig weinig te doen en de kinderen zaniken, want de vakantie ver veelt al. De auto staat voor de deur en de groene weiden lok ken. U heeft zin er op uit te trekken. Doe dan niet moeilijk en ga aan de slag. In een flinke picknickmand worden bliksem snel sandwiches met champig nonworst gestopt en uitgeholde verse broodjes, waarin een vul ling van kippevlees wegduikt. Laten we optimistisch zijn en denken dat u dit lekkers in huis heeft. Zo niet, dan zijn er nog zelfbedieningszaken waar in een wip gezellige dingen kunnen worden ingeslagen om van uw picknick een succes te maken. Gekookte ham in blik doet het goed tussen de bomen en overal zijn de verrukkelijkste paté's te koop: paté a'Ardenne, Paté Provengale, (met knoflook), paté Palermo (met paprika). Verder gaan er snel in een plas tic zak een pot meloenzuur, blik tomatensoep (koud heel lekker) en in aluminiumfolie gewikkelde franse kaas. Bij die kaas passen peren. Dus ook maar een blik witte peren uit de kelder spit ten. Feestelijk is ook vers ge sneden koud vlees van de vori ge dag, met de nieuwe Rodeo- sauce (of Hongaarse paprika- sauce) van Heinz. Stokbrood in pakken en een simpel rood MEDISCHE RUBRIEK De mens onderscheidt zich van de dieren ondermeer door zijn relatief trage groei in de baarmoeder. Dit heeft als gevolg dat we geboren worden met eer. zenuwstelsel dat nog volledig onvolgroeid is en ons als hulpeloze wezens aan de start van het leven brengt. Een ape- jong heeft een zenuwstelsel dat reeds meer gerijpt is bij de geboor te. Vandaar dat eer. apenbaby onmiddellijk een voorsDrong neemt op een mensenbaby wanneer men hen samen opvoedt. Als eenmaal zijn ze nuwstelsel meer gerijpt is, laat een mensenkind het apenjong defini tief achter zich op het gebied van intelligentie en hogere psychische vermogens. Als een mensenbaby even ontwikkeld zou geboren wor den als een openbaby dan zou een normale menselijke zwanger schap ongeveer 21 maanden moeten duren. De situatie van het kind gedurende zwangerschap heeft de weten schap steeds geïnteresseerd. Dit moet ons niet verwonderen omdat de gezondheid en de ontwikkeling van de foetus, en dit geldt ook voor dieren, in nauw verband staan met de voeding. Deze voeding gebeurt langs de navelstreng en de placenta (moederkoek). Tussen de 30ste en de 36ste week zien wc bij de menselijke foetus een maximale groeitoename die na de 36ste week vertraagt. Deze ver traging is te wijten aan het feit dat de moederkoek minder goed de foetus voedt naargelang het einde van de zwangerschap nadert. Normaal heeft dit weinig invloed op de gezondheidstoestand van de vrucht, maar wanneer de zwangerschap te lang duurt dan kan dit leiden tot ondervoeding en zelfs afsterven van de foetus. Ook bij een tweelingszwangerschap heeft de placenta het moeilijk om een dubbele hoeveelheid voedsel te verschaffen. Tot de 30ste week groeit een tweeling normaal. Nadien ontvangt hij relatief te weinig voedsel. Het groeiritme vertraagt en de babies worden steeds onder hun normaal gewicht geboren. Naargelang men te doen heeft met een drie-vier-vijfling wordt het geboortegewicht steeds kleiner en de overlevingskansen dalen in dezelfde verhouding. De laatste jaren is er veel opzoekingswerk verricht om na te gaan hoe de groei gedurende de zwangerschap verloopt en tevens om te zien of een vertraging ervan nadelige gevolgen kan hebben zowel op korte als op lange termijn. Het gewicht en groeiritme kennen van een ongeboren kind is geen eenvoudige zaak. Momenteel heeft men echter twee technieken die reeds hun nut bewezen hebben. Een eerste methode, ontworpen door prof. Jan Donald, maakt gebruik van ultrasonore trillingen. Op de buikwand van de moeder wordt een zendapparaatje geplaatst dat trillingen uitzendt die gedeeltelijk weerkaatst worden door het ongeboren kind. Deze weerkaatste stra len worden op een scherm opgevangen en geven een beeld van de grootte en de ligging van de foetus. Opeenvolgende onderzoekingen kunnen niet alleen de grootte maar te- I vens de toename in grootte geven waaruit dan het groeiritme kan berekend worden. Een tweede methode maakt gebruik van Seleno methionine, een aminozuur dat in een kleine hoeveelheid ingespoten wordt in een ader van de zwangere vrouw. Een teller boven het hart geplaatst duidt het ogenblik aan waarop de ingespoten stof het 'hart bereikt. Een tweede teller, geplaatst ter hoogte van de buik wand, licht ons in over de snelheid waarmee het ingespoten ami nozuur als voedsel verbruikt wordt door het kind. Na vijftien minu ten kan een onderlinge vergelijking van de twee tellers ons inlich tingen geven over het groeiritme van de baby. Ondertussen is men nog op zoek naar eenvoudiger methoden om het groeiritme te me ten. Deze technieken hebben reeds belangrijke gegevens verschaft. Zo weet men nu dat ondervoeding van de moeder weinig invloed heeft op de groei van het kind, althans wanneer de zwangerschap goed op gang is. De vrucht gedraagt zich als een parasiet die leeft ten koste van de moeder. Indien de moeder zich niet juist of onvoldoen de voedt, dan zal het kind toch een normaal groeitritme houden. Bij erge ondervoeding, zoals vastgesteld werd in concentratiekampen, wordt een vrouw onvruchtbaar of er volgt een miskraam. Overvoe ding van de moeder heeft evenmin overvoeding van de baby tot ge volg. De spreuk „We zijn met twee, dus moeten we voor twee eten" heeft geen wetenschappelijke basis. Het ongeboren kind heeft reeds meer verstand om zijn gewicht op peil te houden dan de moeder die niet zelden zondigt door overdaad. De oorzaak van een onvoldoende geboortegewicht berust op een on voldoende werking van de moederkoek. Deze kan slecht gelegen zijn waardoor de bloedvoorziening naar de vrucht eveneens te kort schiet. Maar ook endocrine stoornissen of bepaalde vaataandoenin- gen van de moeder kunnen een slechte werking van de moederkoek tot gevolg hebben. Een onvoldoende groeiritme brengt de vrucht in een verzwakte positie om de moeilijkheden bij de geboorte te overwinnen. Wanneer de groei te zeer vertraagt kan men zelfs besluiten de geboorte kunst matig te vervroegen wat dan de nadelen meebrengt van een onvol dragen kind. Voor- en nadelen dienen dan tegen elkaar afgewogen te wordenl Over de eventuele nadelige gevolgen op lange termijn van een slecht groeiritme en een te laag geboortegewicht zijn de deskundigen het niet eens. Niettemin zijn de laatste gegevens eerder bemoedigend. Het is nog niet bewezen dat zulke kinderen een minder goed hersenontwikke- ling hebben met een aantasting van hun intellectuele vermogens. Men heeft eerder de indruk dat het mensenras toch taaier is dan men verwachtte. Dit neemt niet weg dat de preventieve geneeskunde zich meer en meer begint bezig te houden met het ongeboren kind. Uiteindelijk brengen we de negen actiefste maanden van ons leven door in de baarmoeder. Dr. ICKX Een paar tips. Houd u van fijn re laxen schaf u dan een ouderwet se hangmat aan om tussen de bomen te bengelen. Moet er comfortabele meubelen aan te pas komen, dan doen opblaas- stoelen goede diensten (voet- pompje niet vergeten); voor de kleintjes stoelen in beertjes- vorm met uitgestrekte armpjes, waarin het lekker uitrusten is 7.-) Geschikt om op te liggen ia een matras van schuimplastic met katoenen overtrek (hard plastic aan de onderkant); het simpelste: een slrandmatje op rolbaar en vederlicht. Voor de baby gaat een lichtgewicht bed je mee en voor de peuter in de auto een stoeltje met gordeltje (goedgekeurd door TNO en Ned. Verg. v. Huisvrouwen). Kleintje kan erin staan en zitten maar niet vallen ('^-6 jaar). Er zijn ook speciale kleuter-veiligheids gordels in de handel 62.-. On misbaar voor do „geplande" picknick met alles „erop en er aan" is ook de koelbox voor li monade, yoghurt of melk en de thermosfles voor warme koffie Nieuw is de „min'fass" voor 3.8 liter bier met tapinstallatie (.zo dat u zo schuimend bier kan krijgen tussen het gras „Oven vers" uit de fabriek ook een Finse rookpot, waarin vis kan worden gerookt.34.50) Wilt u op een gemakkelijke manier ■ets warms tussen de hondsdraf, neem dan een minigrill mee om hamburgers te roosteren. Hij brandt 2 uur en is met houts- j kcol bij elk warenhuis te krij- j Thuis te maken om mee te ne men: uitgehold wit brood, ge vuld met papje van broodkrui mels met bouillon, kleine ge stoofde tomaten, worteltjes, kruiden, zout, aroma, fijnge snipperde gefruite ui, plakken ham en tong met fijngehakte eieren. Garneren met paprika- ringen, ruitvormig gelegd en in elke hoek een olijf. -r- r9? Je moet altijd aan het milieu denken, Sommigen vinden het al mis als je plastic gebruikt en eigenlijk moest je gele zeep nemen in plaats van poedert en de fiets in plaats van de auto. ]e durft tegenwoordig nauwelijks meer de vogeltjes te voeren om liet natuurlijk evenwicht niet te verstorent Maar bij Vinke vindt u uw natuurlijk evenwicht terug in een omgeving zonder milieuproblemen. U herademt bij de fijne afgestemde kombinccrmode zoals pantalon*., Iiquctjcs. acryl blouses in effen, linnen en gebloemde jersey, waarmee u bovendien hei milieu buiten aanzienlijk op zult fleuren. Vinke mode voor langer dan vandaag. Nieuwe barbecue met visrook-mogelijkheden. Voor enthousiaste dag- kampeerders, die meteen een goed plekje" vinden. Met een glas wijn, druiven, stokbrood en wat paté's zit u al goed landwijntje. Daarna is het zaak je rond en rijden maar. Het kan ook zijn dat u zo'n buiten etentje tevoren „plant" Alles goed en wel, maar u moet er wel rekening mee houden dat het met het week-end net re gent De doem van een plens bui hangt over het geruite kieedje met de servetjes, die bij dit buitengebeuren past. Never mind. Wc blijven hoopvol. Een ding echter voor ogen houden, met te veel slepen met ophan» delbare luchtbedden of geweldi ge barbecue's. We houden het simpel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7