Mieke van Wissen bijzonder sterk, Hans Smemans steeds sterker Overmacht Nastase in Rome nimmer vertoond Jl f Kampong miste Europese dubtitel door treffer Wolfgang Baumgart Jos Hermens dicht bij eigen record ARNHEM Zonder de Olympisch kampioene Mary Peters, die voor het vertrek naar Nederland bij een val van een trap een blessure opliep, bleken de Britse vijfkampsters in liet Pinksterweekeinde niet te gen Nederland opgewas sen. De Deense vertegen woordigsters, die In de jaarlijkse meerkampwed strijd de plaats van België hadden ingenomen, speel den geen rol van betekenis. Bij de tienkampers zege vierden de Britten vóór De nemarken en Nederland. Bijzonder sterk kwamen op „Papendal" Mieke van Wissen en Hans Smeman voor de dag. Mieke van Wissen, die enige we ken geleden op het nationale sportcentrum Nederlands kam pioen werd, won de vijfkamp met een totaal van 4373 punten waarmee zij slechts 56 punten verwijderd bleef van het Neder landse record van Miep van Beek (4429), die vorig jaar na de teleurstelling dat zij niet werd afgevaardigd naar Mün- chen abrupt met de atletiek- beoefening stopte. Nationaal kampioen Hans Smeman (30) veroverde bij de tienkampers de eerste plaats in het algemeen klassement met een totaal van 7381 punten. Het optreden van de dames be vestigde opnieuw dat Nederland half augustus bij de voorronden van de strijd om de Europa Cup in Reykjavik zeker niiet kans loos is om bij de beste acht te komen, die zich plaatsen voor de finale, die in september in Bonn wordt gehouden. Op IJs- iand zal Nederland vier vijf kampsters in de strijd moeten brengen, de beste drie tellen het totaalklassement. Mie ke van Wissen en Mieke Doorn, van wie de totalen telden voor het ploegenklasse- 3t6rk ment, kwamen uit op 8369 pun- Voor Reykjavik zal de Amsterdammer stond na zeven nummers op een totaal van 4768 punten. Normaal gesproken had hij de grens van zevenduizend punten moeten halen. KNAU moeten kunnen ki uit tenminste vijf atletes, die al len 4000 punten o fmeer kunnen scoren. Behalve Mieke van Wis sen en Mieke van Doorn zijn dat Rola van Klaveren, Ria Ahlers eii Ella Hoogendoorn. Alleen Smeman Bij dc heren ligt de situatie heel wat moeilijker. Bij de nationale kampioenschappen was het peil, met uitzondering van Hans Smeman, al niet erg hoog. Ed ward de Noorlander raakte toen geblesseerd en kon ook in Papen dal niet starten. Tegen Dene marken en Groot-Brittannië kon alleen titelhouder Hans Smeman zich met zijn tegenstanders me ten. Van Merode en Richel raakten ver achter door resp. drie ongeldige discusworpen en het missen van de aanvangs- hoogte bij het polsstokhoog springen (3.60 m.) Nederland had bij de tienkamp pech dat Fred Schrijnders bij het polsstokhoogspringen een verstuikte enkel opliep en daar door voor de rest van de wed strijd was uitgeschakeld. De Mieke van Wissen, die dit seizoen terugkeerde naar de vijfkamp, maakte een bijzonder sterke in druk. Zij begon met 13.4 secon den op de 100 meter horden, stootte 11,29 meter met de kogel en sprong 1,69 meter hoog. Na de eerste dag had zij de leiding met 2544 punten voor haar ploeg genoten Mieke van Doorn (2387) en Rola van Klaveren (2323). De tweede dag sprong zij 5,76 m. ver en liep een imponerende 200 meter in 23,6 seconden, de snelste Nederlandse seizoentijd. Mieke van Wissen verbeterde haar persoonlijke record (4351 punten, dat uit 1970 dateerde) met 22 punten. Mieke van Doorn, bij de nationale titelstrijd tweede met 4094 pun ten, bleef ruim op dit totaal achter. Dat kwam vooral door dat zij ditmaal slechts 1.72 me ter sprong tegen 1,79 m bij het Nederlandse kampioenschap. De atlete uit Lisse kwam uit op 3996 punten. En werd daar mee vierde in het eindklassement. De 16-jarige Engelse Sue Mapstone en haar landgenote Gladys Tay lor werden resp. tweede (4089) derde Ook na de het verschil tus de twee Britse atletes slechts een punt. Sterker Hans Smeman, die een maand ge leder voor de vierde maal Ne derlands kampioen werd, blijkt, nu zijn aspiraties niet meer zo noog reiken, steeds sterker te worden. De AVR-atleet, die als beste prestatie een totaal van 7474 punten heeft, kwam uit op 7381 punten. Bij het nationale kampioenschap was zijn totaal 7118 punten. Smeman veroverde de eerste plaats in het indivi duele klassement op het laatste nummer, de 1500 meter. Hij moest tien seconden sneller zijn dan de Engelsman Dave Kidner, die na negen nummers de lei ding had. Kidner bleek in het geheel geen 1500 meter te kunnen lopen, een nummer dat overigens ook niet de sterkste kant van Sme man is. Aangemoedigd door de neg geen honderd toeschouwers, die tot het laatst op het winderi ge „Papendal" waren gebleven, perste Smeman alles uit zijn vermoeide lichaam en finishte in 4.44.7. Dave Kidner noteerde 5.04.3 en kon daarmee nog juist de tweede plaats vasthouden voor zijn landgenoot Stewart McCallum. Het verschil tussen de twee Engelsen was slechts zes punten: 7336-7330. Smeman wor, twee van de tien onderde- Hans smeman in actie len: 110 m horden (14.7) en pol- 110 m /,orcjcn. i de twee onderdelen die hi/ stokhoog (4,20 m). Nationaal vijfkampkampioené Mieke van drielandenwedstrijd als eerste eindigde wedstrijd. KLEEF In Kleef heeft Ruud Wielart (AV Haarlem) gisteren voor de derde maal dit seizoen het Nederlands record hoogspringen voor junioren verbeterd. De Hoofddorper sprong 2.09 meter en verbeter de daarmee zijn eigen jeugdrecord dat van 20 mei dateerde met Wielart is nu nog slechts een centimeter verwijderd van het senioren record, dat met 2.10 meter op naam van Peter Geelen (Kimbria) staat. Geelen eindigde in Kleef als derde (2.06 m) achter de West duitser Spelvogel, die evenals Wielart 2.09 meter sprong. ROME IHe Nastase had zich zondagmiddag kwaad gemaakt op het Italiaanse publiek in het Foro Italico te Rome. Manuel Een dergelijke overmacht Orantes, vorig jaar winnaar van het enkelspel bij de „open Ita liaanse" is er op een verschrik kelijke manier het slachtoffer van geworden. De eindstrijd van Rome was een slachting en Nastase de slager, het slachtof fer Orantes maakte drie games, 6—1, 6—1, 6—1. Na 36 in de eerste set forceerde nimmer vertoond in de finale van een vooraanstaand kam pioenschap. Weer speelde Nas tase het volmaakte tennis op verharde banen op zijn weg naar de eerste prijs van 47.000 gulden.De drie games die Oran tes in totaal veroverde ,was een te verwaarlozen gebeurtenis uit een partij waarin de onvergelijk bare macht van de beste man vana dit moment bleek. Het duel Okker-Orantes is een zijn doorzettingsver- Evonne Goolagong, de Austra lische ex-Wimbledonkampioene, heeft zondag de internationale tennistitel van Italië op haar naam gebracht. Met 7—6 en 6 0 won zij van de jeugdige Amerikaanse Chris Evert (18). de vijfde en negende game loor hij zijn eigen service op love: 3—6. Maar nu was het de beurt aan Okker om terug te komen. Al in de eerste game van de vierde set doorbrak hij Orantes' opslag en herhaalde dit in de tiende: 64. ware uitputtingsslag geworden. Vervolgens kreeg Okker in de Na de laatste en winnende slag vijfde en beslissende set drie van Orantes was er drieeneen- maal de kans (in de negende en half uur verstreken. De setstan- elfde game) om de partij in zijn i tie-break in de tweede. De Spanjaard scoorde zeven punten tegen Okker vijf en was op gelijke hoogte gekomen. In de derde set raakte Okker be- vangen door vermoeidheid. In P» P"?l Goo'egong-Evert i. '»- voordeel te beslissen, Rome zag daarmee zijn tweede zeer eenzijdige eindstrijd, want ook het heren dubbelspel was weinig meer dan een formali teit. Tom Okker toonde zich een bijzonder sterk partner van John Newcombe In de eindstrijd met de jonge en aanzienlijk minder ervaren Australiërs Ross Case en Geoff Masters: 6—3, 6—2, 64. Net als Nastase had het dubbel Okker/Newcom- be een week eerder het toernooi te Parijs om de open Franse kampioenschappen gewonnen. Na de halve finales in het en kelspel, die beiden pas in de vijfde set waren beslist, was de. laatste partij een regelrechte te leurstelling. Orantes. die in het beslissende spel van de vijfde set afstand van Okker had ge nomen. was klassen zwakker dan Ilie Nastase. die zondag ook nog even op de baan was gekomen om zijn duel met Ber- tolucci te voltooien. Nastase. die in de afgebroken vijfde set een voorsprong van 4—0 had, ge bruikte slechts enkele minuten om die partij te beëindigen, 6— 0. Bertolucci slechts de eer la tend de enige speler te zijn die in de kampioenschappen van Frankrijk en Italië een set op de Roemeense geweldenaar te hebben veroverd 6—2, 3—6 ,6— 3. 3-6, 6-0. Orantes had een Ideaal begin te gen Nastase. Op eigen opslag veroverde hij het eerste spel Na vele nederlagen in de laatste maanden tegen Chris Evert zonder een slag prijs te geven, zraste Evonne Goolagong (foto) in Rome door de finale te winr gen de verwachting in geëindigd in een anti-climax. Na een spannende eerste set (7—6) ver loor Chris Evert, die de laatste- tijd regelmatig van Evonne Goolagong had gewonnen, alle zelfvertrouwen en werd wegge- Haal ook goedkoper uw rijbewijs Dat kan. Want cr is een nieuwe manier ora sneller en zekerder - dus goedkoper - uw rijbewijs te halen. Dank zij dc nieuwe manier van rijden. Volautomatisch. Met DAF. Alles wat u erover wilt weten, staat in onze gratis brochure. Bon DAF" Antwoordnummer 2000, Eindhoven FRANKFURT Wolfgang Baum gart, die deel uitmaakte van de Duitse Olympische kampioensploeg, heeft Frankfurt 1880 de Europa Cup geschonken, waarvoor dit jaar voor het eerst officieel onder auspiciën van de FIH (Internationale Hockey- bderatie) te Frankfurt werd ge- rreden. Het was de derde achter- 1 involgende maal dat Frankfurt be- 1 lag legde op de beker. Na in de 1 :or 4000 toeschouwers bezochte fi- t Ie Kampong met 21 te hebben ferslagen. ten zwaar bevochten overwinning, want tampong bood vooral in de tweede helft - fel tegenstand. De Utrechters verwier- |en door hun grote inzet in de periode na Ie rust een meerderheid en beheersten ■et middenveld. Frankfurt werd teruggedrongen op eigen speelfelft en verkeerde meermalen in een noodsituatie, maar Kampong wist hiervan niet te profiteren. Uit een strafpush depo neerde Baumgart in de achttiende minuut van de tweede helft de bal in het Utrecht se doel achter Maarten Sikking, die voor deze strafbal verantwoordelijk was. Deze treffer zou beslissend blijken. Het bete kende de overwinning (2—1), want in de eerste 35 minuten was de balans in even wicht gebleven door doelpunten van Baumgart in de achtste minuut uit een lange corner en van Paul Litjens in de 31e minuut uit een strafcorner. Het tacti sche concept, waarmee beide ploegen streden en dat weinig ruimte liet voor in dividuele acties, drukte een duidelijk stempel op de weinig boeiende eindstrijd. De elke futilteit fluitende Franse Zwitserse scheidsrechter droegen er al het spel niveau te ge- De Westduitse kampioen Rotweiss Köln legde beslag op de derde plaats door een overwinning van 53 (20) op Royal Leopold Club uit Brussel. De eindstand van het eerste officiële Europa-Cuptoernooi hockey voor lands kampioenen is: 1. Frankfurt 1880, 2. Kam pong (Ned.), 3. Rot Weiss Köln (W.-Dld), 4. Leopold Brussel (Belg.), 5. Egara Tar- rasa (Sp.), 6. Warta Poznan (Polen), 7. Lyon (Fr.), 8. Slavia Praag (Tsjech.), 9. Hounslow (Engeland), 10. H.C. Wittingen (W.-Dld.). 11. Vigevan (It.), 12. Houvik (Finl.). Oranje-jeugd In de laatste en beslissende wedstrijd heeft Nederland gisteren in Rome Frank rijk met 5-1 verslagen en het achtste in ternationale Pinks' 3 r-hockeytoernooi vuor spelers onder de 22 jaar gr mne-.. e Nederlandse ploeg stond na vijf wedstrij den bovenaan met zeven matchpunten. Italië hield West-Duitsland op 1—1 en Engeland won van Zwitserland met 81. In de eindstand delen Frankrijk, Enge land en West-Duitsland de tweede plaats met elk zes punten, Zwitserland is derde met drie en Italië met twee punten. Hudlto Saint Germain heeft gisteren met 6—1 van Bussum gewonnen in de finale van het Saint Germain en Laye Hockey toer nooi voor heren. Bussum had in de halve finale met 30 van Amiens gewonnen. Saint Germain speelde met 1—1 gelijk tegen Equipe Pre miere. maar bereikte de finale omdat het meer schoten op doel had geleverd. Bij de dames behaalde Hudito uit Delft de titïl, door met 0-0 gelijk te spelen te gen Bussum, en meer schoten op doel te hebben geleverd. PAPENDAL Jos Hermens, de Nederlandse recordhouder op de drie en vijftien kilome ter. heeft zondag op Papendal een voortreffelijke 5000 meter gelopen, die hij afsloot na 13 min. en 40.2 sec. Hij bleef daarmee slechts 7.8 seconden verwilderd van het nationale record, dat hij vorig jaar in Oost Berlijn op 13.32.8 bracht. Wanneer de wind wat minder was geweest was een nieuw re cord zeker niet denkbeeldig ge west. Hermens passeerde de 3000 meter in 8 min. en 9 sec. Roelof Veld (Daventria) ging uitstekend met Hermens mee en hoewel hij in de slotfase moest afhaken kwam de De venter atleet toch ook ruim on der de 14 minuten grens: 13.54.4. Veld realiseerde de derde snelste tijd ooit door een Nederlander gelopen. Sneller dan Veld waren alleen Her mens (13.32.8) en Nijstad (13.49.0). De vooruitgang op de 5000 meter wordt duidelijk vijf lopers In een wedstrijd on der de 14.20.0 kwamen. Jo Schout (RKHAV) die als tiende over de eindstreep kwam, vestigde met 14.36.6 een nieuw jeugdrekord. Dit num mer is dit Jaar in Nederland pas In het jeugdprogramma opgenomen. De Zeeuwse at leet, die op advies van de an dere lopers in het peloton was gebleven, voldeed met zijn tijd tie-eis (14.45.0) voor de Euro pese jeugdkampioenschappen, die van 24 t/m 26 augustus in Duisburg worden gehouden. Dat deed ook Rick Snoep (AVR) Op deze archieffoto gaat Jos Hermens, evenals op „Papendal", als winnaar op de finish af in een tifd die dicht bij zijn Neder landse record lag. op de 800 meter. De Rotter dammer volgde zaterdag op knappe wijze zijn clubgenoot Rijn v.d. Heuvel en Wim Brnaksma (AAC), die beiden ord op de 400 meter horden, nationale recordhoudster dit De Amsterdammer liep in de seizoen op haar specialiteit uitenbaan dit zware nummer startte In een individuele wed- n een tijd van 51.2 seconden, strijd. Marianne Bruggraaf dij bleek opnieuw weer eens te (AVR), die dit seizoen haar in 1.50.7 de eindstreep passeer den. Snoep noteerde 1.51.2 en bleef daarmee slechts op 0.1 seconde verwijderd van het jeugdrecord dat met 1.51.1 op naam van Evert Hoving staat. De limiet voor Duisburg op de 800 meter is 1.52.0. terk voor recordhouder Jan draai op de 400 meter nog niet truyk (AVR) en clubgenoot heeft kunnen vinden, probecr- IVim Braaksma, die de wed- de het met succes op de 800 trijd niet uitliep. meter. Zij kwam uit op 2.10.3 Bij de dames zorgde Trudy en sleepte nog drie andere Vunderink (GAC) voor de bes- loopster; mee naar nanvanrd- e Nederlandse seizoenpresta- bare tijden: Wilma Hillen Frank Nusse (AAC) miste ook op eentiende seconde het re- f te leggen in 54.6 seconden. (2.11.5), en Annie v.d. Kerkhof -Jet was de eerste maal dat de (2.11.8).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15