„Esperanto heft spanningen tussen volken op" Esperan tisten zijn nog steeds idealisten Dienweg noodzaak voor verkeersvrij maken Schoolstraat stad en randgemeenten - :w Uitstel wijziging statuten Leidse Wolspinnerij OOK Wat u moet weten PAGINA 3VRIJDAG 8 JUNI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De laatste jaren is de publiciteit rond de kunsttaal Esperanto ver stomd. Zesentachtig jaar lang is het de Esperantis ten niet gelukt de wereld ervan te overtuigen, dat hun taal een grote verbete ring is, waar men niet ach teloos aan voorbij kan gaan. Ook nationale rege ringen hebben tot nu tce niet de voordelen ingezien, die een gemeenschappelij ke taal ontegenzeggelijk kan bieden bij een steeds intensiever wordend inter nationaal verkeer. Toch blijft de beweging van Es perantisten met haar acti viteiten doorgaan en groeit zij, als in het voor het oog van de buitenstaander niet merkbaar. Jaarlijks wor den er veel congressen en bijeenkomsten gehouden op nationaal, multi-natio- naal ja zelfs op mondiaal niveau. Ook Leiden heeft actieve Es perantisten. Twee van hen zullen zich in de komende weken in het buitenland verdienstelijk maken voor het Esperanto: mevr. J. T. Koopmans-Schotanus en haar dochter Benata Hengstmengel-Koop- mans. Mevr. Koopmans vertrekt vandaag naar Luxemburg om aanwezig te zijn op een congres voer Esperantisten in de EG- landen. Ondermeer zal zij op le pinksterdag de predi katie houden in een oecu menische dienst, waarin een huwelijk zal worden gesloten tassen een Belg en een Japanse. Een Duitse predikant en een Italiaanse priester zullen het huwe lijk inzegenen. Als getui gen treden op de Australi sche ambassadeur in Bonn, dr. Ralph Harry, en een Afrikaanse neger. Met een dergelijk klein voorbeeld willen de Esperantisten be wijzen, dat hun taal de mensen gemakkelijker tot elkaar brengt, ook in een groter verband. Ievr. Koopmans: „Als je in een vreemd land komt en Je kent Esperanto, dan kom je directer met alles in aanraking. Je leert de mensen kennen, die de taal ook spreken en het land leeft •meer voor je. Dit is de taal, waardoor je een brug slaat tot eikaars hart". Bij het streven om zoveel moge lijk mensen de taal te leren passen de zomercursussen die Benata Hengstmengel in de maanden juni-juli gaat geven aan de universiteit van Jyvas- kyid in Finland. Tweetalig opge voed, haalde Benata reeds op 15-jarige leeftijd haar leraarsdi ploma Esperanto. Zij gaat nu naar Finland op uitnodiging van de Finse Esperantovereniging: ,,.camen met eer. Fin, die de hoogste cursus geeft, ga ik cur sussen geven. De basis- en de middelbare cursus neem ik voor mijn rekening. We doen dit vol gens de directe methode. Dat is in dit geval niet met behulp van audio-visuele middelen, maar met muurplaten met onder schrift.. Daarbij geef ik les op basis van vraag en antwoord, met veel herhalingen natuurlijk. Elke les komt er 10% nieuwe woorden bij". Als men deze drie cursussen heeft gevolgd, kan men een roman lezen in het Es peranto. Met iedere dag een aantal uren is de taal in een maand te leren. Meer gebruikt is de wintercursus, die loopt van september t/m mei en twin tig lessen omvat. De taal is dus eenvoudig te leren, in ieder geval eenvoudiger dan een „gewone" taal. Dat is een gevolg van de logische opbouw van de taal. Woorden worden gevormd door een stam met be paalde voor- en/of achtervoeg sels. Die kern is vaak uit het la- tijn genomen, omdat de ontwer per van het Esperanto, de Pool Zamenhof, 60% van de taal uit de Romaanse talen heeft ge haald. De verdeelsleutel, die werd toegepast ruimde verder plaats in voor Germaanse (30%) en Slavisch-Asiaiische (10%) taalelementen. Vaak heeft men het onjuist gevonden, dat er zo weinig van de buiten- Europese talen in het Esperanto was opgenomen. Zamenhof heefi zich echter bewust op de West-Europese talen gericht, omdat hij daar het werkterrein voor zijn Esperanto zag. Boven dien meent mevr. Koopmans: „Japanners en Chinezen blijken het Esperanto veel sneller en gemakkelijker te leren dan wij". De beste leermethode is natuur lijk de opvoeding in twee talen. Daar dit nog onmogelijk is voor velen, „zou begonnen moeten worden met lesgeven in Espe- Mevri Koopmans rar.to op de basisscholen. In Po len en Hongarije is het al ver plicht op de lagere scholen", zegt mevr. Koopmans. Het is trouwens toch frappant dat Es peranto het meest opgang heeft gemaakt in de Oosteuropese landen. Mevr. Koopmans hier over: „Ook in Joegoslavië ken nen veel mensen Esperanto. On der de verschillende volken in dat land komen veel spanningen xemburg en dochter Benata r voor. Esperanto neutraliseert Ze. Tito is bi Ivoorbeeld een overtuigd Esperantist. Achter het ijzeren gordijn kleeft gebeten aan elke taal nationalis me. maar Esperanto kent geen politiek". Ook in West-Europa vormt de taal nog steeds ccn probleem bij politiek overleg. Taalchauvi- nisme heeft een belangrijke remmende werking gehad bij het totstandkomen van de Euro pese Gemeenschap. Daarom heeft de Esperantobeweging het tot één van haai icdealen ge maakt haar taal in te voeren als diplomatieke voertaal. Dat stuit echter op practische be zwaren, die eenvoudig te over winnen zijn, maar ook op men- taüteitsbezwaren, die veel moei lijker aan te vatten zijn. Eén vaii die specifieke moeilijkheden is volgens mevr. Koopmans de nuchterheid van dc Nederlan der: „We zijn een zakelijk volk, we vragen ons af: wat heb ik cr aan? Idealisme vind je niet veel meer, het is allemaal eigen voordeel zoeken". Idealisme houdt dc Esperantisten echter op de been totdat iedereen ..ja" zegt, ook al s het een zakelijke instemming. ROEN V.D. GEEST Tweede ongeluk op Engelendaal in korte tijd LEIDERDORP Twee inzitten den van een personenauto zijn gisteravond omstreeks S.15 uur met verwondingen naar het Eli-" sabethziekenhuis vervoerd. Dit was het gevolg van een frontale botsing op de Engelendaal ter hoogte van het kruispunt Vron- kenlaan-VossiusIaan. Een opel bestuurd door Leidenaar S. uit de richting van het Elisa- bethziekenhuis wilde linksaf slaan, maar zag te laat dat er van de andere kant een auto kwam, een Audi bestuurd door M., een Amerikaans ingenieur. Hoewel hij voorrang had, is het waarschijnlijk, dat de Audi te hard reed. Het wegdek gaf na het ongeluk remsporen van on geveer 22 meter te zien. Het on geluk op dit kruispunt is hét tweede binnen 14 dagen. Er is al gewezen op het te hoge gras in de middenberm als mogelijke oorzaak van de ongelukken. n LEIDEN De busondernemin gen, die startpunten van hun lijnen hebben rond het station. hebben een service-geste gedaan van de bussen staan aangegeven, aan hun reizigers. Blauwe bor- zijn in de plaats gekomen van den, waarop duidelijk de routes de onduidelijke gele. Voor de chauffeurs is het nu te hopen, dat de borden zo duidelijk zijn, dat het aantal vragenstellende reizigers zal afnemen. LEIDEN De gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Leidse Wolspinnerij N.V., uitgeschre ven om te komen tot wijziging der statuten trok niet de vereis te meerderheid van 2/3 der aan deelhouders, zodat de vergade ring uiteenging zonder beslis sing te hebben genomen, om tenslotte op maandag 25 juni de finitief te worden hervat. Aan wezig waren slechts 11 aandeel houders met een stemmenaantal van 4072, maar zij gingen niet zonder meer heen. Immers, er werd een levendige discussie over de voorstellen tot statuten wijziging gehouden. VOORSCHOTEN De gemeente zal in beroep gaan bij de Kroon tegen de beslissing van GS goedkeuring te onthouden aan de tussen de Koningin Juliana- laan en de Schoolstraat gepro- jekteerde dienweg. De gecombi neerde commissies voor Open bare Werken en Maataschappe- lijk Welzijn onder voorzitter schap van wethouder dr. P. S. Pels, konden zich in meerder heid verenigen met het voorstel van b. en w. Mr. Begeer (WD) verzocht in de brief aan de Koningin te ver melden dat reeds een gedeelte van de dienweg in gebruik is. De heer Marcelis (KVP) vroeg om spoedig overleg met de mid denstand, waardoor de zienswij- M van de gemeenteraad nog versterkt kan worden met het standpunt van de winkeliers. De heer Zandee (PCG) constateer de, dat de dienweg slechts ge- schikt is voor een gedeelte van de Schoolstraat en vroeg om spoedige openbaarmaking van het voorstel van b. en w., zodat voorkomen wordt dat de officië le publikaties in de vakantietijd vallen. Wethouder Pels (PvdA) zag de dienweg als belangrijke aan- voerweg bij het verkeersvrij maken van de Schoolstraat. Alle winkels kunnen of via de dien weg of via de stegen vanuit de Voorstraat dan worden bevoor raad. De heer Zandee bleef te gen de dienweg. Het voorstel tot vernieuwing van de openoare verlichting in de Voorstraat met 30 lichtmasten van „charmant 19e eeuw model, voorzien van gasverlichting", werd zeer verschillend beoor deeld. Gasverlichting kost jaar lijks 3.500,—, terwijl elektri sche verlichting slechts 1.500,— per Jaar kost. Vele commissieleden meenden, dat 30 lichtmasten te veel licht zul len geven om het historische ka rakter te bewaren. Ir. Van Dalen (WD) sprak over de nostalgie naar romantiek en meende, dat daar niet al te veel effect van te verwachten valt. Gaslicht is hel wit en flikkert alleen bij hevige wind en daar om kan in de palen beter aan gepaste elektrische verlichting worden aangebracht. Wethouder Pels deelde mede na mens wethouder Iestra mee, dat overleg zal worden gepleegd met de dienst Monumentenzorg en in overleg met deze dienst een en ander technisch zal wor den bekeken. De gemeente zal zeker geen advies vragen aan de Stichting Oud- en Groen Voorschoten, alleen het advies van de dienst Monumentenzorg zal doorslaggevend zijn. De heer H. Modderman, sprekend namens de Vereniging Effecten bescherming. kon zich wel ver enigen met de voorgestelde wij zigingen. waarbij in de statuten de mogelijkheid wordt opgeno men om tot uitgifte van prefe rente aandelen over te gaan. welke niet direct behoeven wor den volgestort. De bedoeling hiervan is om in geval van een dreigende overval door uitgifte van preferente aandelen op kor te termijn voor voldoende kracht en steun te kunnen zor gen. Spr. wilde evenwel de bepaling zien opgenomen, dat in de des betreffende vergadering dan de gewone aandeelhouders de be slissingen daaromtrent kunnen nemen, welke toevoeging door het bestuur werd goedgekeurd. Er volgde hierna nog een uitge breide discussie over de rechts geldigheid der voorgestelde wij zigingen, die men voor het ogenblik nog niet nodig achtte, doch de voorzitter der vergade ring. mr. H. Coebergh wees erop, dat men voor de onzekere toekomst gewapend wil zijn en daarvoor maatregelen moeten worden getroffen. En per 1 juli a s. moeten dienaangaande be slissingen zijn genomen. Wat de resultaten van het bedrijf betreft, zeide de directeur, de heer H. Verhoef, dat deze niet veel zullen afwijken van de cij fers, die per 31 dec, 1972 zijn gepubliceerd. Zaalberg keert 9% dividend uit LEIDEN De overname van de Leidse Dekenfabriek I. Wijk en de wolspinnerij „EDE" heeft de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens, v. h. J. C. Zaalberg Zoon al na een jaar voordeel opgeleverd. De directie meldt in het jaar verslag over het jaar 1972 dat aan dc aandeelhouders over ge noemd jaar een dividend van 9 procent kan worden uitgekeerd uit het winstsaldo ad f 662.551. De hoge wolprijzen deden de vraag naar menggarens toene men. Daardoor waren de spin nerijen in Vlijmen en Ede het gehele jaar volledig bezet. Ook de ververij was ruim van or ders voorzien. Door deze pro ductieverhoging konden de ge stegen kosten worden opgevan gen. De export daalde echter van 22 naar 18 procent, dit van wege de prijsstijging van de wol en de valuta-onrust. ƒ32.600 voor jubileumfeest van koningin LEIDEN De viering van het zilveren regeringsjubileum van H. M. Koningin Juliana Is op woensdag 5 september 1973. Teneinde voor die dag een pro gramma voor te bereiden is een comité in het leven geroepen, waarin behalve de Oranjever enigingen, tevens vertegen woordigers van de oktober- vereniging, het Leidse Studen tencorps, de Leidse Jeugd Ac tie, alsmede de gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs zitting hebben. Met de viering van deze dag zal ongeveer een bedrag van 32.600 gulden gemoeid zijn. Dit bedrag zal gedekt worden door verla ging van de post „onvoorziene uitgaven". Lege auto in Oude Singel LEIDEN Een personenauto Is woensdagmiddag omstreeks half drie in de Oude Singel terecht gekomen. De 2I-jarige bestuur der uit Leiden had zijn nieuwe wagen geparkeerd achtergela ten. Zonder dat Iemand in de auto zat is het voertuig te water geraakt. Vermoedelijk heeft de man vergeten de handrem aan te trekken of de auto in de ver snelling te zetten. In de nacht van woensdag op don derdag zijn in de V.d. Waal straat drie personen, van 17, 20 en 34 jaar aangehouden op ver denking van poging tot diefstal van melk, die was neergezet in de straat Op de kruising Haag- sche Schouwweg-Hoge Morsweg bij de begraafplaats Rijnhof is woensdag een 58-jarige Rijnsbur ger op de bromfiets in botsing gekomen met een auto. De man liep .snij wonden in het gelaat op. HAZERSWOUDE He on langs gehouden voetbaltoer nooi voor teams van het ge- meontepersoneel is gewonrwr. door Huzerswourie. Eind- sand: I. Hazerswoudc, 2. Woubrugge, 3. Leimuiden. HAZERSWOUDE Het Koudekcrkse comité voor het Medisch Hazerswoude naren die goederen voor deze ba zaar ter beschikking willen stellen kunnen terecht bij mevrouw Te Boske, Willem Kloosstraat 30. HAZERSWOUDE - De heer Van der Hors. Goenes- tcin 25 wil een plaatsclije af deling van de Vrienden van Men s opzoek naar persone- ne die een besuursfunctlo willen hebben Tevens wil men mensen hebben die la den gunn werven. WOUBRUGGE - De be, jaarden maken dit juar op woensdag 13 juni een boot- tochtje. De toch gau rich- ing Amsterdam langs Aai en Amstel en erug lungs da Ringvaart en de Haarlem mermeer. Het diner is io „Avifauna". OEGSTGEEST Het aan tal deelnemers ana de tocht naar Echternach bedraagt dit jaar -45. Dit zijn er 20 meer dan vorig Jaar. SASSENHEIM - Enkele kooplieden trnchten op han dige wijze messen uun da man te brengen. Hiertoe kie zen zij mensen uit van wo de buren afwezig zijn. Met de mededeling dat er duar messen afgeleverd moeten worden en raken zodoende hun hundel kwijt. SASSENHEIM M. Ben schop is geslaagd aan de Mi chigan State University voo* master of Schience. LEIDERDORP Vanaf \\f, juni is de Hoofdstraat tussen Ruigekade en Achthovener- weg gesloten voor het moto riseerde verkeer. Dit in ver band met de aanleg vun een waterstransportlelding. Het doorguand verkeer naar Koudekerk zal worden omge leid over de Hoge Rijndijk. ZOETERWOUDE 48 lief hebbers deden mee aan de KPJ viswedstrijd. Uitslagen: 1. Chris van Meurs 2. Willy van Velsen 3. Anja van Vel- sen. Morgen staat een strandwandeling op het pro gramma. Vertrek per bus vanaf het Centrum om 19.45 uur ZOETERWOUDE „De Kerkduif" vloog vanaf St. Ghislain. Uitslagen: Van der Maar 1-3-8-11; Zandbergen 2-6; Belt 4, De reprijs was voor Belt jr. WARMOND In verband met de komende feestdagen wordt het huisvuil in de ge meente Warmond niet op maandag maar op donder- dug 14 juni opgehaald. LEIDEN De rock en roll groep „Argus" treedt 9 juni om 20.00 uur op in gebouw „De drie Eendjes", Hoge Rijndijk. Zoeterwoude. De recette is voor een goed doel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3