Pas na champagnenacht van Sevilla volgde steun bestuur voor Michels Tennisprof essionals dreigden met boycot in incidentrijk Rome Renate Stecher met historische sprint „muur doorbroken: 10.9 GIMONDI KON MERCKX IN AFDALING NIET VOLGEN AFFAIRE PILIC KREEG VERVOLG PSV: Geen Mansveld LEIDSE COURANT BARCELONA Rinus Michels, de Nederlandse wonderdokter die twee jaar geleden met veel tam-tam was voorgesteld als de man die alle kwalen van FC Barcelona zou komen oplossen om van de Catelaanse topclub een „Spaans Ajax" te maken en die sindsdien van de ene moei lijkheid in de andere is terecht gekomen, bevindt zich nu in een heel opvallende positie. Maandenlang is hij door de pers, radio, televisie en supporters bekritiseerd over de manier, waarop hij de spelers behandel de - maar nu heeft hij voor het eerst algemene bijval gekregen voor de harde straffen, die hij uitdeelde wegens de „Champag ne-nacht van Sevilla". Maandenlang gingen er geruch ten, dat FC Barcelona toch naar een andere trainer zou om zien - maar Michels heeft nu al zijn contract voor het komende seizoen op zak. Maandenlang leek het onmogelijk, dat de Ca telaanse topclub voldoende goe de spelers zou kunnen aantrek ken om een werkelijk elftal op te bouwen, maar nu zijn de Spaanse grenzen tenslotte open gesteld voor twee buitenlandse spelers per club. En bovenal, nog nooit hebben de voorzitter en het voltallige bestuur van FC Barcelona zich zo vierkant ach ter een trainer geplaatst en hem de vrije hand gegeven met het elftal. Op rozen Al met al zou men zeggen, dat Rinus Michels op rozen zit als nooit tevoren. En toch: er wordt op dit ogenblik bijzonder hoog spel gespeeld bij FC Bar celona. Na het debftcle in de liga- en de bekercompetities en na de his torische boetes die Michels aan zijn „muitende" spelers heeft opgelegd, beginnen de 60.000 le den van FC Barcelona eindelijk te zien waar de voetbalschoen wringt. En zij kijken naar de top: Voor het eerst beginnen pers en publiek openlijk te zeg gen, dat een flink deel van de schuld bij het bestuur ligt. Mochten voorzitter Agustin Montal en zijn ploeg naar huis gestuurd worden (er is sprake van om de verkiezingen van de cember te vervroegen tot sep- Tom Okker plaatste zich zonder veel moeite voor de kwartfinales van het herenenkelspel in Rome ROME De beste tennisprofes- liaanse federatie geprotesteerd sionals ter wereld hebben giste- tegen het deelnemen van Nikki ren gedreigd met een boycot Pilic in Rome. van internationale toernooien Tijdens het herendubbelspel heb- waaronder Wimbledon) ge de schorsing van de Joego slaaf Niki Pilic. Cliff Drysdale (Zuid-Afrika), voorzitter van de associatie van tennisprofs (ATP), waarbij de meeste be roepstennissers zijn aangeslo- ben zich enkele incidenten voor gedaan. Het Roemeens/Ameri kaanse dubbel Ilie Nastase/Jim- my Connors weigerde zijn partij tegen het Franse duo Patrice Dominiguez/Wanaro N'Godrella te beëindigen. ïors b het publiek ervan in hatelijk ge loei te vervallen, telkens wan neer zij scoorden. De wedstrijd eindigde voorlopig in 64, 2—1 voor Nastase en Connors, nale kampioenschappen verloor Het duel Jan Kodes (Tsj)/Arthur partner John Newcombe won nen in de eerste ronde van het herendubbelspel dn twee sets van de Spaanse combinatie Ma nuel Orantes/Juan Gisbert. De setstanden waren 7—5 en 7—5. GB) 4—(i. G—3. 7—5; Solomon (VS) —Cox (GB) G—1. G—1; Ornntcs (Spa)—Barthes (Fra) 6—3, 7—5. Damesen kei spel (di van Ilie Nastase, werd door de Joegoslavische federatie voor negen maanden geschorst, om dat hij weigerde in het Davis- Cuptoernooi te spelen. Pilic trok zich echter van deze schorsing niets aan, en nam ■deel aan het toernooi om de in ternationale Italiaanse kam pioenschappen. In de tweede ronde verloor hij van de Frans man Patrice Dominiguez. Dp ATP vindt, dat er vooralsnog geen rechtvaardiging voor de schorsing van Pilic is gegeven. Tom Okker heeft zich geplaatst j j.'Men heeft niet kunnen aanto- voor de vierde ronde herenen- nen, dat Pilic inderdaad beloofd kelspel De als achtste geplaats- lieeft voor Joegoslavië uit te ko- te Nederlander versloeg de Pa- men in het Davis-Cuptoernooi. kistaner Haroen Rahim met 4 De ATP staat op het standpunt 6, 6—2, 60. dat geen enkele speler gedwon- De Italiaan Andriano Panatta. die gen mag worden voor de Davis Okker in Parijs had verslagen, 'Clip te spelen," aldus een coro- kwam voor eigen publiek niet i "muniqué. verder dan de derde ronde. Net De Joegoslavische tennisfederatie als Nikki Pilic was hij niet op- 'heeft in teleg.ammen aan de gewassen tegen de Fransman voorzitter ver de internationale Patrice Dominguez: 46, 6—7. federatie (IL'*T) en aan de Ita-*Tom Okker en zijn Australische Ashe (VS) Pietrangeli/Di Do- menico (beiden ITA) ging in het geheel niet door. Kodes arri- veerde 35 minuten te laat in het stadion. Hij had van tevoren te lefonisch laten weten, dat hij wellicht, door de schuld van het personeel in zijn hotel en door een fout van de bestuurder van de auto, welke hem op zou ko men halen, te laat zou zijn. Pie- trangeli en Di Domenico namen geen genoegen met dit excuus en eisten de overwinning op. Schorsing Advocaat DEN HAAG De tucht- commissie van de KNVB heeft deze week in het be taald voetbal twee straffen opgelegd. Dick Advocaat van FC Den Haag werd, met ingang van 10 augus tus, voor een bindende wed strijd geschorst, alsmede voor een wedstrijd voor waardelijk. met een proef tijd van een jaar. Advocaat kreeg voorts een boete van 100 gulden. Cas Janssens (NEC) werd. evenens met ingang van het nieuwe seizoen, geschorst voor een wedstrijd. Hij kreeg daarnaast een boete van 200 gulden. tember), dan zou Michels on danks zijn contract wel ontlast kunnen worden van de verant woordelijkheden over het elftal. Bij FC Barcelona was het sinds meer dan tien jaar (om precies te zijn sinds de club voor het laatst in 1961 een kampioenstitel won) al de gewoonte om de trainer te laten opdraaien voor welke mislukking dan ook. De tovernaar Helenio Herrera opende hoogst persoonlijk de rij en werd gevolgd door niet min der dan twaalf collega's in alle maten en soorten in even zovele jaren. Nu begint de sportpers in Barcelona openlijk te erkennen dat „FC Barcelona zich in die jaren tot het lachertje van het Spaanse voetbal" had gemaakt. Voorzitter Montal besloot daar een einde aan te maken. Hij is de eerste voorzitter in vele ja ren, die zijn eigen baantje op het spel heeft gezet om een trai ner de hand boven het hoofd te houden. Hij is ervan overtuigd, dat Michels het kan maken en wil hem daartoe nu de vrije hand geven. Volle kracht Helaas komt Montals vastbeslo tenheid eigenlijk te laat. Tot de beruchte „champagne-nacht van Sevilla" (toen de zeven meest verafgode vedetten van het elf tal, ondanks een schandalig slecht gespeelde en met 3—1 verloren wedstrijd en het feit dat de return drie dagen later zou plaatsvinden, op hun hotel kamers een feestje bouwden „om de nederlaag te vieren" zoals de pers sarcastisch schrijft) durfde Montal het niet aan om de discipline volle kracht bij te zetten. Nu heeft Michels boetes opgelegd van 5000 en van 2.500, en zijn de spelers in opstand geko men. Zij dreigen een advocaat in de arm te nemen, hoewel voetbalkenners betwijfelen of het zover zou komen en of een spectaculair proces van spelers tegen trainer ooit een uitspraak zou krijgen. De argumenten die men in de Spaanse sportpers kan lezen zijn ongeveer als volgt. De spe lers zijn de hoofdschuldigen van de mislukkingen op het veld: zij hebben een gebrek aan beroeps eer en toewijding aan hun werk. Maar ook de trainer vol doet niet: ondanks zijn roem als technicus, die niemand in twij fel wil trekken, is het duidelijk dat Michels het verwachte re sultaat tot nu toe niet heeft be haald. Saboteren Tenslotte ligt de uiteindelijke ver antwoordelijkheid, en dus de schuld bij het bestuur. Men had de spelers nooit mogen toestaan op een dergelijke manier de taak van de trainer te sabote ren. Men had de trainer veel betere raadsgevers ter beschik king moeten stellen voor zijn zwakke punt: de public rela tions, zowel wat betreft de spe lers als de pers en het publiek. FC Barcelona, de rijkste club van Spanje, is de vereniging met de beroerdste betrekkingc-n en met het minst aantrekkelijke image van alle voetbalvereni gingen in het land. Het bestuur heeft enkele goede kansen om betere spelers aan te trekken op een ongelooflijke manier ver knoeid. Het schandaal rond de invoer van zogenaamde „Spaan se" voetbalspelers uit Zuid-A- rr.erika heeft de onmacht van het bestuur aan heel Spanje ge toond. De met evenveel geheimzinnig heid als ondoelmatigheid omge ven contacten van FC Barcelo na met Ajax-spelers steken schril af bij de manier, waarop bijvoorbeeld Real Madrid zijn „zaakjes" doet. Wat staat Rinus Michels nu te wachten? Het is niet met zekerheid te zeggen, maar toch lijkt het moeilijk om voorzitter Montal te ..onttro nen". en in dat geval blijft ook Rinus Michels aan. Hij krijgt nu de vrije hand, en dat bete kent een „grote schoonmaak" onder de vedetten. De grote hoop voor de falende aanval van FC Barcelona is de Peruaan Sotil een van de twee buitenlanders, die de club gaat aantrekken. En tenslotte moet Michels de doelpuntenmaker vinden, de middenvoor met dat feilloze gevoel voor het benutten van kansen die hij indertijd in Cruyff had opgemerkt en ge kweekt. Het zal geen gemakkelijke taak zijn. DEN HAAG PSV is als kandidaat voor Aad Mans veld afgevallen. De Eind- hovense club heeft - in te genstelling tot twee jaar geleden - geen interesse meer in de Haagse ausput- zer. Aad Mansveld had na zijn „conflict" met FC Den Haag contact gezocht met PSV. middels doelman Van Beveren. Rinus Michels bij de tekening van het contract, toen hij nog niet wist wat hem te wachten stond. Voorzitter Montal (links) is nog steeds overtuigd van de kwaliteiten van Michels. Rinus Michels moest veel kritiek van de Spaanse pers verwerken. Zoals gewoonlijk werd hij, de trainer, verantwoordelijk geacht voor de slechte prestaties van FC Barcelona. Na de boetes, die hij en kele vedetten oplegde, echter kreeg hij voor het eerst algemene De laatste meters van een historische race, waarin Renate Stecher de eerste vrouw werd, die de barrière van elf secon den doorbrak. Carmen Valdes (rechts), de Cubaanse atlete is minder snel. OSTRAVA Een muur Is doorbroken; In Ostrava liep de twee voudige Olympische kampioene van München, Renate Stecher als eerste vrouw ter wereld de 100 meter binnen de 11 seconden 10.9. Daarmee Is het vijf jaar oude wereldrecord van de Ameri kaanse Wyomia Tyus, die In de finale van de Olympische Spe len in Mexico als eerste de 11 seconden bereikte, historie ge worden. Renate Stecher zelf heeft reeds driemaal deze tijd be reikt, maar nog nooit overschreden. In 1971 in Berlijn bij een selectiewedstrijd kwam zij eveneens tot deze tijd en tenslotte herhaalde zij dit in 1972 bij dc wed strijden om de Oostduitse beker, toen zij deze tijd ondanks een tegenwind van 0,9 meter per seconde realiseerde. Naast Wy- mia Tyus liepen ook nog de Formosaanse Chi Cheng (1970), El len Stropahl (1972), en Eva Gelskova (1972) 11 seconden. Rena te Stecher kwam tot haar historische tijd bij wedstrijden die tijdens koel weer werden gehouden, maar die begunstigd wer den door een rugwind (1,9 meter per seconde), die juist toelaat baar was. Twee chronometers lieten de wijzer stilstaan na 10,9 seconden. Een tijdwaarnemer drukte zelfs af bij een stand van 10,85 seconde. Nadat Ad Paulen, als president van de Europese Atletiek Unie, de chronometers had gecontroleerd verklaarde hij dat niets een erkenning van het wereldrecord in de weg zou staan. Renate Stecher werd op 12 mei 1950 in een gehucht Süpitz in de omgeving van Torgau ten oosten van Leipzig geboren. Als Re nate Meisner. Renate is een typisch produkt van de Oostduit se prestatiesport. Zij werd namelijk ontdekt bij schoolwedstrij- den en direct opgenomen in ccn afdeling waaT d* atletwk hoog tij vierde. Als 14-jarlge liep zij de 100 meter in 12,7 seconden. Vijf jaar later in 1969 startte zij haar internationale car rière en werd bij de Europese kampioenschappen in Athene tweede op de 200 meter. Haar ontwikkeling ging steeds sneller: via 11,6 op de 100 en 23,9 op de dubbele afstand in 1968, evenaarde zij in 1970 het we reldrecord op de 100 meter in 11,0 en liet een tijd van 22,7 af drukken op de 200 meter. Twee jaar later vierde zij haar groot ste triomfen, door tweevoudig Olympisch kampioen te worden: 11,0 en 22,4. De kroon zette zij in het na-Olympische jaar op haar arbeid met deze sensationele 10,9 seconden. Trainer Horst HUlIe had het reeds elf maanden eerder voorspeld: „Renate breekt binnen een jaar het wereldrecord en zal de eerste vrouw zijn die de 11-seconden muur omver haalt," Het zijn geen loze woorden geweest. Het keiharde Oostduitse systeem heeft weder om vruchten afgeworpen. ANDALO In de 18e elappe van de ronde van Italië bewees Eddy Merckx opnieuw zijn gro te klasse. Met 5 uur, 17 minuten en 39 seconklen bleef hij zijn grote rivaal, de ItaTiaan Gimon- di 46 seconden voor en behaalde hij tevens zijn vijfde etappezege in deze ronde. BattagHn werd derde in dezelfde tijd als Gi- mondi. Merckx heeft nu 7.42 mi nuten voorsprong op Gimondi. Tijdens de twintig kilometer lange klim van de Bondone in de Do lomieten, hadden de twee Span jaarden Fuente en Lazcano een voorsprong van vijftig seconden genomen op een groep van vier man, Merckx, Gimondi, Aja en De Vlaeminck. Na 127 kilometer werden de Spaanse klimmers echter door dit kwartet ingelo pen. Zestien kilometer voor de finish in Andaio maakten Merckx, Gimondi en Battaglin zich los van de groep en benut ten de lange afdaling een voor sprong te nemen. Hierbij ont deed Merckx zich ook van de twee Italianen. Dc (sine Is: Lazcano (Spa) 5.19.55; 6. Galdos (Spa) 6.20.55! 16. Karstens (Ncd) 5.24.02; 30. Kuipers (Ncd) 5.29.50. Protest Zweden triomfeerde gisteren voor dc tweede achtereenvolgende maal ln de Ronde van Enge land. Lennart Fagerlund zege vierde ln de eindsprint van de tiende etappe voor de Tsjech Hava en de Nederlander Fedor den Hertog. Dit trio had een voorsprong van bijna twee mi nuten op een peloton van twaalf man, maar na een protest van deze groep werd dezelfde tijd toegewezen aan de zegevierende drie. Dit had namelijk gebruik ge- Felice Gimondi, de naastebelager van Eddy Merckx evenals Battaglin (rechts) ln het begin van de beslissende afdaling nog aan het wiel blijven van de Belgische meester. maakt van een passerende vrachtwagen en was in de luwte blijven rijden, gedurende dc Inatste 32 kilometer van de 170 kilometer lange etappe. De bo nificaties bleven echter gehand haafd. Vut Katwijk blijft m Ar leiderstrui, maar nummer drie, de Noor Thorlelf Andresen viel weg bij de eerste acht. De Noorse ploeg verdween tevens geheel uit het landenklassement omdat twee rennrs, Magne Orre en Leif Esperlund de eind streep niet passeerden gedeelte lijk door bandenpech, maar ook omdat twee renners, Magne een val in een met water gevul de kuil. De uitslag van dc tiende etnppe is: 1. FiiKOrlund (Zwc) 4.17.14: 2 Havo (TnJ) t 3. iJen Hertog (Ned) z t 1 Van Katwijk (Ncd) Z.I.: 5 Kubl- ci'k (Tsj) z l H A van don Hoek (Nod) 23. v d. Spiegel (Ned) 4.23.53 32. D« Boer (Nod 4 85.41 Algemeen klassement: 1 Van KntwIJk (Nod) 35 01.10; 2. Johansson (7,we> 85 02.45: Soucok (Tsj) 35.06.59; Den Hertog (Nod) 35 07,03. 5. Ed wards (GB) 35 Ok 219. v. d. Hoek (Ncd) 35.20 23 27 v d. Spiegel (Nod) 30.53,30 30. De Boer (Ned> Toernooizege Feyenoord na strafschoppen PARIJS Feyenoord is winnaar geworden van het internationale voetbaltoernooi in Purijs. In dc finale won de Rotterdamse club na het nemen van strafschoppen (5—1) van de Wcstdultse kam pioen Bayern Mllnchen. Na de reglementaire speeltijd was de stand 1—1. Dick Schneider had reeds In de vijfde minuut de score geopend. Gcrd MUIIer zorgde zeven minuten later voor de gelijkmaker.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15