Samen aan de basis, spanning aan de top Ceremoniemeester in Hongarije kan geestelijke niet vervangen VISSER 'T HOOFT: KORTE METTEN VRIJDAG 8 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Het krachtig samengaan van christelijke kerken op het loka le vlak wordt door dr. W. Vis ser 't Hooft, oud-secretaris ge neraal van de Wereldraad van Kerken nadrukkelijk toege juicht. Hij gaf dit te kennen in Ham burg waar hij sprak voor de werkgroep van christelijke kerken, waartoe sinds vorig jaar ook de katholieke paro chies horen. Hij verheelde niet, dat door het samengroeien aan de basis spanningen zouden worden opgeroepen met de top, „die ons in de toekomst nog zeer veel zorg zullen ge ven". Or. Visser 't Hooft betreurde het, dat de katholieke kerk niet binnen afzienbare tijd lid van de Wereldraad van Ker ken zal wordei. De oorzaak daarvan ligt, naar representa tieve katholieke kerkelijke lei ders hem verteld hadden, in de huidige crisis binnen de katho lieke kerk. Maar dr. Visser 't Hooft zou het toch beter heb ben gevonden als alle kerken samen door deze crisis heen gingen. Over de situatie van de kerken in de Sovjet Unie zei dr. Vis ser 't Hooft, dat de politieke toenadering van die kant de toestand van de kerken tot nu toe niet verbeterd had, maar daarentegen verzwaard. Rege ring en partij in de Sovjet Unie zouden vrezen, dat door de nieuwe contacten de een heid van het regiem zou wor den bedreigd en grijpen thans weer krachtiger in in kerkelij ke zaken. De christenen in het westen moeten zich hierover geen illusies maken, aldus dr. Visser 't Hooft. Degenen, die in Hongarije de burgerlijke plechtigheden orga niseren bij gelegenheid van be langrijke gebeurtenissen in het leven, zoals geboorte, huwelijk en dood, moeten tijdfens hun eerste algemene vergadering kort geleden wel tot de conclu sie zijn gekomen, dat er naar hun werk niet veel vraag is. De zogenaamde burgerlijke plechtigheid, moet naar het oordeel van de atheïsten de gestelijke aan het doopvont, het altaar en het graf vervan gen, maar het schiet geen wor tel in de poesta. Op de algemene vergadering, die in Ozd werd gehouden, móést men toegeven, dat nog altijd zesenvijftig procent van alle bruidsparen, zeventig pro cent van alle nabestaanden en vijfenzeventig procent van alle ouders niet bereid zijn af te zien van een godsdienstige be geleiding. Deze cijfers mogen overigens twijfelachtig worden genoemd. WERELD KERK EN want vorig jaar nog werden er in 'n publikatie in het Hongaar se blad „Zalai Hirlap" heel andere getallen genoemd, bij voorbeeld, dat slechts vier pro cent van de pasgeboren kinde ren zonder geestelijke plechtig het leven werd binnengeleid. En slechts aan elk tiende graf ontbrak een priester. Een moeilijk punt is ook nog het feit, dat de burgerlijke ce remoniemeesters niet goed we ten wat ze met de babies, de bruidsparen en de overledenen aanmoeten. De meesten vol staan met de terzijde gescho ven geestelijke te imiteren en houden filosofisch getinte toe spraken, die vaak niet zonder godsdienstige Invloed zijn. Een ceremoniemeester kreeg tijdens de conferentie scherpe kritiek te verduren, omdat hij de pasgeborenen de hand op het hart placht te leggen, om daama de baby boven het hoofd te houden om het de aanwezigen te laten zien. Ook dat werd gezien als een na- apen van 'n religieus doopfeest Een voorstel om de organisatie voortaan „Dienst voor het or ganiseren van plechtigheden" te noemen werd afgewezen, omdat het woord „dienst" te veel aanleiding zou geven tot verwarring met een godsdienst oefening en men wilde in geen geval voor een „nieuwe secte" worden aangezien. Om aan de steeds toene mende belangstelling voor haar teksten tegemoet te ko men geeft de Amsterdamse Studentenekklesia, Nieuwe He rengracht 93 te Amsterdam een „Envelop" uit, die alle teksten bevat, die in de vooraf gaande maand in de Ekklesla- diensten zijn gebruikt: preken, liederen, gebeden, tafelgebe den, citaten uit de bijbel of uit schrifturen van bekende schrij vers, alsmede een essayisti sche bijdrage op het gebied van theologie, exegese of kate- chese. De eerste „Envelop" van de nieuwe serie verschijnt 15 september. De postzegelactle voor de hervormde en gereformeerde zending - een activiteit voor heen ook in r.k. kringen bekend, zijnde 'n gemeenschap pelijke actie voor het sparen van oude postzegels - heeft de laatste twee jaar ruim 36.000 gulden opgeleverd. Het geld werd besteed aan scholen in Indonesië. Onder de kerk van San Ste- fano Rotondo op de Celio-heu- Half miljoen meer voor Memisa collecte De collecte die In februari voor Memisa, de Medische Missie Actie, is gehouden gaat zeker een half miljoen meer opbrengen dan vorig jaar, al dus meldt Memisa-Nicuws. Dat betekent een bedrag van Helder Camara mocht niet spreken in Columbia De zeshonderd afgevaardigden naar hef congres van Latijns- amerikaanse kamers van koop handel te Bogota (Columbia) hebben het zonder hun gast spreker Dom Helder Camara moeten stellen. Oorzaak van deze afwezigheid was de wei gering van de Columbiaanse kardinaal A. Munoz in te stem men met het bezoek van mgr. Helder Camara. Als officiële reden gaf de kar dinaal op dat hij te laat door de organisatoren van het con gres was geraadpleegd om een vrije beslissing te kunnen ne vel in Rome Is een in uitste kende staat verkerend Mlth- ras-heillgdom ontdekt. Men vond een rechthoekige ruimte met gekleurde fresco's aan de wanden en met twee beschil derde beelden van de oud-Per zische god Mithras. Men neemt aan, dat het boorde bij de gro te Romeinse kazerne, de „Casa Peregrlna" die in de eerste eeuw na Christus op deze plaats gevestigd was. Men vond talrijke votiefschllden en kleine beeldjes met daarop de namen van soldaten. Als remedie tegen de vele mislukkingen van op jonge leeftijd gesloten huwelijken heeft de katholieke kerk in Co- ruim 2,5 miljoen gulden. Daar komt dan nog een bedrag van waarschijnlijk 1,2 miljoen gul den bij aan giften via giro en dergelijke. Zowel de collecte in de kerken als het daarbuiten verzamelde bedrag vertoonde een stijging. Memisa heeft vorig jaar voor twee miljoen gulden aan giften in natura naar de ontwikke lingslanden gestuurd, waarvan voor ruim 1,5 miljoen gulden aan artsenmonsters, die vrij willig door apothersassistenten werden gesorteerd. Daarnaast ging nog eens voor twee miljoen gulden aan ge schenkzendingen de deur uit. Dom Helder Camara op terug reis van een tournee door België. Nederland en Zweden was uitgenodigd om zijn ideeën over de menselijke ont wikkeling toe te lichten voor zeshonderd vertegenwoordigers uit tweeëntwintig landen van Latijns-Amerika. de Verenigde Staten en Europa. De Columbiaanse pers heeft fel gereageerd op de houding van kardinaal Munoz die de laatste tijd meer kritiek ont moet. Zo heeft het theologische team van priesters te Medcllin geprotesteerd tegen een trip met diners en festijnen door het gehele land. die de kardi naal heeftg ehouden bij zijn be noeming tot kardinaal. De kar dinaal spreekt vaak over de kerk van de armen, aldus de priesters van Medellin, maar al dit kostbare gefeest is een belediging voor de armoe van het volk. lumbia besloten geen huwelij ken meer in te zegenen van hen, die Jonger zijn dan acht tien jaar. Op het ogenblik staat het kerkelijk recht huwe lijken toe aan jongens boven veertien en meisjes boven twaalf jaar. Paus Paulus heeft de nun tius in Zaire, aartsbisschop Bruno Torplgllani overge plaatst naar de Filippijnen. Hij heeft geen nieuwe vertegen woordiger voor Zaïre benoemd. Dit kan worden beschouwd als een nieuw hoogtepunt in do controverse tussen het Vatl- cann en do president van Zaï re, Moboetoe. AFLEVERING 139 Ze begreep dat het allemaal vertoon van moed was geweest. Hij had dit in stilte gehoopt. Hij zou nooit uit zichzelf naar de dokter zijn gegaan, hij had Peter gedreigd als die het zou doen, en nu hij het had gedaan, noemde hij hem een schoft. Maar zijn tranen, zijn gelach, zijn opluch ting, spraken de waarheid. Ze dronken en huilden. Opeens vroeg Derek: 'Waar huilen we eigenlijk om? Ik ben er doorheen. Mijn oorlog is afgelopen. Ik ga weer les geven en kom iedere avond thuis. M'n salaris wordt op de bank gestort, en jij en de kinderen zijn verzorgd. Dat wou je immers?' Jill liet zich snikkend op de sofa vallen en verborg haar gezicht in een kussen. ,,Toe, Jill, hou op. We hebben gewonnen. We heb ben onze oorlog ewonnen." Hij reep haar schouder beet en draaide haar op haar rug. Haar ogen waren rood gehuild, haar gezicht nat van tranen. 'Daar huil ik niet om.' Ze probeerde de tra nen met haar hand weg te vegen. 'Waarom dan. in Godsnaam?' De drank maakte haar tong los. 'Ik dacht aan Jack. Aan Jack Ridley. Hij heeft de oorlog niet gewonnen. Hii is dood. Jack is dood.' Derek keek alsof hij haar wilde slaan. Maar hij liet zich op haar vallen en drukte haar met zijn lichaam neer. Wnast trok hij haar kleren los. Ze verzette zich niet; maar ze werkte ook niet mee. Sheila gaf zichzelf toegang tot het huls van de Robbins, met de sleutel die ze haar hadden geleend. Jill lag op de sofa, naakt, met verwarde haren en rode ogen. 'Maak je niet ongerust, het was Derek maar. We hebben de fles leeggedronken, op de goede afloop. Dat is tegenwoordig de enige manier om het tot een omhelzing te laten komen. Ik kan anders niet hebben dat hij me aanraakt. Is dat bij jou ook zo?' 'De goede afloop?', vroeg Sheila, de intieme vraag negerend. 'Ja. Hij vliegt niet meer. Net als jouw Da vid. O, sorry, hoe ging het met hem?' Jill zocht haar kleren bijeen en begon zich aan te kleden. Sheila was meer bezorgd over Robbins. 'Het is toch niet erg met hem? Ik bedoel... na dit hier... er is toch niets aan de hand? Betekent dat dan niets?' *De man voor wie het iets zou hebben bete kend is dood. Weg. Nog voordat hij...' Jill schudde langzaam haar hoofd. Hield je niet van Derek? Toen je met hem trouwde?' 'Ik dacht dat ik van hem hield. Ik wist niel wat liefde was tot ik Jack ontmoette. Is het met jou ook niet zoiets?' 'Nee. Dat is het niet. David is de enige man van wie ik ooit heb gehouden.' Jill zag zichzelf in de spiegel. 'Lieve hemel, wat zie ik er uit.' 'Ik kan niet zeggen, dat David in dat opzicht veranderd is. Ik bedoel, toen ik hem van daag zag... even maar, was hij helemaal de oude.' 'O, de oorlog heeft een afschuwelijke uitwer king op Derek. Op mij ook. Geef jij niet de schuld aan de oorlog?' 'Soms. Maar ik weet het eigenlijk niet. Ik weet niet of het anders zou zijn geweest, als David en ik... bij elkaar waren ge weest. Al die tijd.' 'Natuurlijk, Sheila. Kijk maar eens wat er met mij is gebeurd. Ik ben in de val gelo- pen.' Sfceila was er niet van overtuigd dat het de schuld van de oorlog was. Zij zag het niet zoals Jill het zag. En Jill niet zoals zij het zag. Ze waren met totaal verschillende mannen getrouwd. Ze bedankte -Till en nam de eerstvolgende Edwin begon te vermoeden, dat Sefton weer iets in zijn schild voerde. Al had hij ook met geen woord over het verkopen van de drukkerij gesproken, sinds het hem niet was gelukt de meerderheid vóór te krijgen. Na Seftons nederlaag, had generaal Eisenho wer de geallieerde legers Frankrijk bin nengevoerd en ze naderden nu hun doel. Het einde van de afschuwelijke heerschap pij van Adolf Hitler en zijn fascistische trawanten was nabij. Mussolini was gevan gen gencmen vóór hij de grens bereikte: doodgeschoten en ondersteboven te kijk ge hangen voor zijn landgenoten. Gedurende die gedenkwaardige maanden was Sefton nauwelijks in de drukkerij ge weest. Papier werd nog steeds mondjes maat gerantsoeneerd, werkvergunningen waren nog moeilijk te krijgen en machine onderdelen nog moeilijker. Maar Sefton liet Edwin met de problemen zitten. Het was nu zeker, dat het afgelopen jaar geen winst had opgeleverd: Briggs Zn. had net quitte gespeeld. Sefton had eigen lijk met een somber gezicht, klagend en op Edwin mopperend, moeten rondlopen. Maar hij zei geen woord. Er broeide iets in dat onberekenbare hoofd. Edwin vroeg Helen of zij wist wat Sefton in zijn schild voerde. Vreemd, ze had net Ed win willen opbellen om hem hetzelfde te vragen. Sefton had haar gezegd, dat er die avond iemand zou meeëeten en hij hing nooit zonder een bijbedoeling de royale gastheer uit. Ze spraken af, dat ze elkaar op de hoogte zouden houden, zodra ze iets hoorden of merkten. Edwin zou op zijn werk zijn ogen en oren open houden en Helen zou hetzelf de in het hol van de leeuw doen. Er zat niets anders op dan af te wachten. De medische specialisten van de R.A.F. wa ren zeer beslist geweest. Er was geen sprake van, dat David gedurende de oorlog nog dienst kon doen, laat staan een vaste aanstelling in vredestijd kon krijgen. Zijn plannen voor een carrière bij de R.A.F. werden de bodem ingeslagen door hun ad vies: 'Luitenant Ashton, D. zo spoedig mo gelijk ongeschikt voor de dienst te verkla ren'. Hij werd met verlof gestuurd in afwachting van zijn ontslag. Sheila nam hem, niet zon der zorg, bij zich in huis. Maar de loop der gebeurtenissen had hem veranderd; hij be gon naar een baan te zoeken, dag-in-dag- uit, met een volharding die ze niet in hem zou hebben gezocht. 'Ik moet een baan hebben die genoeg ople vert om jou uit die kantine te halen, en om een behoorlijke woning te huren en de kin deren naar hun vader en moeder terug te halen, waar ze behoren'. Dat was niet het geluid dat ze van David ge wend was. Maar hij liet het niet alleen bij woorden. Hij deed zijn uiterste best om zijn woorden waar te maken. Hij klaagde zelfs niet als hij 's avonds, na 'n hele dag van het ene eind van de stad naar het andere te hebben gezworven, met hoofdpijn thuis kwam. Was dit een nieuwe David? De Da vid met wie ze getrouwd was? Die vragen waren Sheila's onuitgesproken gebeden. Niemand had sinds maanden Doris Jackson gezien. Ze was op een avond, zonder waar schuwing of een woord voor Freda, haar enige goede vriendin, het verpleegstershuis uitgelopen en gewoonweg verdwenen. Zelfs haar ouders wisten niet waar ze was. De ziekenhuisdirecüe had de politie op de hoogte gesteld. Het enige wat Freda hun kon zeggen, was, dat ze had gezegd dat ze die avond uitging met haar laatste aanwinst. Wie dat was" Waarschijnlijk een Amerikaan. Maar e werden in oorlogstijd zoveel personen ver mist. Ze konden haar spoor niet vinden. Freda wist dat Doris op een dag zou komen opduiken. En dat gebeurde ook. Maar niet in het ziekenhuis, zoals ze had verwacht. Ze verscheen onverwacht bij de MacKan- zies thuis, bleek, afgetobd en zwijgzaam. Ze babbelde niet meer zoals vroeger. 'Waarom heb je niet geschreven?', vroeg Freda, die het gedrag van haar vriendin niet kon begrijpen. Doris gaf geen verklaring. Ze vertelde niel waar ze geweest was sn waarom ze was weggegaan. 'Ik weet het niet. Ik zie niets in brieven.' Freda en lan begrepen dat dat niet de reden was. Aan tafel at en sprak Doris niet. Ze drongen ook niet bij haar aan. Als ze dat hadden gedaan, zou ze misschien het huis uitgevlucht en weer verdwenen zijn. Markten kalveren 46; nuchtere kolveren schapen 19S. lammeren 474; kens oven 100 kg 388; bigger bokken en geiten 24: slachtrunderc slachtkoeien per kg kwal. 5,906.20. Ie kwal 2e kwal. 5.45—5.70. 3e k\ per stuk): '5.65—5.95. Sew. 4.90—5.30. vette kalveren per kg lev. gew. 4.60—5,40: nucht. kalveren per kg lev. gew. 1,30—1.70; slachv- 2.92—2.97; melk- en kalfkoelon 1700-2050; kallvaarzen 1225—1550; vare koelen 950—1250. pinken 775— 1210: graskalveren 650-865: sUcren 1200—2100: nuchtere kalveren 30— 70; vette schapen 120-190: vette lammeren 170—226; welde lamme, ren 145—170; zulglammeren 150— 200; drachUge varkens 525- *50; schrammen 130—145: biggen 110— 130. geiten 30-110: Overzicht (resp. redelijk prljsh.vette kalveren rus- tlg-even hoger; nuchtere kalveren rustlg-prljsh.nuchtere kalveren voor lok cn mcslerlj leis wllllger-ho- gcr; schapen kalm-prljsh.lamme ren rustig—even hoger; varkens rus tig—even lager: schrammen en big gen matig—prljsh.geiten matig aks): eieren van 5152 gram 9.93. 67—68 gram 11.90: 61—62 gram 12.58. 6C-67 gram 13.42 fi| juni - Aan a f EFFECrii/rrBirV It heb Pt 2e matlg-nauwelljks prljsh 1 juni - Aanvoer: 3.691.152 stuks, volgens velllnglljst 2 205.702, stem ming redelijk. Prijzen (ln guldens per 100 stuks)eieren van 5061 gram 9,66-9,97; 55—56 gram 11,22 —11,43; 60—61 gram 12,63—13.15: 65-66 gram 13.32—14.57, Elervelllng Barncveld, 7 Juni - Aon. Kf 9.90- 12.40. kg.-prljs 1.98—2 11 64 gram 12.60-14.00. kg.prljs 2.19 65-69 gram 14,25—14,'. 'IUe clt ,75 per 100 stuks lager, kt Gouda. 7 Juni Dr. W. A. VISSER 't HOOFT.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11