LUCHTVERKEER KOMT IN MOEILIJKHEDEN Onnodig slachtoffers bij Havo-Nederlands Rampzalige zwartrand" teistert de hyacinten Nixon bereid de notulen te verschaffen Man ernstig gewond bij schietpartij in Hoorn Acties in Duitsland en België Boer woont in z'n stal Veldkamp heeft te weinig hulp Leiderdorp boekte de 18.000ste 64e JAARGANG No. 119524 DONDERDAG 7 JUNI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. 1: 19.95 uur Beertje Colar- gol; 19.20 uur Zwijgen is goud. film; 20.35 uur Tekenfilms; 21.10 uur Dick Cavett ontvangt Sidney Poitier; 22.15 uur Bran denburger concert. Droog en In het algemeen zonnig weer met een zwakke tot mutl- ge wind tussen noord en noor doost. Minimum temperaturen ongeveer 9 graden, maxima morgen van 16 graden aan de Waddenkust tot rond 21 in het zuiden van het land. Vrijdag: zon 04.2220.57, maan 13.26 0.17. Hoogwater Scheveningen 8.33—21.05, laagw. 4.13—16.42. 55 j)e Franse president Georges Pompidou wiens gezondheid veel te wensen over zou la ten, poseert hier met de nieuwe Chinese ambassadeur in Frankrijk, Tseng Tao, die hij fisteren op het Elysee ontving. Pompidou - gezond? - naar China PARIJS (AFP) President Pompidou van brieven overhandigde. Pompidou heeft hier- 'Frankrijk heeft gisteren bevestigd dat hij mee de geruchten over zijn gezondheidstoe- van plan is in september een officieel be- s^and ontzenuwd. Ook de regeringswoord- zoek aan China te brengen. Hij zei dit tij- voerder had de geruchten al overdreven idens de ontvangst van de nfeuwe Chinese genoemd, iambassadeur Tseng Tao, die zijn geloofs- LISSE/HILLEGOM De hyacintenkwekers van de Bollenstreek en andere bollenteeltgebieden in Nederland, is de schrik om het hart geslagen. De gevreesde bacteriënziekte „Zwartrand" heeft zich zo sterk verspreid, dat men al spreekt van een ramp voor de hyacin tecultuur. Meer dan duizend bezorgde kwekers - in geen 20 jaar was er zoveel belangstelling voor een vakvergadering - kwamen deze week naar Hillegom om zich te beraden op het probleem van de „Zwartrand", die ook wel „Geelziek" wordt genoemd. De aangetaste arealen hyacintenbollen zijn onbruikbaar voor de han del van volgend jaar. Dat kost vele tonnen. De oorzaken, aldus de deskundigen, worden gezocht in een tekort aan ziekzoekers die tij dig de bacterieziekte kunnen lokaliseren. En de recente stormen, die het gewas kneusden en daardoor toegankelijk maakten voor de bacteriën. Brigitte Bardot (38), wellicht de beroemdste actrice ter wereld, stopt met filmen. In het Franse plaatsje Sarlat waar de opnamen worden gemaakt voor de film ..Colinot de vrouwenpakker" zei Brigitte dat ze nu eindelijk wil gaan leven. ,,Er zijn andere dingen die ik wil doen. Deze film mag men beschouwen als mijn zwanezang". Schutter ontkomen HOORN Een ongeveer 30-jarige man is gister avond op het stationsplein in Hoorn levensgevaar lijk gewond geraakt bij een schietpartij. De man werd geraakt door acht kogels uit een automatisch geweer. De politie weet nog steeds niet wie het slachtoffer is. Hij ligt buiten bewustzijn in een kri tieke toestand in het ziekenhuis. De dader is in een gele auto ontsnapt. Vrijwel ze ker is dat de achtergrond van de schietpartij een liefdesaffaire is. Het slachtoffer liep op het Sta tionsplein en riep een blond meisje aan. Het meisje atapte echter in d e gele auto. Het slachtoffer ging er met zijn eigen auto achteraan maar werd klem gereden. Hierna werd over en weer geschoten. De man rolde bloedend uit do wa gen. De politie houdt er rekening mee dut het meisje tegen haar wil in de auto van de schutter is gestapt. President Nixon heeft Clarence M. Kelley (61) hoofd van de politie in Kansas City benoemd als opvolger van de directeur van het Federaal Bureau voor Onderzoek (FBI). Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het Europese luchtverkeer en daarmee het vervoer van duizenden vakantiegangers dreigt ernstig te worden verstoord door acties van verkeersleiders in West-Duitsland en Belgisch grondpersoneel. Gaan de ac ties door, dan zullen veel vakantiegangers rkeening moe ten houden met op zijn minst ernstige vertragingen. De situatie In het Duitse luch truim waar de verkeersleiders al een week een stiptheidsactie voeren, ls voor het Europese luchtverkeer al bijzonder hin derlijk geweest. De situatie heeft zich nu ook naar het poli tieke vlak verplaatst. De rege ring in Bonn heeft zich gisteren namelijk niet bereid getoond de financiële eisen van de ca. 1200 man tn te willigen. De actie heeft als volg van annuleringen en hogere bedrijfskosten dage lijks een schade van een mil joen gulden veroorzaakt. Na de Duitse verkeersleiders is ook het Belgisch luchthavenper soneel in actie gekomen. Men heeft aangekondigd van vrijda- gochtend vroeg tot zaterdag-1 morgen een algemene staking te houden. Dit moet volgens waarnemers leiden tot chaoti sche toestanden op de Belgische luchthavens. Alleen voor Zaven- j tem bi] Brussel staan al 70 vluchten voor die tijf op het programma. Het personeel eist meer loon en beter e arbeids voorwaarden; zo niet, dan be gint een modelactie voor onbe paalde tijd. TER AAR Boer J. vari Vliet, woonachtig aan de Kerkweg in Ter Aar, woont sinds gisteren met zijp gezin in twee koeien stallen achter zijn huis. Het woonhuis verkeert in zo'n slech te staat, dat langer verblijf daarin gevaarlijk is. De dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente adviseerde de familie Van Vliet het huis te verlaten, nadat er de laatste da gen vele scheuren zichtbaar wa ren geworden. Met de bouw van een nieuwe woning voor het uit zes personen besta'ande gezin zal men binnenkort beginnen. De heer Van Vliet hoopt dat djt huis voor november klaar is meer zijn koeien eigenlijk weer in de stal moeten. De ge meente heeft alle hulp toege zegd. Dollar weer in herstel AMSTERDAM (ANP) De spe culatie tegen de dollar heeft gis teren uitputtingsverschijnselen te zien gegeven, terwijl werd gezegd dat maatregelen ophan den zijn om de economie van de Verenigde Staten te versterken. Volgens bankiers en regerings functionarissen die in Parijs een internationale monetaire confe rentie bijwoonden, is de druk op de Amerikaanse geldeenheid zijn hoogtepunt voorbij. Na de scherpe koersdaling van de dol lar op de wisselmarkten van maandag en dinsdagmorgen heeft de munt het herstel op de Europese wisselmarkten giste ren voortgezet. Joh. Zuidema naar Twente? Van onze sportredactie Leeuwarden Johan Zuidema, de schotvaardige aanvalspits van sportclub Cambuur, gaat vrijwel zeker niet niaar MVV. FC Twente is nu de belangrijkste gegadigde. Johan Zuidema: „Ik was vrijwel rond met MVV. Op de valreep zocht FC Twente 1 evenwel contact met mij. Ik ga liever naar Enschede dan naar Maastricht. WASHINGTON (RTR) President Nixon heelt gisteren toegestemd de Senaatscommissie van on derzoek naar het Watergateschandaal de notulen te verschaffen over de bijeenkomsten die hij begin dit jaar met zijn voormalige adviseur John Dean had. Volgens het Witte Huis zal uit deze notulen blijken dat een verklaring van John Dean dat hij bij zeker 35 gelegenheden aspecten van de Watergate-dootpot met of in aanwezigheid van Nixon had besproken, onjuist was. De Amerikaanse president heeft gisteren de benoe ming van oud-minister Meivin Laird tot zijn advi seur voor binnenlandse zaken, bekendgemaakt. Laird volgt Ehrlichman op die 30 april, evenals star-chef Bob Haldeman, aftrad in verband met de Watergate-affaire. Generaal Haig die tijdelijk de- plaats innam van Haldeman, zal blijvend deel uit maken van de staf van het Witte Kuis. Perssecao- taris Ronald Ziegler zal grotere v-sarawoofdelljk- heden krijgen als presidentieel assistent. Op dc hoorzitting van de speclule Senaatscommis sie voor Watergate heeft oud-assistent van hot Wit te Huis, Hugh Sloan, die penningmeester was van de commissie voor herverkiezing van Nixon, ver klaard dat hij Wptergate-snmenzwecrder Gordon Liddy 83000 dollar had gegeven in opdracht van zijn chef Jeb Suart Magruder. Magrudcr zou tegen Sloan na dc inbraak hebben gezegd dat hij wellicht meineed zou moeten plegen of zich zou moeten be roepen op het recht zich niet te beschuldigigen. Overigens bleek gisteren uit de verklaringen dat het Nixon bij zijn verkiezingscampagne niet aai fondsen ontbrak. De totale ontvangsten voor de campagne beliepen 20 miljoen dollar. Op de nationale begraafplaats Arlington in Washington heeft zich gisteren een klein drama voorgedaan. Tijdens een bezoek dat Ethel Kennedy met haar kinderen bracht aan het graf van haar echtgenoot Ro bert Kennedy, die vijf jaar geleden werd vermoord, viel de13-jarige Kerry Kennedy flauw. Haar oom Edward stak haar de helpende hand toe. IJsland niet bij NAVO- vergadering BRUSSEL (RTR) IJsland heeft de bijeenkomst van vandaag in Brussel van de ministers van defensie van de NAVO-landen geboycot in verband conflict met Groot-Brittannië over de vlsserijgronden. Het besluit van IJsland kwam voor het NAVO-hoofdikwartier als een onaangename verras sing. Men had gehoopt dat tij dens het beraad een oplossing voor het conflict gevonden zou kunnen worden. DEN HAAG Oud minister dr. G. Veldkamp ziet met vertrou wen het antwoord van minister Boersma (Sociale Zaken) tege moet op de kritische vragen van Eerste Kamerleden over de stand van zaken bij het codifice ren der sociale wetgeving. „Er is al een heleboel gebeurd en Boersma weet dat", aldus dr. Veldkamp, die thans de Neder landse delegatie naar de inter nationale nrbeidsconfercntle in Genèvc leidt. Twee leden vun de Eerste Kamer hebben minister Boersma ge vraagd wut dr. Veldkamp als regeringscommissaris voor de stroomlijning, herindeling en eventueel samenvoeging van de sociale wetten heeft verricht in de zes jaar dat hij nu aan zijn „sociale bijbel" werkt. Dr. Velkamp heeft nu laten we ten, dat zijn opdracht heel inge wikkeld en zeer arbeidsintensief is. In West-Duistland wordt een taak, vergelijkbaar met de zij ne, uitgevoerd door 26 hooglera ren en nog eens een staf mede werkers, terwijl dr. Veldkamp lang in z'n eentje heefL gewerkt en sinds kort de ussistentio heeft van twee medewerkers, ie der op part-time basis. LEIDERDORP Marnlx Hugo de Groot uit de Bloemhofstraat 8 te Leiderdorp is de 18.000 ste inwoner gewonlen van Leider dorp. De ouders de heer A. de Groot en mevr. De Groot-Gerritse namen gisteravond de felicitaties van de loco-burgemeester de heer C. Meerburg in ontvangst en een spaarbankboekje waarop 18.000 centen stonden. De zoon Marnix Hugo werd dins dagmorgen om half twaalf ge boren. Vorig jaar werd de 17.000 inwoner aangegeven op 17 Juli. Brit ontvoerd BUENOS AIRES (AP) —Charles Agnew Lockwood, een 65-jarige Britse zakenman is gisteren ont- voerd even buiten zijn huis in j Hurlingham. een voorstad van Buenos Aires. Lockwood ls directeur van de be- j leggingsmaatschappij Roberts en Co. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De leraren Nederlands hebben minister Keme- nade van Onderwijs laten weten, dat, welke oplossing in de problemen rond het examen-Nederlands voor de Havo gekozen wordt, de moeilijkheden blijven bestaan. „Het examenstuk kan nog steeds geen betrouwbaar beeld ge ven van de capaciteiten van de kandidaten, terwijl er ook nu nog onnodig slachtoffers zullen vallen", aldus de lera ren in een telegram aan de minister. Intussen heeft het Tweede Kamer lid Wilbers (D'66) de minister dringend verzocht het onderdeel tekstverklaring Nederlands van het Havo-eindexamen die de grote moeilijkheden veroorzaakt heeft ongeldig te verklaren. Volgens hem geeft dit onderdeel van het eindexamen „geen juist beeld van de prestatiemogelijk heden van de examinandi". De heer Wilbers heeft de minister en diens staatssecretaris Veer man thans voorgesteld als cijfer voor dit examenonderdeel te hanteren het gemiddelde van de schoolcijfers voor de tekstver klaring. die de kandidaten in i het laatste schooljaar behaald j hebben. De leraren Nederlands willen betrokken worden bij het j zoeken naar een oplossing op j korte termijn. Commissaris koningin Mr. Geertsema kandidaat in Gelderland ARNHEM (ANP) De oud-minister van Binnenlandse Zaken, mr. W. J. Geertsema, heeft zich bescchikbaar gesteld voor de functie van Commissaris van de Konin gin in Gelderland. Dit heeft het liberale eerste kamerlid ir. J. Baas vanmorgen in het seniorenconvent van de Staten van GeUlarlacd meegedeeld. De liberal fractie in de Gelderse Staten, aldus ir. Baas, heeft een dringend beroep gedaan op de oud-minister van Binnenlandse Zaken zich alsnog beschikbaar te stellen voor de functie van commissaris van de Konin gin in Gelderland, nadat deze in eerste instantie gewei gerd bad.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1