Financiën zijn grootste probleem voor jeugdclub Voorhout Lisserbroek houdt rekening met Lisse in bestemmingsplan M. van Zoen weet alles van Nederlandse orgels Bejaarden van Valkenburg uit WASSENAARSE STRAND 6 KILOMETER SCHOON bollen- duin- en vlietstreek Deylknotsen met 200 bejaarden dag aan de rol t r. NRB eert leden van verdiensten OOK Wat u moet weten PAGINA WOENSDAG 6 JUNI 1973 LEIDSE COURANT VOORHOUT Voor de 12 perso nen tellende staf van de Jeugd clubs van Voorhout is er meest al werk genoeg. Men is nu weer volop bezig voorbereidingen te treffen voor de uitgaansdag en het zomerkamp. Mej. T. van Wieringen is de enorm actieve hoofdleidster van de uit onge veer 120 kinderen (tussen de 6 en 14 jaar) bestaande club, waarvan de Stichting Jeugdraad het overkoepelend orgaan is. Zij is het die bijna al haar vrije tijd en vakanti* opoffert om deze kinderen zoveel mogelijk on te vangen. Sinds drie jaar heeft men een de finitief onderdak gevonden in net jeugdcentrum, waar men bijzonder mee ingenomen is. De staf heeft dan ook haar handen vol om deze kinderen creatief bezig tc houden. Wat men er allemaal doet is niet weinig. Om enkele dingen te noemen, emailleren, werken mei klei, pitriet en touw, figuur- WASSENAAR De carnavals vereniging De Deylknotsen heeft gisteren, daartoe in staat ge steld door een aantal goede sponsors, aan een 200-tal Wasse- naarse bejaarden een grandioze uitgaansdag aangeboden. Tegen 9 uur 's morgens reden vijf fraaie bussen kris-kras door Wassenaar om op verschillende punten de deelnemers aan de tocht op te halen. Tegen half tien kwamen de bussen op het parkeerterrein bij Bellevue, waar burgemeester mr. K. Staab de bejaarden een prettige dag kwam wensen. Er werd daarna in een ruk naar Berg en Dal bij Nijmegen gereden waar in restaurant Hamer de koffie tafel klaar stond. Hier sprak prins Kees II (Thomassen) een welkomstwoord en liet hij een driewerf hoera aanheffen voor de sponsors, die deze dag moge lijk gemaakt hebben. Een groot deel van de middag werd vervolgens doorgebracht in Ouwehands Dierenpark, waar o.m. een voorstelling in het Dol finarium werd bijgewoond. In Arnhem, in restaurant Haarhuis dineerde men. Onderweg in de bussen zorgde accordeonist J. Maliepaard voor gezellige mu ziek. Prins C. Thomassen en een aantal bestuursleden van de carnavalsvereniging en leden van de Raad van Elf en enkele EHBO-sters waren de gehele dag in de weer om het de be jaarde deelnemers aan de tocht zoveel mogelijk naar de zin te maken. Alle dames kregen, voordat zij in Wassenaar weer uit de bussen stapten, een boeketje bloemen aangeboden. Onderweg werd ge collecteerd voor de actie „Heb oog voor het oog" een be drag van 343,33 werd bijeenge bracht. 850 kinderen in Katwijk ontvingen verkeersdiploma KATWIJK Achthonderd vijftig zesdeklassers van de Katwijkse basisscholen mochten gisteren in sporthal Cleyn Duin hun ver keersdiploma indirect in ont vangst nemen, uit handen van inspecteur Ldmeris. Van iedere klas mocht één leerling op het podium komen om zijn ver keersdiploma ontvangen, met een enveloppe waarin diploma's zaten van de klasgenoten. Na afloop van de uitreiking wer den een aantal kinderfilms ver toond. Behalve van de politie waren ook vertegenwoordigers aanwezig van de Katwijkse af deling van Veilig Verkeer Ne derland. Commissie voor milieuzaken in Leidschendam LEIDSCHENDAM In antwoord op schriftelijke vragen van de raadsleden mevr. Schmitz (D'66) en J. J. Roovers (PAK) over de instelling van een com missie welzijn hebben B en W geantwoord, dat de resultaten van de werkgroep die daarvoor is ingesteld hebben bewezen dat het geen eenvoudige zaak is tot een goede taakafbakening voor deze commissie te komen. Bij de Vereniging van Nederland se gemeenten is een aparte commissie „Gemeente en wel zijn" ingesteld die dit voorjaar (waarschijnlijk) aan haar taak een studie over de verantwoor delijkheid van het lokaal be stuur voor het welzijnsbeleid zal beginnen. B. en W. van Leid schendam willen eerst het resul taat van deze studie afwachten. Als de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening akkoord gaat zal er echter al vast een sub-commissie milieu hygiëne en - beheer worden in gesteld. Deze zal ten nauwste gaan samenwerken met de door het particulier initiatief op gerichte Milieuraad Leidschen dam. zagen en nog vele dingen meer. „Hoe dat financieel allemaal ronömoet komen is ons grootste probleem", aldus mej. van Wie- ringen, „het ene gat moet soms mei het andere gedicht wor den". „Gelukkig hebben we 1000,- toegezegd gekregen van de kerkeveiling, hiervoor zijn we natuurlijk erg dankbaar". De jeugdclubs krijgen wel subsi die van de gemeente, maar dat is aan de matige kant. Om en kele cijfers te noemen: een bos je pitriet kost a! 15,-, soms worden er vijf bossen op één avond verwerkt. De kampweek gaat ook ruim 2400,- kosten, hoe dat gat gedicht moet wor den is al een probleem op zich- „Gelukkig krijgen we altijd ge weldige medewerking, o.a. van Expeditie Werkhoven, die onze spullen bijna voor niets heen en weer brengt. Dat mag echt wel een keer vermeld worden. Ge lukkig dat er nog zulke mensen zijn", aldus de hoofdleidster. Op 1G juni gaan er zo'n kleine 60 kinderen een dagje uit. In de week van 15 t/m 21 juli gaan er ongeveer 30 kinderen met 5 leidsters en leiders op kamp in N.-Brabant. Er moet zelf ge kookt worden enz. enz. Ook is er voor deze week een re genprogramma samengesteld, wat uiteraard bijzonder belang rijk is. Als al deze activiteiten achter de rug zijn, zal het in de clubs wat rustiger worden. Maar in augustus moet er weer hard aar. het winterprogramma gewerkt worden, om de zes Kampweken is grootste slokop Binnenkort vallen er door omstan digheden enkele leidersplaatsen j open, waar men nu al mee om hoog zit. Als er mensen zijn die zich tot dit belangrijke werk aangetrokken voelen, kunnen zich in verbinding stellen met de hoofdleidster, Mej. T. van Wieringen, Rijnsburgerweg 30, Voorhout. jeugdclubs en expert i Voetgangers actie levert succes op KATWIJK Bij de politie en bij het plaatselijk Comité van Veilig Verkeer Nederland zijn klachten binnengekomen over de oversteektljd voor voetgan gers bij de verkeersinstallatie op de kruising Rijnstraat-Val- kenburgseweg-Molentuinweg, De klachten waren zo ernstig, dat ongeruste buurtbewoners dreig den de kruising te bezetten. Intussen heeft de politie maatre gelen genomen door de groenfa- se voor voetgangers te verlen gen. Bij de gemeente Katwijk, zo vernamen wij van Veilig Verkeer Nederland, bestaan plannen de gehele situatie te wijzigen. Het wachten is echter op de goedkeuring -door de pro vincie, die plannen in voorberei ding heeft dn het kader van de gehele verkeerssituatie tussen Leiden en de kust ten zuiden van Katwijk. Valkenburg Ongeveer 130 Val kenburgse bejaarden zijn giste ren meegeweest met de traditi» nele bejaardenreis die financier mogelijk was gemaakt door dt plaatselijke bevolking (op brengst collecte 3800,— en d. middenstand. Het zakenlevei verzorgde gisteravond tot be sluit de broodmaaltijd. De reis ging ditmaal naar Lely-: stad waar men een bezoel bracht aan de firma Hols, eer bedrijf, dat vroeger in Valken- burg gehuisvest was. Bij Hol| dronk men koffie. Met diner ge bruikte het gezelschap in El burg en 's middags dronk mei thee in de Hof in Renswoudei Volgens de heer D. Doldersum, lid van het organiserend com'jt] kunnen beslist meer menset mee dan de 130, die gisterer deelnamen aan de tocht. Na mens de bejaarden sprak di heer C. Barnhoorn aan het sloj van de uitgebreide broodmaalj tijd een woord van dank tot d> organisatoren en allen, die dt reis financieel mogelijk maak-, ten. De bejaardentocht wen! ook meegemaakt door dokter G| van Delft en het burgemeesters- echtpaar Van 't Wout. Ruim 300 milieu bewuste jongeren, afkomstig van de Doorman mavo, het Adelbert College en de Wasse- naarse Reddings Brigade, hebben gistermiddag zes kilometer strand gezuiverd. Dat wil zeggen: drie kilometer noordelijk en drie kilometer zuidelijk van de Wassenaarse Slag. Alle strand-vreemde voorwerpen werden gevonden en afgevoerd doormiddel van een door een Voorscho- tens bedrijf ter beschikking gestelde payloader en dienst. De actie van gistermiddag was een herhaling van de actie 11 oktober van het vorig jaar, toen leerlingen van de Doorman-mavo het strand van de Wassenaarse Slag tot Meyendell kuistenDat ging toen nog onder de deskundige leiding van biologieleraar D. W. F. Hofland: maar gisteren bleek het ook ondeskundig zeer behoorlijk te gaan. IJSSERBROEK Het nieuwe Be stemmingsplan Lisserbroek ligt sinds enkele dagen ter inzage voor de bevolking gereed. Het plan is voor Lisserbroek zelf nogal ingrijpend, terwijl Lisse: geen nadelige gevolgen zal on dervinden van de veranderingen in het buurtschap. Het bestem mingsplan gaat ondermeer ihou- den een verkeersverbetering, een herverkavelingi een a>euwe woonwijk, maar de winkelstand en de situatie aan de ringvaart zullen zoveel mogelijk hetzelfde blijven. Er is een zeer belangrijke ver keersverbetering op komst door dat men vanaf de kanaalbrug tussen Lisse en Lisserbroek recht door de Lisserbroek een weg krijgt naar het punt waar de huidige Veldweg op de Lis- serweg uitmondt in één grote kruising. Op de plan-kaart is n.l. de bestaande IJweg in zui delijke richting doorgetrokken. Na de kruising van de nieuwe Lisserweg blijft deze nieuwe weg recht in zuidelijke richting doorlopen om ten slotte met een bocht een eindje vóór het begin van de Veldweg op de Lisser- dij-k uit te komen. Deze weg noemt men de „Tuinderweg", omdat deze het gehele gebied van de Lisserbroek, dat een agrarische bestemming krijgt, doorsnijdt. Aan weerszijden van deze Tuindersweg komen dan de bollenkwekerijen te liggen, hetgeen tot gevolg zal hebben dat er wel voor een groot ge deelte een herverkaveling nodig zal zijn. Het gehele gebied dat komt te liggen tussen de Lisser weg (straks „Oude Lisserweg) en de nieuwe Lisserweg (vanaf de brug recht naar geroemd punt op het einde van de Veld weg) is als woonwijk bestem peld, in welke woonwijk nog ruimte is voor rond 325 wonin gen en openbare gebouwen, zoals scholen, kerken, enz. Het ligt in de bedoeling dat alles in 1976 gerealiseerd zal zijn, moge lijk iets eerder. De winkelstand in de Lisserbroek zal, wat de omvang betreft, van puur lokale betekenis blijven, zo verzekert het College van B. en W. van Haarlemmermeer in de toelichting. Door het Gemeente bestuur van Lisse is bij het ge reedkomen van het eerste schetsplan er namelijk op gewe zen, dat imen er prijs op steltj dat aan het winkelareaal dat Lisse nu heeft en straks zal krijgen geen schade wordt toe gebracht. Wat de bebouwing langs de dij»,, van Haarlemmermeer betrefl zal het landelijk karakter geet schade wordei a/mge-Jaaa, «I hoewel men in Lisse langs dt Ringvaart een stedelijk aan doende bebouwing heeft toegej staan. Het „uitzicht" vanuit Lis se over de weide polderlanden blijft dus ook bewaard. SASSENHEIM Er zijn In ons land veel orgelliefhebbers, daadwerkelijke bespelers van huis-kabinet en kerkorgels, maar ook niet te vergeten de grote aantallen liefhebbers die zich tot luisteren beperken. De meeste van hen zijn van refor matorische huize, maar er zijn ook in katholieke kring steeds meer liefhebbers de laatste ja ren. Dit laatste Is ook duidelijk NOORDWIJK Voor het eerst in de geschiedenis van de Noord- wijkse Reddingsbrigade werden maak meer gebruik van onze uitgebreide service er op de jaarvergadering een aantal leden van verdienste be noemd. Deze eer werd toege kend aan de heer Th. v.d. Berg beter bekend als Oom Dorus die bij de NRB als vraagbaak voor alles en iedereen fungeer- Voor 40 jaar activiteiten o.a. als propagandist bij de radio werd ook mej. C. van Oosten tot lid van verdienste benoemd De heer R. Peen was de derde aan wie de eer ten deel viel. Hij heeft zich in het verleden vooral on derschelden als bestuurslid en als lid van de propagandacom- missie. De rij werd gesloten door de heer Kobessen die de brigade wegens verandering van wefltkring gaat verlaten. Verder werd op de vergadering meegedeeld dat de jaarlijkse demonstratie van de NRB op zaterdag 14 juli voor de politie post gehouden zal worden. In de week van 6 tot en met 11 augus tus zal er een collecte gehouden worden voor het werk van de NRB. merkbaar In de restauraties van kerkorgels in de laatste 10 jaar, in de omgeving, zo te Lis se de Agatha-kerk, te Warmond de Matthias-kerk, te Noordwij- kerhout de Victor en de Jozef kerk te Hillegom. Tot de orgelliefhebbers behoort ook de heer N. G. v. Zoen (30) te Sassenheim, kok in een be jaardentehuis te Voorhout. Hij werd op z'n 18e jaar gegrepen door de bekende „Toccata en Fuga" van Bach, vertolkt door Feike Asma op het orgel van de Oude kerk te A'dam. Gevolg was een bezoek aan de organist van de Pankras-kerk na afloop van de Hoogmis, om te weten te komen hoe de bouw was van het orgel dat deze bespeelde, want van een piano wist hij het al. De organist kon echter niet Indruk wekkend archief van 8000 orgels tegemoet komen aan de groeien de interesse, en verwees v. Zoen naar de orgelbouwer Bik te Leiden. De heer Bik advi seerde om in de bollenstreek or gels te bekijken, welke raad gretig werd opgevolgd. Hierbij bleef het niet, want in de loop van de laatste 11 jaar werden niet minder dan circa 1000 ker korgels overal in Nederland be zocht en geregistreerd, naar dis positie en historische gegevens. Daarnaast heeft hij in de loop der jaren, mode als gevolg van een steeds groeiende corresponden tie en raadplegen van vaklitera tuur. een archief opgebouwd, van waarin circa 8000 kerkor gels van Nederland staan be schreven, zowel van katholieke als van reformatorische kerken en groeperingen, vanaf 1520. In de regel ondervindt hij voor de opbouw van z'n archief alle me dewerking. Men' vindt het aller- wege prettig als er interesse voor hun kerkorgel wordt ge toond. De heer v. Zoen is thans bezig met het ordenen van z'n gegevens naar gemeente en pro vincie. De provincie Noordhol land heeft hij nagenoeg gereed waarbij hij 396 orgels heeft ge registreerd, Zuidholland heeft hij in een vergevorderd sta dium, dat worden er ruim 600 is zijn verwachting. Hoewel hij door de katholieke klok- en orgelraad soms werd geraadpleegd, wordt hij toch ge zien als „een vreemde eend in de bijt", door deskundigen. Ook werd hij geraadpleegd door een musicoloog, die gegevens nodig had voor z'n doctoraal elamen. Binnenkort verwacht hij weer een dergelijk verzoek. Voor z'n stereo-apparatuur heeft hij behalve veel religieuze mu ziek, zoals missen en oratoria's etc. ook ruim 100 orgelplaten. Zijn favoriete componist is Bach, die hij het liefst hoort vertolken door Helmuth Walcha, maar de Franse barok en ro mantische school weet hij ook De heer Van Zoen achter zijn geliefde instrument te waarderen, en dan liefst door Albert de Klerk. Van Zoen is er nooit toe kunnen komen zelf orgel te gaan spe len, daar hij tot zijn 14e jaar aan vrij ernstige doofheid leed, die nooit geheel verholpen is kunnen worden. Toch heeft hij de verleiding niet kunnen weersatan om een kabi netorgel, dat hij in Oude Schoot (Fr) te koop wist, zelf aan te schaffen. Het orgel dat in slech te staat verkeerde, werd na de koop gerestaureerd door A. S. de Wit te Nieuw-Vennep in 1970. Toen het orgel, dat 276 pijpen telt, gereed was, heeft het eerst enkele jaren dienst gedaan in de kapel van „de Bernardus", en sedert Hemelvaartsdag j.l. is het ingebruik bij de Hervormde gemeente. Over één en ander wat betreft or gels heeft v. Zoen een uitgespro ken mening. Zo vindt hij dat de orgeladviseurs veel te weinig aandacht schenken aan de richt lijnen voor het onderhoud. Zo zegt hij dat aan de vochtig heidsgraad van het kerkgebouw, een zeer voorname factor, veel te weinig aandacht wordt ge schonken. Gevolg kan zijn dat een nieuw gekocht of gerestau reerd orgel na een aantal jaren „kapotgestookt is". Wassenaarse reddings brigade in geldnood Wassenaar De gemeentelijke bijdrage aan de Wassenaarse reddingsbrigade moet omhoog. Wil de brigade aan alle eisen van optimale strandbewaking kunnen voldoen, dan zou de sub sidie moeten stijgen van 4000 gulden naar 24.00'» gulden. Dit is echter geen haalbare kaart. B. en W. stellen daarom de raad voor de bijdrage te ver dubbelen (met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar) en een jaarlijkse investe ringsbijdrage van 4.000 gulden daarbij te geven. De financiële commissie zal zich over dit voorstel buigen ter advies. De kosten van de strandbewaking zijn in vergelijking met vroeger belangrijk gestegen. De exploi tatiekosten van de strandauto, geschonken door de burgerij, bedragen alleen al 5500 gulden per jaar. Voor de aanschaf van noodzakelijk materiaal heeft de reddingsbrigade een vijfjaren plan opgesteld waarin per jaar een bedrag van 12.500 gulden voor nieuwe investeringen nodig zal zijn. LEIMUIDEN De 6de klas van de St. Jansschool werd in de halve finale van het KRO-kinderzangfestival vier de. Deze plaats gaf toegang tot de finale welke op 23 juni zal worden gehouden. De t.v.-uitzending is dan om 19.05 uur. KOUDEKERK AAN DE RIJN Het ontwerp bestem mingsplan Dorp Oost IV zal met ingang van 12 juni gedu rende een maand voor een ieder ter inzage liggen. De betrokken gronden zijn ten oosten gelegen van Dorp Oost III. Gedurende genoem de termijn kan een ieder bij de gemeenteraad bezwaren tegen het ontwerp indienen. SASSENHEIM Op 1ste Pinksterdag wordt er in de „Ontmoeting" een Pinkster- dienst gehouden voorf kinde ren t.m. 12 jaar. Deze dienst gaat uit van de Zondags school „Samuel". Aanvang 10.30 uur. LISSE Op do. 7 juni wordt in de aula van het Bloembollenlaboratorium te Lisse de jaarvergadering ge houden van de vereniging Proeftuin voor de Bloembol lencultuur. Aanvang 14.00 uur. BOSKOOP Ben Oram er komt op tweede Pinksterdag naar Boskoop. De jeugdso- ciëteit De Instuif organiseert dan een feestavond ter af sluiting van het seizoen. Deze wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Rozenlaan om 20.00 uur. In het voorprogramma treedt dan de groep Goldfinger op. NIEUWKOOP Postduiven vereniging Vooruitgang hield een wed-vlucht vanaf Noyon. Aantal duiven 180. Lossing om 5.45 uur. Aankomst eer ste duif: 9.00.59 uur. Uitslag: 1. Gebr. Vork. 2. J. Pieterse en Co.. 3. C. Verduvn. KATWIJK AAN DEN RIJf)I Jan Glissenaar houdt van avond in Open Hof een le zing over de mogelijk- en on mogelijkheden van het Chi leense leven. De voordracht is op initiatief van de Kat wijkse wereldwinkel. Aan vang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6