Zwarte doos van Tupolev onbruikbaar RAKET-KEUZE NIET VRU MEER „Bedelaar" Steiner rolde per ongeluk Bondsdag binnen ReidteQowuvnt Levenslang voor Duitse kampbeul In Itabë ontvoerd jongetje (8) nog in leven Rechter bekritiseert ..bedreigde" collega's I Ml kV ..V. ,4 Vakschool voor reisbureaus Hoofdklasse bij amateurs definitief 13: DINSDAG 5 JUNI 1973 i-t.IDSE COURANT PAGINA 9 Berlijn (DPA) Een rechtbank in West-Berlijn hesft de 65-jari- ge gepensioneerde Karl-Heinz Bigell tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens me deplichtigheid aan moord op een Joodse arrestant dertig jaar geleden. De rechtbank achtte bewezen dat Bigell in een dwangarbeiders kamp voor Joden in Krakau- Plaszow in Polen twee honden op de gevangene had losgelaten. De afgerichte honden brachten de man zware verwondingen toe. Daarna maakte Bigell de man met een schot af. I Reünie Op zaterdag 25 augus tus wordt er een reünie georga niseerd voor oud-leerlingen en alle medewerkenden die enige tid in 'het ziekenhuis St. Anto- niushove te jvoorburg werkzaam zijn geweest. De reünie wordt gehouden in het nieuwe zieken huis aan de BurgemeesterBan- ninglaan 1 te Leidschendam. Opgave voor deelname voor 1 juli aan zusterP. C. M. Moers. PARIJS (UPI/AFP) De zwarte doos waarin de vluchtgegevens van de zondag bij Parijs veron gelukte Tupolev-144 zaten', is ge vonden maar is in feite ver nield. Dit heeft de politie mee gedeeld. Een functionaris van de Russi sche ambassade zei dat de zgn. zwarte doos, die het vluchtver- loop van een vliegtuig weergeeft en kan bijdragen tot het vast stellen van de oorzaak van een ongeluk, onbruikbaar is. Een andere woordvoerder van de ambassade weigerde echter commentaar over de staat waarin de doos verkeerde. Reddingsbrigades zetten gisteren hun opruimingswerk in het na burige dorpje Gouissaintville voort. De door de vliegtuigbrok stukken vernielde wijk lijkt als door een bom te zijn getroffen. De droefheid en verontwaardi ging over de ramp die daa dood en verderf zaaide, is een symptoom voor de controverse in Frankrijk of luchtshows mo gen worden georganiseerd bo ven woongebieden. Functionarissen van de wereld vliegtuigindustrie zeiden dat de ramp niet het einde betekent van supersonisch vliegvervoer van passagiers, daar de oorzaak niet ligt in een fout in het toe stel. Overigens achtten sommige krin gen in Moskou het wel waar schijnlijk dat de Russische des kundigen de hele stand van za ken van de technologische on derzoekingen en ontwikkeling aan een nieuwe studie zullen on derwerpen. Een inwoonster van Goussainville staat temidden van de brok stukken van haar woning die werd vernield door de neergestorte Toepolev. De man in donker kostuum op de achtergrond is Alexei Toepolev, zoon van de ontwerper van het verongelukte toestel. Van onze correspondent Bergamo De 8-jarige Panatto- ni, die twee weken gelenden vlak bij zijn school in de Noord-Ita liaanse stad Bergamo werd ont voerd, blijkt nog in leven. De vader, restauranteigenaar, heeft inmiddels hypotheek genomen op zijn zaïak om het gevraagde losgeld van anderhalf miljoen gulden te kunnen betalen. Een foto, genomen van een pola- roid-camera en die via „particu liere kanalen" in handen van de ouders is gekomen, moet het be- wijs vormen dat Mirko in goede gezondheid bij zijn twee ont voerders is. Hoewel de opzien barende ontvoering van de jon gen heel Italië bezig houdt, is de berichtgeving over deze af faire de laatste dagen uiterst summier geweest. Bijna alle kranten hebben namelijk gehoor gegeven aan de oproep van de ouders om niets, of zo weinig mogelijk te publiceren om de ontvoerders niet nodeloos onrus tig te maken. Inmiddels is de Nederlandse paragnost Gerard Croiset ingeschakeld. o Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vice-presi dent bij de rechtbank in Arnhem, mr. B. W. van Houten, heeft gisteren bij de installatie van een nieu-, we rechtbankpresident kri tiek geleverd op collega's die het slecht kunnen ver dragen dat de rechtsbede ling meer dan vroeger ..voorwerp van kritiek en ook wel eens van aanstoot is geworden." „Men heeft het dan over de pers, die de rechtssfeer zou vervui len" en over „toga's die op de tocht staan". Hoewel mr. Van Houten geen na men noemde, was het duidelijk, dat hij zich hier onder meer richtte tot de onlangs afgetre den Amsterdamse rechtbankpre sident mr. Stheeman, die in zijn afscheidsrede de pers laakte, omdat deze naar zijn mening de rechtssfeer zou vervuilen. Mr. Van Holten zei in dergelijke uitlatingen de reactie te herken nen van mensen die zich be dreigd voelen. „Ik herken de af keer van bevoorrechten, die in onaantastbaarheid hebben ge leefd en die zich wellicht zon der het zelf te merken teveel hebben verwijderd van alles wat izich in de maatschappij uit kristalliseert." Mr. Van Houten was van mening, dat een rech ter in deze tijd de ivoren toren moet verlaten en zich kwets baar moet durven opstellen. Hij vond het niet billijk de pers verwijten te maken, omdat die tolk tracht te zijn van wat zich in de maatschappij voordoet. ..Het is goed dat de rechter daaromtrent alles te weten komt. Anders kan hij gemakke lijk een droogbloeier worden", aldus mr. Van Houten. ZWOLLE (ANP) Tot hoofdin specteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in de provincie Overijssel is benoemd drs. J. I. C. M. Daniels (37). Hij vervulde de functie van hoofd van de afdeling beroepenstudie en beroepenvoorlichting bij het directoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening in Rijswijk. \Russische deskundigen onderzoeken de wrakstukken van de neergestorte Toepolev 144 Diploma uitreiking van NKV-cursus In de bestuurskamer van het ge bouw van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond aan de Sta tionsweg in Den Haag werden gisteravond de diploma's ei tuigschriften uitgereikt aar aantal cursisten van de Gewes telijke Sociale School van het NKV in Den Haag. Van september tot april wordt er aan deze school een avond per week een cursus gegeven waar bij onder meer diverse actuele vraagstukken alsmede onder werpen als praktisch taalge bruik en wet en recht worden behandeld. Na ieder cursusjaar krijgen de leerlingen een getuig schrift. Na drie jaar moete cursisten tenslotte een werkstuk maken en dit mondeling verde digen. Daarna ontvangen zij een diploma. Het hoofd van de school de heer W. Dijkmans reikte de getuig schriften uit aan de eerste jaars cursisten M. Grootenboer, den Hollander, G. U. Hoogen- dijk, C. P. Remie en J. C. L. de Vree. De tweedejaarscursisten, die een getuigschrift ontvingen waren: G. C. v Drift, A. Eek- ma, L. L. v.d. Geest, J. M. v.d. Hulst, J. M. ten Kroode, L. J. Meeuws, H. A. Soethorst, me vrouw J. Soethorst-Grim, H. B- leuben, J. v.d. Voort en F. W. V/artha. |(Van onze parlementaire redac- AMSTERDAM (ANP) Jongelui met een middelbare schooloplei ding, die een loopbaan in het reisbedrijf zoeken, kunnen voor taan een cursus volgen op de „vakschool voor het reisbureau- bedrijf". De dagschool is voor- lopig gevestigd in het gebouw van de Leidsche Onderwijsin stellingen (LOI) in Leiderdorp. Doel van de opleiding is het ver groten van de toeristische- en vakkennis van het toekomstige reisbureaupersoneel. Aan de opleiding, die een jaar duurt, kan uitsluitend worden deelgenomen door jongeren met een diploma havo, meao. mid delbare detailhandelsschool of mavo-4. Als het examen met goed gevolg wordt afgelegd, ontvangen de cursisten een di ploma. dat hen voorrang geeft bij het verkrijgen van een func tie bij een van de reisbureaus, die bij de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbureaus zijn aangesloten. in de NAVO op wijzen dat Ne derland niet op alle terreinen een Amerikaans mini-legertje kan worden. We moeten echt in de NAVO tot een taakverdeling en gemeenschappelijke pro gramma's komen." Dat zei minister Vredeling (defen sie) gisteren tijdens kennisma kingsbijeenkomst met de pers. Een belangrijk gesprekspunt bij de NAVO-besprekingen in Brus sel deze week is de vervanging van de huidige Honest John-ra- ketten door met atoomkoppen uit te rusten Lance-raketten. Volgens minister redeling heeft het vorige kabinet de Ka mer niet ingelicht over de met Amerika aangegane verplichtin gen in deze. Nederland zou vol gens hem nu alleen nog formeel een vrijheid van handelen heb ben. Als Nederland geen Lan ce-raketten zou kopen, zou daar toch een versterking van de landmacht op andere punten te genoverstaan, ozals een verbe terde uitrusting van de artille rie. Het kabinet-Den Uyl zal do Kamer niet voor voldongen fei ten stellen, maar tijdig inspraak geven. Minister Vredeling zou liefst alle kernwapens uit Nederland weg willen hebben. ..Maar we zitten nu eenmaal in het NAVO-bond- genootschap." Volgens staatsse cretaris Stemerdink zou Neder land zijn nucleaire taak in de NAVO niet geheel hoeven af te stoten, maar op een deelgebied actief kunnen blijven om zo doende internationale inspraak te behouden. Minister Vredeling: rakel-keuze niet vrij Graag dubbele toets WELK KABINET ook staat achter een regeringsverklaring die ter kennis van de Nederlandse burger gebracht wordt, in sommige op zichten ligt de ontvangst welke die verklaring te wachten staat, vast. Ze wordt getoetst aan eigen meningen en vanuit deze toetsing volgt er dan een waardebepaling. We weten sinds vorige week dat politieke partijen al tot een zekere waardebepaling gekomen zijn; betrekkelijk gunstig, overwegend af wijzend. het valt niet tegen, het kan wat worden, het kon slechter, het had beter gemoeten. Zie hier een kleine staalkaart van de rap portering aan de hand waarvan het kabinet-Den Uyl in elk geval tot het najaar verder kan regeren. Intussen zit ook het bedrijfsleven niet stil; ondernemers en kapitaal verschaffers hebben de regeringsverklaring getoetst aan hun inzich ten over het financieel-economisch perspectief en van die kant heeft het kabinet al een paar maal te horen gekregen dat het levensgrote risiko's neemt. DE VAKBEWEGING blijft niet achter; het overlegorgaan der 3 grote vakcentrales bijvoorbeeld is al tot een paar conclusies gekomen en is vast van plan het ontworpen regeringsbeleid in de praktijk aan de eigen visie der vakbeweging te blijven toetsen. „Niet ontevreden, maar beslist niet voldaan" is de sfeer welke de commentaren uit deze hoek ter kennis van de links-christendemocratische regering toegeblazen is. Wat achterwege bleef - en het tekent het klimaat in onze samenleving toch ook wel - is een voornemen om de eigen visie nu een aan het ontworpen regeringsbeleid te toetsen. Vrijwel iedereen is kennelijk ervan overtuigd, dat alleen mensen die te goed zijn voor dit onder maanse zo iets moeten doen. IN DIT OPZICHT trekken zelfs voorstanders van het harmonisatie streven in onze samenleving graag het polarisatie-jasje aan. Van een regering welke niet permanent onder druk gehouden wordt, vreest men dat ze „naar de andere kant" zal doorzwikken. Tactisch is zo'n gedachtengang heel begrijpelijk. Maar een ernstig na deel kan zijn, dat de eigen toetssteen onvoldoende gecontroleerd en geijkt wordt. Met als gevolg dat bijna alle groepen in onze samenle ving handelen alsof ze denken: wanneer in mijn stellingen correc ties nodig zijn, zorgen anderen daar wel voor. Progra m college, moderne editie van oude krant BURGEMEESTER THOMASSEN heeft zijn eigen Rotterdamse poli tieke vrienden weer eens voor het hoofd gestoten door nu al te verklaren, dat hij niets moet hebben van het plan om de Maasstad straks een louter links college van b. en w. te bezorgen, het zo genoemde programcollege. De heer Thomassen had erop kunnen wijzen, dat „links" in Rotter dam de laatste jaren zelf meermalen het toonbeeld geweest is van ruzie, onverdraagzaamheid en gebrek aan democratisch inzicht. Hij is zo vriendelijk geweest het program col lege vooral af te wijzen met het argument dat men dan rekening ermee moet houden dut elders in het land waar „links" buiten de hoofdprijzen valt. andere partijen hun meerderheid zullen gaan uitbuiten om links buiten de deur te houden. NATUURLIJK ZIJN ER VOORBEELDEN die uitwijzen, hoe een sa- menwerkimgscollege ook kan falen. Maar een principieel bezwaur tegen het programcollege waarvan sommigen aan het linkse front dromen is dunkt ons dat men zich eerst onder het vaandel van de democratie plaatst om daarna het democratisch ideaal op een onheuse en ondemocratische manier te interpreteren. De kortzichtige afspraak „wij roomsen onder elkaar" van het overwe gend-katholieke deel der natie zijn we gaan leren verfoeien en af zweren. Nu plaatsen anderen hetzelfde bord voor hun kop onder het motto, dat het democratische recht voor anderen meebrengt het voorrecht om als minderheid alleen te mogen kritiseren wat de meerderheid goed dunkt. DE OUDE KWAAL in een moderne vorm; modem dan In een ver keerde zin van het woord. Th. Loerakker nieuive KRO- voorzitter HILVERSUM De heer Th. Loerakker te Utrecht, gepen sioneerd hoofd van de cultu rele afdeling van het NKV, is benoemd tot voorzitter van de KRO. In deze functie volgt hij mr. H. van Doorn op, minister van CRM. De heer Loerakker maakt al Jarenlang deel uit van het bestuur van de KRO als ge delegeerde van het NKV. Momenteel vervult hij hierin de functie van penningmees ter. Een voorbereidingscom missie uit de KRO droeg hem voor het voorzitterschap voor. Den Haag Het amateur voetbal krijgt met ingang van seizoen 19741975 een drietal hoofdklassen die elk veertien ploegen zullen om vatten. De komende competitie zal moeten uitmaken wie van de eersteklassers naar die hoofdklassen zullen promo veren. De eerste zeven clubs per afdeling gaan over. De degradatierege ling blijft voor 19731974 hetzelfde, dat wil zeggen dat twee clubs degraderen. Deze plaatsen worden inge nomen door de twee hoogst geplaatste ploegen uit de tweede klasse. (van onze correspondent F Wennekes) BONN - Hagiografen zeggen van de Heilige Franciscus van Assisië, dat hij op het sterfbed zijn hoofd vol zor gen over de toekomst van zijn beweging neerlegde Misschien heeft hij met voor uitziende blik gedacht ge dacht aan de jongeman, die in het Beieren van de late veertiger- jaren van deze eeuw de fransiscaanse pij aantrok. Julius Steiner heet te deze onbekende monnik. Nu is zijn naam op alle Duitse lippen en hij dankt deze twij felachtige eer aan de w«inig verheffende omstandigheid, dat hij indertijd met het af zetten van zijn monnikskap tegelijkertijd allej overboord gooide wat hij in het Fran ciscaanse milieu over mo raaltheologie had geleerd. De trouw gebleven volgelingen van de man uit Assisië kun nen er opgelucht over zijn. dat hij reeds als novice in zijn burgerpak terugkroop. Maar een bedelaar bleef Ju lius Steiner zijn leven lang. Met opgeheven hand balan ceerde hij tussen de politieke stromingen in de bondsrepu bliek door, zocht en vond als katholiek in de CDU zijn po litieke tehuis, maar liet zijn fractieleider in de hel van een nederlaag tuimelen toen voor Rainer Barzel het uur van zijn leven was aangebro ken. Niet op de laatste plaats door de onthouding van Julius Steiner werd Bar zel geen en bleef Willy Brandt op 27 april van het vorige jaar wel kanselier. In het leven van Steiner zijn zoveel duistere punten en de wegen die hij als burgerlijke bedelmonnik beschreed, zijn zo krom, dat men hem ervan verdenken mag, diegenen zijn stem gegeven te hebben, die er het meeste voor bood. Hoewel zijn naaste omgeving niet eens weet, met welke baan hij voor het levenson derhoud van zijn gezin zorg de, bewoont hij in het WUr- tembergse Biberach een kostbare flat,, rijdt hij een Mercedes van ruim 40.000 gulden en verwende hij zijn zoon met een wagen van het zelfde merk, die ongeveer de helft kostte. Het Bonner „Watergate-schan- daal" bracht het aan het licht, dat een deel van zijn inkomsten stamt uit zijn con- spiratieve activiteit voor de Oostduitse geheime dienst die hij nota-bene van infor maties uit zijn eigen partij voorzag. Julius Steiner tracht weliswaar zijn ziel schoon te wassen met de be wering, dat hij de contra spionage van de Bondsrepu bliek hiervan kennis had ge geven, maar er zijn aanwij zingen. dat hij dit pas deed toen hij na de verkiezingen van november de drempel van de Bondsdag niet meer haalde. Als een man die voor de Oostduitse spionage amper nog attractief was, moet hij gevreesd hebben dat hij gechanteerd zou wor den en dit is er de vermoe delijke reden voor, dat hij zijn optreden als communis tisch agent legaliseerde. Tot een echt beroep heeft hij het nooit gebracht. Steiner was een man van 12 am bachten en 13 ongelukken. Hij bracht hot in 1969 tot lid van de Bondsdag, omdat men geen andere liefhebber in zijn kiaadistrict kon vin den. Julius Steiner viel de Bonds dag binnen, waar hij vaker dronken over zijn lessenaar lag dan de debatten volgde en waar hij in geen enkele redevoering schitterde. Intus sen werd hij bedacht met baantjes, waarvoor hij wel betaald werd, maar niets voor uitvoerde. Over zulk een volksvertegen woordiger schaamt zich het politieke Bonn, dat zich pas een kwarteeuw in democuru- tle oefent. Het vraagt zich ook af welk een modder stroom er nog door de Duit se „Watergate" zal vloeien, want er is nog een CDU'er die ervan verdacht wordt zijn stem aan de regerings partijen te hebben verkocht. Tenslotte is er ook nog Wil helm Helms, liberaal van huis uit, maar angstige over loper naar de CDU, die be weert, dat de regeringspar tijen gepoogd hebben voor 200.000 gulden zijn stem te rug te kopen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9