Overdekte runderloods maakt sterkere Leidse veemarkt mogelijk bij Raadslid zwembad Groenoordhal Kwik wil en ijsbaan Waarom per se vuilniszak met gemeentewapen Alleen PAK beet zich vast in een monopoliepositie Geen sancties tegen bezetters van Huisvesting Morspoort blijft open voor auto s Fiets in t nauw door Cityring PAGINA 3 DINSDAG 5 JUNI 1973 LEIDSE COURANT Van onze raadsverslaggever. Leiden De Leidse gemeenteraad heeft vannacht goedge vonden, dat B en W voor 1.128.000 gulden bij de Groen- oordhal een overkapping (runderloods) laten bouwen als de Kroon tenminste goedkeurt dat Leiden op maandag en dinsdag een veemarkt houdt (overneming Rotterdamse veemarktfunctie per 1 januari '74). Het college was daar bij tot enkele dagen geleden bovendien van mening, dat andere gemeenten op deze dagen geen veemarkt mochten houden. Met andere woorden: B en W verdedig den de zogeheten monopoliepositie van Leiden. Gister avond liet het college deze houding varen. Na uren wik ken en wegen (de uitslag stond bij voorbaat reeds vast) nam de raad met 19 tegen 16 stemmen een amendement- Hoeven aan, dat andere gemeenten niet dwarsboomt als ze evenwel ook idee in een veemarkt mochten hebben. Het PAK bleef vasthouden aan de monopoliepositie. Het LEIDEN. De gemeenteraden van Leiden Maar toen uiteindelijk ook de heer Lijten zijn stem moest uit brengen over het (gewijzigde) collegevoorstel vond de wethou der, dat je met persoonlijke moed de zaak niet op de spits moet drijven: de wethouder van 1 economische zaken, door het PAK verheven tot „de gevallen hoeksteen van een beleid", zat bleekjes weggedrukt tussen „de rest van het college" zijn noti ties, die hem vanaf ambtenaren- bank werden toegespeeld, te verzamelen. Tenslotte hing ook hij onder de misprijzende blik ken van In 't Veld de monopo liepositie van Leiden aan de wil gen en stemde voor het voor stel. In het besluit was nu ook een wijziging van KVR-er Dries- sen verwerkt: een aantal vee- markttarieven in de Groenoord- hal zal m.i.v. 1 januari '74 een verhoging ondergaan. Het ging gisteren in de raadzaal nogal verhit toe. Dat de lange staart van de zitting veel weg had van een Klucht voor Enige Heren, kon de felheid van de discussie nauwelijks verdoeze len. De heer Hoeven (CPN) be gon de monopolie-eis een „onge paste clairn ten aanzien van an dere gemeenten" te noemen. Men moest aan de veehandel zelf maar overlaten ,waar die 't best kon markten: „de Groen- oordhad moet beschikbaar blij ven voor de veemarkt, maar ook voor de sport en andere evene menten". De heer Zunderman (DS'70) vond de veemarkt best aardig, maar het zou niet ten koste mogen gaan van de sport. „Een veemarkt mag ons in de toekomst geen geld gaan kos ten. Kan de wethouder me ver tellen of een monopoliepositie de Groenoordhal in staat stelt zonder verlies te werken?" Dat kon de wethouder niet. Ook de heer Wiebenga (VVD) had de monopoliepositie verlaten: „Als het ministerie een daad van Leiden vraagt (de runder hal bekosten), mogen wij het ministerie en onszelf niet weer eens voor de voeten gaan rij den". In een wederword zei wethouder Lijten, dat getracht zal worden, het tekort van de veemarktfunctie met verhoogde aanvoeren en verhoogde tarie ven om te buigen tot zo moge lijk een voordelig saldo. Mis schien zal ook iets aan de sport- tarieven moeten worden gesleu teld, maar in elk geval niet voor 1 juni 1974. Voor het PAK was het innemen van een monopoliepositie nog geen garantie voor het wegwer ken van een tekort van 6 ton, maar met het laten vallen van die positie zou Leiden nog ver der van huis zijn. Van Aken stortte zijn gramschap uit over de hoofden van B en W minus de heer Lijten: „De meerder heid van dit college demon streert duidelijk de bestuurlijke onmacht van deze gemeente. Alleen de heer Lijten verdient een compliment voor zijn per soonlijke moed en gecontinueer- had daarbij de steun van wethouder Lijten, die zich per soonlijk gebonden achtte aan het eerder door het college ingenomen standpunt. De wethouder maakte helemaal de indruk van „hier zit ik, ik kan niet anders". Hij werd daarvoor hogelijk geprezen door Van Aken ,die zijn per soonlijke moed roemde. Aken noemde de huidige vrij- Hij vond ook, dat de kansen voor Voorschoten hebben gezamenlijk het rijk doen besluiten dagse aanvoeren slecht: er is sprake van een dieptepunt. Volgens Van Aken leven de veehandel en ook de de gedragslijn. De anderen la ten hem in de kou staan. Als de Rotterdamse veemarktfunctie niet helemaal aan Leiden toe valt, zal de positie van de Groenoordhal slechts verslechte ren en zal de sport zwaarder worden belast (volgens een be staande verdeelsleutel)". Van buurtgemeenten, „die zo nodig de Leidse veemarkt ten eigen bate willen handhaven", op de portemonnee van de Leidse bur gers. „Drastisch ertegen aan gaan betekent alleen maar de gehele Rotterdamse marktfunc- tie overnemen anders moet de tent dicht". de sport vergroot dienen te wor den door het overnemen van de Rotterdamse markt, waardoor het tekort kleiner wordt. De wethouders van financiën en sportzaken vonden Van Akens geheven vinger tegenover zich: „voor deze hal is 15 miljoen ge boden. Wat hadden we daar al lemaal niet voor kunnen doen. Voor dit geld gaan we nu de hal verkwanselen". „Van Aken weet het verschil niet tussen bieden en vragen", constateerde Amptmeijer: er was namelijk destijds door Leiden 15 miljoen gevraagd. Van Aken kondigde nog aan, dat zijn fractie over weegt (als G.S. het besluit zon der monopoliepositie hebben goedgekeurd), te onderzoeken of bij bepaalde instanties in be roep kan worden gegaan. Hij sprak zelfs van een op korte termijn ontnemen van de vee marktfunctie aan de Groenoord hal en het uitbreiden van de sport-uren. de grens haar natuurlijk verloop, namelijk het midden van het Korte-Vlietkanaal, terug te geven. Deze i grens had namelijk door verandering van de vaarroute tussen de Rijn en de Vliet een zeer grillig karakter gekregen. Met ingang van 1 juni aanstaande zal deze grenswijziging van kracht zijn. Een en ander heeft tot gevolg dat Voorschoten en Leiden een aantal hectaren grond met elkaar zullen ruilen. In de wijziging werd verder bepaald dat het noordelijke punt van Noord-Hofland, waar de Waddingerbrug is gelegen, op Leids grondgebied zal komen te liggen. Deze brug, alsmede het verkeersplein, waren reeds onder Leids beheer. Het uiteindelijke resultaat is dat Voorschoten 6,53 ha kleiner wordt en dat het restaurant De Groote Vink, het koetshuis van Ter Wadding en enkele andere panden met een tiental bewoners naar Leiden zal overgaan. Jongelui op heterdaad betrapt bij vandalisme LEIDEN In de nacht van za terdag op zondag zijn 7 perso nen, allen in de buurt van de twintig jaar,vrijwel op heter daad betrapt. De jongelui had den zich vermaakt met het in gooien van een drietal winkel ruiten in do Haarlemmerstraat. Ook in het gangetje werd zater dag het nodige glasgerinkel ge hoord. De spiegelruit van een radiozaak werd ingetrapt. De eigenaar miste daarna uit zijn etalage een radio-cassette-recor der van ongeveer 500 gulden. Bij een aanrijding in de zaterdag' nacht werd een 20-jarige jonge man uit Noordwijk zo ernstig aan het hoofd gewond dat hij in het AZI opgenomen moest wor den. Zijn evenoude vriend die de auto waarin zij zaten, bestuurde bleef ongedeerd. De auto en de bus die geraakt werd liepen aanzienlijke schade op. LEIDEN De Groenoordhal mag dan „een loei van een hal" zijn, de veemarkt is niet de enige zaligmakende functie voor deze immense ruimte. De onzekere bewegingen van vee en veehandel brengen te veel risico voor een armlastige ge meente als Leiden met zich mee. Er valt best iets anders mee te doen. Dit is althans de me ning van het P. v. d. A-raadslid H. C. Kwik, die aan de gemeenteraad enkele alternatieve moge lijkheden voor de hal heeft voorgelegd. Zo wil de LEIDEN Vee en vlees beheersten gisteravond de Leidse gemeenteraad. Er bleef weinig tijd over om een hele agenda af te werken. Amptmeijer zag na het veemarkt debat af van het in stemming brengen van zijn motie, die hij twee weken geleden n.a.v. zijn Groenoordhal-interpel- latie had ingediend. Destijds was de stemming hierover ongeldig. Gisteravond hoefde het niet meer (het tegenhou den van verkoop van de Groenoordhal); hij vertrouwde erop, dat nu de runderen voorgoed de hal zullen zijn bin nengehaald Het bezetten van het Bureau Huisvesting, enige tijd geleden, hield gisteravond de gemoederen nog even bezig. Na deze bezetting had de VVD-raadsfractie de sug gestie gedaan, sancties toe te passen op de bezetters en bij wijze van straf de dienstverlening bij het zoeken van woonruimte op te schorten. De heer Verboom (P. v. d. A.) ging hier tegenin met een motie, die dergelijke te ne men maatregelen wilde uitsluiten: „iemand die in nood verkeert moet je niet nóg eens extra benadelen", aldus de heer Verboom. ï;,f heer Kwik aan de zijde van de Willem de Zwij gerlaan een overdekt zwembad laten bouwen. „Het bad zou functioneel een goede plaats hebben (grote woonwijken) voor de bevolking", aldus! Kwik, die op het voorterrein bovendien ruimte heeft ontdekt voor een eigen zwembadrestaurant, i kantoorruimte enz. Tegenover het zwembad is plaats voor een (in een later stadium te bouwen) overdekte ijsbaan, ook met een eigen restauratie en, uiteraard, ook kantoor- en bergruimte. Ds ijsbaan- en zv. ..-mbadrestau- rantu zouden volgens het plan- Kwik verbonden kunnen worden niet een z.g. groot restaurant vcor bevoorrading e.d. Naar de mening van de heer Kwik zou den zowel ijsbaan als zwembad onder beheer moeten staan van éën directeur; „dit werkt kos tenbesparend en in feite zou dit de Groenoordhaldirecteur moe ten zijn. Alle in en bij de hal aanwezige technische voorzie ningen kunnen direct worden aangewend voor zowel zwembad als ijsbaan. Ook dit is kostenbe sparend". Het huidige personeel kun, volgens de heer Kwik, den omgeschoold teneinde het dienstbaar te maken voor ijs baan, zwembad en hal. Kwik bepleit tenslotte het blijven functioneren van de hal voor sport en veemarkt. Het Groen- curdhalcomplex zal langzamer hand een centrum moeten gaan worden van blijvende activiteit, een centrum voor „vogels van velerlei pluimage". Honden en katten vragen veel geld LEIDEN „Dieren hebben ook rechten, doch zijn afhankelijk van de liefdegaven van degenen die hun een goed hart toedra gen", stelt het bestuur van het Nieuw Leids Diercnnsyl in zijn schrijven aan alle dierenvrien den. En inderdaad, de meeste dieren, zo niet alle, zijn afhankelijk vun de barmhartigheid van de mens. Uit de Leidse regio krijgt het asyl jaarlijks zo'n 1500 huis dieren, hoofdzakelijk honden en katten, te verzorgen. Het hoofdddoel van het Leids Asyl. dat als devies heeft „Eerbied voor het leven", is het opvan gen en verzorgen van dieren die geen tehuis meer hebben. Dit is alleen mogelijk met hulp van de dierenvrienden. De juurlijkse begroting beloopt circu 100.000 gulden. Hiervan betaalt de Leid se gemeente slechts 2000 en de omliggende gemeenten 1000 gul den. „Liefdegaven" zijn dus on misbaar. J. de Wittstraat gaat niet dicht LEIDEN In een schrijven aan de bewoners van de Johan de Wittstraat heeft B. en W. van Leiden meegedeeld dat deze straat niet door middel van doortrekking van het trottoir aan de zijde van de Rijnsbur- gerweg afgesloten zal worden. Men is wel van plan de straat vi sueel te versmallen door het aanbrengen van z.g. koppen op de hoeken van de straat. Deze werkzaamheden zullen echter pas in 1974 plaats hebben. aldus de heer Ham. De afgeleg de verklaring moest men niet zo stringent opvatten, meende de wethouder. Meer wilde hij er niet over zeggen. Dit „op de vlakte blijven" was voor een meerderheid van de raad (19 te gen 16 stemmen) aanleiding, de motie te aanvaarden. De raad verrichtte nog een groot aantal benoemingen. Opvaliend daarbij was een zekere onwil om de heer Kuyper (de Demo cratische Fractie) in tal van commissies te plaatsen. Hij werd telkens wel met een stem of 9 benoemd, maar daar ston den gemiddeld 26 blanco stem- men tegenover. Voorzitter Vis heeft de bedoeling, de raad op 18 juni a.s. weer in openbare vergadering bijeen te roepen. Wethouder Ham bracht daar te gen in, dat „we deze mensen echt niet achter in de rij plaat- J sen, of ze te lang laten wach ten". Maar het bezetten van I Huisvestiging is niet effectief en helpt niemand een stap verder, j in Voorschoten zijn sinds januari vogeltjes te gast in de brieven bus. Twee koolmeesjes hebben er hun nest gebouwd en zijn pa en ma geworden van acht kleintjes. Vorig jaar hadden de beestjes ook al een huisje in de brieven bus gemaakt, maar net toen de eieren gelegd warenwerd er huisvredebreuk gepleegd door een poststuk. Nu kan dat niet i meer gebeuren, want de heer j Moerkerk heeft nu zijn brieven bus aan de weg staan. OUD ADE Postduiven vereniging Het Oosten hield een wedstrijdvlucht vanaf Corbeil (Frankrijk). Uitslag 1. F. Bouwman, 2. C. Ves- seur, 3. Ch. elllcr. VOORHOUT - 9 juni is er eenvoetbalwedstrijd tussen Kontakt en Forwodians. aan vang 15.30 uur. 's Avonds is er bij goed weer een strandfeest, vertrek 20 uur. LEIDEN De Morspoort blijft open voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen. Dit werd maandagmiddag besloten op de vergadering van de Verkeers- •commissie. Het besluit hiertoe wijkt geheel af van de ontwerp- verkeersmaatregelen, waarin voorgesteld werd de Morspoort- brug, richting Morspoort, voor motorvoertuigen af te sluiten. Tegen dit ontwerp waren de win keleigenaren van de oude Mors, die, om hun motieven duidelijk te maken en kracht bij te zet ten, een delegatie naar de door wethouder Kret geleide verga dering gezonden hadden. Het voorstel van de Commissie Mi lieubeheer om de bestaande si tuatie geheel om te draaien, dus eenrichtingsverkeer vanaf de Steenstraat naar de Morsbrug, werd verworpen. De winkelie renvereniging wilden de toe stand, zoals die nu is. handha ven. Indien er moeilijkheden met het verkeer mochten ont staan, waren zij bereid zich te schikken. Ook het voorgenomen plan de Gerrit Doustraat en de Hugo de Grootstraat voor mo torvoertuigen op meer dan twee wielen af te sluiten, stuitte op hevig verzet. LEIDEN/VOORSCHOTEN - „Het gaat mijns inziens toch te ver, dat B en W in bepaald dorp ei sen, dat de vuilniszakken met het dorpswapen zijn bedrukt", zo zei de officier van justitie gisteren voor het Leidse kanton gerecht. Het requisitoir van de officier leek eigenlijk meer op een plei dooi voor een 38-jarige chef van een schoonmaakbedrijf, die een proces verbaal had gekregen, omdat hij het huisvuil in plastic zakken zonder het voorgeschre ven opdruk langs de weg had gezet. De zakken hadden de normale standaardmaat en wor den in andere gemeenten wel geaccepteerd door vuilophaal diensten, zo verzekerde de ver- „Waarom moet men per se be- Zoeterwoudse Bubcl zoekt vakanliehulp ZOETERWOUDE Vanuit Babel is het initiatief genomen om te trachten dit jaar weer vukun- tie-bezlgheden te organiseren» Alvorens de plannen nader uit gewerkt worden wil men eerst nugaun of men op de medewer king zal kunnen rekenen vun voldoende begeleiding. Iedereen die wil meewerken kan zich in verbinding stellen met Bert van Leeuwen, tel. 1415, Leida Roeleven tel. 1403 en Car lo v.d. Poel tel. 1375. Dit kan ook bij voorkeur voor morgen d.m.v. de intekenlijsten bij diverse winkeliers. Ais er voldoende belangstelling is zal er donderdag om 8 uur een bij eenkomst worden gehouden in de Sjaloomschooi. Iedereen die zich heeft aangemeld krijgt be richt over het al of niet door gaan hiervan. Het ligt In de bedoeling van begin juli tot half augustus elke diens- dag en donderdag van 104 uur wat te organiseren. De kinderen die hieruun willen deelnemen zullen in drie leeftijdsgroepen worden ingedeeld; 4 t/m 7 juar, 8 t/m 10 jaar en 10 t/m 14 jaar. Voor de financiering wordt ge dacht aan een huis-aan-huis col- lektc en er is gemeente-subsidie aangevraagd. drukte zakken kopen als zij el ders de standaardzakken zonder opdruk veel goedkoper kunnen inkopen?" zo vroeg de officier zich af. Om appël van de ge- officier geen vrijspraak eisen maar II subsidiair I dag. Hij verzocht de kantonrechter schriftelijk vonnis te wijzen. Een eis waaraan de kantonrech- meente uit te lokken wilde de ter graag voldeed. LEIDEN - Op de 2e pinkster dag om 2.00 uur zal op het Binnenhof van het Legermu seum door het Leidse show orkest „Concordia" een uit voering ten beste gegeven worden. De majorettes zijn „in 't nieuw" en op het re pertoire stuan o.a. songs uit de musical „Porgy and Bess" LEIDEN Het viscollcge HSV hield een openingswed strijd in de Zijl. De vangst was redelijk. Uitslag: I. K. Lagerveer (2260 gr. 20 stuks), 2. A. Doesburg (2000 gr 19 stuks), 3. Latervepr sr. (1860 gr. 12 stuks). LEIDEN De Werkgroep Fiets is momenteel druk bezig om feitenmateriaal te verzamelen, dat aantoont hoe misdeeld de positie van de fietser In het Leidse verkeer momenteel is. Met behulp van alle gegevens wil de Werkgroep, in navolging van de Haagse werkgroep Dooievaar, komen tot het opstellen van een fietsrouteplan, dat de fietser een beschermde route door de stad wil garanderen. De Werkgroep acht vooral de pas aangelegde Cityring een groot gevaar voor de fietser. Op bijfaande foto's wordt duidelijk geïllustreerd, hoe de situatie op enkele punten van de Cityring is.. De linkeifoto toont de ring bij de Lammermarkt. Aan de auto's is bij de voorsorteringstekens gedacht, maar waar de fietser, die i.t.t. de auto's wel rechtdoor mag, moet gaan staan, als hij rechtdoor wil. is niet duidelijk. Rechts wordt de Cityring bij de Hogewoerd-Watersteeg getoond. De fietser kan nauwelijks oversteken vanwege het voorbijgaande snelver keer. Eventuele verdere suggesties kan men melden aan de Werkgroep, p/a Zoölogisch Laboratorium, Kaiserstraat 53, Lei den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3