Kabinet wil weer wiebeltax en correctie 1974 intrekken ,Duur'eigen huis voor koper nog zwaarder belast Verklaring verwacht over de lichamelijke toestand van Pompidou SHELL EN GULF GAAN SAMEN IN KERNENERGIE Taptoe Delft mag van Vredeling LENNY RUHR GEOPEREERD AAN NEUS Gebed had resultaatt Ontslag voor Dubois ..Den Haag gaf me de woorden in de mond" DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119522 DINSDAG 5 JUNI 1973 TV-SELECTIE Ned. I 20.21 uur Waaldrecht; 21.10 uur Koning Klant; 21.35 The Poppy's; 22.05 uur Twee malle meiden uit Liverpool. Ned. II: 19.05 uur Geheime schat ten van de Rode Zee; 21.10 uur Voortvluchtig; 22.00 Hier er nu met Toepolev-ramp in Parijs, m irister Vredeling van Defen sie, interview koring Constan- tijn en geluidshinder op Schip hol DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maximumtempe raturen van 16 graden in het waddengebied tot 20 graden in het zuidoosten vaji het land. Mi nimumtemperaturen ongeveer 6 graden. Woensdag: zon 04.2320.55, maan 10.5000.09. Hoogwater Scheve- ningen 6.40—19.09, Laagwater 2.32—14.55. Na vijftig jaar door Frankrijk en Amerika te hebben gezworven zet de 85-jarige Mare Chagall weer voet op Russische bodem. In gezelschap van zijn vrouw Valentino werd hij op het vliegveld van Moskou ontvangen door enkele hoge Sovjetofficials. Op 7 juli, zijn 86ste verjaardag, hoopt de schilder weer in Frankrijk terug te zijn om de opening van een tentoonstelling, speciaal aan zijn werk gewijd, in Nice bij te wonen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer minis ter Gruyters van Volkshuisves ting inderdaad met zwaardere lasten komt voor bezitters van duurdere woningen die te vens hogere inkomens genieten dan betekent dit volgens de bouwondernemers opnieuw een aanslag op de bouwwereld. „Het wordt dan voor een aan tal potentiële kopers financieel te zwaar om tot aankoop van een eigen duurdere wo ning over te gaan", aldus dt commentaren uit de bouwwe reld. Minister Gruyters van Volks huisvesting heeft gisteren be kendgemaakt dat hij plannen heeft om kopers met hogere inkomens die zich een zoge naamde duurdede woning wil len aanschaffen, zwaarder te belasten. Zij kunnen kiezen uit de twee rcégefxle maatregelen, die de minister voorbereidt: berekening van hogere huurwaarde bij de belasting- vermindering van aftrek in komstenbelasting (de rente-af trek) naarmate de inkomens hoger zijn. De vraag is thans de minis ter kon deze vraag zelf nog niet precies beantwoorden van welke hogere inkomens hij zal uitgaan en welke „duurde re" woningen onder zijn maat regelen zullen vallen. In de bouwwereld vreest men. dat deze grens al komt te liggen bij woningen van 100.000 gul- I» het recente verleden heeft een suggestie van de PvdA om de hypotheekrente niet meer aftrekbaar te stel len, reeds veel ongerustheid gewekt. Zo zelfs, dat het nooit tot een voorstel gekomen is van de kant van de PvdA. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Politiek Den Haag verwacht, dat het kabi net-Den Uel de jaarlijkse inflatie-correctie op de loon- en inkomstenbelasting (het terugbetalen van een zeker per centage) in 1974 niet zal laten doorgaan. Daarnaast zal. naar men vermoedt, het kabinet terugkomen met de zoge naamde wiebeltax, die dit jaar tot nul was teruggebracht. De wiebeltax is enige jaren gele den ingevoerd als een Tijdelijke maatregel ten gunste van de oveiheidsuitgavan of ter afrem ming van de consumptieve be stedingen. Zij kan gelegd wor den op sommige belastingen, die dan tijdelijk tot een bepaald percentage (3 tot 5 procent tot- nuloe) verhoogd kunnen wor den. Beide maatregelen zouden volgens het kabinet noodzakelijk zijn, omdat bij het stijgen van de la gere inkomens ten koste van de hogere de belastingopbrengst minder zal worden. De over heidsuitgaven voor 1974 zullen zeker stijgen, omdat de afzon derlijke ministers allerlei hoge re uitgaven In portefe nlle heb ben. Daarover moet straks bij het samenstellen van de begro- ting-1974 overlegd worden. Mi nister Duisenberg van Finan ciën wacht dan een moeilijke periode. PARIJS In Parijs verwacht men zeer spoedig ren officiële verklaring over de gezondheidstoestand van president Georges Pompidou, nu alle voorlichtingsambtenaren van het Elysée en van de regering in conferentie bijeen zijn geweest om het pro bleem van de hardnekkige geruchten rond de president en de politieke gevolgen daarvan te bestuderen. Sedert de conferentie van Pompidou en Nixon in IJsland waar vooral de Amerikaanse persvertegenwoordigers zich over het voorkomen van de Franse president verwonderd hebben hebben de geruchten een dergelijke omvang aangenomen dat een offi ciële reactie niet langer kan uitblijven. Volgens deze geruchten lijdt de president niet aan griep maar aan een veel ernstiger ziekte, waarvoor hij zelfs met kobalt- stralen behandeld zou zijn. Het is de laatste tijd opgevallen dat het gewicht van de franse president is toegenomen en hij moeilijker loopt. Het avondblad France-Soir schreef gisteren dat de gezondheid van de president het onderwerp van gesprek in Frankrijk was. De socialistische politicus Gaston Deferre schreef in het dag blad Le Provencal: „Het Franse volk heeft er recht op te we ten wat er precies aan de hand is". Het gissen naar „kroonprin sen" is toegenomen, en er zijn twee veelvuldig genoemde kan didaten: minister van financiën Valery Giscurd-d'Estaing en oud-premier Jacques Chaban-Delmas. Politieman gedood BELFAST Een jonge politie man, die met een collega pa trouille liep in Enniskillen in het zuidwesten vafei Ulster, is maandagavond door een kogel van een sluipschutter in het hoofd getroffen. Hij overleed la ter in het ziekenhuis. VANDAAG Samenwerkingsorgaan van de Bollenstreek benoemt besteuur pag. 'i West-Duitsland kent than$ ook zijn Watergate-affaire, die men daar beter de Lo- relel-Geschlchte kan noe men. PAGINA lf Milicudag-1973 heeft vele kanten, waarover vandaag enkele deskundigen het hun ne kunnen zeggen. PAGINA 13 J (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een spoedoperatie heeft zangeres Lenny Kuhr gisteren moeten behoeden voor een blijvende vergroeiing van haar neus. De slagen en stompen, die zij vorige week heelt opgelopen toen zij 's avonds op het station van Haarlem door een stel jongelui werd gemoles teerd, hadden haar naast sen blauw oog ook een scheve neus bezorgd. Aanvankelijk meende men dat die neus vanzelf weer In orde zou komen, maar bij een onderzoek In het VU-ziekenhuis in Amsterdam bleek gisteren dat haar neusbeen ge broken was. Nog dezelfde ovond is zij geope reerd, om blijvende vergroeiing te voorkomen. Lenny Kuhr heeft de laatste dagen veel pijn gehed. Daarnaast heeft het laffe optreden van de jonge lui haar ernstige financiële schade toegebracht, omdat zij een aantal afspraken in Londen en in eign land heeft moeten afzeggen. NOTTINGHAM In een kerk in het Engelse Not tingham is een brief op gehangen waarin het bid den van gemeenteraadslid John Carroll „niets min der dan godslastering" wordt genoemd. Carrol zag tijdens de verga dering van een commissie van de gemeenteraad, dat hij in de minderheid zou zijn. Hij begon toen gebe den op te zeggen, waaron der het „Onze Vader", net zolang tot er voldoen de leden van de labour- partij waren gearriveerd om hem een meerderheid van een stem te geven. „Ik geef toe dat het filibus ter was. Maar de zaak waar het om ging was de aanleg van een autoweg midden door het gebied dat ik vertegenwoordig. En dat beschouwde ik als ^IT-schandaal België .toUSSEL (ANP) - Koning Bou- dewijn van België heeft het ont slag aanvaard van de Belgische staatssecretaris voor ruimtelijke ordening, Dubois. De naam van staatssecretaris Dubois werd genoemd in het PTT-schandaal dat enige weken geleden in Bel gië in de kranten kwam. e hogere leiding van de Belgi sche PTT werd er toen van be schuldigd het systeem van open bare aanbestedingen van PTT- gebouwen opgegeven te hebben ten gunste van een systeem van rechtstreekse gunningen aan een bouwfirma. 'e zoon en de echtgenote van staatssecretaris Dubois hadden een fors pakket aandelen van deze maatschappij. Ambtelijke machine is veel te ingewikkeld WASSENAAR De ambtena- renmachine loopt over te veel schijven. Dit is de con clusie die '-lien uit de brief van de heer Botting aan de wethouder van financiën van Wassenaar kan trekken. Deze brief is geschreven naar aanleiding van het ver zoek van het gemeentebe stuur aan de heer Botting om voor uitwendige verande ringen aan zijn huis een aan vraag om vergunning in te dienen. Deze aanvraagproce dure nam 4 maanden in be slag en had tot resultaat, cat de directeur van Gemeente weiken berichtte dat een dergelijke bouwvergunning niet nodig was voor een der gelijke kleine verandering aan de gevel. Hierover heeft de heer Botting zich zeer op gewonden. In zijn brief gaf hij eeri opsomming van de ambtenaren die voor een dergelijke procedure nodig waren. In het antwoord stel de het gemeentebestuur dat deze gang van zaken besli nodig is om te bepalen of er al dan niet een bouwvergun ning nodig is. De zaak komt nu alsnog aan de orde op de vergadering van de commis sie Financiën. Hiervoor zijn weer vele ambtenaren nodjg. Luchtverkeer in Duitsland in de war FRANKFORT (UPI) - Het vlieg veld van Frankfort is vannacht gesloten geweest in verband met het feit dat de meerderheid van de verkeersleiders op dezê luchthaven, die een van de drukste in Europa Is, niet op het werk is verschenen. De verkeersleiders houden al vijf dagen een stiptheidsactie ter on dersteuning van hun eisen tot salarisverbeteringen. Vandaag meldde 80 procent zich ziek. AAD MANSVELD Amerongcn „FC Den Haag heeft me de woorden In de mond gegeven en dan wil ik er gebruik van maken ook. Ik heb me daarom op de transferlljst laten plaatsen. Nu zal ik wel zien wie interesse heeft", Aad Mansveld houdt In zijn caravan op camping „Ossenberg" In Amerongen twee re^uutjes in bewaring van een aangetekende brief, waarmee zijn verzoek om op de transferlljst te gaan staan realiteit werd. Zi everder sport pagina. ADVERTENTIE Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Wereldmilieudag heeft vandaag op het Haagse Lange Voorhout honderden belangstellenden getrokken. Nadat vanmorgen minister Irene Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne de milieudag had geopend, vlogen duizend ballonnen de lucht in. Rond de lunchpauze was het bijzonder druk op het Lange Voorhout, waar in zo'n vijftig kraampjes milieubewustheid aan de man werd gebracht. Vanavond tot tien uur is er op en om het Lange Voorhout nog van alles te beleven op het gebied van milieu. (Va verslaggevers) DEN HAAG - Shell en Gulf gaan samenwerken op het ge bied van de internteionale kern energie. In september zal een overeenkomst worden gesloten waarin wordt bepaald dat bei de partfjen in een deelgenoot schap kernreactoren gaan bou wen en de produktie van brandstof, uranium en thorium ter hand zullen nemen. In de te bouwen kernenergie centrale zal een bij Gulf ont wikkeld nieuw type kernreac tor (HTGR) dat werkt bij hoge temperatuur en wordt gekoeld met» gas, worden toegepast. Dit type kernreactor is volgens Shell het meest geavanceerde systeem dat voor de opwek king van electriciteit momen teel op de markt te verkrijgen In de aanloopperiode van onge veer acht jaar zal Shell onge veer 55 miljoen gulden inves teren. Dit bedrag zal naarge lang het commerciële succes worden uitgebreid. Over acht jaar zullen Shell en Gulf elk voor vijftig deelnemen in de verdere ontwikkeling en ver koop van kernenergiecentrales. Volgens ir. E. J. G. Toxopeus, directeur research van de Ko ninklijke Shell-groep, toonden uitgebreide studie aan dat ge geven de huidige stand van za ken Shell niet binnen een rede lijke termijn om concurreren de nucleaire technologie zal kunnen ontwikkelen. Het inter nationale probleem van een toekomstig energietekort was dan ook een van de belangrijk ste facoren die ertoe hebben geleid op dit moment tot sa menwerking met Gulf te be sluiten. Den Haag Wie gedacht mocht hebben dat Taptoe-Delft zou sneuve len onder het socialistische bewind, heeft het bij het verkeerde ein de gehad. Minister Vredeling (Defensie) „gedoogt" de Taptoe. Zegt hij: „Ik sta gereserveerd tegenover deze vertoonkant van een stuk noodzakelijk kwaad, maar ik weet ook dat veel anderen er graag naar kijken". In de vliegramp met de Toepoiev tijdens de Parijse luchtvaartshow ziet de minister geen aanleiding het vliegfeest op 30 juni in Deelen te verbieden. „In de gehele samenleving worden vaak risico's gelo pen". De Concorde mag van hem echter niet naar Deelen komen, omdat alle problemen rond het supersone vliegen nog niet zijn op gelost en het daarom niet verstandig is daarvoor reclame te ma ken. alt mauw* kwartaalabonnaa Stuur bat „goaO-voor-allaa" bakja I Woonplaat». LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1