MANSVELD: IK ZIE WEL WIE ER INTERESSE IN MIJ TOONT Afgewezen judoka's protesteren CONTRACT KWAM VOOR SPONSOR EN LANDLUST OP HET GOEDE MOMENT Voorsprong Ocana na tijdrit was goed voor zege Dauphine Liberé Na uitspraak Hartman op transferlijst Waöi MICHFLS STRAFTE DINSDAG 5 JUNI 1973 LEIDSE COURANT AMERONGEN Door een im pulsieve reactie loopt Aad Mansveld (28) momenteel op camping Ossenberg in Ameron- gen met twee bewijzen van een aangetekende brief op zak. Een schrijven was geadresseerd aan FC Den Haag en de andere werd verzonden aan het KNVB- bonds bureau. Beide documen ten droegen dezelfde inhoud: Ik wil op de transferlijst gezet worden. Aad Mansveld, al maanden met zichzelf in de contramine, heeft de situatie na de bom die de vo rige week bij FC Den Haag barstte benut om zich in een avontuur te storten. Hij heeft de handschoen opgepakt en zegt: ,,De manager heeft me verteld, dat iedereen weg mag die weg wil. Daar wil ik gebruik van maken. Door me op de transfer lijst te zetten, zie ik wel wie er belangstelling voor me heeft-". Door de bevriende relatie met Jan van Beveren komt PSV on middellijk in het geding. „Ik heb inderdaad met hem over wat er nu allemaal gebeurt ge sproken. Het telefoonnummer van de oamping is hem bekend en ik wacht nu maar af". Door in te haken op een gezegde in een bespreking met de tech nische staf kan Aad Mansveld zijn portemonnee misschien wel goed doen, hoewel insiders daar vraagtekens achter zetten, maar feit blijft dat hij weer in zet is van een onverkwikkelijke zaak die eigenlijk de moeite niet waard is. Alles spitst zich toe op de uitspraak van Hart man: wie weg wil kan weg gaan, maar dat is de kern van de moeilijkheid niet. Aad Mans veld heeft dit seizoen minder goed gespeeld dan andere jaren. Het te veel fouten maken was een gegronde klacht op zijn spel. Daar moet Mansveld begrip voor opbrengen, dat moet hem stimu leren. Het is in dat opzicht pre cies, zoals Eddy Haramann zegt „Laat hij nou niet zeuren over de transferlijst. want dan be grijpt hij nog steeds niet waar om ons alles te doen is. De spe- Iers, allemaal, moeten hun ver antwoordelijkheid tegenover het publiek kennen. Ook in wedstrij den waarin het FC Den Haag om goodwill kweken gaat". Toestemming De brief, die momenteel op het bureau van de manager ligt kan Eddy Hartmann weinig schelen. „Aad zal met een club bij ons moeten komen, voordat wij eventueel over een transfer gaan praten. Tot zolang kan hij ook niet op de lijst gaan staan, als wij onze toestemming daar voor niet geven. Hij staat nog drie jaar bij FC Den Haag on der contract. Hoe dan ook". FC Den Haag zal, bij een geïnte resseerde club, bovendien een niet onaanzienlijke afkoopsom bedingen. Mansveld: „Dat weet ik". Het brengt hem niet van zijn apropos. „Ik zit hier lekker op de camping en ik zie wel wat er allemaal voorvalt. Geen nacht slaap ik er minder om". Afstand nemen en toch betrok ken zijn met wat er zich achter de schermen van FC Den Haag afspeelt, Aad Mansveld prijst zich gelukkig met deze twee slachtigheid. „Mag ik?" zegt hij opeens fel. „De manager geeft me de woorden in de mond. Dan wil ik van deze mogelijk heid gebruik maken ook". Maar dat het allemaal niet zo eenvoudig ligt, als nu blijkt, dringt te weinig tot hem door. Ondanks zijn verzoek om advies aan WCS-secretaris Carel Jan sen, wiens antwoord: „Deze zaak kan je nooit schade berok kenen" hem sterkte. En dat terwijl de hele kwestie draait om zaken, waarover weinig me- ningsverschil bestaat. Mansveld zegt over de harde lijn die FC Den Haag ineens volgt: „Ik ben het in principe daar mee eens. Zoals wij de laatste tijd voetbal den liep het te veel uit de hand. Dat Hartmann en het bestuur dienaangaande ontevreden zijn, kan ik me dan ook best voor stellen. het was waardeloos wat er gebeurde, ik zelf draag er ook schuld aan, dat wil ik er wel duidelijk bij zeggen. Van daar, dat ik al lang geleden ge zegd heb: Teunissen is een goe de trainer, maar hij zou wat straffer moeten zijn, minder ge veld kan praten. Waarom moet dat element dan ineens uit makkelijk, zoals Jezek. Je hebt nu eenmaal met zestien spelers te maken en daar kan je geen vadertje voor blijven spelen". Gestraft Toch is Aad Mansveld de speler die het zwaarst gestraft werd toen de harde lijn bij FC Den Haag zijn intrede deed. Hij werd weggezonden toen Trainer Teunissen woorden met hem kreeg op de training („Mijn schuld. Volkomen. Je hebt me er ook nooit meer over ge hoord"). Hij werd vervroegd met vakantie gestuurd. Een dag na de wedstrijd tegen de Haagse amateurs. Waar boven dien nog de onplezierige weten schap bijkwam, dat hij beboet werd 100,-) en hem het aan voerderschap werd ontnomen. Mansveld: „Misschien ben ik inderdaad nog wel niet zo vol wassen als ik graag zou willen. Het Nederlands elftal speelt in al deze zaken ook een grote rol. Vooral als er een paar weken voor een interland weer iemand op de tribune zit, ga je al gauw denken: het moet nu goed gaan. Dat is de fout van dit seizoen geweest. Daardoor ging ik ook misschien meer fouten maken dan vroeger". Maar die gespannenheid is niet alleen zijn schuld. Aad Mans veld, heel FC Den Haag eigen lijk, kreeg dit seizoen te maken met een geheel eigen aanpak. Trainer Teunissen predikte de theorie, die voor alles wat er op het veld gebeurde een verkla ring had. „Dat is bij de spelers niet poed overgekomen", zegt de Hagenaar. „Er werd veel te veel gepraat. Als voetballer kriig le daarvan genoeg". Voor Aad Mansveld kwam daar nog bij, dat trainer Teunussen ook essentieel belangrijke zaken in zijn spel afreageerde. „Nou weet ik wel, Fadhronc is ermee begonnen. Hij wilde het praten uit mijn snel krijgen. En Teu nissen dacht toen, ik ga voor zijn bestwil daar op door. Maar Ik vraag me toch af, of dat wel zo goed voor mij is geweest. Ik ben het beste als ik in het veld zo kan praten. Me zo kan afrea geren. Fn hoe'ang doe ik dat nu al? Nooit kreeg ik in al die ja ren een boete of een schorsing daarvoor. Waarom moet dat element dan Ineens uit mijn spel? Neen, de grootste fout van FC Den Haag is dot er maar dén speler, en D!ck Advocaat sims, in het veld praat. Het zouden er eigenlijk veel i moeten zijn. Dat zou op meer betrokkenheid in het elftal duiden. Bij Jezek en Happel had ik al die problemen nooit. Ze pasten, denk ik, beter bij m'n natuur, ze begrepen me beter". Model De maatregel, dat de aanvoer- dersbond thans van zijn linker arm af is, maakt ook weinig in druk op Aad Mansveld. Hij zegt er genoeg van te hebben steeds model voor anderen te moeten staan en al drie keer eerder dit seizoen een verzoek om van deze verantwoordelijkheid ont heven te worden ingediend te hebben. „Als ik weet, dat ik voor mezelf speel zal dat ge praat en emotioneel gereageer vanzelf verminderen". Aad Mansveld is een moeilijke speler, die van zich af wil bijten nu hem de handschoen is toege worpen. De bewuste brief aan FC Den Haag en de KNVB is zijn reactie daarop. Manr later, toen hij door de verwikkende boslucht van Amerongen wan delde, zei hij opgelucht: „Ik zie het allemaal nog niet zo'n vaart lopen". HANS DE BRUYN AMSTERDAM De Amsterdam se eredivisie basketbalvereni ging Landlust zal met ingang van het komende seizoen door de verzekeringsmaatschappij Delta Lioyd worden gespon- ored. Beide partijen verwachten binnen enkele dagen hun hand tekeningen te zetten onder het contract waarmee Deltalloyd zich gedurende drie jaar ver plicht tot een totaal-bijdrage van 300.000,-. De naam Land lust zal veranderd worden in Deltalloyd Basketbal. De Neder landse Basketbalbond is inmid dels geheel akkoord gegaan met deze verbintenis. Voor zowel Landlust als Deltalloyd komt deze nieuwe relatne op het goede moment. Zij het om to taal andere redenen. Nog maar enkele maanden geleden ver keerde Landlust in een kritieke situatie. Het was zelfs zo erg, dat op een gegeven moment ernstig werd getwijfeld aan de bestaansmogelijkheden van de vereniging. Voorzitter Bram Brakel: „Onze enige mogelijk heid was uit te kijken naar een sponsor. In het verleden hebben wij meermalen laten merken niet afkerig tegenover sport sponsoring te staan. Zo waren wij de eerste club, die zij het dan op een toernooi in België, met reclame speelde, en zodra de reglementen van de NBB dat toelieten ook de naam van een maatschappij op onze trainings pakken voerden. Ons zoeken is gelukkig beloond". Öp zoek Alhoewel Landlust nu met de op bouw gaat beginnen en pas over ongeveer twee'jaar verwacht in de top mee te draaien heeft Del- ta-lloyd hier toch de voorkeur aan gegeven boven ,,'n team, dat al aan de top staat. De voor keur ging uit naar de „vrouw van het hart" en niet naar de knapste. De heer Jullien la chend: „Inderdaad, er lagen voor ons ook kansen bij Fiat Stars. Maar dan zat het er zeer dik in, dat wij met de kwalijke erfenis van de oude sponsor- naam zouden blijven zitten". Voor de begroting voor het ko mende seizoen heefft men een post van 60.000,- uitgetrokken onder het hoofd: kost trainingen en wedstrijd. Bestuurslid Koe man reageerde, gevraagd naar 'n nadere specificatie, nogal ge prikkeld. „Iedereen weet waar om wij dit onder een noemer hebben gezet. Wij vinden het niet nodig de buitenwereld nog meer inzagen te geven in onze financiële huishouding. Er zijn bepaalde dingen die binnen de vereniging moeten blijven". Het behoort niet tot de onmogelijk heden dat Landlust zich voor het komende seizoen naast virgil Dijkstra en Steven Burss nog zal versterken met meerdere Amerikanen. Bram Brakel: „Het is echter wel de bedoeling, dat zij daarbij 'n normale baan in 't maatschappelijk leven innen. Wij dachten bijvoorbeeld aan een student economie die in Eu ropa een stage wil volgen." wij als sponsor niet bereid". Del talloyd wilde deze weg van vol ledig professionalisme bewust niet inslaan. Het gevolg is, en niemand mag daar kwaad om zijn, dat de topsport in Neder land een geheel andere Inhoud blijft houden dan in de Oost bloklanden. Van de andere kant moet men er zich ook bij neer leggen, dat het peil van de Oost- europese landen beslist niet ge haald zal worden. Bram Bra kel: „er wordt geschermd met het begrip topsport. Ik stel me op het standpunt, dat als iemand bij ons drie keer per week traint en daarbij nog wedstrijd speelt ook, hij absoluut een top sporter is". PAUL HOVIUS Tips Duiiidigt (Van onze sportredactie) DEN HAAG Acht draverijen en twee rennen staan morgenmid dag op het programma op de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start ls om half drie. De tips: Camllle de Vrlcsprlji: Loes Areta, Kaprl en Lars Buitenzorg. Myra Wardprljs: Kwik V. Jaap Eden en Lonely Star. Bas ten Bntenburgprljs: Jack O, Lex Areta en Lady Lerona. Enny MeunlerprljsJolly Jinks Rose, Royal Daffodil en Joris. Guusje Wcstormanprtjs: Ido Hanover. Hercules V en Hornblower Rich NlcoletprljsKeen Speed. Jury en Ike Buitenzorg. Anne Wil Blankersprlls: Manollto, Mano River en Gerard. Wlm van RooyprIJs: Ideal Dear, Hen ry Belwln en Hero Hollandla. Wlm van der HeuvelprIJv Kephakus P. Ixlaan en Illona Marijke. Jules RoyaardsprljsKal-alius. King Westlandla en Kehlnga. Voor Deltalloyd lagen de redenen om Landlust te sponsoren heel anders. De heer Jullien van de afdeling public relations: „Wij traden al op als sponsor van twee andere zaalsporten, volley bal en tafeltennis. Het volleybal team is door diverse oorzaken uiteen gevallen, reden voor ons om op zoek te gaan naar een andere tak van sport. Daar wij in de topsport wilden blijven, was basketbal een niet meer dan normale aanvulling op ons pro gramma. Er zijn kontakten ge weest met nog meer verenigin gen, onder andere DED, maar Misgelopen De public relationsman van Del talloyd valt aan „Het heeft nooit in onze bedoeling gelegen en ligt nog steeds niet spelers van ons geld volledig van hun sport kunnen leven.. Dat is ook een van de redenen dat het met volleybal is misgelopen. Som mige spelers wilden en konden aanmerkelijk meer tijd vrijma ken dan totnutoe het ge val was geweest. Er zou dan dagelijks getraind kunnen worden. Het zou echter betaald moeten worden en daartoe zijn i i Panatta vond geen antwoord op moordende service Pilic PARIJS De verrassingen van Parijs hebben zich voortgezet op de voorlaatste dag. Niki Pi lic, ruim 33 Jaar, nog nooit eer der finalist In een werkelijk be langrijk toernooi, niet geplaatst voor Parijs, schoof Adriano Pa natta gemakkelijk ter zijde, 6— 4, 6—3, 6—2. In de eindstrijd ontmoet de Joe goslaaf Ilie Nastase, die Tom Gorman zo mogelijk nog minder illusies liet: 6—3. 6—4, 6—1. Pi lic, aanvankelijk geschorst door de Joegoslavische tennisbond omdat hij niet verschenen was voor de Davis-Bekerwedstrijd tegen Nieuw Zeeland, had het geluk dat de internationale fede ratie zijn schorsing niet heeft overgenomen. Pilic overweldig de Panatta, die Okker kil had gewekt uit zijn Parijse droom, met zijn moordende service in een ontgoochelend eenzijdige wedstrijd. Betty Stöeve heeft ook haar twee de kans op een titel tijdens de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk niet kunnen pebrulken. Met haar Franse partner Patrice Domin- "t"»z vrr'oor z'l 'n de finale van het gemengd d bbelspel van de geheel Franse combinatie Fran- coise DUrr/Jean Claude Barclay met 61 en 6—4. BARCELONA RInus Michels heeft zeven spelers van Barcelo na beboet met In totaal 700.000 pesetas (ongeveer 6000 gulden per man) naar aanleiding van hun gedrag na afloop van de - verloren - bekerwedstrijd tegen Sevilia (1—3), afgelopen zondag. Het gaat om Rexach, Marcial, Reina, Sadurni, Marti, Filosia en Juan Carlos, die 's avonds enkele flessen champagne had den laten aanrukken om het re sultaat te vieren. Het zevental had zich daarbij voorzien van een vermomming (allen waren verkleed als barkeeper), die door Michels onmiddellijk werd doorzien. Theo Schneiders is één van de judoka's die geen genoegen neemt met het selectiesysteem dat Ruska toepaste. DEN HAAG Vijf vooraanstaande Nederlandse judoka's zijn het verregaand oneens met het door het hoofdbestuur van de Budobond Nederland (BBN) gesanctioneerde keuzebeleld voor vertegenwoordigende nationale ploegen van coach Willem Rus- ka. Het zijn Jan Bosman, Theo Schneider, Jan de Graaf en Adrie Polanen, die in mei uitkwamen op de Europese kam pioenschappen in Madrid, doch voor de wereldtitelstrijd in Lau sanne (22—25 juni) terzijde werden geschoven. Bij deze vier Ju doka's voegde zich lichtgewicht Joop Koning, die weigerde in de Spaanse hoofdstad als „nummer drie" in actie te komen, wat inhield een plaats in de landenploeg. In de individuele wed strijden traden Brandts en Schilder op. Het vijftal stelt zich voor zijn bezwaren op zeer korte termijn aan het bestuur kenbaar te maken in de vorm van een protest. Niet om nog ter elfder ure een herziening van de jonge en onervaren ploeg voor Lausanne af te dwingen, maar om princi pieel stelling te nemen tegen de manier van selecteren die nu is gevolgd. Bosman, Schneider, Van Polanen, de Graaf en Ko ning geloven niet dat het streven van coach Ruska naar verjon ging zonder meer te verdedigen is. De veelvoudige wereld- en Olympische kampioen, die 1 januari trainer van de nationale ploeg werd, is van mening dat met de „oude garde" internatio naal niets meer is te bereiken. De judoka's vinden deze methode te hard. onrechtvaardig zel's. Adri van Polanen: „Verjonging is natuurlijk mooi, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Ten eerste zijn wij gemid deld 25 jaar, wat je met goed fatsoen toch niet te oud kunt vin den en ten tweede hebben wij vaak genoeg bewezen beter te zijn dan de jongens die nu gaan. Ik ben Nederlands kampioen geweest, Theo Schneider zelfs vier keer achter elkaar. Joop Ko ning twee keer en Jan Bosman was vorig Jaar bij de E.K. in Voorburg nog tweede in het halfzwaargewicht". SAINT ETIENNE - Luis Ocana is voor de derde maal in zijn loop baan winnaar geworden van de Dauphine Liberé. In 1970 en 1972 schreef hij deze klassieker reeds op zijn naam. Met deze derde triomf streek hij neer naast de Fransman Nello Lau- redl, die ook driemaal de eind zege in deze wlelerrlt behaalde: in 1950, 1951 en 1954. Ocana had zich van de eerste plaats mees ter gemaakt op de voorlaatste dag van deze rit, in de race te gen het horloge. Deze laatste dag werd ontsierd door een val van de Belg Ver- beeck, die plaats vond tijdens de ravitaillering, samen met de Franse vedette Poulidor smakte hij tegen de grond. Verbeeck had een bloedende wenkbrauw en ook een schouder en een been waren zwaar ge troffen. Desondanks sprintte de dappere Belg moe voor de ne gende plaats die hij echter aan Gulmard moest laten. Daarvoor hadden Bal en Van der Leeuw reeds gespurt om de laatste ere plaats, die in het voordeel van Cees Bal was beslist. De uitslag 1. Bal (Ned) 6.11,38; 3 Van der Leeuw (Ned) 6.11 29; 3. Mollot (Fra) 7i 4. Coroller (Fra) 6.13.16: 5. Si bille (Fra) s.t.; 9. Gulmard (Fra) 6.12.37 vervolgens bet peloton met alle Nederlanders. Patterson (Zwe) 47 43: 17. Kuiper (Ned) 49.34: 46. Karstens 61.33. Algemeen klassement: l. Merckx 83.23.55 2. Olmondl 82.30.51; 3. Battaglln 82.33,29; 15. Kuiper 83.60.34 24. Karstens 83.16,07. Fedor den Hertog heeft gisteren zijn derde etappezege behaald in de ronde van Engeland. Den Hertog sprong met nog geen zestien kilometer te rijden weg uit een vluchtgroep van achttien man en nam een voorsprong van 23 seconden. Piet van Kat wijk, die de derde plaats in deze etappe veroverde, behield gemakkelijk de eerste plaats in het algemeen klassement van Katwijk en werd In de sprint op de streep geslagen door de Voor- burgse wielrenner Van der Spie gel die tweede werd. 4 44.52: 8. Plat van Kntwljk (Nrd) x.t v Aad von dm Hork (Ned) x.t.; 23. Jo da Boor (Ned) 4 48,37. I. Van Katwijk (Ned) 37.32.30 3. Jo- Dansen (2wa) fT.S9.Mi 3. Soucek (ThJ) 27.37.03; 5. Den Bering (Nod) Spiegel (Ned) 28.0 I. Ocana (Spa) 39 24.42 3. Thevenet Fra» 39 25.53 3. Zoetemelk (Ned) 39 34,51: 4. Ovlon (Ftu) 39 35.41; 5 D.per rarrlll (Spa) 39 36.37; 34 Bal (Ned) op 21.01; 3.6. Koken (Ned) np 23.18 60. Krlleners (Ned) op 32 30; 64. Janbroer* (Ned) op 37 09. 72. Van der Leeuw (Ned) op 61.01,20.-. Mooiste „Dit Is een van mijn mooiste overwinningen, daarop heb Ik sinds 1968 gewacht", zei een stralende Felice Gimondl na zijn onverwachte overwinning In de vijftiende etappe van de ron de van Italië. In de tijdrit over 37 kilometer liet de Italiaanse veteraan roet zijn tijd van 46 minuten en 23 seconden niet al leen de Deense tljdrljder Ole Rltter (op 23 seconden), maar ook het Belgische fenomeen Merckx (op 31 seconden) achter zich. L'ltilag; 1. Felice Gimondl (IU) 46 23 3. Rit- (Doen) 40.46 3 Kddy Merckx

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15