Kunst New van Style Cobra in Gallery Zwitserse aanbeveling over theologen niet naar Rome Hervormden en gereformeerden samen in synode KORTE METTEN KERK EN WERELD Kardi inaai Suenens: deur openhouden voor Pinksterbeweging Meer jongeren in Vlaams pastoraal overlegorgaan Sophie Stein overleden ITALIë VERBIEDT „LAST TANGO'' Charmante folklore uit de Kaukasus DINSDAG 5 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 14 In september zal de katholieke synode van Zwitserland niet spreken over een aanbeveling aan de paus om het onderzoek naar en de veroordeling van omstreden theologen anders te regelen. Toen de diocesane sy node van het bisdom Freiburg dezer dagen de bespreking In september had goedgekeurd, sprak de bisschop, mgr. dr. P. Mamie zijn veto uit. Volgens hem moet dit vraag stuk voorlopig binnen de bis dommen worden behandeld. Eventueel kan het later op na tionaal vlak worden besproken. De door de bisdommen Sankt Gallen en Basel ingediende aanbeveling werd gelanceerd naar aanleiding van het „geval Pfuertner". Prof. dr. S. Pfuertner p.o. is momenteel met studieverlof, nadat men vanuit Rome had geprobeerd hem te laten afzetten als hoog leraar aan de universiteit van Freiburg. Men name de vooruitstrevende opvattingen van deze moraal theoloog over sexualiteit stuit ten bil mgr. Mamie op bezwa ren. die hierover de Romeinse congregatie voor de geloofsleer alarmeerde. Het hoofd van deze congregatie, kardinaal Se- per, deelde mgr. Mamie begin 1972 mee dat de ideeën van Pfuertner onaanvaardbaar zijn en vroeg hem prof. Pfuertner te verzoeken deze opvattingen openlijk te herroepen. Dit Ro meinse „ingrijpen" werd door vele Zwitsers hoog opgenomen. In de aanbeveling wordt de paus gevraagd te onderzoeken of de congregatie voor de ge loofsleer het geloof niet zou kunnen bewaken zonder tucht maatregelen. De aanbeveling erkent evenwel het recht van de bevoegde kerkelijke instan ties een kerkelijke leerop dracht terug te trekken, wan neer een wezenlijke voorwaar de hiertoe is weggevallen. In dien disciplinaire maatregelen toch nodig zijn, zou men de procedure graag verbeterd zien. Een omstreden theoloog moet volgens de Zwitserse aanbeve ling het recht hebben op een verdediger. Hij moet boven dien gehoord worden en inzage krijgen in de stukken voordat een beslissing wordt getroffen. De maatregelen dienen duide lijk omschreven te worden. DE aanbeveling vraagt of de plaatselijke bisschop of de bis schoppenconferentie niet in eerste instantie de taak hebben de geloofsleer te beoordelen. In leder geval zou men het recht om in beroep te gaan moeten hebben. De beslissin gen van alle Instanties dienen met redenen omkleed te wor den en openbaar te zijn, voor zover het om principiële zaken handelt. De congregatie voor de geloofsleer moet voor iede re publikatie of beslissing de mening vragen van de interna tionale theologencommissie. Tenslotte doet de aanbeveling een beroep op de theologen om in gesprek te blijven met het leerambt en in hun uitspraken de pastorale zorg voor de gelo vigen niet uit het oog te verlie zen. De generaal der jezuieten pater Pedro Arrupe is herko zen tot president van de unie van Algemene Oversten in Rome. Pater Rembert Weak- land, abt-primaat der Benedic tijn werd vice-president. Tot eerste pro-nuntius op Cyprus is benoemd titulair- aartsbisschop Pio Laghi, die tot nu toe apostolisch delegaat voor Jerusalem en Palestina was. De vereniging van christe lijke ondernemers in Barcelo na heeft van de Spaanse wet gever geëist de bepalingen over het te werk stellen van buitenlanders te vervolmaken om moderne slavenhandel te gen te gaan. Van de vijfen twintigduizend Noordafrikanen, die in Barcelona en omgeving werken, zouden er maar 408 een werkvergunning hebben. Oe overigen worden door onder aannemers tegen een honger loon te werk gesteld, vooral in de bouw. De katholieke wereldunie van de pers (UCIP) wil met haar tiende wereldcongres 1974 in Buenos Aires een krachtige stoot geven aan de publicisti sche ontwikkelingshulp aan de derde wereld. Om diezelfde re den wil de UCIP haar mede werking aan de Ver. Naties, de Unesco en de OIC (Interna tionale Katholiek Organisaties) versterken. De Belgische afdeling van Pax Christi betreurt het zwij gen van de Belgische regering over de troebelen in Boeroendi en vraagt om een internatio naal onderzoek over het ver moorden van ongeveer hon derdduizend Hoetoes. België heeft een extra morele ver plichting, omdat het in Boe roendi een „bijzondere op dracht" van meer dan veertig jaar heeft vervuld. Pax Chris ti typeert de huidige Belgi sche passiviteit als „schanda lig" H. Kouwenhoven, hoofd van de persdienst der Nederlandse kerkprovincie is benoemd tot consultor van de pauselijke commissie voor de communi catiemiddelen. Er werden in totaal vijfentwintig leden be noemd, van wie acht leken. Onder hen bevindt zich ook prof. Marshall Mac Luhan, hoogleraar in de communica- tieresearch aan de Fordham universiteit te New York. De Vaticaanse delegatie, die in Moskou is voor officiële besprekingen met de Rus- sisch-orthodoxe kerk heeft ge zamenlijk de eucharistie ge vierd in de enige katholieke kerk in Moskou, die van de H. Lodewijk. De besprekingen, die tot 14 juni duren zijn de voortzetting van gesprekken over „de kerk in een verande rende wereld", dit 4 jaar gele den in Leninggrad werden be gonnen en twee jaar geleden op Bari werden voortgezet. Kardinaal Suenens De Belgische kardinaal Sue nens heeft tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten krachtig een in Amerika ont stane, zich vrij opstellende, geestelijke pinksterbeweging onderschreven die onder de christenen in de wereld in op komst is. „Ik zie de beweging overal zeer snel groeien," zo zei hij. „Het is niet langer alleen een Amerikaans verschijnsel maar het ikomt in alle landen voor. Het is een wereldomvattend verschijnsel." Kardinaal Suenens gaf dit commentaar op een persconfe rentie bij een grote katholieke bijeenkomst van leiders op het gebied van de charismatische vernieuwing. Behalve dat de nadruk wordt gelegd op spontaan gebed en bijbelstudie, wordt de bewe ging gekenmerkt door geeste lijke gaven zoals genezing, prediking en het spreken met menigerlei talen om God te lo ven. Het is een nieuwe waardering: van het evangelie in zijn wer kelijkheid en eenvoud, aldus kardinaal Suenens. Het is be-: langrijk dat wij de deuren open houden voor deze sponta niteit. Het is een antwoord op het verlangen van de mensen om spontaan uiting te geven aan hun geloof, om het tot uit- drukking te brengen zoals zij j het voelen. Volgens kardinaal Suenens brengt dit alle christe nen zeer dicht bij elkaar. Hij zei dat hij onlangs met paus Paulus over de beweging heeft gesproken, die aandach tig had geluisterd maar geen mening had gegeven. Naar schatting driehonderdduizend katholieken zijn er in Amerika nu bij de beweging betrokken, samen met duizenden protes- De kardinaal meende, dat het concilie de deur naar vernieu wing heeft geopend, maar dat de vruchten van de Geest aan die vernieuwing de essentiële inhoud geven. Pastoraal Beraad, het kerkelijk overlegorgaan van de Vlaamse bisdommen, enigszins vergelijk baar met het Landelijk Pasto raal overleg te Noordwijker- hout, wil een betere afstem ming van diocesane raden op het interdiocesaan beraad. De Vlaamse katholieke jeugd raad, die tot dusver zes ver tegenwoordigers telde in het inter-diocesaan pastoraal be raad, dat in totaal honderd le den telt, zag dit aantal tot tien uitgebreid en bereikte boven dien dat het aantal jongeren uit de vijf bisdommen van vijf op tien werd gebracht. Voor de komende oktober-bij- eenkomst staan in Ieder geval op de agenda de rol van de vrouw in de kerk en de vol wassen catechese. Ook werden mededelingen gedaan over een „jaar van rechtvaardigheid", dat als Belgische follow-up van de bisschoppensynode van 1972 te Rome in het najaar zal star ten. Aandacht zal daarbij krij gen het minimum inkomen, de rechtszekerheid voor buiten landse werknemers, grotere zeggingschap van de basis en verder een hulpverleningsplan voor Tanzania en Zambia. Het „jaar van rechtvaardigheid" zal oecumenisch worden opge zet. Nieuive Franse filmrol voor Willeke van Ammelrooy AMSTERDAM De Nederland actrice Willeke van Ammelrot heeft in Parijs het contract f tekend om de hoofdrol te spelj in een nieuwe Franse film „Nj ly, pile ou face" (Nelly, kruis I munt). De opnamen voor dei film, waarin Willeke de t speelt van een dienstmeisje, d met een groep zich vervelen! huisvrienden een weddensch» aangaat om in het toeristense zoen een maagd (Nelly) te vfc den, beginnen binnenkort al de opname van de film „Da rooy bevindt zich in Parijs vol de opnamen van de film ,,da| boek van een houthakker' waarin zij ook een van I hoofdrollen vertolkt. Ned. Vocaal Ensemble redt wereldpremière te Lissabon Den Haiag (ANP) —Het Ned« lands Vocaal ensemble onè leiding van MARINUS Voorbei redt vanavond fn Lissabon i wereldpremiere „Canticum Ca ticorum Salomonis" van 1 Poolse componist Kryzyszt Perfderecki. Het koor, dat het werk oorsprö kelijk in Lissabon zou uitvoere heeft van een vertolking afp Penderecki schreef zijn nieuv compositie in opdracht van hl Gulbekian-festivai in Lissabt» Canticum Canticorum Salon* nisz mag alleen na het festivt in Portugal elders worden opp voerd, waardoor een uitvoeri» tijdens het Holland Festival i gevaar kwam. Eind vorige week bereikte het Nr derlands Vocaal Ensemble dringend verzoek de helpend hand te komen bieden i bon. Het ensemble is daarop i terdag vertrokken om onder ld ding van de componist ding van de componist zich vod te bereiden op dewereldpremif De heer R. Wolfenberger, thai directeur van de Nederland! Vereniging van Toneelgeze schappen in Amsterdam, met ingang van het seizod 1974/75 mr. G. Korthals Al» op als zakelijk leider toneelgroep Theater te Arnhert De heer Korthals Altes wordt september 1974 zakelijk leid! van het gezelschap van Hai Croiset te Amterdam. Maurice Dekobra, een meest succesvolle schrijvers in de periode tussd de twee wereldoorlogen, is 1 88-jarige leeftijd t overleden. Zijn boeken werd* in 32 talen vertaald. Van z't bekendste boek. La gondola chimères, werden bijna miljoen exemplaren verkocht. (Moeder Doorsnee) Amsterdam Actrice Sophie Stein is na een langdurige ziek te op 80-jarige leeftijd overle den. Sophie Stein werkte voor de oorlog bij Het Schouwtoneel en het Rotterdams Toneel. La ter ging ze het cabaretvak in, waar ze debuteerde bij het ge zelschap van Martie Verdenius. Later was ze werkzaam bij de gezelschappen van Wim Sonne- veld, Wim lbo en Wim Kan. Nationale faam verwierf zij in de radiostrip ,De familie Doorsnee', waarin ze de rol van Moe der Doorsnee vertolkte. Voor de televisie werkte ze mee aan „Pension Hommeles" van Annie Schmidt, die ook de familie Doorsnee gecreëerd had. Proms voor de natuur DEN HAAG (ANP) Nederland se symfonieorkesten zullen het komende seizoen ongeveer 75 promenadeconcerten geven, waarvan de opbrengst gaat naar de „Aktie Natuur", voor Nederlandse instellingen op het gebied van natuurbehoud, waar onder de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. De proms voor de natuur zijn af gekeken van de proms, die het Brabants Orkest de afgelopen j jaren verzorgde ten bate van het Rode Kruis en het Astma fonds. Daarbij werd samenge werkt met de plaatselijke of re gionale koren, groepen, arties ten uit de cabaretwereld en pop groepen. Van een onzer verslaggevers. UTRECHT Een historisch ge beuren, dat men niet moet over-, maar ook niet onder schatten. Zo karakteriseerde ds. J. C. H. Jörg, preses van de ge nerale synode van de Neder landse Hervormde Kerk de ge zamenlijke vergadering met de generale synode van de Gere formeerde Kerken, die belegd is op 15 en 16 juni in de Lucaskerk te Utrecht. Het historische van dit gebeuren putte hij tijdens een persconfe rentie ter introductie van de vergadering, uit het feit, dat het sinds de doleantie van 1886, het jaar waarin de scheiding tot stand kwam, niet meer is voor gekomen, dat beide kerken zo met elkaar konden spreken. Maar in de loop der jaren is men in zoveel zaken dichter bij elkaar gekomen, dat een derge-| lijk gesprek zin heeft. Hij wees erop, dat het hier om een eerste verkenning gaat. Daarna zal het samengroeien moeten komen. De verwachtin- gen zijn wat dit betreft wel hooggespannen, zo zei hij, maar hij waarschuwde in deze voor overspanning. Wat de gezamenlijke vergadering zelf betreft: op de eerste dag, vrijdag 15 juni, zal het discus siestuk, getiteld „belijden 1973" geschreven door dr. J. B. Weij- land aan de orde komen. De tweede dag, zaterdag 16 juni zal men zich bezighouden met de nota „Samen op weg" van de oud-secretaris-generaal der her vormde kerk, ds. F. H. Lands man, waarin de „institutaire as pecten" van het samengaan worden belicht. Bologna, Italië Een hof van ap pèl heeft hier maandag de uit spraak gedaan dat de film „Last tango in Paris" ontuchtig is en de twee hoofdrolspelers Marlon Brando en Maria Schneider, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Regisseur Bernardo Bertolucci en producent Alberto Grimaldi kre gen ieder ook twee maanden. Het hof te Bologna heeft tevens beslist dat de film ih het hele land uit de roulatie moet wor den genomen. Verwacht wordt dat tegen de uit spraak van het hof te Bologna in hoger beroep zal worden ge gaan. Jan de Man naar Amsterdams conser vatorium AMSTERDAM (ANP) Met in-' gang van de cursis 1973/1974 is benoemd tot directeur van de vakafdelig van het Amsterdams conservatorium de pianist Jan de man. Hij wordt de opvolger van Ton de Leeuw, die deze functie in verband met zijn compositorische arbeid op die datum zal neerleggen. Jan de Man werd 22 oktober 1922 in Rotterdam geboren. Hij stu deerde aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag en be haalde daar in 1950 de prijs van uitnemendheid voor piano. Van 1955 tot 1963 was Jan de Man pianist van het Boedapester Trio, waarmee hij vele concert- reizen door Europa en gram mofoonopnamen maakte. In 1956 maakte hij met zijn vrouw, An nette de La Bije, een tournee door het verre oosten. De heer de Man is op het ogen blik verbonden aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag als docent hoofdvak piano. Hij is aan ditzelfde instituut gedu rende de cursus 1970/1971 ad junct-directeur geweest. De toneelvereniging Diever gaat ook dit jaar in het openlucht theater van deze Drentse ge meente een stuk van Shake speare spelen, t.w. Romeo en Julia. De opvoeringen zijn op 19. 27 en 30 juni en op 4, 7, 11, 15, 18, 22 en 25 augustus. Christorofou L' animal 1973 .In de Kaukasus ligt de Sow jetrepubliek Dagestan, land met een oude cultuur die sterke Perzische invloeden heeft ondergaan. Vanouds is het land befaamd om zijn zangers en dansers en die faam is nog niet vervlogen, want men heeft er nog een folklore-ensemble, Lezginka, dat 1 op een Europese tournee unanieme lof oogstte. Die tournee doet ook Den Haag aan. Op donderdag 21 en zaterdag 23 juni kan men in de Prins Willem-Alexanderzaal van het Nederlands Congresgebouw de 60 medewerkenden van Lezginka bewonderen. Wij worden gedwongen alles anders te zien, te ver staan en te ondergaan. Het appèl geldt o.i. voor al in de laatste sector. Het toezien roept gewaar wordingen in ons op, impressies die veroorzaakt worden door vormen en kleuren die het statische van vroegere cultuurperioden van zich afgeschud hebben en op drift zijn geraakt. De tentoonstel ling in de New Style Gallery te Den Haag illus treert deze opvatting op treffende manier. Er zijn t.m. 16 juni schilderingen van Alechinsky, Appel, Christoforou, Jorn, Lindstrom en Alan Da vie te zien. Die van Appel zijn de oudste maar pen tiental jaren is hier van weinig belang. Zó sterk is de ontwikkeling van de anderen nu ook weer niet dat er na '60 b.v. een vernieuwing te bespeuren zou zijn. Jorn die nog niet zo lang geleden gestorven is, blijkt de meest abstracticus te zijn met een ongedurige kleuren-vlakkenverplaatsing die het oog ver moeid. De verzamelaar neemt dit euvel er bij: Bijna alles wat van zijn hand in de collectie aan wezig was, staat met een rood sterretje aangege ven. Dat wil zeggen: verkocht. Het is Christoforou die de indruk maakt van een verscherpte figuraliteit die tot het uiterste gaat in kernachtige uitdrukking zoals zijn geweldige paardekop bijna uitdagend demonstreert. Hij leeft in een grijze, donkere wereld waarin één kleine felle kleur uitkomst biedt. Hoe anders die felle kolorist Lindstrom; zijn vreemdsoortige mensen bestaan alleen bij de gratie van een steeds weer uitbarstende kleurenmassa. De oudere werken van Appel staan op dezelfde basis maar hier overheerst de dynamiek van de schilderdrift die zich schijnt voort te zetten in de verf. In druk: de schilder is nog steeds bezig, het doek is nog in wording. King Lear vooral bekend uit '62! The Magic Lamp van Alan Davie (1972) toont een bedachtzaamheid te midden van die woeste ba ren waarbij de aandacht voor „het ding" in een nieuw licht op de voorgrond treedt. Hij is mager vertegenwoordigd: twee doeken. En het enige j doek van Alechinsky toont wel met zekerheid aan dat het in deze reeks thuis hoort hoewel het wat ons betreft geen schokkende impressie veroor zaakt. J. V. I Sommige moderne schilderkunst heeft een provoce rend karakter, zij dwingt n.m. tot definitieveng keuze en stelt deze zo scherp dat de toeschouwer haar geheel aanvaarden óf totaal afwijzen moet. Een gematigde tussenweg schijnt niet mogelijk. Een visie van eeuwen is doorbroken en wie niet met andere ogen ftan kijken zal dit modernisme in geprononceerde vormen moeten afwijzen. Wie het aanvaardt kan geen enkele aanspraak meer maken op een artistiek voorrecht van boedel beschrijving: er is geen voorstelling met natuur lijke elementen en ook de vormentaal sluit niet aan bij de ons bekende spraken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14