Laat voor de natuur maar zichzelf zorgen Weinreb: fantast en bedrieger „Boer" Kouwenhoven pootte 30.000 bomen en zette 10.000 kikkers uit Methylbromide weer n opspraak in Westland VOORLOPIGE CONCLUSIE: Ook Palestij nen hebben rechten Tuinarchitect Louis G, le Roy „SPEL MET DE DOOD' PE WAN b.v. blNSDAG 5 JUNI 1973 LEIDSE COURANT k' PAGINA 13 Het is Wereld-milieudag vandaag. Dat wil zeggen, dat er veel gepraat en hopelijk ook veel aandacht zal worden over ons heilige probleem, het Milieu. Maar hoeveel mensen doen er wat aan? Een man die wél zijn steentje bijdraagt is de heer G. A. W. Kouwenhoven (net in de veer- tig) uit De Lier. Een bomengek, zoals hij zicchzelf noemt. Een man de op een stuk weiland 30.000 bomen heeft gepoot, die 10.000 kikkers in sloten heeft uitgezet, en man ook die daarom nog wel eens een smalende glimlach tegenkomt en op verjaar dagsfeestjes wordt begroet met „ha boomknots" en „moet je gaan tak ken gaan zagen?" 1 1970 kocht Geert Kouwenhoven een flinke, in veel groen verscholen boerderij anno 1761, met 27 hectare land, gelegen aa nde Lierland tussen De Lier en 't Woudt. En hij was daarmee eigenaar van een heerlij ke rustoase. een stuk van de natuur dia hem van jongs af al boeide. Dat land wil hij geen recreatiebestemming geven, „hoe wel ik natuurgenieters, die er nu al ko men. beslist niet zal wegjagen", Op het weiland wil hij zijn toekomstplan verwe zenlijken: een veefokkerij. Maar de „boomknots" kon het niet laten iets te doen aan het kale weiland. Een gedeelte van zijn land heeft hij drie jaar geleden lomzoomd met 30.000 jonge bomen. Populie ren, essen, iepen, noten, beuken, eisen, platanen, enz., alles door elkaar.- „Toen ik ze pootte, heb ik ze dagenlang staan te be gieten. En de buren maar denken: die is niet wijzer". e heer Kouwenhoven is overigens niet hele maal wetenschappelijk te werk gegaan, heeft niet precies boompje bij boompje ge zocht. Zijn bomen staan door elkaar en hij ziet wel hoe het er laten uit gaan zien. De natuur moet zijn gang maar gaan. ouwenhoven mocht geen echt stuk bos aan leggen, omdat dat in strijd zou zijn met ihet bestemmingsplan dat „agrarisch ge bied" voorschrijft. Vandaar dat z'n bomen een stuk weiland omzomen. „Ik kan me nog kwaadmaken", zegt hij als de ambte narij ter sprake komt. Want hij heeft wel de nodige gemeentelijke tegenwerking te verduren gehad voordat er tenslotte een jawoord was. Zijn plannen bleken uiteinde lijk geenszins in strijd met het bestem mingsplan. „Overdreven ambtenarij! En laat zo'n burgemeester niet vergeten, dat Geert Kouwenhoven tussen zijn bomen 75 procent van wat hij op tafel krijgt af komstig is van de agrarische stand". Opvallend vond „boer" Kouwenhoven het, dat hij geen kikkers hoorde in de polder sloten. Daarom heeft hij in april uit Schip- luidense sloten kikkerdril geschept en die in aquariums uit late nkomen. De kikker tjes, zo'n 10.000, heeft hij losgelaten in vier sloten die door zijn land lopen. In drie er van leven ze nog, „het is een lieve lust om ze te horen", maar in de vierde sloot, die langs tuinderijen loopt zijn ze doodgegaan. Volgens Kouwenhoven vanwege de bestrij dingsmiddelen die in het water komen. „Intussen is wel een groot deel van de kik kers opgevreten door de reigers, die hier natuurlijk een luilekkerlandje hadden. Maar de natuur moet zelf het evenwicht handhaven". In de zonovergoten sloten ko men na enig wachten inderdaad de kikkers w boven om met bolgeblazen wangen hun krakend geluid de lucht in te sturen. „Ze zijn nu zo'n vijf centimeter groot. Ik heb een paar jongens in Schipluiden gevraagd van die hele grote kikkers voor me te van gen. Die worden, uitgestrekt, wel twintig centimeter lang. Ik betaal er een gulden per stuk voor". Van de boerderij had Kouwenhoven een res taurant annex museum willen maken; een museum met klokken, boerenmeubilair en ambachtelijke voorwerpen. Maar dat is niet doorgegaan. Dat zou via de ambtelijke weg allemaal jaren gaan duren en intussen zou de boerderij leeg staan. Daarom heeft hij de boerenhoeve weer verkocht. Een van de gegadigden voor de boerderij was een dame die voornemens was allereerst een hoop bomen op te ruimen omdat ze an ders geen verkeer kon zien. En daarmee was ze wel aan het verkeerde adres. Nu wordt de sfeervolle boerderij bewoond door een architekt; in het koopcontract staat de clausule dat geen boompje mag verdwijn® zonder voorkennis van Kouwenhoven. Iedereen zou meer bomen moeten poten, vindt Geert Kouwenhoven. Dat hoeven ei dan geen 30.000 te zijn, het gaat net zo goed om die éne boom. Openbare werken zou bij het verstrekken van een bouwver gunning het dringende advies moeten ge ven om bijv. een kwart procent va nde bouwsom aan bomen te poten. Zodat er over honderd jaar nog bomen staan". Kouwenhoven. afkomstig uit Monster, is be gonnen als tuinder in De Lier. Later is hij de fabricage begonnen van beregeningsap- paratuur voor de tuinbouw en heeft nu een fabriek van hetelucht-verwarmingsappara- tuur, ook voor de tuinbouw. Zijn vierde roeping is veefokker. Hij wil een paar stal len bouwen en met een paar honderd jonge dieren een fokbedrijf opzetten. Als Geert Kouwenhoven op zijn weg iets van zijn gading ziet stapt hij er op af. „Pas zag ik dat mensen een treurwilg aan het omzagen waren. Ik zei: hoe kun je dat nou doen? Had me gebeld, ik geef er zo hon derd gulden voor. Weet u, een boom rooien is een kwestie van vijf minuten, maar je gooit er honderd jaar groeikracht weg. En dat is een gewetenskwestie! „De wereld holt maar door. De mensen heb ben geen geduld. Ze zien het niet mee leven veel te snel". De natuur ligt Kou wenhoven na aan het hart. Daar heeft hij veel kosten en moeite voor over. En dat niet iedereen zijn ideeën begrijpt (eens vond hij vergif bij een aantal van zijn bo men) slaat hem niet uit het veld, zijn be boste veld. „Hier kun je oud worden. Zelfs als het donker is loop ik hier nog vaak en dan hoor je de bomen. Nee, dit is het ein de!" (Van een onzer verslaggevers j ESTLAND De Katholieka Bond van personeel in Agrari- iche Voedings- en Genotmldde- lenbedrijven beschikt over ster ke aanwijzingen dat bij grond- ontsmetting in de Westlandse glastuinbouw op grote schaal klandestlen gebruik wordt ge maakt van de verboden injec teermethode met het levensge vaarlijke bestrijdingsmiddel me thylbromide. Ilgens een voorzichtige schatting bedraagt het verboden gebruik tare tuinbouwkassen enkeel hon derden tonnen per jaar. Volgens het A.V.G- zouden tientallen werknemers in de Westlandse tuinbouw op deze wijze een spel met de dood spelen. De arbeids inspectie blijkt niet op de hoog te te zijn van de ontduiking van dc verbodsbepaling. Controle op thylbromide in opspraak toen zich met dit bestrijdingsmiddel een aantal ongevallen voorde den, waarvan een zelfs met do delijke afloop. Kortgeleden zijn in de Tweede Kamer vragen ge steld over het gebruik van dit levensgevaarlijke bestrijdings middel. het gebruik van methylbromide Ook in de bollenstreek wordt ge ls in de praktijk erg moeilijk omdat zo zegt de A.V.G. de grondontsmetters allerlei foefjes hebben bedacht om de arbeidsinspectie te misleiden. kan het middel in de 4.000 hec- In '967 kwam voor het eerst me- bruik gemaakt van methylbro mide bij grondontsmetting. De A.V.G. beschikt echter nog niet over gebruikscijfers in deze streek. Men is er van overtuigd dat de kwestie in de bollen streek mindr speelt omdat me thylbromide daar hoofdzakelijk gebruikt wordt in open grond, hetgeen ie toegestaan. Een woordvoerder van de LTB kring Westland deelde desge vraagd mede, dat de LTB geen gevallen bekend zijn van ge bruik van de verboden methode. Het verbod heeft indertijd nogal wat stof doen opwaaien, aldus de LTB, omdat men ervan over tuigd is, dat, indien alle voor schriften in acht worden geno men, de zogenaamde injecteer methode de beste die er ei genlijk is niet schadelijk is. De ongevallen die zich indertijd hebben voorgedaan, zouden vol gens de LTB te wijten zijn ge weest aan het niet in acht ne men van de voorschriften. Vol gens de LTB-woordvoerder komt het wel eens voor, dat in dividuele tuinders grondont- smettingsbedrijven verzoeken de mjecteermethode toe te passen. Volgens de LTR woordvoerder staan deze bedrijven daar afwij zend tegenover. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Rotzooi maar wat aan, of liever doe maar niets. Laat de natuur maar voor zich zelf zorgen. Heel vrij vertaald zou dat het advies kunnen zijn dat Louis G. le Roy geeft in een bijzonder fraai boek, getiteld: „Natuur inschakelen, natuur uitschakelen". Een boek, dat vandaag op de „Milieudag 1973 verschenen is en aan minister mevrouw Vorrink van milieuhy giëne is overhandigd. In navolging van andere onheils profeten, geeft de Heerenveen se ecoloog Le Roy een vrij som- duidelijke commentaren op al- ber beeld van ons toekomstig lerlei landschappen. bestaan, tenminste wanneer we Over de Veluwe. waar pogingen doorgaan zoals we nu doen. Het boek is bedoeld als een soort knuppel in het betonnen hoen derhok van onze maatschappij, volgens de uitgever A. N. K. H. Hermes bv in Deventer. Het standpunt van Le Roy is zo langzamerhand niet onbekend. Zijn eigen tuin en een proefpro ject in Heerenveen zijn de le vende bewijzen van zijn stellin gen die in het boek nog eens worden uitgewerkt. Hij heeft gedaan worden om het stuifzand in oorspronkelijke staat terug te brengen, door de vliegdennen heide te weren: „om dit uit oog punt van recreatie gezien at tractieve verstuivingsgebled als zandvlakte te behouden, worden van mening is dat dit de na tuurlijke situatie is en dat het opdringen van beplanting hier in welke vorm dan ook kost wat het kost moet worden tegen ge gaan. Op die terreinen, waar een ontwikkeling in gunstige zin nog mogelijk is, wordt deze door de mens tegengewerkt", aldus Le Roy. allerlei vestigingspogingen van Een ander sprekend voorbeeld pionierplanten (vliegdennen heide) door veel arbeid weer te niet gedaan: omdat men dit ter rein voor de toerist in kale staat wil behouden, omdat men (van onze parlementaire redactie) HAAG In overheidskringen is ernstige beroering itstaan over het uitlekken van een voorlopig rapport van iet Rijksinstituut van Oorlogsdocumentatie over het ver leden van de omstreden drs. Fryderyk Weinreb. Het is iniet ondenkbaar, dat de rijksrecherche zal worden inge schakeld om het lek op te sporen. In het als strikt ver- JtroL.velijk bedoeld rapport wordt Weinreb in ronde be loof dingen een fantast en bedrieger genoemd. Groot rumoer over uitlekken rapport tinreb, zelf van Joodse afkomst, werd na de oorlog door de Ne- lerlandse bijzondere rechtsple- |ing veroordeeld omdat hij tij lens de oorlogsjaren met de vuitsers zou hebben gecollabo reerd. Hij zou enerzijds joden Ie illusie hebben gegeven, dat Pj van deportatie zouden wor den gevrijwaard dank zij zijn «ivloed, maar anderzijds die zelfde personen hebben uitgele verd, althans een aantal van (ADVERTENTIE) LAMATEX BONTMANTELS in bontmantels, waarvoor dier behoeft te stervenl LAMATEX '8 alleen verkrijgbaar bij: MAIS0N VAN OS Paul Krugerlaan 221 hen, want er zijn er eveneens, die menen dank zij de interven tie van Weinreb gered te zijn. Enkele jaren geleden versche nen Weinrebs memoires waaruit een andere voorstelling van za ken naar voren kwam, er werd een pro-Weinreb-comité opge richt dat ijverde voor rehabili tatie. Zo hoog liepen de discus sies pro en contra op, dat de toenmalige ministers van Justi tie en van Wetenschappen het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie opdroegen de gedra gingen van Weinreb nog eens door te lichten, ook aan de hand van later aan bet licht gekomen feiten. Prof. de Jong van het Rijksinsti tuut voor Oor'ogsdocumentatle betreurt het uitlekken van het rapport ten zeerste. „Door de publikatie is precies gebeurd, wat wij hadden willen voorko men: het bekendmaken van conclusies zonder dat daarbij het bewijsmateriaal wordt ver meld. Het is niet aan ons om nu tot openbaarmaking van de stukken over te gaan. daarover moet de regering beslissen", al dus dr. de Jong. Houtweg 7-8 Tel. 18.21.43 hoe het niet moet geeft hij i aanleiding van de stormschade. Begin november en in april raast een storm over ons land. die op natuurlijke wijze ons cul tuurlandschap (gemaakt land schap) volkomen verandert. „Als wij zouden reageren, aldus Le Roy, „op een wijze waarbij onze creatieve vermogens meer zouden worden ingeschakeld, dan zouden de ontstane toevalli ge situaties aunleidirg kunnen zijn om het landschap op meer natuurlijke wijze te hervormen. Niets Is zo onnatuurlijk als een landschap waar alle bomen op een rij staan, en waar geen boom tegen de grond ligt". Toch zegt Le Roy niet zo maar wat. In zijn boek vindt men stellingen terug waarop hij zijn visie heeft gebaseerd. „De mens Is het produkt van cultuur en natuur. Wanneer de mens door gaat zich af te zetten tegen de natuur en haar plundert, dan is de mensheid gedoemd te ster- Ook sneven de in zijn ogen mono culturen. De oplossing voor de steeds groeiende steden ziet hij in het omringen van de steden door bossen. De stud dient een oasefunctie te vervullen. Recreatie: „de ontwikkeling op dit gebied, de recreatieterrei nen, is in die zin onjuist dat hier de mens zelf meer inge schakeld moet worden. De aan leg van recreatieterreinen op economische grondslagen dient achterwege te blijven." „Insecten moeten niet worden be schouwd als vijanden. Ruimere voorlichting, gericht op begrip van de totaliteit der levensvor men. (ecologie) is zeer ge wenst." Zo heeft Le Roy nog een aantal stellingen ontwikkeld, onder meer dat het gebruik van insec ticiden heel schaars moet zijn en zeker niet door amateurs mag gebeuren; dat zoet water zo lang mogelijk op het land dient te worden gehouden en dat grondarbeid tot een mini mum moet worden beperkt. Al lemaal opmerkingen, die verdie nen in ons denkpatroon opgeno men te worden. VICE-PREMIER ALLON: JERUZALEM (AFP) Op een j persconferentie fn Jeruzalem heeft Isruëls vlce-premler Ylgal Alfon het politieke program ont vouwd dat hij als „kroonprins" van premier GoMa Melr ten uit voer zal brengen, mocht hij haar inderdaad opvolgen. In een toelichting op het plan dat zijn naam draagt, zei A Ion dat geen veiligheid voor Israël mo gelijk is als het alle bezette Arabische gebieden teruggeeft, maar ook geen vrede als het ze allemaal behoudt. Ecu compro mis is derhalve onvermijdelijk. Als de tegenstander er niet zo over denkt, moet hij er de ver- i antwoordelijkheid voor dragen. In de geduchtengang van Allon moet Israël nimmer ophouden met het aanbieden van vrede, „want zonder dit uiteindelijke doel, ontaardt dc meest gerecht vaardigde oorlog". De vice-pre mier zei dat hij er persoonlijk van overtuigd is. dat joden en arabieren in vrede kunnen le ven, zoals Fransen en Duitsers. Allon onderstreepte op zijn pers conferentie dat „de Palestijnen ook hun rechtmatige eisen heb ben". Zij hebben wel altijd ge zegd. afdus Allon, dat het gaat om hen of om ons. maar het Is ook waar dat zij nooit een be staan als natie hebben gekend. Niet minder waar is het dat zij eeuwenlang hier hebben geleefd en er hun eigen persoonlijkheid hebben ontwikkeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13